ürouiuenpagina Onze DE SHAWL: ook aan modegrillen onderhevig VAN VROUW T01 VROUW HOUD HET PAARDJE IN TOOM! Spaart uw spieren STREPEN ZIJN WEER FAVORIET 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 10 APRIL 1953 VAN ZESTIENDE EEUW TOT PICASSO Het nieuwste: „Gavroches" om enkel of kuit (Van onze speciale verslaggever) De volgende opmerking is natuurlijk van een man: „Shawls? Gut, is daar nu ook al een mode in?" Vreselijk naief, zo'n opmerking. Het is een mode zo oud als de mensheid zelve. De eerste shawls, die Europa bereik ten kwamen uit liet Oosten. Gekaapt door Britse Oostinjevaarders in de Golf van Arabië. In Engeland werden ze tegen goed geld verkocht, maar toen de Britten de zestiende eeuwse dames op wat regelmatiger wijze wil den gaan verwennen door deze Perzische kunstwerken in India te gaan kopen, moesten ze drie duizend roepies betalen voor één enkel shawltje. De zuinige Schotten in Paisley aan de Clyde, waar de Indiëvaarders hun waren losten, vonden de prijzen wat hoog en besloten de shawls na te maken. De knappe, imitaties kre gen groter wereldfaam dan het oor spronkelijke product. Koningin Victo ria van Engelanti gaf alle bruidjes van haar hofhouding er ec - cadeau. Tot vervelens toe eiste het protocol, dat het geschenk op bruiloften en partijen gedragen diende te worden. Op alle oude foto's van „Old Vic" ziet men trouwens deze dame zelf oo' -^ooid met een van de 7*v>r "in Buitenlands snufje: shawl als boodschappentas Paisley-shawls, die vele jaren lang deel van haar garderobe waren. De voor de revolutie uit Frankrijk gevluchte aristocraten hebben de shawl uit Engeland naar het vaste land gebracht, toen de tijden weer wat rustiger waren geworden. De historie vermeldt dat de beeldschone Madame Tallien, geboren De Fonte- nay, die op feesten van het Direc toire de Godin van de Rede, welge schapen personifieerde, de eerste was, die dit attribuut als kle dingstuk in Parijs introduceerde. Weer citeren we de historici wanneer we zeggen, dat ze dit op opvallende wijze deed. As Godin van de Rede koos ze de shawl als het enige kle dingstuk, waarmee ze haar Griekse schoonheid voor de verzamelde fees telingen wenste te bedekken Enfin, die historische tijden zijn verre. Maar als practisch en boven al ook sierlijk ornament in de garde robe van de vrouw heeft de shawl zich een voorname plaats veroverd. Kunstenaar en fabrikant zoeken jaar op jaar naar nieuwe dessins en mo gelijkheden. De rijke en natuurlijke fantasie van hare majesteit de vrouw zelve steunen hen in niet geringe mate. In zijde en in wol, in kleuren die de ijle pasteltinten van Moeder Natuur schier overtreffen en in com binaties, die de stoutste fantasieën geen ruimte meer laten, komen de mogelijkheden aan het licht die de vrouw zich schept met deze eenvou dige sierstukjes, die op truitjes nu al onvoorwaardelijk ketting of broche hebben verdrongen. Het nieuwste is het Picasso-shawl- tje, het modern-abstracte halsdoek je. Van binnen wol (voor de warmte), van buiten zijde (voor het mooi), met een wollen franje over de volle lengte. Hoewel het van Nederlandse makelij is, zal Frankrijk hiervan de primeur hebben. Het wordt voor het eerst vertoond op de textielbeurs van Lyon. Verder zouden we dan willen vra gen, of geweet wat een gavroche is. Niet? Ge beseft uw tekortkoming niet. Met de snelheid van een griep- bacil heeft deze Amerikaanse creatie zich via Frankrijk en Italië naar ons land laten drijven. In Amerika wor den deze katoenen doekjes in ijle tinten gedragen bij slacks en swea ters, in" Frankrijk "in deux pièces in Italië... ja, in Italië dragen vrouwen en meisjes de doekjes om pols en enkel of ze maken er een handig boodschappenzakje van. Men zal de gavroche binnenkort ook alom in ons land kunnen waarnemen. C.iarmant en leuk, óók voor de man nen, eenvoudig omdat met de gravo- che op al heel goedkope manier de gezellige pronklust en artistieke smaak van H. M. de Vrouw bevre digd kunnen worden. 