z NIEUWS IN EEN N0TED0P NAZORG VOOR LEERLINGEN VAN B.L.O.-SCHOOL TE MIDDELBURG WAIfHFREN HERVERKAVELINGSPLANNEN EN HET RAMPGEBIED MAANDAG 30 MAART 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 ARBEIDSTHERAPIE ONMISBAAR Plan tot vorming van een stichting en oprichting van een werkplaats Naar wjj vernemen bestaan op Walcheren plannen om te komen tot de vorming van een stichting, die de nazorg voor de oud-leerlingen van de b.l.o.-school te Middelburg ter hand kan nemen. Het ligt In de bpdoellng een werkplaats voor imbecielen op te richten en het streven is, samen te wer ken met andere instanties in casu de gemeentelijke dienst voor de maat schappelijke zorg te Middelburg die zich eveneens ten doel stellen om de minder-validen werk te verschaffen Hierover zijn reeds voorlopige bespre kingen gevoerd. De plannen worden thans nader uitgewerkt, waarbij de ini tiatiefnemers uiteraard hopen, op bepaalde subsidies te mogen rekenen. In het Nederlands staatsbestel wordt het recht op arbeid erkend. Daaruit volgt eigenlijk automatisch, dat ook degenen, die, hetzij lichamelijk, hetzij geestelijk gehandicapt zgn, recht op werk hebben, maar dan arbeid, die voor deze mensen geschikt is Men moet hen dus niet naar het werk brengen, doch het werk naar hen. Ook al stelt men op de voorgrond, dat in de meeste gevallen revalidatie ge heel of vrijwel geheel onmogelijk is. daarnaast mag niet uit het oog wor den verloren, dat ook de geestelijke geremden bg bepaalde, voor hen ge- eigende arbeid een grote handigheid kunnen verwerven en evenzeer gevoel voo» discipline- Door de geestelijk of lichamelijk mindei valicfen aan passend werk te helpen, wordt het sociaal belang ge diend, maar bewijst men deze mensen bovendien een grote, een haast on schatbare dienst. Want ook en mis schien wel juist voor hen is arbeid synoniem met levensvreugde: zij we ten, dat zij nuttig werk verrichten, dat zij niet zonder meer door de ge meenschap worden gesteund, doch hun eigen kostje verdienen. Zij be ginnen zich daardoor volwaardiger te voelen in een wereld, waarin zij soms wel eens dachten niet of nauwelijks meer mee te tellen. Is daaruit hun verblijdend-grote werklust te verkla ren? Het is een gelukkig verschijnsel, dat zowel de overheid als het particu lier initiatief begrepen hebben, dat hie. een grote, dankbare taak ligt. Zo is het ons, om een voorbeeld te noe men, bekend, dat de gemeente Mid delburg op het terrein van de arbeids- verschaffing aan minder-validen uit stekend werk verricht. Voor ruim 70 mensen, geestelijk of lichamelijk ge remd. heeft men een passende dag taak gevonden Zo werkt een ploegje aan de bouw van maquettes ten behoeve van het Walcheren in miniatuur, zo zijn an deren voor de gemeente werkzaam bij het egaliseren van percelen en bij drainagearbeid, werk dat anders bij Kadervergadering C.N.V. te Goes Onder voorzitterschap van de heer A. de Lange werd te Goes in „De Prins van Oranje" een kadervergadering ge houden van de Chr. Besturenbonden en de plaatselijke afdelingen. De heer HL Roolvink, secretaris van het C.N V. te Utrecht sprak over „Grote problemen van deze tijd". Allereerst behandelde de heer Rool vink 't huurvraagstult. Spreker acht te het billijk, dat huurverhoging plaats vindt. De huren zijn tot nu toe maar 15 procent en de lonen gemiddeld 80 tot 100 procent gestegen, terwijl de uitgaven voor onderhoud, belastingen, assurantiën enz. belangrijk omhoog zijn gegaan. Ook is verhoging recht vaardig ten opzichte van de huurders. Immers het verschil in huurpeil tus sen de voor- en na-oorlogse woningen is groot. Ook achtte spreker het verdedig baar. dat de huurverhoging op het platteland groter zal zijn dan in de steden. Het is nog niet te overzien, welke concrete compensatie-maatre gelen de regering zal nemen. Wel zal t nodig zijn, dat wettelijk bepaalde ver plichtingen voor de huiseigenaren worden vastgelegd, waarvoor wellicht gemeentelijke commissies nodig zul len zgn. Vervolgens besprak