PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Meer troepen voor verdediging van Elbe-linie geëist Merkwaardige theorieën doen de ronde over de droogmaking BILT Kantlij n „FAUSTUS" STRANDDE DOOR NALATIGHEID VAN KAPITEIN VERTREK DER NEDERLANDSE MILITAIRE MISSIE Vandaag 196e Jaargang - No. 73 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van du Veld<_ en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballinti n. Pl. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw.. fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESSE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 27 Mi-art 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. pel mm. Minimum p. advertentie t 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties nax. regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 0 ent. ..Brieven of ad-cs Bureau van dit Blad" 5 cent meer. Giro nr. -159300 P.Z.C., Midd- Iburg. Bur. Vlissingen, Waütr. SB-60, telef. 2356 4 UJnen (b.g.g. 2861 ot 21601; Middelburg. Markt 51. tel.f, 3841; Poe.. Lange Voraslraal 113. lelel. 2475 ll> g.g- 2228'; Ooilburg. Flnland.lraat 2. 1.1.1, 16; Terneuren. Bromveri]s!r 2; Ziende,. X. Enterd-U c Uu. u-lel 2'i. Maarschalk Juin heeft Donderdag voor de defensiecommissie van de Franse Nationale Vergadering verklaard, dat hij als bevelhebber van de landstrijdkrachten van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie in de Midden-Europese sector zal aftreden, indien niet spoedig voldoende troepen ter verdediging van de Elbe-Iinie tot zijn beschikking gesteld zouden wor den. Dit is door leden van de commissie aan verslaggevers medegedeeld. In een uiteenzetting van zijn me ning over het E.V.G.-verdrag. zeide Juin, dat hrj de regering verzocht had, de volledige toepassing van het bo vennationale toezicht op de strijd macht van de zes landen uit te stel len, totdat een Europees politiek ge zagsorgaan zou zijn gevormd. Naar Juin verklaarde, had de regering zijn advies in deze kwestie niet aan vaard. (Het E.V.G.-verdrag bepaalt, dat volledige controle binnen 18 maanden na bekrachtiging van het verdrag moet worden ingesteld). De leden van de commissie beoor deelden Juins houding tegenover het E.V.G.-verdrag verschillend. De soci alistische oud-minister van oorlog, Max Lejeune, een tegenstander van het verdrag, zeide zeer tevreden te zijn over Juins verklaring. Voorstan ders van het verdrag betoogden, dat Juin „onder zeker voorbehoud" zijn voldoening over het verdrag had uit gesproken. Een lid van de commissie De nieuwe Zondagswet is door de Tweede Kamer aangenomen, na dat de leden er zeer veel tijd aan hadden besteed en er over kleinig heden zeer fel gedebatteerd was. Alle felheid der discussies ten spijt is er tenslotte niet veel veranderd. De Engelse Zondag, vurig begeerd door de Staatkundig Gereformeerden, wordt niet ingevoerd. Hét parlement voelde er in overgrote meerderheid niets voor en ook het Nederlandse volk zou zich zeer moeilijk aangepast hebben bij een Zondag, die de per soonlijke vrijheid wel zeer sterk aan banden zou hebben gelegd. Wel zijn er extra voorzorgsmaatre gelen mogelijk geworden om te voor komen, dat godsdienstoefeningen op Zondag gestoord zouden worden. En tenslotte zijn wat meer dingen althans op Zondagmorgen afhankelijk gewor den van door de gemeentebesturen te verlenen ontheffingen dan voorheen. Ziedaar alles. Veel leven om niets, zou men kun nen zeggen. Want de meningen zullen verdeeld •blijven. De voorstanders van absolute Zondagsrust zullen op hun oude standount blijven staan en hun afkeu ring over wat zij als ontheiliging van de Zondag beschouwen, blijven uiten. Maar de thans vastgestelde wette lijke reeeling zal voor vele jaren gel den. Aangenomen althans, dat ook de Eerste