Nederlands „suikermagazijn" getroffen zwaar Zeeuwse Almanak MINISTER ALGERA BEZOCHT ZEEUWSE JAARBEURSSTAND DRASTISCHE BEPERKING VAN HET VERKEER BIJ 00STDIJK M.S. ST. ANT0NIUS GEZONKEN EN GELICHT OP DE SCHELDE Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 26 MAART 1953 VERLIES GEDEELTELIJK TE DEKKEN Een kwart van onze suikerproductie kwam uit het rampgebied Het Zuidwestelijk kleigebied, liet „suikermagazyn" van ons land, is door de overstromingsramp zwaar getroffen. Het Instituut voor Ratio nele Suikerproductie heeft op basis van de cijfers van 1953 berekend, dat voor suikerbieten ten minste 12.000 ha. verloren zjjn gegaan. Dit is ongeveer 20 van de gemiddelde oppervlakte welke in de laatste jaren in Nederland met suikerbieten werd beteeld. Daar de gemiddelde sui kerproductie per hectare in dit gebied aanzienlijk boven het landelijke gemiddelde ligt, komt men daarom voor de suikerproductie, globaal ge schat, op een verlies van 25 king zèer belangrijk is. Als loofrijke gewassen worden o.a. genoemd Hil- leshög R, Maribo N of Kleinwanzle- ben E. Indien mogelyk moet een nauwe rijen-afstand worden geno men. Wanneer dit niet ltan, moeten meer planten per ha. worden aange houden. Onder deze omstandigheden zyn 50.00060.000 planten per ha. zeer beslist veel te weinig. Wieden en schoffelen dienen tot het hoogst noodzakelijke beperkt te blijven en alleen dan nog, wanneer de grond De suikerbiet is daarom, mèt het vlas en de uien, een der zwaarst ge troffen landbouwgewassen. Het gele den verlies zal niet volledig gecom penseerd kunnen worden in de niet- getrpffen gebieden. Indien de Neder landse boeren er echter gezamenlijk naar streven, iets van het geleden areaal-verlies op te vangen door him bouwplan op verantwoorde wijze te herzien ten gunste van de suikerbiet en bovendien de cultuurmaatregelen nauwkeurig toepassen, die een gun stige invloed op de suikerproductie hebben, zal het verlies misschien ge deeltelijk gedekt kunnen worden. Uiteraard ligt de mogelijkheid tot uitbreiding niet overal gelijk. In de bestaande bietendistricten ligt dit anders dan op de zand- en dalgron den. Het nauwkeurig toepassen van de cultuurmaatregelen, zoals vroeg zaaien, tijdig opeenzetten, voldoende planten per hectare, bestrijding der vergelingsziekte enz., zal echter overal gelijk zyn. Voorzichtig. In „De Suikerbiet", waarvan het jongste nummer geheel aan deze ge wijzigde omstandigheden is gewijd, worden ook de mogelijkheden van bietenverbouw op geïnundeerd ge weest zijnde gronden besproken. Hier bij wordt o.m. opgemerkt, dat de suikerbiet tot de weinige gewassen behoort, die zeer zoutresistent zijn. Een bezwaar is echter bij het ver bouwen van suikerbieten dat er gro te kans bestaat op het verergeren van het enige tijd na de inundatie optredende structuurverval, vooral als de weersomstandigheden gedu rende de oogst tegen zitten. Ook leveren geïnundeerde gronden bieten op, die sterk vertakt zijn, een lager suikergehalte hebben, moeilijk te bewaren en slecht te verwerken zijn. Wanneer de omstandigheden te on gunstig zijn, kan men daarom beter één jaar overslaan met bieten, dan later enige jaren slechte opbreng sten hebben als gevolg van opge treden structuurverslechtering. Mocht men er toch toe willen overgaan suikerbieten te verbouwen, dan zal naast een zorgvuldige grond bewerking en bemesting, iets meer zaaizaad gebruikt moeten worden, b.v. 25 kg. per ha. Loofarme ras sen worden beslist ontraden, daar naast rust een goede grondbedek- Bijzondere voetbalwedstrijd in Breskens. Zaterdagmiddag a.s. om half vier