0 Een Zweedse graaf die op een gemas kerd bal een aantal ballonnen met een sigaret tot ontploffing had gebracht, is door het stedelijk hof van Stockholm ver oordeeld tot het betalen van dertig dui zend kronen schadevergoeding aan zes andere adelijke personen, die ernstige brandwonden hadden opgelopen. Een gezonde kleuter houdt er niet van aan een handje te lopen en voor degeen, die dat handje vast moet houden, is het ook geen onverdeeld genoegen. De ene arm wordt door het trekken en hangen bedenkelijk lan ger dan de andere en men staat doodsangsten uit, als de kleine zich in een drukke straat weet los te ruk ken. Dan is zo'n tuigje toch een uit komst. Elke stevige stof is er geschikt voor. U heeft nodig voor het leidsel eèn band van 2 m. lang, voor de cein tuur een band van 60 cm. en twee schouderbanden van 40 cm. lengte. Ze moeten 3% cm. breed zjjn en van dubbele stof. Bjj vilt of laken kan men ze enkel nemen, maar het is dan wel raadzaam ze geheel om te feston neren. Het voorstukje is 10 cm. hoog, van boven 18 en van onderen 17 cm. breed. Zoompje en naden extra aan knippen. Langs de bovenrand maakt u een zoompje. In het midden bor duurt u het paard, waarvan u de te kening door middel van de ruitjes (elk ruitje 1 cm.) gemakkelijk kunt over nemen. U kunt het ook van vilt uit knippen en opnaaien of -plakken. De ceintuur klaarmaken en de uiteinden, die op de rug komen, van knoop en knoopsgat voorzien. Het voorstukje rijgt u met de onderste rand van vo ren op de ceintuur. Hierop legt u de voorkant van het leidsel, waarvan de uiteinden aan elkaar gestikt zijn en u naait dit alles tot 4 cm voorbij het voorstukje stevig aan elkaar. De ein den van de schouderbanden naait u in een puntje. U stikt ze op het voor stukje en het leidsel zó vast, dat de puntjes eronder uit steken. Hieraan kunt u een belletje of een kwastje hangen. In de uiteinden maakt u een knoopsgaatjè. De banden worden over de rug gekruist en dan op de ceintuur geknoopt. Laat nu het paardje maar draven! U heeft het in toom. ELLA BEZEMER. „Die mode" Tien jaar vóór iets mode is, zo loos. Eén jaar vóór ieder het al- k leraardigst noemt en het dus mode is heet het gedurfd en een jaar later: saai. Dan wordt fe het in de loop der tijden: bespot- 9 telijk, om je dood te schamen, grappig, zo vreemdcharmant, romantisch en tenslotte weer „echt mooi". Dit voor al de sceptici, die het een vrouw of meisje nog kwalijk zouden nemen, wanneer ze de Italiaanse gril om een sluierdun, zijden shawltje om kuit of enkel te knopen, alleen maar „gek" zouden noemen zegt een oud handboek, noemt men het onzedelijk. Vijf jaar la- ter heet dezelfde gril schaamte- =r- m**-*w** w „Academie voor Haute Couture" in Amsterdam Onder auspiciën van de Franse re gering heeft de „Hollandse Parijze- naar", 'Charles Montaigne, toonaan gevend mode-ontwerper in de Licht stad, in Amsterdam een „Academie voor Haute Couture" geopend. Onder leiding van Nederlandse leerkrachten, terzijde gestaan door Franse specia listen op modevak-gebied, kan men hier de eerste schreden zetten op een pad, dat voor sommigen naar de Pa- rijse mode-wereld zal kunnen leiden. Degenen namelijk, die op