Kamer er haar sanctie aan geeft. Het ziet er naar uit, dat acht jaar na de bevrijding de Nationale Feestdag geluidloos zal worden afgeschaft- Hoe mateloos gelukkig zijn wij al len geweest toen na de lange oorlog de bevrijding kwam! En hoe gedesil lusioneerd werden wij door de men selijke samenleving, zoals zij zich daarna ontwikkelde Deze desillusies hebben al zeer spoedig alle lust om te feesten doen verdwijnen. Later kwam daar nog bij. dat men een oneenhoning van bijzon dere dagen kreeg: 30 April, 1 Mei. de herdenking op 4 Mei, de bevrijding op 5 MeiDat gaf ook al bezwa ren. Kortom: de bevrijdingsdag ging dood zonder dat iemand er iets aan veranderen kon. De herdenking der bevrijding wil men thans koppelen aan de viering van de verjaardag van H.M. de Ko ningin. Er zou op die dag een halve dag vrij gegeven kunnen worden. Het lijkt ons een verstandige op lossing, die vermoedelijk met voldoe ning door ons volk zou worden be groet. De Nederlandse Vredesraad is weer actief. Hij roept onder voorzit terschap van ds. Hugo van Da len op tot een demonstratie tegen het herlevende Duitse militairisme. Op 13 April in Amsterdam. Ook Haakon Stotijn behoort tot de ondertekenaars van de oproep. Wij zullen niet twisten over de vraag, of de Russische dreiging de Duitse legermacht noodzakelijk maakt voor het behoud van West-Europa. Want ook wij hebben geen voorliefde voor Duitse militairen. Wel zouden wij willen vragen, of ds. Van Dalen en Haakon Stotijn he lemaal niet weten, dat de Duitse weermacht een onderdeel zal zijn van de Europese Defensie Gemeenschap, de E.D.G Men kan zich moeilijk een betere waarborg denken tegen Duitse agres sie, dan deze! Maar het feit klopt niet al te best met de pro-Russische opvattingen van de Vredesraad. En daarom verzwijgt men het. Gelukkig, dat het nog mogelijk is, het toch onder de aandacht te bren gen! zeide, dat Juin voor 55 vóór, en voor 45% tegen het verdrag was. Men verwacht dat deze eerste, of ficiële verklaring van de zijde van de Franse generale staf over het E.V.G.- verdrag invloed zal uitoefenen op de meningsvorming bij vele Franse af gevaardigden ten aanzien van de be krachtiging van het E.V-G.-verdrag. Een prins werd gestraft Koning Frederik van Denemarken heeft van zijn koninklijke rechten gebruik gemaakt om zijn neef prins René van Bourbon Parma te verbie den gedurende een jaar een auto te besturen. Vorige maand veroorzaak te de prins, die gehuwd is met de Deense prinses Margaretha, in Ko penhagen enige ongelukken, doordat hij, volgens de politie, onder invloed van sterke drank verkeerde. Prins René kon niet op de gewone wijze worden vervolgd, omdat hg als lid van een koninklijke familie buiten de Deense wet valt. Tweeduizend stakers riskeren ontslag De 2000 arbeiders bg „Austin" (Bir mingham), die reeds zes weken sta ken uit protest tegen het ontslag van een vakverenigingsfunctionaris, heb ben besloten liun staking voort te zet ten en ontslag te riskeren. Door deze staking kunnen 8000 niet-stakers niet met hun werk voort. MAARSCHALK JUIN DREIGT MET AFTREDEN Eerste officiële verklaring van Franse generale staf over E.V.G. Generaal Clark wil samenbundeling In strijd tegen communisme Generaal Clark, de opperbevelheb ber van de strijdkrachten van de Ver enigde Naties in Korea, heeft Donder dag te Taipeh medegedeeld, dat alle anti-communistische strijdkrachten in het Verre Oosten zorgvuldig dienen te worden samengebundeld en ge bruikt in een gemeenschappelijke strijd tegen het communisme. Clark zeide, dat Foi-mosa over een groot militair potentieel beschikt en dat er een grote strategische reserve wordt aangelegd „die op de juiste ogenblikken en de juiste plaatsen goed kan worden gebruikt". Clark vertrok later naar Tokio, na besprekingen