INDUSTRIALISATIE MAAKTE BELANGRIJKE VORDERINGEN DE VAN GOGH-HERDENKING VING AAN TE ZUNDERT INTENSIEVE JACHT OP DE L0NDENSE MOORDENAAR RAMP BENADEELDE OMZET VAN DETAILHANDELAREN DINSDAG 31 MAART 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VIERDE INDUSTRIALISATIE-NOTA Plaatsing van 30.000 arbeidskrachten meer mogelijk In de vierde industrialisatie-nota, die minister Zijlstra thans de Tweede Kamer heeft aangeboden, wordt met voldoening geconstateerd, dat in de afgelopen 4'/2 jaar de industrialisatie van Nederland belangrijke vorderin gen heeft gemaakt. Voor ruim milliard gulden in prijzen van 1948 werd door de Nederlandse industrie geïnvesteerd. Op bases van de thans gelden de prijzen kan deze Investering aan productiemiddelen op ruim 7 milliard worden gesteld. Dit betekent, dat het resultaat nagenoeg gelijk is aan de raming. Het wil ook zeggen, dat de werk gelegenheid in de industrie belang rijk is vergroot. Van medio 1948 tot eind 1952 steeg het aantal te werk gestelden met 135.000 of 9 daar bij moet worden bedacht, dat nog Teleurstelling over uitstel huurverhoging In enkele voorlopige opmerkingen voornamelijk over de voorgestelde huurverhoging wordt in „De Onder neming", orgaan van het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond, ernsti ge teleurstelling uitgesproken over het uitstel tot 1 Januari 1954, en over het feit, dat het voorstel niet onbe langrijk beneden het niveau blijft, voorgestaan in het op dit vrgtvel una nieme advies van de Sociaal Econo mische Raad. Uit deze „rustige huurverhoging" blijkt een tekortschieten op het pimt van een doeltreffend en vooral recht vaardig regeringsbeleid ten aanzien van de woningbouw en ten aanzien van diegenen die woningen exploite ren. Dat het technisch niet mogelijk was, voor 1 Juli als ingangsdatum de nodige maatregelen te treffen komt het orgaan weinig aannemelijk voor. Wanneer immers, zo zegt het, de noden van „politiek machtiger groepen" in het geding zijn, weet men altijd wel voorzieningen snel ge noeg tot stand te brengen. Voor onze volksvertegenwoordiging ziet het orgaan voor 1 Januari als taak tot een rechtvaardiger en doel treffender besluit te komen, dat stel lig meer in de lijn van het advies van de S. E. R. dient te zijn gelegen. Amerikaanse hulp wordt verminderd Senator Taft, de leider van de re publikeinse fractie in de Senaat, heeft Maandag bekendgemaakt, dat de Amerikaanse hulp aan het buiten land in het belastingjaar 1953/'54 minder zal bedragen dan de 7% milli ard dollars, die president Truman heeft voorgesteld. Hij deelde dit me de na besprekingen, die hij en andere leidende persoonlijkheden uit het con gres voerden met president Eisenho wer en de directeur van het bureau voor wederzijdse bijstand, Harold Naar Senator Taft voorts mede deelde heeft Stassen opdracht gege ven tot een drastische beperking van het personeel der buitenlandse kanto ren van het bureau voor wederzijdse bijstand. De grote staf van Ameri kaans personeel van het bureau te Parijs zal worden gehalveerd. 525. Volgens vroegere opvattingen zou het instinct het kenmerkende verschil tussen mens en dier vormen. Door dit specifiek dierlijke vermogen zou het dier tot zijn nooit falende handelingen aangedreven ivorden, terwijl de mens daarentegen als redelijk wezen tot zijn daden aebracht zou worden door ver standelijk overleg. Afgezien van het feit dat volgens de moderne psychologie ook de mens vaak gedreven wordt door irrationele driften die door sommige onderzoekers ook als instincten beti teld worden geeft het dier in vele gevallen blijk van intelligentie, althans van een vrijwillige niet aan instinc ten gebonden keus. Iedereen die met dieren omgaat weet dit. En deze vrije keus in bepaalde situa ties is niet alleen bij de hogere dieren waar te nemen, doch tevens bij de laagst georganiseerde. De ééncellige amoebe eet of eet niet al naar het haar schikt. Zij slikt ook niet domweg alles wat haar weg kruist naar binnen, doch doet een keus uit algencellen, in- fusoriën en andere waterdiertjes, maar kwartskorrels neemt