wordt, zoals reeds in het kort belicht, op liet terrein van de voetbalvereni ging Breskens ten bate vein het Natio naal Rampenfonds een voetbalwed strijd gespeeld tussen een elftal van doktoren uit West-Zeeuwsch-Vlaan deren en een elftal, hoofdzakelijk sa mengesteld uit inwoners van Bres kens. In het artsenelftal spelen de volgen de doktoren mede: H. de Jong, chirurg te Oostburg. A. Ossewaarde, arts te Breskens. M. Sorgedrager, arts te Groede. H. Rozemeyer, arts te IJzen- aijke, G. de Bruyckere, arts te Oost burg, H. v. d. Vijver, dierenarts te Biervliet. N. Schulte, internist te Oostburg, F. Loose, arts te Oostburg, N. Rijk, arts te Aardenburg, J. Hage, arts te Biervliet en P. Staal, arts te Sluis. In het Breskense elftal spelen me de: architect Jansen, burgemeester Eekhout. J. de Lijzer, commandant Kon. Marechaussee, C. Erasmus, voorzitter V. V. Breskens, notaris V. de. Hoek, mr. M. Somers, P. Woit- tiez, gemeentesecretaris, K. Maas, aannemer, J. de Boer, directeur Coöp. Aankoopvereniging, G. L. de Kok, candidaat-notarïs en J. Brittijn van de Rijkswaterstaat. De wedstrijd zal een muzikale entourage krijgen. KUNSTMEST Vele zijn de mattieren waarop men geld kan verdienen en steeds opnieuw ontmoet ge dan ook mensen, die weer een volslagen nieuwe manier hebben ontdekt. Vele zijn echter ook de mo nteren, waarop geld dit aardse slijk, dat zo onontbeerlijk is ongeoorloofd wordt verworven en hoewel het U moeilijk zal vallen om U thans nu de verwarmende zon zo verrukkelijk schijnt te verdiepen in de roerselen van zwarte mensenzielen, de krant drukt U er om zo te zeggen dagelijks met de (misschien lichtverbrande) neus boven op. Ge hebt 't gisteren kunnen lezen in t bericht over die man in Koewacht. De man, die kunstmest per kruiwa gen over de grens voerde, telkens een kruhoagentje vol kunstmest en daar mede trachtte de man clandestien geld te verdienen. Hetgeen niet mocht, weshalve hij werd aangehouden en in arrest gesteld. Kunstmest is een voor smokkel winstgevend bedrijf, zo schijnt het en daarom wandelde er bij Koewacht her haaldelijk een mannetje met een krui wagen over de grens, waarin hij kunst mest vervoerde. Maar hij verstond de kunst juist niet goed genoeg. En bleef ge vergeeft het ons wel met de mest zitten het toelaat en niet te diep. Door het zoute water zijn de bietencystenaal- tjes niet gedood, zodat men met de vruchtwisseling ook op de over stroomde gronden rekening moet blijven houden. Zoutcijfers en bietenteelt Naast deze mededelingen van het Instituut voor Rationele Suikerpro ductie vernemen wij nog, dat het rykslandbouwconsulentschap te Ba- rendreeht berekend heeft in hoeverre een verbouw van suikerbieten renda bel blijft. Hierbjj is men tot de con clusie gekomen, dat het bietenzaaien bp een zoutcyfer van 7 a 8 in een jaar met gemiddelde neerslag, niet meer rendabel kan zijn. Men rekent dan op een opbrengst van 75 waarbij de kosten hoger komen te liggen dan in dien gerst gezaaid zou zijn- Een gerstverbouw kan bij deze zoutcijfers nog goede resultaten afwerpen. In het algemeen kan worden steld, dat zomergers.t in alle gevallen kan worden gezaaid. Voor Lucerne kan met een redelijk zaaibed tot een zoutcyfer van 10 worden gegaan. By bieten, spinazie en radijs tot 7 8, zomertarwe, haver en rode klaver tot 4 a 5, vlas, uien en wynpeen tot 3 4, aardappels tot 3 en erwten en bo nen tot 1. Advertentie DE DIABOOL-GLOOIING Minister en ir. Maris bewonderden nieuw systeem (Van een speciale verslaggever) Minister Algera en ir. Maris, direc teur-generaal van de Rijkswater staat, hebben