de heer Rool vink de werkloosheid en de werkge- legenheid. Het laatste punt, dat spreker be. handelde, was de steun aan de slacht offers van de ramp van 1 Februari. Hierover kwamen uit de vergade ring veel vragen, opmerkingen en ook klachten los. De heer Roolvink deelde o.a. mede, dat de drie vakcentralen zijn overeengekomen, zelf geen vergoedin gen voor schade in de persoonlijke sfeer te geven, maar dit in handen van de overheid of het Rampenfonds te la ten. Het C.N.V. heeft in het rampge bied 10 functionarissen aangewezen (voor Walcheren en de Bevelanden de heren Lodder te Vlissingen, Vinger ling en Koetsveld te Goes) tot wie men zien met vragen en klachten kan wen den. Na sluiting der vergadering hield de heer Koetsveld reeds een bespre king met verschillende gedupeerden. Het verkeersverbod tussen Yerseke en Krabbendijke In overeenstemming met wat wij daarover reeds in het kort in onze vorige editie mededeelden, bericht men ons thans van officiële zijde, dat het in de bedoeling ligt de verbin dingsweg Yerseke—Krabbendijke over de Oostdijk met ingang van 1 April voor het verkeer af te sluiten, maar bij wijze van overgangsmaatre gel de oude vergunningsbewijzen hun geldigheid te laten behouden tot en met 4 April. Slechts voor dringende gevallen zal er ontheffing worden verleend voor het verkeer tussen 20' uur en 6 uur en slechts in zeer uitzonderlijke ge vallen voor het verkeer tussen 6 en 20 uur- Aanvragen voor ontheffing kunnen nu reeds worden gericht tot de Rijkswaterstaat per adres het ge meentehuis van Krabbendijke. In de aanvraag moet, behalve naam en adres van de aanvrager, de aard van het voertuig, het kenteken of provin ciaal nummer en de datum en uren. waarvoor de ontheffing wordt ge vraagd. worden opgegeven. In geen geval zal ontheffing worden verleend voor aanhangwagens en opleggers- Al le bestaande doorgangsvergunningen zijn dus per 5 April a.s. vervallen. De inzittenden van auto's hebben geen aparte vergunning meer nodig. gebrek aan financiën daarvoor, niet zou gebeuren Een grote ploeg is in de plantsoenen bezig met onderhouds werk, het keren van de grond en weer anderen vinden arbeid én arbeids vreugde in het verzamelen, ^orteren en persen van oud papier en het ver vaardigen van papierwol Maai ook sommige andere Zeeuwse gemeenten konden door toepassing van de ge meentelijke sociale werkvoorzienings- regeling, dank zij welke een behoor lijke subsidie van "t rijk wordt ont vangen, de minder-validen arbeid ver schaffen en daardoor belangrijk soci aal werk doen. Arbeidstherapie is voor vele van deze mensen, met name voor degenen met een psychische afwijking, een ab solute noodzaak. De ervaring heeft dat langzamerhand wel geleerd Daar om verdient het initiatief om de im becielen. die het b-l.o. in Middelburg hebben gevolgd, nadien niet los te la ten. dan ook hartelijk te worden toe gejuicht. „Evacuatiepost" nr. 2 verschenen Het tweede nummer van „De Eva cuatie-post", het mededelingenblad van de Kamer van Koophandel vooi de Zeeuwse eilanden, is thans ver schenen en de redactie constateert daarin tot haar grote voldoening.dat het blad in een werkelijk bestaan de behoefte voorziet. Ook dit tweede nummer bevat een groot aantal me dedelingen en artikelen, die vo r ge troffen zakenlieden belangrijk zijn over de Schade-enquête commissie, inkwartieringsvergoeding, schade aan oproerend goed, hulpfonds kruide nierswaren. P.T.T., bankwezen, goe derenvervoer, dienstregelingen, eva cuatie-adressen enz. Er behoeft dan ook geen twijfel over te bestaan, dat de Kamer van Koophandel met deze uitgave haar leden inderdaad een bijzonder g.ote dienst bewijst en het begrijpelijk is. dat dit initia tief grote weerklank heeft gevon den. Vermelden wij tenslotte, dat het blad ook de namen bevat van door de watersnood omgekomen bédrijfs* hoofden. Het verkeer over de Oostdijk Op de vergadering van de Kring O. Z. Beveland der Z L.M te Krab bendijke, kwam Zaterdagmiddag de nieuwe regeling voor