PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT V.N.-strijdkrachten in Korea zouden munitie-tekort hekk»n Haven van Burghsluis belangrijk uitgebreid door nieuwe dijk DE BILT ZAPOTOCKY WERD PRESIDENT VAN TSJECHO-SLOWAKIJE TIT0 ONTVING TE LONDEN BEPAALDE TOEZEGGINGEN Vandaag 196e Jaargang - No. 69 Dagblad uitgave va. d' urma Provinciale Zeeuwse Courar.t. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, 5.45 p. kw., fr. p. p f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 23 Mrt. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 Ct. per mm. Minimum p. advertentie 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.*C„ Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telel. 2475 (b.g.g 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zierikaee. N. Bogerdstr C 160 telef 26. HARDE WOORDEN IN WASHINGTON Generaal Van Fleet spreekt van een „nationaal schandaal" Staalstaking drukte productie. Generaal Van Fleet, gewezen commandant van het Amerikaanse achtste leger in Korea, heeft verklaard, dat hij de kanonniers des tijds heeft moeten bevelen het schieten te staken, omdat de voor raden munitie uitgeput raakten. In Mei 1951 waren de opslagplaatsen van de artillerie in Korea leeg, zo zeide hij in een getuigenis, afgelegd voor de Senaatscommissie Voor de strijdkrachten in Amerika, dat thans is gepubliceerd „opdat het publiek de gehele geschiedenis zou weten". Robert Johnson, onderminister van defensie, zeide, dat de staal staking de productie van munitie ongunstig had beïnvloed en dat het moeilijk was geweest arbeiders aan te werven voor vergroting van de productie. Generaal Van Fleet verklaarde ver der, dat eerst na zijn vertrek uit Korea (vorige maand) het kritieke tekort aan munitie was opgeheven. Generaal Lawton Collins, stafchef vooi het leger, verklaarde, dat er voor het volgen van de huidige tac tiek genoeg munitie in Korea was om de beperkte taak van het leger uit te voeren. Hij zei, dat de taak van het leger door politiek en diplomatie werd gedicteerd en niet door de mili taire eisen. „Naai' mijn oordeel", al dus de generaal, „beschikken de troe pen over genoeg munitie om onze manschappen te beschermen, onver schillig of zij worden aangevallen of niet, en om 'die operaties uit te voe ren, waartoe de legercommandant ge machtigd is". Hij gaf toe, dat er fou ten waren gemaakt, maar deze wa ren een gevolg van het feit, dat er „een oorlog in vredestijd" werd ge streden. Johnson heeft ook verklaard, dat de productie groter werd. De produc tie m Juni zou bijna drie keer groter zijn dan het huidige verbruik in Ko rea. „Slechts om zich te redden". Andere punten uit de verklaring van genei-aal Van Fleet zijn nog: 1). De Amerikaanse troepen „moe ten in moeilijkheden zijn" voordat zij gebruik kunnen maken van hun zwa- Figl staakt pogingen Oostenrnks waarnemende kanselier Leopold Filgl, die tot de conservatie ve volkspartij behoort, heeft Zondag zyn pogingen tot vorming van een coalitieregering opgegeven en zijn mandaat aan president Theodoor Koerner teruggegeven. Figl kreeg zyn opdracht op 27 Fe bruari, na de verkiezingen van 22 Februari, waarbij zijn party 74 van de 165 zetels in de volksvertegen woordiging kreeg. Waarnemers verwachten, dat pre sident Koerner thans de voorzitter van de socialistische partij, Adolf Schaerf, met de vorming van een nieuw kabinet zal belasten. Indien ook Schaerf geen regering zou kun nen samenstellen, zouden waarschijn lijk in Juni nieuwe verkiezingen wor den gehouden. De verkiezingen in Februari lever den de volkspartij 74, de socialjsten 73, de uiterst rechtse bond van onaf- hankelijken 14 en de communisten vier zetels op. De moeilijkheden by de formatie van een nieuwe