PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „Vluchtschip" lag zeven maanden aan de Loskade te Middelburg BiLT Tsjechoslowaakse president Zaterdag overleden ATOOMEXPLOSIES OP EEN HOGE TOREN IN NEVADA MALENKOW GEÏNSTALLEERD ALS SOW JET-PREMIER 196e Jaargang - No. 63 Dagblad uitgave var. de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G Lallintijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week. f 5.45 p. kw.. fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLlSSlNGSE. GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 16 Mrt. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie 13. lng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—8 regels f 1.—Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bui^Vlissingen. Walstr 5860. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g 2228); Oostburg. Flnlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zierïkzee. N. Bogerdstr. C 160. telef. 26. NA STALINGOTTWALD De man, die zijn vrienden liet ophangen Klement Gottwald, communistisch president van de Tsjecho-SIo- waakse republiek is overleden aan een longontsteking, die hij opgelo pen moet hebben, toen hij te Moskou de begrafenis van Stalin bijwoon de. Hy is slechts twee dagen ziek geweest en werd niet ouder dan 57 jaar. Zaterdagmorgen elf uur maakte men zijn overlijden officieel bekend. In dit communiqué wordt Gottwald de man genoemd, die de natie aanvoerde in de strijd tegen de fascistische bezetters en die „onze strijdmacht opbouwde om naast de Sowjet-Russische strijdmacht te waken voor de vrede". Er wordt een beroep gedaan op het volk om de eendracht te be waren en op de Tsjecho-SIowaakse stoottroepen om onder het vaan del van Lenin en Stalin voorwaarts te gaan. Klement Gottwald werd geboren in 1896 als kind van een arme boerenfa milie. De moeder wilde, dat hij pries ter werd in de R.K. kerk, maar hij weigerde en ging op veertienjarige leeftijd naar Wenen, waar hij tim merman en later fabrieksarbeider was. Hij behoorde tot de Tsjechen, die in de eerste wereldoorlog aan het Rus sische front deserteerden naar de vij and. Teruggekeerd in zijn land werd hij redacteur van een uiterst links-soci alistisch blad en later lid van de com munistische partij. Tijdens de tweede wereldoorlog ver toefde hij in Rusland. Toen de com munisten in Februari 1948 zich mees ter maakten van de macht in Tsjecho Slowakije, werd Gottwald president der republiek en Zapotocki minister president. Zoals bekend heeft Gottwald de grote zuiveringen in de communisti sche partij doorgevoerd, waarvan zijn jarenlange medewerkers Rudolf Slans- ky, Clementis enz. het slachtoffer werden Hij liet zijn vroegere vrienden ophangen. De veronderstelling is geuit, dat de Opbouw anti-communistisch leger in Azië Generaal Mark Clark, opperbevel hebber van de verbonden legers in Korea zal een bezoek aan Indo China brengen. In verband met Eisenho wers nieuwe strategie, waarbij de an ti-communistische fronten in Azië als een geheel worden gezien zal men tot een gezamelijk opvoeren van de strijdmacht moeten komen. Voor Ko rea staat op het program het vormen van zes nieuwe divisies uit Zuidkore anen bestaande en voor Indo China het verlenen van hulp aan Frankrijk bij het vormen van twee nieuwe in heemse divisies voor de strijd in het Vietnam-gebied. De Hertog van V/indsor aan boord van het passagiersschip „Koningin Eliza beth", waarmede hij van New York naar Engeland reisde in gezelschap van zijn zuster Prinses Mary, bij de aan komst te Southampton. De Hertog ver klaarde, dat hij naar Engeland was ge komen, in verband met de gezond heidstoestand van zijn moeder, Ko ningin Mary, welke de vorige week verontrustend was. „Ik ben erg blij, dat H. M. Koningin Mary thans weer heel wat beter is," zeide de Hertog. Kinderbijslag en zakgeld voor geëvacueerden Het ministeriet van maatschappelijk werk is met de Stichting var de Ar beid ln overleg getreden teneinde na te gaan, in hoeverre de regeling hulp verlening oorlogsslachtoffers, welke als richtsnoer is gekozen voor de hulpverlening aan de tengevolge van de watersnood geëvacueerden, her ziening behoeft. Met name zal hierbij aandacht geschonken worden aan het zakgeld en aan de kinderbijslag. Voor zo ver aan de rampslachtof fers gebruikte goederen zijn uitge deeld, zullen deze niet met de schade- uitkering verrekend worden, zo blijkt uit het thans gepubliceerde monde ling overleg tussen de begrotings commissie uit de Kamer en de mi nister. 