Mosselkwekers van Brainisse ernstig ongerust Zeeuwse Alifïanak GEMEENTESECRETARIS VOELDE ZICH IN FUNCTIE BELEMMERD BELGISCHE WEVERS HELPEN DE ZEEUWSE GETROFFENEN ZWIN MOET VOORZIEN WORDEN VAN STERKE ZEEWERING 2 PROVIN 01 ALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 16 MAART 1963. DIJKDICHTING MOET VOORGAAN Percelen in de Grevelingen worden door herstelwerk bedreigd Onder de mosBelkwekera van Brulnteso heerst op hot ogenblik ernstige ongerustheid. In do slikken voor Ovorflakkec wil men geulen baggeren om ie verzekeren, dat do bakken hier te allen tydc by de perszulger kun nen komen, die hier een cxtra-dyk moet opspuiten tegen de reeds be staande zecdyk. Dit gebied wordt nl. intensief gebruikt voor de mossel- cultuur cn het spreekt dus wel vanzelf, dat de mosselkwekers ernstige schade aan hun bedryf vrezen. Aanvnnkeiyk sprak men zelfs vau een „ruïnering" van de mosselpercelen, doch gelukkig zyn intussen van de zydo van het ministerie van verkeer en waterstaat enige geruststellende mededelingen gekomen, welke de hoop wettigen, dat het ten slotte toch niet zo'n vaart zat lopen. Dit neemt echter niet weg, dat de Ërovlnciale waterstaat van Zuid-Hol- ind, verzekerende, dat niet in de mosselpercelen zal worden gebag gerd, er toch de nadruk op heeft ge legd, dat het werk aan de dyken on der de huidige omstandigheden prae- valeert. Goeree-Overflakkee is moei- ïyk te bereiken voor de aanvoer van materialen en voor alles moeten de dyken dicht! En hoewel de kwekers natuurlijk wel willen aannemen, dat alles in het werk wordt gesteld om de mosselcultuur zoveel mogeiyk te sparen, blijven zij de gebeurtenissen aan de zg. vooroever van Overflak- kee met enige bezorgdheid volgen. Bezwaren besproken In een vergadering van de Vissers vereniging „Algemeen Belang" te Bruinisse heeft de voorzitter, de heer A. Koning Azn. o.a. medegedeeld, dat terzake reeds enige stappen werden ondernomen. Burgemeester H. K. Mi- chaëlis van Bruinisse heeft telegram men verzonden aan de minister, aan het bestuur der visseryen op de Zeeuwse Stromen en aan de stichting Zeeuwse Visserijbelangen (Zevibel), waarvan het lid van Ged. Staten, de heer A. L. S. Lockefeer voorzitter Koekoek ook op 9 Maart reeds in Zeeland gehóórd De publicatie van de koekoeksrocp van 8 Maart heeft (geheel natuurlijk) opzien gewekt en is (kon het anders?) met enig wantrouwen ontvangen. Ge lukkig is het bericht nog bevestigd door t twee maal roepen van de koe koek in hetzelfde plaatsje op 9 Maart des morgens plm. 6 uur en te ongeveer 8.15 uur, thans in een boomgaard in Eversdgk. Het byzondere geval werd naar Lei den gemeld, waar dr. G. Junge met de zelfde post een bericht kreeg over een koekoeksroep uit Diepenhorst by De venter met de datum 7 Maart. Zodat wel op zeer merkwaardige wyze de Zeeuwse waarneming opnieuw wordt bevestigd en tevens onze publicatie de waarde krijgt, die ze behoorde te heb ben. Zodat 1953 inderdaad een belang rijk afwijkend jaar voor de koekoeks trek schijnt te worden. Hoe meer be trouwbare gegevens, hoe liever! Z. Vcf eniging Gelderland Overijssel opgericht Te Middelburg werd een Vereniging GelderlandOveryssel opgericht, wel ke zich ten doel stelt het dialect van de geboortestreek te onderhouden en contact te onderhouden tussen uit bei de provincies afkomstige personen, die in Zeeland wonen. Er werd een voorlopig bestuur gevormd, dat er als volgt uitziet: CT v. d- Linde, Vlis- singen, voorzitter, H. Egberts, Vlis- singen, secretaris, mevrouw Th. Bak- ker-Riugoor, Middelburg, penning- meesteresse, J. de