PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Koningin Mary van Engeland te Londen overleden Binnenzeeën van Kruiningen en Waarde worden gescheiden Kantlijn RAMP WAS TE VOORZIEN! TSJECHISCH VLIEGTUIG NAAR FRANKFORT UITGEWEKEN 196e Jaargang - No. 71 dagblad uit va- de flrr* Provinciaie iauwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de ?P<rter. Hoofdred.: G. Ballintijn PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week. f 5.45 p. kw., Ir. p. p. f 5,70 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLlSSlNGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN vVoensdag 25 Mrt. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertenl 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advert'n (max.8 regels) van 1—5 regels f Iedere regel meei 20 cent. .Brlev n of adres Bureau van dl* Blad" cent m ser. Giro nr. 359300 P.Z.C Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr 2; Zierlkzee. N Bogerdstr C 160. telef 26. MANNEN ONTBLOOTTEN HET HOOFD, VROUWEN WEENDEN KroningSDlechtigheden op 2 Juni a.s. zullen voortgang vinden Koningin Mary van Engeland, die sinds enige tijd aan maagstoor nissen lijdende was, is Dinsdagavond om twintig minuten voor elf (Nederlandse tijd) in Marlborough House, de Londense residentie van de koningin, overleden. In het officiële bullétin wordt gezegd, dat de koningin, die ruim 85 jaar is geworden, vreedzaam slapend is heen gegaan. Premier Churchill heeft twaalf minuten over twaalf (Ned. tijd) in het Lagerhuis mededeling gedaan van het overlijden van de koningin. Dinsdagavond werd een medisch, bulletin gepubliceerd, waarin ver klaard werd, dat de krachten van Ko ningin Mary afnamen, doch dat zij in een rustige slaap lag. In een eerder uitgegeven medisch bulletin werd gezegd, dat Koningin Mary een slapeloze nacht had gehad tengevolge van het zich plotseling voordoen van ernstiger verschijnselen van maagstoornissen. De bulletins waren getekend door Sir Horace Evans en Lord Webb, twee van Koningin Mary's lijfartsen. De Koningin heeft de wens j iuit, dat de kroningsplechtigheden op 2 Juni a.s. voortgang zullen vinden. De Koningin zal in Windsor Castle bijgezet worden, naast haar echtge noot, George V, en George VI, de zoon, die zy overleefde. Dinsdagmiddag heeft Koningin moeder Elizabeth, dé weduwe van Ko ning George VI, een bezoek gebracht aan Malborough House. Kort nadat zy vertrokken was, arriveerden Ko ningin Elizabeth, de Hertog van Edinburgh en Prinses Margaret. De drie nog in leven zijnde kinderen van Koningin Mary de Hertog van Windsor, de Hertog van Gloucester en de princess Royall bezochten ook hun moeder. D' regering heeft verleden week r haar niet zonder spanning tege moet geziene plannen ten aanzien der huurverhoging en belastingverla ging aan de openbaarheid pry's gege ven. Zn bevatten, na hetgeen er door een indiscretie reeds over was uitge lekt, weinig opzienbarends meer. Opvallend is eigenlijk alleen, dat de huurverhogingen minder ver gaan, dan de Sociaal Economische Raad destijds toelaatbaar achtte en dat aan de andere kant de belas tingverlaging met het oog op de hoge uitgaven, welke het dijkherstel zal vorderen, beneden datgene blijft, wat de regering voornemens was. Er is dus voor de doorsnee Neder lander reden tot juichen noch klagen. Iedereen wist dat de hum-verhoging komende was en zal met hoop naar de belastingverlaging hebben uitge zien. De ramp van 1 Februari weipt ook hier wat roet in het eten, al is het dan ook niet direct onrustbarend. Dit neemt niet weg, dat men niet tevoren voorspellen kan, hoe zich de huurverhoging