PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT West-Europa's verdediging zou op lange baan komen Activiteit bij de bressen in de Kruiningse zeedijk BILT Kantlijn V' AANGEKONDIGDE MILITAIRE LEZING GAAT NIET DOOR BUITENLANDSE POLITIEK VAN S0WJET ONGEWIJZIGD Vandaag 196e Jaargang - No. 83 den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.; G. Ballintijn, PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week. f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLlSSINGSE. O.OESSE, BRESKENSE COURAN1 EN VRIJE STEMMEN Jo nderdag 9 April '53 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f I.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven ot adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63. teli-f. 247A b.g.g L'22Sh Oostburg. Finiandslraat 2. telef. 16: Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zierikzee N. Bogerdsti C ICQ, telef 26. AAN DE VOORAVOND VAN EEN OMMEKEER? Amerika's atoomwapens krachtiger beletsel dan Navo-strijdmacht Het jaar 1954 niet langer „crisisjaar" Volgens berichten uit Washington in de Amerikaanse pers heeft de Ame rikaanse regering een nieuwe oplossing uitgewerkt voor de verdediging van West-Europa. Hierby zou niet meer gestreefd worden naar een maxi male militaire paraatheid vóór een bepaald kritiek jaar in de naaste toe komst (tot dusver was 1954 dit z.g. crisisjaar), maar naar verdeling van de militaire voorbereidingen over een periode van 20 tot 30 jaar. Verwacht wordt, dat de minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles dit plan ter tafel zal brengen op de bijeenkomst van de Noordatlantische Raad, die nog deze maand te Parijs begint. Hy zou dan tevens meedelen, dat Ame rika van plan is de raming van de uitgaven na oplossing van het Koreaanse conflict te verlagen. Volgens diplomatieke functionaris sen bestaat al twee jaar de neiging om van de crisisjaar-politiek" af te stappen. Navo-functionarissen te Parijs zouden van oordeel zijn, dat Amerika en de Navo-bondgenoten be ter niet kunnen streven naar een zo danig militaire kracht, dat een com munistische invasie in West-Europa kan worden afgeslagen Wel practisch uitvoerbaar zou zijn een strijdmacht op te bouwen, die gesteund door een vastbesloten burgerbevolking, vol doende is om het Kremlin te doen beseffen, dat een invasie te kostbaar zou worden. Op grond van de huidige aanwijzin gen zou het verantwoord voorkomen, dat Amerika zyn militaire voorberei dingen omschakelt op lange termijn, hetgeen een vermindering van de kosten betekent. Dinsdag verklaarde de republi keinse senator Styl S. Bridges no een bespreking met president Eisen hower, dat de militaire en andere uit gaven van de regeling verlaagd kon den worden, zonder dat de nationale veiligheid in het gedrang komt. Sommige functionarissen zijn van mening, dat de omstandigheid dat Amerika in geval van een nieuwe wereldoorlog onmiddellyk met atoom- w kan er veel belangrijks febeuren in de wereld, maai* de elangstelling van verreweg de meeste mensen zal ongetwijfeld uit gaan naar het huwelijk van Prins Jan van Luxemburg en Prinses Jose phine Charlotte van België. Terwijl dit huwelijk in wezen natuurlyk voor de loop der wereldgeschiedenis vol maakt onbelangrijk is. Vorstelijke huwelijken plegen nu eenmaal zeer veel aandacht te trek ken. Zelfs als het huwelijken zijn in vorstenhuizen, die al lang niet meer „regerend" zyn. Ja, bij gebrek aan vorstelijke huwelijken gaat tegen woordig de belangstelling ook al naar echtverbintenissen in adellijke families. De réden? Mensen, die zelf een sober bestaan- tje leiden, verlustigen zich graag aan de aanblik van pracht en praal. Zij menen, dat de romantiek, die in eigen leven vaak ver te zoeken is, wel aan wezig is in de hoogste kringen dei- samenleving. Zij gemeten van het ce remonieel ook al weten zij, dat hu welijken, die uit liefde worden geslo ten, daar zeldzaam zijn. Naarmate geslachten ouder en voornamer zijn, komen standhuwelyken er veelvuldi- ger in voor. En waar is dan in wezen