PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Koningin bezocht de getroffen delen van Zeeland Britse toeristen krijgen meer deviezen voor Europa BILT Kantlijn SCHOKBÜIS ONTPLOFTE: ACHT MILITAIREN GEWOND Vandaag AANVAL OP AMERIKAANS AMBASSADEUR TE MOSKOU 196e Jaargang - No. 70 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. va de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. PI. verv.; W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5,70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLlSSlNGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 24 Mrt. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie 13. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 ce. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 2' -™>t meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vllssingen. Walstr 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63. telcf. 2475 (b.g.g 22281; Oostburg, Finlandstraat 2. telef. 16; Temeuzen, Brouwerijstr. 2; Zierlkzee. N. Bogcrdstr. C 160. telef. 28. DIEP ONDER DE INDRUK VAN NOODTOESTAND Ontroerende ontmoeting op Kruiningse Zanddijk H. M. de Koning-in lieeft Maandag een werkbezoek aan de getroffen de len van Zeeland gebracht. Diep kwam de Landsvrouwe onder de indruk van de noodtoestand, die op tal van plaatsen is ontstaan. Overal waar H. M. de Koningin verscheen, werden met name drie problemen besproken: de kleding van de getroffenen, de huisvesting en de terugkeer der geeva- cueerden en de problemen van de dichting der dijken. H. M. toonde zich ten opzichte van al deze aangelegenheden zeer deskundig. De Zanddijk aan de rand van de Kruiningerpolder, waar op de ramp- Zondag de bewoners van dit verdron ken dorp na een harde strijd met de woedende zee voet aan wal mochten zetten, was Maandagmorgen op nieuw de plaats waar zich ontroerende tonelen afspeelden. Ontroerend was de eenvoud en diepe bewogenheid waarmede de Koningin zich hier aan de rand van het water, dat zovelen in de dood sleurde, met de nabestaanden van deze slachtoffers onderhield. Ontroerend was de tederheid waarmee de koninklijke moeder het handje vatte van de kleine dreumes op de ar men van de grote broer, die hun vader en hun broer in de rampnacht ver loren. Tn de woorden van deze eenvoudige mensen herleefden opnieuw de ver schrikkingen van de rampdagen en al kan ook de Koningin voor het ont zaglijke leed en de grote ellende van deze getroffenen weinig woorden van Men heeft verleden week de blijde mare kunnen lezen, dat men 't Nationaal Rampenfonds een Nationale Raad van Advies heeft aan gemeten. Vanaf de eerste rampdag hebben wij eigenlijk op dit bericht zit ten wachten. Het ging immers alle maal zo prachtig spontaan. Het liep, zoals zelden een onderneming in Ne derland gelopen heeft. De minder prettige eigenschappen, die ons volk kwalijk sieren, waren eensklaps alle maal heel ver te zoeken, kortom: dat Rampenfonds scheen te werken dat het een lust was om er naar te kijken. Het liep eerlijk gezegd, vx-eesden wij, een beetje te goed. Ér zitten in dat Rampenfonds be kwame mensen, mensen van diverse pluimage. In zijn samenstelling is dat fonds een normale doorsnee van het Nederlandse volk. Gelukkig een volk, dat zo'n doorsnee oplevert! Maar het Rampenfonds was niet ambtelijk en niet politiek en niet in de keurig-nette vakjes verdeeld, waarin alles in Nederland toch eigen lijk verdeeld behoort te zijn. Dies is er een Nationale Advies raad uit het luchtruim getuimeld. Die wel politiek en wel ambtelijk is en wel alles wat men nog meer wil. En deze raad zal nu gaan zorgen, middels zijn adviezen, dat iedere cent, de door iedere Nederlander gegeven is ten behoeve van alle slachtoffers van de watersnood, terecht