PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Belastingverlagingen en voor werknemers loonsverhoging Basel-boot 48 uur te laat Katseveer aangekomen m BILT Kantlij n WERKGELEGENHEIDSPOLITIEK OP KORTE TERMIJN NEDERLAND MOET OM 14.000 HA. HARD VECHTEN 196e Jaargang - No. 68 Dagblad uitgave vai de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. E. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. Pi. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, t 5.45 p. kw„ fr. p. p f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLlSSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Taterdag 21 Mrt 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 Ct. per mm. Minimum p. advertentie f3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels» van 1—5 regels t 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.^.C., Middelburg. Bur. Vlisslngen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Flnlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr. C 160. telef. 26. HUURVERHOGING PER 1 JANUARI 1954, MET Afschaffing of verlaging schoolgelden in overweging Regering voert voorbereide maatregelen door. De voorgenomen huurverhoging, waarvan het de bedoeling is, dat deze uiterlijk op 1 Januari 1954 zal ingaan, zal de huren brengen voor woningen in gemeenten in de eerste klasse op 135 van het huurpeil van 1940, in de tweede klasse op 138 in de derde klasse op 141 in de vierde klasse op 145 en in de vijfde klasse op 148 Met klas sen zyn hier bedoeld de klassen, die de noodwet ouderdomsvoorziening kent. Voor de huren van bedrijfspanden zal een enigszins andere rege ling worden voorgesteld. De stijging van de kosten van levensonderhoud, welke uit de huur verhoging voortvloeit, zal gedeeltelijk kunnen worden opgevangen door een verlaging van de personele belasting, de afschaffing van de omzetbelasting op huisbrand en schoeisel en een vermindering van de suikeraccjjns. Voor de werknemers waaronder begrepen het overheidspersoneel zal de via de belastingmaatregelen tot stand gebrachte compensar tie dienen te worden aangevuld met een loonsverhoging. Nader overleg met de Stichting van de Arbeid omtrent deze loonsverho ging zal nog worden gepleegd, zo blijkt uit de thans namens de regering aan de voorzitters van de beide Ka mers der Staten-Generaal gedane me dedelingen, De loonsverhoging zal voor de werkgevers niet door verdergaande belastingverlaging kunnen worden ge compenseerd, gezien de overige maat regelen, welke het staatsbudget on gunstig beïnvloeden. Er wordt nage gaan in hoeverre ook aanvullende re gelingen genomen moeten worden voor degenen, die uitkeringen ontvan gen op grond van de nooawet-ouder- domsvoorziening, en voor de van over heidswege gepensionneerden. Zeeland let op uw zaak! Wij zitten hier allen in het ramp gebied. Dag in dag uit, ieder uur worden wij geconfronteerd met de harde werkelijkheid. En wij menen in onze argeloosheid, dat iedereen buiten Zeeland even sterk doordron gen is van die werkelijkheid, als wij. Het is niet zo. Helaas. De ramp is voor een groot deel van ons volk verleden tijd. Het wordt weldra April de ramp kwam 1 Februari. De mens leeft snel. Als men tegen iemand uit de niet getroffen gebieden zegt, dat eén be zoek uit Zeeland drie dagen vergt, kijkt hij u ongelovig aan. Hij weet niet, dat het verkeer over België loopt, dat er geen treinen rijden, dat het September zal worden, minstens September, eer er weer wel treinen zullen lijden Het krantenlezend publiek is het rampnieuws beu. Het wil over andere dingen lezen. Het wil