PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Hervormde kerk in Zeeland deed „voorlopig" reeds veel nuttig werk Turkse onderzeeboot gezonken: 99 slachtoffers BILT GOEDE VERWACHTINGEN VAN OVERLEG TE PANM0ENDJ0N DE WEST WACHT NU OP VOORTZETTING BESPREKINGEN Vandaag 196e Jaargang - No. 81 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.; G. Ballintijn, PI. verv. W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct, per week. f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLlSSlNGSE. GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 7 April 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlisslngen. Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerljstr. 2; Zienkzee. N. Bogeróstr C ^60^tcl^2^ DRAMA IN DE DARDANELLEN Duikboot brak doormidden na aanvaring met Zweeds schip De Turkse onderzeeboot „Dumlupinar", groot 1991 ton, is Vrijdagavond in de Dardanellen gezonken na een aanvaring met het Zweedse, 3999 ton metende, vrachtschip „Naboland". Volgens een officiële bekendmalcing had de onderzeeboot 102 man aan boord, van wie er zes tyilens de aanvaring op de brug stonden. De schepen kwamen in aanvaring toen de „Dumlu pinar" boven water kwam na een oefentocht. Van de zes man aan het dek konden er drie gered worden. De overige 99 bemanningsleden gingen met het schip ten onder. Het opperbevel van de Turkse mari ne deelde Zondagavond mede, dat het schip na de aanvaring in tweeën brak. Reddingsvaartuigen zijn tot Zondag avond bezig geweest boven de gezon ken delen van de duikboot, maai' zij zijn er niet in geslaagd iemand te redden. Duikers konden niet langer dan vier minuten achtereen werken en door de storm en de sterke stroom kon geen reddingsmateriaal omlaag worden gelaten. De beide helften van het schip lig gen op een diepte van 35 meter. Kort na het zinken kon met een deel der bemanning telefonisch contact worden gemaakt. Het bleek, dat in de compartimenten waarmee men con tact had nog 40 man in leven waren, die het 24 uur konden uithouden. De Amerikaanse marine zond uit Istanboel de torpedojager „Hawkins" met duikers en dokters aan boord naar de plek van de ramp. Mossadek niet tegen monarchie Dr. Mohammed Mossadek, de Per zische eerste minister, heeft Maan dag in een radiorede verklaard, nooit voornemens geweest te zijn de mo narchie in Perzië te vervangen door een republiek, waarvan hijzelf presi dent zou worden. Hij voegde er aan toe, dat de vorst in constitutionele monarchieën geen regeringsverant woordelijkheid heeft. De Perzische premier deed voorts een beroep op de Tweede Kamer, een rapport van een commissie goed te keuren waarin gesteld wordt, dat de Sjah zich niet in de leiding van staatszaken mag mengen. Volgens dr. Mossadek bestonden er vóór de nationalisatie van de olie-in dustrie geen geschillen tusser de re gering en het hof. Daarna echter werd er hoe langer hoe meer „geïn trigeerd". Engeland was de aansto ker. Volgens Mossadek hadden de zus ter van de shah, Prinses Asjraf, en haar moeder in het verleden immer tegen de regering gekuipt. Zoals be kend, hebben beiden het land moe ten verlaten. De Perzische Tweede Kamer zal Dinsdag bijeen komen ter bespreking van Mossadeks verzoek om het rap port goed te keuren betreffende d« betrekkingen tussen de regering en het hof. Radio-Teheran meldde avond, dat uit het gehele land tele grammen woi'den ontvangen, waarin er bij de Perzische Tweede Kamer op aan wordt gedrongen Mossadek te steunen. Een vijfvoudige moord voor 60 dollars De Amerikaanse politie heeft een- achttienjarige jongeman gearre steerd, die er van wordt beschuldigd vijf personen, twee mannen en drie vrouwen, te hebben vermoord, om aan 60 dollar te komen voor een reis naar Califomië