PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Meer Zondagsrust voor Nederland nu vrijwel verzekerd Eind April weer door Beveland naar Holland BILT K a nil ij n TEGEN SULTAN HAMID WERT ACHTTIEN JAAR GEEIST Dr. SAMUELS TEN ONRECHTE ALS MEDICUS GESCHORST? Vandaag 196e Jaargang - No. 72 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. in de Velde en F. B. den *r. Adj. W. Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week. 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5,70 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLlSSlNGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Jonderdag 26 Mrt 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie 13. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels t 1.-. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau an dit Blad" 25 cent meer. Gir- nr. 359300 P.Z.C., iÉPdel'iuiff. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g,g. 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telei. 16; Terneuzcn. Brouwerijstr. 2; Zsenkzee. N. Bogera.str. C 160. telef. 2». TWEEDE KAMER AANVAARDDE WETSONTWERP Geert openbare vermakelijkheden vóór één uur 's middags (Van onze parlementaire redacteur) BINNENHOF 25 MA ABT Met 60 stemmen voor en 24 tegen is tiet ontwerp-Zondagsivet Woensdagmiddag door de Tweede Kamer aangeno men. Nadat in tweede lezing nog enkele wijzigingen waren aangebracht, kreeg <n. Schouten (AR) het woord om een korte verklaring af te leggen. Reeds bij de algemene beschouwingen waren van A.R.-zjjde ernstige be zwaren tegen dit ontwerp geuit. Tot zyn leedwezen moest dr. Schouten mededelen, dat deze bezwaren tijdens de artikelsgewijze behandeling nog waren toegenomen. De A. R. zouden dan ook hun stem aan dit ontwerp niet kunnen geven. Ook de heer Tilanus (C.H.) was niet bevredigd, maar hy zou zyn stem toch aan dit ontwerp geven, omdat hij de voorkeur gaf aan een wet, die zal worden nageleefd boven de verouderde wet van 1815, die allang niet meer wordt gehandhaafd. Bij de eindstemming verklaarden zich de aanwezige leden van de C.H.U., de K.N.P., de K.V.P. en de P.v.d. A. voor hèt ontwerp, die van de A. R., de C.P.N., de S.GJP. en de V.V.D. tegen. Zoals bekend gaat het door de Tweede Kamer aangenomen ontwerp Zondagswet nu naar de Eerste Ka mer. Deze Kamer kan het wetsont werp alleen aannemen of verwerpen zij kan er niets meer in wijzigen. Het is in hoge mate waarschijnlijk, dat de Eerste Kamer dit ontwerp eveneens zal aanvaarden. De Zondagsregeling zal dan als volgt worden: Met de Zondag worden voor de toepassing van deze regeling gelijkgesteld de Eerste Kerstdag en de Hemelvaartsdag. In de eerste plaats zal het dan de gehele Zondag verboden zijn in de nabijheid van kerken of andere gebouwen voor de openbare erediensten zonder strikte noodzaak voor de godsdienstoefenin gen storend gerucht te verwekken. Deze bepaling zal ook gelden voor de tweede Paas-, Pinkster- en Kerst dag, de Nieuwjaarsdag en de Goede Vrijdag. Bovendien zullen de gemeen teraden deze bepaling ook van kracht kunnen verklaren op andere kerkelijke feestdagen, zoals Maiïa Hemelvaart. Eveneens zal het in be ginsel de gehele Zondag verboden zijn zonder strikte noodzaak over een afstand van meer dan 200 me ter hoorbaar gerucht te verwekken. Van dit verbod zal de burgermeester in samenwerking met de gemeente raad echter na één uur 's middags ontheffing kunnen verlenen. Wij her inneren er aan, dat minister Bêel bij de openbare behandeling heeft ver klaard, dat spontane reacties bv. bij een sportwedstrijd niet onder dit ar- By alle problemen, waarmede de hedendaagse méns te worstelen heeft, heeft er zich weer een nieuw gevoegd: dat van de auto's, die onze wegen onbegaanbaar en onze steden