PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Washington staat aarzelend tegenover Chinees voorstel Prof. ir. Jansen: „Aanlooptijd is thans achter de rug" BILT Kantlijn VERENIGDE NATIES HEBBEN NIEUWE SECRETARIS Vandaag DERTIG DAGEN OP EEN VLOT IN DE INDISCHE OCEAAN 196e Jaargang - No. 78 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeu se Courant. Directie F. van i VelJe en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Balllntijn PI. verv.; W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week. f 5.40 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLlSSlNGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 2 April '53 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (n x. M regels) var 15 regels t l.iedere regel meer 20 o n ..Brieven ot adres Bureau van dli Blad" 25 een- meer. Giro ar. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Flnlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijsrtr. 2; Zierlkzee. N. Bogerdstr. C 160. telel 26. MOLOTOW STEUNT PEKING Men bestudeert het wel maar onderhandelt nog niet Radio Moskou heeft een verklaring van de Russische minister van bui tenlandse zaken Molotow omgeroepen, waaruit blykt, dat de Russische re gering het geheel eens is met de regeringen van China en Noord-Korea voor wat betreft het jongste voorstel tot uitwisseling van de krijgsgevan genen in Korea. „Ik vertrouw er op", zei Molotow, „dat de Amerikaanse regering het initiatief van China en Noord-Korea op de juiste wijze zal be grijpen". Molotow verklaarde, dat de toelating van China en Noord-Korea tot de Verenigde Naties zo spoedig mogelijk geregeld diende te worden, znaar hij stelde die toelating niet als eis. In Parijs, Londen en Washington heeft de verklaring van Molotow een goede indruk gemaakt, maar algemeen wordt aangemaand tot grote voor zichtigheid. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken wees er op, dat het moeilijk was uit te maken of de jongste Sowjet-stap- pen een fundamentele wijziging van de Sowjet-oogmerken inhouden. Het kan ook zijn dat de huidige Russische politiek een knap diplomatiek spel is om het Europees Verdedigingsver drag te torpederen of de samenwer king tussen Amerika en de Westeu- iropese landen minder hecht te ma ken. Churchill sprak In het Engelse La gerhuis over net Chinese voorstel en raadde aan de verdere diplomatieke ontwikkeling af te wachten. „Het sohynt", zo zei hg, „dat de voorstel len van minister-president Tsjoe En Lai een basis bieden voor het hervat ten van de bestandsbesprekingen in Korea, Aarzeling Volgens Reuters correspondent in Washington is de Amerikaanse re gering krachtig gekant tegen toela ting tot d© Verenigde Naties van Onlangs heeft een aantal leden van de Eerste Kamer gewezen op het feit, dat Nederland ieder jaar meer geld als rook de lucht in blaast. Wij dreigen een volk te worden, dat niet meer bestaat uit sterke rokers, maar uit aan het roken verslaafden. Binnenkort rookt een Nederlander (de babies meegerekend) gemiddeld duizend sigaretten per jaar. Reeds thans besteedt een Nederlander 2,8 van zyn inkomen aan rookmateriaal, de Zwitser slechts 0,9 Dat is natuurlijk fout. Maar pijnlijk doet deze verslaafd heid aan en zorg barend als men na gaat, wat de Nederlander voor zijn be gaafdste kunstenaars uitgeeft Blijkens een studie van het Instituut voor Sociaal Onderzoek van het Nederlandse Volk (ISONEVO) te Amsterdam, verdienen ruim 85 van de schilders en grafici en 54 van de beeldhouwers in ons land door hun kunst minder dar 2000.- per jaar. Nog geen 4 van de schilders en grafici en 22 van de beeldhouwers komt boven een inkomen van 4000.- Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat het merendeel der kunste naars andere inkomsten heeft, doch ondanks deze neveninkomsten blijft toch nog 55 van de schilders en gra fici en 36 van de beeldhouwers be neden de 2000.