SS» Zwakke dijken op Beveland op zware proef gesteld Zeeuwse Almanak IN BRUINISSE WERD DE ALARMKLOK WEER GELUID DE REIGERSBERGSE POLDER WORDT LEEG GEHEVELD RECRUTENDAG TE MIDDELBURG Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 31 MAAKT lUDi. HARDE ARBEID BIJ GAWEGE Situatie bij Kadijk en Lavendeldijk was kritiek De felle Zuidwesten wind lieeft ook Maandag de verzwakte dijken op Zuid-Beveland op een zware proef gesteld- Vooral in de Kruininger en Waarder polder rolden de wltbekuifde golven van de binnenzee gevaarlijk hoog tegen de dijken, doch de dijkwerkers waren paraat. Bond vier uur in de middag kwam het water in de Kruiningse polder zo hoog, dat op de Nieuwlandsedijk by Oostdyk op verschillende plaatsen het water over de zandzakkenmuur heen sloeg, zodat hier en daar op de weg, welke thans de enige verbinding tussen Krabbendyke en Yerseke vormt, grote plassen ontstonden. De in de afgelopen weken schoonge maakte dijken waren opnieuw bezaaid met grote hoeveelheden wrakhout en verdronken huisraad en van menige woning en schuur die tot dusver stand hield, brokkelden weer mu ren af. Op de herstelde Lavendeldijk ont stond nabij het gedichte gat tegen over de Chr. school opnieuw een kri tieke situatie. Het water spoelde over de dijk, doch door met man en macht zandzakken aan te voeren, wist men gelukkig het gevaar te bezweren. Zolang de stormperiode nog niet voorbij is, weerkenners noemen de Maartse maan zeer gevaarlijk is daarom ook voor Krabbendyke de toestand nog niet volkomen veilig. Hoewel de binnendijk bij Gawege tot de hoogste in de omgeving behoort en de situatie hier nog niet kritiek is, was het Zondagnamiddag toch hoogst noodzakelijk in te grijpen, daar deze kleidijk op enkele plaatsen aan de voet ernstig begon af te brokkelen. Tot half elf 's avonds werd bij het licht van schijnwerpers door een zes tigtal mannen doorgewerkt om met zeilen en zandzakken de geslagen ga ten zoveel mogelijk te dichten. Maan dag werd met kracht voortgegaan om door het slaan van perkoenpalen en het aanbrengen van rijshout en zand zakken de d^jk op de bedreigde pun ten verder' te verstevigen. Maandag middag werden de gaten opnieuw enigszins vergroot, doch 's avonds is direct begonnen met het herstel. Dag Dr. ir. Z. Y. van der Meer opSchouwen-Duiveland Plan tot bouw van zomerwoningen Yoor geëvacueerden Naar wij vernemen heeft de direc teur-generaal van wederopbouw en volkshuisvesting, dr. ir. Z. Y. van dei- Meer, Maandag een werkbezoek aan Schouwen-Duiveland gebracht. In tegenwoordigheid van de Commissa ris der Koningin in de provincie Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, de hoofd-ingenieur-directeur van wederopbouw en volkshuisves ting in Zeeland, de heer M. D. A. Glerum en diens hoofd technische dienst, de heer D. Stam, voerde hij besprekingen met de gemeentebestu ren. Daarbij kwam naar voren, dat zo spoedig mogelijk voorzieningen moe ten worden getroffen voor de huis vesting van degenen, wier woningen verwoest zijn. In beginsel staat de regering afwijzend tegenover het denkbeeld om noodwoningen te plaatsen. Er wordt de voorkeur aan gegeven om in de kop van Schou wen een aantal zomerwoningen te bouwen, die dan tijdelijk door geëva cueerden kunnen worden betrokken. Vrijwel alle Schouwse burgemees ters woonden de bespreking, die in Burgsluis werd gehouden, by. Dr. ir. Van der Meer