met zijn zestienjarige vriendin. De moordenaar en zijn vriendin werden in het afgelopen weekeinde gearresteerd en per vliegtuig naar anandaigua (New York) overge bracht. Toen het toestel boven de wa terval van de Niagara vloog, keken beiden verlangend omlaag en zeiden: „Wij willen ons huwelijk wettig ma ken". Zaterdagavond bleek, dat nog slechts 22 personen in de duiboot-comparti- menten in leven waren en dat er nog zuurstof was tot Zondagmorgen drie uur. Kort daarop heeft men de hoop op redding opgegeven. Het Zweedse schip „Naboland" werd bij de aanvaring licht beschadigd en maakte enig water. Een lid van de bemanning kwam om bij de aanvaring. Aanvankelijk is het schip op de plaats van de aanvaring voor anker gegaan, maar later kwam het de ha- Communisten laten Japanse vissers vrij Honderd zeven en veertig Japanse vissers, bemanningen van visservaar tuigen, die in de afgelopen jaren door coniunistiseh-Chinese patrouilles waren opgebracht, zijn vrijgelaten. Zy zullen met drie vissersschepen naar Japan reizen. Ook zyn twee Japanse vissersbo ten, die sedert de herfst door de Sowjetautoriteiten waren vastge houden, Zondag met 26 man aan boord in een haven in Noord-Japan teruggekeerd. ven van Istanboel binnen, waar het hangende het onderzoek in beslag werd genomen. De „Dumlupinar" was oorspronke lijk gebouwd voor de Amerikaanse marine. Het schip werd in 1944 vol tooid en in 1950 overgedragen aan Turkije. Kapitein gearresteerd. De Turkse autoriteiten hebben Maandag kapitein Lornstzon van het Zweedse vrachtschip „Naboland" ge arresteerd. Kapitein Lornstzon gaat in hoger bei-oep om vrylating te verkrijgen. De kapitein van het Zweedse schip werpt de schuld voor de aanvaring op de Turkse duikboot, die zich niet a&n de reglementen van de internationale scheepvaart zou hebben gehonden. Vierde atoom-explosie in Amerika Te Las Vegas vond Maandag de vierde en grootste van de reeks atoomkrachtontploffingen, welke in de laatste tijd in de Verenigde Staten teweeg zijn gebracht, plaats. De ontploffing van Maandag was de eerste, welke overdag veroorzaakt werd. Er waren geen troepen bij be trokken. De atoombom werd door een vliegtuig afgeworpen. Vóór de paddestoelvonnige wolk zich aftekende, bevonden zich vele vliegtuigen in de lucht. De leiding der Amerikaanse luchtmacht bad mede gedeeld. dat zij op het tijdstip der ontploffing mogelijk 74 vliegtuigen boven het ontploffingsgebied in de lucht zou hebben- 11e 531 leden van het Amerikaan se Congres zijn Zaterdag uitgenodigd een van de komende atoomproeven in Nevada bij te wonen om „<le waarde te bepalen van de vraagstukken ver bonden aan de nationale verdedi ging". DE KRUGSGEVANGENENKWESTIE Noordelijken waren objectief. In krakende Amerikaanse auto's, die zy bij het begin van de Koreaan se campagne hadden buitgemaakt, kwamen de communistische onder handelaars Maandagmorgen van Kae- song naar Panmoendjon gereden voor de beraadslaging met de officieren van de verbonden mogendheden. De verbondenen kwamen met helicoptè- res. Zondag had generaal Mark Clark, de Amerikaanse opperbevelhebber, nog een brief aan de communisten laten overhandigen, waarin deze wer den uitgenodigd gedetailleerde voor stellen in te dienen om tot een alge hele regeling van het krygsgevange- nenvraagstuk te komen. Aan bespreking van deze brief is men blijkbaar Maandag niet toege komen, want er werd te Panmoen- DE NIEUWE RECHTSORDE „Tijd om spijkers met kop^">n te slaan" Naar een correspondent van het A. N.P. te Willemstad meldt, zou de landsregering van de Nederlandse Antillen zich tot de regering van Ne derland hebben gewend met het ver zoek ingelicht te worden omtrent de laatste ontwikkelingen ten aanzien van de voortzetting der R.T-C.