PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Weinig enthousiasme voor het bezoek van Tito aan Londen Groot materiaal naar Kruiningse zeedijk en omgeving BiLT ATOOMONTPLOFFING OP EEN TOREN IN NEVADA PRINS BERNHARD OPENDE TE UTRECHT DE BERNHARD-HAL Vandaag DE VERWACHT: 196e Jaargang - No. "5 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de P gte Hoofdred. G. Ballintijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENT RUS 44 per week, f 5.45 k* p. p. 1 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLlSSlNGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN sVoensdag 18 Mrt. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties i.max. 8 regcllTi van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58-30. telef 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51. telei. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. C 160. telcf. 26. IN SFEER VAN GEHEIMHOUDING Een rondwandeling door deel van het Britse museum Er hangt nog altijd een sfeer van geheimhouding rond het bezoek van de Joegoslavische president Tito aan Engeland. Maandagmiddag by aankomst in Londen werd hij begroet door de hertog van Edin burgh, de gemaal van koningin Elisabeth II, en premier Churchill. Na de begroeting stapte Tito met Churchill in een kogelvrije auto. Men reed naar de ambtswoning van de minister-president in 10 Downingstreet. Tijdens de korte rit werden dienstdoende politiemannen opgeschrikt, doordat een magnesiumfakkel uit een raam van een bovenverdieping naar beneden werd gegooid. Dit geschiedde vlak by de ingang van Scotland Yard. De politie stelde direct een onderzoek in. Toen Tito Downingstreet was uit gestapt legde hij zijn hand op Chur- chills schouder en ging tezamen met hem naar binnen, Een half uur later begaf Tito zich met Churchill en Eden naar het gedenkteken voor de oor logsdoden, waar hij een 'grote krans legde. Bij deze gelegenheid werd er door omstanders gejuicht en geklapt. Tenslotte begaf Tito zich naar de Joegoslavische ambassade waar Chur chill en Eden hem later een bezoek brachten. Museumbezoek Dinsdagmorgen bleek uit een publicatie in een communistisch dag blad dat Tito de nacht had doorge bracht op het buitengoed White Lod ge, waar hij gedurende zijn bezoek zal verblijven. Dinsdagmorgen heeft Tito een rondgang gemaakt in een deel van het Brits Museum. Het eerste door Tito bezichtigde voorwerp was de Magna Charta, het beroemde docu ment, dat de grondslagen bevat van de rechten en vrijheden der Engel sen. Later bracht Tito een bezoek aan de Tower. Geluncht werd in Buckingham Pala ce, waar Koningin Elisabeth en de hertog van Edinburgh Tito ontvingen. Aan de maaltijd zaten behalve de le den van het koninklijk huis ook pre mier Churchill, minister Eden en de heer Attlee aan- Tito was vergezeld van de Joegosla- I Muziektent als schoollokaal In de gemeente Abbenbro^. 3: op Voome en Putten heeft men S nog last van h.et water, dat be- halve in de polders ook op lage plaatsen in het dorp staat. De school was daardoor niet bruik- :i: baar." Toch is er een einde ge- T nomen aan de watervacantie van de schooljeugd. Het ge- 3: meentebestuur besloot namelyk de muziektent, die hoog en droog staat, tijdelyk in te rich- ten voor gebruik als schoollo- kaal. -a***************»******# Gouden munten in dakgoot Diefstal van f 8800.