PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT China wil regeling van het Koreaans conflict Worsteling achter de wig van de Schouwse Dijk M BILT Kantlijn BRITSE AMBASSADEUR UIT MOSKOU NAAR LONDEN Vandaag DE ATLANTISCHE DEFENSIE VERSTIKTE IN PAPIER 196e Jaargang - No. 76 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pag ter. Hoofdred.: G. Ballintijn. PI. verv.; W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 et. per week, 5.45 p. kw., £r. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLlSSlNGSE. GOESSE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 31 Mrt. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties m ix. 8 regels) van 1—5 regels t 1.—. Iedere regel meer 20 cent. .Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr, 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. C 160. telef. 26. AANBOD VAN TSJOE EN LAl Belangrijke concessie in de krijgsgevangenenkwestie Tsjoe En Lai, de Chinese premier en minister van buitenlandse zaken, heeft volgens het Chinese communistische persbureau „Nieuw China" ver klaard, dat de tyd rijp geacht moet worden om de gehele kwestie der krijgs gevangenen te regelen, teneinde het beëindigen van de Koreaanse oorlog mogeljjk te maken. Volgens „Nieuw China" heeft Tsjoe En Lai gezegd, dat een regeling van de krijgsgevangenenkwestie zou leiden tot het stopzetten van de vijan delijkheden en tot het sluiten van een wapenstilstand. Tsjoe En Lai wilde een compromis- oplossing voor het vraagstuk der krijgsgevangenen, dat overigens de belangrijkste hinderpaal op de weg naai' een staken van het vuren wordt geacht. Hij stelde voor, dat alle krijgsgevangenen, die wensen terug te keren inderdaad teruggezonden zouden worden en dat de anderen aan een neutraal land overgedragen zou den worden „teneinde een rechtvaar dige oplossing van de kwestie van de repatriëring te verzekeren". Tsjoe En Lai verklaarde letterlijk: „wy geven geenszins ons beginsel prys, dat de krijgsgevangenen na het tot stand komen van een wapenstil stand in Korea op vrye voeten gesteld en naar hun landen van herkomst te ruggezonden moeten worden. Wij ge ven niet toe, dat er ouder onze krijgs gevangenen zyn, die niet teruggezon den zouden willen worden. Doch wy hebben deze nieuwe stap gedaan, omdat het tot stand brengen van vrede en veiligheid in het Verre Oosten en in de gehele wereld verbon- Middenstand en georganiseerde landbouw in Zeeland laten regelmatig en met klem de eis horen, dat de rampschade volle dig zal worden vergoed. Ir. M. A. Geuze heeft voor deze eis het argu ment aangeveerd, dat men de lasten, als deze te zwaar worden genoemd voor het Nederlandse volk, zeker niet af mag wentelen op de .getrof fen 5% van onze volksgemeenschap. Het is een klemmend argument, dat verdient uitgedragen te worden in den lande nog vóór de Tweede Kamer aan de behandeling van het komen de wetsontwerp betreffende de scha deregeling begint. Want wij zijn niet optimistisch ten aanzien van de schaderegeling. Reeds thans hoort men de klacht, dat het met de regeling der oorlogsschade wat de directe maatregelen aangaat, vlotter liep dan thans met de ramp- schade. Waakzaamheid is dus geboden 1 Men vergete niet, dat Zeeland voor de derde maal zyn portie heeft ge kregen. Men geeft zich daarvan buiten Zeeland te weinig rekenschap. Ik ben een watersnoodslachtoffer en heb op 1 Februari met grote moeite met vrouw en kind het leven kunnen redden. Aan bezit heb ben wij slechts de kleren over, die we aan hadden. Op 31 Januari had ik mijn laatste termijn Inkomstenbelas ting betaald, per giro, doch deze storting is in de brievenbus verdron ken. Ik vroeg nu, terwijl ik altijd een fatsoenlijk belastingbetaler ben ge weest, om uitstel, tot dat er een re geling zal zijn getroffen voor de slachtoffers, die hun geld en hun in komen kwijt zyn. Ik kreeg uitstel, maar moet 3,6% interest per jaar be talen. Is dat nu hulp Ik kan nu be ter om 'n dwangbevel vragen. Er v<Rt toch niets te verkopen. En straks weer wel. Wat adviseert U in deze Aldus een brief van een trouwe le zer. Wij