Setioiiwse boeren wensen herverkaveling ic L m ss WALCH ZUID-BEVELAND EREN IN BRUINISSE WORDEN DE HUIZEN SCHOONGEMAAKT NOORD ZEELAND ZEEUWSCH-VLAANDEREN Plaatselijk mad -f M 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 14 MAART 1953 BOEREN WORDEN VOORGELICHT. Ir. Geuze: „Tholen heeft recht op integrale schadevergoeding In de afgelopen dagen hebben de Rykslandbomwoorlichtingsdienst en de Dienst voor Landbouwherstel hun voorlichtingsbijeenkomsten voor de gedupeerde Zeeuwse boeren voortgezet. Uit de grote opkomst naar deze vergaderingen op Tholen en Schouwen-Duiveland mag ook zeker geconstateerd worden, dat de boer zyn verantwoordelijkheid bewust is. Behalve de herstelmaatregelen en -financiering, welke besproken werden door de rykslandbouwconsulent voor de Zeeuwse eilanden, ir. O. W. C. van Beekom en de inspecteur voor Landbouwherstel, ir. J. Post, resp. ir. L. Eelkema, kwamen op diverse vergaderingen ook tal van andere belangwekkende punten naar voren. In de bijeenkomst te St. Maartens dijk, waai- tweehonderd Thooise boe ren aanwezig waren, hieid ir. M. A. Geuze ten openingsrede, waarin hij met de meeste nauruk liea-haaide dat de boeren recht menen te hebben op integrale schadevergoeding. Men kan een gebied als Tholen nièl vooi de tweede maal in korte tyd zo veel schade laten lijden. Wanneer geen volledige schadevergoeding wordt gegeven, zal dit volgens ir. Geuze leiden tot een blijvende econo mische neergang op dit eiland. En dit kan nooit de bedoeling van de Over heid zijn. Ook stelde deze spreker de schuld vraag t-a.v. de dijken aan de orde. Naar zijn mening treft de polderbe sturen geen schuld. Wanneer men be denkt dat bijv de polder Stavenisse nog nooit werd overstroomd, kan hier moeilijk van schuld gesproken wor den Ir. Geuze haalde hierbij een uit spraak van ir. Bruggemah, hoofd van de Prov. Waterstaat in Zuid-Holland, aan. Deze heeft voor zijn gebied ver klaard, dat er naar zijn oordeel nie mand schuld kan worden verweten. Wanneer er een schuldige zou zyn, al dus deze ingenieur in Zuid-Holland,' dan zou ik het zijn, want ik ben belast met het toezicht op de dijken. ,,Dit is mannentaal",, aldus ir. Geuze. Zoutgehalte. Wat het zoutgehalte van de gron den op Tholen betreft, kon op deze vergadering worden medegedeeld dat de C.-cijfers hier zeer variëren, n.l. van 6 tot boven 10. Over het algemeen zullen geen gevoelige gewassen kun nen worden verbouwd. Er zal dus overwegend gerst ingezaaid moeten worden. Plaatselijk zal het hier en daar wellicht mogelijk zijn om bieten, voederbieten en misschien ook een kleine hoeveelheid uien te verbouwen. Dit hangt geheel af van de toestand van de grond. Herverkaveling op Schouwen? Op de vergadering in Zierikzee kon over de zoutcijfers nog weinig worden medegedeeld. Op het eiland Schou wen-Duiveland is totaal ongeveer 1000 ha. landbouwgrond droog. Een belangrijke gedachtenwisse- ling ontwikkelde zich hier naar aan- leiding van enkele vragen van ir- J. D- Dorst, prov. voedsclcommissaris. De mening werJ namelijk gevraagd of de Schouwse boeren een herverka veling zouden wensen, hetgeen dus inhoudt een ruilverkaveling en ee" sa nering van kleine bedryven. Dit laat ste door overplaatsing van een aantal bedryven naar de Zuiderzeepolders. Over het algemeen bleek men voor herverkaveling te gevoelen, zodat in overweging werd gegeven, deze wen- Kadervergadering C.N.V. te Middelburg De voorjaars-kadervergadering te Middelburg van het Chr. Nat Vak verbond zal niet, zoals oorspronkelijk was bepaald, hedenmiddag worden gehouden, doch op Dinsdag 24 Maart in het C.J.M.V.