75-jarige prof. Zdenek Nejedly thans president zal 'worden. Daarmee wordt dan de Russische traditie gevolgd om voor dit minder-betekenende ambt een der oudere politici aan te wijzen. Hoewel van bepaalde zijde de sug gestie is geopperd, dat Gottwald om het leven gebracht zou zijn, neemt men in andere kringen aan, dat hij een natuurlijke dood is gestorven. Radio-Praag heeft medegedeeld dat de begrafenis van president Gottwald Donderdag 19 Maai-t zal geschieden. Van vandaag af ligt het stoffelijk overschot in de Spaanse zaal van het slot van Praag opgebaard. Nederlandse kapper won in New York eerste prijs In de op 9 Maart j.l- in New York begonnen wereldkampioenschappen voor kappers, georganiseerd door de American Hairdressers Corporation, heeft de enige Nederlandse deelnemer, de 39-jarige Eindhovense kapper Jo van Antwerpen, de eerste prijs in de afdeling „permanent" en de tweede prijs „coupe knippen" gewonnen. Premier Josjida ontbindt Japans Lagerhuis Met 229 tegen 218 stemmen heeft het Japanse Lagerhuis Zaterdag een motie van wantrouwen tegen de re gering Josjida aangenomen. De motie van wantrouwen be schuldigt de regering-Josjida er van, geen concrete plannen gemaakt te hebben voor de wederopbouw van Japan als een onafhankelijke natie en verzwakking van zijn moreel ver oorzaakt te hebben. Premier Josjida besloot met het ontslag van zijn kabinet aan te bie den, maar het Lagerhuis te ontbin den. Aanhoudend droog en vrij zonnig Waterpeil laag door Oostenwind (Van onze weerkundige mede werker). Een stralende Zondag was T .iet gisteren, maar na een nacht S. met lichte vorst kon de tempe- ratuur niet hoger dan 10 gra- den Celsius komen. De vrij krachtige Oostenwind was dan ook koud en alleen uit de wind X was het voorjaarsachtig. Gelei- delyk kan er wat meer bewol- king overdrijven, daar het ho- •Jf ^edrukgebied belangrijk in be- tekenis begint af te nemen. By vrij zonnig weer kan de tempe- S ratuur in de middag iets hogei k worden. De sterke Oostenwind Is vrij gunstig voor het dijkher- stel, daar hét waterpeil £>tj de- ze wind laag is en ongeveer een halve nieter beneden normaal 'Z ligt. Ook voor de voorjaars- werkzaamheden in de land- en tuinbouw is het huidige voor- jaarsachtige weer, dat ook de eerste dagen nog kan aanhou- jjj den gunstig te noemen. •js SCHUILKELDERS WORDEN BEPROEFD Geen menselijk proefkonijn De Amerikaanse commissie voor itoomenergie en het departement /an defensie hebben Zondag in een gemeenschappelijke verklaring be- Kendgemaakt, dat by de atöomptoe ven, welke Dinsdag in Nevada zul len worden genomen, zich militairen in eenmansgaten op slechts 3.200 meter van de 90 meter hoge toren zullen bevinden, waarop de ontplof fing wordt teweeggebracht. Het is vastgesteld, dat deze afstand .„een veilig minimum" is, aldus de ver klaring. Verder wordt gezegd, dat bij de proeven, die tot dusverre in Nevada zijn genomen, in de lucht, op torens en boven en onder de grond ontplof fingen zijn teweeggebracht. Dinsdag zullen voor het eerst twaalf „gezinsschuilkelders", waar onder een, die voor 40 dollar in woonhuizen kan worden gebouwd, worden beproefd op hun deugdelijk heid. I» de kelders zullen levensgro te poppen worden geplaatst om de uitwerking van de ontploffing hier op na te gaan. Voorts zal het effect Russisch veto tegen Lester Pearson Nog geen V.N.