Schade aan Zeeuwse tuinbouw is groter dan werd vermoed Zeeuwse Almanak MOEILIJKHEDEN IN BEVELANDS RAMPGEBIED OPA KIP VIERT ALS EVACUE ZIJN 102e VERJAARDAG Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 17 MAART 1053. MINDER ZEEUWS FRUIT Deskundigen adviseren: bomen voorlopig niet rooien Tuinbouwend Zeeland heeft, zoals bekend, bij de overstromingsramp ook zware schade geleden. Helaas nog groter dan aanvankelijk werd ver moed, want nu een beter overzicht is verkregen, blijkt dat met Weste lijk Noord-Brabant, ongeveer 1425 H.A., dit is 23 proeent van het totale fruitareaal in deze gebieden, door zout water werden overstroomd. Ver schillende boomgaarden zijn intussen drooggevallen en vanzelfsprekend rijst hier de dringende vraag: Wat zal er van terecht komen? Een zeer moeilijke vraag, waarop niemand een direct antwoord kan geven. Dit zal geval voor geval, boom voor boom bekeken moeten worden en eerst in de komende zomer wanneer de bomen al dan niet vrucht dragen, zal hierover een definitief oordeel kunnen worden geveld. Daarom kun nen de deskundigen slechts adviseren: voorlopig niet rooien. Niettemin neemt men toch wel aan, dat 75 procent van de bomen deze ramp niet zullen overleven. Men v/eet, dat van de pit- en steen vruchten door deze overstroming met name de jonge gebieden wei-den getroffen. In Oostelijk Zuid-Beve land kwam plm. 380 H.A. onder wa ter, Wolfaartsdijk en omgeving on geveer 60 H.A., Noord-Beveland 60 H.A., Schouwen 80 H.A., Duiveland 100 H.A., Tholen 50 H.A., Sint Phi- lipsland 25 H.A., de Zak van Zuid- Beveland 420 H.A. en Westelijk Noord-Brabant circa 250 H.A. Naar raming behoorde hiervan 75 procent tot de jongere aanplant. Het gevolg hiervan zal zijn, dat in de eerstvolgende jaren een belang rijk mindere hoeveelheid, zowel naar kwantiteit als naar kwaliteit, op de Zeeuwse veilingen zal worden aan gevoerd. Landelijk gezien zal deze verminderde productie overigens van weinig invloed zijn. KLEIN FRUIT. Behalve de schade aan hard fruit, is .ook het verlies in andere sectoren van de tuinbouw niet onaanzienlijk. Van het klein fruit dat ongeveer 300 H.A. besloeg, werd 30 tot 40 H.A. geïnundeerd. Voornamelijk liggen de ze percelen in de omgeving van Waarde, Baarland, Ellewoutsdijk, Kortgene en Steenbergen. De boom kwekerij kwam er naar verhouding beter af. Van de 70 H.A. werd er namelijk slechts 3 tot 4 H.A. over stroomd. Dit waren verspreid gelegen percelen, o.a. in de omgeving van Poortvliet, Zierikzee, Noordwelle, Waarde, Kruiningen en Baarland. De grootste Zeeuwse boomkwekerijen zijn gespaard gebleven. TUINBOUWZADEN. Voor de grove tuinbouwgewassen en de tuinbouwzaden zijn eveneens grote productiegebieden verloren ge gaan. In de thans overstroomde de len van Zeeland werd b.v. jaarlijks 2 tot 3000 H.A. uien verbouwd, doch hiervan is thans 1400 tot 2000 H.A. geïnundeerd. Voor de verbouw van vroege aardappelen (gemiddeld 600 tot 900 H.A.), ging 450 tot 500 H.A. verloren. De wijnpeen, een veel in de omgeving van Waarde geteeld pro duct, met een gemiddelde verbouw van 150 tot 200 H.A., zag 100 tot 150 H.A. verloren gaan. Uiteraard wil dit niet zeggen dat deze producten min der zullen worden verbouwd, daar dit ook elders kan geschieden. Er zal dus een verplaatsing van teeltgebie- den voor deze producten te zien zijn, voor zover men hiervoor althans over