Woensdagmiddag" een bezoek aan de Utrechtse Jaarbeurs gebracht. Hun belangstelling ging begrijpelijkerwijs vooral uit naar de stands van het bouwbedrijf, voor zo ver deze dienstbaar zijn aan de we deropbouw in het rampgebied. Beide heren werden rondgeleid door mr. W. H. Fockema Andrea, voorzitter van de Raad van Beheer, en mr. J. Milius, directeur Van de Jaarbeurs. Zeer geruime tijd werd doorgebracht in de stand van een Zeeuwse firma, de N.V. Handel-, In dustrie- en Scheepvaart-Mjj. „De Hoop" uit Terneuzen, waar bijzondere belangstelling aan de dag werd ge legd voor het systeem van de zg. dia- bool-glooiing, een uitvinding van de technische hoofdambtenaar van de Rijkswaterstaat, de heer I. Streef kerk (vroeger te Breskens). „Zeer belangwekkend", zo hoorden we de minister zegen, toen hem ge toond werd hoe dijkvakken, die met diaboolglooiing bekleed w.aren, veel al in belangrijke mate gespaard zijn gebleven in de stormnacht. De minis ter, die een aantal foto's te zien kreeg, betuigde onomwonden zijn be wondering en merkte op, dat deze fo- fto's heel duidelijke taal spraken. Terecht zeer ingenomen met deze bewondering van de minister, legden de heren van de directie van „De Hoop" er nog: de nadruk op, dat ook het vervoer van het diaboolmateriaal niet duur is. Terneuzen bestrijkt im mers de Zeeuwse en Zuid-Hollandse Prov. Stoombootdienst op Zon- en feestdagen De dienstregeling van de provincia le stoombootdiensten is na de ramp van de eerste Februari aanvankelijk "ijk geweest aan die op werkdagen. Het provinciaal bestuur heeft nu besloten met ingang van Zondag a,s. ten aanzien van de veren Kortgene Wolphaartsdijk en Veere—Kamper land op Zon- en feestdagen de nor male dienstregeling te varen, over eenkomstig de wintel-dienstregeling 1952—1953. De vraag of op de veren van de Wester-Schelde eveneens weer vol gens deze dienstregeling zal worden gevaren, is nog in overweging. Tot nader aankondiging wordt dus op de ze veren op Zondagen dezelfde dienst onderhouden als op werkdagen. Ook voor het veer ZierikzeeKatseveer is de dienstregeling op Zondagen gelyk aan die op werkdagen. Ooft- en Tuinbouw- expositie in Groede In de te Oostburg gehouden be stuursvergadering van de Maatschap pij tot bevordering van de ooft- en tuinbouw „West-Zeeuwsch Vlaande ren" is vastgesteld, dat de tentoon stelling dit jaar op 12, 13 en 14 Sep tember in Groede zal worden gehou den. De heer A. L. Cammaert heeft hiervoor een terrein beschikbaar ge steld. Voorts werd besloten dat aan elke afdeling van de Maatschappij, die deelneemt aan de tentoonstelling een subsidie van 140,- zal worden verleend. Advocaat beëdigd Op de rechtbank te Middelburg werd Woensdagmorgen als advocaat en procureur beëdigd mr. J. J. van dei- Weel te Middelburg. eilanden vrij gemakkelijk. Bovendien kunnen deze glooiingen worden aan gebracht door ongeschoolde arbeids krachten, hetgeen by basaltglooiing niet altijd het geval is. De verhoogde koppen werken als golfbrekend ele ment, waardoor de golfoploop aan zienlijk wordt verminderd. Dit "laatste beschouwde ook de mi nister met name voor jonge dijken, die nog aan inklinking onderhevig zijn, als een evident voordeel. Ir. Ma- ris achtte een ander voordeel gelegen in het feit, dat de diaboolglooiing wordt opgesloten door stevige beton- banden, die zuiver tegen de zuilen rijen moeten aansluiten en aldus die per liggen dan het gebruikelijke net werk. Het was dan ook bepaald geen hol le phrase, dat zowel de minister als jr. Maris aan de Zeeuwse firma goed succes toewensten, niet alleen zake lijk voor