-secretaris Bij de stemming in de Veiligheids raad over de benoeming van een se cretaris-generaal der Verenigde Na ties werden negen stemmen uitge bracht op Lester Pearson, de Cana dese minister van buitenlandse zaken. Er was één onthouding. De Sowjet- Unie bracht haar veto tegen Pear sons benoeming uit. De stemming was geheim. De raad vergaderde drie en een half uur voordat tot stemming werd overgegaan. Voor zitter Bochari (Pakistan) maakte de uitslagen van de stemming bekend: brigade-generaal Carlos P. Romulo (Philinpijnen) vijf voor, twee tegen en vier onthoudingen. Stanislaw Skrzesezewski (Polen) één voor, drie tegen en zeven onthoudin gen. De laatste was door de Sowjet-Unie candidaat gesteld. Vrouw bereidde vergiftige stamppot Een 68-jarige vrouw uit Deventer hoorde Vrijdag twee jaar gevangenis straf met aftrek tegen ach eisen we gens een poging haar man te vergif tigen. Zij had hem een pan stamppot voorgezet, waarin zij .muizenvergif had gedaan. Toen de man door de phosphordamp van het eten argwaan kreeg, gaf hg de daad van zijn vrouw bij de politie aan. Bij de behandeling van de zaak voor de rechtbank bleek dat de vrouw een moeilijk leven achter de rug had en dat de verhouding tussen haar en haar echtgenoot zeer slecht was. Tenslotte zullen ratten, muizen, ko nijnen, honden, varkens en apen aan de gevolgen van de ontploffingen 1 /orden blootgesteld Een aanbod van de 40-jarige werk-- uigkundige Joe Holloway om als proef konyn" op te treden is door de ommissie voor atoomenergie afge slagen. Holloway verklaarde dat zijn aanbod niets te maken had met het feit, dat zijn vrouw hem juist in de steek had gelaten. De omlaag geschoten Britse bommenwerper De enige overlevende bij het nee. schieten van een Britse bommenwei per door Russische Migs nabij Boize burg is Vrijdag overleden. Zaterdaj. hebben de Russen vijf stoffelijke overschotten aan de zónegrens over gedragen aan Britse militaire auto riteiten. De lyken werden ongebaard in een hospitaal te Hamburg. Twee babies overleden aan gasvergiftiging Op het schip „Kossuu" van de Ne- derlandsche Rijnvaartvereniging te Rotterdam, dat op het ogenblik te Duisburg ligt, zyn twee personen door giftige gassen om het leven gekomen. Toen de schipper Vrijdag het woon verblijf binnentrad trof hg vier per sonen in een staat van diepe verdo ving aan. Zij werden onmiddellijk naar het ziekenhuis gebracht. Het twee maanden oude zoontje Willem en het veertien maanden oude dochtertje Jo- hanne van het schippersgezin Remey- sen bleken by aankomst in het zie kenhuis reeds overleden te zijn. Bij de 25-jarige moeder, Johanna Remeysen en haar 20-jarige broer, de heer Buis, konden de levensgeesten weer n"«»e- wekt worden. Beveiliging tegen gasvergiftiging Een Hagenaar heeft een gaskraan uitgevonden, die door een eenvoudig beveiligingssysteem het uitstromen van gas bij een lek in de gasslang of by het afscheuren daarvan voorkomt. Op de uitvinding is patent aange vraagd en zy zal binnenkort in de handel komen. IN EEN WITTE MARMERZAAL Vredespolitiek van Rusland Zondag is de opperste Sowjet te Moskou bijeengekomen, om de regering?, wijzigingen goed te keuren, een raad, waarvan de leden gekozen worden op basis van evenredigheid met de omvang van de bevolking, en de raad var nationaliteiten, gekozen op basis van de nationaliteiten. De zitting van Zondag is de eerste buitengewone zitting sinds de oorlog. De opperste Sowjet telt 1300 leden, van wie er 678 aanwezig waren. De opperste Sowjet keurde de samenstelling van de nieuwe Sowjet-rege- ring goed. De opvolger van Stalin, Georgi Malenkow, hield een toespraak, waarin hij onder meer zeide: „ieder land in de wereld, dat opkomt voor de belangen van de vrede, de Verenigde Staten inbegrepen, kan verzekerd zyn van de standvastige vredespolitiek der Sovjet-Unie". De zitting duurde een uur en tien minuten en werd gehouden in de witte marmerzaal van het Kremlin. De ver gadering begon precies twee uur. Rechts van Malenkow zat Beiia en linies Molotof. Toen Malenkow en de andere leden van de regeling binnen kwamen stond men op en juichte. Zwaarbewaakte Tito bereikte Engeland President Tito van Joego-Slavië is Zondag in de Britse wateren aan gekomen. Tito zal een bezoek van vijf dagen aan Groot-Brittannië bren gen. Het schip de „Galeb" waarop Tito de reis maakte is Zondag zes mijl van Sheemess voor anker gegaan. Het zal vandaag de Theems opvaren. Toen de „Galeb", geëscorteerd door Britse torpedobootjagers, in Het Ka naal voer, verklaarde Tito in een boodschap, dat een uitwisseling van gedachten noodzakelijk is tussen de regeringen" van Groot-Brittannië en Joego-Slavië