PROVIKCIALE ZEEUWSE COURANT Viermogendhedenbestuur over een herenigd Duitsland Tand des tijds knaagt aan een tot verval gedoemd bouwwerk BILT PERIODE VAN KNOEIERIJEN BIJ LUCHTMACHT AFGESLOTEN DRIE KEUKENTREINEN VOOR „BESCHERMING BEVOLKING" Vandaag 196e Jaargang - No. 79 Dagblad uitgave van de firma Provinciale 7.eeu se Courant. Directie F van Vel-e en F. B. den Boer Adj W. de Pagter. Hoofdred.. G. Balllnttjr Fl. vev.; W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw.. fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 3 April 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p -rdvertenUe 13.— Ing. mededelingen driemaal tarlcL Kleine advertentie»(n x 'regels) var 1—5 regels f 1.iedere regel meer 20 cm .Brieven t>i adres Bureau van dli Blad' 25 een" meer. Giro ur. 359300 P.Z.C .Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g^. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen Brouwerijstr 2: ZienKzev.-. N Hugercisu c 160. telei TSJOEIKOW'S BESPREKINGEN TE BERLIJN Russisch antwoord verwacht op oude nota van de Westelijken Generaal Tsjoeikow, die Frankrijk en de Verenigde Staten uitnodigde om deel te nemen aan de vertrouwelijke BritsRussische besprekingen over de veiligheid in de lucht boven Duitsland, ontving mededeling, dat Amerika en Frankrijk deze uitnodiging aanvaarden. De Franse en Amerikaanse hoge commissarissen voor West-Duitsland stelden hem daarvan in kennis- In Londen hecht men aan dit nieuwe contact tussen de Russen en de Westerse mogendheden grote betekenis. De Sowjet-uitnodiging aan de Verenigde Staten en Frankrijk zou een poging kunnen zijn om het vier-mogendhedenbestuur over Duitsland te her stellen, aldus hebben enkele functionarissen Woensdagavond in Londen verklaard. Een dergelijke stap zou in overeen stemming zijn met het veelvuldig door Moskou uiteengezette standpunt wat betreft de manier waarop men tot hereniging van de Oostelijke en de Westelijke bezettingszones kan ko men. Deze benadering van het Duitse waagstuk is consequent door de Wes telijken verworpen. Zij menen, dat de gebeurtenissen sedert de overeen komst van Potsdam in 1945 herinstel ling van een militair vier-mogendhe denbestuur onrealistisch maken. De nieuwe Sowjet-leiders zouden nu echter kunnen menen, dat de tijd rijp is voor hervatting van het contact over de Duitse kwestie en dat een van de gemakkelijkste manieren zou zijn het weder instellen van de oude vier- mogendhedenmachinerie door op technisch niveau te beginnen. Deze mening vindt enige steim in berichten uit Moskou, volgens welke de Sowjet-Unie wellicht binnenkort zal antwoorden op de jongste Weste lijke nota betreffende verkiezing van een regei'ing voor geheel Duitsland. Men acht het veelbetekenend, dat dit bericht door de Sowjet-censuur is doorgelaten. In Ramnenfonds 94,1 millioen Anderhall millioen van watersnoodzegels Het Nationaal Rampenfonds heeft tot Donderdag een bedrag ontvangen van 94.1 millioen gulden. Sinds Woensdag is er dus weer één mil lioen gulden bjjgekomen. De verkoop der watersnoodzegels heeft in totaal een bedrag van an derhalf millioen gulden opgeleverd. Dit wil dus zeggen, dat 15 millioen zegels zijn verkocht. Bij deze op brengst moet nog een bedrag van 55.000 worden gevoegd door de verkoop van 127.500 eerste-dag om slagen. Symbolisch is door vertegenwoor digers van alle samenwerkende groe peringen de cheque van in totaal 1.555.000 overgedragen aan prof. dr. P. R. Michael, waarnemend voor zitter van het Nationaal Rampen