Tsjechische piloot wachtte rondcirkelend op asyl WATER FRONT VIER LIJKEN VAN VROUWEN IN FLATGEBOUW TE LONDEN BEGRAFENIS KONINGIN MARY DINSDAG IN WINDSOR TELEFOONTJES met het DONDERDAG 26 MAART 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PASSAGIERS WISTEN NIET WAT ER GEBEURDE „Samenzweerders" sloegen de marconist neer Omtrent de landing van het Tsjechosloivaakse lynvliegtuig Maandag avond op het Frankfortse vliegveld Ryn-Main heeft de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, Conant, op 'n persconferentie nadere medede lingen gedaan. De ontsnapping was georganiseerd door een technicus, die tijdens de oorlog bij de BAF, diende, en zyn vrouw. De man was na de oorlog werkzaam geweest in de Skoda staalfabrieken te Pilsen. Hij en zijn vrouw zijn van Tsjechi sche afkomst. Twee jaar lang zoch ten zij naar een middel om naai- het Westen te komen en tenslotte kwa men zy in contact met een piloot van de Tsjechische luchtvaartmaatschap pij, die hen wilde helpen. Deze piloot die Maandag het vliegtuig naar Frankfort bracht, is de 24-jarige Miroslav Slvak. Een vierde lid van Maatschappelijk werk in Tweede Kamer Vele oude kwesties aan de orde (Van onze parlementaire redacteur). Binnenhof Dat het niet altijd even eenvoudig is over een nieuwe gedach te of een nog slechts in de grondverf staand departement te spreken, bleek Woensdagmiddag wel overduidelijk in de Tweede Kamer. Aan de orde was de begroting van maatschappelijk werk, een ministerehap, dat eerst tij dens de laatste kabinetsformatie werd ingesteld. Eerlijk gezegd bleven de algemene beschouwingen van alle afgevaardig den bepaald onder de parlementaire maht, met uitzondering van de rede van prof. Lemaire (K.N.P-), die een brede, zij het zeer diepgaande be schouwing gaf over de taakverdeling in de sociale overheidssector, de mi nisteriële verantwoordelijkheid ter zake en de principieel-aanvullende subsidiaire taak van de staat in deze. Voor het overige waren het vooral oude kwesties en daarmede oud zeer, dat door de verschillende afgevaar digden aan de orde werden gesteld. De Ambonezen, de Nederlanders in Indonesië en de gerepatrieerden, waar by de heer Ritmeester (V.V.D.) we derom de ellende der achterstallige betalingen ter sprake bracht- Daar naast de oorlogsslachtoffers, en, al dus de heer Stapelkamp (A.R.), de tergend-langzame gang van zaken met de herziening van de wet Buiten gewoon Pensioen 19401945. Mei "ouw PloegPloeg bracht, even als onder andere dr. Fokkema (A.R-) het subsidiebeleid van de minister ter sprake. „Kan de minister de richtlij nen al meedelen?", vroeg de heer Van Lynden. Ir. Wijffels achtte amb telijke controle op de subsidieverde ling bepaald ongewenst- Enkele le den spraken uitvoerig over de be jaarden, de minder-begaafden, de 'moeil rjk-opvoedbaren en de a-socia len- Ir. Wiiffels meende, dat het in deze gevallen veelal gaat om zorg voor het gezin. Spreker vroeg de minister of hy al nadere mededelin gen zou kunnen doen over de taak verdeling tussen het Rampenfonds en de Overheid. Donderdagmiddag zal minister Van Thiel de Kamer ant woorden. 522. We hebben er vroeger eens op gewe zen dat pijn iets totaal anders is dan gevoel, omdat zowel voor pijn als voor de tastzin aparte orgaantjes aanwezig zijn die de prikkelingen langs eigen zenuwbanen naar de hersenen gelei den. No21.) Maar behalve aparte ontvangstor gaantjes voor de tastzin, bezitten we ook speciale orgaantjes voor de waar neming van warmte en koude. Bij nauwkeurig onderzoek van het huidop pervlak met een heel fijne naald, kun nen door de onderzoekers dan ook be paalde tastnunten. pijnpunten, warm- tepunten enz. worden aangewezen, die bij lichte aanraking overeenkomstig hun functie reageren. Het menselijk lichaam heeft ongeveer een half milli- oen tastpunten, een kwart, millioen koudepunten en slechts 30.000 warmte- punteneen verhouding dus van 50 tot 25 tot 3. Nu is het begrijpelijk dat deze ont vangstorgaantjes 't dichtst bijeen lig gen op plaatsen toaar