deze cursus de beste resultaten zullen behalen, worden in de gelegenheid gesteld om hun opleiding in Parijse ateliers te voltooien, waarna zij het Franse „hau- te-couture-diploma" kunnen verwer ven. Kaas- en eiergerechten Geen tijd meer om naar de slager of de vishandelaar te gaan en U wilt tóch iets hartigs bij het warme maal of bij de boterham geven? Van eie ren en kaas kunnen allerlei smake lijke en gezonde gerechten bereid worden, in een ogenblik tijds! In ei- witwaarde weeg 75 gram 40-|- of volvette kaas ongeveer tegen 100 gram vlees op. Kaas is verder een uitstekende bron van kalk. Ook eie ren behoren tot de voedingsmiddelen met hoge beschermende waarde. Wij geven hier enkele recepten voor 4 personen. Omelet met ltaasplakjes. 2 eieren, een stukje stevige, niet te jonge kaas van ongeveer 100 g. (een restje is heel geschikt) boter of margarine, zout, 2 eetlepels water. De eieren even goed loskloppen met het water en iets zout. De boter of margarine lichtbruin laten worden in de koekenpan, de kaas er boven in dunne schijfjes snijden. De eimassa over de kaas gieten en vlug laten stollen. Hier en daar de zijkant op tillen en nog vloeibaar ei er onder laten lopen, wanneer alles gestold is, de omelet uit de pan laten glijden en dubbel slaan, zodat de onderste helft iets buiten de bovenste uitsteekt. Schuimige kaasomelet. 100 g. kaas en 2 eieren, gesplitst in dooier en wit, 45 g. (5 eetlepels) bloem, 1 y2 dl. (een kopje) melk, fijn gesneden peterselie, (zout). De bloem aanmengen met de melk. De eidooiers luchtig roeren; de aan gemengde bloem en de kaas er door roeren. De eiwitten zeer stijf kloppen en de dooiermassa voorzichtig hier door scheppen. In de koekenpan bo ter of margarine heet en heel licht bruin laten worden. Een laag van de omeletmassa er in leggen en de warm tebron temperen. De massa dichtge- dekt 10 a 15 minuten verwarmen, tot de bovenkant droog is. De omelet aan de tweede kant niet bakken, maar op een bord schuiven en fijngesneden peterselie erover strooien. De rest van de eimassa op dezelfde wijze bakken. Het zoeklicht van de Parijse be langstelling heeft zich plotseling weer op de streep gericht. Streepstof is ideaal om tot een rokje verwerkt te worden, en vooral de „knooprok", zoals hierboven afgebeeld, kan een verrassend aardige dracht vormen, wanneer hij uit gestreept materiaal vervaardigd wordt. Draagt U c~ J nog zo'n eenvoudige witte sloten blouse-emt-knoopsluiting bij (model „Virginie", Pargs)wel, U kimt er van verzekerd zijn dat U er alleszins correct uitziet. Jacques Griffe heeft een variatie willen ontwerpén op de, vooral op koude winterdagen zo geliefde „hou- se-coat". Hij creëerde de huispyama van de tweede afbeelding en gebruik te hiervoor eveneens gestreepte wol len stof. Een practische en heerlijk warme dracht, maaralleen voor zeer jonge vrouwen en voor r Congres over woninghygiëne Het Nederlands congres voor openbare gezondheidsregeling houdt op 19 Mei a.s. te Utrecht een klein congres met als onderwerp „Hygiëne van de woning." Dit onderwerp zal worden belicht uit hygiënisch-, feestuurs- en technisch oogpunt, respectievelijk door profes sor J. M. Mackinbosh, van de „Lon don school of hygiëne and tropical medicine", mr. J. in 't Veld, oud- minister van wederopbouw en volks huisvesting en ir. A. Bos, directeur volkshuisvesting te Rotterdam. 