KAPPIE EN HET DRIJVENDE WOTTD JOANNA'S DIEFSTAL Teruggang op het Amerikaanse platteland is merkbaar LEZERS SCH Met VELP0N zie je er geen barst van HUURVERHOGING ZOU NIET TE DRASTISCH MOGEN ZIJN «SS?»* 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 21 MAART 1953. DE VETTE JAREN ZIJN VOORBIJ. De boeren zijn er niet gerust op hoewel ze niet voor crisis vrezen (Van onze correspondent). NEW-YORK, Maart. Er is binnen de firemen van de V.S. en ook daarbuiten veel ophef gemaakt van de situatie ten plattelande, waar de prijzen voor landbouwproducten nu zes maanden achtereen aanzienlijk zijn gedaald. Dit feit, gevoegd bij een tweede, namelijk dat de voedselprijzen deze daling slechts zeer ten dele reflecteren, terwijl de kosten van andere essentiële levensbehoeften en verbruiksgoederen benevens de lonen van landbouwarbeiders zich op een constant niveau hebben gehandhaafd, wordt uiteraard door Amerika's boeren aan den lijve ondervonden. Hun inkomen en hun winstmarges zijn in het afge lopen jaar teruggelopen, terwijl de kostprijzen gelijk bleven. Het spreekt vanzelf, dat hun zegslieden in het Amerikaans Congres deze ongerust heid ten plattelande met luide stemmen weergeven. Aldus is de feitelijke, huidige si tuatie. Er zijn echter nog andere factoren, die deze ongerustheid ten plattelande aanwakkeren. Een daar van is al evenzeer een onmiskenbaar feit, de ander draagt eerder het ka rakter van „gevreesd leed", dat, als steeds, erger schijnt dan het leed zelf, zo dat ooit aan de dag zal tre den. De gehelelandbouweconomie en m het bijzonder de zuivelproduc- tie gaat gebukt onder de concur rentie van kunstmatige vervan- gingsmiddélen. Wij schreven reeds door ROBERT KIEK. eerder over de teruggang van de koeienstapel in de Verenigde Sta ten, die voor een deel veroorzaakt was door het feit, dat aanzienlijk goedkopere grondstoffen (als kokos- nootolie in plaats van botervet bij de bereiding van icecream)de plaats in nemen van het zo veel kostbaarder natuurlijk product. Deze tendens heeft zich in de laatste maanden in versnelde pas voortgezet ten aanzien van de boterindustrie. Onder een bij de wet vastgelegd steunprogramma móet de Amerikaanse overheid thans bijna 1 millioen pond boter per dag kopen tegen een kunstma tig hoge prijs van meer dan tachtig dollarcent per pond. (De Ameri kaanse huisvrouw koopt voor het merendeel margarine a 30 dollar cent per pond!). Uit deze laatste twee gegevens kan men wel opmaken dat de be zorgdheid in deze sector van de landbouweconomie op een harde werkelijkheid berust. Daarbij komt -dan nog een vrees, die onder de boeren sterk leeft, dat de conser vatiever Republikeinse regering, die onder President Eisenhower aan de macht is gekomen, onvermijdelijk zal leiden tot een soortgelijke de pressie als deze natie leerde kennen aan het slot van het laatste vooraf gaande Republikeinse bewind: de desastreuse depressie van 1932 on der President Hoover. Leven in vrees Het is uiterst moeilijk de boeren deze vrees voor het feit, dat de ge schiedenis zich zou kunnen hei-ha len, uit het hoofd te praten. In dit land ziet men zich telkenmale ge steld voor een publiek, dat sterk ge neigd is in „vlagen" te reageren. Gaat het goed, dan bestaat er een tendens de prijzen al te sterk naar boven te jagen, omdat iedereen het toch wel kan betalen. Heeft men zich dan buiten de markt geprijsd, dan wordt een nationale jammer klacht aangeheven en deprimeert men zichzelf (en de prijzen) vaak ver beneden het realistische niveau, dat ons nuchtere Nederlanders als de „gulden middenweg" voorkomt. Dat er, op langere termijn, ern stige problemen bestaan voor heel de Amerikaanse economie en in het bijzonder voor de landbouwsector lijkt ons wel buiten kijf. Naarmate de hoge winsten en de vaak fa buleuze sommen, die de boeren se dert 1940 hebben kunnen verdienen, zullen