in al haar consequen ties zal doen gelden. De kans is niet denkbeeldig, dat zij van groter in vloed zal zijn, dan men thans geneigd is aan te nemen, omdat het levenson derhoud, eveneens als gevolg van de Februariramp, minder goedkoper zal worden en omdat niemand precies weet wat er met de lonen gaat gebeu ren. Dé tijd zal moeten leren, waar wij straks voor komen te staan. Menige Zeeuw zal dezer dagen eveu verwonderd hebben opge keken, toen hij las, dat er hulp ploegen van buiten Zeeland komen om de woningen van getroffenen weer bewoonbaar te maken. Het is natuurlijk een hulp, die dank baar wordt aanvaard. Maar is die hulp van buiten nodig? Zijn er in Zeeland geen jongelui, die de handen uit de mouw kunnen en willen steken om te helpen waar hulp van node is? M iige boer, wiens land droog valt, zal ook wel hulp kunnen gebruiken. Het is ons niet bekend, of er in Zeeland georganiseerde pogingen in het werk worden gesteld om ook daarbij de helpende hand te bieden. Mocht dat nog niet het geval zijn, dan kan de komst van hulp van bui ten Zeeland leiden tot een nuttig ini- tiatiei in Zeeland zelf. Want zijn de Zeeuwen de Zeeuwen niet het naast? De klachten over de slechte verbin ding, die door de Nederlandse Spoorwegen onderhouden wordt van en naar Zeeland, houden aan. Met name gaat de klacht tegen het feit, dat de laatste bus uit Bergen op Zoom reeds om half vijf des middags vertrekt, terwijl men toch nog aan zienlijk later met de Provinciale Stoomboot Diensten de Schelde over kan. De dienst van de Z.V.T.M., waar mede men nog om kwart voor zes uit Breda kan, biedt wat dat betreft een aanzienlijk betere service, maar zij brengt extra uitgaven mede en die zijn in tijden als deze velen ook niet welkom. De mogelijkheid bestaat, dat over enkele weken een busdienst over Zuid Bevelam. ingesteld wordt. Toch ryst de vraag, of de mogelijkheid niet aanwezig is om in afwachting daar van de dienst uit Bergen op Zoom iets meer aan te passen aan de be hoeften, die er in het getroffen Zee land bestaan. De menigte voor Marlborough House groeide Dinsdagavond van mi nuut tot minuut aan. Het paleis was volkomen in duisternis gehuld, geen licht straalde naar buiten. B.B.C. zweeg. Toen het allerlaatste bulletin bij Marlborough House werd uitgehan gen, werd de persoonlijke standaard va koningin Mary neergehaald. De mannen onder de menigte, die zich voor het paleis had verzamelc ont- Vrijlating Adonis opnieuw verzocht. Opnieuw heeft mr. J Roggeveen, de advocaat van de 42-jarige Ameri kaan Harold J. Adonis, die in af. wachting /an een beslissing over zyn ,door de Verenigde Staten gevraagde uitlevering nu reeds vier maanden in voorarrest verblijft, aar de minister van justitie verzocht zyn cliënt onder borgstelling vrjj te laten. Op korte tarmyn is over dit tweede verzoek een beslissing t verwachten. blootten het hoofd, vele vrouwen weenden. De „Lord Chamberlain", de graaf van Scarborough, zal een bekendma king over de rouwplechtigheid geven, zodra koningin Elizabeth H een be- sing heeft genomen. De B.B.C. onderbrak het program en maakte het overlijden bekend, daarna zweeg de zender. (Voor een uitvoerige levensbeschrij ving van koningin Mary verwijzen wij naar pag. 3.) Engeland wil met Sovjet praten Over vliegtuig-incidenten Premier Churchill heeft Dinsdag in het Lagerhuis medegedeeld, dat En geland het Sowjet-voorstel voor be sprekingen over maatregelen ter ver mijding van incidenten, zoals het jongste neerschieten van een Britse Lincoln-bommenwerper boven Duits land, zal aanvaarden. De besprekingen zullen uitsluitend tussen