Enige Nederlandse politieke werkstaking werd fiasco WATER FRONT TOCH IS 'T ZO! AMERIKA WIJST BEPAALDE CONVENTIES AF AMERIKAANSE ERETEKENEN VOOR VERZETSSTRIJDERS TELEFOONTJES met het WOENSDAG 8 APRIL 195S PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 VIJFTIG JAAR GELEDEN Gevolgen waren, en zijn nog, van groot belang! (Van onze sociale medewerker). De tweede spoorweg- en havenstaking van het zo bewogen jaar 1903 begon in de nacht van Zondag 5 op Maandag 6 April. Uitgeroepen door het enkele weken tevoren opgerichte Comité van Verweer. Dit Comité, dat tot taak had de „vryheid van de arbeider" door krachtige agitatie te handhaven, bestond uit vertegenwoordigers van de spoor- en haven arbeiders, van het sterk anarchistische Nationaal Arbeids-secretariaat, de SDAP en de vrye socialisten. Aldra bleek, dat het verloop van deze staking mede tengevolge van de krachtige tegenmaatrgelen allerminst gunstig voor de stakers was. Maar terwyl de spoorwegstaking allengs slechter kwam te staan, nam de lust tot staken in andere bedrijven hand over hand toe. Onder sterke druk besloot het Comité Woensdagmiddag 8 April dan ook tegen de volgende morgen de algemene werkstaking uit te roepen. Deze werd echter een zo volledige mislukking, dat het Comité nog in de nacht van Donderdag op Vrijdag met algemene stemmen tot haar beëindiging be sloot! Haar algemene oorzaak vond deze staking, naast de bestaande sociale onrust, vooral in het sinds het sue- ces van de Januari-staking bij vele arbeiders en met name bij sommigen van hun leiders bestaande overdre ven bewustzijn van macht. „Heel het raderwerk staat stil, als uw machtige arm het wil" was him immers voor gehouden! In het voetspoor van Do- mela Nieuwenhuis en andere syndi calistische en anarchistische leiders werd in sommige kringen de algeme ne werkstaking als hèt middel bij uitstek tegen alle economische, soci ale en politieke kwalen beschouwd. De directe aanleiding van de staking was gelegen in het feit, dat de Twee de Kamer op 2 April met de openbare behandeling van de regeringsvoor stellen tot het strafbaar stellen van stakingen door ambtenaren en spoor wegpersoneel een begin had gemaakt. De stakers toch hoopten, dat hun actie tot intrekking of verwerping van de regeringsvoorstellen zou lei den. Reeds direct na de Januari-stakin- gen waren er verscheidene stemmen opgegaan, dat, met het oog op de ge varen, die stakingen in de vitale overheids- en vervoersbedrijven voor het algemeen welzijn met zich brach ten, terzake door de overheid rege lend zou moeten worden opgetreden. Met name de Savornin Lohman, een der invloedrijkste rechtse leiders, had dit standpunt in zrjn dagblad „De Ne derlander" met gjrote kracht bepleit. In deze situatie begingen de lei ders der spoorwegarbeiders een gro ve fout. Begin Februari gaven zij een communiqué uit, waarin werd gelast de meest nauwgezette voorzorgs- 530. Herhaaldelijk zien we Karei (de Grote) in de middeleeuwse Karelro mans in een strijd' gewikkeld met zyn edelendie hem zelfs behoorlijk in het nauw weten te brengen en aan wie in vele gevallen de mooie rol is toebedeeld. In werkelijkheid hield Karei de Grote echter nogal van for se maatregelen en hij genoot een ge zag in West-Europa, waartegen een leenman niet gemakkelijk in opstand kwam. Deze Frankische romans die het verzet van de leenmannen tegen de leenheer tot motief hebben, kun nen dan ook beslist niet in verband gebracht worden met Karei de Gio- te, die een krachtig gecentraliseerd rijk