Liefde. Middelburg, en mevrouw de Liefde, Middelburg, resp. als eerste en tweede commissa ris. In Burgh wordt een straalzender gebouwd Maandagmorgen kon Burgh voor het eerst na de ramp weer volledig van electrische stroom worden voor zien. Tevens begon men die dag te werken aan het bouwen van een straalzender ten dienste van het te lefoonverkeer. De antenne voor de zender wordt gemonteerd op het dak van de Ned. Herv. kerk. terwijl de apparatuur in een der lokalen van de Winterkerk wordt opgesteld. Er ko men niet minder dan 8 lijnen be schikbaar, hetgeen een aanzienlijke verbetering betekent van de tot nu toe door de overstroming zeer ge brekkig functionnerende verbinding. is. Medewerking werd «door beide laatstgenoemde Instanties toegezegd en met minister Algera werden de moeilijkheden vorige week tijdens diens bezoek aan Schouwen reeas be sproken. Uit de vergadering werd deze acti viteit van harte toegejuicht. Alge meen, vreesde men, dat de mossel cultuur in de Grevelingen inderdaad zeer ernstig bedreigd zou kunnen worden. Men achtte net echter moge- ïyk baggerspecie te storten en geu len te graven op plaatsen, waai- de schade niet byzonder groot zou be hoeven te zijn. Aangevoerd werd, echter, dat op andere plaatsen wordt gezogen zon der dat daarbg gebruik wordt ge maakt van bakken. Hier wordt de leiding direct op stellingen gebouwd en landinwaarts gevoerd. Via de „Ze vibel" wenste men overleg met de provinciale waterstaat. Van veel be lang zal het ook zijn te wéten waar men de te graven geulen precies heeft geprojecteerd. Intussen is echter uit de medede lingen van de provinciale waterstaat reeds duidelgk geworden, dat men in het belang van de mosselcultuur het oorspronkelijk plan óm gaten te graven om de vijf kilometer heeft gewijzigd. Verloren percelen Ten slotte word nog gesproken over de schade, welke is ontstaan als direct gevolg van de dykduorbraken. Voor oj) deze wyze verloren gegane percelen wenste men compensatie te verkrijgen door toewijzing van per celen in de Waddenzee. Handelsdagschoo! te Middelburg wordt opgeheven Naar wij vernemen zal de Middel bare Handelsdagschool met 4-jarige cursus te Middelburg moeten afster ven. aangezien er te weinig belang stelling meer voor bestaat. Met Sep tember a-s. zal er geen eerste klas meer gevormd worden. De leerlingen, die thans in de vierde klas zitten, doen in 1953 eindexamen, die der der de klas in 1954, die der tweede in 1955 en die der eerste klas in 1956. De Handelsavondschool blijft normaal bestaan. De Middelbare Handelsdagschool te Middelburg werd in 1917 opgericht, aanvankelijk met een vijfjarige cur sus. Toen aan de R.H.B.S. een literair- economische afdeling werd verbonden, schakelde men over op een vierjarige cursus. IN DE BAN In een kruidenierswinkel in Vlis- singen is ons Zaterdag duidelijk ge worden, dat. een deel van de Zeeuw se jeugd leeft in de. ban van een uiterst bekoorlijke juffrouw, wier beeltenis prijkt op een plaatje, dat ge kunt verwerven door aankoop van een bij de jeugd in zwang zijnde ver snapering De versnaperingen gaan bij tiental len de deur uit. Voorzien van het plaatje, waarop mejuffrouw Doris Day Doortje Dag in zuiver Nederlands u pa relend toelacht en voorts blijk geeft van meerdere bekoorlijkheden, welke zo het ons voorkomt echter nog geen aanleiding mogen zijn voor leerlingen uit de laagste klassen der lagere scholen om Doortje boven hun kinderbedden te prikken Waarom Doortje dan wel „en vo gue" is? Ge moogt er mét ons naar raden. Maar het is vermoedelijk