te hebben gevoerd met Tsjang Kai Sjek en Amerikaanse en Chinees-nationalistische officieren. Clark was Woensdag té Taipeh aangekomen. Drie Amerikanen „tentoongesteld" In de niet ver van Macau gelegen Zuidchinese kustplaats Tang Tsiia Wan zijn drie Amerikanen met ge bonden'handen ten toon gesteld aan Chinese inwoners, die werden opge roepen naar de gevangen genomen „Amerikaanse spionnen" te komen kgken. De drie Amerikanen werden teza men met een Chinese vrouw en twee Chinese matrozen door Chinese com munisten in internationale wateren tussen Honkong en Macao met hun jacht aangehouden. Men verwacht, dat de Amerikanen, na nog in een andere Zuid-Chinese plaats te zijn „ten toon gesteld" naar Canton zullen worden doorgezonden. De drie gearresteerden zijn Richard Applegate, voormalig correspondent van United Press en thans in dienst van de Amerikaanse „National Broadcastin Company", Don Dixon, medewerker van net Amerikaanse persbureau „International News Ser vice" en Benjamin Krasner, gezag voerder ter koopvaardij. RAAD VOOR DE SCHEEPVAART Onbegrijpelijke traagheid De stranding van de „Faustus" was het gevolg van zeer ernstige navi- gatiefouten van de kapitein, aldus luidt de aanhef van de schriftelijke uitspraak van de Raad voor de Scheepvaart over de stranding van het Panamese s.s. „Faustus" op 6 November 1952 benoorden het Noor- derhoofd van de Nieuwe Waterweg. Ook indien er seinen zijn gegeven aan de loodsboten (welke geen seinen hebben waargenomen) blijft het on verklaarbaar waarom de kapitein van de „Faustus" zelfs niet het ad vies heeft gevraagd over het binnen varen van de Waterweg, of verzocht heeft een loodsboot vooruit te doen stomen. Ook het geopend zijn van twee of drie der ruimen mocht de kapitein niet doen besluiten terstond de Waterweg op te zoeken. Hij had zichzelf onnodig in deze moeilijke po sitie gebracht, daar de ruimen reeds lang gesloten hadden moeten zijn. Hieruit blijkt een onbegrijpelijke traagheid van handeling, aldus de Raad voor de Scheepvaart, welke slechts voor een deel te verklaren is uit de geringe bemanning van het schip (25 man bij 6767 brt.) De „Faustus" had dan ook moeten bijdraaien en buiten blijven, totdat bq daglicht de ruimen hadden kunnen zijn gesloten en daarna de Waterweg op het juiste tijdstip en in de juiste koers had kunnen worden aangelo- De voorzitter van liet hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis, Ir F. C. C. Baron van Tuyl „au Seroos- kerken van Zuylen, heeft namens de gezamenlijke buitenlandse Rode Kruis hulp het eerste textielpakket uiige reikt aan het gezin ">e Keyzer te Halsteren. pen. Ook op de wijze van binnenlo pen werden ernstige aanmerkingen gemaakt. Toen het schip gestrand was, heeft de kapitein nagelaten de balanstanks te vullen om zijn schip te verzwaren. Deze nalatigheid heeft er zeker toe bijgedragen, dat de „Faustus" later op het Noorderhoofd is gezet en ten slotte binnen de pieren is terechtge komen en gezonken. In het door de watersnood zwaai ge troffen plaatsje Stellendam is men druk in de weer om de sporen van liet door het water achtergelaten vuil te verwijderen. Overal ter plaatse ziet. men de: mensen bezig met het reini gen van hel huisraad en reddings ploegen zijn bezig met het leegpom pen van ondergelopen kelders. Stap van Sow jet? In welingelichte kringen te Stock- Tim zegt men geen geloof te hech ten aan berichten volgens welke Sowjet-Unie een informele stap tot verzoening met het Westen gedaan zou hebben door middel van de Zweedse ambassadeur te Moskou, Kolf Sohlman. De desbetreffende berichten ver schenen, nadat Sohlman, de deken van 't corps diplomatique te Moskou, een bezoek aan de Sowjet-Russische minister van buitenlandse zaken. Mo- t'. had gebracht en daarna naar