zij niet op. Nog duidelijker treedt de vrije wil als we het zo mogen noemen op de voorgrond bij dieren op een toat hoger ontwikkelingsniveau, zoals b.v. de zee anemonen. Wordt dit dier een stukje vlees aangeboden, dan wordt de buit onmiddellijk gegrepen en naar de mondopening gebracht. Proberen we hetzelfde met een propje papier, dan wordt dit niet aangenomen. Het zelfde propje, maar nu gedrenkt in vleessappen wordt echter weer aan vaard, want de zeeanemoon laat zich door ons voor de gek houden. Maar on ze overwinning duurt niet zo heel lang, want het volgende propje papier van dezelfde consistentie wordt slechts aar zelend aangenomen en het duurt niet lang of de zeeanemoon loopt er niet meer in. Zij weigert kort en goed onze papieren gave. Zes dagen lang onthoudt ze het kwalijke grapje, want langer dan die lijd blijkt haar herinneringsvermo gen niet te reiken. Probeert men na die tijd haar opnieuw voor de mal te hou den, dan kan weer een goedkoop suc cesje worden geboekt, maar binnen die termijn blijft zij de mens de baas. Deze voorbeelden, die willen aanto nen hoe zelfs laag georganiseerde die ren op bepaalde gebieden over een vrije keus beschikken, zouden nog met vele andere verrijkt kunnen worden. Zodra echter het instinct de dieren tot handelen drijft, schijnt voor de vrije kern geen ruimte te blijven, zelfs niet als de handeling tot. de ondergang ppprt. Pétillon. niet alle beschikbare plaatsen in de industrie zijn bezet. De thans be schikbare industriële apparatuur maakt plaatsing van circa 30.000 ar beidskrachten meer mogelijk. De productie index van onze industrie bedroeg eind vorig jaar 134 ten op zichte van 1948. Het volume van on ze industriële uitvoer was 280 van 't in 1948 bereikte peil. Na ra ming zullen in de periode 1952-1957 voor ongeveer 75.000 personen nieu we investeringen in de industrie moeten plaats vinden. Dat is onge veer één-derde van de aanwas van de beroepsbevolking over genoemde jaren. Naar schatting zal in de ko mende 5 jaar vermoedelijk een in vestering in industriële gebouwen en apparatuur in de orde van groot te van rond 9 milliard gulden nodig zijn, gerekend tegen de prijzen van medio 1952. Minister Zijlstra is van oordeel, dat de afzet van industrie producten op de binnen- en buiten landse markten belangrijk grotere weerstanden zouden ondervinden. Met het oog daarop, zullen verder gaande maatregelen nodig zijn, ten einde de bereidheid van het bedrijfs leven tot het uitvoeren van nieuwe projecten op een voldoende peil te houden. Een belangrijk middel daar bij zou verschillende fiscale facilitei ten vormen. Zo te zien is een wets ontwerp in voorbereiding tot het stichten van een garantiefonds ter grootte van honderd millioen gulden, waaruit bestaande of op te richten fi nancieringsmaatschappijen in de gele genheid zouden worden gesteld ae ri sico mijdende middelen op de kapi taal markt op te nemen. Russische amnestie voor „kleine misdadigers" Strafrecht wordt gewijzigd Radio-Moskou meldt dat de Sowjet- Russische regering een amnestie heeft afgekondigd voor alle gevangenen, die zijn veroordeeld wegens „misdrijven, welke geen groot gevaar voor de staatsveiligheid hebben opgeleverd". De tekst van het besluit werd Za terdag op de voorpagina's van alle Russische dagbladen gepubliceerd. Er wordt in verklaard dat de op perste Sowjet „het in verband met de consolidatie van het maatschappelijke en politieke stelsel der Sow jet-unie en de hogere welvaart en het culturele ontwikkelingspeil van de bevolking niet noodzakelijk acht nog langer per sonen gevangen te houden, die mis drijven hebben begaan, welke geen ernstig gevaar voor de staatsveiligheid hebben opgeleverd". In het besluit worden de volgende categorieën gevangenen genoemd, die speciaal voor vrijlating in aanmerking komen: 1. degenen, die gevangenisstraffen tot vijf jaar uitdienen; 2. personen, die zijn veroordeeld we gens het begaan van „misdrijven op ambtelijk, economisch en militair ge bied"; 3. vrouwelijke veroordeelden, oi> geacht de haar toegemeten sti-afmaat Voorts