hebben de schryver geadviseerd om ontheffing van de rentebetaling te vragen. Want ook belastingamb tenaren hebben een hart en zij zul len de onbillijkheid van deze rente voor mensen, die alles kwijt zyn, ze ker inzien. Jammer alleen, dat men de rente niet onmiddellijk kwijt schold. Uit eigen beweging Het gaat met Nieuw Guinea nog niet goed. Geen minister en geen Kamerlid, die het tegen deel beweren. Intussen hadden wï na tuurlijk voor Nieuw Guinea sedert 31 December 1949 (de ondertekening der Unie-overeenkomst) al heel wat kunnen doen. We zouden er een goe de beurt mee gemaakt hebben. Als het achterwege blijven van al dat nuttige werk veroorzaakt was door vrees voor een al te groot ri sico, zouden wij daar vrede mee kun nen hebben. Maar insiders verklaren, dat ieder particulier initiatief verzandt in de overheidsbureaucratie. Alle onderne- mïngsdrang loopt dood in meters lan ge memoranda. Er wordt in Nieuw Guinea ieder jaar voor 20 millioen geïmporteerd en slechts voor 4 millioen geëxpor teerd. In Hollandia, de hoofdplaats, houdt de industrie op met twee li monadefabriekjes, een baksteen- en een oliewin-bedrijf. Schoen- en kleer makers vormeh met enkele timmer lieden en reparateurs het gilde der ambachtslieden Wordt het geen tyd de dingen wat beter aan te pakken Straks krijgt Soeltarno gelijk met zyn bewering dat Nederland niet in staat is met Nieuw Guinea ook maar iets te beginnen. den is met een beëindiging van de bloedige Koreaanse oorlog en met een vreedzame regeling van het Koreaan se geschil. Indien ae Verenigde Naties oprecht naar het tot stand brengen van vrede streven, zal dit voorstel worden aanvaard". In de hoofdsteden der Westerse landen is het compromis-voorstel van Tsjoe En Lai met voorzichtig opti misme ontvangen. In Engelse regeringskringen noem de men het „bemoedigend". Algemeen werd er betekenis aan gehecht, dat het Chinese voorstel is gedaan na het, bezoek, dat Mao Tse Toeng, de Chinese dictator enkele da- fen geleden aan Moskou heeft ge- racnt. Men acht het in Londense di plomatieke kringen mogelyk, dat Zweden de neutrale mogendheid zal worden, naar wier gebied de krijgsgevangenen zullen worden overgebracht. Het aan de Sow- jet-Unie grenzende Zweden heeft immer standvastig geweigerd aan welke verdedigïngsorganisa- tie ook medewerking te verlenen. Het heeft, om zijn neutraliteit onverzwakt te kunnen handha ven, zelfs geen verdedigingsbe sprekingen met de Scandinavi sche broederlanden willen hou- den. De koude oorlog Het voorstel van Tsjoe En Lai is het laatste van een reeks welwillende febaren van Sowjetrussische zijde, ie begon na het overlijden van Sta lin, nu drie weken geleden. Malenkof begon met, in zijn bij Sta- lins teraardebestelling gehouden grafrede, in de meest verzoenende be woordingen, die te Moskou zijn ge sproken sinds het begin van de zg. „koude oorlog" te verklaren dat er geen geschil tussen Oost en West be stond, dat niet door onderhandelingen zou kunnen worden opgelost. Daarop volgden concessies van Russische zijde, zoals het openen van besprekingen over toezicht op het luchtverkeer boven Duitsland, de her opening van een naar Berlyn voerend kanaal en de belofte om hulp te ver lenen bij het op vrye voeten stellen van in Noord-Korea geïnterneerde ge allieerde burgers. Het Westen heeft immer Korea en Duitsland als de punten beschouwd, waaruit zou moeten blijken of de com munisten inderdaad vrede wensen. Vrede in Korea zou de grootste ontspanning in de door de „koude oorlog" teweeg gebrachte internatio nale spanning zijn, welke zich sinds het, in 1949, beëindigen van de Russi sche blokkade van Berlijn heeft voor gedaan. Vrede mogelijk „A.F-P." meldt uit Washington dat de staf van generaal Mark Clark, de Amerikaanse opperbevelhebber der verbonden strijdkrachten in Korea, van mening is dat, indien de jongste voorstellen van Tsjoe En Lai „welge meend" zyn, het einde van de Kore aanse oorlog zeer waarschijnlijk moet worden geacht. Men legt er te Washington evenwel de nadruk op dat er totnutoe slechts sprake is van door radio-Peking