PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bij vliegdemonstraties vielen twee doden Tito voor Watervoorziening Z.-Beveland en Walcheren hangt aan zijden draad BILT Kanilijn KOLENPRIJZEN GAAN VOOR DE INDUSTRIE OMHOOG Vandaag EEN LUCHTGEVECHT NABIJ DE SIBERISCHE KUST 196e Jaargang - No. 66 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Balllntijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week. f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLlSSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 19 Mrt 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct per mm. Minimum p. advertentie f 3. fng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 15 regels f 1.Iedere regel meer 20 cent. ..Br aven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur Vllssingén. Walsti 58—00. telef 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63^ telef 2475 (b.g.g 2228); Oostburg. Flnlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerljstr. 2; Zlerlkzee. N. Bogcrdstr. C 160. telef. 26. geen weer voor stuntvliegen Toch gingen de R.A.F.-mannen de lucht in met straaljagers De demonstraties, die de Britse Luchtmacht bij minder goed weer gegeven heeft voor Tito, betekenden de dood voor twee jonge vliegers, wier toestellen op elkaar botsten. Het betrof twee straaljagers van het type Meteor. Tito bevond zich in de controletoren op ongeveer twee kilometer afstand van de plaats, waar de toestellen neerkwamen, die ogenblikkelijk in brand geraakten.. Er stegen steekvlammen op tot 40 meter hoogte. Tito, lie op het vliegveld van Dux- ford o tvangen was door de Britse minister van luchtvaart en een gezel schap Britse luchtvaart- en R.A.F autoriteiten, zou demonstraties bii- wonen van toestellen, die nog op de geheime lijst staan. Ook zou het door breken van de geluidsbarrière ge toond worden. De beide Meteors waren enkele se conden voor de botsing op een afstand van 20 meter langs de plek gesuisd waar Tito zich bevond. Hij sprong op van z'n stoel toen hij de botsing zag. Het ging om een „scramble excer- cise", waarbij de toestellen zo snel mogelijk de lucht in moeten voor af weer van een veronderstelde vijande lijke aanval. De 60ste Jaarbeurs in Utrecht is in volle gang. He. krioelt er van de binnen- en buitenlandse za kenlieden. Het gaat best zou de Nederlander kunnen denken. Het gaat best met ons economische leven tje! Het zou een ij dele waan zijn, waar in Utrecht hem zou brengen Niemand minder dan Z.K.H. Prins Bernhard heeft voorkomen, dat men zich door een levendige voorjaars- beurs in slaap zou laten sussen.... De Prins heeft namelijk aan de vooravond van Utrechts jubileum- beurs een interview toegestaan aan Elseviers Weekblad en daarin dingen gezegd, die niet alleen de Nederlandse ondernemer pijnlijk moeten schokken, maar het ook de doodgewone Neder landse burger zullen doen. Prins Bernhard verklaarde alle in spanningen van de tentoonstelling in Mexico en van de goodwill-reizen als tamelijk nutteloos te beschouwen en door de gang van zaken enigszins te leurgesteld te zijn. Het Nederlandse bedrijfsleven heeft namelijk van de geboden kansen geen gebruik gemaakt. Het raakt zijn pro ductie nog gemakkelijk kwijt, in Europa of op de bestaande export markten. Het toont te weinig initiatief en ondernemingslust en schrikt terug voor expansie op nieuwe markten. Het hoofdargument is daarbij: Het gaat nu wel goed zo Waarom zouden wij ons nieuwe zorgen aan het hoofd halen. Aldus vrij weergegeven, de mening van Prins Bernhard- Het zijn woorden, die, komende van de man, die zich bij herha ling grote moe'ten getroostte om nieuwe markten te ontsluiten en erin slaagde een gunstig