wordt in het besluit bepaald dat personen, die tot meer dan vijf jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld, kwijtschelding zullen ontvangen voor de helft der opgelegde straffen. Niet onder het amnestiebesluit val len personen, die tot meer dan vijf jaar "gevangenisstraf zijn veroordeeld wegens „tegen-revolutïonnaire be drijvigheid, het op grote schaal be schadigen van publieke eigendommen, roof of moord". In het besluit wordt tenslotte nog gezegd dat het wetboek van straf recht der Sow jet-Unie zal worden ge wijzigd. REDE VAN PROF. DE QUAY Gedenksteen werd onthuld Maandagmiddag is in Zundert, de plaats waar Vincent van Gogli hon derd jaar geleden werd geboren, de nationale Vincent-van-Gogli-herden- Idng begonnen. De Commissaris der Koningin sprak in de Nederlands-Hervormde kerk een herdenkingsrede uit, die diepe indruk op de aanwezigen maakte. Prof. de Quay, die aanvankelijk in t wijfel had gestaan, of hij wel deze herdenkingsrede moest uit spreken, „omdat er onder de kunstminnen- den zovelen zijn, die Van Gogh als genie beter kunnen omschrijven", gaf een kernachtige levensschets van de tijdens zijn leven zo miskende kunstenaar. Vincent heeft bewezen, dat het leed, dat de mensheid ondergaat, grote vruchten draagt. Hij heeft bewezen, dat de zuiverste deugden en de grootste begaafdheden kunnen groei en op schrale grond. Vincent verweet zijn mislukkin gen aan de school, zijn ouders en de mensheid. Evenwel heeft hij nimmer zijn verwijt gericht aan het land, de provincie noch de plaats zijner ge boorte. Integendeel, in een brief in het jaar 1889, gericht aan zijn moe der, schrijft Vincent: „Misschien wa re het eenvoudiger geweest, als ik in Brabant was gebleven." Na zijn rede onthulde prof. de Quay een gedenksteen, die werd aangebracht in het huis, dat nu staat op de plek, - Levensmoede in een vliegtuig Robert Sperry uit Hawthor ne in Califomië had zich zo danig in financiële en morele moeilijkheden gewerkt, dat hij zelfmoord wilde plegen. Hij stal een vliegtuig, dat op het vliegveld stond en steeg op na medegedeeld te hebben, dat hij zou vliegen, totdat de benzine op was. Een van z'n vrienden maakte radiocontact met de zelfmoordenaar en wist de zon derling blijkbaar tot andere gedachten te brengen. De man landde op het vlieg veld te San DiegoDaar wachtte de politie hem op, want hij had ongedekte chèques ln betaling gegeven. Ook zijn vrouw en drie kinderen waren aanwezig, maar blijkbaar had hij aan hen niet gedacht, want in zijn auto vond men een af scheidsbriefje voor mejuffrouw Isabella Torres Deze Isabella Torres, die men vóór de landing ook al gewaar schuwd had, zei, dat ze met hem wilde trouwen als hij zich normaal zou gedragen In dat „normale gedrag" zit blijkbaar de moeilijkheid voor Robert!! W-K-* W-H- W-s - W-:<• w Hij zou „maanziek" zijn In de Britse hoofdstad zijn alle po- litieverloven Maandag ingetrokken door Scotland Yard. Honderden poli tiemannen uit de provincie werden opgeroepen om deel te nemen aan de jacht op de gevaarlijkste massa moordenaar, die Londen gekend heeft sinds het optreden van „Jack de Ripper" 65 jaar geleden. Nadat tot Zaterdag in de woning van de gezochte kantoorbediende John Christie reeds de stoffelijke res ten van vier vrouwen waren gevon den, werden in het weekeinde in de bijbehorende tuin de beenderen van een vijfde, een zesde en mogelijk een zevende slachtoffer opgegraven. De tot dusverre gevonden overblijfselen blijken van vrouwen afkomstig te zijn, die door worging om het leven zijn gebracht. Voorts is komen vast te staan, dat de dader heeft gepoogd de lijken van enige van zijn slacht offers te verbranden. De politie is er van overtuigd dat de dader zich nog ergens in Londen ophoudt. Men vreesde, dat hij Maan dagavond wanneer hetolie maan is, opnieuw zou toeslaan, omdat men ge looft dat hij „maanziek" is. In het West-Londense district Not- ting Hill, waar men aan het Rilling- tonplein de lugubere vondsten beeft gedaan, houden de bewoners des nachts hun deuren angstvallig geslo ten. Slechts weinig vrouwen wagen