Lips keek de kunst af bij de oude Egyptenaren ORIGINELE MANUSCRIPTEN VAN HET OUDE TESTAMENT VERLENGING LEERPLICHT OP DEN DUUR NOODZAKELIJK DONDERDAG 2 APRIL 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Honderdduizend mogelijkheden in één slot. Moderne slotenmakers steunen op eeuwenoude principes (Van onze speciale verslaggever) DORDRECHT, Maart. Vele jaren geleden verbaasde een heer, die zich Hudini noemde, het zeer geëerde uitgaande publiek van de wereldsteden met zijn Inbrekerskwaliteiten. Geen slot was er veilig voor hem. Hij zei het en demonstreerde het, en kraakte intussen de gerenommeerde slotenmakers van de hele wereld af als waardeloze vaklui. Dat is goed gegaan, tot op een avond in Rotterdam de heer Vincent J. M. Eras zo'n voorstelling bijwoonde. Die wist zo het een en ander van slo ten af, omdat hy toevalligerwijs al sinds zijn twintigste jaar een bijzondere belangstelling voor die dingen aan de dag had gelegd en op grond van die liefhebberij in 1899 compagnon geworden was van de brandkasten- en klui- zenfabrikant Lips in Dordrecht. Sinds 1902 had hij tot zijn levens doel gemaakt sloten te fabriceren, die waarlijk veiligheidssloten mochten heten. De bewering van Hudini, dat zelfs zjjn slot niet veilig was onder diens handen, trok hij begrijpelijk op zijn fatsoen. En zo heeft hij deze „meester van het inbrekersvak" na afloop van de voorstelling gevraagd zijn bewering even waar te maken. Hudini faalde en heeft nadien nooit meer beweerd, dat ook een Lipsslot kinderwerk voor hem was. Maar bo vendien, uit deze toevallige ontmoe ting is een blijvende vriendschap ge groeid tussen deze artist en de direc teur van de Lips Fabrieken, de heer Eras. En Hudini, die ongetwijfeld een knap slotenkenner was, heeft de heer Eras vele aanwijzingen kunnen ge ven en goede relaties met Ameri kaanse experts in het vak bezorgd. Museum-collectie. Men denke daar niet te gering over. Per week melden zich steeds enige uitvinders bij de directie van de Lips Fabrieken in Dordt, Brussel of Milaan met een lumineus idee. Meestal zijn het zelfs revolutiönnaire ideeën. De ervaring heeft geleerd, dat het enthousiasme van de „uit vinders" omgekeerd evenredig is met de practische waarde van hun vin ding. Dat wil zeggen bijna altijd waardeloos. „Zeker waardeloos", zegt de thans 75-jarige heer Eras, „wanneer zo'n idee als revolution- nair wordt aangekondigd. Dat be staat niet in dit vak". Wanneer deze nog altijd actieve directeur van het 1016 personeelsle den tellende Dordtse bedrijf dit be weert, kan men er waarde aan hech ten. Want hij zegt niet alleen, dat het modernste slot berust op princi pes, die al vier, vijfduizend jaar oud zjjn, hy kan het laten zien ook. Daartoe hoeft hij zich maar uit zijn bureaustoel op te richten en naa.r een van de vitrines te stappen, die de wanden van zijn intieme privé-kan- toor bekleden. In die vitrines vindt U weet dat graafwespen een hol ma ken, waarin de toekomstige larven tot ontwikkeling moeten komen. Wanneer dit hol gereed is, gaat de wesp op jacht, doch sluit vóór vertrek de ingang zorg vuldig af, opdat zich daarbinnen tijdens haar afwezigheid geen belagers van haar aanstaande kroost zullen nestelen. De prooi die de wesp tijdens de jacht weet te bemachtigen, wordt door een steek in bepaalde zenuwknopen ver lamd, want de wespenlarven moeten zich t.z.tmet levend voedsel kunnen voeden. Vervolgens wordt de verlam de prooi naar het hol vervoerd, de in gang daarvan wordt geopend, de prooi wordt naar binnen gesleept, er Wordt een