het verkeer over de Oostdijk ter sprake. Beslo ten werd om contact op te nemen met de Commissaris der Koningin, teneinde te verzoeken dat in de com missie die de nieuwe vergunningen zal uitgeven, ook een agrariër zit ting zal krijgen. De tafeltennisvereniging Tempo te Terneuzen speelde »n hotel „Centraal" een wedstrijd tegen een team van oud-mili tairen 14 R.I De uitslag was 17—3 in het voordeel van Tempo. RAAD OOSTKAPELLE Nieuwe wethouder en nieuw raadslid De raad der gemeente Oostkapel- le kwam onder voorzitterschap van burgemeester F. G. Sprenger in vergadering bijeen. Het nieuw be noemde raadslid, de heer J. Geldof Wzn., werd beëdigd en door de voor zitter verwelkomd. Hierna volgde de verkiezing van een wethouder. Uit gebracht werden 6 stemmen op de heer C. Wondergem en 1 stem blan co. Na zrjn benoeming werd de heer Wondergem door de voorzitter toe gesproken. De nieuw benoemde wet houder dankte voor het vertrouwen en hoopte zijn beste krachten te zul len'geven. Wethouder Maljaars zei- de dat hij nu met de 5e wethouder in het college van B. en W. gaat samen werken in de tijd van 18 ja ren. Vervolgens werd besloten de te kening, als bedoeld in art. 1 van de algemene Politieverordening, van de kom der gemeente, aan te vullen met enige gedeelten der gemeente. Bij de rondvraag werd geïnfor meerd naar de vorderingen van de landbouwhuishoud^chool, restauratie toren, reddingsmaterieel bij eventu ele onderloping van een deel der ge meente en naar de aanmelding van vrijwilligers Bescherming Burgerbe volking. Op al deze vragen werd door de voorzitter een toelichting verstrekt. Meto klopte Zeelandia in de tweede helft De dwars over het veld staande straffe wind in de wedstrijd Zeelandia Meto (02), maakte het moeilijk de bal te spelen en mede, door het min der goede spel van weerzijden was de wedstrijd slechts bij ogenblikken aan trekkelijk. In de eerste helft, het slechtste deel van de wedstrijd, werd niet gescoord al had Meto een licht overwicht. De afwezigheid van Cor v. d. Weel was een duidelijke verzwakking voor de Zeelandia-verdediging. Door de krach tige wind was het spel teveel aan toe vallige omstandigheden onderhevig en hierdoor kon Zeelandia te weinig profiteren van de versterking, welke de rechtervleugel met het opstellen van een zeer jong, maar handig spe lertje, heeft ondergaan. De voorhoede als geheel liep zonder succes naar zijn vorm te zoeken. Het was in de twee de helft, dat Meto de meerdere stoot kracht van zijn aanval uitbuitte door in de 19e minuut de leiding te nemen door de midvoor (01), gevolgd door een doelpunt van de spil na een half uur spelen (02). Een offensief van Zeelandia in het laatste deel van de wedstrijd was veel gevaarlijk, maar le verde geen doelpunten op. Foutenreeks van De Zeeuwen bracht verdiende nederlaag In een wedstrijd waarin RKFC het beste van het spel had, is het deze club gelukt een verdiende overwin ning op De Zeeuwen te behalen. Voor de rust waren beide partijen goed tegen elkaar opgewassen. Na de rust toen RKFC het voordeel van de wind had, waren de Brabanders gevaai'lij- ker. Al direct na de aftrap lanceer de de RKFC-voorhoede enige zeer gevaarlijke aanvallen. Na 5 min. had een hiervan succes toen een misver stand m de Zeeuwen-verdediging door de RKFC-linksbinnen werd af gestraft (10). Geen 2 min. later was het W. Leynse die uit een pas van De Klerk keurig gelijk maakte (1—1). Na de thee was het De Zeeuwen dat het eerst enkele aanvallen on dernam. Het was weer W. Leynse, die na 5 min. De Zeeuwen de leiding bezorgde (12). Toen er 15 min. ge speeld was kende de scheidsrechter RKFC om onbegrijpelijke redenen een strafschop toe. Midvoor Versluys nam deze strafschop echter slecht en zij werd door doelman Florusse gestopt. De terugspringende bal werd op nieuw door Versluys ingeschoten en nu was het raak (2—2). Dit ontmoedigde De Zeeuwen en de achterhoede beging fout op fout. De gevaarlijkste man in de RKFC- voorhoede, Versluys, wist