klimaat te scheppen, een scherpe critiek inhou- den. Een critiek, die te scherper wordt, omdat de Prins eraan toevoegde, dat een dergelijke houding noodlottig is voor een land waar ieder jaar duizen den nieuwe handen on. werk vragen. „In verschillende landen hebben wij de deur geopend, de aandacht geves tigd op het vele, dat ons land kan voortbrengen en doen, aldus de Prins, en nu wachten die landen eigenlijk wat verbaasd af wat er nu van Neder- landse zijde dan wel komten er komt feitelijk nog niet genoeg, in me nig geval zelfs niet meer dan vroeger. Op deze manier onze goodwill Weldra verdwijnen en zullen de ge trokken voren weer dicht vallen." Wij citeerden wederom Prins Bern hard, Dat het Z.K.H. bittere ernst is met deze woorden, blijkt uit het ver volg van het interview ten dui delijkste. Want Prins Bernhard geeft de we gen aan, die bewandeld zouden moe ten worden om resultaten te bereiken op nieuwe markten. Hij ontveinst zich daarbij allerminst, dat er zeer vele moeilijkheden overwonnen moeten worden, wil men uiteindelijk kunnen juichen- Maar hij besluit zijn inter view met de herhaalde waar schuwing „dat het voor ons bedrijfs leven en voor ons gehele land tijd en zelfs hóóg tijd wordt te besef fen, dat die goodwill verloren gaat en alle moeite vergeefs zal zijn, als wij er niet heel gauw toe besluiten de verdere stappen te nemen die moge lijk «n noodzakelijk zijn. Zoals wij ixiAiu doen, zuiien wij niet slagen". Een tijd geleden bezocht een Ame rikaans professor ons land. Hy be keek ons bedrijfsleven. En vond het verre van efficiënt. Men zal zich zijn critiek op de rijwielindustrie herinneren. Daarna bezochten Amerikaanse za kenlieden ons land- Zij meenden, dat de Nederlandse ondernemers de din gen te gemakkelijk opnamen. Zij con stateerden te weinig ondernemings lust. Thans zegt een lid van ons Vorste lijk Huis hetzelfde. Dat is zeer ongebruikelijk. En men kan ervan verzekerd zijn, dat Z.KJi. Toen de toestellen in formatie langs de plek kwamen, waar Tito zich be vond, werd hem een eresaluut ge bracht. Tevoren had men gedemonstreerd met een Canberra-straalbommenwer- per, die de maarschalk tot op een af stand van 100 meter was genaderd. Ti to toonde zich daarbij onder de in druk. Toen na het ongeval de twee over blijvende Meteors de startbaan op ta xieden salueerden de militairen en ontblootten de niet-militairen het hoofd. Tito verzocht tot tweemaal de de monstraties af te gelasten en hij ver zekerde aan een R.A.F.-officier, dat de bewolking te zwaar was voor de monstraties, maar men ging daar niet op in. Na het ongeval verzocht hij op nieuw de demonstraties uit te stellen, maar ook dat werd geweigerd Eerst werd nog het doorbreken van de ge luidsbarrière getoond, waarbij een Hawker Hunter en een Marine Super Swift een duikvlucht maakten met snelheden van bijna 1300 km- Men hoorde de knallen, die zich voordoen bij het doorbreken van de geluidsbar rière. Tenslotte werd toch nog een demon stratie met het afvuren van raketten door „Venoms" afgelast op uitdrukke lijke wens van Tito en „uit eerbied voor de omgekomen vliegers". Moerdijkbrug weer open voor alle verkeer Naar wij van de A.N.W.B. verne men, is de Rijksweg Dordrecht Breda over de Moerdijkbrug Don derdagmorgen voor alle verkeer opengesteld. De beperkende bepaling, waarbij deze Rijksweg slechts opengesteld was voor voertuigen niet breder dan twee meter, en met een maximum wielbelasting van 800 kg.; is dus op geheven. Wel wordt de automobi listen verzocht op de aangegeven wegvakken langzaam te rijden, in verband met de toestand van de ondergrond van de weg. Tevens is een inhaalverbod ingesteld. Van de bij de watersnood