de romantiek? In Luxemburg beieren vandaag de bruidsltlokken. Nog steeds is dat kleine landje door nauwe banden ver bonden met Nederland. En ook in ons land is daarom de belangstelling voor dit huwelijk van de Luxemburgse kroonprins groot. De beste wensen van duizenden gaan uit naar het jonge paar! In Zeeland evenwel blijft de waters- noodellende op de voorgrond staan. Hoe kan het anders? Wij ontlenen vandaag aan de r.k. Volkskrant een reportage uit het ge troffen deel van Noord-Brabant. Daaruit blijkt, dat getroffenen èn autoriteiten bedolven worden onder een papierlawine. De getroffenen zyn de wanhoop nabij, het herstel wordt geremd, de aannemers kunnen niet uit de voeten, de gemeentebesturen stik ken in de formulieren. Waarom stelt Den Haag niet meer vertrouwen in de plaatselijke autori teiten? roepen de burgemeesters uit, die moedeloos worden van al dat pa pier. Wij kunnen het antwoord niet ge ven. Maar wy beginnen te vermoe den, dat iets soortgelijks Zeeland straks ook te wachten staat, of dat men hier al met dezelfde misère zit in de reeds drooggekomen gebieden. Bemoedigend is het in ieder geval niet Het probleem van de wederop bouw der verwoeste boerderijen is, zoals wij gisteren reeds schreven, een brandend probleem. Hoe moet men de hei-bouw financie ren en is het juist, dat particulier bezit herbouwd wordt met staats geld? Het maandblad Het Grondbezit heeft zich met deze vraag bezig ge houden en er de vraag aan vastge knoopt, of het niet juist zou zijn, aal deze gebouwen staatseigendom blij ven. Het blad meent, dat de eigenaren daar niet afwijzend tegenover zouden staan en zegt: „De grond, waarop de gebouwen verrijzen, zou dan door hen aan de staat overgedragen kunnen worden. De staat kan dan de gebouwen de landbouwers verpachten. Wellicht zou op deze wijze een mogelijk]-'-" ontstaan, om tot zeer nooazakel besparingen op de boerderijenbouw te komen door een nieuw systeem van boerderijenbouw. Bijv. door op plaat sen van waar het land van laat ons aannemen vier hofsteden te bereiken is, complexen van vier boerderijen te bouwen, bevattende vier woningen en grote bedrijfsruimten, die in vier on derdelen zyn gesplitst. Ook gezamen lijk gebruik van landbouwmachines zou op deze wijze kunnen worden vergemakkelijkt. Terwijl deze com plexen ook op speciale wijze tegen overstroming zouden kunnen worden beveiligd. Alles in dit denkbeeld zal niet iedereen sympathiek voorkomen, maar als men overziet, hoeveel opge bouwd moet worden, moet men con cluderen tot de noodzaak van de meeste efficiency bij de grootst mo gelijke bezuiniging. Welücht komen wij aldus door de drang der omstan digheden tot nieuwe vormen, die de uitoefening van het landbouwbedrijf ten goede kunnen komen"- Het Grondbezit poneert hier een denkbeeld, dat in ieder geval overwe ging verdient wapens en andere wapens voor de lange afstand terug kan slaan, een krachtiger beletsel voor agressie zal zyn, dan de strijdmacht, die de Navo- bondgenoten in het veld zouden kun nen brengen. Militaire begroting omlaag Een Amerikaans senator, die niet met name genoemd wilde worden, heeft verklaard, dat president Eisen hower de Congresleden heeft geadvi seerd geen aandacht te schenken aan militairen die druk willen uitoefenen om verlaging te voorkomen van de begroting voor de strijdkrachten ten bedrage van 46 milliard dollar, welke door Truman voor het jaar beginnend één Juli a.s. was opgesteld. Eisenhower wil, aldus de senator, de begroting verlagen tot het laagst mogelijke peil, waarbij het land nog veilig zal zijn. De republikeinse senator Hom R. Ferguson, die voorzitter is van de subcommissie voor militaire toewij zingen van de Senaat, zeide tot de journalisten, dat genoemde druk niet afkomstig was van de militaire lei ders zelf, maar via hen van van dege nen, die contracten hebben gesloten voor het maken van militair mate riaal en van industriëlen, die zeggen, dat werkloosheid en ontwrichting van de economie het gevolg zullen zijn van besnoeiing der militaire