Stockholm was vertrokken. Volgens het Zweedse ministerie van buiten landse zaken is Sohlmans bezoek aan Stockholm een röutlneaangelegen- heid. Sohlman zou de Paasdagen in Zweden doorbrengen. In Rampenfonds 86,4 millioen De stand van het Nationaal Ram penfonds was tot Donderdagavond totaal 86,4 millioen gulden. Dit is ten opzichte van Woensdagavond een stijging van 800.000. BESPREKINGEN IN DJAKARTA Vriendelijkheden over en weer De Indonesische en Nederlandse delegaties, die onderhandelen over de op heffing van de Nederlandse militaire missie in Indonesië, zijn Donderdag te Djakarta bijeengekomen. Het hoofd van de Indonesische delegatie, Roelan Abdoelgani, bracht de dank van zijn regering over en uitte de hoop, dat in de toekomst een vrij willige samenwerking met Nederland zou blijven bestaan. Het hoofd van de Nederlandse delegatie, mr. baron van Ittcrsum, dankte Abdoelgani voor zijn woorden en zeide, dat het de wens was van de Neder landse regering om een zeker aantal militaire deskundigen alt Indonesië in Nederland te doen terugkeren, waar men hen nodig heeft voor het Neder landse leger en de Noordatlantische strijdkrachten. Dit viel samen met het einde van de taak der Nederlandse missie, aldus de heer van Ittersum. en de mogelijkheid tot het in practijk brengen van deze samenwerking een afstand bestaat, waarmede rekening moet worden gehouden. Ten tweede, dat, hoe het ook zij, in elk jong land In de openbare openingsbijeen komst riep de voorzitter van de Indo nesische delegatie, Roeslan Abdoel gani, de Nederlandse vertegenwoordi- fers een hartelijk welkom toe, De Ne- erlandse militaire missie was, zo zei de hrj, een van de pogingen om de grondslagen van de samenwerking tussen het koninkrijk der Nederlan den en de republiek Indonesië te ver werkelijken in een sfeer, waarin naar men hoopte, alle nevelen van een con flict zouden verdwijnen. Inmiddels kan men twee feiten niet uit het oog verliezen, aldus Roeslan: Ten eerste, dat tussen de wens tot samenwerking BEGRIJPELIJK ONGEDULD OP SCHOUWEN Spannende maandenmaar voor onrust is geen reden „Men" schudt het hoofd op Schouwen-DuivelandDat gebeurt in Brouwershaven en in Bruinisse, in Haamstede en in Zierikzee, op de „Zgpe", die de dienst onderhoud naar Burghsluis en op de „Roggeplaat", die vaart van Katse Veer naar Zierikzeekortom, overal waar zich Schouwenaars en Duivelanders bevinden, maakt men zich zorgen. „Het gaat niet goed met het eiland", zo betoogt men, „de droogmaking vordert nieten als men dan goed blyft luisteren hoort men allerlei waterstaatkundige theo rieën ontwikkelen over grote zeeschepen, die maar eventjes in de Schelp- hoek neergezet moeten worden, „dan is het meteen dicht!" Bij deze theo rieën blijft het echter niet, doch er komen nog vele andere op de proppen: „Het moet natuurlijk langzaam-a3n, die hele droogmaking. De grote aan nemers willen study-an geld verdienenJa, zelfs deze dingen worden gezegd» Misschien is het begrijpelijk, dat er zo geredeneerd wordt, maar de argu menten, welke tijdens dergelijke ge sprekken naar voren worden ge bracht, zijn meestal weinig steekhou dend en vaag, dikwijls met een ver wijzing naar „die-en die, wiens oom vroeger opzichter is geweest en die zegt Begrijpelijk zijn deze gesprekken inderdaad, want de bevolking van Schouwen-Duiveland wil het eiland droog zien en liefst op korte termijn, want men wil aan het werk en men wil terug naar huis en haard. En dit verlangen speelt de inwoners parten: het droogmakingswerk verloopt niet, zoals men wenst of zoals men zich had voorgesteld en dus zoekt men naar oorzaken. Zo moeten de waterstaats ingenieurs het ontgelden: „Mensen van de theorie" worden ze dan ge noemd, „in de practijk richten ze niet veel uit". Gelukkig hebben heren