PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Verband tussen de oorlogen in Korea en Indo-China Met schadevergoeding staat het bestaan van ons gewest op het spel BILT BESPREKING WAPENSTILSTAND OP KOREA HERVAT? KONINGIN MARY OPGEBAARD IN WESTMINSTER HALL 196e Jaargang - No. 75 Dagblad uitgave van de firma Provinciale "eeuwse Courant Directie F. van de Velde en F. B. den Boer, Adj. 1 de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5,70 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLlSSINGSE, GOESSE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 30 Ivlrt. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 Ct. per mm. Minimum p. advertentie 13.— Ing. mededelingen driemaal tariet. Kleine advertenties max. 8 regels) van 1—5 regels i 1.Iedere regel meer 20 cent. .Brieven of adres Bureau van d ad" cent meer. Giro nr. 359300 PB.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen, BrDUwerijstr. 2; Zierikzee. N Bogerdstr. C 160. telef. 26. FRANKRIJK EN AMERIKA ZIJN HET EENS Saarkwestie moet op korte termijn opgelost worden Er is een gemeenschappelijk Amerikaans-Frans communiqué verschenen over de besprekingen, die de Franse .ministers-delegatie gedurende drie dagen heeft gevoerd met de Amerikaanse regering te Washington. In dat communiqué wordt gewaarschuwd, dat een wapenstilstand in Korea niet mag worden benut voor „het verplaatsen van de Chinese communistische agressie naar Indo-China of elders i n het Verre Oosten." Een wapenstil stand, die eventueel wordt gesloten zal een stap nader naar de. vrede moe ten zijn. Zou de wapenstilstand benut worden om elders in het Verre Oosten een agressieve oorlog te voeren, dan zou dat rechtstreeks in strijd zijn met de voorwaarden, waarop elke wapenstilstand in Korea zou worden aangegaan. De beide regeringen hebben ook overeenstemming bereikt over de status van het Saargebied, dat op het ogenblik een geschil vormt tus sen Frankrijk en Duitsland. De rege ringen van de V. S. en Frankrijk er kennen „het belang van een regeling van de Saarkwestie." Het communiqué zegt evenwel niet nader of de kwestie vóór de be krachtiging van het verdrag voor een Europese Verdedigings Gemeen schap moet worden opgelost, maar Frankrijk is wel daarvoor gepor teerd. Frankrijk en de V. S. zijn het er over eens geworden, dat gestreefd moet worden naar een oplossing bij de eerste de beste gelegenheid. De oplossing zou moeten berusten „op een basis, die een Europese status aan het Saargebied zal verschaffen". Deze status zou moeten stroken „met de beginselen van de Europese Verdedigings- en de Steenkool- en Staalgemeenschap." Vervolgens wordt medegedeeld, dat Frankrijk en de V.S. het eens zijn geworden over de volgende pun ten: Acht punten 1. Dat de aard van de Sowjetrus- sische bedreiging van de niet-com- munistische wereld niet is gewijzigd als gevolg van de jongste ontwikke lingen in de Sowjet-Unie. 2. Dat de oorlogen in Indo-China en Korea met elkaar verband hou den. 3. Dat er een grondige studie ge maakt moet worden van de kwestie, hoe en in welke mate de V. S. ma teriële en financiële steun zouden kunnen geven om de oorlog in Indo- China te winnen. 4. Dat strategisch materiaal ont houden moet worden aan landen, die de vrede en veiligheid van de niet- communistische wereld bedreigen. (De Franse regering deelt in het communiqué mede, dat zij voorne mens is, net bunkeren van schepen, die strategische materialen naar communistisch China vervoeren, en het vervoer van dergelijke ladingen naar China door alle Franse schepen te verhinderen). 5. Dat er een voortdurende drin gende noodzaak bestaat „een Duitse militaire bijdrage tot de verdediging van Europa toe te staan en het hui dige bezettingsregiem in Duitsland door contractuele overeenkomsten te vervangen." 