PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Weer ingezaaide polders in Zeeuwsch -VI? anderen BILT Amerika blijft terughoudend tegenover Sowjet-Rusland Kantlij n Vandaag RUSSISCHE BEDREIGING IS NIET VERMINDERD ITALIAANSE SENAAT HEEFT HET TE BONT GEMAAKT 196e Jaargang - No. 80 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeu se Couraftt. Directie F. var. Vel.'.e er F B den Boer. Adj W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijr PI. ve.-v.; W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week. f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLlSSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 4 April 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm Minimum p advertentie f 3.— mg medfUriiugen driemaal tarief. Kleine advertenties (m x regels i var 1—5 regels f I..edere regel meer 20 f-n .Brieven rt adres Bureau vau dit Bla*' 25 een" meer Giro ur .39300 ?iC, Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 50—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63. telef 2475 (b.g-g- 2228): Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen Brouwenjstr 2; Zierikzc-'.-. N Eogerdsu C isa iele! SCHERPE UITLATING VAN GRUENTHER Franse burgergeinterneerden keren terug uit Noord-Korea Eerste tastbare resultaat van de gewijzigde houding der communisten Het eerste tastbare resultaat van de gewijzigde Russische houding tegen over de Westelijke mogendheden is er. Te Parijs werd Vrijdag bekend, dat veertien Franse burger-geïnterneerden, die bijna twee jaar in Noord-Korea zyn vastgehouden, in vrijheid zijn gesteld. De Franse ambassadeur te Moskou ontving van de Russische regering de mededeling, dat de ex-geïnterneerden spoedig in de Russische hoofdstad zullen aankomen. Zoals men weet had de Russische regering haar bemid deling toegezegd voor het verkrijgen van de vrijlating der Franse burger- geïnterneerden. Zy had datzelfde ook beloofd voor wat betreft de Engelse burgergeïnterneerden. Onder de vrijgelaten Fransen moeten zich bevinden drie diplomatieke ambtenaren, een journalist, een r.k. geestelijke en vijf kloosterzusters. De premier van Noord-Korea, ge neraal Kim II Soeng heeft een tele gram aan de voorzitter van de as semblee der Verenigde Naties gezon den, waarin hij de voorstellen van zyn Chinese ambtgenoot Tsjoe En Lai De menshei tegemoet met meer optimisme, dan sedert jaren het geval is ge weest. De tegemoetkomende houding .van de Russen op internationaal ter rein heeft eensklaps in vele harten de hoop doen herleven. Overal hun kert men naar ontspanning. Zó lang stond het onheil al weer dreigend aan de horizon, dat men er aan ge wend was geraakt, zoals tijdens de oorlog aan bombardementen en de fermanente dreiging van arrestaties, edereen wist, dat West-Europa een vulkaan was, die ieder ogenblik tot uitbarsting kon komen. Maar nu de mogelijkheid van ontspanning er is, voelt men ook eensklaps de zwaar te van de druk. En men verlangt daarvan bevrijd te worden. Men verdiept zich alom in gis singen. Want de mens van de twintigste eeuw is niet tevre den met de feiten alleen. Hij wil de oorzaak kennen. En dus vraagt ie dereen zich af, wat de veranderde houding van Rusland te beduiden heeft. Wordt er achter de schermen na de dood van Stalin een stille strijd- om-de-macht in Rusland zelf gestre den? Verlangen de Russen en de men sen in de satellietstaten evenzeer naar ontspanning, als de mensen in het Westen? Tracht Rusland het Westen in slaap te sussen om straks des te beter toe te kunnen slaan? Zyn de Russen oprecht? Of alleen maar geïntimideerd door de harde woorden, die de Amerikanen de laat ste tijd hebben laten horen? En omgekeerd: Zal Amerika be reid zyn om het roer om te gooien? Of zal het zijn wantrouwen tegen alles wat Moskou doet zover door- dryven, dat 'het de kennelijk uitge stoken hand niet grijpt? Zullen de mensen gelijk krijgen, die beweren dat oorlog en oorlogsdreiging voor Amerika welvaart betekenen en dat ontspanning tot een economische ramp zou kunnen leiden? Er zijn in Europa millioenen, die zich deze vragen stellen. En niemand, die het antwoord weet. Als men terugblikt op de eerste helft van de twintigste eeuw, dan ziet men, dat perioden van