-. Deze cijfers zijn des te ontstellender als men bedenkt, dat vooral voor de beeldhouwers de afgelopen jaren een zekere hoogconjuctuur inhielden in verband met de opdrachten voor ver- zets- en herdenkingsmonumenten. Vrijwel het grootste aantal kunst producten wordt aan particulieren verkocht. Schilders en grafici verko pen 81 van hun werk en de beeld houwers 51 van hun werk aan par ticulieren. De verdere afnemers be staan uit kunsthandel, bedrijfsleven, overheid, kerkelijke instellingen en monumenten-commissies. Volgens het rapport van de ISONE VO heeft voor de beeldhouwers het vestigen van een reputatie in de loop der jaren ln materieel opzicht meer gevolgen, dan voor de schilders, voor wie van een materiële verbetering nauwelijks kan worden gesproken. Onder de beeldhouwers van rond 60 jaar verdient 61 meer dan 3000.-. Onder de schilders van dezelfde leef tijd is het slechts 7 dat meer dan 3000.- per jaar verdient. Dsze cijfers zijn weinig minder dan ontstellend en zoals gezegd, zij doen pijnlijk aan als men daar naast zet wat de Nederlander ver rookt Er hangt by de meeste Nederlanders weinig fraais aan de kamerwanden. Als wy eens allemaal wat minder gin gen roken en eens wat werk van schil ders en beeldhouwers kochten zou ons leven er niet by winnen? communistisch China en Noord-Korea onder de huidige omstandigheden. Als daarom dit lidmaatschap een voor waarde voor een bestand in Korea zou zijn, zou de oplossing der Kore aanse kwestie nog even ver verwij derd zijn als een week geleden. Een tweede kwestie die men in Washington in samenhang met de verklaring bestudeert is de vraag, waarom de Chinese premier Tsjoe En Lai zijn bestandsvoorstellen naar het politieke hoofdkwartier der Verenig de Naties in New York zond in plaats van naar het militaire hoofdkwartier te Tokio. Ond er hand elen Volgens geallieerde diplomatieke kringen in Washington blijft Pan- moendjon de juiste plaats voor on derhandelen. Na het bereiken van een bestand zou men volgens deze kringen op een conferentie ter be spreking van herstel van vrede en veiligheid in het gehele Verre Oosten onder meer ook de kwestie van V. N.- lidmaatschap voor communistisch China en Noord-Korea kunnen behan delen. Intussen is te Panmoendjon nog in het geheel niet onderhandeld over het aanbod van Tsjoe En Lai. In de Noordkoreaanse hoofdstad „ang gaf de premier en opper- iebber Kim H Soeng een verkla- Jongste gebaren van Moskou Sedert Stalins overlijden op 5 Maart zyn de communistische geba ren jegens het Westen geweest: 9 Maart: Malenkow verklaart bij Stalins baar dat Oost en West naast elkaar kunnen bestaan. 15 Maart: Malenkow verklaart, dat alle vraagstukken door onderhande ling kunnen worden opgelost. 18 Maart: Molotow belooft te be middelen voor vrijlating van Britse burgers, die in Noord-Korea worden vastgehouden. 19 Maart: De Russen stellen voor besprekingen te honden ter regeling van vraagstukken van het lucntver- keer boven Duitsland. 27 Maart: Moskou verleent visa aan een aantal Amerikaanse journa listen voor een bezoek aan de Sowjet- Unie. 27 Maart: Molotow belooft bemid deling voor vrylating van Franse burgers in Noord-Korea. 28 Maart: Noord-Korea aanvaardt de V. N.-voorstellen voor uitwisseling van zieke en gewonde gevangenen. 80 Maart: China doorbreekt de im passe, waarin de bestandsbesprekin gen te Panmoendjon waren geraakt, door voor te stellen een neutraal land verantwoordelijk .te maken voor krijgsgevangenen, die niet gerepatri eerd willen worden. 31 Maart: De Sow jet-Unie stemt toe in benoeming van de Zweed Ham- raerskjöld tot secretaris-generaal van de Verenigde Naties. 