PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Waarschijnlijk Donderdag dichting van zeedijk bij Bath Uitwisseling krijgsgevangenen binnenkort te verwachten BILT Kantlijn IN VER. NATIES HOUDEN DE RUSSEN HET BEEN STIJF HAMMARKSJOELD GEKOZEN TOT SECRETARIS-GENERAAL DER V.N. Vandaag 196e Jaargang - No. 82 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.; G. Ballintijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week. f 5.45 p. kW., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLlSSlNGSE. GOESSE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 8 April 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C„ Middelburg. Bur. Vllssingen. Walstr. 58-80. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g 2228). Oostburg. Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr C 1 telef. 2 WEDERZIJDSE ACCOORDEN IN PANMOENDJON Washington spreekt van bemoedigende resultaten" Het hoofdkwartier van de geallieerden te Tokio heeft officieel bekend gemaakt, dat met de Noordelijken overeenstemming is bereikt over de re patriëring van zieke en gewonde krijgsgevangenen, die zal geschieden in overeenstemming met artikel 109 van de Conventie van Genève. De uit wisseling zal binnen een week na ondertekening van het accoord begin nen. Op het Witte Huis in Washington is deze overeenstemming bemoedi gend genoemd. De leider der V. N.-delegatie, vice-admiraal Daniel ken schetste na afloop van de besprekingen de communistische houding als „zeer gunstig". De verbondenen hebben zich Dins dag voorts accoord verklaard met communistische voorstellen voor uit wisseling van meer gevangenen, dan aanvankelijk was voorzien. De com munisten stemden zonder meer in met verscheidene punten van de V.N.- voorstellen, waarin onder meer werd geopperd dagelijks maximaal 500 ge vangenen uit te wisselen, tot de uit wisseling voltooid zou zijn. De V.N.- voorstellen als geheel moesten vol gens de communisten dienen als „ba sis voor besprekingen". Op 1 April eindigde officieel de inzameling voor het Nationaal Rampenfonds, twee maanden na de ramp. En met grote voldoening kan men vaststellen, dat ons volk een offervaardigheid aan de dag heeft gelegd, die de stoutste verwachtingen heeft overtroffen. Er is een dikke f 98 millioen bij elkaar gebracht en dat is voorwaar geen kleinigheid. Toen destijds de N.C.R.V. de Haak- in-actie voerde en f 2,6 millioen bij elkaar bracht in. een geheel winter seizoen, stond iedereen te kijken van het succes van deze inzameling. Nu brengt men met de radio-actie „Beur zen openDijken dicht" binnen twee maanden f 5 millioen bijeen en nog f 98 millioen voor het Rampenfonds! Alle voorgaande inzamelingen wer den overtroffen en men mag thans reeds vaststellen, dat de watersnood inzameling 1953 zelf niet, gemakkelijk overtroffen zal worden. Nu komt de verdeling aan de beurt. Laat ons hopen, dat de snel gege ven bedragen ook snel naar de be langhebbenden toe zullen vloeien. Als men de inzameling zelf beschouwt als de theorie van het lenigen van de nood, mag men de besteding van de bijna honderd millioen'gulden betite len als de practijk daarvan. Laat Rampenfonds en Nationale Advies commissie er nu voor zorgen, dat de practijk niet bij de theorie ten ach ter blijft! Dat practisch werken moeilijk is, de regering bewgst het. Nog altijd iaat de indiening van het wetsvoorstel Schadevergoeding Wa tersnood 1953 op zich wachten. Misschien, dat men dat buiten Zee land niet zó erg vindt. De dijken in Brabant zijn dicht en de dijken in Zuid-Holland zjjn dicht en de treinen rijden weer over de Moerdijk en de zaak lykt O.K. Maar Schouwen en Duiveland en Kruinmgen en Rilland blijven open wonden. De weken verstrijken en men krijgt de indruk, dat er op de meest kritieke plaatsen, die natuurlijk ook de moeilijkste zijn, weinig schot in 't herstel zit. Dit zal wel onvermijde lijk zijn, maariedere dag kost kapitalen en maakt de toekomst van degenen, die alles verloren hebben, on zekerder. In dat licht bezien wekt