deze fou ten met 3 goals af te straffen (5 2). Even voor het einde was het W. Leynse, die met een goed schot de stand op 5—3 bracht. Chef-bakker M. C. Boutens vefliet „De Broederband". Dezer dagen nam de heer M. C. Bou tens, chef-bakker bij de Vlissingse Coöperatie „De Broederband", die de ze dag tevens zjjn 40-jarig jubileum in dienst der coöp. vierde, afscheid van het bedrijf in verband met bet berei ken van de pensioengerechtigde leef tijd. In het gebouw „Concordia" aan de Palingstraat waren bestuurs- en personeelsleden met hun dames bijeen gekomen, om de heer Boutens een prettig afscheid te bezorgen. In het bijzijn van zijn echtgenote en van verschillende familieloden werd de ju bilaris hartelijk gehuldigd. De'voor zitter van de coöperatie, de heer S. de Graaf, merkte in zijn toespraak op, dat bij narekenen was gebleken, dat onder leiding van de heer Boutens in het bedrijf niet minder dan 20.000.000 broden zijn gebakken. Spr. bood na mens het bestuur en het personeel 'n radiotoestel aan. Mevrouw Boutens mocht bloemen in ontvangst nemen. Vervolgens hield de heer D. Hei boer nog een geestig speechje, waar na hij namens het personeel een ro kertje aanbood. Als vertegenwoordi ger van de commissarissen sprak de heer A. Schrier en als oud-collega bood de heer L. P. van Oorschot ge lukwensen aan, hierbij de heer Bou tens prijzend om zijn plichtsbesef. Ook de oud-voorzitter, de heer A. de Bai't, feliciteerde de jubilaris en wens te hem een welverdiende rust toe. Tenslotte dankten de jubilaris en zijn zoon voor de bewezen attenties. Velen kwamen hierna door een hand druk persoonlijk afscheid nemen. Voor de rest van de avond was het woord aan de cabaret-club van „De Broederband". Candidatenlijsten C.H.U en Gemeentebelang voor de raad Tc Westkapelle hebben de partijbe sturen van Gemeentebelang en C-H U hun candidatenlijsten voor de raads verkiezingen samengesteld. De lijst van Gemeentebelang is samengesteld als volgt: 1. L. Roelse, 2. J. Minderhoud. 3- P Minderhoud, 4. H. Verhulst, 5. mej. T de Vos. 6. P. de Vos. 7 H. Slab ber, 8. Chr- Minderhoud. De C.H U -candidatenlijst ziet er als volgt uit: 1 P Lievense Jz., 2. P K van Rooijen. 3. W Flipse. 4. P. Liesen- se Cz., 5. K- Lievense Cz., 6. J- Boo gaard, 7. N. Verhulst Az. R.C.S. behield tegen Vlissingen 2O voorsprong De bezoekers, die naar Souburg waren gekomen om RCS en Vlissin gen mooi voetbal te zien spelen, zijn teleurgesteld naar huis gegaan. De harde wind had daaraan wel de meeste schuld. Deze wedstrijd dan is geëindigd in een 20 overwinning voor RCS en niet direct omdat RCS zo in vorm was, maai' grotendeels omdat Vlissingen na de rust een zeer pover spelletje speelde. De voorhoede hield het spel veel te kort, er werd te lang getreuzeld en daar door kon de Souburgse achterhoede, zij het soms met kunst- en vliegwerk het gevaar steeds keren. Voor de rust, toen RCS het wind- voordeel had, was het spel iets aar diger. Men probeerde het nogal eens met verre schoten, waaraan de Vlis singse doelman de handen vol had. Na ongeveer 10 minuten plaatste Pieters een vrije trap naar Leeman, die met een harde kopstoot de bal via de lat m het doel deponeerde (1 0). Door dit succes aangemoedigd bleven de Souburgers aanvallen, maar ook al omdat de linkervleugel er niet te best in was, duurde het tot 10 minuten voor de rust, alvo rens de voorsprong werd vergroot. Leeman loste van zeer grote afstand kogel, die onhoudbaar juist onder de lat verdween (20). Na de rust liep Vlissingen hard van stapel en iedereen dacht, dat de voorsprong van RCS wel spoedig te niet gedaan.zou worden. Maar waar iedereen op wachtte, gebeurde niet Vlissingen kon er niet doorkomen. Al het zwoegen was tevergeefs, om dat men met korte passes tot vlak voor het doel wilde komen, hetgeen niet lukte. Zelfs kort voor het ein de kreeg linksbuiten Schinkel nog een prachtige kans er 30 van te ma ken, maar hg schoot mis en het ein de kwam dus met de eerste neder laag van