afnemen, zal de belang stelling voor het boerenleven aan zienlijk verminderen. In een zeer ver verschiet ziet menig landbouw deskundige derhalve een toenemen de afhankelijkheid van de Verenig de Staten van buitenlandse land- bouwimporten. Doch laat ons er kennen, dat dit verschiet berekend moet worden eerder in maatstaven van generaties dan van decennia. Hef is echter wel zo, dat de on middellijke verwachtingen voor de landbouweconomie wat minder rooskleurig zijn dan zij sedert 1940 zijn geweest. Naar het oordeel van menig deskundige en wij zullen deze opinie -aan de hand van con- i crete cijfers nader aantonen heeft men momenteel op het Ame rikaanse platteland te doen met een mate van teruggang, waaraan de landbouwsector de afgelopen jaren op min of meer kunstmatige wijze o.a. dank zij Marshall-steun was ontsnapt. Amerikaanse rege ringsaankopen voor het buitenland concentreren zich thans eerder op industriële (i.e. militaire) steun. Ge voegd bij de surplussen van tal van landbouwproducten, leidt dit tot een mate van recessie, zoals men die in tal van Amerikaanse industriële sectoren in 1948 heeft gekend, toen de schaarsten, die zich na de-oorlog hadden ontwikkeld, tot het verleden behoorden en het publiek begon' te weigeren overdreven hoge prijzen te betalen voor goederen, die men niet strikt nodig had. Op het platteland ervaart men thans derhalve, dat de „boom", dé vette jaren die er thans bijna twee maal zeven hebben bedragen, tot het verleden behoren. Doch dat dit nog geenszins het equivalent is van een „algehele ineenstorting", zoals alarmisten in en buiten Amerika het trachten voor te stellen, zullen wij in een tweede artikel uiteenzetten. Geknoei met Marshall- peulvruchten Voor het Amsterdams gerechtshof heeft de procureur-generaal, mr. F. C. Kist. reap! 10.000 en 12.500 boete geëist tegen twee zaadhandels uit Enkhuizen, die uit Amerika ge ïmporteerde en met Marshall-dollars betaalde peulvruchten weer hebben geëxporteerd. De directies hadden een plannetje uitgewerkt, waarbij dezé peulvruch ten zogenaamd in Nederland werden verkocht, maar stilzwijgend werden terugverkocht. Daarna werden de peulvruchten als zaaigoed naar Duitsland uitgevoerd'. Vragen over prijs van suikerl "sten Het Tweede Kamerlid Van Koever den heeft de minister van landbouw schriftelijk enige vragen gesteld over de prijs van de suikerbieten en voorts gevraagd" of de minister.van mening is, dat de verbouw van een groot suikerbietenareaal van groot belang moet wórden geacht voor on ze deviezenpositie en voor de werkge- legenheid. „Meent de minister", aldus de heer Van Koeverden, „dat in de prijsregeling van 1953 een voldoende stimulans ligt om, ter compensatie van het verloren gegane areaal, al thans een voldoende uitbreiding te. realisefèiï, te' meer' daar de verwer kingsmogelijkheid in ons land aan wezig' is?" Indien dit niet het geval is, zo vraagt de heer Van Koeverden ver der, zou de minister dan bereid zijn alsnog in overleg met het georgani seerde bedrijfsleven op korte termijn een zodanige prijsregeling te maken, dat het gewenste areaal wel bereikt Advertentie. ZO GOED LIJMT VELP0N VRAAG DE JUISTE SOORT FEUILLETON door Mary Burcheil 31. Inspecteur Curtis nam zijn lioed en verliet, na hun beleefd „goedenavond" te hebben gewenst, het huis. Joanna begeleidde hem tot de voordeur, deed haar hoed af en mantel uit en keerde toen langzaam naar de salon terug, waar Neil eveneens op het punt stond, heen te gaan. Nauwelijks weer binnengetreden, hield ze bij de deur stil en vroeg vol spanning: „Je blijft dus niet langer?" „Om je stiefzuster te ontmoeten?" vroeg hij met een wat schamper lach je- „Ik geloof, dat dit weinig doel meer heeft; vind je ook niet?" „Je wilt daarmee zeggen, dat je toch niets van wat ze zei geloven zou?" „Och", hernam hij een tikje droog, „wat wil je eigenlijk, dat