vergunningen beschikt of extra-ver gunningen zullen worden uitgegeven. Nieuw adresboek van Middelburg verschenen. Bjj de N.V. J. C. W. Altorffer te Middelburg is het nieuwe adresboek van Middelburg (de 71e uitgave) ver schenen, gevat in een aantrekkelijk twee-kleuren omslag. Het is geheel up-to-date de vorige uitgave zag al weer enkele jaren geleden het licht en was dus ten dele verouderd en zal stellig voor vele zakenmensen, in stellingen en particulieren een onmis baar naslagwerkje worden. Het is ook handig omdat er de namen en adres sen der inwoners van St. Laurens en een Irjst van verenigingsbesturen, openbare lichamen e.d. in zijn opgeno men. Voetbalwedstrijd voor Rampenfonds bracht 275 op De vriendschappelijke voetbalwed strijd, welke Zondagmiddag in Vlis- singen werd gespeeld tussen De Zeeuwen en Goes, heeft voor het Nationaal Rampenfonds 275 op gebracht. MEDEDELING. Personeelslede^ van een gemeente secretarie komen dagelijks met vele facetten van hel leven in aanraking Zij registreren nauwgezet alle muta ties, welke zich in de gemeentelijke samenleving voordoen en ongetwij feld hebben velen geleerd zich over weinig meer te verbazen. Doch de ambtenaren van de gemeen tesecretarie in Cadzand waren dezer dagen wel verbaasd. Uiterst verwon derd zelfs. En na het stadium van de verwon dering kwam dat van de bewondering Voor de oude heer, die zich ter secre tarie vervoegde. Een man, die mede deelde, dat hij binnenkort zijn tachtig ste verjaardag hoopte te vieren en die vooral hoopte naar Schouwen van waar hij geëvacueerd was terug te kunnen keren. „Maar dan", zo sprak deze tachtig jarige, „dan houd ik maar eens op met werken, want aan alles moet een einde komen Hij deelde dit mede zonder ophef. Deze grijsaard achtte het vanzelfspre kend, dat hij tot aan zijn tachtigste verjaardag een arbeidzaam leven had geleid Een benijdensioaardig mens, die on getwijfeld de vreugde van de arbeid heeft gekend en weten te waarderen! Hetzelfde zal het geval zijn met de tuinbouwzaden, waarvoor bij een ge middelde jaarlijkse verbouw van 1500 tot 2500 H A, thans 5 tot 600 H.A. men denke aan Tholen niet be schikbaar zal zjjn. Niet verplaatsbaar is de teelt van warmoezerijgewassen, waarvan cir ca 50 H.A. overstroomde en de groen te en fruit onder glas, waarvan voor namelijk op Schouwen en in West- Noord-Brabant 4 H.A. werd geïnun deerd. Hoewel de schade aan de boom gaarden uiteraard het grootst is, mag die in de andere sectoren van de tuinbouw geenszins onderschat wor den. Hier geldt evenzeer dat voor één of meerderfe jaren de brontien van welvaart voor de betrokkenen zijn verdwenen. 35e lijst van slachtoffers Verschenen is de 3oe lyst van ge borgen en geïdentificeerde slacht offers van het Rode Kruis, uitgege ven 16 Maart 1953. Hierop is vermeld uit Kruiningen: Griep, Antlionia Jacoba, geboren 31- 8-'28, laatste adres Donkerewegje 6. Zeeland helpt De eindtelllng van de lijstcollècte voor het Rampenfonds te Goes le verde een bedrag y&n f 37.822,50 op. Met de circa f 12.000 welke in de kerken werd ingezameld, bracht Goes dus bnna f 50.000 bijeen. Te Sint Annaland heeft men in to taal voor het Rampenfonds ingeza meld een bedrag van om en bij 9000 gulden. Een inzameling op initiatief van de landbouwverenïging „Land bouwbelang" bracht f 5846 op. Een cheque voor dit bedrag werd door voorzitter