regering ontstonden toen de volkspartij weigerde de oude coalitie van de volkspartij en de so cialisten, die sinds het einde van de oorlog aan het bewind is geweest, te laten voortbestaan. De volksparty eiste deelneming van de bond van on- afhankelijken aan de regering. Dit werd door de socialisten geweigerd. N. S. hervatten dienst Dordrecht-Lage Zwaluwe. De Nederlandse Spoorwegen zullen het treinverkeer tussen Dordrecht en L. Zwaluwe op Zaterdag 28- Maart a.s. bij aanvang van de dienst hervat ten. De electrische treindienst van Dordrecht naar Roosendaal en van Dordrecht naar Breda en Eindhoven en terug zal dan weer volgens de in de reisgids vermelde dienstregeling worden uitgevoerd. De tijdelijke inge legde autobusdienst Dordrecht Breda en Dordrecht Zevenbergen vervalt daarmede. Doodvonnissen voor spionnen in O.-Duitsland. De Duitse radio van West Berlijn heeft medegedeeld, dat zes officieren van de Oostduitse volkspoli tie door een Russisch militair tribunaal ter dood zijn veroordeeld wegens spion- nage- Volgens de radio zyn de vonnis sen in de gevangenis van Branden burg voltrokken. f********** Schapenvierling. Een schaap van de landbou- jj; wer J. C. Paardekoper te ij; Kwintsheul heeft een vierling gekregen. Het vorige jaar heeft hetzelfde dier drie lam- iji meren geworpen. re wapens en zelfs dan was de muni tie slechts toereikend voor „een ver dedigende actie om zich te redden". 2). Generaal Mark Clark, de opper bevelhebber in het Verre Oosten, had hem in November van het vorig jaar medegedeeld, dat de troepen minder moesten verschieten om munitie, te besparen. 3). De communisten hebben twee maal zoveel artillerie dan de strijd krachten van de V.N. en „voldoende" munitie. 4). Generaal Van Fleet zeide, dat indien hij de communisten, die in Ju ni 1951 „in paniek" terugtrokken, had mogen achtervolgen, hij vermoe delijk 200.000 tot 300.000 gevangenen had kimnen maken en alle bijbeho rende zware uitrusting had kunnen buitmaken. Volgens genei-aal Van Fleet had hij echter opdracht gekre gen de operaties te staken toen de onderhandelingen over een wapenstil stand begonnen. „Hier (in Washington) hebben wij de laatste drie begrotingsjaren in het geheel 160 milliard dollar voor mili taire doeleinden toegewezen en tegen 1 Juli zullen wij naar schatting 103 milliard dollar uitgegeven hebben. Toch hebben wij niet genoeg munitie on een oorlog in Korea te voeren. Naar mijn oordee' is dit een nationaal schandaal", aldus generaal Van Fleet- Prins sprak tot jeugd op eiland Manhattan. Pakkende beschrijving van overstromingsramp. Prins Bemhard, die zoals bekend thans in Amerika vertoeft, heeft Vrijdagochtend een tamelijk onver wacht bezoek gebracht aan de school van de „Dutch Reformed Church" op Manhattan. De kerk met school werd in 1638 door Nederlanders gesticht. Met veel kleurig vlagvertoon werd de prins verwelkomd en nadat het schoolkoor hem had toegezongen, sprak de predikant van de „Dutch Reformed Church", ds. Romig een rede uit. Daarna gaf prins Bernhard een pakkende beschrijving van de overstromingsramp en zeide o.m. het te betreuren, dat alleen bij een na tuurramp zich onder de volkeren dei- aarde een gevoel van saamhorigheid kan baan breken. Het jeugdig ge-' hoor beloonde de prins met oorverdo vend applaus voor zijn boeiend re- PARADIJS IN WORDING? Begon als steenhouwersleerling Antonin Zapotocky, de huidige pre mier van Tsjecho-Slovvakye, is door de nationale vergadering met alge mene stemmen tot president gekozen zo heeft radio-Praag medegedeeld. De afgevaardigden applaudiseerden en juichten de nieuwe president staande toe. Na de verkiezing werd het Tsjechoslowaakse en het Sowjet- Russiscli volkslied gespeeld. De nieu we