ei bij gedeponeerd en de ivesp ver laat het hol weer, nadat zij de ingang zorgvuldig heeft dichtgemaakt. U ziet, dit is een keten van instinct handelingen, waarvan de ene logisch op de andere volgt. Het gehele complex van handelingen voert tot een doel dat aan de wesp onbekend is, want zij zal haar kroost nooit zien. Zij weet niet, dat haar larven zich met levend voed sel moeten voeden of anders ten onder zullen gaan; de anatomie van haar prooi, die zij met een angstwekkende precisie juist in een bepaald zenuwcen trum heeft gestoken, is haar onbekend en evenmin weet zij voor welke vijan den zij haar hol steeds zo angstvallig gesloten houdt. Zij heeft in dit opzicht geen enkele ervaring, maar wordt feil loos geleid door wat wij met één woord afdoen, t.w. instinct. We zouden instinct echter ook de hogere wijsheid van de soort kunnen noemen, een wijsheid die dus niet gekend wordt door het afzon derlijke individu, maar die gebonden is aan de soort. Evenals iedere soort een ander bouwplan heeft, zo wordt ook ie dere soort geleid door de bij die soort behorende instincten. Want het instinct en de lichaamsorganisalie beinvloeden elkander wederzijds en zij zijn niet zel den zó innig met elkaar verbonden, dat het lichaam het materiaal produceert, waarmee het instinct moet werken. Wanneer het instinct bij het dier te kort schiet, zou het doodvonnis over de soort zijn uitgesproken. Eén voorbeeld moge dit toelichten. We hebben zojuist de feilloze keten van instincthandelin gen gezien, die tot de verzorging van het kroost van de graafwespen leidt. Maar wordt hierin één factor aange bracht, waarin het instinct niet voor ziet, dan is de hele ketting waardeloos. Een bepaalde soort van deze wespen jaagt op sprinkhanen die, verlamd, aan de vpeüjpriet het hol worden binnenge sleept. Worden deze voelsprieten echter afgesneden, dan is de wesp volmaakt radeloos. Zij komt niet ov de gedachte de prooi aan de lange legboor of aan een poot naar binnen te slepen, neen, in de keten der instincthandelingen waren de voelsprieten als „handvat" aangewezen en nu deze ontbreken, is er geen ruimte voor een andere oplossing. Zij laat dus het gevangen dier liggen en vliegt weg om een andere prooi te bemachtigen! Men hoede er zich echter voor deze starheid van het instinct te veel te ge neraliseren. H. Pétillon men honderden sloten, die het men selijk vernuft in de loop der eeuwen heeft uitgedachtmet uitzonde ring dan van de „krokodillenpoel", het bijzonder natuurlijke safe-loket, waarin de keizer van Annam in Ach- ter-Indië zijn kostbare sieraden en andere bezittingen naar overoud ge bruik nog altijd het veiligst denkt. Nee, die krokodillenpoel kan men in het fijnzinnige slotenmuseum in de Lips-dïrectiekamer niet vinden, maar wel het primitieve, maar toch gelijktijdig ook weer zo ingenieuze hardhouten deurslot van een oude Egyptenaar, waarin de moderne slo tenmaker duidelijk de zes sluitstif- ten terugvindt, die zonder bijpassen de sleutel niet uit de corresponderen de gaten te lichten zijn, en dus de schoot of schotel, zoals de volks mond gemeenlijk zegt in een vaste positie houden. Niets nieuws Diezelfde zes pinnen vindt men te rug in het meest verfijnde Lips-slot van deze dagen. Dat daar dan snuf jes aan zijn toegevoegd als ondoor- boorbare hardstalen stiften, kogel tjes; tuimelende sluitstiften en meer van dat soort dingen, en dat de op stelling van die pinnen wat anders geworden is in een koperen cy linder in plaats van in een vierkant blok van hardhout het doet aan het