evenmin te verklaren als het feit, dat wij vroe ger leefden in de ban van Piet van itempen, het sigarenbandje of het lucifeerdoosje. Doch één ding is zeker: het snoetje- van Doris Day is aantrekkelijker dan het vermoeide gelaat van de Zesda- genkoning, dat wij vroeger op een plaatje hadden RAAD BROUWERSHAVEN Lepeltjes voor militairen, die tijdens rampperiode zich verdienstelijk maakten In de laatst gehouden vergadering van de raad te Brouwershaven is die ont slag-aanvrage behandeld van de heer P. W. Bazen als secretaris-ontvanger en ambtenaar van de burgerlijke stand ln verband piet diens benoeming el ders. B. en W. stelden aan de raad voor om dit ontslag eervol te verlenen, doch om de datum hiervan over te laten aan het college. Hierop deelde de heer Bazen mede, dat hij per ingang van 1 April zyn ontslag verleend zou willen zien, hetgeen het raadslid O. van Nieuwenhuize de vraag ont'okte, waarom B. en W. de ontslagdatum aan zich willen houden. De voorzitter, burgemeester J. L. van Leeuwen deelde mede," dat hem van ontslag per 1 April aanstaande niets bekend was. volge art. 219 en 220 der gemeentewet, waarby o.a. een avondklok is inge steld, iarig te handhaven. De heer C., W. den Boer vroeg of vergunningen worden verleend aan geëvacueerde be woners voor het schoonmaken var;- hun woning, waarop de voorzittër be-' vestigend antwoordde. De heer TP. de Moor bracht nog maals de re-evacuatie ter sprake en informeerde naar de levensmiddelen,, welke door de gemeente Zwgndreeht waren geschonken De burgemeester wist van een schenking niets af, doch zal een en ander onderzoeken. De heer R. J. van der Wekken drukte er ziln spyt over uit, dat het. ontslag van de. heer Bazen onder, dergelijke omstan digheden moest geschieden en dankte hem voor de vele werkzaamheden, die hij heeft verricht in het belang van de byzondere school. Tenslotte dankte de heer J. Dekker de voorzitter voor zyn rede. De heer Bazen verklaarde hierop, dat hg onder de gegeven omstandig heden niet langer in Brouwershaven kan werken. Vier en half jaar had hij zijn krachten als secretaris aan de ge meente gegeven, doch sinds enige tijd werd hg naar zijn mening in zyn func tie belemmerd, omdat hh o.ui. niet ge mengd" werd in besprekingen, waar een secretaris naar zgn mening bg be hoort te zgn. Ook zou de burgemees ter zich over hem tegenover een ge meente-ambtenaar van elders beledU gend hebben uitgelaten. De raad ging op deze verklaringen van de secreta ris echter niet nader in en aanvaardde zonder hoofdelijke stemming het voor stel van B. en W. HERDENKING. Bij de opening herdacht de voorzit ter de drie slachtoffers van de ramp uit Brouwershaven, waar-na enkele ogenblikken stilte werden betracht. De voorzitter wees op de schade, die Brouwershaven heeft opgelopen, ook aan verscheidene historische gebou wen. Er zal voor de gemeente een moeilijke tyd aanbreken, alclus spre ker, waarby allen zullen moeten aan pakken, opdat Brouwershaven weer wordit, wat het voor de ramp is ge weest. Spreker dankte allen, die in de dagen van de ramp hulp hebben ver leend en bracht in herinnering, dat het gat in de Oosthavendijk het eerste stroomgat op Schouwen-Duivelam was, dat werd gedicht. De burgemees- er deelde mede, dat de re-evacuatie zo spoedig mogelgk zal geschieden, doch er bestaan nog verschillende moeilijk heden in verband met de toestand van de riolering enz. en de beveiliging der gemeente. Spreker gewaagde met dankbaarheid van de adopties en sprak tenslotte de hoop uit, dat Brou wershaven spoedig opgebouwd moge