Engeland en de Sowjet-Unie worden gehouden, maar Engeland zal in nauw contact blijven met de Amerikaanse en Franse autoriteiten in Duitsland, aldus deelde het Britse ministerie van buitenlandse zaken la ter mede. Goedkope benzine voor toeristen in België. Buitenlandse automobilisten en motorrijders zullen in het komende reisseizoen in België en Luxemburg weer restitutie op de benzineprijs verkrijgen, zo deelt de A.N.W.B. me de. Deze regeling zal gelden van 1 April a.s. tot en met 30 September. De verleende restitutie bedraagt fr. 2 per liter, tot een dagverbruik van 20 liter en een totaal verbruik van 300 liter. Aanspraak hierop kunnen alleen maken zij, die tenminste drie opeen volgende dagen in België en of Luxemburg verblijven, de dag van aankomst en vertrek meegerekend. INGENIEUR BETOOGT MET NADRUK Zuinigheid deed risico nemen" Op een vergadering van de Stich ting Krïmpenerwaard, heeft ir. W N. van Nooten uit Rotterdam een in leiding gehouden over „de waters nood en zyn gevolgen". By het be spreken van de schu'dvraag legde spr. er de nadruk op, dat men deze ramp had kunnen voorzien. Niet al leen omdat men beschikt over zelf- reeristrerende schalen, waaruit kon blijken dat Zaterdag, dus ongeveer zes uur voor de ramp, geen eb werd gerlgistreerd maar ook omdat na de vloed van 1916 toen een staats, commissie was ingeste!reeds voViioende eyfers bekend waren. Het stond vast, dat op een schaal oeen hoogte moest worden gere kend bij stormvloed van vier meter minimaal plus N.A.P. In 1939 heeft ir. P. J. Wemelsveider In „De In genieur" een artikel gepubliceerd o er het optreden van stormvloeden. Deze ingenieur kwam hierbij reeds tot de conclusie, dat een vloed van 3.80 meter plus N.A.P. drie maal in de duizend raa. zal voorkomen en van 4 meter plus N.A.P. één maal in de duizend jaai. Wil men, aldus ver- "Olgde ir. Van Noo+ i, over 90 ze kerheid beschikken, dat zich in een eeuw tijd geen catastrofe zal voor- Prinses Wilhelmina helpt Turkije. Het Nederlandse Rode Kruis heeft een belangrijke gift ontvangen van Prinses Wilhelmina ten behoeve van de slachtoffers van de aardbevings ramp in Turkije. Dit bedrag is on middellijk besteed voor een aanvul lende zending bloedplasma voor de Maan" in „Rode Halve 1 i Istanboel doen, dan moet men rekenen op een dykhoogte van 4,08 meter plus N. A. P Spreker was van mening, dat men niet de schuld alleen op de wa terschappen kan leggen, doch dat de ze gecombineerd wordt gedragen door waterschappen provincie en rijk. Er is te licht en dus niet verant woord geoordeeld. Uit zuin'gheids- overwegingen is een groot risico ge nomen. Spreker besloot met de wens uit te spreken, dat uit de harde les die men thans geleerd heeft, het ver ouderde zal worden afgeschaft, het goede zal worden behouden en het nieuwe zal worden toegepast, waar door men een moderne apparatuur zal verkrijgen, waarachter ons land zich veilig weet. Maandag heeft H.M. de Koningin weer getroffen gebieden in Zeeland be-">cht. Z>- b< gaf o.a. ar Ril- land Bath, Kruiningen en Oostdijk, waar zij zich onderhield met nabe staanden van de slachtoffers. Velen vertelden H.M. over hun zorgen en het verdriet, dat zij na de rampnacht te dragen kregen. H.M. en e.en Zeeuw- se vrouw óp de dijk bij Oostdijk In Rampenfonds 85,1 millioen De stand van het Nationaal Ram penfonds is tot Dinsdagavond 85.100.000.hetgeen ten opzichte van Maandagavond een staging Is van 500.000. MET 25 PASSAGIERS Zestal verzocht om asyl. Een Tsjechoslowaaks passagiers vliegtuig met 25 passagiers en een be manning van vier man aan boord, Is Dinsdagnacht op het