HEMES Weg naar Dreischor loopt over smalle wiebelende planken Zeeuwse Almanak %ii| ulAfflat*,,. VELE DIEREN KONDEN NA DE RAMPNACHT WORDEN GERED GEVAAR VOOR SCHOUWSE DIJK THANS VRIJWEL BEZWOREN VICTORIA ZAANDAM MAAKT ZICH OP OM RILLAND TE HELPEN Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 2 APRIL 1953 DORP DAT DROOGVIEL Van re-evacuatie van het dorp kan nog geen sprake zijn „Voor men de huizen betreedt, dient men zich te melden by de Rijks politie in café Slager". Dat staat te lezen op een houten bord aan het begin van een lange „plankenweg", die naar Dreischor voert. Honderden meters lang is deze weg, honderden meters verende planken, smalle en brede, op stropakken en tonnen gelegd over ondiepe kreken die nu het dorp van de dyk scheiden. Het beginpunt ligt op de hofstede „De Kleine Schorre" en op het kerkhof van Dreischor, tussen de graven, kan men even wachten om tegenliggers te laten passeren, meestal mensen met kof fers en pakken vol kleren, gered uit vernielde woningen. „Melden In café SlagerDaar zit wachtmeester De Haan met zyn collega, een post in een dorp dat droogviel. Op de keukentafel voor de wacht meester liggen grote verzegelde en veloppen. Die zyn bestemd voor de burgemeester en bevatten persoonlij ke eigendommen van slachtoffers; een ring, een halsketting, een horlo ge. De politiemannen praten er over, zakelijk, maar toch met een klank van deernis in hun stem, de meeste mensen, die deze dingen hebben ge dragen kenden zij goed. Er is juist een melding binnengekomen, dat wa terstaatsmensen aan een dijk weel een slachtoffer gevonden hebben. „Dat zal die en die wel zijn", meent de wachtmeester, „dat kan niet an ders". Op het fornuis koken aardappels en peren voor de ploeg mensen die Dreischor schoonmaakt. Een vrouw schenkt grote koppen vol dampende thee. „...Moeten Zierikzee waarschuwen" klinkt de stem van de wachtmeester monotoon door het geruis van het ko kende water. De vrouw vertelt er doorheen „ons brood komt uit Noordgouwe, want een bakker is er nog niet, Op de gang lopen mensen. Een deur gaat open. Burgemeester Vermeulen pet op, laarzen aan komt binnen met opzichter Buijs van de Centrale Dienst. „Hoe is de toestand burgemeester?" Hoe dikwijls is deze vraag de laatste weken al niet gesteld aanburgemees ters van getroffen dorpen? En het antwoord was dikwijls mistroostig, maar de heer Vermeulen kan opge wekter zijn: „We zijn weer droog. Tenminste de Ring". DE RING WEER DROOG. Voorlopig is dat ook alles, want voor het overige is de situatie nog niet al te rooskleurig. In de'polder zakt het water snel, maar daarbij ko men tegelijkertijd de rigoreuze ver nielingen voor de dag die het zeewa ter heeft aangericht. Tachtig procent van de huizen is beschadigd en daar van zyn enkele tientallen totaal weg. „U hebt het gezien", zegt de bur- Renesse wil 60 woningen bouwen In de raadsvergadering van Re- nesse heeft de gemeenteraad beslo ten bouwvolume aan te vragen voor 60 woningen. De gemeente had het Rijk gevraagd om barakken voor de geëvacueerden uit Duivendijke, Elle- meet en Eikerzee, dit ter ondersteu ning van het door deze gemeenten ingediend verzoek. Het Rijk heeft hiertegen echter bezwaar, zodat de raad besloot bouwvolume aan te vra gen. Met het bouwen van deze 60 woningen zou ongeveer f 700.000 ge moeid zyn Het Rijk heeft een subsi die toegezegd. In principe besloot de raad accoord te gaan met het voor stel tot het bouwen van een nieuwe school, daar het thans in gebruik zijn de gebouw te klein is. MOTORSCHIP KREEG SCHADE Het Nederlands motorschip Emjo, dat uit Hansweert vertrok met be stemming Nieuwpoort kreeg op de Schelde motorschade en bovendien brak de roerketting- De sleepboot Betsy heeft 't schip weer naar Hans- weert binnengebracht. Advertentie OP MARS Na afloop van de lezing, welke te Middelburg gehouden waskeerden