schiep, doch moeten betrekking hebben op één, of verscheidene van zyn opvolgers en naamgenoten, zoals Karei de Kale en Karei de Dikke, die te zwak waren om het rijk bijeen te houden en die herhaaldelijk overhoop lagen met de adel welks zich voort durend onafhankelijker trachtte te maken. En wanneer we in de Karelromans herhaaldelijk zusters van Karei te genkomen die getrouwd zijn met Eg- gheric van Egghermonde, of Roeland of nog weer andere helden, dan wordt het ons steeds duidel'iker dat dit grote aantal zwagers beslist niet op Kaïel de Grote beti ekking kan hebben, want hij had slechts één zus ter, Gisla of Gisela genaamd, welk kind op de veelbelovende leeftijd van dertien jaar in aanmericing icwam om met de koning van de Longobar- den te trouwen. Dat paste toen in het spelletje van haar grote broer Karei, die toenadering tot de Longobarden zocht. Nóg eerder had haar papa Pippijn haar toegezegd aan de Byzantijnse keizer. Het kan ons, na bijna 1200 jaaronverschillig laten hoe Gisela over de politieke wense lijkheden van het ogenblik heeft ge dacht, maar in ieder geval heeft zij het geestelijk leven verkozen boven de bruidssluier en Karei de Grote had te veel genegenheid voor zijn 15 jaar jongere zuster en was bovendien ook een te groot aanhanger en verbrei- der van het Christelijk geloof, om de ze wens niet te respecteren. Gisela heeft dan ook haar gehele leven in liet klooster te Chelles doorgebracht, waar zij als abdis groot aanzien heeft genoten. Wanneer we in de ridderromans derhalve de zuster van Karei als echtgenote tegenkomen, is dit beslist geen zuster van Karei de Grote ge weest, maar van een andere Karei die abusievelijk met zyn grote voor zaat wordt verward. Een uitzonde ring moet hier gemaakt worden op het Roeland's lied, dat wèl op Karei- de Grote betrekking heeft, doch dat Roeland ten onrechte als de zwager van Karei voorstelt. Bovéndien kleeft aan dit lied nog een andere misvat ting, die t.z.t. wel eens ter sprake kan komen. Op dit moment is het voor ons ech ter belangrijker te weten, waarom een fles een ziel eeft ff. Petition, maatregelen te nemen „om in staat te zijn oogenblikkelijk den arbeid neer te leggen, zoodra er bericht komt van het Hoofdbestuur. Deze maatregelen dienen om te voor komen, dat de volksvertegenwoordi ging eene wet aanneemt, waarbij ons het recht tot staken wordt ontno men." Uiteraard kon een reactie op deze uitdaging niet uitblijven. Het kabi- net-Kuyper besloot tot het oproepen van genie- en andere troepen, terwijl de uitvoering van andere tijdelijke orde-maatregelen werd versneld. Bo vendien werd de voorbereiding van wettelijke anti-stakingsregelingen in hoog tempo voortgezet; er werd zelfs op Zondag vergaderd. Naast een voorstel tot aanvulling van het wetboek van strafrecht kon ook een voorstel tot het instellen van een onderzoek naar de omstandighe den in het spoorwegbedrijf bij de Tweede Kamer worden ingediend. Bo vendien verscheen nog een algemene maatregel van bestuur, waarbij aan de spoorwegdirecties de verplichting werd opgelegd alles wat op de rechts positie en de arbeidsvoorwaarden in hun bedrijven betrekking had in een aan de goedkeuring der regering te onderwerpen reglement vast te leg gen. Na een schier eindeloze obstructie der socialisten zij praatten niet minder dan 133 kolommen in de of- fiiciële Handelingen der Tweede Ka mer vol werden op 9 April de voorstellen met alleen de vrijzinnig en sociaal-democraten tegen aange nomen. De Eerste Kamer volgde twee dagen