fonds. Kauwgom-artiste aan het werk Faye Garriott, een inwoonster van Los Angeles, heeft twee hobbies, n.L kauwen en schilderen. Zij kwam op het idee deze twee te verenigen, toen zij eens, jaren geleden, 'n beschadigd stuk houtwerk repareerde, door de kapotte delen aan elkaar te plakken met kauw gum, waarbij haar de enorme kleef- kracht van dit produckt bleek. Zij probeerde toen de kauwgum op artistieke wijze te verwerken. Op een houten achtergrond tekende zii figuren, waar zij later de kauwgum op boetseer de, waardoor een soort basreliëf ont stond. Tegenwoordig kauwt zij de gum, die zij gebruikt voor het maken van haar stukjes, niet meerZij laat hem weken in lauw water. John Christie in een gevangenisziekenhuis John Christie, de 55-jarige kan toorbediende aan wie moord op zijn echtgenote ten laste wordt gelegd, is Donderdag in een gevangeniszie kenhuis opgenomen voor algemene observatie. Het is in Engeland gebruikelijk, dat personen, die zich in voorlopige hechtenis bevinden, onmiddellijk na hun arrestatie medisch worden on derzocht. Naar verluidt zullen de Westelijke afgevaardigden voor de Berlijnse be sprekingen instructies krijgen om het gesprek op zuiver technisch niveau te houden. Pogingen om te komen tot hervatting der onderhandelingen over de Duitse kwestie zouden volgens de Westelijke mogendheden om te begin nen via diplomatieke kanalen moeten lopen. Oud-directrice in cel overleden Naar aanleiding van de malversa ties in het ziekenhuis te Vlaardingen is in haar tegenwoordige woonplaats Winkel (N.hT) gearresteerd en naar Vlaardingen overgebracht de oud-di rectrice van het ziekenhuis, de 65-ja- rige mejuffrouw A. Z- Na verhoor werd zy op last van de officier van justitie in verzekerde bewaring ge steld, doch verdachte is in haar cel overleden. Zoals bekend is indertijd de oud-ad ministrateur Van H. gearresteerd, verdacht van verduistering van een bedrag van circa f 50.000.— ten na dele van dit ziekenhuis. Jubilaris weigerde een ere-medaille De heer J. Peek, die veertig jaar brugwachter was bij de brug over het ApeldoornsDierenskanaal aan de Welgelegenweg te Apeldoorn, werd werd Woensdag gehuldigd. De hoofd ingenieur-directeur van waterstaat ir. F. J. Kantstein, was er voor over gekomen en spelde hem de bronzen ere-medaille in de Orde van Oranje- Nassau op de borst. Peek maakte de medaille los en zeide de onderscheiding niet te wil len aanvaarden omdat er naar zijn mening bij het verlenen van onder scheidingen teveel wordt gelet op rang en stand en te weinig op ver dienste. Hij was niet te bewegen zijn hou ding te herzien. Vleesoorlog in Argentinië Tussen de regering Peron in «Argentinië en het Argentijnse volk woedt een vleesoorlog. Argentinië heeft grote contrac- 4 ten voor de levering van vlees f met het buitenland gesloten, maar de Argentijnen, die mach- tige vleeseters zijn, consume- (ren het vlees liever zelf. Dus voerde Peron een vlees lij distributie in, opdat hij vlees beschikbaar zou krijgen voor 1 levering naar het buitenland- Maar ogenschijnlijk ontstond een omvangrijke zwarte markt. Thans heeft de Argentijnse re- 5 gering alle slachthuizen in X Buenos Aires gesloten,, behalve «tien, waarop een strenge con- tröle wordt uitgeoefend. Ook is een groot aantal tussenperso- nen in de vleeshandel uitge- 4 schakeld. 