ontspanning daarin zeldzaam zijn ge weest. Eerst groeide met noodlottige on ontkoombaarheid de gehele ontwik keling naar de eerste wereldoorlog toe. Niemand wilde die oorlog. Maar hij kwam. Toen West-Europa de vre de weer aanschouwde, bleef de on rust. Nu eens hier, dan weer daar, maar zonder onderbreking laaiden conflicten op. En er is maar één pe riode geweest, waarin het er naar uitzag, dat de volkeren elkaar in vriendschap zouden vinden. Dat was toen Briand en Strese- mann de handen ineen sloegen en probeerden van Fransen en Duitsers vrienden te maken. Briand en Stresemann vonden elk ander te laat. Hitler had toen het zaad reeds uitgestrooid, waarvan hij later de storm zou oogsten. De haan der dictatoren kraaide koning in Eu ropa en hun successen maakten hen roekeloos. Zo vaak waagden en won nen zy, dat zij meenden alles te kun nen riskeren. Wy weten waar dat op uitliep. Na de tweede wereldoorlog is niets ontmoedigender geweest, dan de plotselinge tegenstelling tussen de bondgenoten Rusland en de Verenigde Staten. Het was zowaar al weer zo ver gekomen, dat millioenen meenden, dat een derde oorlog onvermijdelijk was. En nu er eensklaps dat sprankje licht is? Deze kans op een tijdperk, waarin de vrede niet voortdurend wordt bedreigd Alle gewone mensen, die in hun hart niets anders begeren, dan wat eenvoudig geluk met vrouw en kin deren, en een toekomst die niet som ber is, bidden, dat er toenadering zal komen. Een mens heeft zo weinig nodig om .gelukkig te zijn. i dat weinige, hoe moeilijk is het te bereiken! van het krijgsge- onderschrijft. Hij voor de vangenenvraagstul verklaart, dat de voorstellen door de Noordkoreaanse en de Chinese rege lingen tezamen zyn opgesteld. Vrijdag heeft de opperbevel hebber der V. N.-troepen, gene raal Mark Clark te Tokio mede gedeeld, dat hij de verbindings officieren der V.N- heeft ge machtigd om Maandag a-s. met de Noordelijken de uitwisseling van zieke en gewonde krijgsge vangenen te bespreken. De generaal deelde echter niet me de of hij zijn verbindingsofficieren gemachtigd heeft ook te spreken over een datum voor het hervatten van de wapenstilstandsonderhande lingen. De Noordelijken hebben wel daarom gevraagd. Sombere opinie Intussen heeft de Amerikaanse ge neraal Gruenther, stafchef van de Atlantische strijdkrachten in Europa, Vrydag te Washington zich zeer scherp over de Sowjet-Unie uitgela ten. Hy noemde de huidige verzoe nende gebaren een „uitdaging van het Amerikaanse leiderschap". Volgens hem poogt de Sowjet-Unie de Ver enigde bondgen "'J Staten te isoleren van hun ;enoten. meende, dat de Navo „een doorn in de Sowjetflank" was on danks ondoelmatigheden en potentië le zwakte en -.at overeenstemming met de Sowjet-Unie om positieve po gingen te doen voor de hereniging van Duitsland, de deelname van West-Duitsland aan de geallieerde militaire inspanning zou kunnen ver tragen. Ontwapening In kringen der Verenigde Naties te New York wordt ïog druk gesproken over de mogelijke toenadering tussen Rusland en het Westen op het stuk van ontwapening. De Indonesische delegatie hoopt, dat de Westelijke re solutie over de ontwapening tezamen met de Russische amendementen zou kunnen dienen als basis voor bespre kingen om tot een accoord te ko men. Men wijst er op, dat de Russi sche amendementen naar het schynt niet de wijziging van de formule „evenwichtige vermindering van alle strijdkrachten en alle bewapening" beogen. De Amerikaanse delegatie weigert tot nu toe, zich over de Russische amendementen uit te spreken. Zij wil eerst een uitleg van de Russische de legatie horen, in het bijzonder over de vraag, of de Sowjet-Unie inder daad accoord gaat met de „even wichtige vermindeling", zoals het Westen wenst, of dat zij blijft vast houden aan haar voorstel om de strijdkrachten der grote mogendhe den met een derde te verminderen. ...is het 125 jaar geleden, dat aan Coenraad Johannes van Houten te Amsterdam octrooi werd verleend inzake zijn uit vinding van cacaopoeder. JOHN FOSTER DULLES VERKLAART Frankrijk krijgt meer steun John Foster Dulles, de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, heeft Vrijdag verklaard, dat de com munistische voorstellen niet de fun damentele toestand