— opgelost Een kamermeisje en twee van haar vrienden blijken betrokken te zyn ge weest bij een diefstal van twee geld kistjes met 8.800 gulden, gouden mun ten en sieraden. De kistjes verdwe nen in Januari uit de afgesloten ka mer van de eigenaresse van een hotel in Den Haag. Van de kamerdeur be stond slechts één sleutel. Het kamer meisje J. Th. D. heeft de sleutel enige ogenblikken in handen gespeeld van J. Th. van P., die er een wasafdruk van maakte en nadien een valse sleu tel kon vervaardigen. Bij afwezig heid van de hotelhoudster is P. later ongemerkt binnen gewandeld en heeft zijn slag geslagen. P., die met de laat ste 15.00,- op zak gearresteerd werd, is voorgeleid en in het huis van bewa ring gezet. De sieraden en gouden munten heeft hij by een andere vrien din in de dakgoot gegooid. De politie heeft ze daar gevonden. K.L.M. maakte 12 millioen winst Luchtvloot wordt steeds verder gemoderniseerd In 1953 zal de KLM vliegen op 103 steden in 66 landen; in 1953 vloog zy by het begin van de zonierdienstrege- ling op 88 steden in 61 landen. Het jaar 1953 was weliswaar moeilyk, maar er is toch een winst gemaakt van ongeveer twaalf millioen gulden. De laatste vijf millioen gulden van de amortisatielening zullen dan ook bin nenkort kunnen worden terugbetaald. Dit deelde de president-directeur van de KLM, de heer A. Plesman, me de in een toelichting op de zomer dienstregeling voor 1953. En hij voeg de daaraan toede laatste drie maan den van 1952 hebben een nogal sterke stijging van de onkosten te zien gege ven en we zullen ons in 1953 moeten inspannen om aan deze post met suc ces het hoofd te kunnen bieden. In 1953 zal voor de grootste waarde die tot heden toe aan de vloot der KLM werd toegevoegd in gebruik worden genomen, nl. voor negentig millioen gulden alleen aan vliegtui gen, zonder onderdelen, enz. vische minister van buitenlandse za ken en zijn Londense ambassadeur. De maarschalk vertoefde ongeveer twee uur lang in het Buckingham Pa lace. Een incident Een jongeman, die zich tussen de menigte voor het paleis bevond, werd gearresteerd omdat hij „beledigende woorden" gebezigd zou hebben. Voor de politierechter verklaarde hij, dat hij „had gedacht aan de ellen de en verschrikkingen, waaronder de mensen hebben geleden, die tegen Ti to waren". Hij had zich toen laten gaan. De politierechter legde hem een boete op van vijf pond. Bovendien moest hij 25 pond storten als waarborgsom voor de belofte, dat hij zich één jaar lang goed zal gedragen. Over het program van Tito's be zoek zijn nog steeds geen publicaties gedaan. Men rekent op besprekingen over economische hulp aan Joego-Sla vië, een plan vooi een -vriendschaps verdrag en behandeling van de kwestie Triest- In Rampenfonds 82,3 millioen In het Nationale Rampenfonds werd tot Dinsdagavond een bedrag gestort van 82,3 millioen gulden. Sinds Maandag was er weer f 300.000 bijgekomen. Valkenburg krijgt een kabelbaan Ingaande het nieuwe seizoen krijgt Valkenburg een nieuwe attractie voor de toeristen, nl. de eerste kabelbaan in Nederland. Van de rijksdienst voor het nationale plan in Den- Haag werd de goedkeuring voor de exploitatie ontvangen. Reeds zijn de voorberei dende werkzaamheden begonnen. De aanleg geschiedt door het in genieursbureau A. R. O. te Rotter dam. Waarschijnlijk zal men met Pinksteren reeds kunnen zweven. De kosten bedragen rond 100.000. 65 gulden per hoofd ging in rook op In het afgelopen jaar werd in Ne derland per hoofd der bevolking voor bijna f 4 meer aan tabak, si garen en sigaretten verrookt dan in 1951. Het sigarettenverbruik en in mindere mate het sigarenverbruik nam belangrijk toe. In 1952 kwamen per hoofd der be volking 67 sigaren, 12 cigarillos, 913 sigaretten en 1 kg. kerftabak be schikbaar tegen 58 sigaren, 12 ciga rillos, 822 sigaretten en 1,03 kg. kerf tabak in 1951. Het totale tabakspakket, dat in 1952 per hoofd beschikbaar kwam, vertegenwoordigde een waarde van f 65,12, tegen f 61,26 voor het ta bakspakket van 1951, heeft het Cen traal Kantoor voor de Statistiek uit gerekend. EEN ORANJEROOD SCHIJNSEL Duizend militairen en 20 journalisten keken toe Een groot verblindend oranjerood schynsel flitste Dinsdagochtend om 5.30 