in genieurs uiterst brede ruggen, waar door ze weinig last hebben van deze beschuldigingen. Meer last hebben ze echter van de harde, nuchtere feiten: een «iland, waarvan de vruchtbare akkers zeebo- dom geworden zijn, dat veranderd is in één grote waterboezem en dat ligt ln de Scheldemonding, waar de ge- tijstromen zo vernielend werken. En hier moeten de enorme djjkgaten wor den gedicht, ziedaar hun opgave. „Denk maar niet, dat het een plezie rig wer'- is", zei ons een van de lei dinggevende ingenieurs, „er moet vlag gewerkt worden, dat wil zeggen: improviserend, teneinde nog niet méér prijs te geven. Dat betekent ook, dat de tijd voor grondige voorbe reiding ontbreekt en dat je maar pro beren moet! Neen, plezierig of he roïsch is het allerminst provisatiê was de dichtingspoging van de Westhavendijk te Zierikzee. Aan vankelijk zag het er hier niet zo ern stig uit, maar vóórdat groot materi eel en vóórdat de noodzakelijke men sen waren aangevoerd, was de toe stand zeer slecht geworden- De zee is hier geen rustig oud heertje, maar in tegendeel een verslindende waterwolf, die rusteloos doorgaat om verloren terrein te herwinnen. Toen werd besloten om te trachten het gat met bakken te dichten, een poging, waarvan de kans van slagen uiterst gering was. Maar het moest geprobeerd worden. Dagenlang leefde men in 's Lands Kamer in spanning... Een spanning, waarvan de buiten staander geen idee heeft en die van het uithoudingsvermogen van de wa terstaatsmensen het uiterste vergt. Niet hard Ondertussen voer de Jloggeplaat" tussen Katseveer en Zierikzee, langs het grote gat, en aan dek stonden sterk het verlangen leeft uiteindelijk op eigen kracht te staan of minstens de steun te verminderen, die nodig is voor het aanvullen van de tekortko mingen. De Indonesische regering heeft voor haar beleid het standpunt aangeno men, dat de werkzaamheden van de Nederlandse militaire missie voldoen de bijdragen aan de Indonesische strijdkrachten hebben geleverd, en dat het werk van de Nederlandse mi litaire missie niet verlengd moet wor den. Roeslan sprak namens de Indone sische regering waardering uit voor deze bgdragen. De stappen, die genomen zijn tot beëindiging van de werkzaamheden der Nederlandse militaire missie doen geen afbreuk aan de bereidwilligheid van Indonesië om tot vrijwillige sa menwerking te komen op een basis, die rekening houdt met feiten, welke zich in de samenwerking tussen bei den ontwikkeld hebben of nog ont wikkeld kunnen worden. Koningin Juliana naar Londen Het ministerie van buitenlandse za ken deelt mede, dat H. M de Konin gin Maandagmiddag per vliegtuig naar Londen zal vertrekken, ter 'bij woning van de begrafenis van Ko ningin Mary. Koningin Juliana is van zins Dinsdagavond naar Neder land terug te keren. is het 10 jaar geleden, aai het bevolkingsregister aan de Plantage Middenlaan te Am- sterdam door de illegale werker Gerrit van der Veen en zeven anderen in brand werd gesto- .4; ken, waarvoor zij enige maan- den later werden gefusilleerd. Jjj DE vrijwel alle passagiers„Ze werken er helemaal niet hard. Kijk, die gi kraan daar doet niks- Neen man, deugt niet veel van". Maar niets 'wist men van die ene bak, die schijnbaar bleef liggen, maar plotseling in 't gat verdween. Onmiddellijk moest de „brain-trust" in 's Landskamer nieu we maatregelen bedenken, maatrege len, waarvoor men in waterschaps kringen misschien wel de neus ophaaltMaar nogmaals: het .(Vervolg op pag. 2) VERWACHT LAGERE TEMPERA Tl ll.N Half tot zwaar bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige Noord westelijke tot Westelijke wind. Veel kouder dan gisteren. ZON EN MAAN. 28 Maart. Zon: op 6.25 onder 19.07 Maan: op 17.15 onder 5.31

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1