KAPPIE EN HET DRIJVENDE WOUD Alcoholisme: een ziekte waarvan men kan genezen Pnzzle-rubriek MAU MAU-ACTIVITEIT NEEMT IN KENYA WEER TOE DUITSE GRENSB0EREN NIET ONRECHTVAARDIG BEHANDELD ONS KRUISWOORDRAADSEL 10 PROV ti7 OIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 28 MAART 1953 ZELF MEEWERKEN Na Amerika kreeg ook ons land zijn A.A.-clubs (Van een bijzondere medewerker) Benauwende vraag in menig gezin: „Hoe houden wy hem van die drank af?" Een vraag bovendien, waarop men met welhaast alle mogelyke mid delen het antwoord poogde te vinden, doch meestal vergeefs. Niets hielp. Vriendelykheid, boze woorden, dreigementen, ontslag, alles faalde in ver reweg de meeste gevallen. Waarom Omdat alcoholisme een ziekte is, die zich kenmerkt door een niet te bedwingen zucht naar drank. Dan moet de patiënt maar zo sterk van wil zyn, dat hyNatuurlijk! Doch vergeet, dat zyn dorst een ge volg is van z(jn ziekte. Precies als by een suikerzieke, die 's nachts drinken „moet". Men veroordeelt het gevolg van de ziekte en verliest de aard van de ziekte uit het oog. Alcoholisme is namelyk een overge voeligheidsziekte, waardoor het li chaam alcohol niet of niet langer ver draagt, maar toch alcohol vraagt. Op tredend gelykthdig met andere ziek ten kan alcoholisme nog fataler uit werking hebben. By epileptici bijvoor beeld Men weet het gewoonlijk niet, maar een lyder aan toevallen is ogen blikkelijk „van de kaart". De overgevoeligheid voor alcohol treedt meestal pas aan de dag, na een langdurige periode van veelvuldig alcoholgebruik. Doch niet by iedereen Er zyn zeer veel straffe drinkers, die nooit alcoholist zullen worden. Maar een bepaald percentage van hen wordt het onherroepelijk en dat per centage schijnt in elk land zo onge veer even groot te zijn. Voor ons land ontbreken helaas de exacte gegevens, maar in Amerika, waar de curatieve dra-kbestrijding de statistiek op de voorgrond stelt, schat men het aan tal volslagen alcoholisten op negen honderdduizend, terwijl 'n even groot aantal drinkers ernstig dreigt het te worden. Waarom? Waarom de één wel, de ander nooit tot alcoholisme vervalt, is niet be kend. De overgevoeligheid voor alco holisme lijkt even grillig verbreid als hooikoorts of de vatbaarheid voor ec zeem door het aanraken van een pri mula. Doch wel staat vast, dat een al coholist heel vaak bovendien geeste lijk in de knoop zit. Zodat de patiënt èn lichamelijk en geestelijk moet wor den behandeld. In tal van gevallen dient die behan deling te worden overgelaten aan arts en psychiater. Zo ernstig is de ziekte alcoholisme stellig. Herstel na streven door de patiënt uit te schel den, te verbaliseren, te ontslaan of naar een Rijkswerkinrichting op te zenden, het is eigenlijk alleen maar doelloos, omdat daarmede de ziekte zelf niet wordt aangepakt. Dat men zo optreedt bewijst slechts, dat men niet beseft met een zieke van doen te hebben. Met een zieke, die absoluut aan lager wal raakt en maatschappe lijk gezien een paria wordt „als er geen wonder gebeurt". Want een al coholist gaat maatschappelijk, geeste lijk en lichamelijk op de duur onher roepelijk naar de kelder. Zijn enige redding is, dat hij tijdig tot het besef komt eimstig ziek te zijn. Dat is hem moeilijk aan het ver stand te brengen. Hij weet het wel overigens, maar hij 'wil het niet er kennen. Hij heeft zo vaak gehoord, dat zijn drinken alleen maar een ge- vol* is van z'n lamlendigheid, z'n slamïe wil. z'n gebrek aan doorzet tingsvermogen. dat hij zelfs in buien var schuldbesef en oprecht wel an ders willen, er toch niet meer tegen op kan. En dit laatste wordt in de har'1 gewerkt door z'n omgeving, die niet weet dat een alcoholist