president legde onmiddellijk de eed af en begaf zich naar het presi dentiële verblyf in het Hradzin. Zaterdagavond dankte de nieuw gekozen president het volk voor het vertrouwen dat het hem had ge schonken. Zapotocky sprak van het balkon van het kasteel te Praag tot een me nigte van duizenden. De president beloofde nooit te zullen vergeten, dat hij uit de werkende klasse afkomstig is en evenmin zou hij het doel ver geten van president Gottwald „om de republiek tot een paradis te maken". Hij zeide: „Voor dit doel alleen zal ik werken met al mijn kracht, maar omdat de wil van één man niet alles Antonin Zapotocky. Kind aan brandwonden overleden. Te Tilburg is Vrijdag brand ont staan in een loods, waarin chemica liën waren opgeborgen van de drogis terij Simons. Het driejarig zoontje van de eigenaar kon door een knecht uit de brandende opslagplaats wor den gehaald. Het ventje liep even wel ernstige brandwonden op en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd, waar het de afgelopen nacht is overleden. De oorzaak van de brand moet waarschijnlijk worden gezocht in het spelen met lucifers. kan bereiken vertroüw ik op uw hulp". Het centrale comité van de Tsjeco- slowaakse communistische party be sloot eenstemmig de vice-premier Mi- lem Siroky als premier in plaats van Zapotocky voor te dragen. De nieuwe px-esident, die thans de leeftijd van 68 jaar heeft bereikt, was een van de oprichters der Tsj echoslowaakse communistische partij (1922). Seder 1938 zat hij in Duitse interneringskampen. In 1945 werd hij door de Sowjet-troepen be vrijd. In Juni 1948 werd hij eerste minis ter. Hij begon zijn loopbaan als steen houwersleerling. De ambtsperiode van Zapotocky is niet onbewogen ge weest: het land bereikte zijn produc- tiedoel niet en er had een zuivering plaats van vooraanstaande functio narissen, waarbij Slansky, gewezen secretaris-generaal van de commu nistische partij, Clementis, gewezen minister van buitenlandse zaken en negen anderen ter dood verooi-deeld werden. Zapotocky's eerste regerings daad als president was het maken van een scheiding tussen het presi dentschap en de leiding der commu nistische partij. Nauwelijks waren de laatste tonen van liet Wilhelmus in de landenwedstrijd Nederland-Zwitserland weggestorven of Landman sprong tevergeefs naar een schot uan linksbinnen Mauron. Van links naar rechts: Van Schijndel, Boskamp, Landman, Mauron en Hen driks. In Rampenfonds 84,2 millioen Tot Zatei'dagavond was bij het Nationaal Rampenfonds totaal 84,2 millioen binnengekomen, hetgeen een vermerdering met 400.000 beteken de bij Vrijdagavond. De samenwer kende omroepverenigingen ontvingen via de x-adio-actie „Beurzen open, dij ken dicht" tot Zaterdagavond totaal 4,2 millioen. Zaterdag a.s. zal burgemeester d' Ail- ly van Amsterdam een bedrag van 268.929,41 ovei'gedragen aan „Beur zen open, dijken dicht" als resultaat van de harteplicht-actie te Amster dam. Een vriend van de muziek te Ziirich heeft aangeboden aan elk mu sicus-gezin, dat door de watersnood in Nederland werd getroffen een be dróg van 100 Zwitserse fx-ancs te schenken. Studentenwerkkampen in noodgebieden. Er moet zwaar polderwerk gedaan worden. De Nedex-landse studenten zullen in de komende zomer in samenwerking met de dienst landbouwherstel werk kampen houden in de noodgebieden Hiertoe is een interacademiale com missie gevormd, onder auspiciën van de rectores-magnifici en bestaande uit voor elke univei'siteitsstad één hooglei-aar en één student. Daar de Nedex-landse Studentenraad ook uit het buitenland talrijke verzoeken heeft ontvangen om hulp te mogen bieden, zullen waarschijnlijk buiten landse studenten eveneens in de kam pen een plaats vinden. De kampen