bescha digde Rijkswegen BredaMoerdijk— Dordrecht, RotterdamAlblasser- vvaardGorinchem en Gorinchem KeizersveerBreda, geldt thans al leen nog voor de laatste Rijksweg, en wel voor het wegvak Gorinchem— Keizersveer, een restrictie. Hier wor den nl. slechts voertuigen toegela ten met een maximum asbelasting van vier ton. NEDERLAND ZIT DIK IN DE SCHULD Het ministerie van financiën heeft medegedeeld, dat op 31 December j.L de gevestigde schuld en de langlo pende credieten van de Nederlandse staat het bedrag van 11,3 milliard gulden hadden bereikt. Daarvan stond uit in het binnen land ruim 8,3 milliard en in het bui tenland (voornamelyk U.S.A.) 2,9 milliard. In Rampenfonds 82,6 millioen In het Nationaal Rampenfonds was tot Woensdagavond een bedrag ge stort van 82,6 millioen gulden. Na Dinsdag is er dus weer f 300.000 bij gekomen. minister zijlstra in eerste kamer Volkshuishouding heeft haar evenwicht hervonden De minister van economische za ken, prof. Zijlstra, heeft Donderdag in de Eerste Kamer belangrijke me dedelingen gedaan over het econo misch beleid. Hij kon verklaren, dat de arbeids productiviteit in 1952 voor het eerst na de oorlog het niveau van 100 pas seerde en dat er In Februari 1953 totaal 152.000 werklozen waren te gen 174.000 in dezelfde maand van het voorgaande jaar. Onze volkshuishouding heeft thans haar evenwicht hervonden. Dit zal ons in staat stellen snel de gevolgen van de watersnood te boven te ko- Wat de industrialisatie betreft staan we voor een grote opgave, die wat de werkverschaffing neerkomt op het stichten van 20 fabrieken van 1000 man per jaar. Over de Benelux merkte de minis ter op, dat Nederland de vruchten van een bepaalde loonpolitiek heeft geplukt en eventuele verandering rustig moet overwegen. Wat de kolenprijzen betreft deelde de minister in de middagzitting me de, dat na 1 April als de prijzen door de kolen- en staalgemeenschap worden vastgesteld maximaal een Stoute Picasso Het secretariaat van de Fran- se communistische party heeft Woensdag de bekende kunste- 1* naar Pablo Picasso berispt voor een tekèning die hij van .j. Stalin heeft gemaakt en die is afgedrukt in het communis- 4: tische weekblad „Les Lettres Francaises". De Sowjet-ambassadeur Ale- xei Pawlof had tegen de teke- ning geprotesteerd. Picasso 4; zelf was over de berisping nog al verbaasd. Hij zei: „Men vaart niet uit tegen mensen, die je hun deelneming betui- genmisschien dacht men, dat de tekening niet één van 4c mg'n beste wasIk kan dat niet beoordelen". Prins Bernhard de roede niet gehan teerd heeft, zonder gewikt en gewo gen te hebben. Een reactie met de pen zal moeilijk zijn. Men valt geen lid van het Ko ningshuis aan. Maar wel is een andere reactie mo gelijk: de waarschuwing niet in de wind slaan, de handen uit de mouwen steken, de* koppen bij elkaar! markten veroveren, die braak liggen voor Nederland! Want als Prins Bernhard woorden zegt als de bovenstaande, klopt er iets niet- Alle voorjaai'sdrukte in Utrecht ten spijt..,,*. prijsverhoging van 4 tot 5 procent zal worden doorgevoerd, hoofdzake lijk voor industriekolen. Enkele huis brandkolen zullen misschien iets goedkoper worden, met name de nootjes 4 en 5, de S-kolen en de ma gere kolen. Men zal in K.S.G.