-be sprekingen. De Nederlandse Antillen zouden wachten op het sein om de besprekin gen voort te zetten, daar het Antilli aanse standpunt duidelijk is en er dus niets meer in de weg zou staan. „Het is nu tijd om spijkers met koppen te slaan", aldus verklaarde mr. dr. M. F. Da Costa Gomez, de voorzitter van de Antilliaanse regeringsraad. De algemeen vertegenwoordiger van Suriname, mr. dr. R. Pos, ver klaarde, dat het standpunt van Suri name niet is gewijzigd en bij de Ne derlandse regering in hoofdzaak be kend is. „De volgende stap zal dan ook moeten komen van Nederlandse zyde. Van Surinaamse zijde wordt afgewacht, wat het nieuwe voorstel zal behelzen", aldus mr. Pos over de Nieuw en oud zijn verenigd op deze foto, die werd gemaakt tijdens opna men van een nieuwe film, gebaseerd op het boek „The Robs" van L. C. Dou glas. Een moderne olietoren verheft zich boven het zorgvuldig opgebouwde oude stadje Jeruzalem uit de tijd. waar in Christus leefde. Men zorgt er echter voor, dat noch deze toren, noch de moderne huizen op de achtergrond in het beeld komen, zodat de toekomstige toeschouwer de sensatie zal hebben, dat de opnamen in Jeruzalem ge schiedden. te voeren besprekingen over de vesti ging van een nieuwe rechtsorde in het koninkrijk tussen Nederland, Su riname en de Nederlandse Antillen. Een skilopersdrama bij Chamonix In de bergen bij Chamonix is tij dens een klim naar een berghut op 2700 meter hoogte de 27-jarige En gelse skiloopster Elizabeth Wood in een kloof gevallen en omgekomen. Toen haar verloofde Edward Simp son het tragische nieuws vernam wierp hij zich van een 25 meter noge rots. Hij werd op slag gedood. Een reddingsploeg van gidsen is uit Cha monix vertrokken om tg trachten de beide slachtoffers te bergen. djon uitsluitend gesproken over uit wisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen. Leider van de delegatie Uer ver honden mogendheden was de Ameri kaanse schout bij nacht John Danie' die na afloop tegenover journalisten verklaarde, dat ér „duidelijke vorde ringen" waven gemaakt en dat men eikaars voorstellen in ovei-weging zou nemen, waarbij een Noordelijk voorstel, dat niet slechts voor gewon den en zieken, maar ook voor ande re gevangenen van betekenis was. De Noordelijken boden namelijk aan niet alleen de ernstig gewon den en ernstig zieken te repatri ëren, die onder art. 109 van de Geneefse conventie betreffende krijgsgevangenen vallen, maar ze wilden ook bepaalde categorieën van andere zieken en gewonden, die onder artikel 110 der conven tie vallen, naar een neutraal land zenden. Beide delegaties zullen nu de weder zijdse voorstellen bestuderen en Dins- deg weer bijeenkomen. Het plan van de geallieerden be vatte voorstellen voor de uitwisseling van 500 gevangenen per dag in groe pen van 25 en via een uitwisselings terrein te Panmoendjon. Daniel zeide, dat de houding van de Noordelijken zeer objectief was ge weest en dat men vertrouwen daarin zou stellen, zolang er geen reden was om het tegendeel te doen. Intussen werden in Zuid Korea be togingen gehouden om te proteste ren tegen het hei-vatten van de be sprekingen en tegen de mogelijkheid, dat Noord- en Zuid Korea definitief gescheiden worden. Ook eiste men de vrijlating van 80.000 Zuidkoreaanse burgers, die door de Noordelijken bij hun terug tocht uit Zuid Korea werden meege sleept. Zondagavond werd nabij Panmoen djon nog een heftig gevecht geleverd tussen Chinese soldaten en Ameri kaanse mariniers. Het gevecht duur de anderhalf uur. Adenauer in Amerika De West-Duitse kanselier dr. Ade nauer is Maandag met de „United States" in New York aangekomen. In zijn gezelschap bevonden zich zyn dochter, dr. Lotte Adenauer en onge veer