onbewoonbaar maken. Er zijn veel meer wielrijders en voetgangers, dan automobilisten. Doch de< auto's snellen maar langs de wegen met een vaart, die het voor iedere andere weggebruiker levensgevaarlijk maakt om hun baan te kruisen en als zij uit gereden zijn, zoeken zij brutaalweg een plaats op een plein of in een straat, belemmeren daar het uitzicht, bedeiven de schoonheid, nemen ruim te in, waarop zij geen recht hebben en vergallen dus wederom het leven van anderen. Daar komt nog bij, dat de auto eco nomisch een ongelooflijk duur vehi kel is. Hij wordt gebouwd voor vier of vijf personen en m negen en negentig van de honderd gevallen zit er maar één man in. Hij de auto is veel luxueuzer, dan noodzakelijk is. En de mensen, die er gebruik van maken, beweren alleen maai1 uit gemakzucht, dat zij hun auto niet kunnen missen. Zij vergeten volkomen, dat als zij een half uur eerder uit hun bed kwamen en bereid waren om des avonds een uur langer te werken, zij het gemak kelijk met een openbaar middel van vervoer zouden kunnen doen, waar mede tweederde van de mensheid het toch ook nog altijd doen moet Het merkwaardige geval doet zich voor, dat als een verpleegster een medicijn verwisselt en daar eèn sterfgeval uit volgt, de kranten vol staan over de gebeurtenis en de rechtszaak. Dat als er kort na elkaar een paar ongevallen met liften voor komen, de overheid een officiële controle instelt op alle liften. Dat naar aanleiding van een verbluffend klein aantal on gevallen bij bouwwerken allerwege veiligheidsmaatregelen zijn voorge schreven, die zeer kostbaar zijn. Dat een paar pokkengevallen maatregelen na zich slepen, die van ongelooflijke omvang zijn. Maar tegen de auto's, die ieder jaar weer opnieuw zo'n kleine 1500 sterf gevallen veroorzaken, wordt niets ge daanEr moesten eens 1500 ge vallen van kinderverlamming zyn..:... De mensen zouden het besterven. De auto slachtoffert doodleuk voort. gaan stellen Deze ietwat ongewone opvattingen omtrent de auto en het autover keer zijn afkomstig van ir. W. Valderpoort, c.i., die 'n boekje gewijd heeft aan „De zelfzuchtige personen auto". *)Het is 'n merkwaardig boek je, dat men met genoegen leest en aat tot nadenken stemt- Het bevat ontelbare scherpzinnige opmerkingen in dezelfde trant als de hierboven weergegevene. Maar het heeft toch een ernstiger doel. Het betoogt, dat er spoedig onhoud bare spanningen in de samenleving zullen ontstaan als de auto maar vrij baan wordt gelaten, dat de bezwaren van het autoverkeer voor de gemeen schap veel groter zijn dan de voorde len, dat bij verkeersregelingen onge motiveerd aandacht wordt geschon ken aan de auto boven de belangen van anderen, dat men de tegenwoor dige steden niet geschikt kan maken voor het steeds groeiende verkeer en dat men er daarom verstandig aan zou doen gedeelten van bepaalde ste den af te sluiten voor alle autover keer. Ir. Valderpoort is geen automobi list, Dat voelt men. Hij mag ge- Pijnlijke vergissing. Een radiostation te Brisbane heeft Woensdag een pijnlijke vergissing gemaakt, toen het een gramofoon- plaat met „een woord ter nagedach tenis van premier Churchill" af draaide inplaats van een plaat ge wijd aan koningin Mary. De verkeerde plaat draaide al een minuut, voordat de vergissing werd ontdekt. Hierop werd de juiste plaat tikel zullen vallen. Van het per luid spreker ten gehore brengen van mu ziek voor en tijdens sportwedstrijden daarentegen zal ontheffing moeten worden verleend. Tenslotte zal het gehele Zondag verboden zijn, zon der genoegzame reden de openbare rust door arbeid in beroep of bedrijf te. verstoren. Het spreekt wel van zelf dat bv. werken in studeerkamer of tuin niet onder dit verbod vallen! Openbare vermakelijkheden Voor één