-gebouw aan de Sin gelstraat, 's avonds te 8 uui'. Gesproken zal worden over: ..Grote problemen van deze tijd." Daarbij komen aan de orde bet huurvraag- stuk, de werkloosheid en werkgele genheid en de morele werklozenzorg en het sociaal-paedagogische Wérk. sen bjj de regeringsinstanties kenbaar te maken. Na de ex-varingen van 1945 bij de aankoop van rundvee, bleek men op deze vergadering ook voorstander te zijn van een schadevergoeding voor het rundvee in natura, zoals dit des tijds op Walcheren heeft plaats gevon den. Ook ten aanzien van dit punt zul len de betrokkenen zelf actief dienen te zijn. Bijeenkomsten van een zelfde strekking werden voorts nog ge houden te Zonnemaire en Haam stede. In laatstgenoemde gemeen te werd o.m. de klacht geuit dat de Burgh- en Westlandpolder (450 ha.) behoed had kunnen worden voor overstroming, wan neer op 1 en 2 Februari tijdig maatregelen waren genomen, om een klein gat in de Meeldijk te dichten. In het drooggevallen Baarland blijkt het zoutgehalte van de land- en tuin- bouwgronden niet mee te vallen. Dit werd medegedeeld in een Donderdag avond in'het Verenigingsgebouw ge- houden druk bezochte voorlichtings bijeenkomst. De rykslandbouwconsulerit, dr. ir. C. W. C. van Beekom, besprak hier de herstelmaatregelen voor dé gronden, ir. L. Eelkema de financiering, terwijl de rijlcstuinbouwconsulent, ir, W. van Soest, de aspecten voor de fruitteelt belichtte De gevoelige kersen- en pruimenbomen kunnen wel als verlo- en worden beschouwd. Voor de appel en perenbomen bestaat nog hoop. De gevolgen van dé inundatie openbaren zich in een langzaam voortschrijdend tempo, zodat nog weinig definitiefs kan worden gezegd. Wanneer de bo men het dit jaar goed mochten doen, is er kans dat zij behouden blijven. Van het kleinfruit zijn de bessen zeer gevoelig. Groslijst P.v.d.A. Middelburg In een onder leiding van de heer A. J. Berenpas gehouden ledenvergade ring van de afdeling Middelburg der P v. d. A werd met het oog op de a.s. raadsverkiezing een verkiezingscom missie samengesteld. Als afgevaardig den naar het op 26, 27 en 28 Maart а.s. in Den Haag te houden congres van de partij werden aangewezen de heren mr. dr. N. Bolkestein en P. H. Geers. Er volgde een uitvoerige bespre king over het door een breed samen gestelde commissie gegeven advies over de vast te stellen candidatenlijst vooi: de a.s, verkiezing. De groslijst, waarover nog een referendum onder de leden zal'worden gehouden, wetM als volgt samengesteld: 1. A. J. Be renpas, 2 jhr mr T. A- J. W. Sehorër. 3. I. van Loo, 4. mevrouw A. J P. C. de Vlieger-de Vlieger. 5. P H. Geers. L. J. Breel, 7 M. A. L. Hubrortse 8- drs. Th J. Westerhout, 9. J. Goos- sen, 10 G J. Rijnten ,Tr.. 11. J. Jonker: 12. A. Flierman. 13. W. Don, 14. me vrouw J. M. van Bnven-Woudstra. 15. W B. Lagendijk. 16, mevrouw M van Loo-van Loo. 17. S. A- Wond er gem, 18 J. J. de Reij. De heer L. J. Geers is niet meer candidaat gesteld omdAt hü dit jaar de 65-jarige leeftijd zal bereiken. Gymnasiiekuitvoering te Domburg De gymnastiekvereniging „Dom burg" gaf in Tramzicht de jaarlijk se uitvoering, welke geopend wérd door de voorzitter en leider, de heer P.