zijn. LEPELTJES VOOR MILITAIREN. Na een besloten zitting werd be sloten tot onderhandse aanbesteding van het straatherstel in de gemeente. Een credlet van ten hoogste f 300 werd beschikbaar gesteld voor de aan koop van souvenir-lepeltjes, ten be hoeve van militairen, die zich in Brou wershaven verdienstelgk gemaakt hebben tijdens de rampperiode. Bg de rondvraag deelde de burge meester mede, dat het niet in de be doeling ligt om de verordening inge- Jo Vincent geeft concert ten bate van Rampenfonds OP 18 APRIL IN KAPELLE Jo Vincent zal op 18 April a.s. een kerkconcert geven in de Ned. Herv. Kerk te Kapelle, waarvan de op brengst geheel bestemd zal zijn voor het Nationale Rampenfonds. Aan dit concert wordt medegewerkt door Toon v. d. Ende, tenor, Wateringen, Gommert de Kok, Goes, orgel, Adr. B. Holster, Hansweert, piano, en het Gemengd Koor „Excelsior" te Yerse- ke onder leiding van Jac. H. Tam- minga uit Goes. Drumband voor de Nationale Reserve Dinsdagavond 24 Maart a.s. zal in een byzondere byeenkomst in het Scheldekwartler te Vlissingen door de Prov. Commissie „Steun Wettig Ge zag" een drumband officieel worden overgedragen aan de districts-com mandant van de Nat. Reserve, Over ste W. K. de Feyter. Personeelsmutalies Rijkswaterstaat Bij de Rgkswaterstaat in Zeeland hoeft een aantal personeelsmutaties plaats gehad. Met terugwerkende kracht van 1 Februari 1952 af is de tekenaar B le klasse op arbeidsover eenkomst H. J. Eveiwyn te Vlissingen bevorderd tot cartograaf. Met ingang van 1 Maart 1953 zijn de meetarbei- ders op arbeidsovereenkomst ter standplaats Vlissingen H. Huibregtse, J. Lucasse en L. de Vos in vaste dienst benoemd en met ingang van dezelfde datum is de brugknecht ter stand- Dlaats Sluiskil P. J. van Pugvelde be noemd tot sluisknecht-B in vaste dienst te Temeuzen. Met ingang van 1 Februari j.l. is de waker op arbeids? overeenkomst A. L. Tas te Sluis voor een proefjaar benoemd tot kanton- nier C in tgdolijke dienst ter stand plaats Aardenburg. Met ingang van 1 Maart 1953 is de knecht op arbeids overeenkomst ter standplaats Temeu zen L. J. van Tatenhove in vaste dienst benoemd. Met terugwerkende kracht van 1 Januari j.l. af is de schrgver-A in vaste dienst ter stand plaats Middelburg W. J. Ciusio be noemd tot administratief ambtenaar- C 2e klasse. Aan de administratief ambtenaar le klasse (bureelchef) L. Wiskerke te Temeuzen is met ingang van 1 Juli a s. op zijn verzoek eervol ontslag verleend wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftyd. Met terugwerkende kracht van 1 Au gustus 1952 af is de adjunct-technisch opzichter op arbeidsovereenkomst F. J. Verdugn te Temeuzen bevorderd tot technisch opzichter. Te rekenen van 1 Februari 1953 af is de heer C. Polderman voor een proefjaar be noemd tot brugknecht in tijdelgke dienst tea- standplaats Souburg. Dokters en burgers voetballen voor Rampenfonds De voetbalwedstryd tussen een com binatie van ingezetenen van Breskens en de artsen uit West-Zeemvsch- Vlaanderen. die eind vorig Jaar zou worden gehouden, maar wegens de slechte weersomstandigheden steeds moest worden uitgesteld, zal op Za terdag 28 Maart worden gehquden. Oorspronkelijk zou deze wedstrijd wor den gehouden ten bate van het fonds voor oud-verpleegsters, maar gezien de gebeurtenissen die sedert dien heb ben plaatsgevonden, zal nu worden gespeeld ten bate van het Rampen fonds. 