het uit blijven van het wetsontwerp voor de schadevergoeding een gevoel van wre vel op. De getroffenen mogen toch na twee maanden eindelijk wel eens weten, wat de regering voor hen aan de Kamers voorstelt! Dit klemt te meer, omdat een re geling overeenkomstig de rege ling der oorlogsschade in ver scheidene opzichten onaanvaardbaar zal moeten heten. Men neme bijvoorbeeld de eigena ren van verwoeste boerderijen. Zij hebben destijds slechte ervaringen opgedaan. Zij zonden de door hun aannemers gemaakte begrotingen ter goedkeuring naar Den Haag. Daar werden zij goedgekeurd en het de partement deelde bij de goedkeuring mede, dat het goedgekeurde bedrag als basis der schadevergoeding gold. Later, soms als de werkzaamheden reeds waren uitgevoerd, liet de rege ring door haar deskundigen een nieu we en lagere begroting maken. Die gold voortaan als basis. Er kwamen meer beperkende bepalingen. En het kwam voor, dat voor een goedge keurde begroting van f 13.000 slechts f 3000 werd vergoed, oftewel nog geen 25 procent! De wederopbouw van een totaal verwoest landbouwbedrijf van 30 H. A. zal nu ongeveer f 90.000 kosten. Het zal duidelijk zijn, dat als daar van uiteindelijk 25 procent uit de bus komt, de eigenaar er niet bepaald goed aan toe is. En nu kan men wel redeneren, dat het in de practijk wel mee zal vallen, de vorige practijk wekt zorg. In ieder geval maken voorbeelden als het bovenstaande het begrijpelijk, dat de belanghebbenden in spanning uit zien naar de voorstellen betreffen de de schaderegeling. En dat er dus spoed dient te wor den betracht! De besprekingen van Dinsdag wer den op communistisch verzoek een maal onderbroken. Heden, Woensdag, zullen zij worden voortgezet. Admiraal Daniel deelde de verslag gevers mede, dat de communisten .binnen een dag of twee" het aantal zieke en gewonde krijgsgevangenen, dat zij bereid zijn uit te wisselen, lr?;; zul- len opgeven. Zij beloofden een voor stel van Daniel te zullen overwegen om dan beide partijen commissies van verbindingsofficieren te doen aanwijzen ter regeling van admini stratieve kwesties. De communistische voorstellen, waarmee de verbondenen Dinsdag accoord gingen hielden in, dat de be sprekingen over uitwisseling van ern stig zieke en gewonde gevangenen dienden te worden uitgebreid tot ar tikel 110 van de Geneefse conventie, houdende verdeling in categorieën en overbrenging naar een neutraal land van gevangenen, wier J,""J hierdoor zou verbeteren. Troepen blijven voorlopig. President Eisenhower heeft Dins- !ag in een korte onofficiële toespraak ip de jaarlijkse bijeenkomst van het United Defence Fund" te Washing- Oost-Duitse regering stelt schandaalproces uit Het proces tegen de' vroegere Oost- duitse minister van Buitenlandse Za ken, Dertinger, dat aanvankelijk ein de Maart zou beginnen, is door de ge rechtelijke autoriteiten van Oost- Duitsland voor onbepaalde tijd uitge steld, zo meldt het West-Berlijnse blad ..Kurier". ton verklaard, dat, indien er vrede in Korea komt, „onze mannen en die van onze bondgenoten nog we! een poos in dat gebied zullen moeten De periode na een wapenstilstand zou een proeftijd zijn. Het „United Defence Fund" brengt gelden bijeen voor het amusement en de veraangenaming van het leven der militairen. De communisten hebben Dinsdag ochtend vroeg met behulp van luid sprekers Amerikaanse mariniers ge waarschuwd, dat in het Niemands land nabij Panmoendjon een zwaar gewonde marinier lag. „U kunt hem komen halen", aldus de uitnodiging „wij zullen niet op U schieten". Een Amerikaanse patrouille heeft daarop de gewonde opgehaald, die door de communisten reeds was ver bonden. De trui van de gewonde was volgestopt met communistische vre- despamfletten Hoop op eervolle wapenstilstand Van de zijde van Amerikaanse ver tegenwoordigers bij de Verenigde Na- tics is Dinsdagavond de hoop uitge sproken dat de bü de onderhandelin gen in Korea gemaakte vorderingen zullen leiden tot het sluiten van een eervolle wapenstilstand. Friedrich