wij opgewekt en geestelijk zeer verkwikt huiswaarts, met kalme pas wande lend door de verlaten straten, in het gelukkig besef, dat de bus voor Vlis- singen eerst over een kwartier zou vertrekken. Zelfs vonden wij tijd om enkele ogen blikken te vertoeven in de hal de „tijdinghal" met een deftig woord van de P.Z.C. De uitstalkasten bevat ten een fraaie collectie foto's met won derlijke geburtenissen uit heel de we reld en nadat wij ons intensief hadden beziggehouden met een beer-met-kies- pijn, die statig rechtop door de Londen- se straten wandelde, compleet met kies pijndoek op weg naar een tandarts, verloren wij ons enkele ogenblikken in een foto, waarop Marsbewoners waren vereeuwigd. Het waren vanzelfspre kend namaak-Marsbewoners, maar het zag er voor een reclamestunt erg aan nemelijk uit. Aannemelijk genoeg al thans voor ons om een ogenblik te ver zinken in gepeinzen over de toestan den op Mars Juist toen wij om zo te zeggen aardig op mars waren, bereikte ons uit wazige verten een mannenstem. „Stond u op de bus te wachten?", vroeg de stem. Dat deden wij „Wel", sprak de man, „dan zult u naar Plein 1940 moeten, want daar stop pen ze tegenwoordig". Daar hebben wij toen maar op de vol gende bus gewacht. gemeester „en eigenlijk moest héél Nederland het zien". Deze opmerking spreekt boekdelen, want zij geeft uiting aan een wat neerslachtige stemming op dit ramp spoedige eiland. Een verlammende angst, dat- Schouwen-Duiveland ver geten zal worden. „Bij Katseveer weet men al niet meer hoe het hier is", zei ons onlangs een somber ge stemde eilander, „in Rotterdam en Amsterdam zeggen ze: Schouwen? O, ja, daar staat water niet waar Maar wat weten zij van kapotte huizen, van onze vernielde inboedel en van het vechten om de Schouwse Dijk? Niets!" Dat waren bittere woorden, maar men hoort ze .hier- dikwijls. De Schouwse Dijk ligt wel niet rond zijn gemeente, maar toch heeft men er hier wel degelijk mee te maken. Zou de dijk het niet houden, dan kolkt het water door de nu nog dro ge corridor tegen de Noordgouwse Dijk, die dan waterkerend wordt en Dreischor moet beschermen. „Daarom is er nog geen sprake van re-evacuatie" zegt burgemeester Ver meulen, „nu zijn we bezig met de eer ste voorbereidingen voor het schoon maken. De kerkgracht diepen we uit en daarin kan regenwater worden op gevangen. Zoet water hebben we hard nodig!" Dreischor, dorp dat droogviel. Ont stellend is de romel die aan de dag kwam en toch is dit dorp in verhou ding tot b.v. Nieuwerkerk en Ou- werkerk nog niet ernstig getroffen. Hoe ontstellend moet de aanblik dan wel niet zijn van al deze plaatsen, waar nu nog het water kookt en kolkt? De ramp begint weg te zak ken in de herinnering van het Ne derlandse volk, maar wanneer men op dit eiland rondkykt realiseert men zich plotseling met schrik, dat de ca tastrophe nog altyd in alle hevig heid voortduurt. Over wiebelende planken, over brede kreken, gaan burgers van Drei schor de weg terug teneinde uit hun huizen nog te halen wat mogelijk is. Maar deze weg terug over dit wan kele plankier is geen blijde tocht „Doet wel en vreest niemand" staat op een gevelsteen in het raadhuis, vreest niemanddoch de vrees voor het water is men hier nog; niet kwijt. En langzaam groeit een nieuwe vrees nl. dat Schouwen-Duiveland vergeten zal worden De Commissaris der Koningin in Zeeland, jlir. mr. A. P. C. de Ca- sembroot, die gisteren Zierikzee be zocht, zeido ons zeer verheugd te zyn over de hulp van de militairen. „Snel en goed", luidde zyn oordeel over de mannen, „ik ben hen zeer dankbaar." Zeventigduizend gulden voor kankerbestrijding Subcentrum Middelburg kan radium en apparatuur kopen Het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestryding heeft voor dit, doel wederom een belangrijk sub sidie verstrekt. Het door het fonds ge steunde subcentrum voor de kanker bestrijding te Middelburg ontvangt namelijk een bedrag van 70.000. voor de aankoop van radium en be stra,lingsapparatuur. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling, dit bedrag te zijner tijd op officiële wijze over te dragen. Commissaris der Koningin bezocht Waarde Woensdagmorgen heeft de Com missaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, in gezelschap van zyn secretaris, de heer J. Pa rent, een bezoek aan het overstroom de Waarde gebracht. Met een poli- tieboot werd een rondvaart door de overstroomde polder gemaakt, waar na op het gemeentehuis nog een be spreking met het gemeentebestuur werd gehouden. Het bezoek van minister Algera aan Middelburg Over het bezoek, dat de minister van verkeer en waterstaat, mr. J. Al- fera, zoals gemeld, vandaag, Donder- ag, aan Middelburg zal brengen, vernemen wij nog de volgende bijzon derheden. De minister zal besprekin gen voeren met het college van Gede puteerde Staten van Zeeland en met Rijkswaterstaat-autoriteiten. Wan neer de tijd dit toelaat, zal hij heden middag enkele dijkherstelwerkzaam- heden op Walcheren gade slaan. Advertentie W- UITZONDERLIJKE MILDHEID Wfev# VOORKOMT ELK IRRITEREND EFFECT! fJ* f Menige verloren gewaande hond of poes kon teruggegeven worden Niet alleen op Schouwen-Duiveland, waarover wy reeds schreven, maar ook in de andere Zeeuwse rampgebieden is van de le Februari af al het mo gelijke gedaan om behalve de mensen ook de dieren van de verdrinkings dood te redden. Daarvoor ls hard gewerkt, daarvoor is prachtige arbeid geleverd en gelukkig niet zonder resultaten: paarden, koeien, kleinvee en vooral ook honden en poezen konden in vëiligheid worden gebracht en me nig getroffen gezin, dat zelf gered kon worden, doch meende het huisdier waaraan het zo gehecht was, niet meer terug'te'gillen zien, kon gelukkig worden gemaakt met de teruggave van de verloren gewaande hond of kat. Zoals zovele anderen hebben ook de voorzitter en de secretaris der afde ling Walcheren van de Bond van po- litie-ambtenaren tot bescherming van dieren en de inspecteur van de vereni ging „Dieren in nood" op die ramp spoedige Zondag hun taalt begrepen. Om te beginnen werd plaats gereser veerd voor de duizenden Walcherse koeien, die wellicht geëvacueerd zou den moeten worden. Inderdaad is een groot aantal dieren uit de omgeving van Ritthem en van Kleverskerke en Arnemuiden naar Middelburg geleid, waar ondermeer de veiling in een enorme stal werd veranderd- Geluk kig bleek spoedig de ernstigste drei ging voorbij te zyn, zodat de veever plaatsing met voortgezet behoefde te worden. De dieren, die in Middelburg waren gestald, werden over diverse Walcherse bedrijven verdeeld of naar de boerderij teruggevoerd. Inmiddels was in de omgeving van Kleverskerke en Arnemuiden het red dingswerk in volle gang. Gemeente werken te Middelburg had een boot beschikbaar gesteld en deze bewees goede diensten: met behulp van dit vaartuig konden ondermeer koeien, kalveren, varkens, een hond en een poes uit het water worden gered. Zo werd een kalfje geborgen, dat zielig- verlaten op een klamp stro zat. Vervolgens werd het reddingswerk verplaatst naar Zuid- en Noord-Be veland, waar men eveneens, mede dank zij de grote medewerking van de politie, menig dier heeft kunnen verlossen. Er konden talrijke poezen die uitermate moeilijk te vangen wa ren, uit Wolphaartsdijk en Kruisin gen, waar elk verlaten huis door zocht werd, worden weggehaald. TROUW. Wat in de rampgebieden steeds weer opviel, was de grote trouw van de honden, die waarsehijnlyk in de overtuiging levende, dat hun baas wel zou terugkeren bij de boerderijen niet weg te slaan waren en dan ook heel moeilijk konden worden gevan gen. Op Noord-Beveland werden nog drie poesjes uit pen boom gehaald zij konden zich nauwelijks meer aan de takken