bezocht o.m. ook Dreischor. Het programma voor de Prov. Bondsdag der C.J.M.V, In aansluiting op het door ons reeds gepubliceerde programma van de Prov. Bondsdag van de C.J.M.V. te Goes op Tweede Paasdag, kunnen wij nog melden, dat het toneelspel „Loes redt het toch", dat doör de afd. Hoek zal worden opgevoerd, door ds. H. H. Zegerius te Dordrecht speciaal voor het 100-jarig bestaan van de C.J.M.V. werd geschreven. Aan het program ma in „De Prins van Oranje" werken o-a. mede de mondaccordeonclub „To- vido" uit Yerseke en de declamator Frans Koster uit Middelburg. Het slotwoord in de Ned. Hervormde Kerk wordt 's avonds gesproken door de heer M. Allewijn uit Hoedekenskerke, vice-voorzitter van de provinciale commissie. ■SCHERVEN De jongeman, die onlangs uit 's-Heer Abtskerke naar Kloetinge was gekomen om aldaar m,et de uitverkorene zijns harten een wandeling in de avondstond te maken, zal niet vermoed hebben, dat „de weg terug" hem zo radicaal zou worden afgesneden. Want eenmaal in Kloetinge aange komen kon hij niet meer weg en het warengeenszins liefdesbanden, waar mede hij aan Kloetinge gekluisterd bleef, hóewei de liefde Ier wel mee te maken had Hij zat'in een schuurtje len kon er niet meer uit. Samen de „hij en de zij" had den ze in het verlaten schuurtje een schuilplaats gezocht tegen wind en re gen. „Zij" was een ogenblik alleen naar buiten gegaan om de weersgesteldheid op te nemen en toen ze de schuilplaats weer wilde betreden, bleek dit onmo gelijk. De deur was in het slot geval len „Zij" is toen maar weggewandeld en „hij", wel, hij is blijven zitten. Alleen, jammerlijk verlaten en onge twijfeld vechtend tegen een steeds groeiend wantrouwen jegens haar, die hem zo schromelijk in de steek had ge laten..*. Omstreeks het middernachtelijk uur heeft de jongeman toen de knoop echter doorgehakt en wel door het inslaan van een ruitje. In de hoop wellicht, dat de scherven hem mèt de bevrijding, nog wat geluk zouden schenken en nacht blijft men nu de wacht hou den. De re-evacuatie van Krabbendijke gaat intussen nog steeds voort. Wan neer het onverhoopt nog eens zou voorkomen dat men het dorp moest vei'laten, dan is de verbinding met Brabant gemakkelijker omdat de weg door Rilland droog ligt. Ook het juist herstelde gedeelte van de Kadijk liep Zaterdagnacht door de felle wind opnieuw schade op. Zater dagmorgen vroeg kon men verheugd vaststellen, dat het eerste gat van ca. 100 m. in deze dijk volgespoten was, doch nog geen etmaal later was hier van weer 25 meter weggespoeld. Maandag kon in verbancT met het slechte weer niet gespoten worden. De nooddyk over de Vierde Weg in de Reigersbergsepolder heeft het Maandagmiddag bij hoog water ge houden, hoewel het bij de hoeve van de heer Van der Werff even kritiek werd. Het water begon reeds over het dijkje te lopen, doch door tijdig ingrijpen kon erger voorkomen wor- Belgen en Nederlanders in één Belangrijke verbetering bij Retranchement Aanstaande Zaterdag wordt liet grenskantoor te Retranchement,, dat thans verbouwd is, maar ingebmik genomen. Het is van de S. B.M.