PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Geen Fransen in Europees leger zonder garantie over Saarland Wordt het met de rampschade weer een lijdensgeschiedenis? Kantlij n AMERIKAAN GROSS DAAGT COMMUNISTEN UIT Vandaag KOORTSACHTIGE JACHT OP WAANZINNIGE MOORDENAAR 196e Jaargang - No. 74 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de gter. Hoofdred.: G. Baliintijn, PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week. f 5.45 p. kw.. fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLlSSlNGSE, GOESSE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 28 Mrt. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p advertentie 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advcrtontles unaxrt regels van 1—5 regelr f 1.—Iedere regel i 20 cent. rieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr. 359200 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63. telef- 2475 tb.g.g 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zlerik2ee. N. Bogerdstr. C 160. te lef. 26. BESPREKINGEN IN WASHINGTON Eisenhower en Dulles menen „Dit mag geen voorwaarde zijn" René Mayer wil economische conferentie Naar gemeld wordt, is men by de Frans-Amerikaanse besprekingen, die op het ogenblik te Washington worden gevoerd, tot overeenstemming ge komen over Indo-China en de Europese Verdediigingspolitiek, maar niet over de toekomst van bet Saargebied. Frankrijk zou de garantie wensen, dat het in feite Saarland, zal blijven beheersen/alvorens toe te treden tot het Europese leger. Eisenhower en Dulles gaven te kennen, dat overeenstemming over de toekomst van het Saargebied naar hun mening niet als voorwaarde moet worden gesteld voor Frankryks goedkeuring van de Europese Verdedigings Gemeenschap. De Amerikanen doen Frankrijk liever geen beloften, die de betrekkingen met West-Duitsland kunnen verstoren. Kanselier Adenauer wordt 6 April te Washington verwacht. De Franse premier, René Mayer, heeft Vrijdag voorgesteld, dat de „vrije wereld spoedig een economi sche en monetaire conferentie" zal houden om de inwisselbaarheid van de Europese valuta's tot stand te brengen. Hij zeide tot verslaggevers, dat dit nodig is om verder te kunnen gaan „op de weg naar een harmonische ontwikkeling van de internationale handel". Het doel van een dergelijke con ferentie zou zijn de beginselen vast te stellen, welke de staten, die deel nemen aan organisaties voor inter nationale samenwerking, kunnen vol gen teneinde hun individuele en collectieve solventie te kunnen her stellen met het uiteindelijke doel het Het gebeurt niet vaak, dat in het Nederlandse parlement een mi nister zich van landverraad hoort beschuldigen. Nog zeldzamer is het, dat deze beschuldiging hem naar het hoofd geslingerd wordt door een partijgenoot. Het geschiedde niettemin deze week. De aanvaller was het C.H. Eerste Kamerlid, prof. Gerretson. De aangevallene was de minister van Uniezaken, prof. Kernkamp. Aan de ze beschuldiging was voorafgegaan een aanval van prof. Gerretson op de grondwettigheid van het minister schap van de ministers Luns en De Bruijn. Professor Gerretson heeft zich kennelijk tot taak gesteld te waken tegen dingen, die strijdig zijn met de grondwet. Het is goea, dat er zo iemand is. hoewel men waarlijk niet lichtvaardig om zal gaan met de grondvesten van ons democratisch staatsbestel. Niet goed is het evenwel, als deze waker uitsluitend de letter van de wet hanteert en de geest misver staat. En dan ten overvloede zeer dikke woorden gaat gebruiken voor in wezen niet bizonder belangrijke dingen. De critiek op minister Kernkamp sloeg op de besprekingen, die de mi nister met de West heeft gevoerd. Men weet, dat deze besprekingen en met name de opvatting van prof. Kernkamp, dat de West steeds het recht zou hebben om uit het Unie- verband te treden, nog al wat stof hebben doen opwaaien destijds. Vermoedelijk evenwel is prof. Ger retson toch wel de enige, die hier aan landverraad heeft gedacht. Het ware daarom beter geweest, ils dit zware woord achterwege was gebleven. Met name waar het een geestverwant trof. I sprekingen begonnen over het te- rug trekken van de Nederlandse