Karl Bornemann meldt zich Dr. Friednch Karl Bornemann, voormalig districtsleider van de Hit- ler-jeugd. die door de West-Duitse autoriteiten gezocht werd in verband met het beweerde Nazicomplot van dr. Werner Naumann heeft zich Dins dag in overeenstemming met zijn eer der gedane kennisgeving bij het fede rale oppergerechtshof Fe Karlsruhe gemeld. Hij is in bewaring genomen. Bornemann hield zich sedert Janu ari, na de arrestatie van Naumann en zes andere voormalige nazis, ver borgen. De zaak tegen Naumann e.a. is on langs door de Westduitse autoriteiten overgenomen. VELE CONCESSIES, MAAR Geen onderzoek naar „bacteriën-oorlog". Zorin, Sowjet-afgevaardigde in de politieke commissie der V.N., heeft Dinsdag verklaard, dat zyn land zich zou verzetten tegen het voorstel, dat een onpartijdige commissie een on derzoek zal instellen naar de com munistische beschuldigingen, dat de troepen der verbondenen in Korea een bacteriologische oorlog voeren. Hij deed in plaats daarvan een be roep op de V.S. het Geneefse proto col van 1925 over bacteriologsche oorlogsvoering te ratificeren. „Een bevestigend antwoord zou het beste bewijs zijn dat de V. S. bacteriologi sche wapens willen verbieden en niet het voornemen hebben deze in de toekomst in een oorlog te gebrui ken" „Een negatief antwoord of een ont wijkend zal ons niet bevredigen" al dus Zorin. De Sowjet-Unie kon het voorstel, voor een commissie van onderzoek temeer niet aanvaarden, daar de dis cussie over het onderwerp werd ge voerd in strijd met het internationaal recht: in afwezigheid van de verte genwoordigers van de landen, die di rect bij de zaak zijn betrokken Noord-Korea en continentaal China, zeide hij. Hij hield de beschuldigingen aangaande bacteriologische oorlogs voering staande. Argentijnse minister afgetreden „Te zwak" om president Peron te helpen De Argentijnse minister van arbeid en sociale verzekering, Jose Freyre, en president 'Perons particuliere se cretaris, Juan Duarte, broeder van de overleden ech tgenote van de president, zijr.x afgetreden om gezondheidsrede nen. Zij verklaarden niet sterk genoeg te zijn om de president te helpen bij het in evenwicht brengen van de lo nen en prijzen. President Peron heeft senator Gia- varini tot opvolger van Freyre be noemd en ook een opvolger van Duarte gekozen. Vijf dagen geleden heeft hij specu lanten geci'itiseerd en drastische maatregelen tegen inflatie aangekon digd. Overleg van de regering met lei ders van de handel en de vakbonden heeft nog geen resultaten opgeleverd. Volgens welingelichte kringen is er een grotere tegenstelling dan ooit tus sen genoemde leiders. Fraude in tehuis voor ouden van dagen Sinds Vrijdagmiddag is de direc teur van „Levensavond", tehuis oor ouden van dagèn te Medemblik voortvluchtig. De man is verdwenen met medeneming van ongeveer 3000 aan pensiongelden over het eerste en tweede kwartaal van dit jaar. Zijn beleid had reeds enige tijd re den tot argwaan gegeven. Donder dag j.l. kreeg hij een tip, dat de vol gende dag een der leden van het be stuurscollege controle van de kas en de boeken zou houden. Bij die con trole zijn de malversaties aan het licht gekomen. De directeur had per 30 April a.s. ontslag gevraagd. Minister Zijlstra bracht een onder gronds bezoek aan de l60 meter ver dieping van de Staatsmijn Maurits. De minister (linies) ontvangt uitleg van de nieuwe directeur van de Staatsmijnen, ir. A. Holletmans. Rechts de directeur-voorzitter der Staatsmijnen, de heer H. H. Wem mers. Zachter, maar enige regen (Van onze weerkundige mede werker). Het gure weer, met plaatse lijk hagel en onweersbuien, dat ook de Paasdagen kenmerkte, nam gisteren snel af. Ook in de bovenlucht was het boven ons land zeer koud. Op 6 km. hoogte vroor het te De Bilt 40 graden. Een rug van hoge luchtdruk, die van Engeland naar ons land trok, bracht langdurige opklaringen. In de Koude lucht kwam vooral in het binnenland in de afgelopen nacht zware nachtvorst voor. Onder invloed van een nieuwe