uitgaven. Koninklijk Paar in Luxemburg hard zijn Woensdag per vliegtuig aangekomen op het vliegveld van Lu xemburg voor het bijwonen van het huwelijk van prinses Josephine Char lotte van België met prins Jan van Luxemburg. De regerings-Dakota, waarmede het koninklijk paar van Soesterberg was vertrokken, werd gedurende de fehele reis bestuurd door prins Bern ard. SPIJT IN MILITAIRE KRINGEN Luitenant-generaal Buurman Van Vreeden spreekt niet over „Territoriale vedediging" Luit. generaal D. C. Buurman van Vreeden, Nederlands territoriaal be velhebber, heeft er van afgezien voor de Vereniging ter Beoefening van de Krijgswetenschap een spreekbeurt, waartoe hij door de vereniging was uitgenodigd, te vervullen over „De territoriale verdediging". De L. V. D. deelde ons hierover het volgende mede: „Op 31 Maart j.l. heeft de Neder landse territoriale bevelhebber aan de chef van de generale staf, luit. gen. Hasselman, mondeling medege deeld, dat hij bij nader inzien overwe gend bezwaar had om in een openba re vergadering van de Vereniging ter Beoefening van de Krijgswetenschap het woord te voeren over territoriale verdediging. De chef van de generale staf heeft zich met de zienswijze van de Neder landse territoriale bevelhebber vere nigd en deze laatste heeft met mede weten van de chef generale staf het bestuur der vereniging van zijn be sluit om niet te spreken op de hoogte gebracht. Voorts heeft de chef van de generale staf bij het bestuur der ver eniging aan de orde gesteld de on wenselijkheid om het onderwei-p „ter ritoriale verdediging" in een openba re bijeenkomst der vereniging te be handelen. In militaire kringen heerst enige snijt. dat de lezing van luit.-generaal Buurman van Vreeden geen doorgang zal vinden, daar, zo werd ons ver klaard: „de burgerij ten nauwste hierbij is betrokken". Het zou ook in het voornemen van de generaal heb- Dinsdagmorgen werd Prins Bern- liard op paleis Soestdijk een z.g. „Texas-zadèl" aangebodendat hem was toegezonden door de heer Amon G. Carter uit Fort Worth in Texas. De Prins bekijkt het zadel. ben gelegen op dit aspect de nadruk te leggen. Het is thans voor de tweede maal in de geschiedenis van de Vereniging ter Beoefening van de Krijgsweten schap, dat een aangekondigde lezing geen doorgang kan vinden. De eerste maal geschiedde dit in 1925, toen de minister van Oorlog, J. J. C. van Dijk, overwegende bezwaren had tegen een lezing van de kapitein van de genera le staf J. M. J. H. Lambooy over de vesting Holland. In deze lezing, welke dus nimmer is uitgesproken, toonde de auteur zich een voorstander van opheffing van de vesting Holland. Over deze kwestie is indertijd zeer veel te doen geweest. Drie maanden later trad minister Van Dijk af en werd hij opgevolgd door J. M. J. H. Lambooy. «- -::- Londens heitje, voor Russisch karweitje Londen ook in Engeland ,>.aan de padvinders langs de huizen om voor een shilling i50 cent; een karweitje te ver- richten. John Jackson probeer. de het in Londen bij de Russi- sche ambassade. Een glim- lachende secretaris stopte hem een schaar in de hand en John mocht de heg gaan knippen. onder de blikken van voorbij gangers op stront en van Rus- g sische Kinderen achter de ra- men van de ambassade. Toen na een half uurtje het karwei verricht was. kreeg John een j* halve kroon 2- shilling). j. 99,8 millioen in Ramnenfonds In het Nationaal Rampenfonds is tot Woensdagmidadg in totaal 99.8 millioen gulden bijeen gebracht. Dins dag was de stand 97.9 millioen. Berkelse arts blijft hardnekkig ontkennen Naar het A.N.P. van mr. M. H. Huygens, de raadsman van de Ber kelse arts J. F. A. O-, die 27 Septem ber 1952 werd gearresteerd onder verdenking zijn vrouw opzettelijk met cyaankali van het leven te heb ben beroofd, verneemt blijft deze me dicus hardnekkig ontkennen. Wanneer men, zoals deze manbe hoort tot. de arbeidersdie verant woordelijk zijn voor het onderhoud van de Clifton Suspension Bridge die zijn boog 110 meter boven de ri vier de Avon te Bristol spant, moet