vastklemmen welke liefderijk verzorgd werden door Leger des Heils-soldaten uit Amsterdam, Breskens kreeg weer een nieuw hotel Aan de Seheldekade te Breskens werd Dinsdagmiddag het nieuwe ho tel „Luetor et Emergo" van de heer I. J. Duininck officeel geopend. De kleine plechtigheid werd bijgewoond door de burgemeester van Breskens, de heer J. A. Eekhout, door de ge meente-secretaris, de heer P. J. Woittiez en door de voorzitter van de Kamer van Koophandel te Terneu- zen, de heer A. Hendriks. In een kor te toespraak feliciteerde de burge meester de eigenaar met dit fraaie nieuwe pand, dat hem in staat stelt zijn bedrijf na acht jaar wachten te hervatten in een definitief en naar de eisen des tijds ingericht gebouw. Verder sprak burgemeester Eekhout zijn bijzondere waardering uit voor het geslaagde ontwerp van de archi tect L. W. Rozenkranz uit Oostburg. De heer R'osenkranz, die eveneens bij de opening tegenwoordig was, dankte op zijn beurt de aannemer en de onderaannemers voor de vlot te uitvoering van het werk. die zich niet alleen over de mensen, maar ook over de dieren ontfermden. Paarden, die zich in de stal omhoog hadden gewerkt en een koe, die op een wagen was geklommen, konden eveneens worden gered. Op een gege ven moment kwam een kippenhok aandrijven vol dode kippen. Toen het deurtje geopend werd, vloog er een duif uit, die een plaatsje had gevon den in de nok. De redders moesten toen even aan de arke Noachs den ken! In het asyl van „Dieren in nood" te Middelburg werden de geëvacueerde huisdieren verzorgd totdat de eige naar was opgespoord. Soms speelden zich daarbij treffende tafereeltjes af, wanneer een rampslachtoffer zelf kwam kijken, of zijn hond of poes wellicht in het asyl verbleef en wan neer dit inderdaad het geval bleek, te zyn. Thans genieten er nog ongeveer 15 dieren logies; men weet nu, wie de eigenaren zyn. De kosten verbonden aan de verzor ging van de blaffende en miauwende évacué's, worden vergoed uit het Rampenfonds voor dieren, dat gebo ren werd uit overleg tussen de ver schillende organisaties op het gebied van de dierenbescherming, waarvan de onmisbaarheid in die sombere Fe- bruariwelten wel heel duidelijk is aan getoond! Zonder de „Politie-dierenbe- scherming", wier inspecteur eveneens een grote activiteit aan de dag heeft gelegd, zouden veel meer dieren om gekomen zijn. Kerkvoogd A. J. Stoppels van 't Zand onderscheiden Afscheid na 44 jaren kerkelijke arbeid Tijdens een byzondere bijeenkomst in het verenigingsgebouw aan de Kerksteeg te Middelburg is afscheid genomen van de lieer A. J. Stoppels, die de Ned. Herv. gemeente van Kou- dekerke't Zand niet minder dan 44 jaar heeft gediend en die thans we gens 't bereiken van de daarvoor ge stelde leeftijdsgrens moest aftreden als kerkvoogd. Namens de burge meester van Middelburg, die wegens ambtsbezigheden niet aanwezig kon zyn, werd medegedeeld, dat het H. M. de Koningin had behaagd, de heer Stoppels te onderscheiden met de ere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in goud, waar na de scheldende kerkvoogd het ere metaal werd opgespeld. De bijeenkomst, welke onder lei ding stond van de president-kerk voogd, de heer W. P. Roose, werd bijgewoond door alle kerkeraadsleden en kerkvoogden der Ned. Hervormde gemeente van Koudekerke't Zand en him dames. Er werden toespraken gehouden door de heer Roose, door de voorzitter van de wijkraad van kerkvoogden, de heer A. Kievit, door de wykpredikant, ds. E. Durkstra, door de voorzitter van de centrale kerkeraad, ds. L. D. van Dijl en door burgemeester J. L. Dregmans van Koudekerke, van welke gemeente de heer Stoppels 17 jaar wethouder is geweest. Namens alle ambtsdragers der ge meente overhandigde de heer Kievit een blijvend aandenken. Mevrouw Stoppels mocht bloemen ontvangen. bleef nog intact Wel drukafname wegens