later en nog dezelfde avond stonden de wetten in het Staatsblad. Tot op heden zijn de betreffende artikelen ongewijzigd in ons wetboek van strafrecht gehandhaafd. De directe gevolgen van de gele den nederlaag voor de socialistische arbeidersbeweging waren zonder twij fel ernstig. Niet alleen hernieuwden de werkgevers him pogingen om ie dere vorm van vakactie onmogelijk te maken, maar bovendien werd zij verscheurd door onderlinge verdacht making en strijd tussen de socialis ten en de anarchisten. Toch hebben in breder verband ge zien de gebeurtenissen van 1903 de lucht gezuiverd; een radicale breuk tussen de socialisten en anarchisten was onvermijdelijk. Op 1 Januari 1906 begon dientengevolge de mo derne socialistische vakbeweging als Nederlands Verbond van Vakvereni gingen, haar werkzaamheden met in acht neming van de lessen van 1903. Het anarchistische N.A.S. verloor al spoedig vrijwel iedere vat op de Ne derlandse arbeider. Inmiddels had de stakingsagitatie vele arbeiders van de bestaande or ganisaties vervreemd. Reeds enkele Vele echtscheidingen in Zuid-Afrika In Johannesburg is cfe toestand verontrustend (Van onze correspondent in Kaapstad.) Van iedere drie huwelijken, die in Johannesburg worden gesloten, ein digt er minstens een met een echt scheiding. Dit opzienbarende feit is onthuld in een rapport van de Ge meentelijke Sociale Dienst van de goudstad. In kerkelijke kringen heeft men, na ernstige bestudering van het rapport, weliswaar verklaard dat het percen tage echtscheidingen in en om Jo hannesburg tweemaal zo hoog is als in de rest van de Unie, maar de feiten zijn toch dermate verontrustend, dat men begint aan te dringen op strin gentere huwelijkswetgeving. „Het lijdt geen twijfel, dat tal van echt scheidingsprocessen gebaseerd zijn op onderlinge afspraken tussen de par tgen en dat in die gevallen een echt scheiding bijna even gemakkelijk ver kregen kan worden als in Reno", schrijft de Sunday Times. De meeste echtscheidingen komen voor bij echt paren, die jong zijn getrouwd. Monument voor gevallenen in Indonesië Zaterdag 11 April zal in het plant soen voor de nieuwe kerk te Belfeld (L.) een monument worden onthuld ter nagedachtenis aan de drie in In donesië gesneuvelde soldaten uit dit dorp. Het is het eerste monument voor in Indonesië gevallen militairen, dat in Nederland wordt opgericht. Londen-Tokyo in 25 uur Een Brits straalverkeersvliegtuig van het type „Cornet" heeft het tra ject LondenTokio afgelegd in 25 uur en 24 minuten. Volgens 't reisschema had de vlucht in 36 uur gemaakt moeten worden. Het toestel vervoerde 36 passagiers. dagen na de oprichting van het Co mité van Verweer volgde van pro testants-christelijke zijde de instel ling van een Comité van Verdedi ging; ook rooms-katholieke arbeiders begonnen een tegenactie. De algemene en neutrale vakbewe ging was een fictie gebleken en de christelijke arbeiders, die hierbij wa ren aangesloten, of die, talrijker groep, zonder lid te zijn, er toch gro te verwachtingen van koesterden, werden door het duidelijk aan de dag getreden socialistische karakter afgestoten. De leiders der rooms-ka tholieke en protestants-christelijke arbeiders en hun alhans in aanleg reeds aanwezige organisatie kregen door de gebeurtenissen van 1903 een sterke wind in de zeilen. Zij hebben van de voor hen gunstige omstan digheden uitnemend gebruik weten te maken. Het huidige Christelijk Nati onaal Vakverbond en de Katholieke Arbeidersbeweging getuigen hiervan! RECHTEN VAN DE MENS