men stalen zenuwen hebben. De brug zal worden versierd met duizenden gekleurde lampjes, die zullen bijdra gen tot de feestvreugde tijdens de kroning. Treinramp in Londense ondergrondse 25 doden en vele gewonden Een treinramp in de Londense on dergrondse heeft Woensdagavond 25 doden en vele gewonden geëist. Het ongeluk geschiedde in een tunnel in Oostelijk Londen. Nabij het station van Stratford reed een trein op een andere in- De treinen waren vol met mensen die in de Londense binnenstad wer ken en die naar huis terugkeerden Na de botsing werd de electrische stroom uitgeschakeld, zodat de rei zigers zich langs de spoorlijn in vei ligheid konden stellen. Directeur „Levensavond" gearresteerd De directeur van het Tehuis voor ouden van dagen „Levensavond" te Medemblik, de heer A. G. D., die se dert Vrijdag j.L verdwenen was met medeneming van f3000 pensiongelden. is Woensdag te Antwerpen gearres teerd. Een brief, die uit Antwerpen was verzonden, ondertekend door een ken nis van D-, en geadresseerd aan één der bewoners van „Levensavond", had tot gevolg, dat Dinsdagnacht de post- commandant van de Rijkspolitie te Medemblik met de districtsrecherche naar Antwerpen reisde, waar tot de arrestatie van D. kon worden over gegaan. ADENAUER IN WASHINGTON Amerikaanse staatslieden onderschrijven deze mening Bondskanselier dr. Adenauer heeft Woensdag een toespraak tot de pers- club te Washington gehouden, waarin hij onder meer verklaarde: „Het or ganiseren van werkelijke vrye verkiezingen in geheet Duitsland, zoals de Westelyke mogendheden hebben voorgesteld, en de vrijlating van de 300-000 Duitse gevangenen en gedeporteerden, die zich nog in de Sowjet-Unie be vinden, zouden veel overtuigender bewijzen van een verandering Jer Sow- jetrussische politiek zijn, dan louter verklaringen omtrent voornemens." Hy is van mening, dat de buitenlandse politiek der S. D. geen belangrijke wijziging heeft ondergaan en de Westelyke mogendheden „dezelfde krach tige, kalme en consequente politiek" moeten blijven volgen. De Amerikaanse en Westduitse staatslieden waren het er over eens, dat de jongste ontwikkelingen in de Sowjet-Unie géén verandering der grond beginselen van de Russische politiek inhouden- Men verwacht te Washington, dat president Eisenhower Bondskanse lier Adenauer voor het einde der be sprekingen zal verzekeren, dat de West-Duitse regering ten volle zal worden gekend in elk Sow jet-Rus sisch voorstel aangaande Duitsland en dat zij volledig zal worden geraad pleegd bij een beantwoording ervan Dr. Adenauer zou Donderdag weei een bespreking met president Eisen hower hebben. Een woordvoerder van het State Department heeft na de besprekingen van Dinsdag verklaard, dat zij gewijd waren aan „een voorbereidend onder zoek van de Europese situatie, waar onder de Europese verdedigingsge- I is het 13 jaar geleden, dat het Duitse leger Denemarken en Noorwegen binnenviel. VOORTGANG ONDANKS STORMSCHADE Eén der dijkshoofden neemt echter gestadig af Terwijl bij het Westelijk gat in de K ruiningse zeedyk het aanbrengen van het rijsbeslag op de Westelyke d ijkskop voltooid is en daar een ex tra bescherming met steen is aangebracht (het zg. afstorten van de be- zinking in de bres ging de laatste dagen onverpoosd voort)komen er van het Oostelyk gelegen gat minder gunstige berichten: het Oostelijk dijks- hoofd neemt gestadig af. By de Veerhaven is de bezinking in de voorhaven tegen de binnenkant van de dijk bij het gemaal voortgezet, aldus verne men wij van de Dienst Dijksherstel. Er is nu al een oppervlakte van 2850 m2 bezonken. Een verdere uitschuring wordt daardoor krachtdadig tegen gegaan, zoals ook het geval is bij Schelphoek, waar een bezinking is aan gebracht langs de polderzijde van de dijk en waar keileem is gestort. Hoewel de storm van vorige week de arbeid op sommige plaatsen ver traagd heeft en het nogal kwetsbare materieel, zoals de zandzuigers, ern stig belaagde, zyn ook in de afgelo pen week op vrijwel alle fronten weer vorderingen