principe niets toe of af. En dat principe kan men over de hele we reld weer terugvinden. Of men nu te recht komt in het oude Egypte of in Marokko, bij de Bosnegers van Suri name, of op de Faroër-eilanden, sinds oeroude tijden en bij alle volkeren van de wereld is het merkwaardig genoeg altijd hetzelfde geweest. Op de koestallen in Limburg zijn sloten gevonden met houten sleutel, die als twee druppels water leken op oude Arabische sloten. Ontwikkelingsgang. In de vitrines van de directieka mer van de heer Eras kan men de ganse ontwikkelingsgeschiedenis van het slot terugvinden. Oude Griekse en Romeinse sloten en sleutels, die zeer zeldzaam zijn en waarvoor dus door verzamelaars kapitalen gebo den zijn, sleutels uit de Middeleeuwen, die veelal meesterstukjes zijn van smeedkunst, de „mooie" Engelse en Franse stalen sleutels uit 1800 en de natijd, de iets plompere Duitse; prachtig beslag en scharnierwerk, by stukjes en beetjes heeft de heer Eras deze collectie in vijftig jaar op gebouwd. Allerwegen vond hij zijn handlangers, die zijn voorliefde voor dit collectionneren aanwakkerden en hem zeldzame specimen stuurden. Maar ook zelf zocht en vond hy vele merkwaardige stukken op zijn rei zen door Europa en daarbuiten. Nimr mer ging hy eertijds^op reis zonder wat ruilobjecten in zy'n koffer. Hier aan dankt hy menig opmerkelijk stuk uit zijn collectie. gjPytb «L gasf '3' ,j flgpïfP i j lil? :SÏ r i St. George met de draak, een prachtige 16e d 17e eeuwse smeedijzeren sleutel, die een der mooiste stukken is uit de grote Lips museumcollectie. Zware straffen voor aanslagplegers op kolonel Harjono Het Haagse gerechtshof heeft uit spraak gedaan inzake de aanslag op de Indonesische militaire attaché, luitenant-kolonel Harjono. De hoofdverdachten, M. P. en F. A. C. werden respectievelijk veroor deeld tot 4 jaar met aftrek en tot 3 jaar met aftrek. Drie andere verdachten werden vrijgesproken. Modern werk. Natuurlijk zou deze verzameling niet compleet zijn, wanneer er het moderne hang- en sluitwerk in zou ontbreken. Men vindt er cijfersloten met vier schijven, die honderdmillioen combinaties bieden, maar ook het eerste Lips' slot, dat de heer Eras zelf eenmaal vervaardigde en nog steeds zijn trots is. Wij hebben geen gecompliceerd vak", zegt deze 75-jarige. „Alleen een vak waaraan je attentie moet besteden, want an ders maak je ontevreden klanten. Ik heb er mijn hele leven een sport van gemaakt sloten open te steken, zon der ze te bederven." Wie de oude sloten niet door en door kent, zal nooit een nieuw slot kunnen maken. Het is vrijwel onmo gelijk nog iets nieuws op dit gebied te vinden. Hoofdzaak voor ons is ons program te verbeteren. Betere pro ductiemethoden te vinden, efficiënter te werken, en zo nu en dan aan de hand van de oude principes weer eens een nieuw slot samen te stellen. Dat heb ik in mijn onderduiktijd nog gedaan. Het is een slot voor kleine safe-loketten. Een verstelbaar slot, dat zeer geraffineerd werkt en al leen open gemaakt kan worden met de sleutel, die het gesloten heeft. By de grote bankinstellingen heeft het een bijzonder goede ontvangst ge had Een oude gildemeester, deze 75-ja- rige heer Eras, die de liefde en ken nis van de oude meesters voor het schone ambacht en het organisato risch talent van de moderne indu strieel in zich verenigd heeft. En daarom door het jongere geslacht in dit wel bijzonder veel omvattende en dus- gecompliceerde bedrijf in Dordrecht, nog steeds niet gemist kan worden. BELANGWEKKENDE VONDST IN PALESTINA Tweeduizend