34ste lijst van rampslachtoffers Het informatiebureau van het Ne derlandse Rode Kruis heeft de 34e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers „watersnood" uitgegeven. Deze bevat voor Zeeland de volgen de namen: Kruiningen: Lodiers, Johannes Cor nells, geb.: 17.9.93; laatste adres: Don- kerewegje 6. Nieuwerkerk: van Dommelen, Fran- cina, geb. 18.11.84; laatste adres: Pro- vincialeweg 3. Kik, Martina A g^b. 23.12.50; laat ste adres: Gouweveerseweg 45. Kik, Adriaan L., geb. 5.1.50, laatste adres Gouweveerseweg 45. Kooijman, Jan H., geb. 5.2.46: laat6te adres: Muyeweg 206a. Ter Riet, Gerard Johannes, geb. 24.1.44; laatste adres: Muyeweg 210b. Van SteynSmit, Wiegertje, geb. 7.7.80; laatste adres: Provinciale- straatweg 9- Stoutjesdijk, Johannes, geb. 1.3.77, echtgenoot van C. Krabbe; laatste adres: Muyeweg 208. Van de Zande, Neeltje, geb. 12.7.82: laatste adres: Weststraat 24. De moord te Eede GEEN SPRAKE VAN ROOFMOORD? Over de arrestatie in verband met de moord te Eede vernemen wij nog nader, dat de politie een zekere R. C. heeft aangehouden omdat er bepaalde verdenkingen tegen hem gerezen zgn. Zeer vermoedelijk zal hg voor de of ficier van justitie worden voorgeleid. Over de motieven, welke tot de moord hebben geleid, kon de politie in dit sta dium geen nadere mededelingen doen. Wel staat vast, dat hier niet van roof- moord gesproken kan worden. H. Wolzak plotseling overleden Vrijdagavond is een bekend Goesse- naar. de heer H. Wolzak, aan de Sin gelstraat, dicht bg zijn woning plot seling op straat overleden. Met de heer Wolzak, die de ouder dom van 70 jaar bereikte, is een figuur heengegaan welke in middenstands- kringen node gemist zal worden. Na een langdurige ziekte had hg Vrijdag avond voor de eerste maal weer een vergadering van de contactcommissie van de drie middenstandsverenigingen bijgewoond. Ook in deze commissie, waarin hg zitting had namens de Chr. Mtddenstandsverenlging Goes en Om streken, profiteei-de men veel van zgn heldere en brede kgk op midden standszaken. Op weg naar huis van deze vex-ga- dering, werd de heer Wolzak door de dood overvallen. Vele jaren nam de heer Wolzak ook een vooraanstaande plaats in de Zeeuwse zangerswereld m. Velschil lende kox-en heeft hg lange tijd als di rigent gediend, terwijl de afdeling Zeeland van de Chr. Bond van Zang en Oi-atoriumvereniglngen in hem een zeer gewaardeerd oud-bestuurslid ver liest. Momenteel was hij nog hoofd bestuurslid voor Zeeland van de lan- delgke bond. De begrafenis is bepaald op Dins dagmiddag. Rampslachtoffers in Tholen begraven Onder zeer grote belangstelling werden te Tholen de stoffelijke over schotten van Cornells Uil en Riena Uil uit Tholen ter aarde besteld. De 20-javige Cornells en de 13-jarige Rie na zgn in de rampnacht te Oosterland or* het leven gekomen. Zg waren daar uit logeren. Aan de groeve spx*ak ds. J. H. van Halsema.., Geref. predikant, woorden van troost tot de ouders waarna de heer F. de Ronde, landbouwconsulent, namens de voorzitter van de Z.L.M. gewaagde van de grote gver van Kees als leerling van de Landbonwwinter- cursus en van zijn plichtsbetrachting air bedrijfsleider op de proefboerderg te Bruinisse. De heer H. Rol, hoofd der Chr. Nat. school, sprak namens het personeel en schoolbestuur en dankte namens de familie de verschillende sprekers en de vele aanwezigen. Solistenconcours in Kapelle gaat niet door Het solistenconcours van de Bond van harmonie- en fanfareverenigin gen in Zeeland, dat oorspronkelgk op 14 en 21 Maart te Kapelle zou worden gehouden, gaat in verband met de tijdsomstandigheden niet door. Het concours wordt niet verschoven naar een latere datum, doch komt voor 1953 geheel te vervallen. VRIENDEN