Vlissingen. Scheidsrechter Verkerk hield de teugels strak in handen. Het landschap in de Franse literatuur Het Genootschap Nedetland-Frank- rgk te Middelburg heeft zjjn cyclus belangwekkende lezingen Donderdag avond in het Ned. Koffiehuis voort gezet met een voordracht van de heer Pierre Bellonnay van het Insti- tut Franqais, die „Le paysa** dans la litérature frangaise" tot onder werp had gekozen. Er bestond voor deze avond vrg veel belangstelling. Na ingeleid te zgn door ir. J. P. Berdenis van Berlekom en na enige sympathievolle woorden te hebben gewijd aan het getroffen Zeeland, schetste de heer Bellonnay op leven dige en boeiende wijze de belangrijke plaats, welke het landschap in de Franse letterkunde inneemt. Dat was reeds het geval in de oudste lite ratuur en dat valt ook te constateren in het werk van schrijvers en dich ters uit latere tijd, ook van onze tjjd. Een bepaalde landstreek dan wel de natuur meer in het algemeen gezien speelde en speelt dikwijls een be langrijke, zij het dan niet altijd een essentiële, doch ook wel een wat kunstmatige rol. Vanzelfsprekend noemde de spreker Jean Jacques Rousseau (La nouvelle Heloïse!) en hij zette uiteen, dat nadien „le pay- sage" lange tg'd bij schrijvers, dich ters, historieschrijvers in hoog aan zien stond. De heer Bellonnay ging nader in op wat hij noemde de ontrouw aan hei landschap. Sommigen hebben het omgevormd, zij gingen het idealise ren, waardoor het niet meer con creet was en in de moderne litera tuur krijgt men wel te maken met de brute vernieling: sommige modernen willen de wereld niet meer accepte ren zoals zij is, zij plegen revolutie tegen de schepping. Natuurlijk is het landschap ook herhaaldelijk en wel speciaal door de romantici, gebruikt als het lieflijk décor voor hun eigen ik, hun eigen gevoelsleven, hun lief de en hun smart, terwijl sommige dichters en schrijvers hét ook hebben beschouwd als introductie tot wat de mens niet kan zien. Met voorbeelden illustreerde spreker, dat De Balzac ook op het terrein van „le paysage dans la litérature" een realist in op tima forma was. Gemeentebelang St. Laurens In een ledenvergadering van Ge meentebelang te Sint Laurens werd de candidatenlijst voor de a.s. gemeen teraadsverkiezing vastgesteld. Voor dat tot stemming werd overgegaan, deelde mevrouw Ph. L. van de Voor de mede, niet meer als candidaat in aanmerking te willen komen. De can didatenlijst ziet er als volgt uit: 1. K. A. Hamelink; 2. A. de Visser; 3. M. Vaane; 4. A. S. Roth; 5. J. J. Snoep. Jubilëum bij de P.Z.E.M. Vrijdag vierde de heer K. M. Wie- lemaker' te Souburg, stoker in vaste dienst in de electrische centrale van de P.Z.E.M. te Vlissingen, zijn zilve ren dienst jubileum. Des morgens werd de jubilaris in het kantoor van de technische dienst te Vlissin gen op hartelijke wijze toegesproken door de directeur, ir. T. Michielsen, die hem dank bracht voor de aan de vennootschap bewezen diensten en hem. de gebruikelijke enveloppe met inhoud aanbood. Voorts spra ken de heer J. P. de Lange, tech nisch ambtenaar en de heer J. van Beuzekom, personeelschef. De heer A. Palmkoeck bood namens het per soneel als aandenken een armband horloge aan. Voor mevrouw Wie- lemaker waren er bloemen. De ju bilaris dankte voor de hem gebrach te hulde. A.R. groslijst voor de raad. In de vergadering van de A.R.- kiesvereniging „Nederland en Oran je" te Oostkapelle, werden de vol gende candidaten aangewezen voor de gemeenteraadsverkiezing: 1. C. Wondergem; 2. J. Gel dof Wzn.; 3. A. H. Geertse; 4. P. Wattel Jac.zn.; 5. J. de Kam Adr. zn.; 6. J. Jobse Mzn.; 7. A. Coppoolse. Ned. Christenvrouwen-bond De afdeling Middelburg van de Ned. Christenvrouwen-bond hield haar Maartvergadering in de Bo- gardzaal. Na de gewone huishoudelij ke zaken, sprak de heer J. Hooger- heide uit Wemeldinge over Mathilde Wrede, de engel der gevangenen. Op zeer onderhoudende wijze verhaalde de spreker van het leven van deze merkwaardige vrouw, die zich reeds als jong