zij het meest noodzakelijk zijn. Met de vingers moe ten we bijv. alle voorkomende werk zaamheden kunnen verrichten, zodat het in de reden ligt dat de vingertop pen voorzien zijn van een buitenge woon groot aantal tastpunten De bo venzijde van de hand kan echter bij het inzetten van een schroefje in een hor loge weinig actieve dienst verrichten en onze rug doet aan dit werk hele maal niet mee. Vandaar dus dat sprei ding van de tastorgaantjes op laatst genoemde plaatsen veel groter is, waar door we twee drukpunten een veel grotere onderlinge afstand moeten ge ven om ze inderdaad als twee punten waar te nemen. Het verschijnsel dat warm water, ge voeld met één vinger, kouder schijnt dan water van iets lagere tempera tuur waarin we de hele hand dopen, moet evenseens verklaard worden door het aantal warmte punten dat de hitte van het water naar de hersenen door seint. De hele hand heeft vanzelfspre kend meer warmtepunten dan één en kele vinger en hoe meer warmtepunten geprikkeld worden, hoe groter de warmte lijkt. Vandaar dat uw lichaam het badwater niet verdragen kan, ter wijl dit gevoeld met de hand, toch een dragelijke temperatuur had. Bij sommige delen van het lichaam, die bijzondere bescherming behoeven, zijn een groter aantal warmtepunten dan normaal aanwezig, bijv. op de oogr leden, die geen hitte kunnen verdra gen. En uw tong is natuurlijk zeer gevoe lig voor smaak. Dat wil zeggen, óók ■maar ten dele! H. Pétillon, het gezelschap was een in Zuid-Sla:- vië geboren televisietechnicus. Het toestel had 25 passagiers en een bemanning van vier personen aan boord. Het moest volgens de dienst regeling van Praag naar Brno, doch ongeveer halverwege begon het van zijn koers af te wijken. Op geringe hoogte vloog het de grens over naar West-Duitsland. Toen men de grens had bereikt, gingen twee van de vier deelnemers aan het plan naar de cockpit- en sloe gen de marconist neer, waarna zij de bediening van de radio overnamen. De piloot, een der vier, bleef het toe stel besturen. Het vierde lid van de groep, van wie er drie gewapend waren, bleef in de cabine om een oog te houden op de passagiers, van wie zich echter niemand van de onge wone gang van zaken bewust scheen te zijn. In de nabijheid van het vliegveld Verlenging noodwet Kinderbijslag kleine zelfstandigen Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verlenging van de noodwet kinderbijslag kleine zelf standigen. Daarin wordt voorgesteld deze wet te verlengen tot 1 Juli 1954. van Frankfort gekomen riep men de verkeerstoren aan; men gaf een uit eenzetting van de toestand en vroeg de verzekering, dat de politieke vluchtelingen aan boord van het vliegtuig asyl verleend zou worden. Het duurde een half uur, voordat de ze verzekering werd gegeven en zo lang bleef het toestel boven het vlieg veld cirkelen. Toen kwam de toe stemming om op het militaire ge deelte van het vliegveld te landen. Na de landing besloten nog twee passagiers in het Westen te blijven. Een van hen was een voormalige Engelse onderwijzer, die zijn baan had verlqren en de ander een archi tect. De bemanning van het Tsjecho-Slo- waakse vliegtuig met een officier van de Amerikaanse luchtmacht. Vorming van nieuw Brits Dominion in Afrika De Britse regering heeft Dinsdag het Dagerhuis verzocht zich uit te spreken over een plan om drie Britse gebieden in Centraal-Afrika, Nyassa- land en Zuid- en Noord-Rhodesia, in een federatie te verenigen. De La- bourpartij was tegen het plan gekant, omdat zij van mening was dat de in heemse bevolking der betrokken ge bieden niets voor de federatie voelt. De regering meende, dat de door de inheemsen geuite critiek niet de me ning van de grote massa weergaf, die zij niet voldoende ontwikkeld achtte om het plan op zijn juiste waarde te schatten De inheemse bezwaren vonden hun oorzaak in de vrees, dat de blan ken de algehele macht in de federatie krijgen. De inheemsen waren van- oor. deel dat hun nationale aspiraties eer der onder het huidige rechtstreekse gezag