jaar oud De oudheidkundige dienst van Je ruzalem heeft bekend gemaakt, dat de resten van 70 bijbelse geschriften zijn gevonden, die bijna 2000 jaar oud zijn. Hieronder bevinden zich 38 ori ginele manuscripten van het oude testament. De directeur van de dienst, Har ding, verklaarde, dat de vondst is gedaan te Khirbet Qumran, enige ki lometers ten Noord-Westen van de Dode Zee en ongeveer 40 kilometer ten Oosten van Jeruzalem. In dit ge bied waren in 1947 fragmenten van manuscripten, onder andere het boek Jesaja, gevonden. Hij zei, dat 38 van de gevonden manuscripten betrekking hebben op 19. verschillen de boeken van het oude testament. De andere manuseriptenb evatten, commentaren en bewerkingen. De vondst is gedaan door Bedoeren, die sedert de vondsten van 1947 stelsel matig alle grotten in het gebied door zoeken. Direct na het bekend worden van de vondst hebben militairen van het Arabische legioen de wacht be- Recht op verweer na een radio-aanval Prof. Giéien contra Evert Vermeer Er is een conflict ontstaan tussen 'de Vara en prof. dr. Jos Gielen, oud- minister van onderwijs en hoog leeraar te Nijmegen. Evert Vermeer heeft in zijn Vara- rubiiek „Op de Korrel" gesproken over de houding van deze hoog leraar tegenover het humanisme. Prof. Gielen is verontwaardigd over die rahval en hij eiste, ^dat hy voor de Vara-microfoon de waarheid zou mogen vertellen. Evert Vermeer zou zich scljuldig gemaakt hebben aan valse voorlichting. De Vara wilde een speciale uitzen ding organiseren om deze controver se te behandelen. Eerst zou Vermeer aan het woord komen, dan prof. Gie len, vervolgens zou dr. van Praag als voorzitter van het Humanistisch Ver bond een duit in het zakje doen en tenslotte zou prof. Gielen nog iets mogen zeggen. Daarmee nam de Nijmeegse hoog leraar geen genoegen. Hij wil zonder i-eer recht op een wederwoord voor de microfoon. De Vara heeft nu aan de heer Gie len aangeboden vijf minuten spreek tijd in de rubriek Evert Vermeer. De heer Gielen moet daarover nog be slissen. De kwestie is belangrijk, om dat het gaat om de vraag of iemand, die via de radio wordt aangevallen recht heeft om zich via de microfoon te verweren. Weer moeilijkheden bij „De Ommelanden" Slechts 9 arbeiders van de 51, die Maandagmiddag bij uitspraak van de arbitragecommissie by" ,.De Om melanden" te Groningen te werk moesten worden gesteld, zy'n door „De Ommelanden" geaccepteerd. Na dat „Dc Ommelanden" de vorige week voor deze 51 arbeiders dispen satie had aangevraagd, werd door de commissie van arbitrage deze dis pensatie afgewezen en bepaald dat de 51 arbeiders zich Maandagmiddag om twee uur aan de fabriek dienden aan te melden en om drie uur te werk moesten worden gesteld. Dit is thans niet gebeurd. Directeur F. de Boer, verklaarde ons dat men bereid was het bedrijf weer op te bouwen en derhalve de vorige week verklaard had een streep onder de moeilijkheden te willen zet ten. Aan de arbitragecommissie had men te kennen gegeven de uitspraak na te zullen komen en ook deze 51 arbeiders te zullen accepteren. De directie wil echter de arbeiders slechts bij groepsgewijze weer' fn dienst nemen en niet allen tegelijk.' trokken by de grot, waarin de ma nuscripten zijn gevonden. De Bedoeï- nen hebben een gedeelte van de ma nuscripten aan de Jordaanse rege ring verkocht, doch zij hebben nog ongeveer 20 procent er van in hun bezit. Kortegolfzender eind 1954 gereed Rijk moet televisie steunen Over de aankoop van gronden, no dig' voor een zendergebouw, en an tennes voor een 100 kvv.