een pa tiënt is zonder meer. Herstel mogelijk Toch kan een alcoholist in korte tijd. vol' herstel vinden. Nu doelen wij niet oo het gebruik van anti-alcohol middelen als refusal. Die kunnen dien stig zijn, zelfs broodnodig om her stel te bevorderen, een geneesmiddel vormen ze niet. Ze zijn als de stok voor iemand, die zijn been heeft ge broken en weer begint te lopen. In Amerika is een nieuwe herstel- methode, een nieuwe therapie zou men kunnen zeggen, ontwikkeld ten dienste van alcoholisten Door een ef fectenmakelaar en een chirurg, die beiden als reddeloos verloren werden beschouwd, omdat zij totaal drank zuchtig waren en geen enkele kuur uitwerking op hen bleek te hebben. Een gesprek tussen hen beiden over het hopeloze van hun toestand vormde het uitgangspunt. Zij erken den hun machteloosheid om de drank te laten staan. Gaven toe, dat zij het zonder hulp nooit zouden klaarspelen en kwamen tot de, voor die tjjd won derlijke conclusie, dat het op de weg van een alcoholist ligt om een lotge noot-alcoholist bij te staan in zijn strtid tegen drankgebruik. Zo iets van de lamme, die de lamme draagt! En ze begonnpn er mee met de stel lige af sn raak. dat zij nu In elk Te val vier en twintig uur nuchter moesten blijven. Nuehtcr bekeken wel e«n heet- tje een drnn'remans-nf«nraak! Maar ze deden het. Htm „vandaag blijven we nuchter" werd em devies In de striid .1,anger dan 24 uur houdt veen drnc'mnrd het vol" erkenden ze. Wel nu. dat betekent alleen, dat we elke da" opnieuw beginnen met „vandaag niet". Deze twee mannen hebben het ge daan. Ze zijn na korte tijd een kruis tocht bcconr-en om h*m lotTenoten te helnm. Olnhies van alcoholisten ont stonden. weldra onw^zet ln werkgroe pen. met het dn<d elkaar hij te staan. Niemand heft hen vertrouwd, voor dat men zleh he"on te verbazen over de wonderhaarhike resultaten. De „al coholics pnonvmons" gingen de aan dacht trrlrkm. Ook van artsen en kil. njek°n, die drankzuchtigen behande len. De nieuwe therapie won het. Groei Sindsdien (1935) groeit het aantal werkgroepen van ,A.A." in Amerika en in vele landen De literatuur over deze vorm van curatieve drankbestrij ding breidt zich uit: er verschijnen boeken over, maandbladen en week berichten. Het aantal herstelde pa tiënten, dat bij de A.A. is aangesloten, loopt ver over de honderdduizend. En er is geen dagblad of tijdschrift in Amerika, dat niet regelmatig schrijft over A.A Er zijn A.A.-werkgroepen in verplegingsinrichtingen, in gevan genissen en in de meeste grote steden zijn ontvangstcentra van de A.A De buitenwereld behoeft niet te weten, wie de leden zijn en dus wer ken de groepen anoniem. Maar onder ling zijn de leden vrienden. Zij noemen elkaar bij de voornaam en geen lid laat een medelid in de steek als hij hulp nodig heeft. In geval van nood een stuiver in de telefoon. Dat is de „nickel-therapie". Een alcoholist houdt zich staande door een lotgenoot te helpen, zegt iedere A-A-man. Ook in ons land. Sinds drie jaar is nu ook in Amster dam een A.A.-groep aan het werk, aanvankelijk gestimuleerd en krach tig gesteund door het medische con sultatiebureau. Met zulk een verras send resultaat, dat andere steden zijn gevolgd. De verschillende groepen worden overkoepeld door de Stichting Werk groepen A.A-, waarin een aantal des kundigen niet alcoholici! mede de leiding hebben. Het duurde even voor de werkgroepen zich hadden vertrouwd gemaakt met hun taak, doch toen bleek dat het Amerikaanse voorbeeld van even grote betekenis is voor Nederland, als voor de andere landen in Europa, waar men het volg de. A.A. is echter alleen toegankelijk voor alcoholisten, die herstel wensen. Men moet komen uit vrije