6. Dat het nodig is, „met de ge ringst mogelijke vertraging" de Eu ropese Verdedigingsgemeenschap tot stand te brengen. Vuurzee temidden van kruitmagazijnen In de eenzaamheid van de uitge strekte weilanden langs de weg van Amsterdam-Noord naar Purmerend hebben twee echtparen Zondag heel vroeg in de ochtend angstige ogenblik ken doorgemaakt, toen vlakbij tuin woningen een tussen twee kruitmaga zijnen ingebouwde houten loods met leermaterialen, waaronder tien artil lerietrekkers voor kanonnen, in vlam men opging. Dank zij de Zuid-Wester-storm, die de laaiende vuurzee in N.-O. richting joeg, bleven de beide uit steen opge trokken kruithuisjes gespaard. De houten loods werd in een half uur tijds in de as gelegd. Hoe op dit verlaten punt en op dit tijdstip brand kon ont staan, is tot dusver een raadsel. In de afgesloten kantoorruimte stond 'n kachel, doch aangenomen moet wor den, dat deze niet brandde. Fantastische rit op rug van wild zwijn :j- In de bossen van Vlodrop ;j; werden vijf wilde zwijnen X gesignaleerd. Direct trokken X enige leden van de plaatselij- ;j; ke jagersvereniging er op uit X cn drie van de vijf dieren kon- den worden neergelegd. Eén ;i; der jagers kreeg een zwyn X voor de loop en vuurde. Het X dier sloeg tegen de grond, :j; maar toen de jager naderbij x kwam sprong het weer over- X eind en wilde de benen nemen. r In zijn ijver om het dier niet X te laten ontsnappen, sprong X Ij: de jager er bovenop. Met de X man op zijn rug ging het zwijn door de dennen en strui- ken. Een boswachter zag het vreemde geval aankomen. Ge- lij Ijl wapend met zijn bijl sprong pi ij; hij er op af en slaagde erin X om met een goedgerichte slag het zwyn te vellen en de jager "f uit zijn benarde positie te ver- X lossen. Natuurlijk grote vreug- '<•1 de in het jagerskamp en aan Ijl Ij: sterke verhalen geen gebrek. 7. Dat de V. S. en Frankrijk met elkaar overleg zullen plegen over niet-Europese vraagstukken, „in het licht van de internationale positie van beide landen." 8. Dat verdere bestudering van het vraagstuk, hoe vorderingen ge maakt kunnen worden naar een evenwichtiger en uitgebreider we reldhandel en de inwisselbaarheid van valuta's, nodig is. Dollarhulp Tot zover het communiqué. Vrij dagavond deelde de Franse premier Mayer aan verslaggevers mede, dat een beslissing over de Franse Navo- bijdrage eerst op 23 April a.s. wordt genomen. Over de inwisselbaarheid van de valuta's merkte -hij op, dat geen der landen, die aan de tweede wereld oorlog deelnamen dezé inwisselbaar heid kan bereiken zonder steun van de Verenigde Staten. Frankrijk heeft dollaiïnvesterin- gen nodig voor bouw van goedkope woningen en voor ontwikkeling van zijn overzeese gebieden. Het zou verontrust zijn over elk voorstel om de Europese betalings unie te verzwakken. Vijfde slachtoffer van vrouwenmoordenaar Christie Beenderen in vuilnisemmer In de tuin van het huis, waar te Londen de vrouwenmoordenaar John Christie heeft gewoond, werden Zater dag de resten van een vijfde vrouwen- lijk gevonden. Men heeft de leeftijd van dit slachtoffer niet kunnen vaststellen. Wel kon vastgesteld worden, dat de moord ongeveer 6 jaar geleden ge pleegd moet zijn. De resten be staande uit beenderen werden in een begraven vuilnisemmer ontdekt en vermoedelijk is getracht de resten eerst te verbranden. De woning en de bijbehorende tuin worden thans aan een nieuw onder zoek onderworpen. Officieel is medegedeeld, dat de voortvluchtige John Christie begin vo rige week is gezien toen hij een pen sion bezocht in een der Londense voor steden. Nog een slachtoffer De politie heeft bij het graven in de tuin van Christie, een zesde lijk gevonden. Men weet nog niet of de beenderen die van het skelet van een man of een vrouw zijn. In het Rampenfonds thans 87.400.000 Bij het Nationaal Rampenfonds is