Frankfortse vliegveld Rijn-Maïn geland. Verschei dene inzittenden hebben om asyl ver zocht. Dit wordt meegedeeld dooi het Amerikaanse consulaat-generaal te Frankfort. Het is een C-47 van de Tsjechoslo- waakse nationale luchtvaartmaat schappij (C.SA.) De landing ge schiedde om 22.30 uur plaatselyke tyd. Volgens de eerste berichten is de vlucht beraamd door de gezagvoer der en- enkele passagiers. Koningin Mary van Engeland f Aantal ?eëvacueerden per 1 Maart: 72.500. Uit Zeeland 30.000. Volgens door het Centraal Bureau voor de Statistiek van gemeentebe sturen ontvangen opgaven, bedroeg het aantal tengevolge van de waters nood geëvacueerde personen op 1 Maart, 72.500 van wie 29500 uit Zuid- Hollandse, 30.000 uit Zeeuwse en 13.000 uit Noord-Brabantse gemeen ten. Van de 115 gemeenten van waar uit personen naar elders moesten ver trekken, waren er 35 waar meer dan 50 bij deze evacuatie was berok ken en hieronder 18 (5 op de Zuid- Hollandse en 13 op de Zeeuwse eilan den) waar 90 of meer der inwo ners elders moesten worden onderge bracht. Op 1 Maart waren in 711 van de 1014 gemeenten evacué's geregis treerd. Zij waren echter overwegend gehuisvest in Zuid-Holland (30.000), Noord-Brabant (19-000) en Zeeland (11-000) en voorts in de provincies Utrecht (6300), Noord-Holland (2500) en Geledrland (2300) terwijl er nog 1400 in de vier Noordelijke pro vincies een tijdelijk onderdak vonden. De Amerikaanse angst voor vreemde zeelieden. Buitenlandse zeelieden die te New York aan land willen gaan, behoreD nog slechts drie vragen te beant woorden in plaats van de 31, die da delijk na het inwerking treden van de wet-MacCarran verplicht waren. Aan de zeeman wordt thans alleen gevraagd of hij tot een communis tische partij bèhoort, of hij een be smettelijke ziekte heeft en of hij een blanco trafregister heeft. PLAN-ARGELO TE DUUR Aanleg zandzakkendam van Kadijk naar de rijksweg De dykendichters van Zeeland zullen alles op alles zetten om zo spoe dig mogelijk de 1468 ha. grote Kruiningerpolder af te sluiten van de 830 ha. grote Waarderpolder, omdat daardoor het water .dat door de gaten in de Kruiningse zeedijk naar binnen str ooint met een derde verminderde. Mo menteel gulpt ieder tij zestig millioen kubieke meter naar binnen, door de verkleining van het stroomgebied wordt deze enorme watermassa ech ter gereduceerd tot veertig millioen kubieke meter. De Kadijk, die de bei de polders scheidt, wordt verzwaard, terwijl er naast een perskade wordt aangelegd. Vervolgens wordt de tussen liggende ruimte volgeperst met zand, waardoor de thans nog zo gammele binnendijk een behoorlijke zee wering wordt. Om sneller het beoogde doel te bereiken maakt men halver wege de Kadijk een verbinding van zandzakken een dam, die 400 me ter lang wordt met de ryksweg, zodat zich hier een tweede „operatie- Vierde weg" zal voltrekken. Het sluitgat komt op de berm van de ryks weg. Aan het eind van de Lavendeldijk wordt een groot depot van zand zakken gevormd, die men in geweldige hoeveelheden nodig heeft en die per dukw van Oostdyk af worden aa ngevoerd. Bij de Kruiningse zeedijk is men nog steeds bezig met het aanbren gen van zinkstukken in de brede bressen, terwijl de dijk aan de zijde van de gaten beschermd wordt door kraagstukken en stortsteen. By Bath wordt voortgegaan met het versterken en verhogen van de nooddijk, ten behoeve waarvan de Ned. Spoorwegen zand aanvoeren. Het thans afgesloten gedeelte van de Reigerspolder wordt bemalen. Aan de Noordzijde van de spoor baan staan twee pompen opgesteld, aan het Noordeinde van de Vierde weg eveneens