geamuseerd worden. Dat klinkt hard. Maar het is er niet minder waar om. Men heeft buiten Zeeland nauwe lijks besef van de noodtoestan den, die bij Kruiningen, bij Ril land, op Schouwen heersen. Men staat er niet stil bij het feit, dat terwijl over enkele weken de ge ïnundeerde gebieden in Zuid-Holland weer droog zullen zijn, in Zeeland maanden en maanden zullen verstrij ken, eer men de dijken dicht heeft. Als er in normale tijden ergens een kapitale boerderij afbrandt, staat het in iedere krant. Nu er bijna dagelijks in Kruinin- fen en de Kruininger polder grote edrijven vernietigd worden, praat geen sterveling er over. Wat zal er van Kruiningen resten Hoe zal het land er uit rien, dat tot dusver vruchtbaar land was Waar van moeten de mensen leven, die op dit land hun brood verdienden? En SchouwenHoe zal Schou wen er uit zien als de dijken dicht zijn en het land weer droog? Weet men wel, dat er honderden doden zijn alleen op Schouwen en dat de helft daarvan nog niet is geborgen? Dat in de bodem van het waterschap Schouwen vele meters diepe kreken ontstaan, dat de bodem daar lééft, precies als in de Kruininger polder? Men weet het in Zeeland n' t eens. Hoe zou men het dan buiten Zee land weten. Toen Walcheren destijds geïnun deerd was, is de Stichting Nieuw Walcheren opgericht. Zij stelde zich grote doelen, die lang niet alle bereikt zijn. Andere instellingen wer den in het leven geroepen, ambtelijk of half ambtelijk, die meer geëigend waren om het practische werk te doen. Maar men kan Nieuw Walcheren de lof niet onthouden, dat deze Stichting niet alleen een zeer belangrijk aan deel heeft gehad en nog heeft in de herbeplanting van het eiland, maar ook en vooral, dat zij de aandacht van de gehele wereld heeft gevestigd op dit Zeeuwse eiland. De vraag rijst, of het ogenblik niet is aangebroken om wederom een stichting in het leven te roepen, een stichting, die zich het lot van Schou wen en Kruiningen en Rilland aan zal trekken. De overheidsinstanties hebben de handen in tijden als deze méér dan vol. En er zijn duizend dingen, die het particulier initiatief kan doen. Zelfs echter als een particulier or- Yoorts zullen nader worden voorge steld afschaffing of verlaging van schoolgelden voor grote groepen leer lingen en enkele verlichtingen van de loon- en inkomstenbelasting. Deze maatregelen hebben in hoofdzaak het sociale aspect, dat zij ook tegen over de verhoging van de luwen voor bepaalde belastingplichtigen een niet onbelangrijke ontlasting van hun budget betekenen. De regering is na ampele overwe ging tot de conclusie gekomen, dat de maatregelen, die zij in voorbereiding In Zeeland •j: Naar wij vernemen zijn dé :"r. gemeenten in Zeeland ingevolge de noodwet ouderdomsvoorzie- ning alle ingedeeld in de vijf- X de klasse, uitgezonderd Middel- burg en "Vlïssingen (3e klasse), i Goes, Zierikzee en Souburg (4e k klasse) en Terneuzen, Axel, Sas van Gent, Westdorpe, Hoek en Koudekerke, welke gemeen- 5: ten, al naar gelang een volgens bepaalde richtlenen getrokken .p grenslijn, vallen in de 4e of 5e k :jt klasse. had en welke door de watersnood ver traging ondervonden, thans niet ach terwege gelaten kunnen worden. De belastingverlaging moest echter be perkter worden gehouden, dan anders wellicht het geval zou zijn geweest. Al zal de hulp uit binnen- en buiten- land, zo spontaan verleend aan het Nationaal Rampenfonds en het Rode Kruis, mogelijk maken veel te doen in de persoonlijke sfeer, zo zal de waters nood toch voor het Rijk zeer zware financiële verplichtingen meebrengen. Een