thans een bedrag van f 87.400.000 binnen. Van het boek „De Ramp" 550.000 exemplaren verkocht. Hier voor is 200.000 kg. papier nodig. Bij de vervaardiging zijn 24 drukkerijen ingeschakeld. In Rotterdam heeft de zaakgelastig de van de Canadese ambassade m land, de heer P. Tremblay, Zaterdag een groot aantal goederen, bestemd voor de slachtoffers van de waters nood, overgedragen aan het Rode Kruis. De waarde bedroeg o.m. 45.000 Canadese dollars. DIPLOMATEN ZIJN OPTIMISTISCH Noordelijken willen zieke en gewonde gevangenen uitwisselen De Noordkoreaanse opperbevelhebber maarschalk Kim II Soeng en de Chinese bevelhebber Peng Teh Huai hebben Zaterdag medegedeeld, dat zij het voorstel van de Verenigde Naties aanvaarden tot uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen. Zy stelden ook de onmiddellijke hervatting van de bestandsbesprekingen voor, die sedert October van het vorig jaar geschorst waren. Zoals men weet werden ze afgebrok en, omdat de verbonden mogendhe den weigerden tot gedwongen repatriëring van alle krijgsgevangenen over te gaan. Westelijke diplomaten te Londen zijn van mening, dat de boodschap, waarin de Noord-Koreanen en Chine zen zeggen accoord te gaan met het voorstel der Verenigde Naties om zie ke en gewonde krijgsgevangenen uit te wisselen, het meest belovende teken is, dat Moskou wellicht oprecht een einde wenst te maken aan de „koude oorlog". Men blijft echter de gebeurtenissen met de grootste omzichtigheid volgen. Een '"oordvoerder van de Zuid-Kore- aanse regering te Seoel verklaarde, dat alle in vrijheid gestelde zieke en gewonde krijgsgevangenen, die naar Zuid-Korea terugkeren op hun poli tieke betrouwbaarheid onderzocht zul len worden. Te Parijs werd medegedeeld, dat Mo- lotov aan de Franse ambassadeur te Moskou bemiddeling toezegde voor vrijlating van Franse burgerlijke ge- Vijf Brabantse Kamerleden van de fractie van de K.V.P. hebben hel ramp gebied in West-Brabant bezocht. Zij konden zich een beeld vorinen van de verwoestingen en ook van de herstel werkzaamheden door hun bezoek aan SteenbergenNieuw-Vossemeer, Sint Philipsland, Halsteren en Rilland. De Kamerleden op het drooggevallen Sint Philipsland. De ravage is hier nog ver schrikkelijk. Grove fouten bij bouw van kruiser De Ruyter Het lid van de Eerste Kamer de heer Algra heeft de minister van Marine schriftelijk gevraagd of hg kennis heeft genomen van de alar- merende berichten in „Ons Noorden" van 27 Maart onder het opschrift: „Proefvaart onthult ontstellende feit; grove fouten bij de bouw van de nieuwe kruiser De Ruyter." De heer Algra wil weten of deze berichten juist zijn en zo ja, in hoeverre dit alles zal moeten leiden tot ernstige vertraging in de afbouw, op hoeveel de financiële schade moet worden begroot en welke instanties voor een en ander verantwoordelijk zijn. interneerden, die zich in Noord-Korea bevinden'. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken beschouwt de Noordelijke boodschap als een „on voorwaardelijke aanvaarding" van het voorstel der Verenigde Naties van 22 Februari j.l. In een verklaring wordt gezegd, dat dit voorstel in overeenstemming is met artikel 109 van de Geneefse Con ventie betreffende krijgsgevangenen, betreffende uitwisseling van zieke en gewonde gevangenen op basis van vrij willigheid. De Nederlandse Spoorwegen hebben Zaterdag het treinverkeer tussen Dor drecht en Breda bij aanvang van de dienst hervat. Vrijdagmiddag vond op het traject een proefrit plaats, welke uitstekend slaagde. De eerste trein pas seert de Moerdijkbrug. Links op de achtergrond een gedeelte van de ver- keersbrug. Mislukte roofoverval te Aneldoorn Een (mislukte) roofoverval heeft Zaterdagmiddag de Brinklaan te Apeldoorn gedurende korte tijd in rep en roer gebracht. Op een ogen blik dat er geen klanten in de win kel aanwezig waren, kwam een man de kruidenierszaak van de heer W. K. binnerfstappen en vroeg de vrouw des huizes, die hem hielp, om een rolletje pepermunt.