om geroepen berichten. Men wacht er thans op of de aan de Chinees-com munistische premier en minister van buitenlandse zaken toegeschreven voorstellen worden bevestigd. OVERLEG MET EDEN Betere betrekkingen met Sow jet-Unie De Britse ambassadeur in Moskou, sii Alvary Gascoigne, is voor het ple gen van overleg naar Londen ontbo den. Een woordvoerder van de Britse ambassade in Moskou verklaarde te menen, dat minister Eden, de am bassadeur heeft ontboden. Woensdag wordt Sir Alvary te Londen ver wacht. Naar in Londen verluidt wil Eden de ambassadeur persoonlijk spreken Dit is de graftombe van Koning Geor ge V in St-George's Chapel. Windsor, waar Koningin Mary zal worden begra ven. Stuk van Maurits Dekker in Esperanto opgevoerd Het toneelstuk „De wereld heeft geen wachtkamer", dat door de heer F. Faulliaber, voorzitter van de Bond van Arbeiders esperantisten is ver taald in het Esperanto, wordt op het ogenblik in deze taal in Japan opge voerd. Maurits Dekker heeft tegen over de bon'" zijn waardering voor deze vertaling uitgesproken. Meer troepen voor de Mau-Mau-oorlog Nieuwe Britse troepenversterkin gen tot een totaal van 1200 man zijn op weg naar Kenya. Als deze ver sterkingen zijn aangekomen, zullen 5500 man Britse troepen beschik baar zijn voor de Mau-Mau-oorlog- voering. Maandag werden in Kenya bij ac ties tegen de Mau-Mau èlf Kikoe- joes doodgeschoten. over de mogelijkheid verbetering van de betrekkingen tussen de Sowjet- Unie en het Westen. Eden gaat on middellijk na Pasen op reis naar Turkije, Griekenland en Italië. Sir Alvary zou reeds aan het be gin van deze maand met verlof naar Londen zijn vertrókiren. Zijn vertrek werd echter na het overlijden van Stalin uitgesteld. Katoenbrand te Enschedé Tweede maal in enkele maanden tijds Door tot nu toe onopgehelderde ooi-zaak is Maandagmiddag om half drie brand ontstaan in een tweede voorraad balen ruwe katoen, welke bij de catastroohale brand in de loods van de N.V. Sesam te Enschedé op 10 Januari reeds door het vuur wa ren geblakerd. Het vuur greep door de stormachtige wind snel om zich heen en in een oogwenk waren twee grote stapels ruwe katoen, alsmede een trailer, welke met geblakerde katoen was geladen, door het vuur aangetast. De brand sloeg over naar de balen, die nog in de vernielde loods aanwezig waren, doch na en kele uren hard werken kon het vuur geblust worden. Drie motorspuiten moesten er aan te pas komen. In het Amsterdamse Concertgebouw is Zaterdagavond de slotavond gehou den van de actie „Beurzen open, dij ken dicht". Dat deze actie geslaagd is beioijst het eindbedrag, dal hier op originele wijzp door jeugdige, deelne mers aan deze avond getoond wordt. Deze jongens en meisjes vertegenwoor digen blijkens de provinciewapens die zij om hebben elk een van onze pro vincies. ...is het 15 jaar geleden, dat de beroemde Nederlandse dichter en letterkundig criticus Willem Kloos in Den Haag overleed. XXWXXWXXWXX^ In Rampenfonds 87,9 millioen Voor het Nationaal Rampenfonds is >t nu toe 87.9 millioen gulden bijeen gebracht. Om administratief-techni- sche redenen is de opbrengst van de radio-actie „Beurzen open-dijken dicht" hierbij nog niet inbegrepen. Zaterdag was de stand van het ram penfonds 87.4 millioen. Koninklijk paar naar Luxemburg Op 8 April zullen H. M. de Konin gin en Z.K.H. Prins Bemhard zich per vliegtuig naar Luxemburg bege ven, om op 9 April het huwelük tus. sen Prinsen Josephine Charlotte van België en Prins Jean van Luxem burg by te wonen. Het koninklijk paar zal daarbij vergezeld worden door Jkvr. C. E. B. Roëll en mr. G. C. D. Baron van Hardenbroeck, ounerceremoniemees- ter en grootmeester. Op de avond van de 8e April zul len koningin en prins te Luxemburg aanzitten aan een diner. Op 9 April zullen zij aanwezig zijn bij het huwe lijk en het daarop volgend défilé, om die zelfde dag - eer per vliegtuig naar Nederland terug te keren. BELGIS HET LAND DER HONDERDJARIGEN België telt thans 45 inwoners van honderd jaar en onder, onder wie 37 vrouwen. 