uur zal het voorts op Zondag verboden zijn openbare ver makelijkheden te houden, daartoe gelegenheid geven of daaraan deel te nemen. De gemeenteraden zullen dit verbod voor met name te noe men openbare vermakelijkheden voor de gehele Zondag van kracht kun nen verklaren. Van beide soorten verboden zal de burgemeester in sa menwerking met de gemeenteraad ontheffing kunnen verlenen. (Vervolg op pag. 4.) Prins Bernhard dankte het Amerikaanse volk Tekening van lege klomp ontroerde duizenden Prins Bernhard heeft Dinsdag by een plechtigheid in de Nederlandse ambassade te Washington ter afslui ting van de hulpactie in de V.S. ten bate van de slachtoffers van de wa tersnood in Nederland bekend ge maakt, dat in het geheel 2.253.287 dollar bijeen is gebracht. Bij deze gelegenheid, waarbij prins Bernhard het Amerikaanse volk dank bracht voor de hulp na de overstro mingen, heeft Don Hesse, de journa list die de prent getiteld „The Empty Shoe" tekende, de prins 'ijn originele tekening overhandigd. Deze is als aanplakbiljet door het gehele land ge gaan en heeft door de voorstelling van een lege klomp, die op de golven dobbert, duizenden Amerikanen tot het zenden van giften bewogen. Zeven kinderen, die alle lagen en gezindten van de Amerikaanse ieugd vertegenwoordigden, brachten ae orins nun groeten aan de Nederlandse jeugd over en werden tezamen met de prins gefotografeerd. VOOR GERECHTSHOF TE DJAKARTA Verdediger pleitte vrijspraak Het Indonesische openbaar ministerie te Djakarta heeft achttien jaar gevangenisstraf geëist tegen Sultan Hamid de tweede. Daarnaast eiste de procureur-generaal, mr. Soeprapto, dat verdachte de kosten van het geding zou betalen, dat het bewijsmateriaal (twee pistolen van verdachte en een karabijn van de voormalige kapitein Sadeli) aan*de eigenaars zou worden teruggeven en dat dé bewijsstukken in het archief opgeborgen zouden worden. Heo requisitoir besloeg 21 pagina's, waarvan de voorlezing 70 minuten eiste. De procureur-generaal verklaar de, dat hoewel verdachte het primair, subsidiair en meer subsidiar ten laste gelegde ontkent, er bij het onderzoek voor het hooggerechtshof uit ver- dachtes verklaringen, welke alge- In Rampenfonds 85,6 millioen De stand van het Nationaal Ram- Fenfonds was tot op Woensdagavond 85.6 millioen. Sinds Dinsdagavond is er een half millioen gulden bijgeko men. Koningin kachl hezoek aan Zuid-Holland Woensdag heeft HM. Koningin Ju liana een bezoek gebracht aan het watersnoodgebied m Zuid-Holland. De vorstin arriveerde omstreeks half elf in Hellevoetsluis, waar zij begroet werd door o.a. de Commissa ris der Koningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper Met de „R.P. 10" voer het gezelschap naar Den Bommel op Goeree en Overflakkee, waama Oolt- gensplaat bezocht werd. Om één uur arriveerde de Koningin in het zwaar getroffen Nieuwe Tonge. De belangstelling van Hare Majesteit gold ditmaal speciaal de vrouwelijke vrijwillige hulpcolonne. Namens de co lonne werd de Koningin een viertal poppen aangeboden, gekleed in het uniform van de vrouwelijke vrijwilli ge hulpcolonne. Omstreeks vijf uur aanvaardde Koningin Juliana vanuit Middelharnis de terugreis. Deze reusachtige vergroting van liet huwelijk van Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh', beslaat de gehele breedte van het trottoir van Fleet Street in Londen. Be foto zal per vrachtauto naar Liverpool wor den gebracht, waar zij een del zal vormen van een kronirgstentoonstel ling, die daar momenteel wordt inge richt. meen werden bevestigd en versterkt door getuigenverklaringen, was ko men vast te staan, dat Hamid inder daad schuldig is aan de primair ten laste gelegde overtreding van artikel 108 van het wetboek van strafrecht, lid 