1 April: Molotow scliaart zich ach ter het Chinese voorstel ter regeling de krijgsgevangenenkwestie in ring uit, waarin hij zeide, dat Noord- Korea een einde wil maken aan het bloedvergieten. Het voorstel van de Chinese eerste minister Tsjoe En Lai verzekerde volgens hem, de terug keer van alle krijgsgevangenen, die gerepatrieerd willen worden. DAG HAMMERSKJÖLD ZEI: JA Econoom en financier De Zweed Dug Hammerskjold, die op advies van de Grote Vyf werd uitgenodigd als secretaris-generaal van de Verenigde Naties op te tre den, heeft deze uitnodiging aanvaard. De Veiligheidsraad keurde de aan beveling goed met 10 stemmen en een blanco. De blancostem is waar schijnlijk van Nationalistisch China, dat tegen Zweden geporteerd is, om dat dit land de regering van com munistisch China heeft erkend. De algemene vergadering van de Verenigde Naties zal de benoeming van Hammerskjold ongetwijfeld haar fiat geven. Voor Hammerskjold kwam de be noeming als een verrassing. Hij zei- de: „Als het een dag later was ge weest zou ik aan een Aprilmop ge dacht hebben." Trygve Lie, de huidige secretaris verzekerde lachend: „Nu ben ik weer vrij man." Dag Hammerskjold is op 29 Juli 1905 in de Zweedse stad Jonkoping geboren. Hij behaalde graden in de rechts wetenschappen en de politieke eco nomie aan de universiteit van Upp sala. In 1933 werd hij plaatsvervan gend hoogleraar in de politieke eco nomie aan de universiteit te Stock holm. Van 1936 tot 1945 was Hammers- Kjöld secretaris-generaal van het Zweedse departement van financiën. Hij was. voorzitter van de raad van commissarissen bij de Nationale Bank van Zweden. In 1946 werd hij deskundige voor financiën met de rang van gezant bij het Zweedse departement van Dag Hammerskjold aanvaardde de uitnodiging om secretaris-generaal van de Verenigde Naties te worden. buitenlandse zaken en in 1950 minis ter van staat. Tijdens de zesde zitting van de al gemene vergadering der Verenigde Naties trad hij op als vice-voorzit- ter van de Zweedse afvaardiging. Thans, tijdens de zevende zitting, was hij voorzitter van deze delega tie. Oester De 47-jarige Zweedse onder-minis ter van buitenlandse zaken Ham merskjold is vrijgezel. Hij staat be kend als afkerig van publiciteit. Dit en zijn glimlachende weigering om ooit iets over zijn werk te vertellen, behalve in voor de leek onbegrijpelij ke bewoordingen, hebben hem in Stockholmse kringen de bijnaam van „de innemende oester" bezorgd. Hammerskjold spreekt verscheide ne talen. Hij heeft twee liefhebberijen: berg beklimmen en het bestuderen van ae Engelse literatuur. Hij besloot de benoeming te aan vaarden na een bespreking van drie uur met de Zweedse premier. Er lan der. Het stormachtige weer van de laat- ste dagen deed op verschillende plaatsen in de overstroomde gebie den gevaarlijke situaties ontstaan, waardoor velen weer angstige uren doorleefden. Met man en macht toog men koortsachtig aan het werk om de bedreigde punten te beveiligen. Hier is men bezig met het verster ken van de zwakke plekken ih de Schouwse dijk bij Noordgouwe op Schouwen-Duiveland. is het 150 jaar geleden, ft dat de Nederlandse dichter Hieronymus van Alphen in Den r Haag overleed. Vrouwenmoordenaar gaf geen antwoord John Christie voor een Londense rechtbank John Reginald Christie is Woens dag voor een hof in West-Londen verschenen, waar hem formeel moord op zijn vrouw Ethel ten laste is ge legd. Op verzoek van de politie be paalde de rechter, dat de beklaagde voorlopig een week in hechtenis moet blijven. Volgens de tenlastelegging zou Chris tie op of omstreeks 14 December zijn vrouw in zyn woning aan de Rilling- ton Place in de Londense wük Nol- ting Hill van het leven hebben be roofd. Een politiefunctionaris uit genoem de wijk deelde de rechter mee, dat de beklaagde Dinsdag een verklaring heeft afgelegd, welke op schrift is festeld en door hem ondertekend oen hem bij deze gelegenheid voor het. eerstde tenlastelegging werd voorgelezen, heeft Christie geen ant woord gegeven, aldus de inspecteur. De zaak voor het hof in West-Lon den, dat gewoonlijk slechts met ge ringe kwesties te maken heeft, was in