Ook geen politieke rechten voor de vrouw De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Foster Dulles, heeft Maandag op een bijeenkomst der ju ridische commissie van de Ameri kaanse senaat o.ni. verklaard, dat de regering-Eisenhower de conventie der Verenigde Naties betreffende de rechten van de mens niet zal teke nen, daar zy er de voorkeur aan geeft deze door overreding en het ge ven van een goed voorbeeld te be vorderen, boven het vastleggen hier van in verdragen. Om dezelfde reden zal de Ameri kaanse regering de overeenkomst betreffende de politieke rechten van vrouwen eveneens niet ondertekenen. Foster Dulles werd door de com missie gehoord in verband met een in het congres gedaan voorstel om de bevoegdheid van de president te be knotten voor wat betreft het sluiten van verdragen. De minister sprak zich tegen dit voorstel uit. Foster Dulles zeide, dat naar de mening van president Eisenhower de voorgestelde beperkingen waar bij het congres strenge contröle zou uitoefenen op door de president te sluiten verdragen met andere landen liëm de beweeglijkheid zouden ont nemen, welke hij nodig acht voor het voeren van de Amerikaanse buiten landse politiek. Dulles zeide door de president ge machtigd te zijn, te beloven, dat de regering met de congresleiders nauw overleg zou kunnen plegen over toe komstige verdragen met andere lan den. Hij verklaarde, dat door de voor- festelde beperkingen de Verenigde taten eventueel geen verdrag kun nen aangaan om oorlog buiten de wet te stellen of controle over atoomwapens in te voeren. Dulles was van mening, dat de V. S. staan tegenover het grootste ge vaar in hun geschiedenis en dat ze niet alleen zonder bondgenoten - kunnen staan, tegenover „de bedrei ging van Sowjetrussische zijde." De actie van de Nederlandse paduiH- ders en padvindsters ,,'n Heitje voor een karweitje" is Zaterdag op het paleis Soestdijlc begonnen. Twaalf vertegenwoordigers en ver tegenwoordigsters van de Neder landse padvinderij waren ijverig in de weer met archieven orde nen, koper poetsen, hout hakken, knoopjes aanzetten en andere bezig heden. Onder het wakend oog van „Movavedo" (moeder van vele doch- teren), de naam, welke H. M. de Ko ningin als Beschermvrouv:e van het Nederlandse Padvindstersgilde draagt, pakt een der deelneemsters aan de actie kleertjes in. Prinses Marijke en een vriendinnetje zien belangstellend toe. NEDERLANDERS GEËERD Goud voor Walraven en Neher Twintig Nederlanders, onder wie de minister-president, dr. W. Drees, zijn door de Verenigde Staten onder scheiden met de „medal of freedom" (de vryheidsniedaille) voor hun voor treffelijk optreden in de vrijheidsstrijd tegen de Duitse bezetter tydens we reldoorlog H. De ambassadeur der Verenigde Sta ten van Amerika in Nederland, de JU aar U icunt hier gerust Ko men, hoor! Bij ous-boven is illes netjes en schoon". Dat was Adri hal, de dienstbode van wethouder Suy van Kruiningen, die ons dit met enige veront waardiging .neldde. Want zo heel terloops was ons tijdens dit gesprek „met het waterfront" de opmerking on. lallen, dat het wel géén doen zou zijn om met al dat water een huis „netjes- aan-kunt" te houden, zoals de Zeeuwse huisvrouwen dat noe men Maar daarmee was Adri het hélemaal niet eens stel-je-voor: je huis niet schoon! Om zoiets te veronderstellen moet je man zijn! Niettemin heeft Adri met dat schoonmaken wel de handen vol. Het zou nog gaan zo vertélde ze ons deskundig als alle bezoekers de voeten goed afveegden vóór ze bin nenkwamen, doch