functionarissen, journalisten en persfotografen. Adenauer werd be groet door Amerikaanse functionaris sen en een groot aantal verslaggevers. De West-Duitse bondskanselier zeide o.m., dat de Duitsers de Amerikanen zeer dankbaar waren voor de ontvan gen hulp. Volgens hem was het in de geschiedenis zeer zelden voorgeko men, dat een overwinnaar de over wonnene op een dergelijke wijze ge holpen had als de verenigde Staten Duitsland. Minister Eden is ziek. Het bezoek van Eden, de Blitse mi nister van Buitenlandse Zaken, aan Turkije, Griekenland en Italië is uitgesteld Eden, die 55 jaar oud is, lijdt sedert de vórige maand aan een ontsteking van de galblaas. Hij zal deze week een operatie moeten on dergaan. viert de Oostenrijkse film acteur en regisseur Willy Forst zijn 50e verjaardag. LATER ZULLEN WE VERDER ZIEN De noodtoestand van het provinciaal Kerkewerk „Waar wordt er kerk gehouden?" Dit vroegen we aan een predikant van een gemeente die langzaam aan begon terug te keren. Hij wees ons een lokaaltje dat haastig in orde was gebracht. De ouderwetse banken hadden rond gedreven, maar ze waren beter uit de vloed gekomen dan de sierlijk gebogen, prettige triplex zittingen van de kerk. „Het is een noodoplossing, maar we helpen er ons voorlopig wel mee. Later zullen we wel eens verder zien". Zó heeft men zich aanvankelijk in veel gemeenten moeten behelpen. Zo is het ook met veel werk van de Hervormde Kerk in onze provincie. Voorlopig doen we dit en later zullen we wel eens verder zien. In het eerste artikel hebben we iets gezegd over de schade. In het tweede over de evacüatie. In dit derde en laatste artikel willen we nog iets zeggen over het provinciale kerke werk in de noodtoestand waarin het verkeert; datgene wat we voorlopig doen. Wat moet er gedaan worden in de vele, niet geringe moeilijkheden van gemeenten, ringen en classes? Wie weet er in een noodtoestand zo maai* een antwoord te geven? Waar moe ten de tractementen vandaan komen Wat moet er gebeuren wanneer ad ministraties verloren zijn gegaan en wat, wanneer archieven verdronken zijn? De ene verlegenheid dook op na de andere. Vanwege de Synode is er een watersnood-commissie inge steld, die de vragen in het algemeen behandelt, maar provinciaal en plaat selijk zal de uitvoering geregeld moe ten worden. Wat er gedaan is. De allereerste vraag was, waar de leden van een uiteengeslagen gemeen te vertoefden. Het provinciaal kerk centrum heeft hier, waar mogelijk, de helpende hand geboden en de adressen die bekend werden door ge- geven. Er was hier echter een grens. <e gegevens uit de andere provincies kwamen te laat, zodat alleen doorge- feven zijn de adressen van hen die in eeland een evacuatieadres gevonden hadden. Door de Prov. Diaconale Commissie is voorts een sectie Kinderbescher ming in het leven geroepen, waarin deskundigen op dit terrein zitting hebben. Goddank is het aantal ver weesde kinderen niet zo groot als eerst werd gevreesd. Maar in elk ge val; er zijn er. Voor hen staat de sectie Idaar om alle mogelijke voor lichting te geven. Toen de evacuatie van de bevol king uit de noodgebieden voltooid was, zijn er tijdelijk een aantal maat schappelijke werksters naar Zeeland gekomen. De Algemene Diaconale Raad van de Hervormde Kerk was hierbij direct betrokken en daarom ook het diaconale maatschappelijke werk in onze provincie. Nu zij ver trokken zijn is men bezig in verschil lende delen van onze provincie vaste maatschappelijke krachten te krij gen. De Stichting Zeeland werkt hier regelend. Ze doet dat samen met de verenigingen die er op dit gebied zijn en met de kerken. Waar dorpen en huizen droog vie len, bleef er een niet geringe rommel achter. Menige huisvrouw zal hebben gezucht: Hoe krijg