-busonderneming overgenomen en thans een rijksgebouw geworden. Ook de Belgische douane is er in on dergebracht, hetgeen voor het tou risme eon grote verbetering betekent. Een dergelyke combinatie is iets nieuws voor Zeemvsch-Vlaanderen. Hoewel het gebouw niet vergroot is, is er zowel voor dê Nederlandse als voor de Belgische douane een be- hoorlyk kantoor en wachtlokaal. Het betonnen hulpkantoortje bij de weg wordt afgebroken en vervangen door het houten Belgische wachtlokaal, dat in betere staat verkeert. Daar het grenskantoor op Neder lands gebied staat, zouden de Belgi sche ambtenaren ter plaatse geen opspoi'ingsbevoegdheden hebben. Om dit te ondervangen, is de weg van de brug tot de grens internationaal ver klaard (een afstand van 310 meter). Na de wintersluiting zal grensver keer langs deze post voorlopig weer mogelijk' zijn op alle Zaterdagen, Zon- en Maandagen, te beginnen op 4 April;, bovendien op Dinsdag na Pasen. Kapconcours te Vlissingen Door de Technische Club voor Kap pers wordt op 13 April in het Concert gebouw te Vlissingen weer een kap concours georganiseerd, 's middags voor herenkappers, 's avonds voor dameskappers (en -sters). Distributie begonnen van de Rampschadeboekjes De rampschade-bureaux in Zeeland zijn thans, naar men ons mededeelt, begonnen met de distributie van de rampschadeboekjes, die worden uitge reikt aan de gezinshoofden en waarin zich voor ieder lid van het huisgezin een inlegvel met bonnen bevindt. Het zou namelijk de bedoeling zijn van de regering om geregeld bonnen aan te wijzen die recht geven op het kopen tegen gereduceerde prijs of het koste loos verkrijgen van bepaalde goederen. Een definitieve regeling van deze ma terie kan op korte teimyn tegemoet worden gezien.. Inmiddels wordt hard gewerkt aan het verlenen van voorschotten aan de gedupeerden, terwijl het Rode Kruis aan de hand van de enquêteformulie ren die bij de rampschadebüfeaux zijn binnengekomen, zorgt voor de ver strekking van textielpakketten. Ook de huisraadschade wordt geënquê teerd. Bij het bepalen van de schade wordt nagegaan, wat absoluut noodza- kelyk is in het getroffen gezin. Er wordt dan een bedrag genoteerd men werkt zoveel mogelijk met een heidsprijzen en de helft daarvan wordt als eerste uitkering uit het Nationaal Rampenfonds geput. Daar toe is besloten, omdat men eerst eens wil nagaan hoever men met het geld van dit fonds komt. Om dezelfde reden wordt voorlopig niet de schade, welke geleden is aan het z.g. niet-forfaitaire huisraad (zoals b.v. een schemerlamp en andere goederen, die men niet ab soluut nodig heeft), vergoed. Ook de ze schade wordt, evenwel genoteerd. Massabijeenkomst Katholieke Arbeiders Jeugd Op Zondag 26 April a.s. wordt te Terneuzen een door de Katholieke Arbeiders Jeugd georganiseerde mas sabijeenkomst gehouden. Behalve de Katholieke Arbeiders Jeugd uit ge heel Zeeuwsch-Vlaanderen, zullen ook de Belgische Katholieke jeugd organisaties haar medewerking ver lenen. Deze dag wordt gehouden in verband met de Lourdes-actie 1954. ov bevorder viv< ecttust en verkwikkende WRIGLBI Dienst Dijkherstel niet ongerust In Bruinisse werd Maandag de al armklok weer geluid. Vier honderd burgers snelden hier toe om onder leiding van burgemeester MichaëJis aan te pakken en tot dus ver had dit resultaat. In Brouwershaven bleef de situatie vrywel stationnair. By Den Osse sloeg het water over de binnendijk, die de verbindingsweg naar Brouwershaven vormt en waar over de waterleidingsbuis is gelegd. In Zierikzee was het merkwaar dig, dat de toestand van de haven- dijken ondanks de harde wind wei nig verslechtering onderging. Wel dreigde een nieuwe breuk te