wil. De le den doen al het werk zelf en bekosti gen alle uitgaven zelf. Vragen om subsidie strijdt met hun principe, dat alleen eigen werk voor hen waarde beeft. Een merkwaardige beweging deze A.A,, maar van groot belang m een land, waar het aantal alcoholici wordt geschat op omstreeks vijftien dui zend, met nog een gelijk aantal ge vallen, die het wel zullen worden. Een OIBSSG stoel PracHtbïjtS Een SlÏGMWe CETA-BEVER stoel Internationale adoptie \«n getroffen gemeenten De regionale commissie ingesteld door de Assemblee van de Raad van Europa heeft een plan goedgekeurd voor de adoptie van ongeveer 520 ver woeste plaatsen in Nederland, België. Engeland en Turkije door de andere leden-staten van de Raad van Euro pa. Het plan zal naar verwachting wor den goedgekeurd door de Assemblee wanneer deze in Mei bijeen komt. Voorgesteld werd, dat de 520 groot ste steden in West-Europa de plaat sen, die van de jongste overstromin gen te lijden hebben gehad, en onge veer twintig dorpen in Turkije, di« door de jongste aardbeving gedeelte lijk verwoest zijn, zullen adopteren. Kantoorbediende eigende zich 12.000 toe Een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek heeft de officier van justitie bij de Rotter damse rechtbank geëist tegen de 28- jarige kantoorbediende J. C. V. uit Dordrecht. V. zou valse kwitanties hebben op gemaakt en hebben geïnd Op deze manier zou hy zijn werkgever, een technisch handelsbureau in Rotter dam, voor 12.000 hebben benadeeld Hij bekende. Uitspraak over 14 da gen. OOK ACTIE IN DE STEDEN Tweehonderd slachtoffers in een nacht De Mau Mau heeft in dé nacht van Donderdag op Vrijdag haar tot nu toe grootste terreuractie ingezet. In twee, ongeveer veertig kilometer ten Noorden van Nairobi gelegen plaatsen, zyn hutten in brand gesto ken en werden mannen en vrouwen met vuur- en steekwapens aange vallen. De terroristen hebben ook een on geveer negentig kilometer ten Noor den van Nairobi gelegen politiestati on aangevallen. Honderden politiemannen en militai ren zijn naar het gebied, waar de aanslagen zyn gepleegd, gezonden. In Nairobi werden de reserve-offi cieren van politie 's nachts gealar meerd. Volgens de eerste berichten vielen er onder de inboorlingen tot nu toe tenminste een kleine twee honderd slachtoffers, onder wie een opper hoofd. Vorige week verklaarde de politie reeds dat het karakter van de Mau Mau-beweging veranderde van een zuivere guerüla-actie in. de bossen in een actie van georganiseerde aanval len op inheemsen en Aziaten, die in de dichtbevolkte gebieden samenwer ken met de blanken. onderzoek van de politie Mau-Mauleden overal By het onde bleek, dat de 1 dezelfde methode toepasten: zij gren delden en blokkeerden de deuren van de hutten van hun slachtoffers en staken de hutten daarna in brand. Degenen die uit de hutten konden ontsnappen werden met grote mes sen, dolken en korte degens om het leven gebracht. De grote aanval geschiedde in de nederzetting Lari omstreeks midder nacht door een groep van 300 tot 500 inheemsen. Een uur later stond de gehele nederzetting in brand. Lari ligt in de buurt van een export- slachtery vanwaar de Kenyase ham men naar alle delen van de wereld worden gezonden. Het merendeel van de bewoners viel ten offer aan vuur en zwaard. Een andere groep Kikoejoes drong met voertuigen de stad Naivasja binnen, 85 km. ten Noorden van Nai robi. Zij bestormden het politiebu reau, doodden vijf inheemse politie mannen en roofden ruim vijftig ge weren, twaalf of meer machinepisto len en karabijnen en duizenden pa tronen. Iedere beschikbare man van de veiligheidsdienst, blanke of inheem se, werd opgeroepen om politiebu- reaux, versterkte punten en voorpos ten te bezetten of om te patrouille ren. De nieuwe drumband van de Natio nale Reserve in Zeeland,' welke zich vandaag tijdens marsen door Vlissin- gen en Midaelburg aan het publiek zal voorstellen. Arme li ti «1 Indien Uw huid arm en. schraal is, niet soepel en zuiver, brengt PUROL al de gewenste verbeteringen. 