-verband over gaan tot gecentraliseerde inkoop. De minister zegde toe de Kamer schriftelijk te zullen inlichten over de kolenprijzen. De begroting voor economische zaken werd z.h.s. goedgekeurd met de C.P.N. tegen. Speciale Jiulptrein" voor Nederland uit New York vertrokkenDe actrice Jane Wyatt doopt, voor het vertrek van de ,JJicht-ae-dijk-trein", zoals de Amerikanen hem noemen, niet met champagne, maar met water uit het rampgebied in Nederland. Deze trein zal door de staat New York rijden met het doel bijdragen in ontvangst te nemen voor de slachtoffers van de stormvloedL Man wurgde meisje met haar shawl Twaali jaar geëist L). advocaat-generaal bij het Ge- rechtshof te 's-Hortogenbosch, mr. A. H. M. IL Receveur, eiste Woensdag 'n gevangenisstraf van 12 jaar en ter beschikkingstelling van de regering tegen de 30-jarige arbeider -I. de W., uit Tilburg, die in de ochtend van 31 Maart 1952 langs het Wilhelminaka- naal onder de gemeente Hilvarenbeek een meisje, genaamd Elisabeth Wil- helmina 'van Breda, door wurging om het leven heeft gebracht. De rechtbank te Breda had de W. tot 12 jaar ter beschikkingstelling veroordeeld- Verdachte heeft op het rijwielpad langs genoemd kanaal het meisje onverhoeds overvallen om zich in het bezit te stellen van het hand tasje. Er ontstond een korte worste ling. De man heeft het meisje weer loos gemaakt door de shawl, welke zij droeg, strak om haar hals te draaien. Hij deed dit naar verdachte verklaar de, uit angst dat het meisje om hulp zou roepen. Toen de dood door wur ging reeds ingetreden moest zijn, neert verdachte zrjn slachtoffer van haar polshorloge en portemonnaie, waarin f 9.bestolen. Het hof zal op 1 April arrest wijzen. H is het 100 jaar geleden, dat Nanking door opstandelingen werd veroverd, waarop de Chi- j! nese keizer een vergeefs beroep op de Europese mogendheden deed om hulp. 'fi 5jC Gesneuveld in Korea De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 15 Maart jj. in Korea zijn gesneuveld: De korporaal J. L. Verlee, leger- nummer, 260829217, geboren 29 Au gustus 1926. Korporaal Verlee was afkomstig uit Amsterdam en was on gehuwd. De soldaat S. van Breukelen, leger- nummer 291004128, geboren 4 Octo ber 1929. Soldaat Van Breukelen was afkomstig uit Oudewater en was on gehuwd. Narriman vermoedelijk nog niet naar Egypte Ex-koningin Narriman zal vermoe- delrjk haar vertrek naar Egypte uit stellen. Te Genève, waar Narriman thans met haar mieder vertoeft, werd als reden opgegeven, dat de Egypti sche zaakgelastigde de beide dames had geadviseerd te wachten totdat de toestand in Egypte is opgeklaard. In bepaalde officierskringen in Egypte vreest men namelijk, dat na terugkeer van Narriman ook de kleine Foead 11 spoedig zou komen en mogelijk zelfs Faroek zelf. russen tegen amerikanen Van beide kanten werd gevuurd Een Amerikaanse bommenwerper van het type B 50, die was opgeste gen van een vliegveld op Alaska om weerkundige waarnemingen te doen is aangevallen boven de Beringstraat door twee Russische Migs. De bemanning van de bommen werper beantwoordde het vuur, maar voor zo ver bekend werd geen scha de aangericht. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken had eerst het plan dit gevecht geheim te houden en te wachten op een Russische medede ling. Het departement van defensie stond er evenwel op, dat er een Ame rikaanse publicatie zon verschijnen. 10 millioen bespat~n op militaire reizen Officieren en onderofficieren van het beroepspersoneel van de Ko ninklijke Landmacht, alsmede het ka der, dat behoort tot het reserve-per soneel, maai een verbandakte voor langere diensttijd heeft gesloten, zul len verplicht worden om binnen de termijn van één jaar een woning te betrekken in de plaats waar hun gar nizoen is gelegerd. Deze maatregel, die binnenkort door enkele legeror ders nader zal worden uitgewerkt, heeft tot doel een einde te maken aan de uitkeringen voor op en neer rei zende militairen, waarmee jaarlijks een bedrag van 10 millioen gulden is gemoeid. Indien deze militairen niet verhuizen, zullen rij geen aanspraak meer kunnen maken op vergoeding van