zich alleen op straat in deze achter buurt, waar de verlichting gebrekkig is. Het „dodenhuis" wordt dag en nacht door de politie bewaakt. Maan dag is een zeer zorgvuldig onderzoek in de woning begonnen, waarbij alle vloeren en wanden werden opgebro ken om te zien, of er nog resten van meer slachtoffers zijn verborgen. Ook de tuin zal nauwkeurig worden onderzocht Partijraad K.V.P. verwierp beroep van mr. Roolvink Toen mej. dr. A. de Waal tot staats- secretaresse van onderwijs, kunsten en wetenschappen werd benoemd, ontstond er voor de K.V.P. een vaca ture in de' Tweede Kamer. Het Cen traal Stembureau heeft in deze vaca ture benoemd verklaard mr. E. G. M. Roolvink te Almelo, die inmiddels zitting heeft genomen. Op 7 Februari besprak het bestuur van de K.V.P. de kwestie der opvol ging. Na zeer mime bespreking kwam het eenparig tot de conclusie, dat in de vacature-de Waal mej. mr. dr. H. de Vink moet opvolgen. Geest en opzet van: de reglementen der par tij en de bepalingen van die regle menten leidden tot deze conclusie, waarmee mr. Roolvink zich echter niet kon verenigen. Hij stelde beroep in bij de partijraad, die dit beroep Zaterdag heeft behandeld. Met 65 te gen 22 stemmen werd het verworpen. Twee stemmen waren in blanco uit gebracht. waar vroeger dé pastorie van de Ned. Herv. kerk was. In deze pas torie werd Van Gogh geboren. Na de onthulling van de steen legde prof. de Quay een krans na mens de Nederlandse regering. Ver volgens werd een krans namens de provincie Antwerpen gelegd door de gouverneur R. de Clerck en een namens de gemeente Zundert, ge legd door burgemeester Manders van Zundert. Tijdens de Brabantse kof fietafel, die de genodigden werd aan geboden, sprak de gouverneur van Antwerpen, de heer de Clerck, waar bij hij zijn besluit aankondigde, ook in Antwerpen een gedenksteen aan telaten brengen in het huis, waar Vincent van Gogh enige van zijn ja ren heeft doorgebracht. Tenslotte opende ir. Van Gogh de tentoonstelling van 35 schilderijen en 24 tekeningen van Vincent. Ir. Van Gogh bracht dank aan allen, die deze indrukwekkende plechtigheid in de geboorteplaats van Vincent van Gogh hadden voorbereid. Gevolgd door de Koninklijke Hertogen van Edinburgh, Gloucester, Windsor en Kent, gaat de koels met het stoffelijk overschot van Koningin Mary langs de met duizenden zwijgende toeschouwers omzoomde weg naar Westminster Hall. Arbeiders „Ommelanden" vandaag naar de fabriek De commissie van arbitrage in het Ommelanden-conflict heeft naar aan leiding van het aantekenen van ho ger beroep door „De Omeiandpn" op de uitspraak van de dispensatiecom- missie bepaald, dat Dinsdagmiddag om twee uur 51 arbeiders zich moe ten aanmelden bij deze zuivelfabriek. Om drie uur zullen deze arbeiders, aldus de commissie van arbitrage, te werk moeten zijn gesteld. Deze uitspraak betekent dat de commissie van arbitrage afwijzend heeft beschikt op het hoger beroep van de Ommelanden. De Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond had voor vier van de 55 arbeiders dispensatie aangevraagd. Deze dis pensatie is wel toegekend. 27 dorpelingen vermoord op West-Java Een bende, bestaande uit 3 tot 500 man heeft Zondagnacht bij een over val op het plaatsje Tjiparaj (ten Z. O. van Bandoeng) 27 dorpelingen vermoord. De bende heeft bovendien 31 woningen in brand gestoken. De bende overviel het dorp om half één 's nachts. Onder de doden be vonden zich verscheidene vrouwen, kinderen en bejaarden; 17 personen zijn gewond geraakt. De bende werd direct door het leger achtervolgd en kwam de middag na de overval in contact met een commando-eenheid, waarbij 7 bandieten werden gedood. De achtervolging werd voortgezet. LUXE ARTIKELEN BLEVEN LIGGEN Voor 20.tot 25. millioen minder omgezet Waren de gelden, welke zo spon taan door de Nederlandse bevolking bijeen werden gebracht (ruim zeven tig millioen gulden) voor de waters noodslachtoffers afkomstig uit „lig gende gelden", of heeft men zich consumptiebeperking opgelegd In het laatste geval zou het omzet- verloop in het midden- en kleinbe drijf