depressie, die van Spanje naar - Frankrijk en. later naar - onze omgeving koerst, zal de wind naar Zuid- tot Zuid-Oostelijke richting draaien, hetgeen hoge re temperaturen tot gevolg zal hebben. Komende nacht of vanavond kan deze depressie enige regen brengen. De eerste week van April heeft heel wat regenwater gebracht. In Zge- land hier en daar reeds meer dan 40 millimeter, dit is bijna de hoeveelheid, welke er nor maal in de gehele Aprilmaand valt. Indo- Groot offensief van Vietminh Naar een Franse militaire woord voerder te Hanoi heeft meegedeeld, hebben de Vietminh-opstandelingen rondom Moe Ts.jau, 120 kilometer ten Westen van Hanoi, een strijdmacht van 40.000 man samengetrokken, die, naar men vermoedt, gebruikt zal worden voor een offensief tegen I de Noordwestelijke staat 1 China. Gezien het feit, dat over ongeveer zes weken de natte moeson begint, neemt men aan dat de opstandelingen binnen een week hun aanval moeien beginnen, vrillen zij hun doelen be reiken. Een groot offensief tegen Laos, waar de communisten tot dusverre een geringe activiteit hebben ont plooid, zou vrijwel automatisch een grootscheepse terugtocht der Franse- uniestrijdkrachten uit de Tonkinese delta met zich mede brengen. In Laos wordt veel opium gewonnen, die een rijke bron van inkomsten voor de communisten zou betekenen. Dodelijk schot Tijdens een voetbalwedstrijd te Ni- mes is een jeugdige Franse speler. Robert Pradille, levenloos van 't veld gedragen nadat hij een hard schot te gen de borst had gekregen. Een voor lopig medisch onderzoek heeft uitge wezen, dat hier sprake was van een scheuring van het hartzak je. Nieuw lid Tweede Kamer In de plaats van dr. J. van Baal (A.R.) te Doom, die tot gouverneur van Nieuw Guinea is benoemd, heeft de voorzitter van het centraal stem bureau benoemd verklaard tot lid der Tweede Kamer de heer C. P. Hazen- bosch te Den Dolder. Wysjinsky applaudisseerde De Zweed Hammarskjoeld is door de Algemene Vergadering tot secretaris generaal der Verenigde Naties geko zen. Hij volgt als zodanig de Noor Trygve Lie op. Hammerskjoeld werd met 57 stemmen tegen één, bij één ont houding gekozen. De stemming was geheim. Het was niet onmiddellijk bekend, welke dele gatie tegenstemde. Naar verluidt was Op de Motorsporttentoonstelling te New York is een Hotchkiss-Grégoire sportwagen te zien, luaarmeemen een gemiddelde snelheid van 14Ó km. per uur kan bereiken. De nieuwe Hotch kiss-Grégoire en zijn grootmoeder uit Padvinders poetsten de schatkistv In het kader van de actie 'n heitje voor 'n karweitje, die j.l. Zaterdag op paleis Soestdijk begon, werd door de padvinders en padvindsters ook een heitje verdiend bij de minister van fi nanciën, de heer J. v. d. Kieft. In zijn huis te Bussum werd de „schatkist" gepoetst, waarvoor de poetsers een ministerieel heitje ontvingen. Alom in den lande werd Zaterdagmiddag de eerste stoot voor deze acuie gegeven. Evenals in Den Haag, waar men in optocht gewapend met emmers, dweilen, sponsen en theedoeken naaf het stadhuis trok om de stoepen van 't raadhuis een grote beurt te geven en de burgemeester onder grote be langstelling heitjes uitreikte, was het in Groningen, Gouda, Deventer en tal van andere plaatsen. In 's Hertogenbosch werd het standbeeld van Jeroen v. d. Bosch schoongemaakt, onder toezicht van het gemeentebestuur en in Haarlem was een koperen bel-poetsactie, waar bij huis na huis de bellen werden ge poetst. DE LAATSTE LOODJES Binnenschip moet laatste veertig meter overbruggen Op het uiterste puntje van Zuid Beveland is de strijd om het behoud van het dorpje Bath en de definitieve beveiliging van de gehele Reigersbergse- polder de slotfase genaderd. Waarschijnlijk zal Donderdag het nog over gebleven gat van ongeveer veertig meter worden gedicht door het laten zinken van een binnenschip. Wanneer deze operatie gelukt de mannen die hier nu reeds weken ploeteren hopen het-vurig dan zal de vernie lende stroom niet langer vat meer hebben op de tientallen huizen