5 Allemaal om te beletten, dat de Argentijnen het exportvlees 0 zelf in de braadpan werpen!! W** W** W-X-45-W* W AUDITEUR-MILITAIR: Hoofdverdachte stond terecht De auditeur-militair van de Krijgs raad te Velde West, majoor mr. v. d. Dussen, vorderde Donderdag een ge vangenisstraf van twee jaar, met af trek van voorarrest en ontslag uit de militaire dienst, zonder ontzetting uit de bevoegheid om by de gewapende macht te dienen, tegen de hoofdver dachte in de zogenaamde luchtmacht, affaire, de reserve luitenant-kolonel W. B. „Het is aan beklaagde te wijten, dat de naam van de militaire lucht macht en van de militaire stand te grabbel is gegooid", aldus mr. v. d. Dussen, die voorts zeide van mening te zijn, dat met deze zaak de periode van knoeierijen bij de luchtmacht is afgesloten. De tenlastelegging vermeldde negen punten, waarbij de beschuldiging, dat B. als hoofd van de luchtmachtaan- schaffingsdienst (en dus als ambte naar) opdrachten had gegeven aan een textiel- en confectiebedrijf, waar van hij zelf mede-directeur was. Voorts zou hij een sergeant-majoor, die een kas beheerde, bewogen heb ben uit deze kas f 3000.althans f 800"te verduisteren en hem (B.) tc lenen. Voorts liet hij uit zijn mili tair kantoor meubilair naar zijn eigen fabriek te Ede brengen. Door tus senkomst van de reeds veroordeelde luitenant Van B.t liet hij de staat een rekening van f 1059,67 betalen... Ter zitting ontkende verdachte vele van de hem ten laste gelegde feiten. De krijgsraad zal 15 April a.s. von nis wijzen. Russische onderzeeboot bij Z.-Afrika De Zuid-Afrikaanse minister van defensie, Erasmus, heeft Woensdag te Windhoek in Zuid West Afrika verklaard, dat onlangs bij de Zuid- Afrikaanse kust een duikboot is waargenomen, die van Russische na tionaliteit scheen te zijn. Man door vrouw vermoord? Als verdacht van moord op haar man, de 51-jarige administrateur uit Eindhoven W. R. is door de politie aangehouden en voor de officier van justitie te Den Bosch geleid de 46- jarige vrouw R. Bepaalde verdachte omstandigheden, alsmede sectie op het stoffelijk overschot van de man, die in de nacht van 18 op 19 Maart plotseling kwam te overlijden, leidden tenslotte tot aanhouding der vrouw. R. zou door verstikking of wurging om het leven zijn gekomen. Geen koffie met arsenicum in Kerkrade Tè Kerkrade werd een vrouw ge arresteerd, die er van verdacht werd haar man koffie met arsenicum te hebben gegeven. Thans is vastgesteld, dat de dame in kwestie weliswaar de vergiftigingspoging heeft voorge wend, maar dat er geen arsenicum in de koffie zat. De vrouw, die erg overspannen was, is inmiddels in een ziekenhuis opgenomen. Men onder zoekt de koffieresten en de maagin houd van het overigens volkomen gezonde slachtoffer nog eens ex tra om volkomen zekerheid te krij gen. 20.000 MAALTIJDEN PER DAG Eerste werd te Amsterdam afgeleverd De eerste van totaal drie rijdende keuken voor de dienst Bescherming Bevolking kwam gereed, die zyn ont worpen en gemaakt worden door een Amsterdamse fabriek. •De keukentrein bestaat uit acht grote aanhangwagens, welke getrok ken moeten worden door materiaal, dat in tijd van nood wordt gevorderd. De wagens kunnen gekoppeld worden aan trekkers. De trein bevat alles wat nodig is om in noodgevallen de voed selvoorziening van grote bevolkings groepen te verzorgen. Bet gebruik van de keukens wordt toevertrouwd aan de directie voedsel voorziening van het ministerie van Landbouw, omdat de noodzaak de keukens in te zetten zich uiteraard Een K.L.M.