hiervan een terugslag hebben onderbonden. Een vergelijking met de maand Februari 1952 heeft uitge wezen, dat de omzetten in levensmid delen in het algemeen geen wijziging van betekenis hebben ondergaan. Een aanzienlijke terugslag werd everwei ondervonden bij verkoop van artikelen met een min of meer luxe karakter. De bakkers zagen hun omzet in Februari bovendien teruglopen met 4 hetgeen moet worden toegschre- MacCarhty streeft Eisenhower voorbij Handelt buiten de Amerikaanse regering om De Amerikaanse senator Joseph McCarthy heeft bekend gemaakt, dat de Griekse eigenaars van 242 koop vaardijschepen er in toegestemd heb ben, het handelsverkeer met Noord- Korea en communistisch-China ge heel te verbreken. McCarthy zeide, dat de overeen komst tot stand gebracht wes door personeel van de senaatscommissie van onderzoek waarvan hij hoofd is, zonder medeweten van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken of een andere regeringsinstan- tie. De Griekse scheepseigenaars hadden er ook in toegestemd, elk vervoer van goederen van een haven in een communistisch land naar een andere in welk deel van de wereld ook te weigeren. McCarthy zeide te verwachten, een dergelijke overeen komst binnenkort met het Londense comité van Griekse scheepseigenaars af te sluiten, waardoor dan nog 100 tot 150 koopvaardijschepen bij de re geling zouden worden betrokken. Naar McCarthy verklaarde, was de overeenkomst gesloten met „de pre sident van het New Yorkse comité van Griekse scheepseigenaars". De 242 'trokken schepen waren eigen dom van Grieken, doch voeren onder verschillende vlag. ven aan de verminderde verkoop van gebak, e.d. In de detailhandel in meubelen en aanverwante artikelen, die in glas, uorselein, aardewerk en huishoudelij ke artikelen en in die in textiel be droeg de omzetvermindering t.o.v. Februari 1952 resp. 15 12 en 8 In geld zal naar schatting in de laatstgenoemde branche een da ling zijn genoteerd van 7,5 tot 10 millioen, terwijl dit voor de andere twee branches tezamen ca. 3 mil lioen heeft bedragen. De geldomzetten in de boekhandel liepen, ondanks de boekenweek, te rug met 12 en die in de kantoor boekhandel met 11 Alleen inde detailhandel in schoei sel (mogelijk tengevolge van een gro tere verkoop van rubberlaarzen) als mede in het rijwielbedrijf waren de geldomzetten hoger dan die in Fe bruari 1952. Aan de hand van de beschikbare omzet gegevens over één maand kan og geenszins een volledig beeld wor den - egeven van de gevolgen, welke de watersnood heeft gehad op het omzetverloop in het midden- en kleinbedrijf. Naar schatting is het totale bedrag, dat in Februari jl in de detailhandel is omgezet 20 tot 25 millioen lager, dan dat in Fe bruari 1952. Uit het bovenstaande blijkt, dat de ramp de omzetontwikkeling in ver scheidene branches in aanzienlijke mate nadelig heeft beïnvloed, doch dat de invloed van de watersnood op de detailhandelsomzetten niet moet worden overschat. Brits-Russisch overleg over luchtveiligheid Britse en Russische functionaris sen zullen Dinsdag te Berlijn bijeen komen om te spreken over de bevei liging van het luchtverkeer. Deze be sprekingen worden gehouden op voorstel van generaal Tsjoeikow na het neerschieten van e n Britse bom menwerper twee weken geleden. Birma wil geen Amerikaanse hulp meer Birma heeft aan de Verenigde Sta ten doen weten, dat .het met ingang van 30 Juni a.s. geen gebruik meer wenst te maken van de Amerikaanse technische hulp. De oppositiepartijen in Birma ver- klaardeen, dat deze hulp de neutra liteit van Birma geschonden en zijn betrekkingen met communistisch China in gevaar heeft gebracht. Het Wereldgebeuren Chip Bohlen is ccn magere, stil le man, die er al drie duizend uren praten met de Russen op heeft zitten. Toen hij in 1929 moest kiezen, wat hij in de Amerikaanse diplomatieke dienst wou doen was zijn keuze: Rusland. Hij spreekt Russischhij heeft lange jaren in Rusland doorge bracht. Hij was tolk toen wijfen president Roosevelt naar Teheran en Yalta ging om met Stalin te praten Hg was en is hoofd van de Rus