van Bath, welke nu nog bij vloed omspoeld worden. Sinds de grote slag aan de Vierde Weg te Rilland begon, was Bath wei nig „in het nieuws". Het dorpje werd voorlopig prijsgegeven bij de aanleg van de nooddijk. Op het oog althans, want practisch afgesloten van de buitenwereld en slechts te be reiken over een smal en moeilijk be gaanbaar dijkje, zijn de mannen van de Waterstaat, van de zandzuigers, de rijswerkers en vele anderen ook hiei' aan het werk getogen om het ongeveer 100 meter brede gat in de zeedijk te dichten. Het lijkt wel of de storm op de eerste Februari juist de moeilijkst J viert de bekende Ameri- lcaanse filmactrice Mary Pick- jj; ford haar 60e verjaardag. -X--X-w bereikbare punten gekozen heeft om gat gespoten. Ongeveer de helft van toe te slaan. Een van die punten is zeker ook Bath geweest. „Er was hier practisch geen plaats om aan te leggen", zei ons een van de uitvoer ders. De perszuiger heeft zich eerst een weg naar het oude haventje moeten banen. Maar nu is het dan ook óp en óm de dijk een en al be drijvigheid. Zuigers, sleepboten, bak ken, hoge hopen rijshout en duizenden zakken zand liggen thans gereed om de beslissende slag te beginnen. Vele zinkstokken en honderden tonnen basalt werden in 't gat geslingerd en door de lange persleiding werden dui zenden kubieke meters zand in het het gat kon worden gedicht, doch toen kwamen de moeilijkheden. Nieuwe plannen Men kon blijven spuiten, doch het werk maakte geen vorderingen meer. Bij elke vloed, wanneer de stroom zich met een snelheid van twaalf ki lometer door het sluitgat wierp, werd het opgespoten zand de polder inge- spoeld. Er moesten dus andere plannen be raamd worden om de laatste veertig meter te overwinnen. Het besluit is gevallen om het gat af te sluiten door een binnenschip te .laten zin ken. De landhoofden zijn stevig afge werkt met basalt om verder afschu ren te voorkomen en aan beide kan ten wordt nu aan de binnenkant een zuil gemetseld. Het schip van 42.75 meter lengte, dat in Hansweert ge reed wordt gemaakt zal bg hoog wa ter in de polder worden gebracht, om dan waarschijnlgk Donderdag met behulp van lieren in het gat te wor den gevaren. Wanneer het schip te gen de stenen zuilen is komen te rusten, zal het tot zinken worden ge bracht door het ruim val te spuiten. Draglines zullen gereed staan om de gaten verder op te stoppen met in bïetennetten verpakte zandzakken. Het belooft een spannende strijd te worden, zeggen de mannen aan dit afgelegen front. (Vervolg op pag. 2) Nationalistlsch-China het land, dat zich van stemming onthield. Alle afgevaardigden, onder wie ook de leider der Russische delegatie, Wy sjinsky, applaudisseerden toen het re sultaat bekend werd.'Ook Trygve Lie betuigde zijn instemming. Voorzitter Pearson deelde mee, dat Hammarskjoeld officieel van zijn ver kiezing op de hoogte zal worden ge steld. Voor de verkiezing had Pearson me de namens de vergadering hulde ge bracht aan de aftredende secretaris generaal. De ambtsperiode van Hammarskjoeld is op 5 jaar gesteld. Pearson sprak de naam van de nieu we secretaris-generaal, Dag Ham marskjoeld, op zijn Engels uit als „Hammer-shield", „Hamer-schild". hetgeen betekent Eindhovense vrouw vrij De 46-jarige vrouw R. uit Eindho ven, die door de politie was gearre steerd naar aanleiding van het plot seling en op gewelddadige wijze ver oorzaakte overlijden van haar man in de nacht van 18 op 19 Maart j.l., is door de officier van justitie te Den Bosch op vrije voeten gesteld, daar geen termen meer aanwezig werden feaeht om haar langer van naar vrij- eid te beroven. Het onderzoek wordt echter met kracht door de politie voortgezet. DE VERWACHT IETS HO GE KL TEMPERATUREN- Aanvankelijk plaatselijk nevel of mist, overigens wisselend bewolkt en bijna overal droog weer. Zwakke tot matige wind tusen Zuid en Oost. Iets hogere temperaturen. ZON EN MAAN. 9 April. Zon op: 5.59 onder 19.27 Maan op: 4.08 onder 13.39

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1