-stewardess gedroeg zich dapper Lof werd haar toegezwaaid De Raad voor de Luchtvaart be handelde het ongeluk, dat aan de K. L.M -Constellation Venlo overkwam te Bangkok in Maart van het vorig jaar. De directeur van de Rijkslucht vaartdienst, J. W. G. Bakker, zeide tijdens de behandeling: „Ik stel het op prijs mijn bewondering te betuigen over de flinke houding van stewardess Disselkoen en gezag voerder Creel, die er voor zorgden, dat de passagiers van de brandende ,,Venlo"-Constellation op 23 Maart op het vliegveld bij Bangkok, veilig het vliegtuig konden verlaten". In deze lof deelden een Siamese en n Nederlandse K.L.M-employé te Bangkok, die zich in het brandende vliegtuig hadden gewaagd. Niet voor alle leden van de beman ning kon deze lof gelden, maar een on geluk veroorzaakt wel eens grote chische spanning, ieconstateerd werd, dat het onge luk is ontstaan door een breuk in een schroef, die van een motor sloeg en in de vliegtuigkeuken terecht kwam, waarna de motor in brand vloog. Er is thans een verbeterde methode voor keuring van schroeven inge voerd. POMPEUZE „VOORPOST" VAN SLUIS Want wie koopt in deze tijden een geschonden burcht Statig als een Middeleeuws klooster en met de ruwe pracht van een onbe houwen, plompe burcht ligt in een kromming van de weg DraaibrugSluis het pensionaat „Sint Joseph". Een machtig bouwwerk, dat met zijn vele uit bruinrode stenen opgetrokken, verweerde muren een wat pompeuze voorpost vormt van het kleine, pittoreske Sluis. Sinds Augustus 1948 een voorpost zon der zin, zonder doel, waar nog slechts een stille, haast onmerkbare strijd wordt gestreden. De strijd tegen de tands des tijds, die makkelijk knagen heeft aan dit door oorlogsgeweld reeds geschonden gebouw, dat zijn bestemming verloor. Het is te koop. Aan het meer dan manshoge hek zijn twee belachelijk kleine bordjes bevestigd: „Te koop gesteld", kan men in gebrekkige letters lezen en dan volgt de naam van een makelaar in Brugge, bij wie nadere inlichtingen te verkrijgen zijn. Te koop Wie koopt in deze tijden een geschonden burcht? De 47-jarige huisbewaarder P. v. d. Neste heeft er een zwaar hoofd in. Op veertienjarige leeftyd deed hij zijn intrede in het pensionaat Sint Joseph als aankomend huisknecht, naderhand werd hij voorman over het dertig le den tellende personeel en thans 33 jaar later bleef hij alleen achter. In 1939 trokken de Franse Broeders van de Catechismus, die onderricht gaven aan niet minder dan 480 leer lingen, weg. De meesten van hen er waren 55 leraren moesten sol daat worden en sedert 10 Mei 1940 maakten de kinderstemmen plaats voor soldatenstemmen. Nederlandse militairen, geallieerden, Duitsers en na de bevrijding politieke delinquen ten; dat werden de bewoners van het immense bouwwerk, waar eertijds slechts plaats was voor kinderen. Oorlogsgeweld daverde over dit ln 1907 gebouwde huis. een bom verniel de in October 1944 de trappenhal, het voorportaal tot de kerk, waar vroe ger plaats was voor 600 gelovigen. Veertig jaar later in 1947 werd de aangerichte schade nog hersteld en Boodschappenlijstje Uit de goede dagen van wel eer weet huisbewaarder Van der Neste nog menig staaltje te vertellen- In zijn brein leven nog de getallen van het „bood schappenlijstje", dat vroeger werd opgemaakt. Wekelijks 1500 eieren (elk jaar werden er 30.000 ingelegd), 120 kg. scha penvlees om de tien dagen, be nevens een rund van 300 kg. (slachtgewicht) en elke eertien dagen 90 kg. konijnenvlees. Per dag gebruikte men 160 li ter melk en als er pudding ge maakt moest worden, verdien de het aanbeveling de melk boeren tevoren te waarschu wen wie thans dit vervallen gebouw in ogenschouw neemt vraagt zich ver bijsterd af waartoe. Waartoe