gemaakt. Zo is bij Burghsluis de dam door de inlaag verder verstrekt en bekleed, evenals de dam in het gat van de Meeldijk, terwijl begonnen werd met het ver hogen van de dyk langs de te ren haven. Op het vliegveld Haam stede, dat in de naaste toekomst weer aan zyn bestemming zal moe ten voldoen, worden de sloten ge dicht en het terrein geëgaliseerd. Het herstelwerk aan de Meeldijk van de Burgh- en Westlandpolder is aan gevangen en ook in de arbeid aan de weg van Renesse naar Scharendyke komt meer tekening: er wordt hier op reeds verharding aangebracht. Ook Dreischor meldt voortgang, al kon men niet zo hard opschieten als men wilde omdat een aantal arbei ders aan dit werk onttrokken werd ten behoeve van de verdediging van de Schouwse dijk, die door 500 mili tairen en 100 burgers voor verder verval werd behoed. Aan de Noordzijde van de Vier bannen en Sirjansland kwam een groot deel van de kade over het schor gereed. Op de plaats, waar de Oude dijk bij Bruinisse was aange tast, is dank zij de hulp van militai ren een doorbraak voorkomen. De eerste gaten in de Rampaardsedyk zijn gedicht en aan de Zuidzijde van Oosterland is een zinkstuk gezon ken. Minder verheugend nieuws komt er van Gouweveer: de gaten in de binnendijk werden tweemaal gedicht, maar braken weer door. Tengevolge van de stormschade vorderde het werk aan de Bohbeldrjk slecht. In de havendammen van Zierikzee werden vier zinkstukken gezonken en in de haven De Val werd het baggerwerk voortgezet. De sluiting bij Bath Het gat in de zeedyk bij Bath zal vandaag nog niet worden gesloten. Hopelyk zal dit morgen het geval kunnen zijn en zo niet, dan zal men de operatie uitstellen tot Zaterdag. De noodkade is verzwaard en opge hoogd tot 5 m4-N.A.P. en voorzien van rijsbeslag. De zg. „znigerstort", de plaats, waar de zuiger het zand perst, aan het Oostelyk gat is opge hoogd tot 3.50+. De dijkskop is af gestort met stortsteen en in de bres werd weer gezonken. (Vervolg op pag. 2) het vraagstuk van het meenschap Saargebied". Adenauer heeft Woensdag verklaard, dat „de bevolking van Saarland zelf via vrije verkiezinger het laatste woord inoet hebben" in het Frans West-Duitse geschil over de status van dit gebied. Hij weigerde te zeg gen, binnen hoeveel tijd tussen de Bondsrepubliek en Frankrijk een overeenkomst kan worden bereikt. Nederlandse musici naar het Canadese leger Eerste in het buitenland aangeworven soldaten Met zijn linkerhand op de bijbel en zyn rechterhand omhoog zwoer de 38-jarige Amsterdamse klarinettist Hendrikus Bonneberg van het Radio- Symphonie-Orkest Woensdag in de Dierentuin te Den Haag, dat hij in het Canadese leger „trouw zou die nen EL 3L Elisabeth de Tweede, haar erfgenamen en opvolgers dat hy de vyanden van HAL zou weer streven en getrouw zijn plicht zou vervullen". Daarmee werd hij bandsergeant Bonneberg van het Canadese leger en ingeschreven als nummer sx-1500, als eerste soldaat die ooit buiten Europa voor het Canadese leger aan geworven werd. Vandaar de x in het nummere de x die in deze combina tie voor het eerst in het Canadese leger gebruikt werd en die de aan werving in Europa aanduidt. Met hem gaan vijfenveertig Neder landse muzikanten naar Canada, ter versterking van de militaire kapellen aldaar. Zij krijgen de nummers sx- 501 tot en met sx-545 en zullen waar schijnlijk nog deze maand, eventueel met him gezinnen op een drie of zes aarcontract naar Canada vertrek en. De vrijgezellen per vliegtuig, de gehuwden per boot. Het zijn vrijwel alle ervaren musi ci, leden van bekende orkesten, zo als Bovd Bachmann en Frans Wou ters, van het Radio Symphonie-Or- kest en van het Concertgebouwor kest, musici uit nachtclubs en uit de orkestzaal. DE VERWACHT: MEER BEWOLKING Veel bewolking en hoofdzakelijk in de Zuidelijke helft van het land enige regen. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Iets lagere temperaturen. ZON EN MAAN. 10 April. Zon op: 5.5r onder 19.29 Maan op: 4.35 onder 15.0'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1