meisje het lot der gevange nen in Finland aantrok. Haar gehele leven stelde zij in dienst van deze ongelukkigen en sprak zij hen over Jezus Christus, die ook voor him zonde was gestorven. Vroegere postbestellingen in Vlissingen Naar wij vernemen worden te Vlis- siogen met ingang van vandaag bei de postbestellingen vervroegd. Dit is mogelijk geworden door de snellere postverbinding met Holland nu de treinen weer over de Moerdijkbrug kunnen rijden. De eerste bestelling zal nu 's morgens ongeveer kwart voor acht het Postkantoor verlaten, de tweede 's avonds omstreeks half zeven. (Slot van pag. 1.) Voor de afhandeling van enkele kringzaken, deelde de secretaris de heer M A. Kostense -nog mede, dat aan de voorzitters van de Kamers en de Watersnoodcommissie verzocht war vóór de behandeling van het wetsontwerp een bezoek aan Oost Z - Beveland te brengen, om kennis te nemen van de buitengewone omstan digheden in dit rampgebied. De "inanciële bescheiden van de Kring over 1952 waren verloren ge- g an. Besloten werd in 1953 te begin nen met het goed slot van 1951 De hoofdbestuursleden. de neren P Schee!e-de Putter en W. C. van der Werff en de plaatsvervangers, de he ren P H. A. Polderman en M. C. Lin- denberg werden herkozen Als nieuw hoofdbestuurslid resp. plaatsvervan ger werden benoemd de heren J van Maldegem Waarde, en I- Smallegan ge, Krabbendijke. Vervolgens was het woord aan de Prov Voedselcommissaris, ir. J. D Dorst, die mededeelde dat de Wet op de Watersnoodschade waarschijnlijk voor het zomerreces van de Kamers afgehandeld zal zijn Ongeveer 4500 personen hebben agrarische schade gelecen Hij wees op de mogelijkhe den om 8000 of meer voorschot te ontvangen voor het weer op r.ang brengen van het bedrijf. Vermoedelijk zal eind Mei/begin Juni begonnen worden met het registreren van alle agrarische schade. Een begin is ge maakt met de erkoop van geëvacu eerd vee. voornamelijk van Schouwen Df opbrengst van geslacht vee wordt rechtstreeks aan de betrokkenen uit betaald Dit moet als een voorschot op de taxatiewaarde worden gezien Het zal van de Wet afhangen of er nog een toeslag gegeven kan worden Het gebruiksvee zal ook worden ver kocht. voor zover de eigenaar geen Drijs stelt op behoud van dit vee. Het geld zal echter niet worden uitge keerd, Ir. Dorst stelde hierbij de vraag aan de orde of de O Z.-Bevelandse boeren ook vergoeding van gebruiksvee in natura en een centrale inkoop zouden wensen Het dagelijks bestuur van de ZL.M is hiervan ook voorstander daar een eventuele prijsstijging in de toekomst dan geen nadeel voor de boer met zich brengt. Bp de bespreking van deze kwestie, werden enkele bezwaren geuit tegen deze vorm van schadevergoeding, doch '«iteindeljjk verklaarde de verga dering zich acooord met een vergoe ding in natura en een centrale inkoop, waarbij ook rekening gehouden zal worden met de handelaren. De geredde varkens zijn verkocht en de opbrengst komt aan het Rijk, dat straks de vergoeding zal regelen Over de aardappelen kon ir Dorst mededelen, dat van natte en verloren gegane aardappelen geen directe be taling zal volgen Deze moeten wor den opgegeven bij de registratie van de schade. Wel is het mogelijk dat voorschotten worden betaald op afle veringsbriefjes, welke bij het afne men van aardappelen werden ver strekt Ook voor afgeleverde droge aardappelen uit polders die gevaar liepen, zal een voorschot van t 8 per 100 kg. worden gegeven Verkochte doch nog niet geleverde producten worden alleen als verkocht be schouwd. indien deze in de schuur zijn gewogen of geteld. Het herstel van landbouwwèrktuigen zal later volle dig terugbetaald worden. Bg de be spreking zegde ir Dorst op aandrang van de Rillandse boeren toe. dat het kantoor van de P.B.H. te Beth voor lopig nog zal blijven bestaan totdat de verbinding met Schore gemakkelij ker is Geschrokken van Kruiningen De rijkscultuurconsulent en inspec teur van Landbouwherstel ir. J Post deec hierna enkele mededelingen over