van gevaar, die de Sowjet-Unie voor de wereld ople vert, hadden veranderd. Hy meende, dat het Westen enige verzoening met de communisten zou kunnen berei ken, doch hij waarschuwde, dat de Sowjet-Unie een zwaar bewapende totalitaire staat was en dat haar leiders in de grond vyandig stonden tegenover de rest van de wereld. Het is van essentieel belang, zo zei Dulles, dat het Westen zijn hui dige herbewapeningsprogramma's uitvoert en dat het Europese Verde digingsverdrag zo snel mogelijk ge ratificeerd wordt. Het Westen mocht echter niet aannemen, dat het gevaar voor bij was, aldus Dulles. Voorts verklaarde Dulles dat- de regering de door Truman voorgestel de begroting voor hulp aan het bui tenland ten bedrage van 7,6 milliard dollar aanzienlijk zou kunnen verla gen zonder de Westelijke veiligheid in gevaar te brengen. Tevens maakte Dulles bekend, dat Frankrijk meer hulp voor de oorlog voering in Indo-China zou ontvangen. John Foster Dulles. Franse gravin stal uit offerblokken Marie Marguerite de Bouille, gra vin van Limousin, had in de loop van haar nogal avontuurlijk leven haar vermogen zodanig aangesproken, dat zij gedwongen was haar landerijen voor het merendeel te verkopen. Op hogere leeftijd gekomen, zocht zij veelvuldig in de kerken van Moulins in het Franse departement Allier troost voor haar financiële moeilijk heden- Dat zij niet alleen geestelijke steun zocht, bleek Donderdagochtend toen de koster van een der kerken haar aantrof, terwijl zij voorzichtig met 'n pennemesje bankbiljetten uit het of ferblok haalde. „De enige landerij, die ik nog bezit, brengt mij 110.000 frank (ruim 1100 gulden) op", zo zei- de zij, „dat is te weinig om van te le ven. Daarom kom ik hier driemaal per week". In de hogere kringen v n Limousin heeft de arrestatie van de gravin gro te opschudding verwekt. In Korea gesneuveld De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 29 Maart 1953 in Korea gesneuveld is de sol daat W. Mandika, geboren 12 Mei 1931 en afkomstig uit Makassar. Vader Brennan (rechts), een oliehan delaar in Chicago, heeft ervoor ge zorgd, dat zijn hele gezin kan deelne men aan de Eusterparade, die ook in zijn stad wordt gehouden, in keurige, zelfgemaakte kleding Hij vervaardig de voor zijn vrouw (links) en zijn vijf dochters mantelpakjes, terwijl hij zich zelf en zijn zes zoons stak in costuums, die er zijn mogen. Op'de arm van me vrouw Brennan ligt Seamus, die twee maanden is. De heer Brennan heeft 200 uur gewerkt aan de kleding voor zijn ujtgebreide gezin. Hij gebruikte 29 me ter stof. Vader redde kind uit vlammenzee Vrijdagmiddag heeft op de zolder verdieping van een perceel aan de Vijzelgracht te Amsterdam tijdens afwezigheid van de bewoners een kleine uitslaande brand gewoed. Een baby van 14 dagen lag in de voorka mer, die grensde aan het vertrek, waar de brand was uitgebroken. De brandweer was reeds met de blussing bezig toen de vader thuis kwam. Hij slaagde erin zijn kindje uit de vlam menzee te reefden- De baby is met ernstige bi-andwonden in het Binnen gasthuis ter verpleging opgenomen. Geheime atoomconferentie in Canada De Britse delegatie naar de gehei me atoomconferentie, die binnenkort „ergens" in Canada zal worden ge houden en waaraan Britse, Canadese en Amerikaanse geleeraen zullen deelnomen, is Donderdag per vlieg tuig uit Londen vertrokken. Zij staat onder leiding van sir John Crockroft, directeur van het Britse instituut voor atoomonderzoek te Harwell. Op deze conferentie, die drie weken za. duren, zullen de geleerden bespre ken welke nieuwe atoomgeheimen ge openbaard kunnen worden zonder de veiligheid van de drie vertegenwoor digde landen aan te tasten. Abbé Paul Couturier j Dezer dagen is te Lyon overleden de R.K. priester Paul Couturier, die in de oecumenische wereld bekend is geworden, doordat hij in vele R.K- kringen in Frankrijk en daarbuiten intensief heeft gewerkt voor de oe cumenische gedachte. Onvermoeid heeft hij door woord en geschrift (o.a. „unité chretienne et tolerance reli- gieuse") en door het organiseren van conferenties van r. katholieken en protestanten de christelijke eenheid trachten te dienen. Niet lang geleden werd hij als blijk van waardering voor dit