ik nu nog geloven moet, Joanna? Ik neem aan, dat de brief, welke de inspecteur bü zich had, dezelfde was, die je hebt willen terugstelen". „Natuurlijk". „En dat die brief erg compromitte rend was, een afspraak of iets van die aard bevatte?" „Ja". „Maai', kindlief, zoeven heb ik je, met mijn eigen oren, plechtig horen verklaren, dat jij die brief nad ge schreven. Ik zelf heb bovendien de Hemel verg'eve 't mij, als ik dom heb gehandeld enige nogal schil derachtige bijzonderheden aan het verhaal toegevoegd". „Ja", hernam ze bijna heftig. „Ik vond het mooi, .at je me zo hielp, maar waarom heb je dat gedaan?" „O, dat weet ik zelf niet", klonk het bijna knorrig. „Het kwam mis schien alleen omdat ik weet, dat jij die vent niet hebt doodgestoken en niet werkloos kon toeziendat in ge val van een aanklacht het bewijsma teriaal zich ten nrechte tegen jou zou opstapelen. Zelfs al zou je die ellendige brief slechts een paar we ken tevoren hebben geschreven, dan nog..." „Ik heb hem nooit geschreven", viel ze hem in de rede, maar zich inner lijk bewust, dat haar stem overtui gingskracht miste. „De brief was van Auriel". „Maar waarom in vredesnaam heb je dat dan niet gezegd?" vroeg hij ongt ddig. „Omdat de inspecteur dan hier was blijven wachten óp Auriel's thuis komst. Ze zou op zijn bezoek niet voorbereid zijn geweest en bovendien bijna zeker in gezelschap van een man, met wie ze binnen een paar weken gaat trouwen". „Wel, alle d..." riep hjj uit. „Jij hebt zowaar op alles een antwoord" En tot Joanna's verbazing klonken er zowel wanhoop als toorn uit zijn stem. „Luister!" riep ze eensklaps, de hand opstekend, terwijl een blos van opluchting haar wangen kleurde. „Daar is ze, ik hoorde de sleutel in hét slot steken en" opnieuw luis terde ze even en slaakte toen een zachte kreet van blijdschap „ze is, geloof ik, alleen". Toen Joanna zich naar de deur wil de begeven hield Neil haar terug. „Neen", zei hij, „ik wil niet dat ]e haar eerst onder vier ogen spreekt". „Maar ik moet haar toch overtui gen, dat ze gerust de waarheid kan zeggen!" „Dan overtuig je haar maar iri mijn bijzijn", antwoordde hij bars. „Maar ik dacht...", begon Joanna, doch op dit ogenblik kwam Auriel de kamer binnen, een vrolijke, stralen de Auriel, volkomen bereid iedere door haar dierbare Joanna meege brachte man op het allerliefst te be groeten. „Zo, kindlief, ik wist niet, dat je nog vanavond zou thuiskomen", riep ze, Joanna als steeds hartelijk maar uiterst vluchtig kussend en Neil met een belangstellende glimlach aan ziend. (Wordt vervolgd.) -* -x- ->:• -x- -x -x -x -x -x -x -x -:<• -x -x Het is op liet Amerikaanse platteland, waar men een aan- ij! tal „vette jaren" heeft beleefd, niet meer botertje tot de boom De prijzen van de landbouw- producten zijn teruggelopen, loch de productie- en bijko- mende kosten zijn niet even- cëdig gedaald. Gedurende twintig jaren democratisch bewind hebben de boeren door verschillende :j: :j: regeringsmaatregelen een min Df meer bevoorrechte positie ij; ingenomen. Het Republikeips regiem wil terug naar een vrije economie. Hoewel talrij- -I- ke agrariërs medegeholpen hebben Eisenhower op het Witte Huis te brengen, begint het nu bij hen door te drin- gen,, dat hun positie in een vrije economie misschien toch -J; minder rooskleurig zal zijn dan onder Trumari. Wellicht zien de boeren de zaken onder de indruk van de ijl sfc prijsdalende tendens te som- sfc ber in. In elk g::val neemt men in Amerikaanse rege- ringskringen aan, dat de toe- stand zich wel consolideren zal. v- SOCIAAL ECONOMISCHE RAAD ADVISEERDE: Aandacht gevraagd voor „kleine zelfstandigen". In het advies van de Sociaal Economische Raad omtrent de huurverho ging, dat thans door de regering voor publicatie is vrijgegeven, wordt o.m. gezegd, dat ondanks de bestaande onzekerheden veilig kan worden aange