over verschillende inter nationale vraagstukken en proble men, die de beide landen betreffen. Uit overwegingen van veiligheic zal Tito overal door gewapende mannen worden begeleid. Om dezelf de redenen zyn slechts weinig gege vens over het programma van net bezoek verstrekt. Voorzitter was Jasnof, burgemeester van Moskou. Tei nagedachtenis van premier Sta- lir stonden de afgevaardigden in stilte op Ook het overigden van president Gottwald werd op deze wijze her dacht. Beria deed het voorstel Malen kow te benoemen tot premier, welk voorstel met gejuich werd goedge keurd. Premier Malenkow zeide, dat de regeringsveranderingen de consolida tie van het regeringsgezag beogen. De veranderingen waren met Stalin be sproken en kregen diens goedkeuring. Stalins dood heeft de uitvoering van de veranderingsplannen slechts verhaast. Er waren geen vraagstuk ken in de wereld, zo betoogde hij die niet op vreedzame wijze opgelost kon den worden. Nieuwe Franse nota aan Engeland De Franse regering heeft in een no ta aan de Britse regering haar teleur stelling geuit over het feit, dat Enge land nog steeds afwijzend staat tegen over deelname aan de Europese Ver dedigingsgemeenschap. Zoals men weet wil Engeland niet verder gaan dan het handhaven van een zeker aantal divisies in Europa en het eventueel zenden van divisies in geval Frankrijk troepen naar gebie den buiten Europa zou moeten sturen. MET MOTORPECH GESTRAND Voldoende levensmiddelen aan boord voor lange reis Zeven maanden lang heeft aan de Loskade te Middelburg een klein, zeewaardig schip gelegen, dat eigendom is van een ryke Hagenaar en be stemd is om hem en de zjjnen bij het uitbreken van een nieuwe oorlog naar veiliger oorden te brengen. Zeven maanden lang heeft een waas var geheimzinnigheid gehangen over dit vaartuig, waarvan de kapitein, dii weinig meer om handen had dan het dek te zwabberen en nu en dan een? een praatje te maken met zjjn collega's van de Yacht Holidays Ltd.. steeds weer verklaarde, dat het motorpech had. Deze geheimzinnigheid is er niet minder op geworden nu dit „vluchtschip" plotseling weer naar zyn thuishaven Scheveningen is teruggekeerd. In Augustus van het vorige jaar arriveerde de O.D.C., zoals dit schip genaamd is, in Middelburg en sinds dien heeft het aan de Loskade ge meerd gelegen, vlak by de stations- brug, waar het met zyn blauwge- schilderde boeg beslist een opvallende verschyning was. Het deed sterk denken aan een kleine vissersboot (en zou als zodanig, naar men ons mededeelde, ook heel goed te gebrui ken zyn), maar in verband met de inrichting rangschikte de gemeente het vaartuig onder de jachten, zodat er geen havengeld betaald behoefde te worden. Kapitein en tevens de enige opvarende was de heer Groenemeijer uit Amsterdam, een rustige, vriendelijke man, die destijds loods is geweest in Indonesië en die over een grote ervaring beschikt. Hg deelde mede, dat de O.D.C. afkomstig was uit Scheveningen, doch in Mid delburg strandde met motorpech. Merkwaardig genoeg was dit euvel begin Februari nog niet verholpen! Niet minder merkwaardig bleek de inrichting van de boot te zyn. De beschikbare ruimte is tot de laatste vierkante centimeter volledig uitgebuit, zodat 't moge- lyk werd op een betrekkelijk ge ringe oppervlakte maar liefst 24 slaapplaatsen te creëeren. Naar ons ter ore kwam, zou de O.D.C. dan ook niet één, doch drie of vier vooraanstaande Haagse fami lies moeten evacueren, indien de nood aan do man zou komen. Er zijn voldoende levensmiddelen aan boord om een vrjj langdurige -.vereis mogelijk te maken en ook voor het overige laat de uitrusting niets te wensen over. De O.D.C. bezit o.m. een goede radiozend- en ontvangstinstallatie en is te vens enkele sloepen rijk. Waarheen het vaarutig de Haagse families zou moeten brengen, indien waar zij blijkbaar zo bevreesd vooi zijn, ons land opnieuw zou worden aangevallen, kon niemand ons vertel len en vermoedelijk weten zy dal zelf nog niet. Het zou Engeland kun nen zyn. het zouden ook de Canari- sche eilanden kunnen zijn of zelfs Amerika. De O.D.C. is uitgerust met een puike motGr en ook in andere opzichten kan dit kleine, maai- goed