IN DE NOOD In Middelburg arriveerde Zaterdag een prachtige collectie textiel Een grote „camion" vol kostelyke nieuwe textieigoederen, bestemd voor de rampslachtoffers in Zeeland, arriveerde Zaterdagmorgen in Middelburg als een nieuwe biyk van medeleven en hulpvaardigheid der Belgische vrienden. Deze prachtige schenking werd verricht door de gezamenlijke textielfabrieken van België, die een bijzonder sympathieke geste! tweederde van de collectie bestemden voor Zeeland en slechts éénderde voor de getroffenen in eigen land. By de aanbieding van de goederen aan de Stichting Watersnood Zeeland waren tegenwoordig de Nederlandse consul in Gent, de heer H. A. E. Hamei-Iinck, die zyn bemiddeling heeft verleend, de héér Ch. Uyttenhove, voorzitter van het Nationaal Verbond der katoenwevers In België, die het Initiatief tot deze hulpactie nam en de heer A. Lannoy, secretaris van de weversorganisatie. te, vestigde er nog de aandacht op, dat talrijke Belgische katoenwevers, vóórdat de collectieve hulpactie start te, ook reeds individuele hulp aan het buurvolk hadden geboden, welke re sulteerde in balen handdoeken, de kens en andere nuttige zaken. Na de begroeting werden de heren uit België en enige leden van het stichtingsbestuur in de zaal van Ge deputeerde Staten ter provinciale griffie ontvangen door de Commissa ris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die de milde gevers namens het provinciaal bestuur zeer hartelyk bedankte en die eveneens in de schenking een bewys zag van de goede vriendschap tussen beide buur- volken. De Commissaris liet voorts blijken, het op prijs te stellen, dat men zelf de moeite had genomen, naar Middelburg te komen en zeide: „Mocht het onverhoopt ooit nodig zyn, dat U geholpen wordt, dan zal het ons tot dankbaarheid stemmen, wanneer w*y iets voor U kunnen doen". Jhr. de Casembroot ontving de Belgische gasten 's middags in zyn ambtswoning. De Belgische geschenkzending be staat uit: 471 paar lakens, 44 slo pen de Vlaamse wevers spreken van „kopkussens"), 895 meter kleding stof, 527 meter flanel, 305 meter hémdenstof, 5.30 keukenhanddoeken, 557 gewafelde handdoeken, 175 sponshanddoeken, 380 meter matras- tyk, 122,7 meter stof voor de Zeeuw se klederdracht, 31,2 meter geribt fluweel. 50.8 meter broekenstof, 158 meter linnen voor ondergoed, 52 me ter pyjamastof, 7i.2 meter zwart sa tijn én 100 dozijn zakdoeken. Stad Gent helpt Wjj vernemen nog, dat ook de stad Gent Zeeland wil helpen. Naar alle waarschijnlijkheid zal een deputatie, bestaande uit de burgemeester en enige wethouders, op Donderdag 2 April door de Commissaris der Ko ningin in Middelburg worden ontvan gen, wien zij een bedrag aan geld zullen overhandigen. In het kantoor van de stichting aan de Dam te Middelburg werden deze heren ontvangen door het be stuur. De vice-voorzitter, de heer A. Schout, sprak een hartelijk en wel gemeend dankwoord. „Reeds lang hebben wij vriendschapsbanden met U, doch eex'st thans is gebleken, hoe sterk deze zyn. Met recht geldt hier het spreekwoord: In de nood leert men zyn vrienden kennen", zo ver telaarde hg en hg voegde er aan toe, stil te zijn geworden bij het zien van de hoeveelheid goederen, welke men wilde afstaan. „Er wordt veel gespro ken over de Benelux; welnu, dit is de Benelux in practgk", aldus de heer Schout. „Wg verdienen niet zoveel dankbe tuigingen: is er iets natuurlijkers dan dat men een vriend, die in nood vex1- keert, te hulp snelt?" antwoordde de heer Uyttenhove. Hg was het, die de raad van beheer van het