haarzelf, maar evenzeer voor het rampgebied. Eerste kievitsei voor Commissaris der Koningin Woensdagmorgen vond de heer J. Haagsma te Goes in de Goesse polder het eerste kievitsei. Het ei is aan geboden aan de Commissaris der Ko ningin. Benoeming. De heer F. A. Raadman, sedert December 1946 stadsredacteur der Prov. Zeeuwse Courant te Middel burg, is benoemd tot redacteur van het dagblad „Het Gooi en Ommeland" te Hilversum. De heer Raadman was sedert de heroprichting secretaris yan de Zeeuwse Journalistenkring en had zitting in de Kringraad van de Ne derlandse Journalistenkring. „Jeugd van Evangelie". De interkerkelijke Kringdag van de vereniging" „Jeugd en Evangelie", welke in verband met de stormramp werd uitgesteld, zal nu te Wissingen gehouden worden op Zondag 29 Maart a.s. Weekend Lekespelgroep Walcheren In het Jeugdcentrum te Domburg hield de Lekespelgroep Walcheren af gelopen Zaterdag en Zondag haar eerste weekend. Het doel van deze Ontmoeting was, om door gesprelc en oefening in het voordragen een kern van medewerkers te vormen. De heer Frans Koster wees er in een inleiding op, hoe de mens in vroe ger eeuwen het gevoel voor schoon heid ontwikkelde doordat hij in alle opzichten op zichzelf was aangewe zen: wie bijvoorbeeld van muziek wilde genieten, moest zelf muziek maken. Onder invloed van film, radio en televisie is deze zelfwerkzaamheid verdwenen en daarmee heeft onze tijd de maatstaf voor het schone ver loren. De enige weg, om die terug te vinden, is i" "He eenvoud zelf aan het werk te gaan. Met veex .iimo werd daarop een klucht van Hella Haasse ingestu deerd, waarvoor met simpele midde len de costuums werden geïmprovi seerd. Een andere groep oefende enkele scènes uit het Paasspel van Nijhoff: „De Dag des Heren". Aan de hand van lichtbeelden kreeg men een indruk van de ontwik keling van het geestelijk drama en het komisch toneel in de loop der eeuwen. Van de aanvang af zijn godsdienst en drama verbonden ge weest, ook in de Christelijke kerk. Het merkwaardige hierbij was, dat het serieuze toneel eeuwenlang alleen door leken beoefend werd. Het be roepstoneel, zoals wij dat kennen, is van betrekkelijk jonge datum. Met het lekespel keert het toneel terug tot haar oorsprong. Onder leiding van mevrouw Lens van Rijn-v. d. Hoeven werd de bewe ging in het spel beoefend. Daarbij was het opvallend, hoe zij uitgaande van cle natuurlijke beweging van het lichaam, tot dezelfde resultaten kwam als de regisseur, die uitging van het spel. Hoewel het aantal deelnemers aan dit weekend niet groot was, heerste er van het eerste ogenblik af tot aan het eind een zeer geanimeerde stem ming. Het ligt in de bedoeling, om in het najaar een tweede weekend te houden. Dief hield zich slapende in geparkeerde auto In de nacht van Dinsdag op Woens dag bemerkte een politieagent een man, die zich bij nader onderzoek sla pende hield in een voor een der Vlis- singse garages geparkeerde aüto. 'e man is naar het politiebureau overgebracht, omdat bleek, dat hy verschillende autogerèedschappen in zijn bezit had, die hem niet toebehoor den en waarover hy- geen afdoende verklaringen kon geven. Bij het ver hoor kwam aan het licht, dat hij ze had weggenomen uit een auto, die aan de Boulevard Bankert was gepar keerd. VERGUNNINGEN VERVALLEN Men wil nieuwe weg snel voltooien Naar wij vernemen is Woensdag tijdens een conferentie, waaraan werd deelgenomen door vertegenwoordigers van de Rijkswaterstaat, de Rijkspo litie, de Provinciale Waterstaat en de Rijksinspectie voor het Verkeer, be sloten met ingang van 1 April a.s. het