reisgeld, aldus „Het Binnenhof". buisleiding bij kruiningen bezweken Tien dagen nodig voor herstel van Woensdag aangerichte schade Reeds Dinsdag werd het duidelijk, dat de beide buisleidingen, waar door Zuid-Beveland en een deel van Walcheren van leidingwater worden voorzien, ernstig gevaar liepen. Woensdagmorgen om kwart over elf heeft zich het onheil voltrokken en is de Noordelijkste buisleiding, aan de rgksweg bezweken. Dit was tevens de leiding met de grootste capaciteit en het spreekt dus vanzeli dat de hoeveelheid water, die Walcheren en Zuid-Beveland nog ont vangen, aanzienlijk is verminderd. De thans bezweken buisleiding had een diameter van 40 centimeter, ten dele zelfs van 50, de resterende leiding aan de Oude Grintweg heeft slechts 30 centimeter diameter Vermoedelijk zal de hoeveelheid water 25 procent bedragen van hetgeen de laatste weken werd geleverd. Van zeer groot belang is thans, of de leiding aan de Oude Grintweg het zal houden. Het gevaar, dat de duiker, die daar achterloops is ge worden, zal worden weggespoeld, is ogenschijnlijk niet zeer groot. We) is de kans niet denkbeeldig, dat ter weerszyden van deze duiker zoveel grond zal wegspoelen, dat de metalen buisleiding toch zal bezwijken. In dat geval zouden Zuid-Beveland en Walcheren wederom per schip van leidingwater voorzien moeten worden Zoals wij gisteren reeds meldden, had de sterke stroom op ongeveer 50 meter ten Oosten van de weg naar de Veerhaven een diepe kreek in de bodera nitgesehuurd. Zondag was de rijksweg nog heel. Maandag ontstond er een geul, Woensdagoch tend oni 11.15 uur is het tot een complete doorbraak door de rijksweg gekomen. De duiker door de water gang, die daar de weg kruist, is in een bodemloze pnt verdwenen en met deze duiker de betonnen buislei ding van de waterleiding. Met tomeloos geweld baanden de watermassa's, die ten Noorden van de rijksweg liggen, zich een weg naar buisleiding enorme fonteinen leiding water! Ér ontstonden watervallen van tussen de anderhalve en de twee meter een wilde rivier bruiste door een gat van circa 30 meter! Wat men thans doet Wat doet men thans om de water voorziening van Zuid-Beveland en Walcheren te garanderen? Wy hebben deze vraag besproken met de directeur van de Waterlei ding My. „Zuid-Beveland", ir. M. J. Stoel Feuerstein. Het antwoord luidde, dat men drie dingen doet. In de eerste plaats wordt met te energie voortgewerkt aan de ir. Stoel Feuerstein voorgestelde hulpleiding-op-jukken. Men hoopte deze leiding klaar te hebben voor één der bestaande lei- t gro- door dingen zou bezwijken. Deze hoop is echter niet in vervulling gegaan. De voltooiing kan nog wel 6 weken vergen. Baileybrug van 72 meter In de tweede plaats wil men trach ten de thans bezweken buisleiding zo spoedig mogeljjk te herstellen. Met een genie-officier is Woensdagoch tend de mogelykheid onderzocht om een Baileybrug te leggen over het thans ontstane gat in de rijksweg en daarover de nieuwe buisleiding te leggen. Deze mogelijkheid blijkt in derdaad aanwezig. Deze Baileybrug zal 72 meter lang worden en gemonteerd worden op ijzeren palen, die in het betonnen wegdek zullen worden geslagen. De beide uiteinden van de buisleiding zullen met kistdammen beveiligd worden en met speciale sluitstukken zal men dan tussen de buiseinden het thans weggeslagen leïdinggedeel- te opnieuw monteren. Maandag zal men een begin ma ken met de montage van de brug. Het monteren zal een week in beslag nemen. Tenslotte zal men nagaan wat er gedaan kan worden om de metalen buisleiding by de duiker door de Ou de Grintweg te beveiligen. Aan beide zijden van deze duiker stroomt het water langs en onder deze duiker