dit met prachtig wit pleisterwerk als nieuw geworden trappenhuis in een gebouw, dat verder slechts verval ademt? Waartoe deze nieuwe, zware eiken houten deuren, toegang gevend tot 't inwendige van een kerk. waar slechts chaos heerst? (Vervolg op pag. 2) ook in andere tijden, dan die van oor logstoestand kan voordoen. Waren de keukens op de eerste Februari gereed geweekt, dan zouden zij in het ramp gebied gebruikt zijn. De keukentrein heeft eigen instal laties voor stroomopwekking, stroom voorziening en waterzuivering en is dus niet afhankelijk van plaatselijke electriciteits- en watervoorziening, waarvoor overigens wel aansluiting op de wagens aanwezig is. De trein bestaat uit; een wagen voor de ver werking en bereiding van vlees met twee braadketels van 380 liter, een voor de energieopwekking, een met een waterzuiveringsinstallatie en een gamellenreinigingsmachine, een ad- minstratiewagen met kantoor en 4 slaapplaatsen, twee spoelwagens voor het schoonmaken, snijden, schillen enz. van het voedsel en twee kookwa- gens met elk vier kookketels van 400 liter, waarin het voedsel wordt ge kookt met stoom. De capaciteit van de keuken is 1600 liter gekookt voedsel per uur. Dat be tekent, dat men bij twee voedseluit- giften per dag circa 20.000 maaltijden kan verstrekken, of met een ploegen- stelsel voor dag en nacht, 40.000 por ties van een liter per etmaal. Het be dieningspersoneel bestaat uit circa 6C man, waarvan een kern deskundig moet zijn. Dit systeem is vrijwel uniek op de gehele wereld. is het 5 jaar geleden, dal president Truman de „Foreign J Assistance Act 1948" tekende ter uitvoering van het plan- 5 Marshall. Verkoop watersnoodpost zegel bracht 1,5 millioen op Een cheque ter waarde van 1.5 millioen heeft Donderdag dr. L. Ne- her, directeur-generaal aer P-T T. in het gebouw van het hoofdbestuur overhandigd aan de waarnemend voorzitter van het Nationaal Rampen fonds prof. dr. P. R. Michael, als voorlopige opbrengst van de verkoop van de watersnoodpostzegels en de zogenaamde eerste dag-omslagen. Het grootste deel van dit bedrag is verkregen uit de verkoop van de ze- f el door de Nederlandse schooljeugd. mmers de 350.000 leerlingen van 4500 scholen over het gehele land verspreid, brachten niet minder dan 8.5 millioen postzegels aan de man, hetgeen een opbrengst voor het Ram penfonds van 848.000 betekende. In totaal zijn ongeveer 15 millioen postzegels verkocht, hetgeen vijf mil lioen meer is dan waarop de heer Ne- her bij het begin van de actie had ge rekend. Prins Bernhard moet het bed houden Prins Bernhard zal op medisch ad vies wegens een lichte maagaandoe ning enkele dagen het bed moeten houden. Afschaffing ,5e Mei' wekt ontstemming De Landelijke Raad „Verenigd Ver zet 19401945" heeft dr. W. Drees schriftelijk medegedeeld met grote ontstemming te hebben kennis geno men van de besprekingen, welke' ge voerd worden over de Nationale Be vrijdingsdag. De raad zegt de samenvoeging van 30 April (Koninginnedag) en 5 Mei (Bevrijdingsdag) te zien als een ont luistering van de bevrijdingsdag en dringt er bij de minister-president op aan „de nodige stappen te doen". Het Tweede Kamerlid Nederhorst (P.v.d.A.) heeft de minister van bin nenlandse zaken schriftelijk gevraagd of het de regering bekend is, dat af schaffing van de 5e Mei als bevrij dingsdag door grote groepen van de bevolking gevoeld zal worden als een duidelijk bewijs van het verflauwen van de herinnering aan de bevrijding van onderdrukking en terreur. In Washington