300 H A- WAS TE WEINIG! De regering te Bonn deed geen enkel voorstel (Van onze Haagse redactie.) Langs de Nederlands-Duitse grens 'ligt ongeveer vier duizend ha grond op Nederlandse bodem, die tot kort na de oorlog en sinds oudsher be zit was van Duitse grensboeren. Na de bevryding is dit Duitse bezit ge- confisceerd op grond van het Besluit Vijandelijk Vermogen. Slechts en kele van de gedupeerde Duitse grensboeren konden voldoen aan de voor waarde van het Nederlandse Beheersinstituut, dat teruggave zou ge schieden, indien betrokkenen in de oorlogsjaren belangryke diensten aan de Nederlandse of geallieerde zaak hadden bewezen. Zo heeft zich in Duitsland een groep van ontevredenen gevormd. Een groep van enige duizenden Duit se boeren, wonende net over de Ne derlands-Duitse grens. Deze groep roert de laatste tijd de grote trom. Men ontketent een actie tegen Ne derland. Vergaderingen werden ge houden, pamfletten verspreid, en protesten geschreven in de Duitse bladen, waarbij opgewekt wordt de Nederlandse land- en tuinbouwpro ducten te boycotten, zolang deze grondkwestïe niet uit de wereld ge holpen is. Een Nederlandse advo caat, mr. Van Dyken in Den Haag kreeg de opdracht, de belangen van de betrokkenen verenigd in de „Interessengemeinschaft 'der Trak- tatlandgeschadigten" by de Ne derlandse instanties te behartigen. Wat dit laatste betreft, niet ge heel zonder succes is dat geschied. De Eerste Kamer aanvaardde Juli 1951 een motie van mi'. Ruys de Beerenbrouck, waarbij de regering werd ver-zocht naar een het rechts gevoel bevredigende oplossing te zoe ken voor die gevallen, waarin per soonlijk onschuldige Duitse grens boeren door blijvend verlies van de vele jaren aan hen behorende grond in Nederland, in hun bestaan wer den bedreigd. De Nederlandse regering heeft deze motie niet naast zich neergelegd. Van de vier duizend hectare, die ge- confisceerd waren, bleken nog drie honderd onverkocht te zijn. Deze drie honderd hectare heeft Neder land ter beschikking gesteld van de ergst gedupeerde Duitse boeren. Verontwaardigd Het geschiedde via Bonn, maar toen de Bondsregering dit Neder landse gebaar ter kennis bracht van de betrokkenen, bleken ze alleen maar verontwaardigd. Alsof het een fooi was, is het Nederlandse ge baar vervolgens van de hand gewe zen. Wanneer de Duitse grensboeren op dit ogenblik weer de trom roe ren, wekt dit bij de Nederlandse in stanties alleen maar enige verba zing. We hebben hierover gesproken met een woordvoerder van Buiten landse Zaken en deze had maar één commentaar. „Wy wachten op te genvoorstellen van Bonn. Ons voor stel van de drie honderd hectare ligt er nog-steeds." Voorshands komt het ons voor, dat het ook voor de Duitse Bondsrege ring geen eenvoudige zaak is Neder land aanvaardbare voorstellen te doen. De gronden zijn verkocht. Wellicht, dat een schadeloosstelling van Duitse zijde aan de betrokkenen de oplossing is, of een schadeloos stelling van Duitse zijde, wanner de gronden weer van de tegenwoordige eigenaar worden teruggekocht. Van onderstaande kruiswoordpuzzle kunnen abonné's oplossingen inzen den aan de REDACTIE P.Z.C. te VLISSINGEN tot en met Woensdag 1 April a.s. De bende-oorlog in Indonesië is ontstellend In een besloten zitting van het In donesische parlement heeft minister president Wilopo medegedeeld, dat in de