-v. d. Velde. De tweede voorzitter de heer J. Maas bood als blijk van waardering aan de leidsters mevr. Schelling en mej. A. v. d. Welle en aan de heer v. d. Velde respectieve lijk een radiotafel, een boek en een rooktafel aan. Het programma, dat vlot werd afgewerkt, vond bij de toeschouwers een goed onthaal. De opbrengst van de in de pauze ge houden verloting kwam ten goede aan het Rampenfonds. School met de Bijbel hield jaarvergadering De vereniging „De school met de Bijbel" te Ovezande vergaderde onder voorzitterschap van ds. R. Das. B1Q- kens de jaarverslagen was 1952 voor de school gunstig geweest; het ene leslokaal onderging een belangrijke verbetering en er werden plannen ge maakt voor het verbeteren van het andere, dat. waarschijnlijk nog dit jaar aan de beurt zal komen. De heren G. J. de Jager en P. Bakker werden als bestuursleden herkozen. De ouder avond zal op 29 Maart a.s. worden ge houden. De begroting voor 1953 sloot met. 100Ö,- aan uitgaven en inkom sten en een post onvoorzien van 140. Tijdelijk hulppostkantoor opgeheven. Met ingang van Maandag 16 Maart wordt het tijdelijk hulppost kantoor in het gebouw van de Bree- de Watering Bewesen Yerseke aan de Grote Markt te Goes opgeheven. Eindles cursus veevoeding. In gebouw „Irene" te 's-Heer Abts- lterlce werd de eindles gegeven van de cursus voor veevoeding, welke was georganiseerd door de afdeling 's-Heer AbtskerkeNisse van de L. J.G. Het diploma werd uitgereikt aan: A. van den Bos, D. Braamse, P. Buij- ze, FA. van Gilst, A. de Jonge, J. Markusse, Q. A. Remijnse, J. Tol- %pck en M. S. Tolhoek, allen wouen- Kopmels, C. R. Nieuwenhuyse, J. P. Nijsse en J. Verburg, wonende te Nisse en Jac. Nieuwenhuijse te 's-Heer Arendskerke. RAAD KAPELLE Subsidie-voorwaarden voor kleuterscholen Dezer dagen kwam, zoals gemeld, de raad van Kapelle in open bare vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgemeester H. G. van Suylekom. Nadat de voorzit ter in het kort de overstromings ramp gememoreerd had, werd een minuut stilte betracht ter nagedach tenis van de slachtoffers uit de ge meente. Tot leden van de commissie tot 't na zien van de rekening van het Burger lijk Armbestuur '51 werden benoemd de heren J. de Jager Joz., A. de Waard en L. de Koeyer. Van de heer S. Rottier zal 6700 vierkante meter grond worden aan gekocht voor de som van 6700.— voor bouwterrein. Bij de vaststelling van de verorde ning regelende de voorwaarden waar op aan bijzondere kleuterscholen sub sidie uit de gemeentekas wordt ver leend, zag de heer De Koeyer (C.H.) in deze maatregel niets anders dan een administratieve rompslomp waarmee de kleuterscholen worden bezwaard. De heren A. de Waard (S.G.P.) en F. van Hoorn (V.V.D.) zouden gaarne enkele wyzigingen zien aangebracht. Een voorstel dien aangaande werd met 8 tegen 3 stem men verworpen. Bij de goedkeuring van de verordening wenste de heer L. de Koeyer (C.H.) geacht te wor- zL t* 's-Heer Abtskerke, aan S. L. den tegen te hebben - - P.Z.E.M. nam afscheid van ,,hulpactiepersóneeï'-. De directie van de P.Z.E.M. orga niseerde een afscheidsavond voor de van diverse zusterbedryven en G.E. B.'s geleende hulpkrachten, die sinds begin Februari medewerkten aan het herstel van de electriciteitslevering aan de getroffen gebieden op Walche ren en Bevel and. directeur, ir. T. MIchielSen, bracht deze „hulpactiemensen" dank voor de zéér gewaardeerde hulp, dié onder vaak moeilijke omstandigheden spontaan werd verleend. Spr. over handigde als blijk van waardering aan alle monteurs een lepeltje met het wapen van