- Terwijl zij zich omdraaide om het gevraagde te pak ken, trok de man plotseling een re volver en sommeerde de vrouw haar mond te houden. Hij trachtte toen een snelle greep in de kassa te doen, doch had daartoe nauwelijks gele genheid, want mevrouw K. begon te gillen. Dat was het sein voor de overvaller om de vlucht te nemen. Het duurde niet lang of de over valler, een bankwerker uit Apel doorn, werd in zijn kraag gegrepen. De revolver, die hij tijdens zijn vlucht had weggegooid, is later gevonden en was ongeladen. KRANS VAN ROZEN, LELIES EN ANJERS Affuit getrokken door zes paarden Zondag is het stoffelijk overschot van koningin Mary van Engeland van het sterfhuis, Marlborough House, naar Westminster Hall overgebracht waar het opgebaard zal liggen. De doodkist, die op een door zes paarden getrokken affuit vervoerd werd, was bedekt met het persoon lijke vaandel van koningin Mary. Op de kist lag een krans van ro zen, lelies en anjers van koningin Elizabeth en de hertog van Edin burgh. Op een kaart stond geschre ven: „Met liefdevolle herinnering, van haar togewijde Lilibet en Phil lip." Hevig gevecht in de Italiaanse senaat Minister liep bloedneus op De Italiaanse Senaat heeft na een rumoerige zitting, die zonder onder breking 77 uren heeft geduurd de nieuwe kieswet aangenomen- Onder een oorverdovend tumult verklaarde de voorzitter de wet voor aanvaard met 174 stemmen. Neo-fascislen en Linksen stampten en schreeuwden en sommige senatoren liepen klappen op- Boeken en inktpot ten vlogen door de lucht en er ont stond een algemene verwarring, toen de protesterendeD naar de zetels van de ministers stroomden doch opgevan gen werden door de senatoren van het centrum. De zaalwachters grepen in, om de worstelende senatoren te schei den. De minister van binnenlandse za ken, Pacciardi, moest zich terugtrek ken. omdat hij een bloedneus had op gelopen. Hij liet zich in de verband- kamer van de Senaat behandelen. Eerder was een links voorstel, om met voorrang een wetsontwerp voor de sociale verzorging van vrouwelijke ar beiders op de rijstvelden te behande len, met 166 stemmen verworpen. Zoals men weet is de nieuwe kies wet er op gericht de grote partijen in het parlement de meeste zetels te ge ven en de kleine partijen minder kans te geven. Vandaar de felle oppositie der kleine partijen. OOSTBEVELANDSE Z.L.M.-ers BIJEEN Ir. M. A. Geuze: „Vertrouwen moet ons fundament zijn" „Wanneer geen volledige schadevergoeding wordt gegeven, staat het be staan van ons gewest op het spel- Indien het Nederlandse volk dit niet zou kunnen betalen, zou rijf procent van ons volk dit dan wel kunnen dragen Dit laatste aanvaarden we niet en daarom zullen we te allen tijde vechten voor een integrale schadevergoeding" Deze woorden van de Z-L.M-voorzit- ter, ir. M. A. Geuze, welke ook de mening van het gehele bestuur en van het K.N-L.C. vertolken, vonden Zaterdagmiddag weerklank in de vergade ring van de Kring Oostelijk Zuid-Beveland van de Z.L.M. Drukker dan ooit was deze kringbijeenkomst in de afmijnzaal van de Krabbendykse veiling, want groot zijn de zorgen van de Oost-Bevelandse boeren, wier bedrijven voor een groot deel nog dagelijks overspoeld worden door het zoute water. En hoe lang nog? Met bezorgdheid werd daarom ook bij herhaling gesproken over het levensonderhoud in de nabije toe komst. Wat moeten vooral de kleinere boe ren beginnen? Moeten deze zelfstan digen weer werknemers worden of misschien bij de D.U.W. terecht ko men? Deze en vele andere klemmen de vragen kwamen naar voren bij de bespreking met de verschillende hoof den van landbouwdiensten, die hier tegenwoordig waren- De