39 van hen wonen in Vlaan deren en 6 in Wallonië. In 1900 be droeg het aantal honderdjarigen 8, in 1910 zestien, in 1920 18 eu in 1930 KLACHT VAN MONTGOMERY Een nieuw program is nodig Veldmaarschalk Montgomery, plaats vervangend geallieerd opperbevelheb ber in Europa, heeft Maandag in een rede voor de nationale persclub te Washington gepleit voor een algehe le opfrissing van de Noordatlantische Verdragsorganisatie. Deze was vol gens hem bedo.ven onder „nodeloos papierwerk", commissies, conferen ties en besprekingen. De veldmaarschalk ontvouwde een uit zes punten bestaand program voor de verdediging van het Westen tegen het „positieve en agressieve" beleid van de Sowjet-Unie. Zijn pro gram houdt in: 1. Een enkele organisatie met een „practisch en overeengekomen poli tiek beleid en militaire strategie" om in de gehele wereld het initiatief te nemen oy de verdediging van de niet- Herhalingsoefeningen voor 7 December-divisie Binnenkort zullen de herhalings oefeningen beginnen voor het perso neel van de nieuw gevormde 7-De- cember divisie. Tussen 15 April en 15 Juli zal dit personeel in drie groe pen worden herschoold in de Ameri kaanse organisatie en in het gebruik van Amerikaans materieel. Daar de beschikbare kazerne ruimte volledig in gebruik is voor de eerste oefening van jongere lichtin gen en voor de parate onderdelen, zal het personeel van de 7-Deeember divisi? worden gelegerd in verblijven, welke niet voor dit doel zijn bestemd, maar die op eenvoudige wijze hier voor tijdel^k gesch'kt zijn gemaakt. De oefening zal 33 dagen duren voor officieren en onderofficieren en 27 dagen voor korporaals en solda ten. Deze tijdsduur is zo beperkt, dat ook de Zaterdagmiddag zal worden benut voor oefening. Bewegingsvrijheid kan op Zater dag slechts worden verleend na 18.00 uur, tot Zondagavond laatste reisge legenheid. Voor het verlof tijdens de Pink sterdagen zal een bijzondere regeling worden getroffen. CORRIDOR MOET BEHOUDEN Militairen snellen vandaag te hulp met materieel SCHOUWSE DIJK, Maandagmiddag. Angstaanjagend hoog kolkte een wit-schuimende opgezweepte watermassa langs de ondermijnde Schouwse Dijk. Bij iedere golfslag spatte het water hoog op en beukten grote stukken wrakhout, palen en hnizenresten tegen de wankele dijkglooling en elke keer werd een stukje uitgevreten. Kletsnat zwoegden tientallen mannen tegen de opdringende watermassa, kletsnat in de gierende wind. Vracht auto's reden af en aan, geladen met kiel en zand, die in koortsachtige haast langs de afgeslagen dijkglooiing werden gestort. Af en toe plensden de slagregens in alle hevigheid neer, maar de mannen weken niet! Een voorman haalde een horloge uit de zak: „Nog drie kwartier hoog mannen... het moet!" En voort ging het, hoeden en petten op het hoofd vastgebonden, in regen en zeewater, gezichten en handen rood en paars, terwyl Je wind het zand scherp en snijdend over de bedreigde dijk joeg. De mannen van de diverse aanne mersmaatschappijen en de burgers uit Zonnemaire en Noordgouwe voch ten hier samen om het benoud van de polders achter de Schouwse Dijk, voor hun lyfsbehoud en de burgemees ter van Noordgouwe, ds. Barendrecht, vocht met hen mee. Overal dook hij op in het bedreigde deel vanaf dei- Weduwen tot Kakkersleeuw. Maar al werkten de mannen hun handen tot bloedens toe kapot, toch was het bij na een wanhopige strijd, want de zee vrat voort, waardoor de dreiging voor de droge corridor van dit rampzalige eiland groeide! Alarmstemming heerste er weer in dit gedeelte van Schouwen en het was als in de ramp nacht. Telefoon en stroomvoorziening waren tijdelijk gestoord, auto's en tractoren werden uit de garages ge reden en naar hooggelegen punten ge bracht, de revacuatie van het vee werd afgewacht. Elk ogenblik kon het immers gebeuren! Met de ruggen tegen de muur Met de rug tegen de muur wordt aan dit waterfront gevochten en daarom moet er versterking komen. Dat was ook de conclusie waartoe de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr A. F. C. de Casembroot, Maandagmiddag kwam na een be spreking met enkele waterstaatsmen sen. Onmiddellijk werden