herstelwerkzaamheden In de Kruiningse polder gaan de mannen van "e Waterleiding Maat schappij „Zuid-Bevelandnog steeds voort met de zoetwatervoorziening van Zuid-Beveland en Walcheren door de enige nog intact zijnde buis leiding te verzekeren. Toen Maan dag tijdens het stormweer plotseling de druk sterk terugliep vreesde men, dat de leiding over de kreek aan de Grintweg ondanks alle voor zorgsmaatregelen toch bezweken zou zijn. Gelukkig bleek dit achteraf niet het" geval te zyn. Het Zaterdag provisorisch gedichte lek, dat inmid dels geheel hersteld werd, had zich uitstekend gehouden, doch wel ble ken nu andere verbindingen in dit gedeelte leiding lek te zijn geraakt. Het hoge tij heeft het herstelwerk de laatste dagen enigszins belem merd, doch inmiddels is men hier mede weer verder gegaan. Daar tij dens deze werkzaamheden de water toevoer vanuit Ossendrecht moet worden gestaakt, zullen de huisvrou wen daarom van tyd tot tijd weinig of geen water kunnen aftappen. Het blijft dus raadzaam een reserve- voorraad water aan te houden. Om zoveel mogelijk waterverlies te voor komen heeft men thans zekerheids halve ook de leiding naar Waarde afgesloten. Hij wilde zijn fiets te gelde maken Door de gemeentepolitie te Ter- neuzen werd aangehouden de 24-jari- ge J. de W. uit Zaamslag, die bij enige Terneuzense ingezetenen trachtte een rijwiel, dat hij in huur koop had van een handelaar in Zaamslag, aan de man te brengen. Ondanks de ontkenningen van De W. werd hy met het oog op de vast staande feiten vèrbaliseerd. De man werd hierna weer op vrije voeten gesteld. Mede dank zij militairen Na Pasen wordt de definitieve beveiliging ter hand genomen Thans mag worden aangenomen, dat de Schouwse Dylt behouden is. Me de dank zy de krachtdadige militaire hulp is men de ze© gisteren voor ge bleven. Als men in het huidige tempo kan blyven voortwerken, is het ge vaar zo goed als zeker bezworen. Na Pasen wordt dan onmiddellijk met de definitieve beveiliging van de dyk begonnen, namelyk het aanbrengen van rijsbeltleding e.d. Het materiaal hiervoor is reeds aangekomen. Voorts zal men de beschikking krij gen over tienduizend vierkante meter dekzeil, gedeeltelijk afkomstig van de Zuiderzeewerken, met welk zeil die plaatsen van de dijk worden afge schermd die niet met zandzakken ver dedigd kunnen worden. De laatste da gen is gebleken, dat met dit dekzeil uitmuntende resultaten zijn te berei ken. Het inzetten van de militairen op de Schouwse Dijk was dringend nood zakelijk omdat het door de Rijkswa terstaat niet verantwoord werd ge acht arbeiders van andere objecten op het eiland te onttrekken. Daarom wa- Een halve eeuw bij de De heer D. J. A. Notebaari te Middelburg gehuldigd De heer D. J. A. Notebaart, kas sier op het ontvangerskantoor te Middelbui-g, vierde Woensdag een slechts bij hoge uitzondering voorko mend jubileum: hij wah die dag 50 jaar in dienst van 's rijks belastin gen. Zijn superieuren en collega's hebben hem ter gelegenheid daarvan te zijnen huize zeer hartelijk-gehul digd. De heer Notebaart kwam op 13-ja- rige leeftijd op 1 April 1903 op het belastingkantoor te Terneu- zen. Hij werkte vervolgens in Hulst, daarna weer enige tyd in Temeuzen en op 1 October 1924 werd hij aan gesteld te Middelburg. Woensdagmorgen werd de jubilaris in zijn woning aan de Meidoornlaan toegesproken door de ontvanger, de heer G. A. Romy'n, door het hoofd van de inspectie, de heer H. W. Uolmjon, hoofdinspecteur titulair en door enige ambtenaren. Er werd een gratificatie uitgereikt en de heer No tebaart ontving ook een felicitatie telegram van de staatssecretaris van financiën, alsmede vele andere schriftelijke en telegrafische geluk wensen. Namens alle belastingambte naren in Middelburg werd een ge schenk aangeboden en voor mevrouw Notebaart waren er bloemen, 's- Middags mocht de jubilaris