ik die slikboei ooit weer schoon? De Oecumenische Raad van de Kerken heeft een groot aantal schoonmaakploegen samenge steld, die ook in onze provincie aan menige hopeloze huisvrouw de hel pende hand hebben geboden. Velen zullen dankbaar geweest zijn voor de ze inter-kerkelijke hulp, die verder provinciaal geregèld is. Tenslotte willen we nog noemen 't werk dat nog gaat komen in de kam pen. Rondom Schouwen-Duiveland, bij de polder Kruiningen en op Noord- Beveland zullen arbeiders die moeten werken aan het herstel van de dijken, in kampen worden ondergebracht. Die barakkenkampen in een kleine, droog gebleven polder of op een stuk opge spoten grond, te midden van het wa ter, bieden niet veel gezelligheid in de tijd dat er niet gewerkt wordt. Voor de arbeiders die hier zitten zal het een en ander moeten worden ge daan. Hierbij worden ook weer de kerken ingeschakeld, allereerst natuurlijk voor de geestelijke verzorging. Een bepaald aantal predikanten moet daar voor worden gevonden. Verder zijn er besprekingen om de mogelijkheid van cantines werkelijkheid te laten wor den. De Oecumenische Raad der Ker ken wil ook hier daadwerkelijk hel pen. Als deze er eenmaal zijn, is er ook een mogelijkheid voor ontspan ning op een wijze die verantwoord is. De 400 jaar oude Nederlands Hervorm de Kerk te Ameide is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag door brand geheel verwoest. Derde vluchteling gearresteerd Te Leer in Noord-West-Duitsland is Zaterdag de 82-jarige Jacob de Jon ge gearresteerd, een der uit de Bre dase gevangenis ontsnapte oorlogs misdadigers. Hij trok de aandacht van de Duitse politie, toen hij in de nacht van Vrij dag op Zaterdag schijnbaar doelloos door de straten van de stad slenterde. Hij zei, dat hij uit Neurenberg naar Leer was gekomen om een kennis op te zoeken. Van de zeven gevluchten zijn er thans drie aangehouden in West- Duitsland. De beide anderen zijn de 37-jarige Bikker en de 30-jarige Fa- ber. Ook amnestie voor Roemeense gevangenen Anna Pauker zou reeds lang in vrijheid zijn De Roemeense radio heeft bekend gemaakt, dat Zaterdag in Roemenië amnestiemaatregelen zijn getroffen voor zekere groepen delinquenten. Er wordt onder meer amnestie ver leend aan vrouwelijke gevangenen met kinderen jonger dan zeven jaar, zwangere vrouwen en gevangenen van meer dan zestig jaar. Een medewerker van de „Obser ver" heeft te Belgrado van welinge lichte zijde vernomen dat de voorma lige vrouwelijke Roemeense minister van Buitenlandse zaken Anna Pau ker reeds een week na de dood van Stalin op vrije voeten is gesteld. 40 doden bij munitie ontploffing te Taipeh Te Taipeh op Formosa ging een werkplaats de lucht in, tijdens het de. monteren van oude Japanse bommen. Er vielen 40 doden en er waren 500 gewonden. De schade is groot. Doden van Wereldoorlog II In de tweede wereldoorlog zijn 3.300.000 Duitse burgers en 3.250.000 Duitse soldaten om het leven geko men, aldus een in het Westduitse re geringsbulletin gepubliceerd artikel van prof Arntz. De professor raamde dat de Sowjet-Unie 13.600.000 mili tairen en tenminste 7.000.000 burgers verloor. In de gehele wereld verloren volgens hem 25.000.000 burgers en 27.000.000 soldaten het leven. De to tale verliezen aan mensenlevens in de eerste wereldoorlog bedroegen 9.700.000, van wie 500.0000 burgers, aldus professor Arntz. DE VERWACHT AFNEMEND BUIIG. Wisselend bewolkt met nog enkele verspreid optredende buien. Matige Zuid-Westelijke tot Westelijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. ZON EN MAAN. 7 April. Zon op: 6.02 onder 19-24 Maan op: 3.16 onder 10.45 8 April. Zon op: 6.00 onder 19-25 Maan op; 3.46 onder 12-H

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1