uur plaatselijke tyd (14.30 uur Nederlandse tyd) over de Yncca- vlakte in de Amerikaanse staat Ne vada, toen op een honderd meter ho ge toren een „atomisch apparaat" tot ontploffing werd gebracht. Func tionarissen noemden het apparaat met nadruk geen wapen. Het gebeu ren werd per televisie uitgezonden. Op slechts 3 kilometer van de plaats, waar de ontploffing werd te weeg gebracht, waren duizend mili tairen opgesteld in loopgraven. Dit was dichterbij dan ooit in vredestijd het geval is geweest. Voorts werden twee huizen, een aantal auto's en vele dieren scha pen, geiten en varkens aan de ge volgen der explosie blootgesteld. Spoedig na de ontploffing vormde zich de bekende paddestoelwolk. Na vijf minuten krfegen de militairen bevel, him loopgraven te verlaten. Zij trilden toen nog van de schok der ontploffing, aldus een televisie-ver slaggever, die bij hen was. De afdeling natuurkunde der Ko ninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen heeft besloten de Lo- rentz-medaille uit te reiken aan Prof. Frits Londonhoogleraar aan de Du ke University, Departement of Che mistry, Durham, North Caroline, V. S. Het ligt in het voornemen de plechtige overhandiging te doen ge schieden in een bijzondere zitting der afdeling natuurkunde te Leiden op 27 Juni a.s. tijdens de herdenking van de 100-ste geboortedag van Lo- rentz. De twee huizen en alle auto's die zich nabij de toren bevonden ston den in brand, lange tijd voordat de rook- en stofwolken zich hadden ge vormd. Volgens een officiële mede deling had de ontploffing een kracht van 15.000 ton gewone explosieven. De metalen toren was verdampt. Het was de 35e Amerikaanse atoomontploffing sinds het einde van de oorlog. De paddestoélwolk bereikte een hoogte van 13.000 meter. Alle militaire en de twintig jour nalisten, die zich het dichtst bij de toren hadden ingegraven, bleven on gedeerd. De schok der ontploffing werd tot op twaalf kilometer af stand gevoeld, doch het warmte-ef- fect was daar niet merkbaar. Voor de televisie was het schouw spel indrukwekkend, maar het ge luid viel tegen. Dat leek op het om vallen van een stoel voor de micro foon! MAARSCHALK TITO TE LONDEN. Foto links: Maarschalk Tito (links) en Churchill na aankomst in gesprek. Foto rechts: Tito, vergezeld door de Hertog van Edinburgh (links) in specteert de wacht. Op de achter grond de Big ben. N.S.-bussen van Dordt naar Brabant Omreizen over Utrecht niet meer toegestaan Naar wij van de Nederlandse Spoor wegen vernemen heeft de Rijkswater staat thans toestemming gegeven tot het onderhouden van een autobus dienst tussen Dordrecht en Breda en tussen Dordrecht en Zevenbergen via Moerdyk ingaande Donderdag 19 Maart. De autobussen van de dienst Dord rechtZevenbergen zullen te Zeven bergen aansluiten op de treinen Ze venbergen'Roosendaal, waarvan de dienstregeling wederom wordt gewij zigd om de aansluitingen mogelijk te maken. De locale treindienst tussen Rotterdam D.P. en Dordrecht zal eveneens op 19 Maart a.s. geheel wor den hervat. De autobussen van beide diensten zullen te Lage Zwaluwe stoppen bij hotel „Brabant". Het omreizen over Utrecht met een plaatsbewijs via Lage Zwaluwe is van 19 Maart af voor binnenlandse reizi gers niet meer mogelijk. Voor reizi gers die zyn voorzien van internatio nale plaatsbewijzen naar en van Bel gië'en verder slaan dan echter belde reiswegen open. Deze laatsten kunnen dus zowel via Utrecht als via Lage Zwaluwe reizen. Electricien in paal door stroom gedood. By werkzaamheden te Langweer in de omgeving van Heerenveen aan het bovengrondse net van het pro vinciaal electriciteitsbedrijf is de 59- jarige L. Kool uit St. Nicolaasga met de stroom in aanraking geko men en naar beneden gevallen. Hij werd op slag gedood. ZESTIGSTE JAARBEURS