weversver- bond voorstelde, een oproep te richten tot de leden om textieigoederen be schikbaar te stellen voor de rampge bieden. Het resultaat was verblij dend: alle Belgische katoenfabrikan ten droegen bg tot het welslagen van de actie, ook zij, die zich specialise ren op luxe goederen, welke minder voor schenking in aanmerking kwa men. Zg gaven een geldsbedrag, dat vervolgens weer in textiel werd om gezet. Dank zg de tussenkomst van de heer Hamerlinck, de man, aan wie het ook goeddeels te danken is, dat reeds op 2 Februari hulpcolonne's ongehinderd de Belgische grens kon den overschrgden, konden de goede ren op snelle wijze naar Zeeland worden getransporteerd. De consul, een Zeeuw van geboor- Bevolking van Krabbendijke mag terugkeren Gemeentebestuur adviseert echter te wachten tot 15 Aj: ril Naar aanleiding van de vele verzoe ken is aan de geëvacueerde bevolking van Krabbendijke toegestaan per Za terdag 21 Maart a-s. op eigen risico terug te keren. Het gemeentebestuur blijft echter voox-alsnog van mening dat alle ge vaar niet geweken is, zodat vrouwen, kinderen en ouden van dagen wordt aangeraden tot 15 April te wachten, wanneer hun terixgkomst niet beslist noodzakelgk is. 27 Maart modeshow in Goes Op 27 Maart zal in het Beursgebouw te Goes voor het eerst een modeshow gehouden worden waarbij door vier beroeps-mannequins de nieuwste crea ties der mode getoond zullen worden. Interessant is, dat bij deze niexiwc modellen mantels, mantelcostuums, toppers, japonnen, rokken, blouses en avondkleding, welke de revue zullen passeren, de bijpassende accessoires als hoeden, tassen, schoenen, byoute- rieën zullen worden getoond, zodat 't publiek een duidelijke indruk zal klij- gen wat de voorjaarsmode in 1953 gaat brengen. Voor de dames van Goes en omge ving belooft het een verzorgde mid dag en avond te worden. Nieuw orgel voor Herv. Kerk van Tholen Naar wordt verwacht, zal de Kerk- voogdg der Ned. Hervormde gemeente- te Tholen binnenkort kunnen over gaan tot het geven van een opdracht voor het maken en plaatsen van een nieuw orgel. De kosten hiervan zullen ongeveer f 40.000.— bedragen. OVERSTROMING MAAKTE DUIDELIJK: Moet plantengroei wijken voor erfvijand Naar wy van bevoegde zyde verne men is na de overstroming van 1 Fe bruari J.l. vast komen te staan, dat een volledige afdamming van 't Zwin noodzakelijk moet worden geacht. Het aanbrengen van een definitieve zee wering zou bovendien belangrijk goedkoper zyn de kosten hiervoor bedragen naar schatting f 150.000. dan een herstel van de oude toestand. Hiertoe zouden wederom acht strand- hoofden moeten worden aangebracht en een wachtsluls worden gemaakt. De kosten van deze werkzaamheden belopen circa anderhalf millioen gul den. By de ramp werd de strekdam ln het Zwin vernield, waardoor gevaar ontstond voor dykdoorbraak- Slechts dank zy een in alleryi door de omwo nenden aangebrachte versterking kon het gevaar Bezworen worden. Bepaald hachelijk werd de situatie, toen men in België het water, dat via het Zwin op het vliegveld Knokke was geko men, ging lozen naar Nederland door een dijkje te forceren, Het gevolg was. dat de kanaaldyk bij Retranche- ment verzakte, zodat ook deze dijk met zandzakken versterkt moest wor- den. de oorlog vernielde driekoker, welke met schotten kon worden dichtgezet en waarmede het eventueel hoge wa ter in het uitwateringskanaal tegen gehouden Icon worden; ook het water, dat ten Noorden van deze voormalige driekoker by overstroming uit België in het kanaal komt. Ook de Zwingeul Na deze gebeurtenissen