zeer veel bezoek ontvangen en in de namiddag was er nog een intiem samenzyn van het, kantoorpersoneel. Schilderijen verkocht en verloot: 6000. voor het Rampenfonds. Men deelt ons het volgende mede: De verkoping en verloting van door de Zeeuwse kunstenaars beschikbaar gestelde werken heeft een bedrag van ruim f 6000.ten bate van het Rampenfonds opgeleverd. De verkoop van de loten bleef ten dele ver bene den de verwachting,aangezien één der gewestelijke bladen, dat zyn mede- v -erking had toegezegd, meende, dat een verloting de kring van de abon- né's niet zou liggen en daarom de verkoop niet stimuleerde. Dit bleek het comité eerst by de terugzending van de nletverkochte loten, te laat om deze via andere kanalen nog te plaat sen. Het stemt niettemin tot voldoe ning, dat de opbrengst driemaal zo hoog is als bij een soortgelijke verko ping te Rotterdam het geval was- JJen woord van dank aan allen, die hebben meegewerkt om dit resultaat te bereiken, is zeker op zijn plaats. Advertentie DRINKT GEREGELD WATER NATUURLIJK BRONWATER Commissie door burgemeester geïnstalleerd Burgemeester W. Thomassen van Zaandam heeft een commissie geïn stalleerd, die tot taak heeft de hulp verlening aan Rilland-Bath te coör dineren. Burgemeester Thomassen heeft er in een korte toespraak op gewezen, dat Rilland-Bath niet tot de zwaarstgetroffen gemeenten be hoort. Dit neemt niet weg, dat de ge meente Zaandam, die met de gemeen ten Valkenburg-Houthem, Dode- weert, Echteld en Aalten door de vereniging van Nederlandse Gemeen ten is aangewezen om Rilland-Bath te adopteren toch de helpende hand zal kunnen bieden. Een schoonmaak ploeg verricht in Rilland-Bath uit stekend werk en binnen enkele we ken zal personeel van gemeentewer ken met een moderne rioolzulger naar Zuid-Beveland vertrekken om verder noodzakelyk werk in Rilland- Bath te verrichten. Voor het kleuteronderwijs te Ril land-Bath is reeds bekend wat er no dig is en Zaandam zal daarom zor gen, dat wanneer de bewoners in hun gemeente kunnen terugkeren, het kleuteronderwijs direct kan beginnen omdat men vooraf de benodigde leer- en speelmiddelen heeft gezonden. Burgemeester Thomassen was van mening, dat de commissie nog vóór de zomervacanties onder haar werk een streep zal kunnen zetten, omdat dan alle benodigde hulp zal zijn ver leend. Wethouder Hille, voorzitter der commissie, geloofde, dat het moge lijk zou zijn binnen twee maanden met het werk klaar te komen. De commissie zal contracten leggen met de verenigingen in Zaandam en trachten voor de verenigingen in Rilland-Bath de hulp zoveel moge- lyk te bespoedigen. Burgemeester Thomassen deelde in aansluiting hierop nog mede, dat door het Zaandamse gemeentebe stuur aan de andere gemeenten, die ook Rilland-Bath hebben geadop teerd een voorstel tot verdeling van de hulpverlening heeft gezonden. De predikant van de Ned. Hérv. gemeente te Zaandam, ds. A. de Jonge, heeft contact opgenomen met zijn collega ds. G. den Engelse, Ned. Herv. predikant te Rilland-Bath. Laatstgenoemde heeft dezer dagen een bezoek aan Zaandam gebracht en met ds. De Jonge overleg ge pleegd over hulp aan de Ned. Herv. gemeente te Rilland-Bath. Hoewel de ze plannen voor hulpverlening na overleg met de kerkeraad nog moe ten worden uitgewerkt hebben de predikanten overwogen, dat ds. Den Engelse in de Hervormde kerk van Zaandam een dienst voor ds. De Jon ge zal waarnemen, waarby op deze Zondag in de Hervormde kerken van Zaandam gecollecteerd zal worden voor de Hervormde gemeente van Rilland. ren mensen nodig,' die niet elders ge bruikt werden Dij de droogmaking van Schouwen-Duiveland. Overigens hebben zich by het weiwen van ar beidskrachten merkwaardige dingen voorgedaan. Zo deelde men ons mede, dr„t in het waterschap Bloois onder Zonnemaire enkele landbouwers wei gerden hun personeel af te staan voor