streven ho noris causa benoemd tot archiman driet van het Grieks-orthodoxe patri archaat van Antioehië en het gehele Oosten. Een unicum in de kerkge schiedenis. NAAR HUIS GEZONDEN Grondwet geschonden In welingelichte kringen te Rome beschouwt men het als vrijwel zeker dat de Italiaanse senaat Zaterdag heden zal worden ontbonden, te- gelyk met de kamer van afgevaar digden, waarvan het mandaat af loopt. Het kabinet en de Christen-de mocraten zijn van oordeel, dat de ernstige incidenten, welke zich by de stemming over het nieuwe kieswets- Om f 167.000 De Panamese consul-generaal te Oranjestad (Ned. Antillen) heeft zoals men zich mis schien nog zal herinneren enkele maanden geleden een lot uit de Panamese staatslote rij verkocht aan een vriend. Die vriend had op dat ogenblik het geld niet in zijn zak en zou de volgende dag betalen. Maar voor hij de kans kreeg tot be talen trok de loterij en op het lot viel de hoofdprijs van 44.000 dollars. De consul had grote spijt, zo'n grote spijt zelfs, dat hij iets onaardigs deed- Hij zei namelijk tegen zyn vriend, dat als deze de prys niet zou delen, hij zou zorgen, dat de loterij niet zou uitbetalen. De zaak kwam in Panama voor het gerecht en het slot van het lied was, dat de vriend in het gelijk werd ge steld en het volle bedrag zal mogen opstrijken. Er was nog een juridisch addertje onder het gras, namelijk; is het ver kopen, het invoeren en verhan delen van loten niet straf baar? Het schynt dat er een maasje in het net is, want voorzover bekend, zal de justi tie geen pogingen doen, de ge- Grote Mau-Mau-aanval op Pasen verwacht De „Mau-Mau" in Kenya zou van plan zijn de volgende week in het gebied van Nairobi een volledige op stand te ontketenen, aldus wordt uit Nairobi gemeld. Uit de documenten, die de politie in handen heeft gekre gen, schynt op te maken te zijn, dat Tweede Paasdag of kort na Woens dag een grote poging tot het aan stichten van ongeregeldheden zal worden gedaan in Nairobi, met af leidende demonstraties elders. VOORUITZICHTEN GUNSTIG Eerste vereiste voor ontzïlting echter goed functionnerende ontwatering In Zeeuwsch-Vlaanderen zyn sinds kort vrywel alle polders, welke wa ren overstroomd, weer ingezaaid. In hoofdzaak met gerst en voorts in en kele gevallen met voederbieten en haver. Voor de landbouwdeskundigen was het een nieuwe ervaring, dat de grond reeds na zo korte tyd weer be werkt kon worden. Omtrent de nabije toekomst is het echter raoeilyk voor. spellingen te doen, zo verzekerde men ons, hoewel de vooruitzichten voor een groot deel van de in totaal circa 2400 H.A. gunstig zijn te noemen. Voor het ontziltingsproces is één ding echter hard nodig en dat is regen en Pluvius was de laatste weken niet byzonder mild. De Rijksdienst voor Landbouwher- stel in Zeeland sinds kort versterkt door de komst van de heren ir. L. Ap pelman uit Roermond, die als speci aal rayon Ze.euwsch-Vlaanderen „be strijkt" en ir. P. Krijger, wiens zor gen over Tholen gaan, wenst de grond in natura te herstellen, met uitzon dering van de gevallen, waarin de kosten te hoog zouden worden. „In natura herstellen" komt o.m. neer op een ontziltingsprocedé met behulp van gips, dat nog deze herfst in rui me mate verstrekt zal worden. Voorts wordt het zand, dat de landerijen overspoelde, verwijderd. Eei eerste vereiste om met de ver- zilting succes te kunnen hebben is echter een goed functionnerende ont- en afwatering, hetgeen met name in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, waar dit probleem niet nieuw is, terdege on der ogen gezien dient te worden. Goed voorbeeld Een goed voorbeeld gaven in dit opzicht de ingelanden van de Nieuw- Neuzenpolder. Onmiddellijk na de ramp besloot men een nieuw plan voor een ontwateringssysteem te doen opstellen, waartoe aan een cul tuurmaatschappij opdracht werd ge geven. Een herstel van de oude toe stand achtte men niet wenselijk en van de thans ontstane situatie is ge bruik gemaakt om tegelijkertijd net oog op de toekomst te richten. Intussen is door de gevolgen van de ramp in Oost Zeeuwsch-Vlaande ren het van 1948 daterende „plan- Drok" weer actueel geworden, dat ten behoeve van een betere afwate ring o.m. behelst de bouw van een nieuw gemaal