Zeeland. i Na dit meer officiële gedeelte, brachten leden van de personeelsver eniging onder de beproefde leiding van de heer B. de Tonge een uitster kend cabaretprogramma, dat zeer in de smaak viel. De voorzitter van déze vereniging, de. heer C- van Hoelc, sprak een slotwoord, waarna nog eni ge gasten een woord van dank uit spraken voor de prettige wijze, waar op zy in Zeeland waren ontvangen;'-; Openbare verkoping In „De Zwaan" te Souburg wérd door notaris J, L. v. d. Harst uit Mid delburg een openbare verkoping van onroerende goederen gehouden. Een huis met er£ en tuin aan de Visodeweg werd voor f 2980.— het eigendom van de heer L. Arendse te Souburg en de heer Kwekkeboom uit Nieuw- en St. Joosland kocht voor f 1695.— een huis met erf en tuin aan de Visodeweg 3. Eenzelfde perceel aan de Visodeweg 5 werd voor f 2290.— verkocht aan de heer J. Suurmond te Souburg en de landbouwschuur naast deze woning werd voor f 1640. gekocht door de heer B. Koole Sr. te Souburg. Een huis met erf en tuin aan de Wilhelmi- nastraat 4 tenslotte, werd voor f.- 5000 toëgewezeh -aan :dé"h'eer L. Vëvhage uit Souburg •- Mr. P. W Meylinlt, notaris te Mid delburg. heeft Vrijdagmiddag in Oost- Souburg publiek verkocht het huis met tuin Oranjeplein 43 (:3,32 are) voor 2810, het huis met tuin Middel burgse straat 6 (1,76 are) voor 2950 en het huis met tuin Vlissingsestraat 62 (2,31 are) voor 1500. Raad Si. Laurëns komt bijeen. De gemeenteraad van St. Laurens komt Dinsdagmiddag bijeen. Aan de órde komen o.a. de gemeentebegrb- ting-1953 en een wijziging van de sa- larisverordening voor het gemeente*- personeel. Koudekerke bereidt zich voor op het badseizoen. De Vereniging voor Vreemdelingen verkeer te Koudekerke kwam jn jaarvergadering bijeen onder voor zitterschap van burgemeester J. L. Dregmans. De secretaris gewaagde in zijn jaarverslag van een goed jaar, behal ve voor de consumptietenten op het, strand. Op voorstel van het bestuur' werd besloten tot herstel over té1 gaan van de in de stormnacht weg geslagen trappen en in verband daar--' mede de aanleg van een plateau bij Dishoek voorshandsop te schorten.: De opgebroken bestrating, liggenöë langs de voet van de duinen, zal van een puinverharding worden voorzien, opdat een verbinding wordt verkre gen van de Verlengde Dishoekse weg naar de Galgeweg. Met deze werk zaamheden werd reeds een aanvang gemaakt. Het strand heeft niet ge leden. De rekening over 1952 werd vast gesteld met eer batig saldo van ruim 800. De begroting voor 1953 werd goedgekeurd en men bepleitte de aanschaffing van meer reddingsma teriaal en de plaatsing van enige straatlantaarns. Gewond door valpartij met bromfiets. Op de Koudekerkseweg reed mevr. H. uit Koudekerke op een bromfiets met achterop haar 3-jarig dochtertje. Naast haar op een gewoon rijwiel reed een zesjarig dochtertje. By de brug over de tankval kwamen beide fietsen met de trappers tegen elkaar, waardoor het drietal: kwam te vallen. Mevr- H. liep enkele lichte schaaf wonden op, maar het jongste meisje werd v'ry ernstig aan het hoofd ge wond en bleek een hersenschudding te hebben opgelopen. Z.L.M.-vergadering in Oöstkapelle Onder leiding van de heer K. de Buck hield de Z.L.M.-afdeling te Oöstkapelle haar jaarvergadering. De voorzitter herdacht de-slachtof fers van de watersnood en dankte alle leden voor de spontaan geboden hulp, zowel financieel als door het onderbrengen van geëvacueerd vee. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester getuigden van een voorspoedig verenigingsjaar. Het aantal leden groeit gestadig. Na enkele mededelingen werd de film „Langs ongebaande wegen" en „Landbouwjournaal 1952" vertoond. Oneerlijk meisje aangehouden Wie een put graaft Donderdagavond heeft de politie te Bergen op Zoom aangehouden de 21- jarige mej. J. P. uit Oud-Vossemeer, die zich schuldig had gemaakt aan oplichting. Zij verbleef ten tijde van de watersnood in Bergen op Zoom, zodat ze niet geëvacueerd of getrof fen is. Maar toch ging ze naar het evacuatiebui-eau en meldde zich als evacué, met het gevolg, dat ze een grote hoeveelheid textielgoederen kreeg toegewezen. Een arbeidster, die werkte op de fabriek waar J. P. ook werkzaam was, beledigde ver dachte, door haar „dief" te noemen. Prompt daarop diende deze bij de politie een klacht in wegens beledi ging. In verband met deze belediging werd de arbeidster verhoord, waarbij aan het licht kwam, dat verdachte inderdaad ten onrechte goedex-en had itvangen. Mej. P. werd ingesloten t is gistèren voor de officier van justitie te Breda voorgeleid Bruinisser haven wordt miskend Doordat steeds meer gaten in d« Oude Dyk bij Bruinisse worden ge dicht, is het water in korte tijd aan zienlijk lager geworden, dan aanvan kelijk werd verwacht. Velen maken op het ogenblik dan ook dankbaar gebruik van de gelegenheid om de drooggevallen huizen provisorisch schoon te maken of in elk geval van het overtollige slib te ontdoen. Hoe wel de bewoners dus thans zelf aan het herstel kunnen deelnemen, blijft de behoefte aan de schoonmaak ploegen uit Gorssel bestaan en ook de hulp welke door de gezinsver zorgsters wordt geboden blijft wel kom, daar juist in de droogvallende woningen zeer veel wérk te verrich ten valt. Het leven in Bruinisse komt lang zamerhand weer opgang. Een tweede aggregaat kwam de capaciteit van de electriciteitsvoorziening verhogen, wateraanvoer geschiedt per tank schip waarby de mist nogal eens sto ring veroorzaakt. De bakkers zorgen in eigen bakke rijen weer voor dé broodvoorziening in de noodwinkel heeft men keuze Herverkavelingswerk hervat Na de storm van 1 Februari was het herverkavelingswerk in de Hollaire- polder op Tholen komen stil te liggen De arbeiders, die bij de herstelwerk zaamheden aan de dijken gemist kun nen worden, hebben het werk thans hervat. Dijkgraaf benoemd. By K.B. is benoemd met ingang van 12 Juni 1953 tot dijkgraaf van het waterschap Sint Annaland, A. J. Bie- rens, te Sint Annaland. Lek in waterleidingnet van Tholen. In Poortvliet is er een lek ontstaan in de hoofdbuis van de waterleiding Doordat de waterstand nog te hoog is om de buis te repareren, heeft men thans een noodleiding aangebracht, hetgeen echter tot gevolg heeft, dat er thans minder druk op het net kan worden gegeven. De vrijwillige brandweer te St. Anna land hield een oefening in de Westelijke - - Achterweg. De brandweerlieden waren I !?oed gemaakte en goed (door El.se in uniform, terwijl het materiaal uitste- I Gerhart, Curd Jürgens, e.a.vertolkte kend voldeed. speelfilm „Afscheid in Wenen". FILMS IN ZEELAND Walter Mitty is terug. Nimmer tevoren en nimmer daarna heeft uaimy Kaye een film gemaakt, die ook maar in de schaduw kon staan van „Het verborgen leven van Walter Mitty", de filmversie van Turpers be roemde short-story, welke slechts en- icele pagina's druks beslaat. Dit intel ligente en spirituele gegeven bood