nomen, dat het evenwichtsniveau der huren hoog zal zyn en niet in een maal zal kunnen worden bereikt. De kostenverhogende werking welke liiervan by een eventuele looncompensatie zou uitgaan, gesteld tegenover de noodzaak het loon- en pryspeil van ons land met het oog op onze export positie laag te houden, maken een al te drastische huurverhoging onge wenst. Voor de naaste toekomst kwam de S.E.R. tot een gedragslijn, waarin o.m. gesteld werd, dat de raad zich met uitzondering van één lid kon verenigen met het denkbeeld om het basishuurpeil te stellen op 145 150 van het huurpeil Mei 1940 (zijnde 125 a 130 van het huurpeil 1 Januari 1951). Een minderheid ver bond aan deze verhoging de voor waarde, dat een deel van deze huur verhoging ten gunste van een huur- egalisatiefonds zou kojnen. Een dergelijk huurpeil impliceert, aldus het advies, dat de huren van de vooroorlogse woningen en ook de hu ren van de tijdens en na de oorlog ge bouwde woningen, voorzover deze be- roet ^ogeV, WiVce x AlLEENVEflKDOP VOOR NEDERLAND: N.V. HART NIBBRIG 4 GREEVE - PARKSTRAAT 31*-IEL 184840 -OEN HAAG Na de ramp Met dezen en genen sprekend, con stateerde ik, dat er nogal critiek is op het doen en laten van dijkgraven en opzichters van polders en water schappen. Dit alles werkt niet bepaald bevorderlijk voor een goede gezind heid onder de mensen. Zou het niet gewenst zijn, dat eens precies vastge steld werd, wie in zijn werk te kort is geschoten en wie zijn plicht goed gedaan heeft? En dat naar aanlei ding daarvan maatregelen werden genomen Tevens is mij opgevallen, dat vele getroffenen dingen weggooien, die na reparatie of reiniging nog zeer goed bruikbaar zouden zijn. Men be hoeft toch niet beter te worden van de ramp of gemakzuchtig te zijn Laat men toch bedenken, dat men voor een tien jaar oude kachel straks niet uitbetaald zal krijgen wat men voor een nieuwe nodig heeft. Dat is op Walcheren ook niet zo geweest! Goes EEN LEZER. (Naam en adres van inzender zijn de redactie bekend). 22 Maart Vlissingen Temeuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge HOOG EN LAAG WATER U..+N.A.P. U.-t-N.A.P. U.—N.A.P. U.—N.A.P. 6.4 7.15 7.43 158 179- 190 118 139 19.25 19.56 20.18 20.37 20.57 132 154 167 101 121 0.29 1.03 1.42 1.26 1.43 13.02 13.34 14.12 14.03 14.11 Nood stijgt ten top. Woensdag is dan toch de bom of beter gezegd de buis van de Water leiding in het verdronken land van Kruiningen gesprongen. Het ongerief wordt daardoor zeer ernstig, want de gevolgen worden door elke huismoe der, industrieën enz. ondervonden. De stagnatie is groot. Voor de kenner der moeilijkheden is het verwonder lijk, dat de aannemers van het dijk herstel hun werk leveren in zgn. dag geld. Of liever zónder het werk aan te nemen. Hun belang' is, dat het her stel zo langzaam mogelijk verloopt, want dan blijft hun vast loon zo lang mogelijk gehandhaafd. Heel Zeeland is verontwaardigd over deze gang van zaken. Het on gerief wordt erger, en het werk schiet niet op. Gaarne hadden wy. dat de bevoegde" autoriteiten wat meer drang zetten achter deze noodtoe stand. Wij richten ons tot U omdat wij neden het niveau van 145 a 150 lig- tot dit peil worden verhoogd. !en volledig uniform huurpeil wordt wijze nog niet bereikt, daar op deze de meest "recente nieuwbouw reeds een huurpeil kent tot 160 a 170 van het huurniveau 1940. De meerder heid van de raad acht het niet ge wenst de huren, voorzover deze lig- ?en boven het peil 145 a 150 van 940, tot dit peil terug te brengen. Een stijging van nieuw te bouwen, gesubsidieerde, woningen tot boven veau van 160 i ongewenst. 