ontstaan aan de Oostzijde bij de Engelse Kaai, maar met zandzakken werd dit ge vaar gekeerd. In Dreischor bleef alles rustig. Spanning bij Stavenisse Ook bij Stavenisse was de toestand Maandagmiddag zeer kritiek. Het water spoelde reeds over de dunne rij zandzakken, die op het ogenblik de dijk vormt. Het kon nog juist ge keerd worden. Men hoopte daarin ook de afgelopen nacht te slagen. Er was voor deze nacht een alarmsy steem ontworpen, opdat op korte termijn zoveel mogelijk mannen in actie zouden kunnen komen. Eventu eel zon men ook kunnen beschikken „Schuttevaer"-Ieden komen naar Terneuzen Programma voor 104e vergadering bekend gemaakt De Kon. Schippersvereniging „Sehuttevaêr" zal zoals bekend, op Woensdag 23 en Donderdag 24 April a.s. in het Luxor Theater te Terneu zen haar 104e algemene vergadering houden. Bij de in behandeling te ne men stukken zijn voor Zeeland ver schillende voorstellen binnen geko men o.a. betreffende het plaatsen van mistsirenes op de Westerdam te Ter neuzen en het vergroten van de ha ven van Yerseke. Voorts is door Zeeuwse afdelingen verzocht een be tere verlichting in de bocht van St. Jacob aan te brengen door bijlegging van een gasboei. Krijgt Middelburg nieuw schoolgebouw Het bestuur van de vereniging „De Christelijke Burgerschool" te Mid delburg heeft de gemeente verzocht gelden beschikbaar te stellen voor de bouw van een nieuw schoolgebouw voor gewoon en uitgebreid lager on- derwys, met inbegrip van een gym nastieklokaal en een terrein voor li chamelijke oefening, ter vervanging van het thans in gebruik zynde oude schoolgebouw aan de Singelstraat. Het schoolbestuur grondt dit ver zoek op het feit, dat het schoolge bouw reeds jaren geleden voor het ge ven van onderwijs is afgekeurd, ter wijl de school tevens veel te klein is, waardoor de toestand onhoudbaar is geworden. Merriekeuringen in Mei Op 18, 19. 20, 21. 22 en 23 Mei zullen in de provincie Zeeland de merriekeuringen van dit jaar worden gehouden. over mannen uit St. Maartensdijk. Het water kwam Maandagmiddag hoog tegen de Scheldse dijk en om streeks drie uur stond het gelijk met de kruin hiervan. Burgemeester Ver burg achtte het dan ook raadzaam de in de polder werkende mensen te waarschuwen, zich naar een veiliger plaats te begeven. Het heeft gespan nen, doch .gelukkig zakte het water tegen vijf uur en.ging ook de wind wat liggen. Op St. Philipsland spoelden, weer zandzakken weg, maar de daardoor ontstane bressen konden direct wor den aangevuld. De dienst Dijkherstel van de Rijks waterstaat te Middelburg deelde ons Maandagavond mede, dat nergens in de provincie reden bestond tot ern stige verontrusting. Maar vanzelf sprekend wachtte men met enige spanning af, hoe de zwakste dijken het de afgelopen nacht, toen het weer springtij was, zouden houden. Volgens het weerbericht was een verhoging van het ty met een halve meter boven de in de getijtafels ver melde stand te verwachten; de wind daarentegen zou afnemen. „Een heitje voor een karweitje" De jaarlijkse actie van de Neder landse padvinders „Een heitje voor een karweitje" zal ditmaal in de Paasweek worden gehouden. De dis- ti'ictscommissaris van de NPV dhr. J. J. Meijböom, deelt ons daarover het volgende mede: Bij deze actie is elke jongen en ieder meisje - ook de padvindsters en gidsen werken ditmaal mee strikt gebonden aan een bepaalde wijk. Bij de