Kaye de mogelijkheid om zijn talent volledig te benutten en het resultaat is zo sprankelend-geestig, zo vol rake typeringen, dat men er meermaien met dezelfde vreugde van kan genie ten. Daarom was het geen kwaad idee om dit filmwerk nog eens in reprise te brengen. (Electro, Middelburg). Onder de minder geslaagde, som migen wellicht afschrikkende titel .,Het kind der zonde" verbergt zich een uitstekende Franse speelfilm, „Le gargon sauvage", waar-van het boei end verhaal zich afspeelt aan de zelf kant van Marseille. Madeleine Robin son laat er gevoelig spel in zien en het optreden van de kleine Pierre Mi chel Beck is een aangename verras sing. (Alhambra, Vlissingen). Luxor te Vlissingen brengt een pitti ge Engelse thriller, „Het lot speelt met mr. Denning", waarin John Mills en Phyllis Calvert de hoofdrollen ver vullen en in het- Grand-theater te Goes gaat thans de wat melodramatische, WERKKLEDING.. Langer De Februari-prijswinnaa.s zijn le prijs; Wilma v. d. Horst, Haarlem; 2e prijs: Jessy Hertogh, Sittard; 3e prijs. L. 5 hoonb els, Schoonebeek; 4e prijs. Marletje Noordink, Haaksbergen; Deze en de overige prijzen -rerden inmi ddels aan de betreffende winnaars toe gezonden. uit allerlei kruidenierswaren en wa meer tot de branche van de gezamen lijke kruideniers behoort, de slagers zorgen voor vlees en broodbelegging en de twee kappers, samenwerkend in 'n droog huis óp de haven, hebben behalve dan de eerste week, nu al die tijd al gezorgd, dat men „a la minute" geknipt en geschoren kan worden. Jammer dat velen, buiten Schou wen-Duiveland nog niet beseffen, dat Bruinisse, dat al vier eeuwen aan diep water ligt reeds in 1900 een tramwagen kreeg en een dertig jaar later een vluchthaven, terwijl de Bruinisser haven zeker ook al enkele eeuwen oud is. Evenals voorheen worden goederen voor Bruinisse be stemd, toch via Zierikzee gezonden. De verbinding Bruinisse-Zierikzee is echter juist de minst ideale die men zich denken kan. Het is op het ogenblik eenvoudiger bv. van Bruinisse naar Groningen te reizen dan naar Zierikzee, althans zolang de ha'vendijken niet zijn gedicht. Veel belangstelling voor Oostburgse Ambachtsschool Leerlingental steeg in de laatste jaren De?'" J slag bachl Dezer dagen verscheen het jaarver- 1952 van de hereniging „De Am- tsschool voor Oostburg en omstre ken'. Uit dit jaarverslag blijkt dat de be langstelling voor deze technische school in de gehele streek sterk toe neemt. Het aantal leden steeg b.v. van 37 tot 123 en het aantal bezoekende leerlingen vertoonde de laatste jaren een belangrijke styging- Zo werden b.v. in 1947 nog maar 39 leerlingen toegelaten en in 1951 en 1952 n.l. 68. Het aantal leerlingen dat dit jaar met ingang van 1 April zal toegelaten worden schijnt echter beneden de verwachtingen te biyven. Een verzoek aan de Kroon om me dewerking bij het organiseren van een cursus landbouwwerktuigen werd he laas afgewezen om de hieraan verbon den financiële consequenties. Dit is daarom zo betreurenswaardig, omdat West Zeeuwsch-Vlaanderen de groot ste „combine-dichthcid" bezit en vele grote bedrijven tot volledige mecha nisatie zijn overgegaan. Aan 13 timmerlieden en 40 bankwer kers kon een diploma uitgereikt wor den. Voor de avondcursus meldden zich 91 deelnemers. Tegenover- een bedrag f 77.365.06 aan uitgaven voor de dag school staat slechts een inkomsten totaal van f 7-157.71; voor de avond school bedragen deze getallen, ont vangsten