definitief financieringsplan kan slechts opgemaakt worden, zo wordt medegedeeld, als nauwkeuriger be kend'is hoeveel de uitgaven in totaal zullen bedragen. De in het belang van de industri alisatie te treffen belastingmaat regelen, welke in de opsomming hieronder bij de punten 1 tot en met7 zijn omschreven, zullen voor het gehele bedrijfsleven gel den. In verband daarmede is de regering voornemens om het in 1952 ingediende wetsontwerp, dat bijzonder fiscale faciliteiten bevat ter bevordering van de export naar bepaalde, nader te wijzen ge bieden, in te trekken. Het is de bedoeling, dat de in het oog gevatte maatregelen op belastingge bied tenzij hierna anders is bepaald ingaan 1 Januari 1954. Zij behelzen: (Vervolg op pag. 3.) Plan voor „Groene Pool" een mislukking? Minister Mansholt teleurgesteld De vertegenwoordigers der 17 lan den, die deelnemen aan de conferen tie te Parijs over het plan om een ge meenschappelijke Europese markt voor landbouwproducten Groene Pool) te vormen, hebben besloten de besprekingen voor minstens 6 maan den op te schorten om een inmiddels ingestelde interim commissie in de gelegenheid te stellen voorstellen te ontwerpen over de wijze, waarop een landbouwgemeenschap in het leven kan worden geroepen. De Nederlandse minister van land bouw,, S. L. Mansholt, heeft gister avond uiting gegeven aan zijn te leurstelling over het feit, dat de con ferentie geen concrete resultaten heeft opgeleverd. GLOBAAL PROGRAMMA VOOR .- Interim-advies van S.E.R. De Sociaal Economische Raad heelt aan de ministers van sociale zaken en volksgezondheid en econo mische zaken een interim-advies uit gebracht over de wérkgelegenheids- politiek. In een globaal programma, dat enkele richtlijnen bevat voor een werkgclegenheidspolitiek op korte termijn, wordt o.ni. gesteld, dat in totaal ongeveer vierhonderd millioen gulden zon moeten worden uitge trokken. Het programma waarvan de na dere uitwerking aan het regerings beleid zou moeten worden overgela ten, ziet er als volgt uit: 1. Het uittrekken van additionele gelden voor openbare werken (incl. werken door de lagere publiekrech telijke lichamen en overheids- en se- mi-overheidsbedrjjven) circa f 75 millioen. 2. Het opvoeren van de woning bouw boven de in het plan 1953 voor- In Rampenfonds 83,3 millioen Tot Vrijdagavond was f 83.8 mil lioen binnengekomen bij het nationa le Rampenfonds, dat is eer half mil lioen meer dan Donderdagavond. gaan alleen maar met niet aflatende ijver aandacht zou vragen voor de Zeeuwse nood en niets meer, zou zijn nut daarmede onmiskenbaar zijn. Men heeft in de jaren na de oor log gedacht aan de vorming van éen Zeeuwse Beweging. Er is niets van gekomen. Is de tijd er nu wellicht rijp voor? Wij weteu het niet. Lopen de belangen en de geaard heid der Zeeuwse provinciedelen zo zeer uit elkaar, dat er zelfs in tijd van nood geen eenheid mogelijk is Helaas is in dit geval de vraag stellen nog niet haar beantwoorden. Maar het moet nuttig zijn, dat overheid en particulieren hi gedach ten over dit probleem laten gaan. Als Zeeland zelf niet om aandacht vraagt, zal het geen aandacht vin den. Het is geen schande om tè wij zen op de nood, waarin men buiten eigen schuld verkeert. Die nood is groot. Men herleze in onze editie van gisteren het verslag van de jongste vergadering van het Z.L.M.-bestuur! Wie neemt hier het initiatief, dat kan voorkomen, dat Zeeland verge ten word* 0 ziene omvang van 58.000 woningen circa f 50 millioen. 