aantal vergunningen, dat wordt ver leend voor particulier autoverkeer tussen Yerseke en Krabbendijke v-v., ri goureus te beperken. Dit is nodig gebleken omdat het, wanneer het huidige vergunningsstelsel gehandhaafd word t, veel te lang zou duren voor de nieu we, zes meter brede weg, welke aan de binnenkant van de dijk wordt aan gelegd, voltooid is. Momenteel is er overdag een vrij intensief verkeer tussen Yerseke en Krabbendijke. Niet alleen is dit niet bevorderlijk voor de dijk bij Oostdijk, maar bovendien stagneert het de werkzaamheden aan de nieuwe weg. Terwijl het rollend materieel toch al beperkt is, komt het herhaaldelijk voor, dat vrachtauto's, geladen met 3 of 4 m3 zand, een half uur moeten wachten. Waar het ieders belang is, dat zo snel mogelyk weer een redelyke ver binding tussen Krabbendijke en Wes- telijk-Zuid-Beveland bestaat, heeft men nu de knoop doorgehakt en be paald, dat alle thans in omloop zijnde vergunningen op 31 Maart a.s. aflo pen. Van 1 April af wordt voor particu- Raadslid van Breskens nam ontslag IN VERBAND MET SAMENSTEL LING CANDIDATENLIJST De P-v.d.A.-candidatenlijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen te Breskens ziet er als volgt uitr 1. P. Nootebaart, 2. A. Vermeulen, 3. Me vrouw M. NiermansGossije, 4. W. C. v. d. Hooft, 5. Iz. J. de Jonge, 6. A. J. v. d- Velde, 7. J. Hogesteger, 8. A. Provoost, 9. A. Post, 10. A. Ooster ling, 11. H. Vermeulen, 12. Iz. Boek hout. De heer H. de Baare, die zitting heeft in de huidige raad, heeft zijn zetel ter beschikking gesteld, omdat hij zich niet met de wijze van samen stelling van de lijst kon verenigen. Hij zal in de zittende raad worden opgevolgd door de heer I. J. de Jonge. Kleinzoón ging er met opa's spaargeld vandoor Een 12-jarige Terneuzenaar wilde dezer dagen in gezelschap van enke le kornuiten een bezoek brengen aan zijn grootouders in de Tholensstraat. Daar opa en oma afwezig bleken, verschaften de heren zich toegang tot de woning via een belendend per ceel en een dakraam. In de huiska mer trof het gezelschap een spaarpot aan, die ruim zes gulden lichter werd gemaakt, waarna deze buit tendele werd gebruikt voor de aanschaffing van kauwgom en sigaretten. De On derwijzer van een der knapen kreeg door de kapitaalkrachtigheid van zyn leerling argwaan en de politie werd gewaarschuwd. Deze laatste had de zaak spoedig opgelost. Bekentenissen volgden en de grootouders kregen nog een deel van hun geld terug. Dreef zwijgzame schipper met gezin een etmaal op het water Ongeveer twee dagen geleden is het Belgische motorschip „St. Antonlus" dat met kolen op weg was van Antwerpen naar Zeebrugge, tussen boei 48 en 44 even voorbjj Bath naby het Land van Saeftinge in de Westerschelde omhooggevaren. Pogingen om het vaartuig op eigen kracht vlot te krygen mislukten volkomen en toen de vloed inzette, schijnt de „St. Antonlus" wa ter te hebben gemaakt waardoor het schip tenslotte geheel onder water verdween. Over het gehele ongeluk is maar weinig bekend, omdat ae schipper, die waarschijnlijk met zijn vrouw en kind meer dan een etmaal in een roeiboot je op de Schelde heeft doorgebracht, bij zijn aankomst te Hansweert, dat hij door een gelukkig toeval in de mist wist te vinden, "elke inlichting gerde. 