C. J. J. Kooijman overhan digd aan burgemeester Boogaard. Bouw van woningen op net Eiland begonnen Maandag is een begin gemaakt met de bouw van ruim zestig wonin gen op het Eiland te Vlissingen. Zo als bekend, betreft het hier een pro ject van de nieuwe woningstichting te Vlissingen, gevormd door de ver schillende woningbouwverenigingen, die op deze wijze gezamenlijk in to taal 99 nieuwe woningen (z.g. pre- - miewoningen) gaan bouwen. Een deel van deze woningen zal aan de. Gra venstraat en de Emmastraat verrij zen. Er werd echter geen grote schade aangericht Het hoge t(j van Maandag heeft, hier en daar in het Zuidbevelandée rampgebied wel enige moeilijkheden veroorzaakt, doch gelukkig werd geen grote schade aan de nooddJijken, aan gericht. Aan de Lavendeldijk te Oostdijk kwam het water zo hoog, dat het op enkele punten over de dijk stroomde, Advertentie 1^ VOEDT VERSTERKT EN DESINFECTEERT DE HUID Geen postvervoer per helicopter Verbindingen met Zeeland worden weer uitstekend „De P.T.T. ziet op het moment uit economische overwegingen geen heil in postvervoer per helleoptere", zo verklaarde de directeur-generaal van de P.T.T., de heer L. Neher, op een vraag van het A.N.P. „Voor een land als Nederland met geringe afmetingen in lengte en breedte en met uitstekende verbin dingen heeft de helicoptere als post- vervoermiddel weinig zin", is de me ning van de heer Neher. „Zoals de stand van zaken thans is", zo zeide hij voorts, „heeft men practisch overal de post, die de vo rige avond tijdig is gepost in de loop van de morgen thuis. Dit geldt ook voor de Waddeneilanden, die bij slecht weer of lage waterstand door lichte vliegtuigen worden voorzien. 3Iet Zeeland zyn de verbindingen altijd uitstekend geweest en men mag aannemen, dat ze dit over niet al te lange tijd weer zullen zyn. Bovendien heeft de P.T.T. plannen om, in samenwerking met de Neder landse Spoorwegen het nachttrein- stelsel nog te versnellen door bijzon dere eenheden te gaan gebruiken. Mo gelijk zullen deze* ook op de dagtrei- nen ingeschakeld worden." Zeeuwse loonspuiters vergaderden Zaterdag kwam te Goes de groep Loonspuiters van de Bond van Agra rische Loonbedrijven, afd. Zeeland in algemene vergadering bijeen. De voorzitter, de heer J. Weststrate te Kloetinge, zette uiteen welke maatre gelen de Bond nastreeft tot hulp aan de getroffen bedrijven. Voorts kon hij mededelen dat voor de Boval een plaats zal worden inge ruimd in de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, het Landbouwschap Verwacht wordt dat binnen enige maanden de beslissing over de ves- stigingswet zal vallen. Dat ook de ongeorganiseerden hiervan het nut voor het loonbedrijf inzien, blijkt uit het feit, dat zij zich uit eigen bewe ging voor het lidmaatschap komen aanmelden. Er zijn echter nog enkele achterblijvers. Na bespreking van de in het vorige jaar aan de telers en kwekers in re kening gebrachte tarieven, werd be sloten deze in de districten Noord- en Zuid-Beveland en Walcheren ook in het lopende jaar aan te houden, Tot slot was de Plantenziektekundi- ge Dienst weer bereid gebleken de loonspuiters met woord en beeld voor lichting te geven op het terrein van hun vak. Na ingeleid te zyn door de di frictsleider, de heer S. K. Phaff. hield de technische ambtenaar. de heer J. Hertgers eei. korte en leerza me inleiding, waarna de