0 Voorafgaande aan de algemene her denkingssamenkomsten op 4 Mei a.s. zal de Haagse jeugdactie, evenals vorige ja ren, op het Binnenhof een jeugdsamen- komst houden. Tijdens deze bijeenkomst zullen de gevallenen in de bevrijdings- strijd 1940 —1945 worden herdacht. In Frankrijk herdacht men het feit dat het 125 jaar geleden is, dat 'n Hollancber ontdekte, hoe cacao-poeder moet wor den gemaakt. Op Montmartre herdacht men dit feit o.a. dooi het uitdelen van koppen cho cola aan de bevolking. De mtisjes wa ren gekleed in „Hollandse" costumes, de jeugd had zich f ji itoken in pakjes, die tijdens de Franse revolutie, door de Sans Culotten werden gedragen. Nu wij toch in de keuken bij die afwas beland zijn: laten wij er nog een kolommetje aanbrei en voor die gezelligheidTrou wens voor de gezelligheid niet alleen. Het blijkt mij uit de brie ven over dit chapiter, dat, wat ik schertsendenvijs als een bron van huwelijksmisère had voor gesteld: dat eeuwige huishouden in de practijk inderdaad voor veel echtparen een permanentie oorzaak van wrok, misverstand en smeulende ruzies blijkt. Vrouwen beklagen zich dat ze nooit klaar zijn en voortdurend té moe om zich ergens voor te interesseren of om zomaar ple zierig een avondje uit te gaan.' Mannen beklagen zich dat zij al tijd met klachten worden ont vangen, een prikkelbare, luste loze vrouw hebben en hun ver tier en gezelligheid maar ergens anders moeten zoeken. En als diezelfde mannen dan nog dte naive tactloosheid hebben om mompelend te wagen van an dere vrouwen in dezelfde om standigheden die wèl tijd voor allerlei dingen.... Dan ziet u ze ker de ontploffingszuil al tot de wolken stijgen Kunnen wij het misschien in vrede en vriendschap oplossen? De brieven van instemming, die mij op de kortst mogelijke 'ter mijn bereiktenbewijzen vol- doende dat dit probleem er eigenlijk helemaal geen behoeft te zijn, mits zowel manlief als vrouwlief bereid zijn hun aan geboren verstand te laten wer ken. En ik gevoel mij bijna mo reel verplicht, een kolom (zo niet meer) aan deze kwestie te besteden nu ik het werk van de grote schoonmaak alweer zie dreigen, en er bovendien aller lei nuttige geschriften op mijn schrijftafel neerf ladder en; ge schriften die alle optimistisch het liedje fluiten van Spaar uw krachten, huismoeder! U bent onvervangbaar. 4 Kijk eens, ïk.ga u niet meer op het geweten af vragen of en waarom u schoonmaakt. Ik doe het niet, dat moogt u gerust we ten. De vitrages worden geivas- sen, de matrassen en de winter kleren gelucht dat is alles. Verder smeer ik met een gerust, hart alle karweitjes over het gehele jaar uit, want in zeg drie maanden heeft toch re< i Imatig het hele huis een beun gehad. Hoe dat toegaat wil ik u wel eens uit de doekjes doen, als u dat interesseert. Nu ztög ik al leen: U maakt maar zo heftig schoon, dat de stukken eraf vlie gen, als u maar voor tutze din gen zorgt. Dat uw huisgenoten er niets van bemerken en dat U niet moe ivordt. Dan is de echte lijke vrede in elk geval verze kerd. Hoe u het moet aanleggen om niet moe te worden? Moeteens voor één dubbeltje dat aardige foldertje kopen: „Ook 's avonds nog fit" (Commissie voor Huish. en Gezinsvoorlichting, Dr. Kuy- perstr. 8, 's Hagie). Dat vertelt u, met grappige tekeningetjes ver duidelijkt, enige waarheden als koebeesten maar juist die worden meestal over het hoofd gezien. Als daar zijn: Een goede houding bij het werk zal veel minder vermoeien. Neem rust vóórdat ge vermoeid zijt. Ge bruik de juiste werkhoogte en het juiste gereedschap. Nogal .wiedes, zult u zeggen. Jawel, maar dóét u er ook naar? Staan is vermoeiender dan zitten, lopen is weer vermoeiender dan staan. Maar doet u ook werke lijk de „stationnaire" karweitjes, zoals aardappels schillen, groen te schoon