afgelopen zes maanden naar schatting 2000 mensen zijn gedood en dat voor 100 millioen roepiah's 33 millioen) schade is aangericht door rondzwervende benden. De voornaamste eentra van de on rust zijn West-Java en Zuid-Celebes en volgens de minister zijn de hoofd schuldigen aanhangers van de Da- roel Islam beweging. Ook van Sumatra werd een gevecht gemeld en wel bij Tandjong Morawa ten Zuiden van Medan. s. erdag .d is de 16-jarif ma chinebankwerker J. .1. uit de Agniese- straat van de Bergsingelbrug te Rotter dam in het Noorderkai i) gevallen en verdronken. Hij was aan d buitenKant van de brugleuning gaan lopen en is toen vermoedelijk uitgegleden. Et is n-g getracht de jongen te redden. Maar hij werd eerst na 10 minuten boven water gebracht. Horizontaal: 1. telwoord; 5 oninge wijde; 9. lofwerk; 12. waterstand; 14. deel v. e. vis; 15. zangnoot; 16. soort; 18. vloerbedekking; 19. toespijs; 20- kledingstuk; 22. soort bier; 23. ma troos (Fr.); 26. wyze van kleden; 27. lustoord; 29. omgang; 32. groente; 34. gelofte; 35. een weinig; 37. vod; 38. 46. Kappie kon bidden, smeken en dreigen, het hielp allemaal niets. Ko ning Houmejasvas bleef bij zijn besluit, dat het drij vende woud niet verder zou worden gesleept. Opeens werd er een hand op Kappies schouder gelegd sn een stem zei: „Komt U sven mee". Verschrikt teerde Kappie zich om en tag zijn grootste vrees be waarheid Daar stond en Coca-Cobaanse agent! Moedeloos ging Kappie met de dienaar der wet mee en stapte aan boord van een politleboot. die bij het drijvende woud had aangelegd. .Alles is misgelopen", mompelde hij. „en nu vacht mij de gevangenis". Nauwelijks had de politle boot bij de kade aangelegd of er kwam iemand aan boord voor wie de agenten in de houding -m»en en belec'd cii«pcrden- Hij droeg een rinkelende ambtsketen om de hals en zag er ook verder Indrukwekkend uit. „De burgemeesterI" dacht Kappie. „hij komt ze- cer naar de gevangene kijken, die zijn stad zoveel last heeft bezorgd!" De burgervader kwam met dreunende stappen op Kappie toe, greep hem bij de schouders en drukt* hem m«t Zuidelijke hartelijkheid aan de borst. „Capitano der capitano'sl" zong de tempera mentvolle burgemeester, „de stad Coca Cobana dankt UÜIH" achting; 39. spil; 40. gard; 44. wind richting; 45. deel van Overijssel; '47. vlies; 48. hemellichaam. Verticaal: 2. dierengeluid; 3. hevig; 4. zot; 5. vrouw van Jacob; 6. Euro peaan; 7. maanstand; 8. made; 10. Ind. kindermeid; 11. inhoudsmaat; 13- klamp; 15. dwaas; 17. Russ. theetoe stel; 18. stof; 20. een kubieke meter; 21. vloerbedekking; 24. groet; 25. lof zang; 28 godsdienst; 30. metalen vaatwerk; 31. tegenvaller; 33- kat achtig roofdier; 36. telwoord; 40. soort reiger; 41. boom; 42, kleding stuk; 43. loot; 45. zangnoot; 46- lid woord. PRIJSWINNAARS EN OPLOSSING. De prijswinnaars zijn deze keer: J. Barten, Jacob Marislaan 2, Vlissin- gen; mej. J. Boone, Couwervestraat 46, Goes; A. P. de Vroom, Zuidstraat D 7, Domburg; Joh. Louws, Nieuw- straat 2, Grypskerke; B. Kuipers, Dreef 9, Ovezande; C. M. Hanson, Middenweg C 24, Colijnsplaat. De oplossing luidde: Horizontaal: 1. spar; 4. melk; 8. Ur; 10 e.o.; 12. verandering; 17 ode; 18. los; 19. roe 20. neet 22. teen 23. aster 26. raap; 27. lont; 29 radio; 31. plat; 34 noot; 37. rak; 38. pap; 41. toe; 42. emancipatie; 45. na; 46. de; 47- stro; 48. hart (darm). Verticaal: 2. puree; 3. ara; 5. eer; 6. Loire; 7. avond; 9. Ido; 11. agent; 13- Ede; 14. nl.15 es; 16. Noe; 21. taart; 22. troon; 24.' Spa; 25. Eli; 28. sprei; 30. steel; 32. lam; 33- akant; 35. otter; 36. ooi; 38. p.c.; 39. air; 40. p.p.; 43. nar; 44. Ada.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 8