vorige acties is het voor gekomen, dat een aantal jongeren, hiertoe geleid door hun enthousiasme en drang om toch maar veel „heit jes" te verdienen, meer heeft gedaan 'dan hun was opgedragen. Thans is alle deelnemers en deelneemsters met klem op het hart gedrukt, zich te houden aan de hun toegewezen wijken, zodat elk huis slechts één maal wordt bezocht. De ondergrond van dit werk is, dat de jongens en meisjes geen giften mogen aannemen. Zij moeten wer ken voor hun geld! Zij moeten iets doen, waarmede de opdrachtgever- geefster) werkelijk is gediend, met andere woorden: iets doen, waar voor men gaarne een kwartje over heeft. Iedere padvinder en padvind ster is voorzien van éen werklijstje, waarop de opdrachtgever de aard van het karweitje' invult en zijn handte kening plaatst. De vorige padvindersactie, „Mou wen omhoog, ons land moet droog", is een prachtig succes geworden. De totale opbrengst voor het Nationaal Rampenfonds bedroeg 208.928,67. Ned. Zondagsschool-Vereniging Het district Walcheren van de Ned. Zondagsschool-Vereniging hield te Middelburg haar „Paas-Hemelvaart- Pinkster" conferentie. De voorzitter, de heer N. Veldhuis, sprak een woord van welkom tot de vele bezoekers en in 't bijzonder tot de trainster van de N.Z.V. uit Amsterdam, mej. de Vries en tot de nieuwe trainster voor Zee land, mej. M. van Striem Het programma van deze conferen tie had als hoofdgedachte: Paasfeest, Hemelvaart, Pinksterfeest in de Kin- derdienst. Gemaal in polder Dreischor maali weer Eerder dan verwacht werd, zijnde motoren van het electiïsche gemaal van de polder Dreischor uit Dord recht teruggekomen en inmiddels hei-plaatst. Men heeft reeds proef ge draaid. Blijft men constant doorma len, dan gaat het waterpeil in de polder met ca. 10 cm. per dag om laag. De aangevoerde motorpompen zullen waarschijnlijk geen dienst meer behoeven te doen,De gaten in de dijk van de Dijkwaterpolder zyn dicht, maar de dijken zijn nog niet vol doende versterkt om mensen uit het dorp en omgeving gelegenheid te geven zich weer te gaan installeren en zich te zetten aan het herstel. Maar aan de droge corridor tussen Schouwen en Duiveland zal binnen kort een strook van 110 ha worden toegevoegd. Inmiddels is de Diikwa- terpolder vlak bij Zierikzee leegge lopen zodat weer 60 ha. di-oog is. Op diverse plaatsen is ook het wegher- stel flink ter hand genomen. Dragline vernielde kabel: Zierikzee zonder stroom In Zierikzee is Maandagmiddag tussen half twaalf en twee uur de stroomtoevoer verbroken geweest omdat, zoals ook enkele weken gele den gebeurde, op Noord-Beveland een kabel door een dragline werd gegre pen en vernield. Gelukkig kon de stroomtoevoer via -en omweg weer worden hersteld. Uitzending Goede Vrijdag-dienst uit Oostkerk te Middelburg Dit jaar zal door de N.C.R.V. de Goe de Vrijdagdienst worden uitgezonden, welke Vrijdag a.s., des namiddags 7 u. zal worden gehouden In de Oostkerk te Middelburg en in welke dienst zal voorgaan ds. E. Sneller, Ned. Herv. predikant aldaar. OUD IDEE OPNIEUW TOEGEPAST Zeeuwsch-VIaamse waterleiding werkt op Beveland Maandag werd aan het einde van de Vierde Weg te Rilland-Bath, in de nabijheid van de zeedylt, door de Waterleidingmij. „Zeeuwsch-Vlaande ren" de laatste van een zestal he velleidingen gelegd, welke er toe moeten dienen een gedeelte van de Reigersbergsepolder droog te ma ken. Vorige