acht minuten afgehandeld. De Mau-Mau-oorlog Uit Nairobi wordt gemeld, dat eni ge kilometers ten Noorden van de hoofdstad van Kenia wordt gevoch ten tussen Mau-Mau-leden en rege- ringestrijdkrachten. Volgens de eer ste berichten waren ruim twintig Mau-Mau-leden gesneuveld. EEN SOLDAAT DESERTEERDE Ontsnapt uit het Vreemdelingenlegioen Door een Brits schip is te Singa pore een uitgemergelde jongeman aan land gebracht, een Fins soldaat van het Franse vreemdelingenlegioen, die op 27 Maart ten Oosten van Cey lon werd aangetroffen op een rood wit geschilderd vlot. Hij had meer dan dertig dagen op dat vlot rondge zwalkt. Tezamen met een ander, een Zweed, was hij in zee gesprongen van het Noorse schip Skaugum dat onder Frans charter leden van het vreemde lingenlegioen naar Saigon vervoerde. Eerst hadden zij een vlot overboord geworpen. Zij konden de „versehrik- elyke toestanden" in het legioen niet meer dragen. De Zweedse kameraad was na achttien dagen op het vlot ge storven. Toen zy van boord sprongen, meenden zij in de buurt van Sumatra te zyn, maarzy vergisten zich. De ge redde Fin, die Ensio heet, woog hij zyn redding minder dan 60 pond. Bij Britten en Russen bijeen in Berlijn Besprekingen zijn geheim „Ergens in Oost-Berlijn" zijn Dins dagavond de onderhandelingen begon nen tussen Britten en Russen over de veiligheid in het luchtruim boven Oost-Duitsland. Dit zijn de eerste be sprekingen tussen Oost en West die in Berlijn sedert Juli 1951 worden ge houden. De besprekingen zijn geheim. Britse functionarissen in Berlijn ver klaarden niet te weten welke perso nen Engeland en de Sowjet-Unie ver tegenwoordigen. Een Brit aie op het hoofdkwartier van de Sowjet-contrölecommissie in Oost-Berlijn inlichtingen over de con ferentie vroeg, kreeg te horen: „Wat voor conferentie? Waar?" Een Britse functionaris heeft VV oensdag te Berlijn medegedeeld dat er geen communiqué over de bespre kingen zal worden gepubliceerd. BRAINTRUST VERGADERDE IN ZIERIKZEE Voor de winter wil men het Schelphoekgat dicht hebben ,;De aanlooptijd voor de dichting van het Schelphoekgat is nu voorbij. Thans staat in grote lijnen vast hoe we gaan werken! De uitvoering van deze plannen kan onmiddeillijk beginnen". Dit verklaarden ons gister avond laat professor ir. P- Ph. Jansende droogmaker van Walcheren, en hoofdingenieur F- J. B. G. Geers, hoofd van de afdeling dijkbouw van de Dienst Zuiderzeewerken na een langdurige bespreking van alle leidingge vende figuren by de droogmaking van Schouwen-Duiveland. De braintrust van de Rijkswaterstaat bezocht Woensdag opnieuw het eiland om de situ atie in ogenschouw te nemen en de problemen te bespreken. Behalve pro fessor Jansen en ir. Geers namen aan deze besprekingen deel o.a. prof. ir. J. Th. Thijsse, directeur van het Waterloopkundig Laboratorium te Delft en ir. J. F. R. van de Wall, hoofdinge nieur-directeur van de Dienst der Zuiderzeewerken. Alle aspecten van de dichting van het Schelphoekgat werden uitvoerig behandeld. Zoals bekend werd reeds eerder in principe besloten een dijk binnendoor te leggen. Thans werd ae plaats van deze dijk nader vastge steld, zodat na Pasen met het bezin ken kan worden begonnen. Wij vroegen professor Jansen of het mogelijk zou zyn deze singel- dijk voor de komende winter ge sloten te hebben en zyn antivoord was kort en veelzeggend: „Wij denken aan géén andere moge lijkheid!" Wanneer deze dijk gesloten is kan met het droogmaken van het water schap Schouwen worden begonnen. Of voor de winter de eigenlijke zee dijk ook kan worden hersteld, hangt van zovele factoren af, dat daarover nog niets kan worden gezegd. Voor lopig zal men alle krachten inspan nen om met de binnendijk het Schelp hoekgat af te sluiten. Over de me thoden, die daarbij zullen worden ge volgd konden prof. Jansen en ir. Heers ons nog geen nadere medede lingen doen. Ook dit hangt van be paalde