van Londen verwezenlijkt zou den worden dan onder de voorgestelde federatie. Het plan werd met 304 te gen 260 stemmen aanvaard. ONTSTELLENDE TRAGEDIE Nieuwe bewoner deed lugubere ontdekking Dinsdag en Woensdag zyn in een flat te Londen vier lyken van vrou wen gevonden. Het eerste werd ge vonden door de nieuwe bewoner van het huis, Beresford Brown uit Jamai ca, by het zoeken naar een alcoof, welke met behang bleek afgesloten. Toen Brown het verwijderde vond hij een ljjk van een vrouw. De politie vond Dinsdag bjj een nader onderzoek nog twee lijken van vrouwen en Woensdag trof zy het vierde onder de vloer aan. De politie doet nasporingen naar de vorige bewoner van de flat, de 55-jarige Christie. Hij bewoonde de flat tot voor ongeveer een maand. Men neemt aan, dat een van de lijken van de vrouw van Christie is. Twee van de vrouwen waren nog geen dertig jaar, aldus een medisch rapport. Tenminste een van de vrou wen zou door worging zijn gedood. Drie van de vrouwen zijn waarschijn lijk reeds verscheidene maanden dood, de vierde sedert verscheidene weken. Franse ministers op bezoek in Washington De Franse premier René Mayer is in gezelschap van zijn minister van buitenlandse zaken Bidault, minister van financiën Bourges-Mauhoury en de minister voor de verbonden Indo- chinese staten, Letourneau in de Ver enigde Staten aangekomen Minister Bidault, die nog lijdende was aan griep en ingewandsstoornissen, werd vergezeld door zijn echtgenote en zijn particuliere arts. Voorts maakte de reis mee de Ame rikaanse ambassadeur in Frankrijk Dillon. Naar van gezaghebbende zijde te Parijs vernomen werd zal minister Bidault bij de komende besprekingen in de V.S. voorstellen een soort poli tieke permanente commissie voor Frankrijk, de V.S. en Engeland op te richten. Bidault opperde dit denkbeeld bij zrn jongste besprekingen met Eden të Londen. Eden bracht het vervol gens bij zijn bezoek aan de V.S. ter sprake, waar het plan echter, naar hij inmiddels zijn Franse ambtgenoot heeft laten weten, zonder geestdrift- ontvangen is. Vier Sowjetspiomien in Luzern aangebonden. In Luzern zijn Rudolf Roessler (Duitser) en Xavier Schniper (Zwit ser) gearresteerd, onder verdenking van spionnage ten behoeve van Tsjecho-SIowakije. Beide gearres teerden zyn journalisten. In een desbetreffend communiqué wordt gezegd, dat heiden reeds eni ge jaren voor Tsjecho-SIowakije heb ben gespionneerd ten nadele van een aantal Westerse mogendheden, met inbegrip van Zwitserland. Zij ont vingen hiervoor grote sommen gelds. Te Bazel is een proces tegen een zekere Kupfersehmied, eigenaar van een handelshuis, en Eiber, employé van een der belangrijkste chemische ondernemingen van Bazel begonnen. Beiden worden beschuldigd van eco nomisch spionnage ten behoeve van de Sowjet-Unie. Zij zouden industrie- Eeheimen gestolen hebben voor de owjet-Unie. Zy werden in October 1952 gear resteerd, nog voor zy de bewuste do cumenten aan hun „afnemers" kon den overdragen. Het proces wordt met gesloten deuren -evoerd. Christie, een schrijver by een tran sportbedrijf, was in 1949 de voor naamste getuige in een proces tegen een jonge vrachtauto-chauffeur die zijn vrouw en dochtertje heeft ge- worgd en die in hetzelfde flatgebouw woonde. Men denkt niet, dat er enig verband tussen de moord van drie jaar geleden en de nieuwe tragedie is. De,.politie heeft dé vloeren van het huis onderzocht, evenals de kasten en de' muren. Ook in de tuin werd gegraven. Een buurman zei, dat de Christie's rustige lieden waren, die steeds beleefd waren geweest en ge groet hadden. Zy hadden echter nooit een praatje gemaakt. GEEN OPENBARE ROUW :.een verandering in voorbereiding voor kroning van Elizabeth II Koningin Elizabeth van Engeland heeft Woensdag besloten, dat de hof rouw voor baar overleden grootmoeder een maand, tot 25 April, zal duren- Het is nu zeker, dat de kroning van Koningin Elizabeth op de vastgestelde datum 2 Juni zal geschieden. Van gezaghebbende zijde is bevestigd, dat er geen