herstel van de gronden e.d Hij gaf in overweging herstel van dijken te combineren met verbetering, om later Latere buslichting te Middelburg De laatste buslichting op het post kantoor te Middelburg, die aanslui- 'tr.g geeft op de nachtposttreinen en die tot nu toe om 17.30 uur geschied de, zal voortaan van Maandag tot en met Vrijdag om 19.45 uur plaats vinden. Dit betekent dus weer een aanmerkelijke verbetering, temeer omdat ook de lichting van de brie venbussen in de stad aan de gewij- zigde omstandigheden is aangepast JUTEZAK EN JONGENSBRIL. Van 18 tot en met 24 Maart 1953 wer den de volgende voorwerpen als gevon den aan het bureau van politie te Vlis singen gedeponeerd: jutezak, handschoe nen, iongensbril, shawl, etui met in houd. portemonnaie's met inhoud, huis sleutels. snoer parels, padvindersriem. rijwiel, bril en dat aan zijn bureau in lichtingen zijn te bekomen omtrent de adressen waar de navolgende voorwer pen zijn te bevragen: kinderwant, kin derarmbandje, overall, shawls, zakkam in etui, autoband, corset, turnbroekje. portemonnaie's met inhoud, windjack, autowieldop, handschoen, armband, hals kettinkje, weekkaart „Stoomtram Wal cheren", brilleglas, vulpen. Een vliegtuig, afkomstig uit Aruba, is Vrijdag bij de Venezolaanse kust neerge stort De vijf inzittenden zijn om het le ven gekomen. Volgens het Westberlijnse Inlichtingen bureau zijn kortgeleden bij een instorting in de uraniummijn van Aue, in Saksen (Sowjet-zone) achttien mijnwerkers om het leven gekomen, terwijl er ruim der tig werden gewond. 9 Een tramtrein van lijn 3 is Zondag middag bij de halte Frederlk Hendrik- plantsoen te Amsterdam, doordat de rem weigerde ingereden op een tramstel even eens van lijn 3. Negen passagiers liepen niet ernstige verwondingen op. Niet velen zullen zo gelukkig zijn ge weest als de Haagse stoker, die zijn week loon van i 65 en een ziekenbon verloor doch het geld dezelfde avond weer terug had Een dame vond vier briefjes van l 10 en de ziekenbon, waarop het adres stond van de man, bij wie de stoker in dienst is De verliezer werd op het politiebureau ontboden en juist toen hij daar was. kwam een man de vondst van 25 aange ven. Zaterdag werd m Capelle a. d. IJisei met goed gevolg het motorvrachtschip -Banka", bestemd voor de Stoomvaart mij. Nederland, te water gelaten en ln Rotti rdam werd dezelfde middag het mo tortankschip ..Wirakel". dat ln aanbouw is voor Phs. van Ommeren, in zijn ele ment gebracht. hogere kosten te voorkomen. Het schijnt in de bedoeling te liggen, evenals voor buitendijken, voor het herstel van binnenwerken een inte grale schadevergoeding voor te stel len. Ir. Post was geschrokken van de toestand In de-Kniiningse polder. Hij kon nog niet zeggen hoe de zaak hier opgelost zal moeten worden. Veel Is verzand, doch wat nog erger Is. op vele percelen is de bovengrond ver dwenen. Dit herstel zal veel gaan kos ten. In de Reigersbcrgse polder oinnen de Vierde weg schijnt het mee te val len Het herstel van de grond zal in natura geschieden, wanneer dit bin nen bepaalde grenzen blHft Het is echter mogelijk Jat herstel var be paalde percelen zo kostbaar zal moe ten worden, dat een kapitaalsuitke ring zal plaats vinden. Na enkele mededelingen over de gipsverstrekking en de vergoeding van kale kosten nin opbrengst bg de verbouw van bijv. gerst voor herstel van de grond, dealde Ir. Post nog me de dat rooien van boomgaarden alleen na goedkeuring door de tulnbouw- voorfichtingsdienst mag geschieden. Wanneer aan boomgaarden de nor male cultuurzorgen worden besteed en later mocht biHken dat deze bomen toch verloren zijn, zullen ook de be spuitingen vergoed worden. Herverkaveling Naar aanleiding van een opmerking van de heer W. J- L. de Groof, die aan de gang van zaken bij de ruilverka veling te Kruiningen in 1940 herin nerde. deelde Ir. Post mede, dat bin nenkort een wetsvoorstel zal verschij nen, waardoor bU K- B. bepaalde ge bieden kunnen worden aangewezen, waarop de Herverkavellngswef Wal cheren van toepassing zal worden verklaard. Spr. verwachtte niet dat, gezien de financiële en organisatie- moeilijkheden. veel aandrang zal wor den uitgeoefend. De verzoeken voor herverkaveling zullen In het algemeen wel lilt de gebieden zelf moeten ko men Gedacht wordt aan Schouwen, Tholen en de Zak van Zuid-Beveland, wanneer daar de frultopstand verlo ren zon gaan. De rijkstuinbouwconsulent, ir. W. van rioest, wees hierna op de gevol gen van de ramp voor de fruitteelt in O Z.