f 1078.78 en uitgaven f 6688.73 „O.K.K." te Schoondijke kampt met interne moeilijkheden De muziekvereniging „Oefening Kweekt-Kunst" te Schoondyke, die onder voorzitterschap van de heer I. Luteyn haar jaarvergadering hield, heeft met interne moeilijkheden te kampen. Het aantal donateurs blijft te gering. Er is elk jaar een tekort, dat gedekt moet worden uit een thans gelukkig nog bestaande reser ve, die evenwel bestemd is voor aan schaffing van instrumenten en ande re buitengewone uitgaven. Boven dien is er een te klein aantal werken de leden, die de repetities niet altijd trouw bezoeken en zeer weinig jon- ~e muzikanten worden lid. Desondanks zyn de prestaties van 0. K K. behoorlyk, mede door de successen door de gebroeders P. A. en A. P. v. d. Walle en de goede lei ding van de directeur, de heer A. J, Luteyn. Na het jaarverslag van de secretaris, de heer A. J. de Klerck, bracht de penningmeester, de heer J. 1. van Male verslag uit. Er was een nadelig slot van 87.45. De ver eniging zal deelnemen aan het op Hemelvaartsdag te houden concours te Zaamslag en een internationale wedstrijd te Pulle bij Antwerpen. De bestuursleden, de heren A. J. de Klerck, A. J> Versprille en W. P. de Zwart werden herkozen. RAAD AARDENBURG. Tweede sportterrein wordt aangelegd. Aan het begin van de Vrijdag ge houden raadsvergadering te Aarden burg, memoreerde burgemeester J. M. A. C. van Dongen, dat het juist acht jaar geleden was, dat koningin Wilhelmina te Eede op vaderlandse bodem terugkeerde. Vervolgens werd de ramp gememoreerd en dank gebracht aan degenen die zich tij dens en na de ramp verdienstelijk hebben gemaakt. De voorzitter deel de daarna mede, dat de Heidemy. een aanvang heeft gemaakt met de aan leg van het tweede sportterrein. Be sloten werd een bydrage te verlenen aan de commissie voor b.l.o. te Mid delburg. De subsidie, gevraagd door de Centrale Kath. Militaire tehuizen werd geweigerd. Voor de openbare school werden vyf nieuwe schoolban ken aangekocht. De raad besloot zes nieuwe huizen, welke in Eede zijn gebouwd in de Nieuwstraat, over te nemen. Tenslotte werd bepaald, dat de be planting van het Verloren Kostje in het voorjaar zal geschieden. Ongelukkige val van bromfiets De heer de B. kwam te St. Jan steen net zijn bromfiets zodanig te vallen, dat doktershulp noodzakelijk bleek. Het slachtoffer moest naar het ziekenhuis te Hulst vervoerd worden. Bus botste tegen personenauto Tengevolge van de mist kwam een bus van de Z.V.T.M. bij Zaamslag in botsing met een personenauto. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. De bus en de luxe auto liepen enige materiële schade op. Het ontwikkelingsplan te Vlissingen besproken Tijdens een ingelaste cursusavond van de Vlissingse Bestuurdersbond, welke werd gehouden in het gebouw van de A.NM.B. te Vlissingen, sprak de directeur van het E.T.I. in Middel burg, drs. M. C. Verburg, over het ontwikkelingsplan voor de provincie Zeeland bezien in verband met de be volkingsproblemen en met de indus triële mogelijkheden. Na te zijn inge leid door de voorzitter van de V.B.B., de heer K. van Wagtendonk, ging spr. uitvoerig in op verschillende aspecten van het plan, waarbij hy als zijn me ning te kennen gaf, dat het plan on veranderd van kracht kan blijven, ook nu na de overstromingsramp. Het zal echter voor verschillende gebieden wel enige wyzigingen moeten ondergaan en de uitvoering ervan zal zeer waar schijnlijk aanzieniyke