week reeds, onmiddellijk nadat het sluitgat in de nooddijk was gedicht, werd een begin gemaakt met het droogmaken van het ach ter de Zanddijk gelegen gedeelte Geschenken voor de jeugd van Zierikzee Rode Kruis-directeur uit Genève komt ze uitreiken Het Jeugd-Rode-Kruis zal Woens dagmiddag 8 April a.s. in het Con- cenrtgebouw te Zierikzee uitreiken als geschenk van de jeugd aan de jeugd: speelgoed, kinderkleding en andere geschenken, die deels door het Nederlandse Jeugd-Rode-Kruis, deels door het Jeugd-Rode-Kruis in het buitenland zijn bijeengebracht. De directeur van het Liga-bureau van 't Jeugd-Rode-Kruis in Genève, de heer Ch. S. Schussele, komt voor deze uitreiking speciaal naar Neder land. Technische School te Middelburg in 1952 Verschenen is het jaarverslag over 1952 van de vereniging „De Am bachtsschool" te Middelburg. Over de Têchnische School wordt hierin opgemerkt, dat ook het afgelo pen jaar het aantal leerlingen, dat opleiding wenst in de metaalvakken is toegenomen, zodat in deze klassen steeds met een maximum bezetting werd gewerkt. De leerlingen der kop- klasse legden met succes het V.A.M.- examen af; allen slaagden voor leer ling-monteur. Met uitzondering van twee leerlingen behaalden deze can- didaten tevens het diploma theore tisch gedeelte hulpmonteur. De plaat sing der leerlingen bij patroons had een gunstig verloop. Voor de afde ling Bankwerken werden nieuwe ma chines aangeschaft. Ook de Machi- nistenschool werkt met een maxi mum bezetting. De resultaten der examens waren ook in 1952 goed te noemen en de geslaagde leerlingen konden vlot geplaatst worden. Het bestuur leed een gevoelig ver lies door het overlyden van de heer A. C. Julianus, die sinds 1934 de be langen van de school behartigde. De heer C. Barentsen was bereid het voorzitterschap der commissie van onderwijs voorlopig op zich te ne men. In 1952 telde de vereniging 35 leden en begunstigers; aan contribu ties werd 108.— ontvangen. Voor het schooljaar 1952-1953 werden tot adjunct-directeur benoemd de heer J. van der Hulst (Têchnische School) en W. J. Braam (Machinistenschool). De nieuwe cursus begon met 506 leerlingen, van wie 357 niet in Mid delburg woonachtig zijn. Ir. W. van Soest bevorderd tot hoofdingenieur Bij K.B. is te rekenen van 1 Sep tember 1952 de ingenieur le klasse in vaste dienst bij de voorlichtings dienst ten behoeve van de landbouw, ir. W. van Soest, Rijkstuinbouwcon- sulent te Goes, bevorderd tot hoofd ingenieur. Biertapwedstrijd óók in Zeeland HeL Centraal Brouwerij Kantoor te Amsterdam organiseert dit jaar een wel originele wedstrijd, n.l. een bier tap-wedstrijd, waaraan elk Horeca bedrijf met één team lean deelnemen. De bedoeling is, dat dë teams elkaar bekampen in het goed ên snel tappen en serveren van een glas bier. Overal in het land worden voor- wedstrijden gehouden, óók in Zeeland. Voor deze provincie zyn hiervoor de steden Middelburg, Goes en Terneu zen aangewezen, die voor deze voor wedstrijden midden Augustus aan de beurt komen. Voor Middelburg zijn als juryleden reeds aangewezen de heren J F. Seijdel te Domburg en J A. van Dixhoorn Jr. te Middelburg. Voorlichting voor aanstaande militairen Vier en zestig jonge Zeeuwen, die vorig jaar goedgekeurd werden voor de militaire dienstplicht en die dus binnenkort de wapenrok zullen moe ten aantrekken, hebben zich al enigs zins op de grote