militaire missie uit Indonesië. Het heeft lang geduurd, eer het zover kwam. De meeste Nederlanders zou den liever hebben gezien, dat Den Haag er eerder toe was overgegaan. Te duidelijk immers had de Indone sische regering en had ook de Indo nesische pers te kennen gegeven, dat men deze missie liever niet. dan wel ag. Mei Men trachtte het de laatste tijd in Indonesië te doen voorkomen, alsof Nederland waarde hechtte aan het behoud van dezemissi' Dat was niet zo. Men noemde !n Indonesië de aan wezigheid van deze missie een der beletselen voor een goede verstand houding tussen beide staten Het is beter over deze dingen maar te zwijgen. Want waarlijk: als de minder goe de verstandhouding, na alle Neder landse goede wil. daarvan afhanke lijk was. hoe gemakkelijk zou het dan zijn tot elkander te komen. Aan één kant onthreelct evenwel tussen deze Unienartners de goede wil En dat maakt de problemen on oplosbaar. Hooveel vriendelijkheden men bij het thans begonnen overleg over en weer ook lanceert. De eis van achttien jaar gevange nisstraf tegen sultan Hamid n heeft in Nederland onmisken baar opzien gebaard. Men had hier niet verwacht, dat deze eis zo zwaar zou zijn. Wat deze eis voor iedere Nederlan der dubbel zwaar maakt, is dat Ha mid II het slachtoffer is geworden van zijn geloof aan Nederlandse be loften. Het doet er weinig toe, of Ne derland ooit in staat is geweest deze beloften te houden en waarom het woordbreuk pleegde. Hamid II ge loofde erin. En hij plukt er de wran ge vruchten van Pijnlijk heeft het velen aangedaan, dat een persoonlijk beroep in de cri- tot stand brengen van de inwissel baarheid der Europese valuta's. Hij noemde als voorbeelden van dergelijke internationale organisa ties: de Noordatlantische-Verdrags organisatie, het Internationale Mone taire Fonds en de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king. Eén van de belangrijkste onderwer pen, die op politiek gebied besproken werden, was de kwestie van de bedoe lingen van de Sowjet-Unie, na de dood van Stalin en de benoeming van Malenkof tot premier. Nauwe samenwerking De regeringen van Frankrijk en de V. S. hebben de verplichting op zich genomen, „nauw samen te werken" bij het oplossen van vraagstukken in haar betrekkingen met de Sowjet- Unie na de dood van Stalin, aldus heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken Vrijdag verklaard. De politieke en diplomatieke be sprekingen van Vrijdagochtend wer den geleid door de Franse minister van buitenlandse zaken, Bidault. Er is verder gesproken over vraag stukken betreffende de beveiliging van Zuid-Europa en het Midden- Oosten, de Franse handel met La tijns-Amerikaanse landen en Indo- China. Mayer waarschuwde, dat het uit eindelijke doel van de Vietminh in Indo-China India was. Het jongste offensief van de Vietminh had uitein delijk ten doel, „Thailand en Birma, de eerste bolwerken op de weg naar India, binnen het bereik van het in ternationale communisme to bren gen". Man tegen man in Korea Chinese troepen in Korea hebben in de nacht van Donderdag op Vry- Tlag een zware aanval gedaan op tien voorposten van de Verbondenen In de omgeving van Panmoendjon, de plaats voor de wapenstilstandsonder handelingen, aan het Westelijke front. Tegen middernacht had de Ameri kaanse eerste mariniersdivisie de meeste aanvallen afgeslagen. Volgens de laatste berichten van het Ameri kaanse achtste leger gingen twee pos ten by de „Bunkerheuvel" verloren, maa. een ervan werd heroverd. De aanval werd ondernomen door ongeveer 3500 man over een front breedte van negen kilometer. Een officier van de voorlichtings dienst zeide over de aanval van de Chinezen: „Zy zwermden de loopgra ven in en daar werd de strijd van man tegen man voortgezet". RUSSISCH VOORSTEL VERWORPEN Bacteriologische oorlogvoering in V.N. De politieke commissie van de Al gemene Vergadering der V-N. heeft Vrijdag met 40 tegen 15 stemmen (bij vijf onthoudingen) een voorstel ver worpen van de Sowjet-Unie om verte genwoordigers van de Chinese com munisten en Noord-Koreanen uit te nodigen, aan een debat over beschul digingen omtrent bacteriologische oorlogvoering deel te