beantwoor ding van vele vragen zal moeten wachten tot de Wet op de Waters- noodschade bekend zal zijn, doch uit verschillende inleidingen mocht ge constateerd worden, dat de in Zeeland werkzame diensten alles in het werk stellen om de getroffen boeren zoveel mogelijk te helpen. Na een kort openingswoord van de vice-kringvoorzitter, ae heer E. Suy, was eerst het woord aan de algemeen voorzitter, ir. M. A. Geuze. Deze schetste de omvang van de ramp en de moeilgke omstandigheden waarin Oostelijk Zuid-Beveland verkeert „Onze taak is zwaar", aldus Ir. Geu- eerste plaats onze steun moeten zijn. Daarnaast is materiële hulp van de regering nodig. Juist om dat hier voor de tweede of derde maal geholpen moet worden, zou onvol doende hulp ten koste van de gehele volkskracht gaan. Zonder pessimistisch te zijn, zullen wë ons ook moeten realiseren dat een nieuwe ramp nimmer is uitgesloten". Op de polderbesturen rust daarom een zware verantwoordelijkheid, hoe wel spr. aantoonde, dat de ramp van 1 Februari wel een zeer byzonder ka rakter had. Een groot winstpunt voor de waterschappen noemde spr. dat de ze ramp de nood van het water schapswezen dichter bij de burgers ljeeft gebracht. Voor de schade-afwikkeling zullen wij ons moeten vastklampen aan de woorden van de minister-president, die gesproken heeft over een volledi ge schadevergoeding. Een moeilijke kwestie schijnt ook het levensonderhoud te zijn. Wanneer dit ten laste van de getroffenen zelf zou worden gebracht, betekent dit in teren op bedrijfskapitaal, dat straks hard nodig zafzijn. Ook mag de scha devergoeding niet aan de draagkracht gekoppeld worden- Wanneer dit zon geschieden, zou misbruik van de ramp gemaakt worden om de 'politiek van bezitspreiding door te voeren. Ir. Geuze besloot z-ijn rede met een bemoedigend woord tot de gedupeer den- Vertrouwen moet ons fundament zijn, vertrouwen op „God die droeg ons voorgeslacht. In tegenspoed en kruis (Vervolg op pag. 5.) eerder op de dag een menigte ver zameld. De stoet werd voorafgegaan door een detachement van de RAF, gevolgd door een brigade van de „Guards" en eenheden van de mari niers en de marine. Achter de kist liepen de hertogen van Edinburgh, Windsor, Gloucester en Kent. Bij Westminster Hall werd de kist door Grenadier Guards naar binnen gedragen. Hier wachtte konin gin Elizabeth en haar zuster, prin ses Margaret. Terwijl het geluid van saluutscho ten weerklonk, werd de kist door de aartsbisschop van Canterbury, dr. Fischer, in Westminster Hall ont vangen. De gehele plechtigheid duur de vijf minuten. De kist werd op een katafalk in het midden van de reusachtige kerk geplaatst. Leden van de koninklijke lijfwacht betrokken, in hun kleurige, middeleeuwse uniformen, de wacht er voor. Na de plechtigheid werd het pu bliek toegelaten. Koningin Elizabeth stond, als de eerste der koninklijke rouwdragen- den, met gebogen hoofd en geslui erd gelaat aan het hoofdeinde der kist. Dicht achter haar stond haar tante, de „princess royal", de enige dochter van de overledene. In drie uur tijds trokken ruim 15.000 rouwdragenden langs het praalbed. Velen vielen hierbij flauw. Vrijwilligers keerden uit Korea terug Met het KLM-vliegtuig uit Tokio keerden Zaterdagmiddag 21 vrijwil ligers uit Korea in Nederland terug. Zy werden verwelkomd door de waarnemend commandant van het regiment Van Heutz, majoor S. da Costa, die vervolgens de meeste der teruggekeerde militairen het kruis voor recht en vrijheid op spelde. DE VERWACHT Iets minder wind Zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Krachtige tot vrij krachtige wind tussen Zuidwest en West. De zelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. ZON EN MAAN. 31 Maart Maan: op 20.49 onder 6.0* Zon: op 6-19 onder 19.09

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1