-kortegolf- zender, worden onderhandelingen gevoerd met de Stichting voor dé Landbouw, die de belangen van de daarbij betrokken landeigenaren be hartigt. De architect van het gebouw heeft zijn plannen nagenoeg gereed. Dit blijkt uit de memorie van ant woord van de minister van O. K. en W. aan de Eerste Kamer over de begroting 1953 van zijn departement De minister meent, dat alles bijeen genomen een indienststelling van de zender tegen het einde van het volgend jaar kan geschieden. Over de televisie is de minister van oordeel, dat ons land niet achter kan blijven bij andere landen. Voortzet ting van de uitzendingen zonder een ruime bijdrage uit 's Rijks kas acht de minister onmogelijk. Tenslotte zegt de minister het te betreuren, dat men er nog steeds niet in'geslaagd is een bevredigende regeling voor de journalistiek tot stand te brengen. Twaalf sportmensen geëlectrocuteerd Toen leden van de basketballploeg van het Howard college in Big Spring (Texas) Dinsdagavond bezig waren met het overeind zetten van een ijze ren paal kwam deze in aanraking met de draden van een leiding waarop een spanning stond van 7500 volt. Twee spelers werden op slag gedood, tien andere moesten met zware brand wonden in een ziekenhuis worden op genomen. Dinsdagmiddag is het stoffelijk over schot van Koningin Mary in de Kapel van St. Georges in het Windsor Castle ter aarde besteld. De gemeentebesturen en de werkgelegenheid De A.R. partij heeft in Hotel Cen traal te 's Gravenhage een partijcon ferentie gehouden over „de gemeen ten en de werkgelegenheidspolitiek", Besproken werd een praeadvies, dat was uitgebracht door de heer A Sta pelkamp. Aai de discussies namen 20 sprekers deel. Aan het slot van de conferentie werden een reeks conclusies aange nomen. Daarin werd o.m. vastgesteld dat de inschakeling van de ge meentebesturen bij de bevordering van de uitvoering van plannen tot uitbreiding van de industrie wense lijk is. Deze besturen kunnen voorts op verschillende wijzen medewerken aan de verbetering van het industri eel klimaat. Ten aanzien van de verruiming van de werkgelegenheid op korte ter mijn moet de aandacht van de ge meenten zijn gericht in het algemeen op de uitvoering van openbare wer ken en in het bijzonder o.a. op ver betering van straten, wegen en plei nen, op de sanering van oude stads en dorpswijken, op de opruiming van krotwoningen en de voorziening in de woningbouw. De vergadering werd voor een deel door de ministers Zijlstra en Algra bijgewoond. In 1952 kwamen bijna 55.000 woningen gereed Een na-oorlogs record Er kwamen in 1952 54601 woningen gereed, waarvan 1968 duplexwonin- gen, zodat 56.569 gezinnen in nieuwe woningen konden worden gehuisvest. Het aantal na de oorlog gereedgeko men woningen bedroeg: 1945 389; 1946 1593; 1947 9243; 1948 36.391; 1949 42.791; 1950 47.300; 1951 58.666; 1952 54.601. Deze cijfers zijn mede- fedeeld door het ministerie van we er opbouw en volkshuisvesting. Aan het eind van 1952 waren 51-260 woningen in uitvoering, tegen 36.713 op het einde van 19ol. Er werd in 1952 begonnen aan 69.372 woningen, het geen 26.457 woningen meer is dan het vorig jaar. Voorts kwamen 255 complete scho len gereed terwijl er aan het einde van 1952 409 complete scholen in aan bouw waren. Het aantal complete kerken dat op 31 December onderhan den was bedroeg 107. Opgeleverd werden in 1952 94 complete kerken. MENING VAN MINISTER Uloschool moet blijven Zoals uit de regeringsnota inzake de huurverhoging en daarmee ge paard gaande belastingverhoging