is duidelijk geworden, zo verzekerde men ons. dat een volledige afdamming van het Zwin en van de Zwingeul noodzakelijk is om te voorkomen, dat het zeewa ter achter de zeewering langs over het land komt. Bovendien zouden de Belgen eveneens voor een goede zee wering moeten zorgen, teneinde te voorkomen, dat bi) overstromingen het water vla de Leopoldspolder en het Hazegras St. Anna ter Muiden en Retranchement zou bereiken en be dreigen. De verdediging tegen de erfvijand zal vermoadcïyk zwaarder dienen te wegen, dan een regelmatige bevloei ing van de planten in het Zwin. Dit laatste was, zoals men zich zal herin neren, juist het afgelopen jaar tót be vrediging geregeld en nog ln Septem ber verklaarde de Internationale Zwincommissie bestaande uit een Bel gische en een NeJarlandse delegatie na een inspectie-bezoek, dat de Zwin Sterk is het gemis gevoeld aan de in geul aan de verwachtingen voldeed. Ambachtslieden van St. Annaland verlagen uurloon De ambachtslieden van St. Aixnaland hebben besloten het destyds in overleg* met de Ryksbemiddelaars vastgestel de uurloon voor het bouwbedrijf te verladen van f2.05 tot f 1.85. Het ver laagde loon geldt met terugwerkende kracht tot 23 Februari. Optreden Rosa Spier en W Berkhamer Behalve in Middelburg, Oostburg, Axel en Zierikzee, zullen de heer W. Berkhemer. declamator en de harpiste, Rosa Spier, in verband met de lydensweken, ook optreden in Goes. Deze wijdingsavond is vastge steld op Donderdag 26 Maart a-S. in de Ned. Herv. kerk. „Vluchtscliip" lag te Middelburg (Slot van pag. 1.) Dat de O.D.C, werkeiyk in Middel burg malheur heeft gekregen en dat de Zeeuwse hoofdstad dus allerminst de springplank zou moeten zijn naar Engeland, de Canarische eilanden of Amerika, wordt geloofwaardiger, wanneer men bedenkt, dat de Sche- veningse haven logischerwys een veel betere „starthaven" is voor Ha genaars, die blgkbaar aan een angst psychose ïyden. Men wordt bovendien in die overtuiging gesterkt nu de boot weer ligplaats in Scheveningen heeft gekozen. Dit betekent echter nog allerminst, dat alle raadselen thans zgn opgelost zomin als de mysteries, die andere „vluchtschepen" in andere ha vens omgeven, al geheel konden worden opgehelderd. Want schipper Groenemeger. die dit voorjaar in zgn kwaliteit van loods een reis van de Yacht Holidays Ltd. naar Parijs zal meemaken, heeft uit zyn mond laten vallen, dat hg deze zomer in Middel burg zal terugkeren. Bctelcent dit, dat de O.D.C. opnieuw ligplaats zal kiezen aan de Loskade? Bovendien heeft bij aangekondigd, dat Ixy in .Juni naar Londen wil va ren om liet schip gedurende de kro ningsfeesten te verhuren al6 logies- ruinxte. Wanneer dit Inderdaad ge beurt, wil dat zeggen, dat de eige naar daaraan zijn zegen heeft gege ven. Wil dat tevens zeggen, dat men in de veronderstelling leeft, dat de Russen wei zo sportlef zullen zijn om tijdens de kroning van Koningin Eli sabeth hun opmars naar bet Westen niet te beginnen Vragen aan de regering Overigens heeft de „vluchtelingen schepenkwestie" ook 'n Kamerlid in actie gebracht. De heer Weiter heeft na- melgk aan minister-px-esident Drees gevraagd, of het waar is, dat de Ne derlandse regering twee gecharterde „vluchtschepen", de „Willem I" en de „Willem II" vaarklaar laat liggen ln de haven van Hellevoetsiuis, elk met een gezagvoerder en een kern bemanning aan boord. Zo ia, dan wil de heer Weiter weten, of de regering bereid is de Kamer mededelingen te doen over de bedoeling van deze maatregel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2