'erteld wordt, dat de schipper, die zo lang mogelyk op zyn schip is ge bleven, woédend is geworden toen bergers, die het schip in de mist had den ontdekt, aan boord kwamen om de man behulpzaam te zijn. Naar ver luidt, zou het in de bedoeling van de schipper hebben gelegen om zijn vrouw en kind aan land te zetten en dan terug naar zijn schip te varen om te trachtten dit geheel alleen voor de Advertentie Eén Prol. Christelijke lijst voor raad van Goes Vergadering van A.R. Kiesvereniging De A.R. kiesvereniging te Goes heeft Woensdagavond in een leden vergadering in „De Prins van Oran je" met algemene stemmen besloten bij de a.s. gemeenteraadsverkiezingen met de C.H.- en de S.G.P- kiesvereni gingen op één verbonden lijst uit te komen. De beide laatstgenoemde kies verenigingen hadden hiertoe reeds eerder het besluit genomen. Als nummer één op de verbonden lijst komt een candidaat van de CH., 2. A.R., 3. CH., 4. A- R., 5. CH-, 6. S.G.P. enz. De afspraak is gemaakt, dat de kiezers zullen worden geadvi seerd op him eigen candidaten te stemmen. Wanneer dan b.v. de C.H. drie zetels uit eigen stemmen heeft toegewezen gekregen en het over schot groter is dan het totaal aantal stemmen van de S.G.P. is ook deze zesde zetel voor de CH. Voorts werd op de A.R. vergade ring een mocfel-gemeenteprogram behandeld, zoals dit werd samenge steld door het Verband van verenigin- Êen van A.R. gemeentebestuurders. ie voornaamste punten werden hier bij toegelicht door de heer J. W. Kö- geler, wethouder van Middelburg. Na enige besprekingen werd besloten dit program te aanvaarden als richtlijn voor dé haar de raad af te vaardigen A.R. raadsleden. Bouw lagere school te Terneuzen gegund Door het gemeentebestuur van Ter neuzen is Woensdag de bouw van de nieuwe openbare lagere school met gymnastieklokaal in de Zuidlandpol- der gegund aan de fa. gebr. Van der Poel te Terneuzen. Binnen enkele weken zal met de werkzaamheden een begin, worden gemaakt. Onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, hoopt men de school nog in de loop van dit jaar te kunnen opleveren. ondergang te behoeden. Een hopeloze poging, die nimmer kans op slagen zou hebben gehad. Terneuzen er samenwerking met Van der Taks ber gingsbedrijf in geslaagd de „St. An- tonius" te lichten, na een gedeelte van de lading in een ander schip te hébben overgeslagen. Het schip, dat bij dit avontuur een gedeelte van zijn lading verloor, maar zelf weinig scha de bleek te hebben, werd in de haven van Hansweert binnengesleept, waar het aan een nauwkeurig onderzoek werd onderworpen. Volgens de laatste berichten was men van plan de lading weer terug aan boord van de „St. An- tonius" te brengen, waarna het schip naar Antwerpen zou worden gesleept. Ook hierover toonde de schipper zelf zich echter maar weinig mededeel zaam. 43ste lijst van slachtoffers Het Informatiebureau van het Ne derlandse Rode Kruis publiceerde de 43e lijst van geborgen en geïdenti ficeerde slachtoffers van de ramp van 1 Februari. Deze bevat slechts één Zeeuwse naam. Ouwerkerk: Van de Stolpe, Maatje Johanna, geb. 2.12.42; laatste adres: no. 170. Stavenisse kreeg bezoek uit Frankrijk Woensdag is Stavenisse bezocht door twee dames van het adoptiecomité uit Mantes in Frankrijk, welke plaats de f emeente Stavenisse heeft geadop- eerd. De dames werden door burge meester L. A. Verburg door de ge meente rondgeleid, waarna uitvoerig de adoptieplannen werden besproken. In beginsel werd afgesproken dat de burgemeester omstreeks half Mei aanstaande in Mantes een lezing met film over Stavenisse zal houden. Diep getroffen door de grote ellende, welke in Stavenisse werd aangetroffen, ver trokken de dames 's middags naar Frankrijk. lier vervoer alleen een verguimig verleend voor de tijd tussen 8 uur 's avonds en 6 uur 's morgens en ook dat slechts In dringende gevallen, daar men wil voorkomen, dat het werk van overdag in