3. Versnelde afwikkeling oorlogs schade (schade aan gebouwde onroe rende goederen en huisraadschade) en uitkeringen in de consumptieve sfeer met een sterk sociaal karakter circa f 100 millioen. 4. Belastingverlaging, ongeveer ge lijkelijk te verdelen over belasting verlaging met een stimulerend effect voor de investering in bedrijven en belastingverlaging. welke recht streeks aan de consumptie ten goede komt circa f 125 millioen. 5. Overneming credieten door de Herstelbank circa f 50 millioen. „BLOKKENDOOS-CAISSONS" Gat bij Schelphoek nog te klein om aangepakt te worden Om 14.000 H.A. thans nog overstroomd gebied zal Nederland deze zomer nog hard moeten vechten. Zeven moeilijke stroomgaten vindt men op Schouwen bij Schelphoek, Zierikzee en Ouwerkerk, op Zuid-Beveland bij Kruiningen.cn Bath, in de Brabantse kustlyn ten Westen van Willem stad en in de hoofdwaterkering ten Noorden van Nieuw-Vossertieer. Alle andere dijkbreuken kosten g?een hoofdbrekens meer, aldus een medede ling van ir. H. A. M. C. Dibbits, hoofdingenieur-directeur van het tech nische bureau der Domeinen- Donderdag kwam het parlement te Bonn bijeen om te spreken over de ratificatie van het verdrag van de Europese Defensie Gemeenschap. Naar aanleiding van deze besprekingen kwam het tot demonstraties, die men met strenge hand trachtte te onder drukken- De brandspuit wordt op de demon stranten gezet, met het doel hen uit elkaar te drijven. Zoals gemeld werd heeft Rijkswa terstaat zeven grote aannemingsmaat schappijen opdracht tot het bouwen van caissons gegeven. Aangezien men niet weet welke maten men nodig heeft, is een „blokkendoossysteem" ontworpen. Voorlopig zijn 50 drijven de bakken van gewapend beton be steld, die een vloeroppervlakte van 7,5 bij 11,5 meter hebben bij een hoog te van 6 meter. Deze bakken kunnen zowel in eikaars verlengde als zijdelings met kettingen worden x verbonden. Wigt. men ze in, dan krijgt men een strak geheel- Bovendien zijn 100 „manchet ten" van gewapend beton besteld. De afmetingen hiervan zijn 7,5 bij 11,5 bij 2 meter. Deze manchetten kunnen op de bak ken worden bevestigd, waardoor een vrij aanzienlijke hoogte kan worden bereikt. Het is te verwachten, dat in dien in het buitenland geen caissons van Cherbourg meer beschikbaar zijn, de order aan de Nederlandse bedrij ven nog zal worden uitgebreid. Ir. Dibbits deelde nog mede, dat de steenbestorting in het gat bij Bath thans bij laag water reeds boven komt. zodat bij dood tij tussen 23 en 26 Maart gepoogd zal worden dit gat de finitief te sluiten. Bij Kruiningen zal worden getracht de haven af te slui ten, daarna de dijk te dichten om daarna de haven weer vrij te maken Het ruim 200 meter grote gat bij Schelphoek is hoe gek het ook moge klinken, nog niet groot genoeg om aan de slag te kunnen gaan. De stro ming is nog te zwaar op deze polder van 8500 ha. Men moet nog even af wachten, voordat een stroomdrempel kan worden gelegd in de aangetaste zandbodem. Ook het Puivelandse gat in de dijk van de Vierbannen bezorgt de ingenieurs nog heel wat hoofdbre kens, voordat de kans op herstel gun stig is. MALENKOW TRAD AF ALS PARTIJSECRETARIS Radio Moskou meldt, dat premier Malenkof Vrijdagavond is ontheven van zijn functie van secretaris van de communistische partij in de Sowjet- Unie. Hij wordt als secretaris opgevolgd door Nikita Kroesjtsjef, aldus de ra dio, een der tien leden van het cen trale comité der partij. Geen Engels verdrag met Joego-SIavië De Joegoslavische minister van bui tenlandse zaken Popowitsj heeft op een persconferentie te Londen mede gedeeld, dat Tito aah Churchill niet om een verdrag met Joego-SIavië had