zullen drie weken du ren en uit honderd man bestaan. De commisie heeft er op gewezen, dat zwaar poldexwex-k zal worden uitge voerd, zodat slechts zij, die over een groot uithoudingsvermogen beschik ken, aan de kampen kunnen deelne men. EDEN WUIFDE MET HOGE HOED. Na Russische aanval zou algemene oorlog volgen Slechts een kleine menigte zag toe toen Tito Zaterdag uit Londen ver trok. De maarschalk werd uitgeleide gedaan door de Engelse minister van Buitenlandse Zaken Anthony Eden. Van de landingssteiger bij het parle mentsgebouw begaf Tito zich in de sloep, die hem naar het Joegoslavische oorlogsschip „Galeb" bracht. Tito salueerde toen hij in de sloep stond en Eden wuifde terug met z'n hoge hoed. Enkele minuten later begaf Eden zich naar het ministerie van Buiten landse Zaken, waar hij de gezanten van Italië, de Verenigde Staten en Frankrijk inlichtte over zijn bespre kingen met het Joegoslavische staats hoofd. Bij zijn vertrek uit Engeland spx-ak Tito vriendelijke woorden over de hartelijke ontvangst en hij verzeker de, dat Engeland en Joegoslavië het volledig eens geworden waren. Te Londen werd een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, Woning brandde uit. Vlam in vetpan? Een felle, uitslaande brand heeft Zaterdagmiddag gewoed in de woning van de familie Slump te Groningen. De brand ontstond op het moment, dat de vrouw des huizes beneden met de buren een praatje maakte. Uit het voorlopig onderzoek is gebleken, dat zij op een kachel een pan met vlees en vet had laten staan. Waarschijnlijk heeft het vet vlam gevat. De woning brandde geheel uit. ...is 't 50 jaar geleden, dat de Nedex-landse strandgezichten schilder, houtgraveur en foto- t graaf Moses („Mauritz") L. Ij. Verveer te Den Haag overleed. GEEN SPOKEN, MAAR LUCHTSPIEGELINGEN Aannemer Van Oord: Geen kwestie van vergeten eiland" Havexmieester Overbeke van Burghsluis voelt zich tegenwoordig zo'n beetje een verre nazaat van de grote en geweldige Witte van Haemstede, omdat hy thans in het eerbiedwaardige slot woont. Zyn huis bij de haven staat oiuler water en daarom kreeg hy twee kamers en een keuken in het nog altijd imposante kasteel toegewezen. Last van spoken? Nee, er moet al heel wat gebeuren, wil de havenmeester spoken zien, dat is in de afge lopen tijd wel gebleken. Hy heeft het in deze dagen drukker dan ooit, want Burghsluis is een van de weinige toegangen tot het westen van Schouwen en bovendien een belangrijk strategisch punt voor het herstel. En het wordt nog steeds belangrijker..... Enige tijd geleden kwam de nieuwe dijk van de haven klaar, een solide stuk werk, waaraan hard is geploe terd. Dit gereedkomen betekende te vens dat het haventje oorspronke lijk vrij klein belangrijk werd uit gebreid, want de nieuwe dijk is enige honderden meters verder gelegd dan de oude. Het nieuwe havengedeelte moet nog uitgehaggei'd worden, maar als dat gebeurd is, kunnen vele sche pen hier een plaats vinden, ook bij laag water. Een ideale werkhaven! „En als de zaak droog is, zul je eens wat zien", zegt de havenmeester op timistisch, „man, dan komen er hier hopen plezierjachten. Het wordt hier de mooiste haven van het hele eiland". De havenmeester ziet dus de toekomst rooskleurig in, maar twee wachtmeesters van de Rijkspolitie, die hier zijn gedetacheerd en het ge bied rond de haven bewaken nemen dat niet serieus: „dan moet je een pet met gouden banden aanschaffen, Overbeke", grinneken ze. Dag en nacht is de Rijkspolitie hier in de weer en de mannen hebben hun han den aan het heden meer dan vol. Over een toekomst met jachten denken ze nog maar niet- Hun post is ondergebracht in een weeg bruggebouwtje, waar na de ramp een telefoon is aangebracht. De komende en