heer A Oost hoek. assistent bij de rijkstuinbouw voorlichtingsdienst en'ge uitstekende filr s, o.a. over de emelt, de spint en de wintervlihder vertoonde. doch de dezer dagen gelegde dam kon behouden blijven. Aan de Kadijk tus sen Waarde en Kruiningen is men Maandag begonnen niet spuiten. Aan de Vierde Weg te Rilland is nabij de 'woning van. wijiep de heer 'C^souw een duiker ingestort, .waar door ophieuw water hét afgesloten ge deelte van cle Reigersbergse polder binnenvloeide, Latei- op de dag ismen erin geslaagd dit gat' te'dichten. Hoe wel het water hier en daar nog door sijpelt, heeft de nooddijk zich overi gens °ced gehouden. Bij. het hoge tij van Maandag bleef het water nog een. meter onder de kruin. Waarschijnlijk zal vandaag of morgen begonnen wor den met het plaatsen van pompen om de polder leeg te "malen. Stropend militair in Rilland gearresteerd De Koninklijke Marechaussée te Rilland arresteerde zekere A. R„' die. in verlaten huizen binnendrong om daar zijn slag te slaan. R„ die als militair zijn verlof in Rilland door bracht, wérd op heterdaad betrapt by zijn snode bedryf en op staande voet in arrest gesteld. Voor het Nationaal Rampenfonds Ten kantore van de Provinciale Zeeuwse Courant werden de volgende giften voor het Nationaal Rampen fonds ontvangen: E. H. ƒ- 5,—, X. 2.50, N.N. f 10.—. Vlam sloeg uit motor. De bedrijfsleider van het dorsbe- dryf te Kamperland, de heer G. P. L., kreeg dezer dagen bii het nazien van een motor een steekvlam, welke plot seling uit de motor sloeg, in het ge zicht. Met ernstige brandwonden werd hij naar een ziekenhuis in Goes overgebracht. Botsing bij Roosendaal eiste één dode Toestand van beide overlevenden ernstig Met grote vaart reed Maandag morgen een personenwagen, afkom stig van het eiland Tholen, op de verkeersweg even buiten Roosen daal, tegen de achterzyde van een geparkeerde zware vrachtwagen van de firma S. uit Breda. De per sonenauto werd volkomen vernield, de bestuurder, de veehandelaar A. K. uit Tholen werd zwaar gewond naar het ziekenhuis Charitas te Roosendaal overgebracht evenals de heer L. van V., die achterin de wagen zat. De vader van de heer ran V., de veehandelaar M. van V., overleed kort na het ongeval aan de opgelo pen zware inwendige kneuzingen. De wagen met de drie veehande laren was van Tholen op weg naai de veemarkt te Rotterdam en reed ter hoogte van Rucphen- toen de noodlottige botsing ontstond, waar schijnlijk doordat de bestuurder de zware wagen niet of te laat opmerk te. Bij een onderzoek in het zieken huis bleek, dat de heer L. van V. een ingedrukte borstkas had opgelo pen. De heer K. bekwam een sche- delbasisfractuur en eveneens zware inwendige kneuzingen. De toestand van de beide overlevenden was gis teren ernstig. De verkeerspolitie uit Breda stelde een onderzoek in. Wilde geruchten oyer drinkwatervoorziening Buisleidingen in de Kruiningse polder intact Maandagavond werd in Goes en omgevjiig het gerucht verspreid, dat de buis van de waterleiding door de Kruiningse Polder zou zijn gebroken. By informatie ten kantore van de waterleidingmaatschappij Zuid-Eeve- land deelde men ons echter mede, dat dit. bericht volkomen uit de lucht is gegrepen. Zoals reeds eerder ge meld, worden de twee toevoerlei- dingén door de Kruiningse Polder in derdaad voortdurend door de stroom bedreigd, doch de