verandering zal komen in de voorbereidingen voor de kroning. Van des morgens vroeg af stond een zwijgende menigte voor Marlbo rough House, waar het stoffelijk overschot van Queen Mary rust. Ko ningin Elizabeth, de Hertog van Wind sor en andere leden van de Engelse koninklijke familie woonden een her denkingsdienst bij in het paleis van Koningin Mary. De dienst werd ge leid door de aartsbisschop van Can terbury, dr. Fisher. Zondagmiddag zal de kist met open baar ceremonieel naar Westminster Hall in Londen gebracht worden, waar het stoffelijk overschot tot Maandagavond opgebaard zal liggen. Dinsdagochtend wordt de kist per auto naar Windsor overgebracht, waar in de kapel van St. George een rouwdienst zal worden gehouden. Verwarring aan het Koreaanse front Strijd om „De oude Kale" Het Amerikaanse achtste leger in Korea heeft Woensdag bekend ge maakt, dat na 36 uur lang strijden al les-„in volslrgen verwarring' is. Officieren van de voorlichtings dienst deelden mede dat de verbonden troepen slechts een vierde deel van „De oude kale", een van de heuvels die door de Chinezen in de nacht van Maandag op Dinsdag is aangevallen, in handen nebben. Probeer eens met Waarde te telefonerendat valt helemaal niet mee Waarde ligt immers geheel in het verdronken gebied en alleen bij laag tij zijn de stra ten van het dorp min of meer droog. Onze foto laat. de „norma le" toestand zien. Als het niet zo triest was, zou men het bijna schilderachtig kunnen noemen. Het dorp is nu verlaten. Vrij wel tenminste. In het gemeente huis is een politiepost ingericht en daar zitten de vijf politie mannen, die in dit watergebied tóch altijd nog een taak hebben. Zij beschikken over de enige telefoon. We bellen no. 16 en krijgen opperwachtmeester Vreeken aan de lijn. „Hoe het er bijstaat? We maken het prima hoor, ondanks het water". De politiepost is ook een pleis terplaats voor de velen, die da gelijks naar Waarde komen om te kijken hoe hun huis er bij staat. Om wat van hun spulle tjes mee te nemen naar hun eva cuatie-oord. Een troosteloze reis veelal, maar bij de politiepost is de koffie bijna altijd brain en gesterkt door een warm bakje troost kan men de terugreis over de watervlakte weer aan vaarden. 't Is ons ditmaal niet om de po litie te doen en we treffen het: schipper van Koeveringe is er juist en hij vertelt hoe hij elke dag opnieuw tweemaal de tocht naar Waarde heen en weer maakt Met mensen, die weer eens naar Waarde terug willen, al is het maar voor een paar uurtjes Wel een heel andere schipperij dan vroeger, toen van Koeverin ge op de Rijn voer. Maar door de oorlog is hij er uit geraakt en sindsdien woonde hij als schip per in ruste in Krabbendijke. Voor de gemeente Waarde on derhoudt hij nu met een mossel schip een bootdienst van Gawe- WAARDE ge (bij Krabbendijke) op Waar de. ,£lke dag heb ik m'n klanten, meneer, maar als het zulk mooi weer is als vandaag willen de vrouwen ook mee. Vanmorgen had ik er vijf-en-twintig en dan is m'n boot vol". Zo is het leven nu rond V aar de. Elke dag een groepje men sen, die eens komen kijken wat er van hun huis is terecht gekomen. Wanneer zullen ze hier weer normaal en voorgoed kunnen terugkeren? Ook de landbouwer Dijl weet het niet. Hij komt vaker op het dorp, maar,,'t is er een troos teloze bende, meneer. Hoe dat nog ooit terecht moet komen..." Buiten het dorp vinden we zo waar nóg een telefoon. In de Emmanuëlpolder op de boerde rij van de dijkgraaf Dees. We treffen de zoon. Vader woont nu in Goes, geëvacueerd.-.. Maar de zoon is uol goede moed. De polder heeft gelukkig maar enkele dagen onder water ge staan en dankzij het werk van de Willem Friso-mannen kon boer Dees al spoedig weer op zijn land aan de arbeid. 