170 acht de raad Compensatie. De raad bepaalde zich tot het geven van een aantal alternatieve compen satiemogelijkheden, waaronder verla ging van loon- en inkomstenbelas ting, verlaging van omzetbelasting, vereveningsheffing en personele be lasting en van looncompensatie. Een loonsverhoging zonder meer zou geen aanbeveling verdienen, daar deze ver zwaring van de lasten van het be drijfsleven zou betekenen en dus be moeilijking van onze exportpositie, alsmede belemmering van de werkge- legenheidspolitiek. Indien andere compensatiemaatregelen niet zouden kunnen worden toegepast, achtte de S.E.R. een loonsverhoging van 3 noodzakelijk. Een lastenverzwaring voor het bedrijfsleven zou zo veel mo gelijk vermeden dienen te worden. In het bijzonder vroeg de raad vóórts de aandacht voor de „kleine zelfstandi gen", welke veelal niet ten onrechte als „vergeten groepen" worden aan geduid, aldus het advies. Tenslotte behandelde het advies de positie van de huiseigenaar. De meer derheid van de raad is van mening, dat indien de huren inderdaad ge bracht mochten worden op het niveau 145 150 van het huuroeil 1940, er geen aanleiding bestaat bijzondere maatregelen voor te stellen ten aan zien van de huiseigenaren, noch in de vorm van een verplichte besteding van de toegestane afschrijvingen, noch in de vorm van een wegnemen van een gedeelte van de huurverho ging via een belastingmaatregel. Zielemst van Stalin Een inwoner van het Griekse dorp Vlahata op het eiland Kephallinia, die tijdens een godsdienstoefening om een dienst voor de zielerust van Sta lin had verzocht, is voor éeh jaar gedeporteerd. Hij Werd veroordeeld wégens verstoring van de openbare orde. Andere gelovigen hadden hem na zijn vraag aan de geestelijke af- Veilig verkeersweek. Evenals verleden jaar zal ook in 1953 weer een Veilig Verkeersweek worden gehouden en wel naar we vernemen van 8 tot en met 13 Juni. In die week zullen de plaatselijke verenigingen voor Veilig Verkeer op een bijzondere wijze actie voeren voor een veilig gebruik van de weg. weten, dat de voorlichting, die de pers geeft van ontzaglijk grote bete kenis, ook ter bestrijding van deze ergerlijke corruptie, kan zijn. WIE HELPT MEE OM TE PROTESTEREN!!! Wemeldinge. JOH. RUISSEN Bond van Eigenvervoer. Naschrift der Redactie: Wij nemen niet aan, dat er één aannemer zal zijn, die de herstelwerkzaam heden opzettelijk traag uitvoert, maar geven desondanks aan boven staande noodkreet een plaats, om dat het nuttig is, dat men te be- voegder plaatse weet, wat er leeft on der de mensen in Zeeland. Red. PZC. De Febïuari-prijsw Werkkleding nodig zijn; Ae prijs. .>uina v. Jessy Hertogh, SIttard; 3e prijs: L. Schoonbeek, Schoonebeck; Noordink, Haaksbergen. Deze en de overige prijzen werden inmiddels aan de betreffende 'winnaars toe gezonden. 40. En zo stond Kappie ten tweede male voor de zeer edelachtbare rechter, die hem door zijn lojgnetjê ve nijnig aankeek. „Luister, beklaagde," zei de rechter, „je kunt de gevan genis verlaten. Wij hebben geen zin om brutale vreem delingen in onze cellen te stoppen als we elfe voor twintig peseta's aan beleef de tourlsten kunnen verhu ren. Maar je krijgt de vrij-, heid onder één voorwaarde. Je moét zorgen, dat dié' ne gerkoning dadelijk d,e kade ontruimt. Als je hem en zijn drijvend eiland niet vóór het vallen van de avond uit onze baai hebt weggesleept, zul je veroordeeld worden tot tien jaar dwangarbeid!" Kappie verbleekte, „Hoe kan ik die negerkoning en zijn krijgers van de kade jagen - I" riep hij, „ik ben geen Hercules!" ,Dat moet je zelf maar zien ip te knappen," zei de rech ter. „Je hebt die kerels Ijierheen gebracht, dus moet ,ie ook maar zorgen, 'dat wij ze weer-kwijt raken. Vóór de avond moeten zij wég, zijn, anders.." Het was dan ook niet met een gevoel van bevrij- ding, dat Kappie even later de gevangenis verliet. Trouwens, liet feit, dat drie ageftten hem volgden, wees er duidelijk op, dat zijn vrijheid misschien maal CtfcteiijK was. „Hoe los ik dit. op?" zuchtte Kappie, lelijk in en zot is het maar net!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 4