bij de Hellegatpolder en dat bij verwezenlijking zou betekenen, dat de diverse water schappen een gemeenschappelijke re geling voor de ontwatering zouden treffen. In de uitvoeringskosten zou door de Cultuurtechnische Dienst dooi middel van subsidie tegemoet worden gekomen. Voorlopig is echter zelfs de nor male afwatering van het waterschap Stoppelsdyk e.a. nog gestagneerd hoewel de noodvoorziening door mid del van vier pompagregaten bij Kam pen tot op heden voldoet, mede „dank zij" de schaarse regenval. Een definitieve en tevens ook voor de toekomst doeltreffende oplossing van het afwateringsprobleem voor dit gebied is echter dringend ge wenst, zo verzekerde men ons van bevoegde zijde. ontwerp hebben voorgedaan, het on- mogelUk maken dat de senaat in zijn huidige samenstelling blyft werken. Bovendien hebben de communisten en de linkse socialisten onder Nenni geëist, dat de voorzitter van dit lichaam, Meuccio Ruini, in staat van beschuldiging wordt gesteld, omdat deze, naar hun mening, bij genoemde gebeurtenissen d' grondwet heeft ge schonden. Zoals Dekend liet Ruini, toen de senaat reeds 77 uur onafge broken bijeen was, onverwacht tot stemmen overgaan, waardoor de uiterst linkse senatoren hun obstruc- tiepolitiek tegen het ontwerp niet konden voortzetten. Men verwacht, dat de ontbinding van de senaat officieel zal worden bekendgemaakt na afloop van de ka binetsvergadering, welke Zaterdag ochtend zal worden gehouden. Aan genomen wordt, dat premier De Gas- peri in dat geval in een radiorede het besluit zal toelichten. Het mandaat van de senaat geldt eigenlijk tot het -'olgende jaar. KORTE PREDIKATIE Hij is hier nietwant Hij is opgestaan. Matth. 28:6. Voor een strijdend leger is er geen groter gevaar dan een vijandelijke macht in de rug. Dat is eigenlijk de toe stand, waarin wij mensen leven. Wij zwoegen en slaven om van ons leven wat te maken. Maar in onze rug is een sterke vesting, die we maar niet kun nen overwinnen. Voortdurend wordt er vanuit die vesting een aanval op ons gedaan en telkens worden er weer van ons meegevoerd naar die vesting, de vesting van de dood. Soms doen we, om het leven wat dra gelijker te maken, net alsof die vesting er niet is. Maar dat lukt ons niet altijd. Als er enkele honderden tegelijk naar die vesting worden meegevoerd, neen dan lukt het ons niet meer. En wie be wust leven wil en niet doen tuil alsof, die wordt telkens weer verbijsterd door de macht van de dood. Door de boodschap van Pasen worden we meegenomen naar de burcht van de dood. We komen bij het graf van Je zus. Op Goede Vrijdag schijnt de dood zijn beste slag geslagen te hebben. Je zus is door de vijand meegevoerd en is nu in de burcht van de vijand gevan gen. Zo schijnt het. Maar op Pasen blijkt het anders te zijn. Dan horen we: Hij is hier niet". Hij is hier niet. Hij is hier wel ge weest. Maar Hij is hier nu niet meer. De dood kon Hem niet binden. Integen deel. Jezus heeft hier, op het grondge bied van de vijand zelf, die vijand be streden en Hij heeft overwonnen. Als overwinnaar is Jezus uit de vesting van de dood te voorschijn gekomen. Hij heeft hem, die de macht van de dood had, de duivel, van zijn troon gezet. Hij heeft de vesting van de dood onder zijn heerschappij gezet. Jezus is overwin naar van dood en graf. Wat doet u met dit bericht? Wat doet u met de Overwinnaar? Geeft u zich aan Hem gewonnen? Als u dat doet, wordt uw levenshou ding totaal anders Nu wordt alles zo vaak in ons verlamd door de gedachte: in deze wereld wint de dood het toch. Nu is dikwijls de achtergrond van ons leven: de dood komt toch en dan ts het uit Maar wie zich gewonnen heeft ge geven aan Jezus, die weet: het leven wint hethet leven komt. Want Jezus i s opgestaan! Hij die de vesting van de dood is in gegaan en er als Overwinnaar uitge trokken, zal zijn volgelingen er door heen brengen naar het Leven. Wissekerke H. L. Boonslra DE VERWACHT: VRIJ KOUD. Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen. Meestentijds matige wind tussen West en Zuid. Vrij koud. 5 ApriL Zon 6 April. Zon op: Maan op: ZON EN MAAN. 6.07 1.41 6.04 2.36 ondei 19-21 onder 8.22 onder 19.23 onder 9.26

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1