1, nummer 2 juncto lid 2, waarin gezegd wordt, dat leiders of aanleg- gers van een opstand strafbaar zijn en veroordeeld kunnen worden tot le venslang- of een gevangenisstraf van ten Hjogste 20 jaar. Hamid was daarna langer dan een uur aan het woord. Hij las op rustige wijze een uitvoerige verklaring voor- Tenslotte hield zijn verdediger een lang pleidooi. Hij vroeg vrijspraak. Het gerechtshof zal 8 April vonnis wijzen; aldus deelde de voorzitter, mr. Wirjono, mede. Deze twee Amerikaanse schoon heidskoninginnen" werden gefotogra feerd op het moment waarop ze elkaar passeerden in de haven van New York, de ene op weg naar Euro pa, de andere op weg naar haar pier in de haven, waar zij in het dok zal gaan voor een jaarlijkse schoonmaak. Op de voorgrond het s.s. Amerika", daarachter vaart het beroemde Ame rikaanse schip, dat de blauwe wimpel behaalde, de „United States Ex-koning Faroek zou politieke actie voeren De Egyptische regering heeft Italië verzocht hetzij een einde te maken aan de „politieke activiteit" van ex- koning Faroek, hetzij hem uit te wij zen. Dit is door een regerings-woord voerder te Caïro medegedeeld. Egypte heeft Italië al eerder ver zocht te bewerken, dat Faroek zijn tische regering zag in het optredt van Faroek. Thans heeft Egypte een tweede nota gezonden, waarin Faroeks uit wijzing wordt geëist als de Italiaan se autoriteiten Faroeks „politieke activiteit" niet kunnen doen ophou den. KROONGETUIGE NU VERDACHTE Zes maanden geëist wegens meineed Wegens een dubbele meinedige verklaring, afgelegd als kroongetui ge in het proces tegen de Amster damse doctor J. Samuels, (bekend door zyn eigen kankertherapie) is Woensdag tegen de 47-jarige Haarlemse monteur H. J. B., een voormalig patiënt van dr. Samuels, door de ofncïer van justitie bij de Amsterdamse Rechtbank 6 maanden geëist. On grond van de verklaring, die deze Haarlemse monteur op 14 Mei ...is het 25 jaar geleden, dat na ruim twintigjarige strijd be- sloten werd tot de aanleg van j het TwenteRijnkanaal. acht worden een hekel aan auto's te hebben. Maar zijn boekje prikkelt tot nadenken en het stelt problemen aan de orde, die inderdaad actueel zijn. Tot 1850 geschiedde alle verkeer door middel van zuivere en pri maire natuurkrachten. Tot 1900 was de stoom de beweegkracht. In dat jaar kwam de auto en twintig jaar later veroverde het vliegtuig de wereld. In 1940 begon zich het raket- verkeer te ontwikkelen en thans staat de atoomenergie al trappelend van ongeduld op haar beurt te wachten. Het boekje van ir. Valderpoort zal er wel geen verandering in kunnen brengen Uitgave G. von Saane, „Lectura Arohitectonica", Amsterdam. Ir. F. Q. DEN HOLLANDER Per bus tot Krabbendijke en dan verder per trein „Tussen 20 en 30 April hopen wij zover te zijn dat het treinverkeer met Zeeland hersteld kan worden, met een busdienst tussen Krabbendijke en Goes. In het begin van de volgende week zal reeds voor Oostelijk Zuid Beveland begonnen worden met 'n ve rvangende twee nors-basdienst tus sen Bergen op Zoom en Krabbendijke". Deze verheugende mededelingen kon de president-directeur van de Ned. Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander doen in een onderhond, dat hij ons Woensdagmorgen in hotel „de Korenbeurs" te Goes toestond. „Ik ben dolblij dat deze regeling tot stand is gekomen", verklaarde ons ir. Den Hollander, een oud-Goes- senaar, die nog steeds een warm kloppend hart voor Zeeland heeft. Woensdagmorgen had hij een bespre king met de Commissaris der Konin gin en de Waterstaatsautoriteiten over deze nieuwe verbinding. Uiter aard zouden de Spoorwegen zo spoe dig mogelijk de dienst hersteld willen zien, doch eerst moet de verbinding langs Oostelijk gereed zyn om gere geld autobusverkeer