helaas daar ontbreekt het nogal eens aan: ,JDie slik en die modder val-nie-mee. De stofzuuger is nie tuus en daerom mot-alles mee blik-en-veger en 'n dweil. Moer aliazei Adri, „ast- nie erger is Twee maal daags water in huis is niet bepaald plezierig, maar de moed laat men in Kruiningen nog ui t zakken. Dat bleek ons ook uit tele foongesprek nummer twee: met de wachtmeester eerste klasse Van Hoepenpostcom- mandant te Kruiningen. Hy woont met zijn mannen in het huis van tandarts Van Laar aan de Markt, een pand, dat alleen bij hoog tij water bin nen krijgt. ,JIet kabbelt dan KRllMMiKX een beetje over de vloer3zei ■le wachtmeester, „maar als je op een stoel zit trek je de be uen maar een beetje op". Nog Cen zestig mensen zitten iu Kruiningen, vertelde ons de wachtmeester, „en het is een pracht gemeenschap!" Toch worden deze mensen wel eens een enkele keer een tikkeltje „water-moe" en dan gaan ze over „droge dingen" praten. Overigens een normaal ver schijnsel: in de oorlog, toen er gebrek aan voedsel xvas, wer den er immers overal grote bomen opgezet over lekkere maaltijden. De zestig achter blijvers praten nu af en toe over de „droge" tijd, die be slist voor Kruiningen ook zal aanbreken. ,J2n dan gaan re samen een reisje maken", al dus de wachtmeester, „maar ver hier vandaan. Dan willen we net zoveel zand zien als ?iou water Over die gemeenschap der achterblijvers" weet ook Cor- rie van der Peijl (17 jaar en thuis het water tot op vier treden van de trap) te ver téllen. ,JlIs het laag is, zie je nogal eens iemand en dan is het werkelijk gezellig, vooral als er bootjes komen met men- sen, die naar hun huizen ko men kijken. Dan vertellen we sikaar heel wat!" Zo is de stemming aan het waterfront dikwijls omgekeerd evenredig aan de werkelijke situatie: zo ook hier in Krui ningen, een triest, verdronken dorp, met achtergebleven in woners, die niet terneergesla- gen zijnmaar gelukkig opgewekt blijven! heer Selden Chaplin, heeft Dinsdag morgen in zijn ambtswoning aan de nabestaanden van een zestal pos- thuum onderscheiden verzetsstrijders de medailles uitgereikt. Heden, Woensdag om twaalf uur worden de onderscheidingen uitgereikt aan dr. Drees en 13 andere vooraanstaande figuren uit de verzetstijd, onder wie mej. dr. M. A. Teilegen, directeur van het kabinet der koningin en mr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, lid van de anti-revolutionnaire Tweede Kamer fractie en hoofdredacteur van het dagblad „Trouw." De hoogste onderscheiding, de „me dal of freedom" met gouden palm, werd toegekend aan mr. Walraven van Hall, die door de Duitsers op 12 Februari 1945-werd geëxecuteerd, en aan de heer L. Neher, directeur- generaal der P.T.T. Minister-president Drees ontvangt de medaille met bronzen palm, waar door hij officier en legionnair in het „Legion of merit" wordt. Mejuf frouw Tellegen ontvangt de onder scheiding met zilveren palm, waar door zij in het „Legion of merit" de rang van commandeur verkrijgt. Behalve de posthume onderschei ding voor mi-. Van Hall, werden Dinsdagmorgen voorts nog aan na bestaanden uitgereikt een drietal me dailles met zilveren palm voor Jo hannes Post, Iwan Jacob van den Bosch en Willem Pieter Speelman. De nagedachtenis van Jan Thijssen werd geëerd met de medaille met bronzen palm. De weduwe van Ger- rit Pruys te 's-Gravenhage ontving de medal." De onderscheidenen, die heden hun medailles zullen ontvangen zijn: dr. Drees, de heer Neher, Christiaan Na vis (zilveren palm), Den