waterleidingmij. besteedt aan dit gevaar haar voile aandacht. Bovendien is nog een derde leiding in aanleg. Alles wordt dus gedaan om de drinkwatervoorziening van Zuid-Beveland en gedeeltelijk ook van Walcheren te verzekeren. Het is daarom hoogst onverantwoor delijk dergelijke onheilspellende ge ruchten als hier gesignaleerd te ver spreiden. Hiermee wordt slechts be reikt:, dat onnodig veel water wordt afgenomen; dat later voor het me rendeel'wordt weggegooid. Veertig jaar bij de P.T.T. De heer J. Weyler te St. Annaland herdenkt 1 April a.s. dat hij 40 ja ren als postbode in dienst is bij de P;T.T. Op 1 December 1910 kwam hij op 20-jarige leeftijd als hulpbe- isteller in dienst, waarna per 1 April 1913 zijn vaste aanstelling volgde. Hij is altijd te St. Annaland werk zaam .geweest, behalve tijdens de evacuatie in 1944. Toen liep hij met 'de posttas in Wageningen en Vee- néndaal. Weer kerkdiensten in eigen gemeente, In de gemeente St. Philipsland kunnen thans weer kerkdiensten wórden gehouden, zij het dan nog niet in de kerk. Men kan de diens ten hi. houden in het gebouw van het Centraal Bureau. Ds. Spelt uit Dinteloord gng Zondag hier voor voor de Ned. Hei-vormde gemeente. Postverzending buiten Zeeland De tijdstippen van laatste buslich ting aan het postkantoor Goes voor verzending van de briefpost naar de plaatsen buiten Zeeland, alsmede Tho len en St. Philipsland zijn als volgt: 6.45 aansluiting aan de verzending van het dagnet, 16.00 aansluiting aan de avondtreinen van af Roosendaal plm. 19.30, 18.00 aansluiting aan de verzending van de nachttreinen. De liéhting van de stadsbrieven- bussen is zoveel mogelijk aan de ge wijzigde verzending aangepast. VAN DREISCHOR NAAR DORDT ECONOMISCHE POLITIERECHTER het in de nacht van 7 op 8 Dec. 1952 bij hem aanwezig vee, zulks ingevolge het Landbouwinventarisatiebesluit 1939. f 15 boete of 6 dagen hechtenis wérd zijn straf. A. L. de K., carrosseriebouwer te V/olphaartsdijk, had in een personen auto een geheime bergplaats aange bracht opaat daarin smokkelwaar zou kunnen worden vervoerd. Hij hoorde zich veroordelen tot f 75 boete of 15 dagen hechtenis. Met deze auto hadden Th. C. B- te Terhole en C. D. B-, eierverzamelaar te Terhole, boter gesmokkeld. Th. werd veroordeeld tot 50 of 20 dagen met verbeurd verklaring van de inbeslag genomen boter. C. werd veroordeeld tot 1 maand gev- straf voorv met 2 jaar proeftijd en 100 boete of 30 dagen. J. van 't W., commissionnair te Goes, verkocht, zonder dat dit geoor loofd was, klaverhooi- Het resultaat: 20C boete of 1 maand hechtenis. Th. L. C. C., landbouwer te West- dorpe, had land verkocht voor een groter bedrag dan was toegestaan Verd. zei, dat hier 2000.goodwill inzat. Partijen hadden accoord ge maakt op 11.000.en dit stond ook in de koopacte vermeld. Echter de ko per moest 2000.goodwill betalen en dit stond niet in ae koopacte ver meld omdat zulks niet is toegestaan. Hij werd veroordeeld tot i 750 of 2 maanden hechtenis. Ook de landbouwer M. M. J. B. te IJzendyke had op een dergelijke ma nier gescharreld Dij verkoop van on roerende goederen. Hg werd veroor deeld tct 5 maanden ge/, aaai, waar van 4 maanden voorw. roet 3 jaar i proeftijd en 1 maand onvoorwaarde lijk, alsmede 2000 boete of 3 maan- deri hechtenis. H. B. te SL Laurerjns (B die zich i in de 500-meter-strook had opgehou den