en daarmee gepaard gaande belasting verlagingen is gebleken, beoogt de regering afschaffing van het school geld voor 6-jarig lager onderwijs en de verlaging en vereenvoudiging der inning van schoolgelden voor het voortgezet onderwijs en voor collec- gegelden. Thans is de vraag in on derzoek in hoeverre het mogelijk is ook voor de leerplichtige jeugd bo ven de 6e klasse der lagere school tot opheffing van het schoolgeld over te gaan. Naar de mening van de minister van onderwijs, zo blijkt uit de memo rie van antwoord aan de Eerste Ka mer over de begroting 1953 van het departement van O.K. en W-, zal het op den duur tot verlenging van de leerplicht moeten komen. De minis ter betwijfelt echter of een verlen ging tot bij voorbeeld negen ja ren op dit ogenblik reeds tot gun stige resultaten zou zijn te voeren. Voorts wordt o.m. gezegd, dat het ongewenst zou zijn een schooltype als de U.L.O.-school te -aten verdwij nen. hoewel het.juist dat relatief teveel leerlingen naar het Vlfr «ai te weinig naar het technisch onderwys gaan. Teneinde hierin verandering te brengen zou een wijziging in de mentaliteit nodig zyn. .Het is nu eenmaal een feit, dat de drang naar de witte boord in ons land groter is, dan die naar de werkmanskiel", al dus de minister. De minister zal blijven waken te gen de ondermijning va nde vrijheid en zelfstandigheid van de bijzondere scholen. Hy zou er voorts groot be zwaar tegen hebben-, indien het me disch toezicht in de bijzondere scho len tegen de wil dier scholen van overheidswege zou worden uitge oefend. De minister zal blijven aandringen op een vergroting van het bouwvo lume voor scholen. Amerikaanse dagblad schrijvers in Moskou De acht Amerikaanse journalisten die vergunning hebben gekregen voor een verblijf van een week in Moskou, zijn Dinsdagavond per vliegtuig in Moskou aangekomen. Zij zijn ondergebracht in hotel „Na tionaal", dat in het centrum van de stad naby het Rode Plein is gelegen. Het Wereldgebeuren Verrassing De New Yorkers hebben er ons dit jaar herhaaldelijk aan herinnerd dat het de Nederlanders zijn geweest, die drie eeuwen geleden hun stad gesticht hebben. Inderdaad staan onze voorvaderen daaraan schuldig, maar ter ontlasting kunnen we aanvoeren, dat ze de uitgroei van hun stil en vredig „Nieuw Amster dam" tot het huidige Babyion niet konden voorzien. Men mag hun dus die stichting niet al te zwaar aanre kenen, zelfs niet wanneer men het in de New Yorkse heksenketel niet kan uithouden. Dinsdag kwam er een verheugend bericht voor iemand, die wel graag uit die heksenketel wegwilde. Dat was het bericht over het Volkeren bondssecretariaat. De Noorse heer Trygve Lie kan eindelijk zijn secre tarisbaantje overdragen aan de Zweed Dag Hammarskjöld, die voor een uiterst zware taak komt te De dochter van Lie blijft In de Verenigde Statenze is gegre pen door het geweldige rythme van het New Yorkse stadsleven, maar Lie zelf gaat terug naar zy'n land van spiegelende fjorden en peinzen de bergenzijn land van zwijgza me mensen. De man, die hem achter de schrijf tafel aflost, Staat al evenzeer bekend als een koel en bedacht zaam manDe econoom Ham- merskjöld heeft als leider van de Zweedse delegatie in de Volkeren bondsvergadering zeker niet door enthousiaste redevoeringen de pu blieke belangstelling gewekt. Hij moet er wel verbaasd over geweest zijn, dat men hem zo op eens het vol kerenbondssecretariaat toewierp, want hij had er niet om gevraagd en ook zijn vrienden hadden er niet om gevraagd. Naar verluidt zijn het de Fransen