twee, alle met een ca paciteit van 70 m3 water per mi nuut. De ryksweg is practisch ge heel drooggevallen, maar het zal nog wel even duren voordat hier weer al het verkeer over wordt ge leid. Aan de zeedijk van Bath gaat men voort met het bezinken en bestorten van het stroomgat. De werkhaven voor de bakkenzuigers is gereed. Langs de dykgaten boven normaal hoog water is een kleikade van 4 m. -f N.A.P. gelegd. In Westelijk Zuid-Beveland wordt dijkherstel voortgezet Noord-Beveland is rondom geslo ten. In de Willem Adriaan en de Adriaanpolder kwam de aanleg van een nooddijk, tevens perskade, ge reed. In de Jonkvrouw Annapolaer zijn drie draglines en een zuiger in geschakeld bij het herstel van de dijk. Er is een overslag van klei voor de bekleding van het dijklichaam ge maakt. Draglines en een zuirer zijn ook in actie in de Leendert Abra hampolder, waar thans klei wordt aangevoerd. In de Onrust- en de Vlietepolder werkt men aan het de finitief herstek Noord-Beveland is thans vrijwel geheel drooggevallen. In de Adriaan polder is men druk aan het pompen en de Willempolder is zo goed als droog. In de Oud- en Nieuw-N.-Beveland- polder wordt het definitief herstel voortgezet, evenals in de Anna Fri- so- en Jacobapolder, waar snoor wordt aangelegd voor de kleiaanvoer. Op Schouwen-Duiveland tobt men nog aan de havendam van Zierikz.ee. Bij Schelphoek is men begonnen met bezlnkingen om verder uitschuren van het dijkgat, dat meer weg heeft van een riviermond, fe voorkomen. Bij Burghsluis is de dam in de in- laagdijk tot 4 m. opgetrokken, terwijl de achterzijde met zand werd versterkt. Verder worden goede vor deringen gemaakt met de wegaan leg tussen Renesse en Scharendijke. (Vervolg op pag. 2) Een woordvoerder van de Ameri kaanse luchtmacht heeft verklaard dat de gezagvoerder, de navigator en vier passagiers besloten hebben niet naar Tsjecho-Slowakije terug te ke ren. Eén van deze passagiers is de vrouw van de navigator, die in de oor log bij de Britse luchtmacht heeft ge diend. Slechts 2000 Nederlanders per jaar naar Indonesië. Naar de correspondent van de Volkskrant te Djakarta meldt zal waarschijnlijk het aantal Nederlan ders. dat in Indonesië wordt toegela ten dit jaar de 2000 niet mogen overschrijden. Tot nog toe mochten 4000 Nederlanders per jaar Indone sië binnen. Deze beperking van de immigratie zal tot een ernstige ver lamming van het Nederlandse be drijfsleven in Indonesië leiden. Zelfs bij toelating van 4000 Neder landers had dat bedrijfsleven al ge brek aan geschikte krachten. De Indonesische regering, die ook bezig is te onderzoeken welke gewe zen militairen van K.L. en Knil thans 'r Indonsië misbaar zijn. wil blijk baar ruimere kansen voor Indone siërs scheopen. Buitengewoon walerschaps- reglement in Zuid-Holland. Met 51 tegen 12 stemmen hebben de leden van de Provinciale Staten van Zuid-HoUand Dinsdag een voor stel van Ged. Staten aangenomen tot vaststelling van een buitengewoon waterschapsreglement. Men heeft hiermede de mogelijkheid geschapen om in buitengewone omstandigheden (watersnood, oorlog, e.d.) een rege ling te kunnen treffen om te voorzien in de tijdelijke afwezigheid of onvol talligheden in besturen van water schappen. In een dergelijk geval zal dan een buitengewoon bestuur aan gewezen kunnen worden, dat o.m. de bevoegdheid zal hebben uitgaven te doen buiten de begroting. DE VERWACHT: VRIJ ZONNIG Rustig, vrij zonnig en zacht maar langs de kust r tig en vrij koud. ZON EN MAAN. 26 Maart. Zon: op 6.39 onder 19.03 Maan: op 14.54 onder 5.10

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1