nemen. De Amerikaan Gross daagde de communisten uit, alle Amerikaanse militaire gevangenen, wier verklarin gen waren gebruikt om de beschuldi gingen inzake bacteriologische oor logvoering te staven, naar een neu traal gebied te brengen om te worden ondervraagd door een onpartijdige commissie van de V-N. Gross diende een resolutie in, die de Algemene Vergadering verzoekt een commissie van onderzoek in te stel len uit vertegenwoordigers van vijf landen. De resolutie dringt er bij de betrokken autoriteiten op aan, de commissie in staat te stellen zich vrij in geheel Korea, China en Japan te bewegen en de commissie toegang te verlenen tot personen, plaatsen en be scheiden, die voor haar van belang zyn. Gross diende de resolutie in namens de 16 landen, die troepen in Korea hebben. De voorgestelde commissie zou voor Predikant gevonnisd in Oost-Duitsland Dominee Werner Gastrich is tot 12 jaar dwangarbeid veroordeeld door een hof in de Sowjetzone, wegens be weerde „boycot-agitatie" tegen het communistische regiem, aldus heeft het hoofdkwartier van de Westber- lijnse Evangelische Kerk bekendge maakt. Het vonnis tegen de 40-jarige predikant werd geveld door een dis trictshof te Frankfort aan de Oder. viert koningin ingrid van Denemarkr haar 43e en prinses f® Martha van Noorwegen haar 52e S verjaardag. de volgende zitting van de Algemene Vergadering (in September) verslag moeten uitbrengen. Wisjinsky absent. Het hoofd Van de Sowjetrussische delegatie by de V.N., Andrei Wysjins- ky heeft Vrijdag de ochtendvergade ring van de politieke commissie niet bijgewoond. Zijn zetel werd ingeno men door zijn plaatsvervanger Vale rian Zorin- Wysjinsky is Donderdag in New York aangekomen. Zyn terugkomst uit de Sowjet-Unie werd met veel be langstelling tegemoet gezien in de veronderstelling dat hy wellicht met nieuwe voorstellen terug zou komen, die zouden kunnen bijdragen tot het verbreken van de impasse, waarin vele kwesties zijn geraakt. De dorpen, die thans in de Noord- Oostpolder in aanbouw zijn worden snel groter, dit geldt vooral voor Em- meioordde hoofdplaats van de nieu we polder, die in de toekomst, zal uit groeien tot een plaats als Meppel o] Steenwijk. De winkelstraat te Em- meloord, waar ongeveer 21/ winkels zullen komen, in aanbouw. Mau Mau sloeg krachtig toe Maar vrouwen geven hun mannen bij tientallen aan Na de actie van de Mau Mau ii de nederzetting Lari is een groot aantal Kikoejoes van de streek bijeengedre ven. De politic is van mening, dat de actie Is uitgevoerd door plaatselijke Kikoejoes- Zjj gelooft bet merendeel in handen te hebben, „daar de Kikoe- joevroinven eindelijk het stilzwijgen verbreken en de mannen bij tientallen aangeven". Er zyn door de Mau Mau in Lari aanvallen uitgevoerd op hutten van all'3 intiemse hoofden, voormalige hoogden, leden van dg Afrikaanse bur- ferivacht en andere inheemsen, die de lau Mau bestrijden. Er is geen mel ding gemaakt van doden of gewonden onder de blanke bevolking. De huidige Mau Mau-actie is de grootste, welke ooit is uitgevoerd. Volgens de jongste berichten uit Nairobi schat men het aantal doden te Lari op 150. Politie-autoriteiten in het betrokken gebied zyn echter van mening, dat tenminste 300 Kikoejoes he leven hebben verloren. Het juiste aantal zal men vermoedelijk niet voor Zondag kunnen vaststellen. 86,7 millioen in Rampenfonds De stand van het nationaal Ram- Fenfonds was tot op Vrijdagavond 86.7 millioen. Dit is ten opzichte van Donderdagavond een stijging van f 300.000 FOTO'S IN ALLE BLADEN Nieuw misdrijf wordt gevreesd De Britse politie zoekt nu koortsachtig met alle haar ten dienste staan de middelen, naar de voormalige politieman en kantoorbediende Reginald John Christie, die reeds de sinistere bynaam „De Landru van Brillington Place" heeft ontvangen. Scotland Yard is tot de overtuiging gekomen, dat Christie behoort tot een speciaal typ e sadistische misdadigers. Men vreest dat hij tot nieuwe misdrijven zal komen, indien hij niet spoedig wordt ge vonden. De politie houdt ernstig rekening met de mogelijkheid, dat de moordenaar, door waanzin overmeesterd, bij volle maan weer zal toeslaan. Dit leidt