gevraagd. Popowitsj hoopte op nor malere betrekkingen met de Sow jet Unie en verzekerde, dat de kwestie Triest alleen opgelost kon worden door directe besprekingen tussen Ita lië en Joego-SIavië op hoog niveau. Tito heeft geen bezwaar tegen ee bezoek aan de Verenigde Staten, maar dat hangt van de Verenigde Staten af- De Joegoslavische regering acht het nuttiger, dat Joego-SIavië buiten het Atlantische Pact blijft Over Kardinaal Stepinac zei Po powitsj nog, dat deze prelaat vrijge laten werd omdat men „tot een rege ling van de betrekkingen" tussen kerk en staat wil komen. TWEE NACHTEN IN DE MIST Passagiers ontstemd over de houding van de kapitein Ruim 48 uur te laat stapten Vrijdagmiddag om vyf uur een zestigtal passagiers van de Baselboot „Prins Bernhard" in Katseveer aan land na een veelbewogen tocht van Dordrecht. Veelbewogen niet alleen omdat men twee nachten op stoelen en banken ln de kajuit had moeten door brengen, doch meer nog, doordat de kapitein van het schip, dat voor de Provinciale Stoombootdiensten tijdelijk een dienst op Dordrecht onder houdt, een eigenaardige houding moeten hebben aangenomen. Twee uur te laat was het schip Woensdagmiddag uit Dordrecht ver trokken, zo vertelden ons enkele passagiers. Aan de kade hadden de wach tenden enige uren zonder beschutting moeten doorbrengen, terwijl ook geen enkele instantie inlichtingen kon verstrekken over deze verbinding met Zeeland. pen werd het de passagiers ook dui delijk, dat zij de nacht op het water moesten doorbrengen. Op stoelen en banken trachtte men iets te slapen of men hield zich onledig met kaarten en lezen. De uren kropen voorbij, doch uiteindelijk brak de morgen aan. Een dikke mist hing over het water, af en toe hoorde men schepen, die voor zichtig hun weg zochten, doch de „Prins Bernhard" bleef liggen. Eén der passagiers bleek een kaart van 't overstroomde Zeeland in zijn bezit te hebben. Geen vaarkaarten Toen de kapitein verzocht deze kaart te mogen inzien, bleek uit een antwoord op een wedervraag van de Tot in de Zeeuwse wateren had de reis een vlot verloop. Na een kort op onthoud te Zijpe werd Woensdag avond omstreeks 7 uur koers gezet naar Katseveer. Na een half uur va ren, toen het enigszins mistig was geworden, bleef het schip plotseling ter hoogte van Ouwerkerk liggen. Na enige tijd vernam men van een der le den van de bemanning, dat men zich in de stuurhut niet meer kon oriënte ren. Op een verzoek aan de kapitein of deze de passagiers de situatie uit een wilde zetten en een kalmerend woord spreken, volstond deze niet de mededeling, dat hij het aan de con ducteur had gezegd. Toen een ander vaartuig langs zij kwam liggen en de bemanning van dit schip ging sla- of deze dan eerst de vaar- irten mocht zien, dat deze niet aa.i boord waren, bovendien zou het kompas niet goed gefunctionneerd hebben. Donderdagmiddag kwam weer een schip in zicht, doch op de Baselboot werd geen enkele poging ondernomen om dit vaartuig te praai en, zo verldaarden onze zegslieden. Alle passagiers verzamelden zich daarop toen op f ben toen zelf uoor roepen en zwaaien de aandacht getrokken. Aan de be manning van dit scheepje, de „Chr. Brunigs' van de Rijkswaterstaat, heeft men toen de situatie uiteen ge zet. Na ruggespraak met opvarenden van een in de nabijheid liggend ander schip van de waterstaat, kregen de mannen van de „Brunigs" opdracht in de nabijheid vJ- TW hard" te blijven. Met dit vaartuig als gids voorop werd daarna de reis voortgezet. Te gen nalf vyf Donderdagavond kwam men onder de Zuid-Bevelandse kust, doch