werd tot 14 dagen hechtenis ver oordeeld. Kantoorboekhandel buiten hot boekje Tijdens zjjn laatste zitting te Mid delburg kreeg de economische po.litie- recHter weer recht te spreken over tal van lieden, die op de een of andere wijze de economische wetgeving ern stig- of minder ernstig hadden over treden. De bakker N. M. te Kapelle had na sluitingstijd aan enige kindexen 2 suikersigaren -en een koek van vijf centen verkocht, 2 of 1 dag luidde het vonnis- M. P., groente- en fruithandelaar te Middelburg, had een hoeveelheid spruitjes te verkopen die er nu niet zp best meer uit zagen. Voor een groot deel waren deze spruitjes verrot en toch trachtte P. zyn waar nog aan de vrouw te brengen voor 0-30 per kg. Hij meende, dat het nog best ging! Hier dacht de Ec. Politierechter an ders over en P. werd veroordeeld tot 40 of 20 dagen hechtenis. T. W., aardappelhandelaar te Bors- sele, had een party aardappelen ge^ kocht echter niet van de teler zoals dit is voorgeschreven. Het vonnis was 30 of 10 dagen hechtenis. C. B. J.. kantoorboekhandelaar te Biervliet, had een bedrijf overgeno men; een kantoorboekhandel, leesbi bliotheek. speelgoederen, luxe- en aanverwante artikelen. Nu bezat hij niet de vereiste vergunning voor de kantoorboekhandel en hiervoor werd hij veroordeeld tot 20 boete of 10 dagen hechtenis. A L. M« E., handelaar in- en repa rateur van machines te Hulst, had zonder toestemming zyn bedrijf uitge breid met carrosseriebouw. Hg hoor de zich tot 20 of 10 dagen hechtenis veroordelen. A. C. van B-, landbouwer te West- dorpe, had geen opgave verstrekt van Oudste inwoner van Zeeland verwonderd ove&- zijn redding Naast de vele materiële schade, die het water in Zeeland heeft aange richt, heeft het deze provincie ook tijdelijk beroofd van zyn oudste inwo ner, Jan Kip uit Dreischor. „Opa" Kip, zoals de meesten hem kennen, heeft het lang niet gemakkelijk gehad in de rampdagen. Hy maakte alle moeilijkheden van do evacuatie mede, als drukte hem niet de last van 101 jaren, en belandde tenslotte in veilige haven te Dordt, waar de krasse Zeeuw door verpleegsters wordt vertroeteld en bjj een geurige sigaar na denkt over de gebeurtenissen, die hem zo plotseling uit zijn vertrouwde omgeving wegruktenEn daar in Dordt gaat hy Woensdag a.s. zijn 102e verjaardag vieren. Het moet inderdaad hard zijn om op zo'n hoge leeftijd de dingen mee te maken, die Opa Kip zo plotseling uit zijn gewone doen hebben ge bracht, hard en moeilyk te verwer ken, al is men dan ook nog zo kras. Geen wonder dan ook, dat de oude baas opmerkte: „wonderlijk dat juist ik gered ben, terwijl zovele jonge en waardevolle mensen om het leven twamenü" Maar ondanks dat alles zit Jan Kip nog niet bij de pakken neer en als de 18e Maart aanbreekt, zal hij opgewekt zijn 102e verjaardag vie ren, in Dordrecht ditmaal, en anders dan „bie ons thuus" weliswaar, maar toch zoals gebruikelijk onder veel belangstelling, die opa Kip nog best kan hebben en waar hij misschien ook wel een klein beetje mee is in genomen. Natuurlijk wacht ook Zeelands oudste inwoner vol ongeduld op het moment, dat hy weer de Zeeuwse klei kan opzoeken, weer de kleine kar weitjes in de stal kan opknappen, die hij zich nog steeds niet uit han den laat nemen, en rustig naar zijn radio luisteren waarvan hij een groot liefhebber is. Opa Kip begint zijn 103e levensjaar