men af van de data, waarop de moorden naar men vermoedt zjjn gepleegd. Maandag is er weer volle maan naar thans is gebleken, de 45-jarigo echtgenote van Christie. Het wordt niet uitgesloten geacht» dat er nog meer lijken gevonden zul len worden. Hoewel de Britse wet publicatie verbiedt van foto's van verdachten, voordat zij voor het gerecht ver schijnen, is in verband met het ge vaar, dat Christie voor zijn omge ving kan opleveren in alle Britse bladen een foto van hem afgedrukt. Een vrachtaufcobéstuurder heeft inmiddels medegedeeld, dat hij Dins dagavond te Preston (Noord-West- Engeland) een man heeft laten mee rijden, die aan het signalement van de gezochte beantwoordde. De politie onderzoekt nu het huis opnieuw om te zien of het nog een vijfde slachtoffer bevat, mogelijk de 21-jarige Margaret Boyle die sinds zes weken uit haar nabijgelegen wo ning vermist wordt. Definitief is vastgesteld, dat het vierde slacr.toffer van de vrouwen moordenaar een achttienjarig meisje is. Haar naam is nog niet bekend ge maakt. Het oudste slachtoffer is, Prins Bernhard niet naar begrafenis Prins Bernhard zal ^eheel volgens het oorspronkelijk plan, aanstaande Dinsdag terugvliegen naar Nederland en dus niet de begrafenis van konin gin Mary bijwonen. REKKEN EN NOG EENS REKKEN Vlissingse raad toonde zich ernstig ongerust De Vlissingse gemeenteraad, die Vrijdagmiddag een vrij omvangrijke agenda in snel tempo had afgehandeld, heeft zich ten slotte nog tame lijk lang bezig gehouden met één punt, dat overal in het rampgebied de ge moederen sterk bezig houdt de regeling van de rampschade en vooral het tempo, waarin de schadevergoeding zal worden afgedaan. En nadat over deze materie inderdaad vrij uitvoerig was gediscussieerd, waarby menig bitter woord viel, moest wethouder Van Oorschot toch wel constateren dat de Vlissingse raad terecht de vrees begint te koesteren, dat het wel eens weer heel lang kan gaan duren. Er werd gesproken over ambtenarij nadat overigens aan bepaalde ambtenaren om hun voortvarendheid holde was gebracht en de heer Ven- tevogel (C.H.) verzekerde, dat het hem bang te moede was geworden en dat hy het lang niet uitgesloten achtte, dat bijv. over vijf jaar men nog zal praten over dc regeling van de rampschade. sisjaren van Hamid EL op de Konin gin onbeantwoord is gebleven. Het is daarom wellicht goed. er op te wijzen, dat hier ons vorstenhuis geen blaam treft. De toenmalige re- fering had hierop moeten antwoor- en. Niet de Koningin. Zij mocht dit niet doen, zelfs niet hoewel het be roep haar persoonlijk gold. Als dus iemand een verwijt treft, dan is het de regering uit dié dagen. En helaas moet wordeL toegegeven: zelfs een volmaakt negatief antwoord zou beter zijn geweest, dan in het geheel geen antwoord. Aanleiding tot het debat was een door de heer Post schriftelijk inge diende vraag naar de stand van za ken by de huisraadschaderegeling. In hun schriftelijk antwoord daarop deelden B. en W. mede, dat naar schatting aan ongeveer 350 ingeze tenen voorschotten zijn verstrekt, tot een totaal-bedrag van ongeveer f 60.000. Eerstdaags zullen ramp- schadeboekjes worden uitgereikt waarop bepaalde goederen kunnen worden verkregen tegen afgifte van bonnen, die zich in deze boekjes be vinden. Bovendien worden in de ko mende weken textielnakketten uitge reikt door het Rode Kruis. De ver strekking van deze pakketten is niet afhankelijk van de geleden schade, maar van de behoefte van de gedu- neerden. De heer Ventevogel sneed nog maals de terstond na de ramp in Vlissingen van gemeentewege inge stelde enquête aan. Toen is door ambtenaren snel en doortastend ge werkt, maar wat gebeurt er nu ver der met de resultaten van deze en quête? Wethouder Van Oorschot zette uit voerig uiteen hoe thans alles in han den ligt van de Rampschadebureaux Ook de voorschotten-verstrekking door de gemeente moest worden stop gezet, doch gelukkig is het Ramp schadebureau hiermede voortgegaan, zodat 350 a 400 van de 1200 gedu peerden in elk geval voorlopig zijn geholpen. Daarbij bevinden zich de ernstigste gevallen. In Vlissingen heeft men de hoop gehad, dat de gemeentelijke enquête als basis