komt waai- zij thuis hoort. Geen cent zal op de verkeerde plaats terecht komen, alle schakeringen onder de slachtof fers zullen precies krijgen, waarop zij volgens die schakering recht hebben. Geen cent meer. Geen cent minder. Het water keek in de nacht van 31 Januari op 1 Februari en in de dagen, die daarop volgden, niet naar de politieke, religieuze en andere kleuren van wie het tot slacht offer maakte. Het water raasde met don derend geweld over een mooi en vruchtbaar land en richtte nauwelijks te herstellen schade aan, vernietigde levens, vernietigde goedei-en. En het Nederlandse volk vroeg niet, of er van de honderd slachtoffers misschien zestig rood en twintig rose en tien zwart waren. Maar er zijn „invloeden" aan het werk geweest. Blijkbaar waren er mensen, die vreesden, dat het Ram penfonds zijn werk niet fatsoenlijk zou doen. Deze mensen hebben de Na tionale Adviesraad in het leven ge roepen, een lichaam, dat doet duize len door zijn omvang. Dit LICHAAM zal nu gaan verga deren. Het zal de milddadigheid van het Nederlandse volk in beschaafde porties verdelen. De leden zullen zich zeer gewichtig voelen en hartgrondig overtuigd zijn, zeer belangrijk werk te verrichten. Maar intussen zullen er duizenden slachtoffers van het water zijn die nog altijd niet weten waar zij aan toe zijn, zelfs nog geen enkele betrouw bare boodschap dienaangaande thuis hebben gekregen, die althans een béétje inzicht gaf. Zij lezen iedere dag in him krant, dat het Rampenfonds weer is toegenomen met enige hon derdduizendenEn zij zullen zich afvragen, of die toename de uitkering niet opnieuw vertragen zal. Want er is tempo vereist voor de uitkeringen. Er is 'n goed oud Nederlands spreek woord, dat zegt: Snel helpen is dub bel helpenWaarom houdt men dat niet beter in het oog? Nog steeds is er ook geen defini tieve beslissing over wat er ge daan moet worden met de ge schonken goederen. Laat men niet zeggen, dat aan die goederen geen behoefte bestaat. Er hebben ons verscheidene brieven bereikt, ook uit Zeeland, die aantonen, dat er wel degelijk in eigen land behoefte is. Maar men vreest de middenstand te schaden. Dat is tenminste een der motieven, op grond waarvan men deze goederen liggen laat en er eigenlijk geen weg mee weet. Wij zouden de goede raad willen geven: Schakel dé middenstand en de grossiers in bij de distributie van die goederen. Keer voor deze distributie een vergoedng uit en stel de midden- trooost vinden, toch heeft het de na bestaanden goed gedaan te mogen ervaren, dat onze Landsvrouwe diep met hen meeleeft. Vele 'honderden Kruiningenaren waren op deze koude voorjaarsmor gen uit hun evacuatiegemeenten naar de Zanddijk gekomen om dit konink lijke bezoek bij te wonen. De mist hield het zo zwaar getroffen dorp aan het oog onttrokken. Tegen half elf begon men zich langs de weg op te stellen. Het werd een onverwachte reünie van de uit elkaar geslagen ge meenschap Kruiningen en vele han den werden gedrukt tussen mensen, die thans over verschillende plaatsen verstrooid zijn. Het gemeentebestuur van Kruinin gen had zich x-eeds naar Oostdijk be geven, waar het de eerste ontmoeting met de Koningin mocht hebben in dit eveneens zwaar geteisterde deel van deze gemeente. Te kwart over elf arriveerde de auto met de Koningin aan de Zand dijk. Een uitbundige begroeting paste niet bg dit bezoek, doch een schuchter gejuich konden de omstan ders toch moeilijk onderdrukken. Nadat de voorzitter van de com missie Herstel Kruiningen, de heer W. J. L. de Groof en ds W. C. Bur geier, door burgemeester M. Voge laar aan H.M. waren voorgesteld, be gaf men zich direct naar de groep van nabestaanden van omge komen slachtoffers. Een dertigtal vrouwen, mannen, jongens