door. Direct gevaar dreigt hier niet, maar hoe de situatie zich hier ont wikkelen zal weet niemand. Weg spoelen zal deze duiker niet, maar als terzijde van de duiker de gaten te groot worden, bezwykt ook hier de leiding. De laatste Het risico bljjft dus groot en ge durende de eerstvolgende tien dagen hangt de watervoorziening van Zuid- Beveland en Walcheren dan ook aan een zyden draad! Overste Robert Rich, de bevel voerder van het Amerikaanse vlieg tuig, verklaarde op een persconfe rentie in Alaska Dinsdagavond, dat hij de kanonnier order had gegeven terug te vuren zodra leden van de bemanning hem hadden toegeroepen: „Ze schieten op ons". Rich zeide, dat hy in Noordelijke richting vloog op ongeveer veertig kilometer uit de Si berische kust, toen twee Migs achter hem aan kwamen, ongeveer ander halve tot twee kilometer hoger. Plot seling ging één van hen in duik vlucht op zyn vliegtuig af. Hy gaf toen de piloot terstond bevel in een wolkbank op tienduizend voet hoogte te duiken. Terwyl het Amerikaanse toestel op de wolken toevloog, riepen bemanningsleden plotseling dat er op hen gescheten werd. De Ameri kaanse kanonnier vuurde toen op de Mig, die ongeveer vierhonderd me ter verwijderd was. Alle schoten gingen achter de Mig, die onder de bommenwerper dook. Volgens de Amerikaanse beman ning vuurde de Mig drie tot viermaal op ongeveer duizend meter afstand. Ondanks het beschieten van de Amerikaanse bommenwerper door Russische vliegtuigen zal de Ameri kaanse luchtmacht haar vluchten overal ter wereld blyven voortzetten, aldus heeft men van de zijde van 't Amerikaanse departement van de fensie te kennen gegeven. De Amerikaanse ambassade in Moskou heeft inmiddels een protest nota overhandigd op het Russische ministerie van buitenlandse zaken. De Verenigde Staten eisen maat regelen om herhaling van dergelyke incidenten te voorkomen en „discipli naire maatregelen" tegen degenen, die voor het incident verantwoorde- lyk zyn. Eerste kievitseieren De landbouwer J. W. Vryhoef te Lensden (onder .Amersfoort) heeft Woensdagochtend op zijn land twee kievitseieren gevonden. Hy heeft deze, als de eerste van dit jaar, traditiegetrouw onmiddellijk op paleis Soestdijk aan H. 5L de Konin gin doen offreren. Zeventig jaar getrouwd Zondag 22 Maart a.s. zal het echt paar Musch, te Winschoten, zeventig jaar zyn gehuwd. Harm Musch is nu een en negentig jaar, zyn echt genote, Engeltje Dreyer, twee en negentig. Het zyn krasse oudjes en zy voelen zich beiden nog best, al heeft opa Musch last van een lich te doofheid en is het gezichtsver mogen van zyn vrouw de laatste tijd wat verminderd. Dit is voor haar evenwel geen beletsel nog te zorgen voor de dagelykse maaltijd en ook de afwas te doen! Het huwelijk van het echtpaar Musch werd gezegend met acht kin deren. Vier er van zyn nog in leven. Er zyn verder 22 kleinkinderen, 54 achterkleinkinderen en drie achter achterkleinkinderen, zodat er in to taal vijf geslachten zyn. Zes koeien gedood door kortsluiting Dezer dagen werd de landbouwer Keursten te Swolgen opgeschrikt door het hevig loeien der zestien op stal staande koeien. Toen men naar de stal ging kijken, vond men alle dieren op de grond liggen. Zes waren er gedood. By nader onderzoek bleek, dat door kortslniting in de electri- sche leiding alle rekken, waaraan de koeien waren vastgebonden, onder stroom stonden. DE VERWACHT: ZACHTER. In de ochtend op vele plaatsen mist. Overigens zonnig weer met over het algemeen hogere middagtemperatu- ren dan gisteren. Matige wind tussen Noord-Oost en Oost. ZON EN MAAN. 20 Maart Zon: op 6.44 onder 13.53 Maan: op C.24 onder 1.11

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1