ontwikkelingen af. Wel hoopt den". men spoedig de beschikking te heb ben over een voldoend aantal arbei ders om het project te kunnen uit voeren. Uit deze mededelingen blijkt op nieuw, dat Schouwen-Duiveland bij de betreffende waterstaatsautoriteiten de volle aandacht heeft en dat men alles op alles zal zetten de gaten van Schouwen-Duiveland voor de komen de najaarsstormen gedicht te krijgen. In Rampenfonds 93,1 millioen Het Nationaal Rampenfonds beeft tot Woensdagavond een bedrag van 93,1 millioen gnlden ontvangen, Sinds Dinsdag is er dus weer een bedrag van 300.000 gnlden bijgeko men. Prins Bernhard keerde terug uit U.S.A. „De grote „goodwill" die Neder land in de Verenigde Staten geniet bvindt zich nu op haar hoogtepunt", verklaarde Prins Bernhard Woens dagmorgen op Schiphol toen hij te gen 9 uur met het K.L.M.-vliegtuig uit New York was teruggekeerd. „Deze atmosfeer heeft mijn gehele reis beheerst en dat kwam tot uiting in nieuwe giften aan geld en goede ren, zoals b.v. te Washington, waar hu comité's v-n overal uit het land mij ter ambassade een bedrag van 2 millioen dollar kwamen aanbie- het aan boord hijsen was hij doordat hij uitgleed, byna nog temidden van een troep haaien terecht gekomen De twee mannen hadden, toen zij op het vlot gingen, wat brood in een Slastic zak by zich. De zak was ver- er gebruikt om er regenwater in op te vangen. Op een van Ensio's armen was het woord „Suomi" (Finland) getatou- eerd. Hij had slechts een paar kle dingstukken aan. Zijn lichaam was vel en beenderen, door de zon ver brand en overdekt met door het zou te water veroorzaakte zere plekken. De kapitein van het Britse schip had hem met behulp van medisch advies, dat per radio uit Colombo werd gege ven, wat weten op te knappen. Russische concessies op punt van ontwapening De Sowjet-Unie is naar het schijnt onder bepaalde voorwaarden bereid tot concessies op het punt van ontwa pening. De Sowiet-Unie heeft een amendement ingediend, dat schynt te wijzen op bereidheid om, met kleine wijziging, de resolutie over ontwape ning te aanvaarden, die onlangs door de politieke commissie der V. N. met steun van de Westelijke mogendheden is goedgekeurd. Het Sowjet-amendement laat alle belangrijke punten van de resolutie intact- Zo te zien schynt de Sowjet- Unie bereid haar eisen voor onvoor waardelijk verbod van de atoombom te laten vallen, evenals haar aanhou dend beroep op vermindering .net een derde van de bewapening der grote mogendheden. Maart in Zeeland zeer droog Regenkansen nu groot (Van onze weerkundige w medewerker.) C Van de vijf hoofdstations kwam Vlissingen over de ft - maand Maart met de kleinste f regenhoeveelheid uit de bus na- melijk 10 mm. tegenover ir. Den Helder 17, De Bilt 15, Gronin- 27 en Maastricht 12 mm. Normaal valt er in Maart 40 tot 45 mm. Een zo droge maand Maart werd in deze eeuw in De Bilt slechts tweemaal overtrof fen. De barometer bleef tot en kele dagen voor het einde on gewoon hoog. In De Bilt was de laatste honderd iaar in Maart niet een zo hoge gemid delde barometerstand waarge nomen. Het aantal uren zonne schijn bedroeg te De Bilt 123 tegen 127 men normaal. Er werden 13 tegen normaal 12 vorstdagen waargenomen, gemiddelde temperatuur be droeg in De Bilt 4.9 tegen 5.0 graden Celsius normaal. De grootste bijzonderheid was dan ook de lange droogteperiode i met rustig weer, waarin nu een belangrijke verandering is ge- komen. ft Kans op regen blijft de ko- mende dagen groot met meer i Zuidelijke winden, waarmee ft iets zachtere lucht wordt aan- w gevoerd en het weer een groei- zamer karakter krijgt. DE VERWACHT ZUID-WESTELIJKE WIND. Overwegend zwaar bewolkt met enige regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West Iets hogere temperaturen. ZON EN MAAN. 3 April. Zon op: 6.11 ondr 19.17 Maan op: onder 7.00

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1