en meis jes ontvingen een hartelijke hand druk. Met betraande ogen vertelden zijn de vorstin van de zware sla gen die hen hebben getroffen. De Koningin had ook een hoeveelheid babykleding en vier dekens meege bracht. Bij zoveel nood, welke zij hier aantrof, was het haar echter moei lijk deze goederen persoonlijk uit te reiken. Zij liet het daarom aan de echtgenote van de burgemeester over, deze taak naar beste weten te vervul len. Vanzelfsprekend heeft burgemees ter Vogelaar ook dit bezoek niet on benut gelaten om ook by de Konin gin een warm pleidooi te houden voor de verwezenlijking van de plan nen tot de bouw van een nooddorp. Onder meer werd trouwens in Oostdijk nog gepleit voor de rechten van de buurtschappen en de noodzaak om ook daar te bouwen. Het was Hare Majesteit kennelijk moeilijk van deze zwaar getroffenen te scheiden, doch de tijd drong. Na een half uur vervolgde zij in de rich ting Wolphaartsdijk haar tocht door geteisterd Zeeland om ook op Noord Beveland en Schouwen tegenover de fetroffenen te getuigen van haar iep medeleven. (Vervolg op pag. 2) Franse ministers naar De Franse eerste minister, Mayer, en drie van zijn voornaamste ambt genoten. zullen heden Dinsdag naar Washington reizen voor bespre kingen over militaire en economische samenwerking. In gewoonlijk welingelichte kringen te Parijs is Zondag verklaard, dat Mayer naar verwachting' de Ameri kaanse regering zal mededelen, dat de interim-commissie van de E.V.G. bijna overeenstemming heeft bereikt over de aanvullende Franse protocol len bij het E.V.G.-verdrag. Ernstig ongeluk in kazerne te Grave In de Generaal De Bonskazerne te Grave is Maandagmiddag om drie uur tengevolge van het ontploffen van een sehokbuis een ernstig onge luk gebeurd, waardoor een achttal militairen werd gewond, van wie vier zwaar. Een van de militairen had een sehokbuis, het onderdeel, waarmede een granaat tot ontploffing kan wor den gebracht, mee naai- zijn kamer genomen. Het ontuig kwam te vallen nadat de soldaten er mee waren gaan gooien, met alle ernstige gevol gen van dien. De gewonden zijn naar het Cani- sius ziekenhuis te Nijmegen overge bracht. waar voor enigen hunnër operatief ingrijpen noodzakelijk bleek. Kinderen staken een auto in brand. Met vuur spelende kinderen, of schoon x-eeds gewaarschuwd door een passerende brandweerman, hebben Zondagmorgen brand gesticht in een auto te Zaandam. Voordat deze brandweerman de beschikking had over blusmateriaal, was de auto, die aan de Zaandammer van de W. toe- behoorae, uitgebrand. De auto was verzekerd. De Zaandamsc politie stelt een onderzoek in naar de identiteit der jonge brandstichters. is het 350 jaar geleden, dat de befaamde Engelse konin. gin Elizabeth Tudor ovei'leed viex*t de roman- en toneel- S schrijfster Top van Rhijn-Naeff S haar 75e vei-jaardag. f stand met een matig pei-centage schadeloos voor de achteiuitgang van eigen omzet, die deze schenkingen be tekenen. Dan helpt men de getx-offenen. En men beschermt de middenstand. Het aanwenden van een deel van het Rampenfonds voor deze methode zal weinig of geen critiek uitlokken. En de goederen komen dan waar zij thuis horen, blijven niet nutteloos liggen, vallen niet in handen van vodden- kooplui en verdwijnen niet naar het buitenland, terwijl zij hier goed ge bruikt kunnen worden. Helaas, het tempo ontbreekt. Men aai'zelt te besluiten. Maar de slachtoffers zijn daar niet mee gebaat. Dat zijn zij alleen met tempo! Volgens de laatste berichten schijnt geen der gewonden in levens gevaar te vei'keren. In de Generaal De Bondskazeme te Grave is het regiment zware in fanterie chassé gelegerd. Nederlandse vrouw in Zwitserland vermoord Slachtoffer van roofoverval. Zondagavond, kort