de avonduren en 's nachts weer gedeeltelijk teloor gaat. Een commissie, die zitting neemt in café Sinke te Krabbendijke, zal beoor delen wie voor een vergunning in aanmerking komt. Overdag zal het bewuste traject slechts mogen worden bereden door auto's, die daar in verband met de werkzaamheden ter plaatse beslist moeten wezen. Zoals elders in ons blad wordt ver meld, zal over een maand een begin worden gemaakt met de pendeldienst van de Nederlandse Spoorwegen tus sen Kapelle en Krabbendijke. De Rijkswaterstaat hoopt, dat binnen niet te lange tyd daarna ook het par ticulier autovervoer vrijgegeven kan worden. Het is echter mogelyk, dat dit eerst in Mei het geval zal zyn. Verdachte in moordzaak te Eede weer vrij Naar wij vernemen is de inwoner van Eede C., die enige tijd te Middel burg in voorlopige hechtenis heeft ge zeten in verband met de geheimzinni ge moordzaak te Eede, thans weer op vrije voeten gesteld, aangezien men hem niets ten laste heeft kunnen leg gen. Advertenti- Iedere VRIJDAGB VEEMARKTHALLEN ROTTERDAM H iHHH.iuuiviniiLPaa Veer Perkpolder- Hoedekenskerke Alleen voor personenvervoer Het provinciaal bestuur van Zéé- land is van plan een veer voor perso nenvervoer te openen van Perkpolder op Hoedekenskerke. Zodra daarvoor een schip beschikbaar is onder handelingen omtrent het huren zullen binnenkort wel resultaat opleveren zal de dienstregeling bekend worden gemaakt, André Kostalanetz bezocht Zierikzee Woensdagmiddag heeft de befaam de dirigent André Kostalanetz, die op het ogenblik in ons land vertoeft om enige concerten ten bate van het Na tionaal Rampenfonds te geven, een kort bezoek aan Zierikzee gebracht- De heer Kostalanetz arriveerde met de Nederlandse helicopter „Jezibel", waarmede hij op het Havenplein land de. Nadat hy een uurtje in de stad had rondgewandeld, vertrok hij weer met de „Jezibel". Federatie verpleeghuizen opgericht, In een te Utrecht gehouden verga dering werd een Federatie van ver-' plegingsiminchtingën voor langdurig zieken opgericht, waarvan de heer M. L. Almekinders te Middelburg, direc teur van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Walcheren, secretaris is geworden. Teneinde als inrichting by de Fede ratie te kunnen aansluiten, zal men aan zodanige normen dienen te vol doen, aat een goede verpleging van langdurig zieken, in de ruimste zin van het woord, gewaarborgd is. De Federatie stelt zich o.m. de bevorde ring der belangen van deze catagorie zieken ten doel. Het bestuur, waarvan mr. L. C. Wessëldijk te Utrecht voorzitter is, heeft reeds besloten tot het instellen van een opleiding en diploma voor zie- kenverzorgster. Er wordt naar ge streefd te bevorderen, dat zodanige wettelyke regelen worden gemaakt, dat 't daartoe bevoegde gezag men denkt o.a. aan de geneeskundige hoofdinspectie voor de volksgezond heid het algeheel toezicht op het verpleeghuiswezen krijgt. De oprichting van de Federatie ge schiedde in nauw overleg met deze hoofdinspectie. Het.secretariaat is ge-' vestigd te Middelburg. MIDDELBURG. Vandaag Electro: Cult, voorst. „Duell mit dem Tod", (18 jaar), 7 en 9.15 uur; Chr, Landbouwhuishoudschool: Contactmiddag. 2 uur. VLISSINGEN. Vandaag. Alhambra: .Anna Lucasta" (18 j7 en 9 uur; L,uxor: „Toen de aarde stil stond" (18 j.). 8 uur; Schel- dekwartier: Toneelavond Ambtena- ronver. „De Schelde". 8 uur. GOES. Vandaag. Grand; „Salto Mortale" (18 j.), 8 uur. Grote Kerk, 8 uur: Wijdingsavond met medewerking van W. Berkhemer (de clamatie) en Rosa Spier (muzikale omlijsting).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2