onderhouden schip de vaart over de Atlantische Oceaan zonder al te veel risico volbrengen. Toen ons land op 1 Februari door de stormramp werd getroffen, kreeg die motorpech-gesehiedenis toch min der het aanzien van een fabeltje. Schipper Groenemeijer wendde zich namelijk dadelijk tot de autoriteiten met het aanbod zijn vaartuig in te schakelen bij de evacuatie van rampslachtoffers. Weliswaar wachtte hij nog op een vitaal onderdeel van de motor, doch hy had daarover ge telegrafeerd en kon het weldra te gemoet zien. Inderdaad was de O. D. C. na verloop van enkele dagen vaarklaar, doch blijkbaar had men toen geen behoefte meer aan deze boot, die althans geen dienst heeft gedaan bij het overbrengen van eva- cué's. (Vervolg op pag. 2) Deze foto van de Egyptische ningin Narriman werd gemaakl vliegveld te Rome voor haar r Zat de ex-koningin Narriman zonder geld In een hotel te Genève heeft de Egyptische ex-koningin Narriman medegedeeld, dat zy van Faroek gaat scheiden om zuiver persoon' 'ce rede nen. Zij zal zo spoedig mogeRjk Donderdag a.s. naar Cairo terugke ren om „rust te vinden" en ze ver- klarrde, dat zij en haar echtgenoot reeds lang hadden besloten van elkaar te gaan. Het achterlaten van haar zoontje Foead n betekende voor haar een grote opoffering. Toen Narriman te Genève op een persconferentie deze mededelingen deed, liep Faroek in de tuin van zijn villa bij Rome rusteloos op en neer. Zijn Albanese lijfwacht had opdracht fekregen speciale aandacht te schen en aan de bewaking van zijn zoontje. Faroeks vrienden waren veront waardigd over de mededeling van Narriman's moeder te Genève, dat zij en haar dochter niet voldoende geld hadden. Narriman zou een aanzienlijke som gelds ontvangen hebben by haar ver trek Faroek, zeiden zij. begint thans te kalmeren na de „opperste vernede ring van dit vertrek". Amerikaanse bladen melden, dat een juwelier uit New York een mil- lloer dollar poogt te innen voor aan Faroek geleverde juwelen, welke door de Egyptische staat in beslag zijn ge nomen. 81,4 millioen voor Rampenfonds Tot Zaterdagmiddag was in het na tionale rampenfonds een bedrag van 31.4 millioen gulden gestort. Dat be tekent ten opzichte van Vrijdag een vooruitgang van vier ton. De radio-actie „Beurzen open, dij ken dicht" heeft tot nu toe in totaal f 3.660.934.57 opgebracht. Tijdens het programma dat Zaterdagavond te En schedé werd uitgezonden, kwam een bedrag van f 1.060.022 binnen. Hierbij was een gift van de gemeente Henge lo (O.) ten bedrage van een half mil lioen gulden, dat is ongeveer f 10.— per inwoner. Dit bedrag was bijeen gebracht door een collecte, door par ticuliere giften en door inzamelingen en giften van fabrieken en bedrijven. De gemeente-ontvanger van Hengelo kwam met een der wethouders voor de microfoon om het geld aan te bie den. Politie kwam per fiets Milifair ontvluchtte zwemmend Een Bolswarder beroepsmilitair, die na verlof regelmatig weigerde naar zyn garnizoen terug te keren, heeft de politie voor een zware taak gesteld. By een ontvluchting aarzelde hji niet een brede vaart in te duiken en naar de overzijde te zwemmen, terwijl hij zich al zwemmend van de meeste kle ren ontdeed. De politie zwom hem niet na.-.-.. De militair,V., moest reeds vijf maal door de politie naar zijn garni zoen worden teruggebracht Ook gaf hij geen gevolg aan de oproep om met 1 Februari bij de ramp te helpen. In afwachting van net vonnis van de krijgsraad bevond V. zich te Ossen- drecht in voorarrest, maar hij wist te ontsnappen. Kort daarna werd hij door de politie te Bolsward gesigna leerd, maar bij de achtervolging aook Y- eerst in een gracht en vervolgens in een brede vaart, om te ontkomen. Nabij het dorpje Burgwerd, .vaar hij vrijwel naakt arriveerde, kreeg V. droge kleren van een boer en gaf zich vrijwillig over aan de politie, die versterkt per fiets arriveerde. DE VERWACHT: SCHRAAL WEER. z,oanig maar schraal weer. Mati ge tot vrij krachtige wind tussen Oost en Zuid-Oost. Iets hogere temperatu ren dan gisteren. ZON EN MAAN. 17 Maart. Zon: op 6.51 onder 18.47 Maan: op 7.06 onder 22.18

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1