voor middei-- nacht, ontdekten voorbijgangers in de wijk Eaux-Vives te Genève een jonge vrouw, die met een bloedende hoofdwond bewusteloos op straat lag. De inhoud van haar handtasje bleek te zijn verdwenen. Het slachtoffer werd onmiddellijk naar éen ziekenhuis ovei-gebracht, waar zij Maandagmiddag, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is overle den. Volgens de pohtie betreft het een Nederlands dienstmeisje van onge veer 30 jaai-, wier naam opgegeven wordt als T. Kuit. Voor zoverre tot nu toe uit het on derzoek blijkt, is de vrouw het slacht offer van een overval. De (tonden koets waarin Koningin Elisabeth van Engeland zal rijden ter gelegenheid van haar kroning. Gesneuveld in Korea De regering deelt mede, dat tot haar leedwezen na bekomen vei-won- dingen op 15 Maart 1953 tijdens ac tie in Korea, is overleden op 17 Maart de soldaat A. A. W. Groothedde. De soldaat Groothedde werd 10 Februari 1933 geboren. Hij was on gehuwd en woonachtig te Almelo. Rustige weer blijft aanhouden Vooral 's nachts dikke mist Normaal valt er hier in Zee land in Maart 43 mm. neer slag, maar tot op heden is er •nog niet meer dan 3 tot 5 mm. gevallen. Maart van dit jaar is dan ook nog steeds een zeer droge lentemaand en het ziet er ook nog niet naar uit, dat i)r de eerste dagen regen zal Vallen. Ons land ligt namelijk jveer in het centrum van een prachtig hogedx-uk-gebied. dat :j-' Midden- en Zuid-Europa strekt. In de eerste plaats heeft dit aanhoudend rustig weer i{! tot gevolg, terwijl het in de !j. tweede plaats overdag prachtig voorjaaiweer kan brengen, zo- !j: ils dan ook gistermiddag weer het geval was. Gisteravond ii; trok het weer dicht door een dikke mist, die vandaag in S sjl een groot deel van ons land kan blijven hangenAlleen 4= op die plaatsen, waar de zon er in slaagt de mist op te ij; ruimen, zal het weer zonnig Ij. voorjaarsweer zijn met droog ill en rustig weer, dat ook het grootste deel van deze week nog kan aanhouden. Daklozen in tenten bij ijskoude nachten. Radio-Ankara heeft Zondagavond gemeld, dat zich in het gebied der Dardanellen aai-dschokken blijven voordoen. Duizenden daklozen bren gen de ijskoude nachten in tenten en in snel in elkander gezette hutten door. President Bajar heeft de getroffen Jebieden Zondag opnieuw bezocht. In enice, aan de zee van Marmora, één der door het Turkse staatshoofd be zochte plaatsen, zijn 188 lijken gebor gen. Prins Bernhard bezocht Amerikaanse hulporganisatie Prins Bernhard beeft Maandag ochtend een bezoek aan de kantoren van ..Holland flood relief ine" (de Amerikaanse hulporganisatie voor de overs Lromingssl ac h tóf f er sgebracht. Tezamen met elders in de verenig de Staten binnengekomen gelden heeft het totale bedrag thans de som van een millioen dollar over schreden. De officiële mededeling van het totale bedrag zal vandaag in Washington worden gedaan in een door Prins Bernhard bij te wonen plechtigheid, die dc hulpactie voor Nederland in dc Ver. Staten zal be sluiten. De prins onderhield zich af zonderlijk met ruim twintig assisten ten en klerken, die nog steeds druk bezig zyn ontvangstbewijzen uit te typen voor de aanhoudende stroom binnenkomende gelden. Zondag werd rustdag gehouden. De lunch werd gebruikt in een New- Yorks restaurant, tezamen met prins Aschwin en echtgenote als gasten. Zondagmiddag werd een korte auto tocht in de omtrek van New York gemaakt. McCarthy versus bohlen Eis tot onderzoek met „leugenontdekker" De republikeinse senator Joseph McCarthy heeft er Maandag in de Ame rikaanse senaat op aangedrongen Charles Bohlen, die door president Eisen, hower benoemd is tót Amerikaans ambassadeur te Moskou, te onderwerpen aan een onderzoek met een „leugenontdekker" met betrekking tot" zekere inlichtingen over diens betrouwbaarheid. McCarthy steldg deze eis aan het begin van het debat over Bohlen's be- noeming, dat naar men verwacht drie dagen in beslag zal nemen. De democratische senator Humphrey, die lid is van de commissie voor bui tenlandse betrekkingen, verklaarde dat de aanvallen op Bohlen „op het kritiekste ogenblik in onze buiten landse betrekkingen de hand van de president verzwakt" en de toekomsti ge positie van de ambassadeur onder mijnt. De leider der republikeinse fractie in de senaat, laft. deelde na een on derhoud met president Eisenhower mee, dat deze sterk voorstander is van Bohlen's benoeming. Het debat begon met de mededeling van senator Wiley, de voorzitter der -■ --er geheel 'Vest-, commissie" voor buitenlandse betrek- ropa üif- king*""1 'dnt' èr- hwp "hpzwarên'-'zith fn-' ringen', dat er twee "bezwaren zïjh in gebracht tegen de benoeming. Het Stakingen in België De bij het Algemeen Belgisch Vak verbond aangesloten mijnwerkers uit het Luikse kolenbekken, hebben be sloten met ingang van 30 Maart het werk neer te leggen. Zij eisen, dat het besluit der rege ring, op grond waarvan een hervor ming wordt uitgevoerd in de verze kering tegen ziekte en invaliditeit, in zijn geheel wordt ongedaan gemaakt. Zaterdag zijn ook 6000 scheeps- herstellers te Antwerpen uit protest tegen dit regeiingsbesluit in staking gegaan. Volgens de laatste berichten zou als resultaat van de besprekingen die de laatste dagen gevoerd zyn tus sen de onderscheidene ziekenfondsen, de minister van arbeid, van den Dae- le, zich bereid hebben verklaard en kele wijzigingen in het besluit aan te brengen. 9 Communisten hebben Zaterdag in een vergadering van de Italiaanse Senaat zo veel rumoer gemaakt, dat de vergadering verdaagd moest worden. Ze voerden ob structie tegen de nieuwe kieswet. engelands betalingspositie verbeterd Aantal invoerbeperkingen per 25 Maart a.s. opgeheven In het Britse Lagerhuis is medegedeeld, dat toeristen met ingang van heden aan deviezen 40 pond sterling per jaar kunnen opnemen tegen tot dus ver 25 pond. De deviezentoewijzing voor kinderen beneden 12 jaar wordt verhoogd van 15 tot 30 pond sterling. De minister van handel heeft voorts medegedeeld, dat de invoerbeperkingen op een groot auntal artikelen uit West Europa voornamelijk voedingsmiddelen en fabrikaten, waaronder kaas, textielgarens en manufacturen, handschoenen, schoeisel, tapijten, glas en knrkproducten zullen worden beëindigd. Met ingang van 25 Maart a.s. zullen al deze goe deren vallen onder een open algemene invoervergunning. Tevens kondigde de minister aan een verhoging van de invoerquota van be paalde andere producten, die inge voerd kunnen worden uit de landen der organisatie voor Europese econo mische samenwerking en de van "die landen afhankelijke gebieden- Voor deze quota zullen in de komende we ken vergunningen worden uitgegeven, welke met ingang van de datum van uitgifte geldig zullen zijn. Het resul taat van al deze maatregelen zal zijn, dat het percentage van de goederen welke door particuliere handelaren vrij uit West Europa kunnen worden ingevoerd, verhoogd wordt van 44 tot 58 Vóer Engeland in November 1951 en daarna in verband met de econo mische crisis in dit land tot strenge invoerbeperkingen overging, bedroeg het percentage bijna 90 procent. De reisvergunning voor auto's wordt gebracht van 15 pond sterling op 20 pond sterling. De geldigheidsduur van de toewijzing blijft onveranderd en loopt van 1 November tot 31 October van het volgende jaar. De Engelse positie in de Europese Betalings-Unie is volgens de minister de laatste maanden enigszins verbe terd, maar Engeland heeft nog steeds een belangrijk