-Beveland. Van de 400 ha zal wellicht slechts 45 ha te redden zijn. Overigens kan er nog weinig positiefs gezegd worden over de gevolgen van de inundatie. De frultbedrijven in de Nieuwlande-, de Zimmerman- en de Emmanuelpolder zijn nog wel de moeite waard om te trachten deze te redden. De boomgaarden in Waarde en Kruiningen kunnen echter wel af geschreven worden Het ligt In de be doeling een kapitale vergoeding van boomgaarden te verstrekken, dus geen uitkering in natura- Structuurverval erger dan verzilting Als voorlaatste spreker wees de landbouwconsulent. dr ir. C. W. C. van Beekom erop, dat de ontzilting zich in een jaar voltrekt. Er is hier voor 250 mm. regen nodig. Na de winter 1953/'54 is daarom net proces van de ontzilting afgelopen M:et het probleem van structuurverval zit men echter jaren. Op de lichte gronden tenminste drie en op de zwaardere gronden minstens vijf jaar. De beste remedie is hier de grond zoveel mo gelijk rust geven. Tenslotte wees de directeur van het boekhoudbureau. de heer B Meij- ers nog op enkele belastingfaciliteiten voor de gedupeerden en gaf een op somming van enkele wensen welke nog leven. Met een slotwoord van de kring voorzitter. de heer P. Scheele-de Pul ter werd daarop deze geslaagde ver gadering, die o.m. ook werd bijge woond door de burgemeesters van Krabbendijke en Kruiningen en de wnd. burgemeester van Waarde, be sloten. .VAN "TOT WIN IJPE" De Chr. Evangelische gemeente te Breskens beeft voor het Rampenfonds 676.22 bijeengebracht. In hotel ..De .enhoorn" te Oostburg organiseerde de E.V.O. voor haar West Zeeuwschvlaamse leden een voorlich tingsavond. waarvoor veel belangstelling bestond. De heer J. Brands hield een le zing ove> principes van verbranding bfj benzine en Dieselmotoren, de smering en de krachtoverbrenging. Tevens gaf nij een toelichting bij enkele leerzame films. Voor het examen meester-schilder slaagde te Boxtel de heer W. P. M. Canon uit Aardenburg. Op Zaterdag 18 April a.s. zal op het gemeentelijk sportterrein bij de Elder- schans te Aardenburg een voetbalwed strijd worden gespeeld tussen een elftal van het gemeentepersoneel en een team van de douane. De opbrengst is bestemd voor het N.R.F. In de sociëteit te Aardenburg voerde de Vereniging voor Volksonderwijs de klucht „De Huistyran" van Godfried Bo- mans op. De heer W. Timmermans, noofd van de o.l. school te "Aardenburg opende de bijeenkomst en de heer Boon uit Goes hield een propagandarede voor Volkson derwijs Het stuk werd goed gespeeld, de belangstelling was matig. De opbrengst van collectes tijdens In terkerkelijke diensten in de Ned Herv. kerk te Wolphaartsdijk gehouden was van 22 Februari tot 8 Maart 472.59 De col lecte voor de diaconie leverde ln Januari in dezelfde kerk 264.30 op en voor de in wendige zending werd I 202,55 bijeenge bracht Bij de verplichte stierenkeuring te Ga- pinge werden 7 stieren aangevoerd Goed gekeurd werden Adema van gebroeders Traas. Ulker Adema van J A Vos. Julius Ulker van W Louwerse. Roza's Adema van J Louwerse. Gerard van Adema van J. Wattel en Frits van Frans van idem. Afgekeurd één. HOOG EN LAAG WATER 31 Maart Vlissingen Terneuzen lansweert ".ierikzee vV emeldinge CJ.+N.A.P 2.27 192 210 215 126 154 U.+N.A.P. 14.25 196 U.—N A.P. U.-N.AP. 4.02 4.17 15.16 16.05 16.29 16.38 219 227 144 173 8.51 9.26 10.07 9.34 9.51 227 247 265 183 211 20.50 21.25 22.09 21.39 22.04 202 221 238 154 178

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 7