't Zout? ,J)at viel gelukkig nog al mee. Eigenlijk heb ik al weer alles kunnen zaaien, behalve erwten en bonen. Suikerbieten, gerst en zelfs een stukje vlas! Maar daar zit nog al wat risico aan. De gerst begint al boven te komen en ziet er zo op het oog zelfs heel aardig uit Maar of het werke lijk wat zal worden, zal nog moeten blijken". Zo ploegen en ploeteren ze voort. De boeren van de Emma nuëlpolder en de mensen van Waarde. Zo goed als hun dui zenden lotgenoten waar ook in het verdronken land. Ze ploe gen en ploeteren om er weer bo venop te komen. Of dat zal lukken? Aan hén zal het in elk geval niet liggen! Beide huizen van het Engelse par lement zijn Woensdag korte tijd bij een geweest en verdaagden de verga dering tot Donderdag ten teken van achting voor de overleden koningin. Er is besloten geen speciale orders voor openbare rouw of afgelasting van vermakelijkheden te geven- Het sportprogramma blijft deze week in Engeland ongewijzigd. Bioscopen en schouwburgen zullen echter gesloten zijn tot 6 uur 's avond'op de dag der begrafenis. Koning Boudewyn heeft het Britse hof van zyn voornemen in kennis ge steld om bij de bijzetting van Konin gin Mary aanwezig te zijn. Mede namens Prins Bernhard heeft Koningin Juliana een telegTam van rouwbeklag gezonden. Minister-presi dent dr. W- Drees zond aan premier Churchill een telegram van deelne ming. Het Zweedse, Noorse en Deense hof hebben een rouwperiode afgekondigd van drie weken. De Paus zond aan Koningin Eliza beth II een rouwtelegram. Algemeen beeld der P.B.O. bemoedigend Eerste Kamer aanvaardde twee begrotingen De minister voor de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie, de heer A. C. de Bruyn, heeft Woensdag in de Eer ste Kamer, in antwoord op de be schouwingen van de leden over zyn begroting, o.m. gezegd, dat het alge meen beeld met betrekking tot de P. B.O- thans bemoedigend is. De Sociaal Economische Raad is thans bezig met vier projecten voor industriële bedryfssehappen. Ten aan zien van het onderwerp „bezitsvor ming" deelde de minister mede, dat in samenwerking met het departe ment van wederopbouw en volkshuis vesting een onderzoek gaande is naar de mogelijkheid tot het bezitten van eigen huizen door de arbeidende klas se. De vraag van de heer Gerretson over de constitutionele positie van de minister voor P.B.O. beantwoordend, zeide spr., dat het juister zou zijn ge weest, indien deze opmerking ge maakt was bij de algemene politieke beschouwingen. Dan zou het kabinet zich tijdig hebben kunnen beraden. Nu kon de minister slechts toezeggen de aandacht van het kabinet op dit staatsrechtelijk probleem te zullen vestigen. Bij de behandeling van de begroting van het departement van overzeese Rijksdelen zeide minister Kernkamp o.m., dat de regering zich bij interna tionale onderhandelingen blyft stellen op het standpunt, dat zij de souverei- niteit over Nieuw-Guinea bezit. Beide begrotingen werden aangeno men, met aantekening, dat de C.P.N. tegen was. Trein greep vrachtauto Twee mannen in levensgevaar Woensdagmorgen is een vracht, auto met aanhangwagen door de electrische trein, die om 7.12 uur uit Amersfoort was vertrokken, op een onbewaakte overweg te Soestduinen gegrepen. Van de vier inzittenden werden er drie meters ver uit de wagen geslingerd. De 32-jarige H. V, uit Vreeland kreeg inwendige kneuzingen. Bij de 60-jarige G. van S. uit Loenen aan de Vecht constateerde men een ge compliceerde breuk aan het rechter been, inwendige kneuzingen en twee hoofdwonden. Beide mannen verke ren in levensgevaar. De 43-jarige B. S. uit Loenen aan de Vecht liep een wervelkolomfractuur op. De chauffeur J. H. uit Mijdrecht vluchtte volkomen overstuur het na bijgelegen bos in. Hij heeft een ernstige hoofdwond. Later is hij door militairen naar de luchtmachtkazerne overgebracht. Het bleek niet moge lijk hem een verhoor af te nemen. Strijd tegen tandbederf De inwoners van Tiel hebben sinds kort fluor in hun drinkwater. Men wil namelijk onderzoeken (en dat zal vijftien jaar duren) of het tandbe derf dank zy deze methode sterk zal verminderen. Het Wereldgebeuren Nieuw dominion Seretse Kama, die geen opperhoofd mag zijn van de Bamangwato- stam in Afrika, woont in Londen, waar hij met een Engelse vrouw is gehuwd. Het echtpaar heeft