Toespraak lot jonge middenstanders Dinsdagmorgen is de Bemhard-ha! op het Jaarbeursterrein aan de Croeselaan te Utrecht in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten offi cieel geopend. Om 9 uur arriveerde Prins Bernhard, de koninklijke com missaris van de Jaarbeurs, naar wie deze prachtige hal is genoemd. Prins Bernhard werd een gouden sleutel overhandigd en terwijl bazuingeschal weerklonk, verscheen op het dak van het monumentale gebouw de naam Bernhard-hal. de middenstander de verhoogde mi litaire inspanning van deze dagen? Er zijn ook nog andere vragen, vragen en zorgen die de midden stand gemeen heeft met het gehele Nederlandse bedrijfsleven. Maar die -preken vaak sterker in kleine be kijven dan in grote en zeker in een éénmanszaak drukt de verantwoor delijkheid om een goede oplossing te vinden dikwijls zwaarder, dan in een grote vennootschap. De organisaties kunnen in deze dingen helpen. In het proces van de groeiende sa menwerking op breed terrein van West-Europa gaat Nederland bewust vooraan. Prins Bernhard zeide zich te kunnen indenken, dat de jonge middenstander het gevoel heeft ver van deze ontwikkelingen af te staan en er geen verantwoordelijkheid voor te hebben. Maar zo is het bepaald niet. Tenslotte zeide de Prins heel goed te weten, dat de strijd van de mid denstander zeer hard is: Maar er zyn duizenden voorbeelden van midden standers, die omdat zij hun taak met kennis van zaken en met toewijding vervullen, mooie zaken hebben op gebouwd. Prins Bernhard verklaarde in een korte toespraak het feit, dat de nieu we hal naar hem is genoemd, te be schouwen als een erkenning van zyn verbondenheid met het bedrijfsleven in het algemeen en met de Jaarbeurs in het bijzonder. De Prins was er van overtuigd, dat het Néderlandse bedrijfsleven bp zijn her-oriëntering in deze na-oorfogse tijd gebaat is met eigen organisaties, bureaux, stichtingen enz., die ten bate van al le aangeslotenen economisch re- search-werk doen, algemene proble men bestuderen, voorlichten en advi seren. In dit licht zag de Prins de Jaarbeurs als mogelijk centrum van het bedrijfsleven. Op deze toespraak volgde een korte redevoering van de voorzitter van de raad, mr. W. H. Fokkema Andreae. Na de plechtig heid maakte de Prins een rondwan deling door de hal en over de ter reinen. Toespraak Op de eerste dag van de 60e Jaar beurs heeft Prins Bernhard een groep jonge middenstanders toegesproken De Prins zeide o.a. dat de inter nationale en nationale verhoudingen thans zo verweven zyn, dat het moei lijk wordt alles te verwerken. Ook voor de middenstanders geldt dit in sterke mate. Hoe staat de midden stand bij voorbaat tegenover de eco nomische integratie van West-Euro pa en welke consequenties heeft voor KADIJK WORDT ZEER BELANGRIJK N.-Beveland en St. Philipsland volgende week droog? Na de sluiting van de Vierde Weg by Rilland, waardoor het mogelyk is geworden 830 H.A. van de Reigersbergse polder étappegewijs droog te malen, wordt, wat Zuid-Beveland betreft, alle aandacht thans gecon centreerd op de Kruiningse zeedijk. In de omgeving hiervan bevindt zich reeds talrijk groot materiaal: enkele perszuigers, 13 sleepboten, een baggermolen, 49 gewone bakken en twee kantelbakken, die in vyf minu ten een last van 300 ton kunnen lossen, alsmede draglines, een grote kraan, een grijper en smalspoor. Ten dele wordt, dit materiaal aange wend om de gammele Kadyk, die de polder Kruiningen van de polder Waarde scheidt en waarin zich zeven gaten bevinden, weer in behoor lijke conditie te brengen. Men wil namelijk zo spoedig mogelyk de Waarde- polder droogleggen, omdat men dan 60 millioen kubieke meter water, driemaal zoveel als destyds by Rammekens, kan keren. Hierdoor wordt de stroom in de bressen van de