maatrege len genomen: vanmorgen vroeg an-i- veren drie- a vierhonderd militairen om de vermoeide arbeiders en burgers bij te staan in hun strijd om het be houd van de Schouwse Dijk. Waar schijnlijk zullen hier dezelfde mannen worden ingezet, die bij Billand-Batb reeds zulk uitstekend werk verricht ten en das van wanten weten. Zy brengen materialen mee, hetgeen eveneens zeer noodzakelijk is in de huidige situatie. Een bericht, dat weer moed geeft en de hoop doet her leven. Hoe is de situatie zo precair gewor den Het is gebleken, dat het materi aal waaruit de Schouwse Dijlt is ge maakt van veel mindere kwaliteit is dan werd aangenomen. De dijk was vrijwel niet bestand tegen de hevige wind en ging in snel tempo achterint. Met zandzakken moest dit verlies worden opgevangen, hetgeen echter niet overal gelukte. Voortdurend wordt de toestand van de Schouwse Dijk dan ook minder en ondanks de toegezegde militaire hulp blijft de si tuatie hier zorgelijk. Niet alleen mi litaire bijstand is nodig, ook het weer moet meewerken. Vannacht werkte een ploeg mannen verder aan het ge reedmaken van de zandzakken, die Dy het gloren van de dag naar de be dreigde punten worden gebracht. communistische wereld. De N-A.V.O. kon de gehele last volgens hem niet dragen en zy diende slechts een van de regionale organisaties te zyn, die tezamen de groep ter bepaling van de algehele strategie vormen. 2. Politieke eenheid en overeen stemming over alle kwesties en de oplossing daarvan. 3. Een overeengekomen plan voor het voeren van de koude oorlog en een toekomstige „hete oorlog", indien de ze zou uitbreken, gebaseerd op poli tieke, militaire en economische facto ren. 4. de nauwst mogelijke verbinding tussen politieke, militaire en econo mische belangen in de nationale ge meenschappen. 5- Grote verbetering van de huidi ge N.A.V-O., met „minder papierwerk, minder praten, meer en snellere be sluiten en meer practische handelin gen". 6. Een samenbrengen van hulp bronnen en geallieerde solidariteit. De NA.V.O, had veel bereikt en men diende dit op geen enkele wijze te kleineren, zo zei Montgomery. De omstandigheden waren echter sedert de oprichting van de organisatie ge wijzigd en de N.A-V.O. diende daar aan te worden aangepast. „Man, ge hadt pastoor moeten worden"! Toen aan boord van do „Si- bajak" bekend werd, dat een collecte voor het lampenfonds f 200 had opgebracht, sprong kapitein F. de Jonge voor de microfoon van de scheepsradio, hield een kernachtige toe spraak enhet resultaat werd 10.000, „Man, ge hadt pastoor moe ten worden!", zo luidde daar na de reactie van een Brabant se pater Maandag keerde de „Siba- jak" uit Indonesië terug, met aan boord o.a. een nieuwe we reldburgeres, de onderweg ter wereld gekomen dochter van mevrouw C. Rasenberg—De De Vries. XXWXX^ rxxwxxi 101-jarige in Bussum Maandag is Bussums oudste inge zetene 101 jaar geworden. Hij is daar mede een der oudste inwoners van ons land. Het is de heer P. A. van Stuijvenberg. Hij zag in Resteren het levenslicht en heeft daar 90 jaar ge woond. Pas enkele jaren geleden kwam hij naar Bussum. De gezond heid van de 101-jarige is nog goed. Hij schilt iedere morgen de aardap pelen en leest ook nog de krant. Kin deren en kleinkinderen heeft hij niet. Eerst op 47-jarige leeftyd trad hij in het huwelijk. Huiszoekingen bij Duitse communisten Naar officieel is meegedeeld, zyn Zaterdag in het gehele gebied van de Westduitse bondsrepubliek huis zoekingen verricht bij functionaris sen van de „Vereniging voor Duits- Russische Vriendschap." Twee secre tarissen zijn aangehouden. Ook zijn huiszoekingen verricht bij enige func tionarissen van de „Democratische vrouwenbond van Duitsland". Beide verenigingen worden als communis tische mantelorganisaties beschouwd. VERWACHT KOUDER. Enkele regen of hagelbuien, maar ook opklaringen. Matige tot krachti ge wind tussen Zuid West en West Kouder, voornamelijk in het Zuid-Oos ten van het land. ZON EN MAAN 1 ApriL Zon op: 6.16 onder 19.13. Maan op: 22.04 onder 6.18.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1