verandering, welke binnenkort in hun leven komt, kun nen voorbereiden tijdens de jaarlijk se „recrutendag" te Middelburg. Dil congres in miniatuur was georgani seerd door de Gereformeerde Kerk in samenwerking met de Chr. Geref. Kerk en had een bijzonder prettig verloop. Behalve de 64 militairen-in-spê waren er 19 gasten, onder wie niet minder dan tien predikanten en eni ge ouderlingen. De Chr. Geref. Kerk was door twee predikanten vertegen- woordgd. Om begrijpelijke redenen moesten de classis Tholen en de clas sis Zierikzee (uitgezonderd twee af gevaardigden van Noord-Beveland) verstek laten gaan. De byeenkomst, die gekenmerkt werd door een goede sfeer en ty'dens welke de jongens nuttige voorlich ting ontvingen, werd gehouden in de Hofpleinkerk te Middelburg en stond onder leiding van ds. P. van Til. De ze las aan het begin Marcus 14 voor, de verloochening van Christus door zyn jongeren en sprak een openings woord naar aanleiding van dit Bij belfragment, Hierna was het woord aan ser geant-majoor M. J. Verspoor van de C.O.A.K., die sprak over het militai re leven. Hij gaf een aantal aanwij zingen, adviezen en administratieve informaties, met welke kennis de jongens straks hun voordeel kunnen doen. De tweede spreker was ds. P. van de Schaaf uit Vlissingen, oud-veld- prëdiker, die het een en ander ver telde over de geestelijke verzorging der militairen en die de a.s. militai ren on het hart bond, getrouw te blij ven. De jongens kregen het blad „Réveille" uitgereikt en verzamel den zich vervolgens rond dé koffie tafel Onder gezellige kout werd een respectabel aantal cadetten soldaat gemaakt. Met zeer .'grote aandacht werd 's middags geluisterd naar dr. P. C. Kraan uit Vlissingen, die openhartig en instructief de sexuele en morele problemen besprak, waarvoor de jongens in het militaire leven gesteld kunnen worden. Dat er op dit terrein talrijke, belangrijke vragen bij zijn jeugdige toehoorders leefden, bleek na de theepauzeer was een groot aantal schriftelijke vragen ingediend, waarop dr. Kraan zo volledig moge- l"k antwoord gaf. Ds. Van de Schaaf simt deze vruchtbare bijeenkomst met dankgebed. van de Reigersbergsepolder, waar voor een aantal hevelleidingen werd gelegd. Elke leiding met een inwen dige diameter van 500 mm. heeft bij een hoogteverschil tussen binnen- en buitenwater van twee meter, een capaciteit van 3000 m3 per uur. Per etmaal kan ruim 250.000 m3 zeewa ter worden uitgeslagen. Het idee om water te lozen zonder gebruik van energie, hoewel niet nieuw, werd door de N.V. Water- leidingmaatschappy „Zeeuwsch- Vlaanderen" toegepast voor het droogmaken van diverse polders In Zeeuwsch-VlaanderenAanvankelijk stonden sommige deskundigen scep tisch tegenover deze wijze van droog making, maar gezien de gunstige resultaten, welke verkregen zqn, werd genoemde maatschappij dooi de Rijkswaterstaat aangezocht ook te Rilland dit systeem in toepassing te brengen. Zeeuwse Vara-bestuurders bijeen Het district Zeeland van de V.A.R.A. kwam in Goes in jaarvergadering bijeen. Van de 33 Zeeuwse afdelingen, waren er slechts 20 vertegenwoordigd, daar de Schouwse bestuurders verstek moesten la ten gaan. De voorzitter, de heer A. J. Wijnands uit Hansweert heette In het bijzonder wel kom de vertegenwoordigers uit Zierikzee en Colijnsplaat, die in Rotterdam zijn geë vacueerd, maar toch kans zagen naar Zee