Kruiningse zeedijk aanmerkeiyk beteu geld en wat dat voor het dorp Kruiningen en omgeving zal betekenen, is duidelyk! Inmiddels zijn alle stroomgaten In deze zeedyk met behulp van zinkstukken „opgezonken" en met spanning wacht men nu op één der betonnen elementen, welke momenteel door vijf aannemersfirma's in Rotterdam voor de sluiting van de dykgaten worden gemaakt. Het eer ste, dat gereed komt, is bestemd voor Kruiningen, waar het werk wordt uitgevoerd door de gecombineerde aannemersfirma's Bos en Kalis, Ver stoep en Breejen-van den Bout. Op tal van andere plaatsen op Zuid-Beveland is het definitief her stel van de dyken reeds volop aan de gang, zo vernemen wy van de dienst Dijkherstel te Middelburg. In de Westveerpolder wordt het dflk- lichaam thans met klei bekleed, in de Emmanuel- en de Zimmerman- polder wordt het definitief herstel met behulp van schorklei uitgevoerd. In de polder van Ellewoutsdijk werd, zoals gemeld, de Oostelijke ringdyk gesloten. Definitief herstel is ook aan de gang in de Zuidvliet-, de Oos- terland-, de Baarland- en de West- kerkepolder en bfl Hoedekenskerlte. Wat Walcheren betreft: nabij het fort Rammekens zyn twee draglines begonnen met het opwerpen van een perskade en in de Suzanna- en Oran jepolder vindt het herstel gestadig voortgang. In Oost Zeeuwsch-Vlaan der en is een zandlichaam in de dyk- bres van de Nieuw-Neuzenpolder op gespoten en worden thans de klei- bedekking en de steenbeglooiing aan gebracht. In de Serlippenspolder werkt men aan het definitief her stel, evenals in de Nieuw-Othenepol- der, waar al 200 meter dijkprofiel klaar is. In de Molen- en Perkpolder zyn alle grote gaten gedicht en heeft men thans de kleine onder handen In de verenigde polders van Ossenisse heeft men enig geduld moeten oefenen, omdat de persleiding over de schorren moest worden aangelegd. Men is nu bezig de gaten vol te spui ten. In de Serarendspolder en de Hooglandpolder (die droog is geval len) zyn de bressen in de dijk ge dicht. In de Kruis-, de Melo- en de Klei ne Molenpolder vinden de werkzaam heden voor het definitief herstel voortgang. Dat geldt ook voor nage noeg alle beschadigde dijken in W. Zeeuwsch-Vlaanderen. In de Hoofd plaatpolder is het dijkgat gesloten en viel de inlaag droog. Twee eilanden komen droog Goed nieuws bomt er ook van Noord-Beveland en Sint Philips land, Men verwacht, dat beide eilanden, afgezien misschien van enkele laag gelegen stukken land, over ongeveer een week geheel droog zullen komen. .(Vervolg op pag. 2) is het 40 jaar geleden, dat koning George I van Grieken- land in Saioniki door een Turk vermoord werd; is het 350 jaar geleden, dat Arnhem zyn eerste schipbrug kreeg. ********-■*** Rechterlijke nasleep van de zaak Menten Zoals men weet heeft de Amster damse officier van justitie een straf zaak aanhangig gemaakt tegen mr. F P. Th. R. voormalig raadsheer in het Amsterdams Bijzonder Gerechts hof en thans wethouder te Bloemen- daal. Aan de heer R. was ten laste ge legd het afleggen van een meineed in de zaak Menten en het plegen van valsheid in geschrifte. Mr. R. heeft daartegen bezwaar ge maakt en thans heeft de civiele kamer van de Amsterdamse rechtbank be slist, dat de meineed-zaak voortgang dient te hebben, maar dat mr. R. te recht bezwaar had gemaakt tegen 'n vervolging wegens het plegen van valsheid in geschrifte. Mr R. en de officier hebben geen van beiden met deze uitspraak genoegen genomen en zijn in hoger beroep gegaan. In verband daarmee is de strafzaak tegen mr. R., die heden in openbare zitting zou voorkomen, voorlo'pig uit gesteld. Zonnig weer met weinig wind. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN. 19 Maart- Zon: op 6.46 onder lt.51 Maan: op 7.50 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1