nadelig saldo in de Unie, zodat de afgekondigde verzach- tingen zo ver mogelijk gaan. De minis ter berekende de totale kosten aan buitenlandse valuta van de verzach tingen op ongeveer 40 millioen pond sterling, waarvan ongeveer 8 millioen nodig zullen zyn voor de grotere toe wijzingen aan toeristen. Communistisch Balkanpact? „Le Monde" maakt melding van geruchten en persberichten, volgens welke Roemenië, Hongarije en Bulga rije een communistisch Balkan-pact gesloten hebben als tegenhanger van de overeenkomst tussen Joegoslavië, Griekenland en Turkije. Het pact zou te Boekarest getekend zijn. Men zou besloten hebben tot opstelling van een gemeenschappelijk strategisch plan, waaronder eenmaking van de legers der drie landen, tot benoeming van maarschalk Konief als bevelhebbel van dit verenigde leger, vergroting van het legereffeetief in dit voorjaar, bespoediging van de bewapening en aanvaarding van het Russisch als voertaal voor de staven. eerste heeft hoofdzakelijk betrekking op het feit dat Bohlen te Jalta en Potsdam als tolk is opgetreden van resp. president Roosevelt en diens op volger Truman- Voorts wordt door de tegenstanders van de nieuw-benoemde beweerd, dat het rapport van de F.B.I. over diens betrouwbaarheid niet op de juiste waarde geschat is en dat zich hierin bovendien gegevens bevinden, die een benoeming van Bohlen in de weg zouden staan. Wiley zeide dat, indien Bohlen's be noeming niet bekrachtigd zou worden, omdat hij onder Trum„n gewerkt had, alle beroepsdiplomaten van de diplo matieke dienst zouden kunnen worden uitgesloten. McCarthy verklaa-de aesgevxaagd, dat de gegevc is in het dossie. v'an Bohlen, die hem zo veel zorgen baren, zo geheim zijn, dat hij er in de senaat niet ove: kon spreken. Het debat werd gevolgd door een talrijke schare belangstellenden op de tribunes Koffie en thee duurder Met ingang van Maandag jl. is de consumptieprijs van koffie en thee verhoogd. De prysstyging bedraagt voor koffie per kg. 40 a 56 ets en voor thee per kg. 30 a 80 cents. Een hogere koffieprijs had men reeds ge. ruime tyd verwacht, daar dit artikel in Amerika, dat nog steeds de toon aangeeft, de laatste tijd geregeld ge stegen is. Een half pond koffie zal dus voor de consument in de toe komst gemiddeld circa 12 cent duur der zyn. Bij de thee liggen de zaken iets anders. In het begin van het jaar had men de detailpx-jjzen verlaagd, maar thans blijkt, dat het tijdstip daarvoor ongunstig was gekozen. Zowel in Amsterdam als op de wereldmarkten zijn de prijzen van geveilde thee sinds Januari regelmatig gestegen. Ook hier was een aanpassing nood zakelijk. Daarom is de verlaging van begin Januari thans te niet gedaan. Daar verhoudingsgewijs meer duur dere, dan goedkopere thee wordt ge dronken, zal de thee voor de consu ment gemiddeld ca. 6 cent per ons duurder worden. Het besluit tot prijsverhoging is dezer dagen genomen door de geza menlijke theepakkers en koffiebran- ders. Dit wil nog niet zeggen, dat ter stond de hogere prijzen over de gehe le linie in de detailhandel zullen gel den. Detaillisten met oude voorraden zullen nog tegen de oude prijzen kun nen verkopen. In Ramnenfonds 84.6 millioen De stand van het Nationaal Ram penfonds was tot op Maandagavond 84.600.000. Dit is ten opzichte van de stand van Zaterdagavond een ver meerdering van f 400.000. DE VERWACHT: weinig Aanvankelijk bijna overal mist of laaghangende bewolking, maar latei- op de dag op vele plaatsen opklarin gen. Weinig wind, maar langs de Waddenkust later matige Westelijke wind. Dezelfde tempex-aturen als Maandag of iets hogere. zon en maan 25 Maart. Zon: op 6.32 onder 19.01 Maan: op 13.42 onder 4.52

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1