slaan de kersenbomen in volle bloei. Zij inspireerden de Uni ted Press fotograaf Ed Alley tol hel ma ken van deze foto, waarvan hij het „productie-proces" nauwkeurig be schreef: „het was een opname van vijf minuten; ik had mijn camera ingesteld op 30 meter, met diafragma F 11. Ik liep vanaf mijn camera 30 meter naar voren, telkens na ongeveer 3 meter een blitzlamp afstekend. Hierbij gebruikte ik negen lampen. Daarna stelde ifc op nieuw in, nu op 3 meter, diafragma F 32, en schoot nog 3 lampen af. Ik ge bruikte dus 12 lampen bij deze opna me. Die „gedeelten van menselijke we zens", die u op het pad ziet, ben ikzelf. KORTE PREDIKATIE GOEDE VRIJDAG I.N.R.I. Lukas 19:19 Massa's zijn er, ook in ons land, die niet meer van het Evangelie weten, tenminste, ze weten er niet meer be wust van. Maar met twee gebeurtenis sen die ons in de Evangeliën verteld worden, komen ze in ieder geval in aan raking, n.l. hetgeen op het Kerstfeest en in de lijdensweken herdacht wordt. Te gen de kribbe en het kruis lopen we aan. of wij het willen of niet. Zo zijn we ook nu in aanraking gekomen met hetgeen er eenmaal bij het begin van onze jaartelling gebeurd is op Golgotha, waar met twee moordenaars Jezus van Nazareth gekruisigd is. Wie is hij geweestEen idealist, die zichzelf stuk gelopen heeft tegen de harde werkelijkheid van deze wereld? Een fanaticus, die met alle denkbare hardnekkigheid aan één ding vast hield en daarvoor de wrede dood is inge gaan? Is, hetgeen aan het kruis zijn vol einding vond, een stuk menselijke tra giek, zoals we hebben gelezen in het boek: Christus wordt weer gekruisigd? Is het iets, waarmee gespot kan worden, zoals Pilatus deed, toen hij boven het kruis liet zetten: Jezus Christus, de Ko ning der Joden? In de Kerk denken we aan het lijden en sterven van Jezus als een gebeurte nis waarmee ons eeuwig heil samen hangt. Hier moeten we iets leren van schuld en verzoening. Hoe groot onze menselijke schuld is en hoe groot Gods vergeving en genade is. Wat er op Golgotha 'gebeurd is, kan moeilijk onder woorden worden ge bracht, maar dit is zeker, dat wij de wereld niet meer kunnen denken zon der het Koningsschap van Christus, dat juist aan het kruis openbaar werd. Het kruis staat in het middelpunt van de wereldgeschiedenis. Pilatus spotte met het koningsschap van Christus. Het Evangelie wil ons le ren tot Hem op te zien als tol onze eeu wige Koning, die ons wil regeren en be schermen, juist zoals Hij het offer van zijn leven heeft gebracht. Willem de Mérode zong daarvan: Dit is elk jaar de droeve tocht: Wij volgen U tot op den heuvel, waar God U sloeg om aller euvel en mens noch engel helpen mocht. Tussen die beiden in de locht. hangt Gij gelijk een worm te [krimpen, toch zwijgt het volk na tierend Ischimpen, Uw bloed wordt reeds aan hen ibezocht. En wij? O Heer, rol bloed en Iwonden, Wij zijn met U aan het kruis [geschonden en sterven door Gods toornegloed. Zo sterven onze zonden mede. Het is volbracht.' W\j hebben [vrede! Want bloed wordt slechts verlost [door Bloed. DE VERWACHT VRIJ VEEL BEWOLKING. Geldig tot Vrijdagavond; Vrij veel bewolking met hoofdza kelijk in het Westen van het land enige regen. Over het algemeen iets hogere maximum temperatu.en dan gisteren, maar in het Westen van het land later binnenstromen van koudere lucht. Matige tot krachtige wind, overwegend Zuidelijk tot Zuid- Westelijk. ZON EN MAAN 4 April. Zon op: 6.09 onder 19.19 Maan op: 0.34 onder 7.34

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1