maken, strijken, schoe nen poetsen zittend? Of staat u, scheef doorgezakt in één heup, uw arme voeten in ongeschikt schoeisel doodmoe? B\egint u dan morgen terwille van u zelf, uw liefhebbenc'i, man en uw arme bloedjes van kinderen eens die werkjes zittend te doen. Heus, het kan, al stribbelt u tegen. Hebt u een krukje in de keuken? Legt u daar eens één, desnoods twee kussens of een opgf-.vouwde deken op: zet de strijkplank zo dat u met de rech ter hand bij het stopcontact kunt komen en begint u eens als proef de kleine stukken: zakdoeken, washandjes e.d. zittend te strij ken. Natuurlijk staat het (gesor teerde) strijkgoed links voor het grijpen en rechts is een plaatsje om het afgewerkte op te bergen. En krijgt u het alstublieft niét op de zenuwen als u in één mid dag niet door de strijkwas heen- komt. Elke dag een paar stukken is nog steeds niet wettelijk straf baar. Wat dat rusten betreft: bent u gewend van acht tot twaalf aan één stuk te draven en dan dood moe op uw bed neer te ploffen, na drie kwartier nóg niet op ver haal? Probeer u dan eens na elk uur werken tien minuten uit tie blazen: u mag eventueel bést koffie drinken, een steekje brei en of stoppen onderwijl. U zult, met een kwartiertje aan het eind, ,niet half zo bek af zijn en tóch uw drie kwartier rust hebben gehad. Het is maar een durf heus En iaat dat lopen betreft: dat kunt u op honderd manieren re duceren. Zet u 's morgens voor de melkboer pannen en kannen klaar, met het briefje ernaast? Haalt u eens in de week bood schappen met een van te voren gemaakt lijstje, of draaft u iedier ogenblik de deur uit? Heeft u op elke verdieping een stofddek bij de hand? Ik vraag maar beleefd... SASKIA. De eerste vrouwelijke „meester torlogemaker" De eerste vrouw ter wereld, die het belangrijke Zwitserse diploma „mees ter horloge-maker" verwierf, is een opgewekte 26-jarige bewoonster van Zurich. Ze is zes jaar getrouwd, is moeder van een zoon en doet haar eigen huishouden. Zij kreeg haar titel na een theore tisch en praktisch examen, dat vijf dagen duurde. Het werd afgenomen in de Zwitserse Horlogeschool van Soleure en mevrouw Gschwind ein digde als enige vrouw op de tweede plaats in een groep van acht candi- daten, die allen, slaagden. Het spreekt vanzelf, dat men in een „horloge-land" als Zwitserland de hoogste eisen aan een „meester horlogemaker" stelt. Het is dan ook een moeilijk examen. Hoe mevrouw Gschwind er toe kwam, om dit mannelijk beroep te kiezen? Zuiver uit ambitie. Uit lief de voor het interessante vak. Sinds haar zestiende jaar hielp zij haar va der, die horlogemaker was, in zijn bedrijf. En zij bleef hem helpen, toen zij op haar twintigste jaar met een student trouwde, want Elsi moest de kost verdienen. Toen haar man als chemiker zijn gezin kon onderhouden, bleef zü zich in hét horlogemakersvak bekwamen. Daarvoor volgde zij een vakopleiding in Ruggwil bij Zürich. Kort voor het examen ging zij naar een speciale cursus op de ambachtsschool var. Zü rich. Deze stoomcursus duurde twin tig dagen. Tot haar examen-opgaven behoor de het ontwerpen en vervaardigen van horloge-onderdelen, welke tot op een duizendste millimeter nauwkeu rig moesten zijn. „Mijn diploma komt me goed van pas", verklaart mevrouw Cschwind, „want 't publiek staat nog wat on wennig tegenover een vrouwelijke horlogereparateur. Zo'n ingelijst do cument aan de wand boezemt ontzag in." Op bovenstaande foto ziet men de vaardige handen van mevrouw Gschwind bezig niet het maken van een horloge-onaer qmI. *3

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 12