geweest, die hem 'dit koopje geleverd hebben- In de bijeenkomst van de Grote Vijf stelde Frankrijk de benoe ming van een Zweed vooren om dat Rusland op het ogenblik in een periode van ja-zeggen verkeert, zei den plotseling en onverwacht alle heren „ja". In Engels-Franse kringen hoopt men nu dat Hammerskjöld enigerma te het vertrouwen van Rusland zal bezitten. Dat is misschien wat veel ge vraagd, maar Hammerskjöld zal er ongetwijfeld alles op zetten om al thans niet het Russische wantrouwen te wekken. Daarvoor is dan de aangewezen weg: de activiteit van de Verenigde Naties beperken tot het strikt nood zakelijke en het formele Die weg zal Hammerskjöld stellig gaan. Hij zal zijn baantje minder spec taculair opvatten dan Trygve Lie, die nogal eens met eigen plannen en eigen idealen voor het wereldforum trad en die ook nogal geneigd was tot partijkiezen voor of tegen de plannen van anderen. Voor Hammerskjöld, die uit de vriendenkring van de Zweedse pre mier Tage Erlander stamt, is het In acht nemen van een „kleurloze neu traliteit" geenszins een ongewone zaak. Hij heeft dat in Zweden wel ge leerd. Zijn benoeming betekent in ze kere zin, dat voor de Verenigde Na ties een periode wordt afgesloten... De periode van het oprichters- enthousiasmede periode van de plannen voor een betere en vreedza me wereld. Nu komt dan de periode van de za kelijke calculatie, van het welbegre pen eigenbelang, van het wantrou wen in de vreedzaamheidvan het tekort aan geloof in een betere wereld. De Verenigde Naties zullen door die periode heengeloodst moeten wor den Veel zal daarbij afhangen van de man, die secretaris-generaal is maar hij zal de dank van de wereld niet krijgenDaarvoor is het werk in deze periode van neergang al te ondankbaar!!! 5 Mei bevrijdingsfeest zonder vrije middag Wel vrij op Koninginnedag In de afgelopen jaren heeft het College van Rijksbemiddelaars ver gunning gegeven om aan de werk nemers op 5 Mei na 13 uur vrij te geven, zonder dat deze halve dag op hit totaal aantal vrije dagen in mindering werd gebracht. Tegen de ze regeling zijn verschillende bezwa ren gerezen. In belangrijke delen van het land hadden de werknemers op 5 Mei geen halve dag vrij. Waar de regeling wel toegepast is, heeft dat niet beantwoord aan de verwachtin gen, die men koesterde omtrent de stimulering van de viering van de nationale bevrijding. Na deze erva ring is, o.a. bij de Stichting van de Arbeid, de gedachte gerezen de ver gunning voor een vrije middag boven het gewone aantal vrij. dagen niet meer voor 5 Mei te doen gelden, maar voor Koninginnedag op 30 April. De Stichting van de Arbeid heeft een advies hierover aan het College van Rijksbemiddelaars uitge bracht. Aangenomen kan worden, dat dit college zal toestaan, dat in het vervolg op 30 April een werk nemer na 13 uur vrij wordt gegeven Snplaats van op 5 Mei. Van de zijde der regering wordt er nadrukkelijk op gewezen dat hiermede weliswaar een sterker ac- cent wordt gelegd op de feestviering van 30 April, doch dat de 5e Mei als de nationale •evrijdingsdag blijft. Op die dag zal dan ook worden gevlagd. Voorts zal worden gevraagd, een spe ciaal radioprogramma uit te zenden, terwyl voor 5 Mei voorbereide fees telijkheden kunnen doorgaan. Samenzwering oud-Nazi's Van Westduitse zijde is officieel meegedeeld dat de in Januari door de Britten gearresteerde Wemer Naumann en zes zijner medewerkers zullen worden beschuldigd van sa menzwering tegen de veiligheid van de staat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5