niet onder de beste omstandigheden. Het is te hopen, dat hy zijn 103e verjaardag weer rustig in Dreischor kan vieren, want dat zou betekenen dat het én opa Kip én Dreischor weer naar den vleze ging... Opa Kip in Dordrecht, waar het hem aan goede zorgen en telfs een fijne sigaar niet ontbreekt, verlangt toch terug naar zijn vertrouwde Dreischor. Bezittingen gestolen van Stavenisser Snel recht over dief van verrekijker-en lantaarn Tijdens een bijzondere zitting van de politierechter te Middelburg is de 21-jarige los-werkman H. J. uit St. Annaland, die zlcli vergrepen had aan eigendommen van een geëvacueerde Stavenisser, veroordeeld tot vier maanden onvoorwaardelijke gevange nisstraf. J. was op 9 Maart werkzaam bij het dichten van de zeedijk in Stavenisse, vlak bij de woning van een geëvacu- e' de ingezetene. Ofschoon hij er niets te maken had, was de verdachte op een onbewaakt ogenblik dit zwaar ge havende huis binnengègaan cn had daar een verrekijker en een staaflan taarn weggepakt Enige andei'e arbei ders, die ait hadden gezien drongen er bij J. op aan, dat hy het gestolene on middellijk teiug zou brengen, daar hy anders moeilijkheden zou krijgen. Verdachte gaf voor, dat hy dit zou doen, doch in werkelijkheid nam hy de voorwerpen mee naar huis. Toen de ploegbaas hem de volgende dag weer uit de bewuste woning zag ko men, vertrouwde hjj J. in 't geheel niet meer en na overleg met de eige naar werd de politie in de arm geno men. Na aanvankelijk ontkend te hebben, gaf verdachte tenslotte toe, dat hij de kijker en de lantaarn had gestolen en hy deelde mede, dat zijn vader deze voorwerpen later, uit vrees voor ont dekking, in het water had gegooid. Hierop werd J. gearresteerd en voor de officier van justitie te Middelburg geleid, die hem onmiddellijk dag vaardde om voor de politierechter te verschijnen. Deze veroordeelde hem nog dezelfde dag conform de eis tot vier maanden onvoorwaardelijk. „Vlissings Schouwspel" hoekte 900ste donateur. Naar wjj vernemen heeft de dilet- tantentoneelver. „Het Vlissings Schouwspel" thans haar 900ste do nateur geboekt. Of liever gezegd een donatrice, want het was me vrouw Goedhart, die een gratis abonnement op de voorstellingen van „Het Vlissings Schouwspel" aangeboden kreeg. Intussen is het sterk gestegen aantal donateurs en dit binnen de 3% jaar aan leiding geworden tot het besluit om voortaan telkens drie voorstellingen te geven in plaats van twee, zoals tot dusver gebruikelijk was. Op 22, 23 en 24 April brengt men nu drie opvoeringen van „Spel met het noodlot" („Night must fall"), een thriller van Emlyn Williams. Geadopteerd Ellewoutsdijk kreeg bezoek Ellewoutsdijk dat met Driewegen door de Noordhollandse gemeenten Beemster, Beets. Broek in Waterland Edam: Graft. Ilpendam. Jisp. Katwou- de, Kwadijk. Landsmeer. Marken. Miö- dclie. Monnikendam. Oosthuizen. Pur merend. De Rijp. Warder en Wjjde Wormer werd geadopteerd, kreeg Maandag bezoek van een dertigtal be stuurders van deze gemeenten. Het gezelschap werd in het school gebouw begroet dc - Burgemeester D Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren namens beide gemeen tebesturen, waarna mr. C. Kooiman, burgemeester var Warder. Middelie, en Kwadijk namens de adopterende gemeenten dankte ^or de ontvangst Na een koffiemaaltijd werd een wan deling door het dorp gemaakt, waarop