sische afdeling op het Amerikaan se departement van buitenlandse zaken en hij zal binnenkort naar Rusland moeten gaan als ambassa deur. Men heeft zich tegen dat laatse nogal verzet in republikeinse krin gen van Amerika, want deze repu blikeinen herinneren zich nog de goede tijd. dat na een regeringswis seling in U.S.A. zo ongeveer alle vet te en verantwoordelijke baantjes toevielen aan de winnende partij. Welaan de repubikeinen wonnen en zou dan nu op de allerbelangrijkste post van de „koude oorlog" zo'n de mocratisch Roosevelt-mannetje als Chip Bohlen dè Amerikaanse belan gen moeten behartigen? Een kleine storm stak op in U. S. A. Het ontstellende voor de republi keinen was, dat men te midden van de herrie niemand tegenover Bohlen kon stellenEr was geen andere dan hijDus zal hij gaan, on danks het feit, dat hg nog enkele we ken geleden verzekerde, dat de ver dragen van Yalta en Teheran, waar over de Amerikanen zoveel kabaal maken en die door Eisenhower on geldig verklaard zouden worden, deugdelijke en weloverwogen ver dragen warenMen heeft ze al leen niet behoorlijk uitgevoerd!! Chip Bohlen gaat intussen wel op een bijzonder tijdstip naar Moskou. Hij valt met de neus in de boter, dat wil zeggen in een vredesoffensief van Malenkow en de zijnen. Wij weten, dat men in de Verenigde Staten sceptisch tegenover het vredesoffensief staat en dat men daar niet anders kan, want de publieke opinie is er syste matisch zo heftig tegen Rusland op gezweept, dat de redelijkheid er m veel opzichten zoek is. In landen, waar men deze zaken kalmer beschouwt, acht men het Russische vredesoffensief de moei te van het overwegen waard. Te Londen mèent men in diploma tieke kringen, dat het vredesoffen sief van Malenkow serieuzer is dan vroegere vredesbewegingen en dat het daarom zorgvuldig bekeken moet worden. Het gaat daarbij minder om fei ten als hervatting van de wapen stilstandsbesprekingen in Korea (op Russisch initiatief?), beginnen van Engels-Russische besprekingen over de luchtvaart boven Duitsland of het ontvangen van Amerikaanse journa listen in Ruslandhet gaat veel meer om een stemming. Uit de Russische radio-uitzendin gen en uit bepaalde redevoeringen zijn zekere scherpe kanten verdwe nenMen praat over samenwer king enrakelt niet meer het ou de verwijt op, dat de geallieerden wel gaarne in 1941 de aanval van de Hitler-jongens op Rusland zagen endie aanval in stilte aanmoe digden. Men maakt ook weer com plimenten aan buitenlandse diplo maten zoals Sir Gladwin Jebb, die na een toespraak voor de Verenigde Naties van de Russische gedelegeer de te horen kreeg, dat hij de kwes tie der ontwapening zo helder had geformuleerd In Frankrijk is men er ook nogal opgetogen, dat Molotow wil bemid delen bij het repatriëren van Fran se burgers uit Noord-Korea... Men kijkt nu in Parijs heel nieuwsgierig naar Londen om te ontdekken, wat men daar van de Russische'vriende lijkheden denkt. Met echte Gallische argwaan verdenkt men de Engelsen er al van, dat ze de eersten willen zijn bij het verbeteren van het con tact met Rusland en alle voordelen willen behalen, die nu eenmaal aan „een wit voetje" verbonden zijn Zo bijvoorbeeld op het stuk van vlot tere handelsbetrekkingen. Inmiddels wijst men er in Enge land op, dat Eisenhower de Russen vriendelijk heeft geantwoord op hun vredesaanbodHij wil ze tenmin ste halverwege tegemoettreden Engelse (Labour) parlementsleden drongen reeds aan op een ontmoe ting tussen Churchil en Malenkow... De Daily Herald ziet mogelijkheden voor een conferentie van de Grote Vier. Allemaal gefladder van de vredes duifDe duif, die zo mooi sym bolisch werd getekend door Picas soHg kreeg er toen een com plimentje voor van de Franse com munistische partij. Dezelfde Picasso, die enkele weken geleden een stand je kreeg voor z'n mislukte portret van StalinStalin als een ietwat blode en dromerige boerenjongeling. En men moge zeggen van Stalin wat men wil, maar een blode jon geling was hij nietevenmin als kameraad Malenkow!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 3