Haag; mej. Tellegen, prof. dr. J. W. Duijff (bron zen palm) Den Haag; J. C. Buhr- zen palm). Amsterdam; dr. A. J. Andi'ée Wiltens (bronzen palm), Den Haag; J. C. Buhrmann (bronzen palm, Weesp; G. D. E. J. Hotz (bron zen palm), Den Haag; mr. Jonk heer A. F. C. de Casembroot (bronzen palm), Middelburg; mrs A. M. van HeerdeSmid (bron zen palm), Den Haag; dr. J. J. Brutel de la Rivière,, Den Haag; dr. Bruins Slot; prof. dr. R. P. Cleve- ringa, Leiden en Jacob van der Gaag van het ministerie van buitenlandse zaken te 's-Gravenhage. De onderscheiding van jhr. mr. A. F. C. de Casembroot werd verleend op grond van de overtuiging, dat hij regionaal commandant was in de pro vincie Zeeland en een belangrijke rol speelde bij spionnage, sabotage en radiocontact, waardoor hij zeer veel heeft bijgedragen tot de uiteindelijke bevrijding van de provincie. Optreden tegen de Mau-Man Politie en leden van Kikoejoe-bur- gerwaehten hebben 22 leden gedood van een Mau Mau-bende, die in de nacht van Zondag op Maandag het gehele, uit negen personen bestaande gezin van een Kikoejoe-hoofdman, die bekendheid geniet als burgerwacht leider, om het leven heeft gebracht of gewond. De rest van de bende wordt achtervolgd. Te Lari zyn 69 inboorlingen, die er van worden verdacht Mau Mau-leden te zijn, wegens moord in staat van beschuldiging gesteld. Men neemt aan, dat zij deel genomen hebben aan de grote moordpartij op gezagsge trouwe inheemsen in het gebied van Lari, welke nu elf nachten geleden plaats vond. In totaal zijn, in verband met deze nachtelijke slachting, tot nu toe 95 Kikoejoe's in staat van be schuldiging gesteld. Het Wereldgebeuren Russische lijn Men heeft in Washington kort geleden gezegd, dat het Eisen- hower-tijdperk voor de wereld was aangebroken. Dat moeten we dus aanvaardenpour le meillcur et pour e pireEisenhower zou rle leiding nemen in de psychologische oorlogsvoering tegen Rusland...... Eisenhower zou de aanvoerder zijn bij de kruisvaart voor wereldvrijheid... Toen kwamen er uit het goede oude Engeland vinnige opmerkingen in de trant van „wees voorzichtig met die Amerikaanse psychologie" en „weet U eigenlijk wel waar U naar toe wil?" Een goedkeurend gejuich in de Franse pers onderstreepte de aloude stelling, dat men toch eigenlijk voor de verfynde buitenlandse politiek niet in Amerika, maar in Europa moet zijndat de Amerikaanse politici op het stuk van vreemde landen kin deren zijn, die het mooiste speelgoed stukmaken en dat de Amerikanen er beter aan deden wat meer te luisteren naar de adviezen van Lon den en Pargs. Het lawaai verstomde even toen Rusland en zijn aanhangers met z'n opzienbarende aanbiedingen kwamen van vrede in Koreavrijheid voor een paar millioen gevangenen vrijheid voor Russische schandaalpro- cesslachtoffersen al dat andere schoons meer. Maar het leefde weer open er is thans in de Londense en Parijse geluiden zelfs een licht leedvermaak te bespeuren. Men durft het niet uit bazuinen, maar men zou het zo graag zeggen, dat precies in het eerste sta dium van het Eisenhower-tijdperk de Russen de leiding hebben genomen... en dat Eisenhower met orandende nieuwsgierigheid naar Moskou kijkt om te zien wat men daar alles voor nieuws en schoons te bieden heeft aan de op-vrede-beluste wereld. Let wel: Eisenhower, die met span ning naar Moskou kijkt eneen welhaast volkomen ongeïnteresseerde Malenkow, die helemaal niet naar Washington kijkt!! T naar, terwijl de beurs in"' street akelige capriolen maakte Amerikaanse arbeidersleiders