land te komen. De voorzitter sprak voorts woorden van dank jegens die omroepverenigingen, die hulp hebben verleend bij de grote ramp door reportages en mededelingen. In dit verband wees de voorzitter ook op het werk van de marconist van de in de haven van 'Hansweert liggende coaster „Neeltje", die, zelf in gevaar verkerende, lange tijd op de visserij-golf belangrijke en nuttige berichten de aether inzond. De ramp betekent voor dit district een verlies door evacuatie enz. van ongeveer 1000 leden. Op 1 Januari was het aantal Zeeuwse V.A.R.A.-leden de 7000 gepas seerd. Het jaarverslag van de districts-secreta- ris, de heer J. Reijnhout te Middelburg, werd onder dank goedgekeurd, evenals hel verslag van de penningmeester, de heer M. J. M. Gubbels te Goes. De heer A. J. Wijnands te Hansweert werd als verenigingsraadslid herkozen, terwijl de heer J Reijnhout als plaats vervanger werd aangewezen. De heren L. J. Florusse te Vlissingen, L. van Gorsek Oostburg en H. J. de Engels man werden als districts-bestuurders her kozen Als candidaat voor het hoofdbe stuur werd de heer A. J. Wijnands aange wezen. He* jaarverslag en omroeprapport van het hoofdbestuur werden uitvoerig be sproken. Algemeen werd gevraagd, waar om „Denk om de Bocht" uit ie aether is verdwenen. De heer Ger Bakker, vertegenwoordiger van het hoofdbestuur en redacteur van de Radiogids, lichtte enkele vraagstukken uitvoerig toe, waarbij het gehele program- ma-beleid ter sprake kwam. Na de gebruikelijke rondvraag dankte de voorzitter nog de verzorgers van de actie „Beurzen open. dijken Dicht" voor hun prachtige arb.eid ten bate van het Rampenfonds. „Het Nederlandsche Trekpaard" De algemene vergadering van de Koninklijke Vereniging „Het Neder landse Trekpaard" wordt op Donder dag 23 April a.s. gehouden in hotel „Centraal" te 's Gravenhage. De nationale tentoonstelling zal op 8 en 9 September a.s. worden ge houden te 's Hertogenbosch. Tot hoofdlandmeter benoemd By K.B. zijn de volgende landme ters van het kadaster benoemd tot hoofd landmeter van het kadaster: P, Verhag-e en ir. W, A. van dér We'rff te Middelburg, W. J. M. Koole eh K. Doekes te Goes. Jaarmarkt ie St. Jansteen De traditionele jaarmarkt te St. Jansteen oor landbouwers en Weg Korteven - Krabbendijke weer geopend De verbinding met Zeeland via Noord-Brabant is weer in zoverre hersteld, dat het weggedeelte Korte venKrabbendijke weer voor het verkeer is opengesteld. Met het oog op de grote mr eilijkheden, die de werkzaamheden aan de nieuwe nood weg ondervinden, zijn, zoals bekend, met ingang van 4 April alle vergun ningen voor het berijden van de ver binding KrabbendijkeYerseke inge trokken. Men zal trachten in 14 dagen tijd de noodweg te voltooien. Hiertop zal dag en nacht moeten worden ge- WPfkt MIDDELBURG Vandaag Electro: Cecil B. de MiHe's „The greatest show on earth" (14 jaar), 6.45 en 9.30 uur. VLISSINGEN Vandaag Alhambra: Cecil B." de Mil- les ..The Greatest Show, on Earth", (14 j.) 6.45 uur en 9.30 uur; Luxorr „Te lefoon van een onbekende", (14 j.) 8 uur, GOES. Vandaag. Grand Theater: „Het is mid dernacht dokter Schweitzer". 3 uur; Prins van Oranje: Bond v. Plattel, vrouwen afd. Z. Bev. West. 1.30 voorj. vergadering, 3 u. Lezing: Chr. Bond v. Plattel, vrouwen, jaarvehg, 2 u.; Pro paganda-toneelavond Volksonderwijs, 7.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2