voor de schadevergoeding zou kunnen dienen Dat hlijkt nu he laas niet het geval te zyn. Het Rampschadebureau moet zelf de schade vaststellen en gebruikt de gemeenteLjke enquête alleen voor controle. Wèl wordt zij aanvaard als basis voor het verstrekken van voor. schotten I -schadeboekjes Begin volgende week worden de rampschadeboekjes uitgereikt met medewerking van de gemeente. Zij dienen als legitimatiebewijs (bijv voor het verkrijgen van reducties op bepaalde artikelen) en voor de ver strekking van consumptiegoederen. Hrt zou bijv. zo kunnen gaan, dat een bepaalde bon voor het verkrijgen van sinaasappels zou kunnen worden aangewezen Ook toonde de wethouder een for mulier voor de schadevaststelling aan huisraad, dat gebruikt zal wor den door de enquêteurs, die zullen rondgaan. Voor de verschillende meubilaire goederen zal daarbij wor den uitgegaan van eenheidsbedragen Volgens dit formulier >.al het daarbij o"k gaan om de vaststelling van he! forfaitaire aantal. B. en W. hebben z:eh het hoofd gebroken wat dit fraaie woord zou kunnen betekenen. Zelfs de „dikke van Dale" bracht geen uitkomst, maar bij informatie bleek, dat het hier een fonkelnieuw Beneluxwoord gold, dat wellicht het best met „onmisbaar" kan worden vertaald. Maar waarom dan geen goed Nederlands gebruikt? De heer Ventevogel meende, dat hel hier wel om een uitvinding van „forfaitaire" ambtenaren zou gaan Het «ordt weer rekken en nog eens •ekken, zo verzuchtte hij. Laat men 'iever een voorbeeld nemen aan de getroffenen zelf. Die hebban in de afgelopen weken getoond te weten wat aanpakken is! (Vervolg op pag. 5.) KORTE PREDIKATIE DE AVONDMAALSGANG „Vreest gij ook God niet, daar gif in hetzelfde oordeel zijlmaar deze (Jezus) heeft niets onbehoor lijks gedaan" (Lukas 23 40 en 41. Er is op deze wereld maar één vraag, die echt belangrijk is! Zullen wij voor eeuwig terecht komen in de greep van de duivel of in de greep van Christus? De moordenaar kwam goed terecht. Welke stappen deed hij? Ik noem vijf voetstappen, die ook wij mogen maken! Eerste stap: Vergelijken! Hij vergelijkt het leven en sterven van Jezus met zijn eigen leven en ster ven. Jezus leeft mét God en vóór de mensen. Hij geneest en wekt doden op en neeint de schuld weg maar hij zelf als. moordenaar hielp de mensen juist geestelijk en lichamelijk 't graf in en vergroot de schuld. Maar dan komt vanzelf de tweede stap: JEZUS ONSCHULDIG verklaren! Daar is moed voor nodig. Pilatus durfde Jezus niet vrij te laten: Maar deze moordenaar wel.' Fier slingert hjj 't die mensenmassa daar in 't gezicht. Deze heeft niets onbehoorlijks ge daan, horen jullie het? De Grote Schuldeloze veroordeelt gij. Maar dan komt ook de derde voetsttp. Hij verklaart zichzelf voor schul dig. Daar is nóg meer moed voor nodig! Wij proberen op zijn Zeeuwst gezegd altijd ons padje schoon te vegen. Deze man ontwijkt de ogen ran de rechtvaardige Rechter niet. Wfj ontvangen straf waardig 't geen wij gedaan hebben! zegt hij. Maar dan komt ook de vierde stap. Hij gaal fel getuig e n: Tegen heel die massa en de moordenaar naast hem egt hij: Vreest gij ook God niet, daar gij in hetzelfde oordeel zijt! Wat heeft deze man een ernst ge maakt met de kracht van het oordeel! 't Is menens nog enkele momenten en hij gaat zo met zijn zwaar schuldige ziel... de dood in! Hij huivert. Maar dan komt tic meest gewaagde stap; zijn avondmaalsgang - H ij bidt. Waarom? Jezus zelf gaf hem en ons het recht daartoe! Vader vergeef he them! en dan mag hij toch bidden. Heer gedenk mijner! En Jezus? Hij grijpt Heden met Mij in 't paradijs! In de greep van God of van de dui vel? Aan 't Kruis is deze vraag voor de grootste zondaar beslist, gezegende vijf voetstappen! Borssele. TV. A. Vrijlandt. DE VERWACHT: TIJDELIJK WAT NEERSLAG. Overwegend zwaar bewolkt met tij delijk enige regen of motregen Mati ge tot krachtige en aan de kust mo gelijk harde zuidwestelijke wind- On geveer deze'fde temperaturen als gis teren. ZON EN MAAN. 29 Maart. onder 19.06 onder 5.42 Zon: op 6.23 Maan: op 18.24 30 Maart. Zon: op 6.20 Maan: op 19.35 onder 1907 onder 5.52

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1