reeds beducht zijn voor werkloosheid als de wapenindustrie op lager toe rental gaat draaienin sommige Europese landen de hoop op verkor ting van de militaire tijd snel her leefden Churchill alleen maar aandacht heeft voor de galstenen van zgn neef en minister van buiten landse zaken Anthony Eden?? Malenkow kijkt in de eerste plaats naar de Russische volksmassa s voor hen is de vredespropaganda be stemdde amnestie voor de licht- gestraftende vrijlating van de Russische artsen Hij kijkt in de tweede plaats naar Azië. Daar heeft China behoefte aan vrede en hij wil aan China de tijd van rust en vrede voor de opbouw van een communistische maatschap pij verschaffen. Het ogenblik, waarop dit vredes aanbod komt moet Malenkow zorg vuldig en reeds geruimen tijd gele den hebben gekozen. Er kan geen sprake van zijn, dat het ook maar in de verste verte verband houdt met de dood van Stalin of met het Euro pees Verdedigingsverdrag. Het kan niet anders of in het Russische economische en mili taire leven heeft men een be paalde grens gepasseerd, die Malen kow en de zijnen zich gesteld hadden voor het doen van zulke aanbiedin gen. Malenkow heeft voor China iets willen doenVermoedelijk heeft hij China garanties gegeven Waarschijnlijk heeft hy aan China medegedeeld, dat de Russische voor sprong op het stuk van bewapening thans voldoende is om elke aanval van de Amerikanen en hun mede standers illusoir te maken in die zin dat elke oorlog uiterst langdu rig en vernietigend zou worden ook voor de Amerikanen. Rusland passeerde dus een herbewa- peningsgrens van grote betekenis. Malenkow kon aan China medede len, dat van nu af aan de onenighe den op het Westeuropese vasteland hem minder zou interesserenzo als ook Lenin die onenigheid minder interessant vond en de stelling po neerde, dat in West Europa het com munisme zou opbloeien op de puinho pen van de innerlijke verdeeldheid... dat het daar vanzelf geboren zou worden. Dit zou dan de grote lijn kunnen zijn, waarvan we thans de sympto men opmerken in de zo verrassend schijnende besluiten van Moskou...... Er zijn vanzelfsprekend ook andere verklaringen mogelijk, maar ze ko men ons minder aanvaardbaar voor. Over een half jaar zullen we ver moedelijk weten in hoeverre deze grote lijn inderdaad bestaat. Want heel veel langer zullen de Russen haar toch niet kunnen verhullen. Schoolhoofden achten hun positie bedreigd In de Zaterdag te Den Haag ge houden algemene vergadering van de Vereniging van Hoofden van Scho len, besloot men o.m. een wettelijke regeling van het kleuteronderwijs na te streven, alsmede een verlaging der leerlingenschaal. aangezien de huidi ge klassebezetüng een gevaar zou op leveren voor de belangen van leer krachten en leerlingen. Bij het vierde van een zevental voorstellen vroeg (en verkreeg) het hoofdbestuur de toestemming van de vergadering om al die maatregelen te nemen, welke het hoofdbestuur nuttig en nodig acht om de bedreigde positie van schoolhoofden te bescher men. In een toelichting werd opge merkt, dat de aanvallen, welke de laatste jaren van verschillende zijden worden ondernomen op hoofden van scholen, een ernstig gevaar vormen voor de rechtszekerheid van alle hoofden in Nederland en een bedrei ging zijn voor de schoolvrede. Tevo ren hield prof. dr. R. Casimir. oud- hoogleraar in de opvoedkunde te Leiden een rede over „Zestig jaren ringen aan ons voorbij", waarin spr. ae ontwikkeling van het onderwijs belichtte,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 3