het zo noodzakelijke werk aan de dijk. De ontstemming daarover bij de be volking en bij de waterstaatsautori teiten is begrijpelijk zeer groot. De Schouwse Dyk heeft op de kri- tiekst plaatsen een verhoging onder gaan van vijfenzeventig centimeter tot één meter, terwijl bovendien op sommige plaatsen door het storten van zand vóór de dyk een soort strandje is ontstaan, dat de golfslag enigszins breekt. In waterstaatskrin gen zag men nu de toekomst weer wat rooskleuriger, vooral ook omdat de gevaarlijke springtijen voorlopig achter de rug _,ijn. Bovendien schijnt zich ook het weer gunstig te ontwik kelen. De militaire hulp heeft overigens wee eens aangetoond, hoe groot de transportmoeilijkheden met Schou wen-Duiveland z^n: twee dagen wa ren nodig om alle materialen welke de soldaten meebrachten, over te bren gen op het korte stukje van Anna Ja- cobapolder naar Schouwen. ENAVO AUTO-VEILING RIedere VRIJDAG EB VEEMARKTHALLEN $3 ROTTERDAM H Duits bezoek aan Schouwen-Duiveland Eerste materialen uit Bonn in Nederland aangekomen In verband met de overeenkomst, die de vorige maand in Den Haag is getekend en volgens welke de West- Duitse redering steun zal verlenen by het herstelwerk in het rampge bied met 'n bedrag van DM 5.000.000, hebben enige Duitse autoriteiten een bezoek aan Schouwen-Puiyeland ge bracht. Het waren de heren dr. Bid der van het West-Duitse ministerie van buitenlandse zaken, dr. Heek v n economische zaken, dr. Massar, eveneens van dit ministerie en belast met de uitvoering van deze hulpver lening en de heer Brandau, die op treedt als zaakgelastigde voor de hul- verlening hiertoe ot> het hoofdkan toor van Rijkswaterstaat is gedeta cheerd. Van de door West-Duitsland toe gezegde materialen zijn de laatste weken de eerste zendingen in Neder land aangekomen. Hieronder zjjn 62.000 bossen rijshout (van de toe gezegde 300.000 bossen), 21 bussen voor het vervoer van arbeiders, 11 woonwagens, bazaltblokken (waar van er 500 wagons zullen komen) en smalspoormateriaal, waarvan 30 km. rails, 500 kiplrarren en 30 locomotie ven door de regering in Bonn zyn toegezegd. Verder zijn of zullen uit Duitsland komen draglines, plat- boomvaartuigen, bulldozers, brand weerwagens en een pompschip. Schoonmaak in Rilland In de Reigersbergse polder te Ril land, waar achter de nooddijk, welke goed stand hield, steeds meer hui zen droogvallen, is de grote schoon maak nu druk aan de gang. Niet iedereen is bij machte om deze zwa re arbeid zonder hulp te volbrengen. In de Hervormde pastorie is daar om Woensdag een schoonmaakploeg van 5 meisjes en 3 mannen gearri veerd, die de helpende hand zullen bieden. Binnenkort zal ook een zelf de ploeg van 10 personen tijdelijk in trek nemen in het klooster. Lang zaam maar zeker zal Rilland dan weer zijn oude aanzien krijgen, doch omtrent de re-evacuatie van de be volking is op dit moment nog niets bekend. Scheepvaart op Eendracht gestremd In verband met de aanwezigheid van baggermaterieel met drijvende Eersleiding ten behoeve van het dijk- erstel is de scheepvaart op de Een dracht nabij Oud-Vossemeer tot na dere aankondiging gestremd. De ter plaatse aanwezige ryksbakenmeester kan zo nodig toestemming geven om te passeren, doch er dient te worden gerekend op lange wachtty- middelbu ig. Vandaag Electro: „Het leven van Beet hoven" met Harry Baur, (14 j.), 7 en 9.15 uur; Zeeuwsch Genootschap: Ned. Klassiek Verbond, lezing dr. O. B. Sneller over „£.en reis naar Grie kenland", 8 uur; Chr. Landbouwwin- terschool: Eindles e- diploma-uitrei- dng, 1.30 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: Ar tisten trage die", (18 j.), 7 en 9 uur; Luxor: „Te lefoon van een onbekende", (14 j.), 8 uur; Herv. Ver. geb.: Verg. P.v.d.A., 8 uur. goes. Vandaag Grand: „Jane Eyre", (14 j.), 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2