te kunnen ver werken. Niet alleen zal de weg over de dijk nog verder verstevigd moe ten worden, doch bovendien moet de 6 meter brede betonweg aan de teen van de dijk, van de spoorwegover gang bij Oostdijk tot aan de weg naar Yerseke gereed zijn. Gehoopt wordt dat dit na 20 April het geval zal zyn. De treinreizigers vanuit Holland zullen dan tot Krabbendyke per spoor kunnen reizen. Daax moet worden overgestapt in autobussen, die te Goes het ene uur aansluiting zullen geven op de trein naar Vlissingen en het andere uur op andere autobus sen naar Walcheren. De enige op het baanvak VlissingenGoes aanwezige Die- seltrein is namelijk niet in staat een uurdienst tussen beide stations te on derhouden. Daar by hoog water de spoorweg overgang bij het station Kruiningen nog steeds onderstroomt, zal achter de coupure ter plaatse een nieuw ge deelte weg worden aangelegd, zodat de bussen op het traject Krabben- dyke-Goes ongehinderd kunnen pas seren. Voor de reizigers van Krui ningen en Yerseke zal bij de Zanddijk een stopplaats worden gemaakt. Het zelfde zal geschieden aan de rijksweg bij Kapeile-Biezellnge, ten gerieve van de passagiers van en naar deze gemeente. Zodra deze dienst geopend kan worden, zal de busdienst Breskens- Breda komen te vervallen. Wanneer volledig Op de vraag wanneer de trein dienst volledig hersteld kan worden, kon ir. Den Hollander uiteraard nog geen antwoord geven. „Wij hopen vurig dat dit zo spoedig mogelijk zal zijn, doch ook de Spoorwegen moeten wachten op het droogkomen van de Kruiningse polder". Momenteel wordt in de Kruiningse polder gewerkt aan het plaatsen van een kistdam langs de spoorbaan om deze voor verder wegspoelen te behoeden. De schade aan het baanvak Ril- land-Krabbendijke is meegevallen en inmiddels volledig hersteld. Zodra de Kruiningse polder drooggevallen zal zijn, zullen de Spoorwegen ongetwij feld direct ook alles in het werk stel len om ook dit laatste traject weer in orde te brengen. van het vorig jaar als enige getuige in de tuchtzaak tegen dr. Samuels aflegde, veroordeelde het Amster dams Gerechtshof in hoger beroep deze arts, juist zoals in eerste instan tie het medisch tuchtcollege had ge daan, tot schorsing als medicus voor de tijd van 3 maanden. Dr. Samuels had uitstel van de executie van dit •vonnis gevraagd, in verband met zijn aanklacht wegens meineed tegen de ze patiënt, op wiens verklaring zyn veroordeling was gebaseerd. De monteur beweerde destijds, dat di*. Samuels hem geen volledig lichamelijk onderzoek had afgeno men en hem niettemin gezegd zou hebben, dat hij aan kanker-leed. het geen later bleek niet waar te zijn. Bovendien verklaarde hij nog, dat hy ongeveer zestig gulden had moeten betalen. Dr. Samuels ontkende beide bewe ringen met nadruk en zijn verklarin gen werden thans bevestigd door vier dames, die in 1950 zijn assisten ten waren. De monteur was in het proces de enige getuige geweest, hetgeen de of ficier van justitie ernstig achtte: hij memoreerde, dat de mor' vier maal eerder voor andere delicten is gestraft. De president wees er op, dat verdachte zich aan betaling had onttrokken en naderhand als reden op gaf, dat hij zich door dr Samuels bedrogen voelde. Nadat verdachte door de Haarlemse kantonrechter was veroordeeld, deed hij in een zie kenhuis te Haarlem mededelingen, welke leidden tot het proces tegen de arts. De officier van justitie achtte meineed bewezen. Uitspraak 8 April DE VERWACHT: ZONNIG WEER Droog en zonnig weer met een zwaltke tot matige wind tussen Zuidoost en Zuidwest. Dezelfde mid- dagtemperaturen als gisteren of iets lagere. ZON EN MAAN. 27 Maart. Zon: op 6-27 Maan: op 16.04 onder 19.05 onder 5^3

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1