twee kindertjes. De jongste is de ..troon pretendent". Het denkbeeld, dat thans een Londense typiste moeder is van een toekomstig negerstam hoofd. heeft iets fascinerends en toch ook weer iets ongewoons Zo on gewoon. dat reeds by voorbaat het Engelse Lagerhuis de vader vervallen verklaarde van zijn waardigheid. Men wilde geen blanke dame in een opperhoofdenverblijf van Brits koloniaal Afrika zien. Daarmee zijn we dan aangeland midden in het probleem van dc zeg genschap. die de blanken en voor namelijk de Engelsen nog altjjd hebben over de negervolkeren van Afrika. Het Lagerhuis heeft er zich dc laatste jaren nogal druk mee be moeid. want het is er niet rustig. In Kenya lopen speciale Britse ba taljons de Mau-Mati-beweging weg te schieten, die het karakter van een permanente opstand heeft. Een op standniet zo zeer tegen het Britse bestuur als wel tegen de wij ze. waarop men aan de Kikoejoes de beste gronden in hun vaderland heeft ontnomen of „afgekocht" om planta ges te kunnen scheppen, waar Britse grondbezitters wel zo vriendelijk zijn tie Kikoejoes als arbeiders in dienst te nemen. Uiteraard zijn er ook in het Engel se Lagerhuis stemmen opgegaan tegen het regeren met de ijze ren hand en het 'onmondig houden van de negerbevolking, Naar deze stemmen werd en wordt echter wei nig geluisterd. Het kabinet Churchill is een conservatief kabinet en gepor teerd voor een ouderwets beheer. In dat licht moet ook de beslissing gezien worden, die de conservatieve Lagerhuismeerderheid deze week ge nomen heeft om drie gebieden in het Zuidoosten van Afrika samen te voe gen tot een nieuw Brits Dominion. Deze federatie zal omvatten Noord en Zuid Rhodesië en Nyassaland. De daar wonende 6 millioen negers wa ren er niet voor geporteerd. De stam hoofden en de intellegentsia waren er zelfs tegen; aan de kleine man in de dorpen en op het veld werd niets gevraagd De 20.000 Europeanen overwe gend Engelsen zullen in het nieu we dominion via de federale raad. waarin 29 blanken en 6 negers zit ting hebben, het heft in handen krij gen. Te Londen meent men, dat dit de enige manier is om het land tot gro ter welvaart te brengen en buiten lands kapitaal aan te trekken. Dit argument moge juist zyn, het miskent de drang naar nationa le onafhankelijkheid, die zelfs de eenvoudigste mens toch altijd be zielt. De oorspronkelijke bewoners wil len één grote federatie, waarbij ook Kenya, Tanganyika en Oeganda zullen behoren. Zij willen een negerstaat en nu de Engelse regering zo duidelijk stuurt in de richting van een tweede Zuid-Afrikaanse Unie, keren zij zich in massa af van de Britten. Hun sympathie gaat thans uit naar het African-Congress, dat wel heel sterk tegen de Britten ijvert. Zoals men weet, pogen de Britten al sedert een jaar te bewijzen, dat de Congress leiders de Mau-Mau-beweging in Ke nya zoal niet gesticht dan toch be gunstigd hebben. Het liefst zou men dat African Congress stevig aan pakken, maar men beseft, aat een hard optreden tegen 't Congress geen eind-oplossing kan brengen, want het verlangen naar zelfbestuur en natio nale onafhankelijkheid wordt daar door niet minder. Gevreesd moet worden, dat de jongste beslissing van het Britse La gerhuis over de vorming van het nieuwe dominion de moeilijkheden in Afrika slechts zal vergroten en dat daarmee een tijdperk van toenemen de onrust is ingeluid. Plan tot vorming van «cn Britse federatie in Oost-Afrika De Franse protocollen werden gewijzigd. De interimcommissie van de zes landen, die het Europees Verdedi gingsverdrag zullen sluiten heeft, nadat Frankrijk belangrijke conces sies deed, overeenstemming bereikt over de protocollen. Deze zes proto collen zullen aan het Verdedigings verdrag in zoverre een ander karak ter geven, dat met de Franse mili taire verplichtingen in overzeese ge biedsdelen enigermate rekening wordt gehouden. De gewijzigde pro tocollen zullen thans aan de betrok ken zes regeringen worden voorge legd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5