vertraging on dervinden. De heer Verburg zette verder doel en ontstaan vna het E.T.I. uiteen en gaf o.m. nog een overzicht van de ont wikkeling der bevolking in Zeeland sinds 1880 en de oorzaken van de hui dige moeilijke toestand, waar het de werkgelegenheid betreft. Ook het drie-eilandenplan werd in verband met de ramp nogmaals van alle kan ten bekeken.Sprekende over vergoe ding van de aangerichte schade ver- klaarde spreker tenslotte, dat kan worden gedacht aan Rijksmaatrege len om te komen tot b.v. een betere ontwikkeling van het recreatiege bied op Schouwen, hetgeen vöor Noord-Zeeland als gevolg kan hebben, dat naast de reële schade ook de ex- ploitatieschade op 'n langere termnn automatisch zou worden vergoed. Minister -fner vrachtauto naar Schelphoek. Zoals wy reeds i-» onze. vorige edi tie berichtten, heeft dè minister van verkeer en waterstaat, mr. J Algera, Donderdag een werkbezoek aan Schouwen-Duiveland gebracht. Wij vernemen over dit bezoek nog de vol gende aanvullende bijzonderheden. De minister werd vergezeld door de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in Zeeland, ir. Th. Heyblom. Eerst werd per boot een vaartocht gemaakt van Anna Jacoba langs de Zuidkust van het eiland naar Burgbsluis. Vandaar- reed men in een vrachtauto naar de Schelphoek. Te Zierikzee werd in 's Lands kamer een bespreking gevoerd en vervolgens ging het per boot weer naar Anna Ja coba. De minister aanvaardde hier de terugreis naar Den Haag. Advertentie dekken volkomen Uw behoefte aan nieuws en voorlichting. De NRC be steedt minder ruimte aan gebeurte nissen van plaatselijk belang, doch veel meer aan gefundeerde hoofd artikelen, gericht op landsbelang, aan parlementaire verslagen en over zichten, eigen buitenlandse corres pondentie, kunst, kerk en onderwijs, wetenschap en techniek. 's Zaterdags een lijvige krant met belangwekkend, leerrijk en onder houdend bijvoegsel. Vraag ile b/IW, 14 dagen gratis op proef NIEUWE ROTTERDAMSE COURflNT P.v.d.A.-afdelingen kwamen bijeen. In ,,'s Lands Welvaren" te Ter- neuzen kwamen de afdelingen Ter- neuzen en Sluiskil van de P. v. d. A. in gecombineerde vergadering by- een. Voor de a.s. raadsverkie zingen werd de grosiyst als volgt samengesteld: M. de Vos, S. W. Hen ry, M. L. van Liere, A. Jansen, M. F. Dieleman, R. Hol, B. Burger, me vrouw M. J. van Driel- Vermeulen, L, F. du Bois, J. Hofman, Jac. Meeu- sen, J. M. Hamelink en J. A. Slock. Bij de rondvraag werd nog uitvoe rig van gedachten gewisseld over enkele gemeentelyke aangelegenhe den zowel voor Terneuzen als voor Sluiskil, waar-bij o.m. door de verga dering de wens naar voren werd gebracht, dat met het oog op de achter ons liggende stormramp, zou worden bevorderd, dat men zo spoe dig mogelijk met het dempen van de vissershaven te Terneuzen zal be ginnen. Voor wat betreft het ge vaarlijke punt by het postkantoor werd medegedeeld, dat maatregelen in uitvoering zijn ter beveiliging daarvan. Verder werd gewaarschuwd tegen tendentieuze berichtgeving voor wat betreft de vermeende ach terstelling van Sluiskil. De raads fractie Sluiskil van de P. v. d. A., die voltallig aanwezig was, gat bij monde van zowel wethouder M. de Vos als van de fractievoorzitter, de heer S. W. Henry, de verzekering, dat zowel in het verleden als in de toekomst de belangen van Sluiskil naar vermogen door de fractie zyn of zullen worden behartigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 4