gaande man maakt van dit nutti ge toestel een dx-uk gebruik: er wor den hotelkamers besproken, er wordt geïnformeerd naar busdiensten, wa terstaatsmensen wordex. aan de lijn geroepen en tientallen keren wordt er bij mist uit het doij opgebeld om te vragen „of het bootje nog niet aan isDe wachtmeesters staan iedereen te woord of zoeken op het haventerrein de gevraagde man, hel pen de havenmeester een handje en staan de vreemdelingen te woord, kortom him post is onmisbaar. Doch al deze dnikte valt in het niet, vergeleken bij de enorme bedrij vigheid, die de waterstaatswerken te weeg brengen. De nog jonge aanne mer Van Oord uit Wex-kendam ligt hier met woonarken, heeft op ver scheidene plaatsen grote keten ge bouwd, terwijl tientallen van zijn mannen buitendijks bezig zijn met het vei-vaardigen van grote zinkstuk- ken. Ook de mensen van de firma Vol- ker lopen hier rond„de grootste aannemers elk op him terrein werken hier op Schouwen", zegt ons de heer Van Oord, „dat is een van de bewijzen, dat Sehouwen-Duiveland waterstaatkundig gezien thans op de eerste plaats komt. Op dit terrein is er geen sprake van een vergeten eiland!" (Vervolg op pag. 2) dat de vriendschapsbanden tussen de beide landen van blijvende aard zijn. In het communiqué wordt meege deeld, dat beide landen hebben ver klaard gemeenschappelijk belang te hebben bij verzet tegen agressie en by het handhaven van de nationale onafhankelijkheid. De beide landen zyn het er over eens dat in geval van agressie in Eu ropa het hieruit voortvloeiende con flict nauwelijks van een plaatselijk karakter kan blijven. In diplomatieke kringen te Londen acht men het communiqué belangrijk. Het geeft voor het eerst openlijk steun aan de reeds lang in Britse kringen heersende opvatting, dat een door de Russen op touw gezette aan val tegen Joego-Slavië een algemene oorlog zal betekenen. Opstand in Amerikaanse meisjestuchtschool. In een tuchtschool voor meisjes te Santa Rosa in de Amerikaanse staat Californië brak Donderdag een op stand uit. Vijftien meisjes probeerden te ontsnappen, maar na een handge meen van enkele uren werden zy ge vangen genomen. Vrijdag slaagden de vijftien meisjes erin mt de gevangenis-afdeling van de school te ontsnappen. Zij gooiden xaxiten in en wapenden zich met glas scherven. Andere meisjes deden in kleine groepjes pogingen te ontkomen maar zij werden alle gegrepen. Te gen de avond waren veertig in verze kerde bewaring. De volgende dag zwierven nog ruim 160 meisjes, gewapend met glasscher ven en messen, door de gebouwen en over het terrein van de inrichting. De politie houdt thans de inrichting om singeld. „Spaarnestroom" op sleeptouw. Opvarenden gered. Het Nederlandse m.s. „Spaarne stroom" groot 857 ton en toebehoren de aan de Hollandse Stoombootmaat schappij is in het Kanaal nabij Dover aangevaren door het Duitse m.s. Wal- demar Sieg. De Spaarnes'-oom, die in zinkende toestand verkeerde, werd door de bemanning^ verlaten. Vijftien der zestien opvarenden werden te Dover aan land gebracht. De zestien de werd aan boord genomen door de sleepboot Stentor, die het wrak op sleeptouw nam en wilde proberen daarme de haven van Dover te be i-eiken. De havenmeester van Dover zou onderzoeken of het schio, dat tot aan het dek in het water drijft, in de haven toegelaten kan worden. VERWACHT: WEINIG VERANDERING. Zwaar bewolkt met aanvankelijk hier en daar mist, maar later in het Zuiden van het land kans op enkele opklaringen. Weinig wind. Dezelfde temperaturen als, of iets hogere dan ónder 18-53 onder 4.02 onder 1900 onder 4.31 ZON EN MAAN. 23 Maart. Zon op 6.37 Maan: op 11.15 24 Jaart. Zon: op 6.34 Maan: op 12.28

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1