hier kon men opnieuw niet ver der en nadat de geleideboot nog vele malen had gepoogd om dieper water te vinden ging men opnieuw voor an ker. Voor de tweede maal ging men de nacht in aan boord van de „Prins Benihard". Vrijdagmorgen rond vier uur ging de „Chr. Brunigs" opnieuw op weg, doch de passagiersboot moest (Vervolg op pag. 2) Tito bezocht het Engelse Lagerhuis De BJ3.C. verzorgde Donderdag avond een televisie-uitzending, waar bij maarschalk Tito op het beeld-- scherm verscheen. Hij richtte een toespraak tot het Engelse volk. Vrijdag bezocht de maarschalk 'n oud paleis en een kasteel bij Londen en bezocht hij het Lagerhuis, waar hy het middagmaal gebruikte met het bestuur van de Labourparty. Donderdagavond hield de Joego slavische minister van buitenlandse zaken Popovitsj een rede in het La gerhuis, waarin hij betoogde, dat Russische agressie op de verenigde weerstand van de gehele wereld zou stuiten. Overigens achtte hij oorlog niet onvermijdelijk. KORTE PREDIKATIE Het voornemen der Heren zal door zijn hand voortgang hebben. Jesaja 53 10b. Met hoofdstuk veertig van het Jesa- jaboek begint het zgn. troostboek: „Troost, troost mijn volk, zegt ulieder God" zijn de eerste woorden. In dit tweede gedeelte n.l. verkondigt de profeet aan het volk, in de Babyloni sche ballingscKap vertoevend, dat God uitkomst zal geven en de terugkeer naar Jeruzalem aanstaande is. Wij be grijpen, dat het volk m zijn droeve om standigheden geworsteld heeft met de vraag: Is God wel die God, waarvan de vaderen ons spraken, heeft God wel de leiding van het wereldbestuur, is God wel te vertrouwen, is God wel liefde? In deze profetieën spreekt de profeet over de lijdende Knecht. De beschrij ving over Hem in hoofdstuk 53 komt zozeer overeen met de lijdende Chris tus dat de Kerk altijd dit gedeelte op Hem betrokken heeft. Nu staat er in dit hoofdstukhet voornemen des Heren zal door zijn hand voortgang hebben, overwinnen, staat er eigenlijk. De pro feet zegt dus, er is een plan, een plan Gods ten goede. Dat zal m de oren van het volk wel als vreugde-muziek ge klonken hebben, nu zij rondliepen met de vraag of God er wel is en leidt en redt. Immers hun omstandig heden......... Wij kunnen dat begrijpen, hoe vaak slaken wij die verzuchting, ziende op de nood des tijds. Het plan Gods ten goede zal overwinnen! Dat is verlos sing, redding, gebracht door de Lijden de Knecht. God zal dus van zijn kant tonen, dat het menens is met zijn plan ten goede, en daardoor de mensen er van overtuigen zal, dat zijn liefde be trouwbaar is. Op Golgotha wordt ons dit getoond, daar zien wij, hoe God liefde is, doordat die liefde niet terugschrikt voor het offer. Daar wordt dit heilsplan ten uit voer gebracht en straks op de Paasmor- gen zal blijken, dat Gods liefde niet uit de wereld is weg te kruisigen, zij keert weer terug, Jezus staat op en keert te rug naar de wereld. Dat plan Gods ten goede wil ook in uw en mijn leven overwinnen, door ons wantrouwen of God wel liefde is weg te dragen aan dat kruis. Ook voor mij heeft Hij zijn leven, veil gegeven". Dat zij ons dankend antwoord. L. D. van Dijl. Koudekerke. DE VERWACHT: RUSTIG WELK. In de ochtend t.j vele plaatsen mist. In de Zuid-Oostelijke helft van het land later op de dag overwegend zonnig weer. Elders echter overdrij vende wolkenvelden. Overwegend zwakke wind uit Noordelijke richtin gen. Dezelfde of iets lagere middag- temperaturen dan gisteren. ZON EN 5LAAN 22 Maart Zon: op 6.3D onder 18.56 Maan: op 10-07 onder 3.21

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1