de herstelwerkzaami eden aan de zee dijk werden bezichtigd. Teruggekeerd in het schoolgebouw werd van gedachten gewisseld over de wijze waarop hulp zou kunnen worden verleend. Verschillende objec ten, o.a. piaatsen van nieuwe kleed hokjes aan de lijk voor de zwemclub werden besproken, Een commissie in Ellewoutsdijk zal nu een rapport op stellen over de verschillende wensen' welke hier aog leven. Nadat nog enkele woningen waren bezichtigd, heeft het gezelschap per autobus de terugreis aanvaard. Advertentie ZENUWSTERKEND en BLOEDVORMEND is PLEEGZUSTER BLOEDWIJN Niet naar Zierikzee zonder inreisvergunning Het komt hog steeds voor, dat per sonen naar Zierikzee trekken zondér in het bezit te zijn van een inreisver gunning. De politie treedt hiertegen echter streng op en maakte reeds ver schillende malen proces-verbaal op. De overtreders werden met de eerst volgende boot teruggezondan. Er zij op gewezen, dat het nog steeds ontoe laatbaar is Zierikzee zonder geldige vergunning te bezoeken. „Tristan da Cunha" onder de „Leeslamp" Het boek „Tristan da Cunha" van de heer J- Brander uit Vlissingen zal op 18 Maart tussen 19 10 en 19.25 uur voor de radio worden besproken in de rubriek „Onder de N.C.R V.-lees lamp". Deze bespreking was destijds vastgesteld tegen 4 Februari, maar moest door de watersnood komen te vervallen. Zoutcijfer in Oraniezon wil niet verder dalen (Slot van pag. 1.) beeld krijgen", meent hij. Inmiddels beginnen sommige duinen aan de strandzijde weer wat minder op stei le klippen en wat meer op duinen te lijken: zij zoeken hun natuurlijk ta lud. Het strand met zijn ontzagwek kende bunkerruïnes, de honderden aangespoelde uien, de fragmenten van meubels, die van Noord-Beve land aan kwamen drijven en het vele wrakhout, biedt hier echter nog een allesbehalve bekoorlijke aanblik. De weinige poëzie, die het lentezonnetje er gisteren nog aan wist te geven, werd om hals gebracht door het ca daver van een Noord-Bevelands var ken en de ontwrichte linnenkast, die door de branding werden omspoeld... In het waterwingebied begonnen vele duindoorns taaie rakkers! toch alweer uit te lopen, maar hoe wel men daarover op dit moment van het jaar nog geen absolute zeker heid heeft, is de verwachting wel ge wettigd, dat de meeste beplanting in het zoute water de geest heeft gege ven en dus door nieuwe zal moeten worden vervangen. Er is straks nog werk genoeg aan de winkel. Het herstel van het water wingebied, herstel in de ruimste zin van het woord, zal nog zeer veel tijd en energie vragen. Bovendien kan een nieuwe duinregel nog niet als een volmaakte beveiliging worden be schouwd: het aanbrengen van strand- hoofden is nog nooit zo actueel ge weest als thans. Maar voordat daar toe kan worden overgegaan de plannen zijn klaar, die behoeft men maar uit een lade op te diepen zullen er nog heel wat besprekingen nodig zijn en zal het rijk uiteindelijk toch met de dubbeltjes op tafel moe ten komen. MIDDELBURG Vandaag: Electro: „De onderwereld ontmaskerd" met Edmond O'Brien en Joanne Dru (18 jaar), 7 en 9.15 uur. VLISSINGEN Vandaag Ai'.iaiuuia: „xieip, ik oen on zichtbaar". (a.l.) 1 en 3 uur; Luxor: „Jadat is Parijs", (18 jr.) 8 uur. GOES. Vandaag Grand Theater, 8 uur. „Opstand der Gauchos"; Lezing Alfred van Sprang, Schuttershof, 3 en 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2