Kruiningens raad besprak zijn rampspoed en zorgen Regering en bedrijfsleven zouden moeten samengaan De wereldreis van JIMMY BROWN JOANNA'S DIEFSTAL PACHTPRI ISBEHEERSING MOET BLIJVEN BESTAAN ZATERDAG 14 MAART 1953 P R O V I N C 1 A L E Z E B U W S E C O R A N T ERGER DAN RAMMEKENS „Geheel Nederland moet van onze nood doordrongen worden HANSWEERT, Vrijdagmiddag. Aan de sluizen van Europa's druksi bevaren kanaal heerst grote bedrijvigheid. De schutkolken vullen ziel» onophoudelijk met schepen, de douanemensen en alle andere werkers rond de sluizen doen weer hun gewone arbeid en aan de Westkant her innert weinig meer aan de rampnacht van 1 Februari, toen ook in dit dorp de noodklok luidde voor het gevaar, dat gelukkig nog bezworen kon worden. Achter in het dorp, in de consistoriekamer van de Ned. Herv. kerk, is de gemeenteraad van Kruini ngen voor de eerste maal na de ramp in vergadering bijeen. Alle raadsleden zijn aanwezig, ook het van huis en haard verdreven lid Burkunk, die de omslachtige reis van Ter- neuzen moest maken. Burgemeester M. Vogelaar begint met een excuus dat deze vergadering eerst thans gehouden wordt. Hij had het een paar weken eerder willen d~en, doch ziekte belette het hem. Nog tekeenen de sporen van de ziekte en de grote inspanningen van de af gelopen maand zich op zijn gelaat af, wanneer hij opstaat om de raad toe te spreken. Hij herinnert aan het rjte leed dat over deze gemeente gekomen en wijst met diepe deer nis op het verlies van de geliefde do den. Drie en dertig namen van slacht offers, die reeds zijn begraven, wor den opgesomd. Daarna volgen nog de namen van negen en twintig vermis ten. De raadsleden staren stil voor zich uit. Het zijn vele bekende namen die hen in de oren klinken. „God sterke de achtergeblevenen, die hun dierbare doden betreuren", zo ver volgt de burgemeester, waarop met enkele ogenblikken stilte deze slacht offers staande herdacht worden. Dan gaat burgemeester Vogelaar verder en hij wijst op de zware zor gen van de gezinnen die van huis en haard verdreven zijn. Hij doet op hen een dringend beroep om het zo goed mogelijk met hun kwartiergevers te vinden, doch wekt ook deze laatsten op om te helpen, een lichtstraal te laten vallen in de zwaar beproefde levens van de geëvacueerden. Naast droefheid is er ook reden voor dankbaarheid. Dankbaarheid voor de vele ondervonden hulp by de redding, dankbaarheid tegenover het Vorstenhuis voor de betoonde belangstelling. Prinses Wilhelmina en Prins Bernhard brachten reeds een bezoek, doch Kruiningen koestert de vurige hoop dat ook Koningin Juliana een bezoek aan deze zwaar getroffen gemeente zal brengen. Dank brengt de burgemeester ook o.m. aan de Commissaris der Konin gin en de leden van Ged. Staten. Vele hoge functionarissen bezoch ten reeds dit geteisterde gebied. De burgemeester hoopt dat deze hoog- gewaardeerde belangstelling door rachtdadige medewerking zal wor den gevolgd. Velen van hoog tot laag in deze gemeente hebben dag en nacht -ge zwoegd. „Wij hebben niet aan angst en vertwijfeling toegegeven, doch ble ven samen standvastig en met grote bewondering en ontroering hebben we mogen constateren, hoe dicht we bij elkaar staan." Veal hulp. Na deze rede geeft de burgemees ter een overzicht van wat nè. 1 Fe bruari in Kruiningen is verricht. Veel, zeer veel moest er in de afge lopen weken geregeld en geïmprovi seerd worden. De Amerikaanse dukws, die belangrijk werk deden, zijn sinds 11 Maart naar hun basis in Duitsland teruggekeerd. Met de scholen, grotendeels ondergebracht in Goes, gaat het naar omstandig heden goed. De leerkrachten zyn daar ingeschakeld. Met grote waardering en dank baarheid vertelt burgemeester Voge laar verder van de adoptie door Apeldoorn. Helaas kan er nog niet veel worden gedaan, doch betekent de adoptie nu reeds een grote more le steun. Om deze hulpverlening straks met Apeldoorn te regelen wordt op voorstel van de burgemees ter een commissie benoemd, bestaan de uit de heren W. J. L. de Groot, A. van Hootegem en S. Buyze. Ook met het Amerikaanse Ottawa be staat reeds briefwisseling. Er zullen in grote getale plattegronden van Kruiningen worden verspreid, waar op de toestand van vroeger en nu zal worden aangegeven. Want geheel Nederland zal doordrongen moeten worden van de grote nood in Krui ningen. Erger dan Rammekens. Dan spreekt burgemeester Voge laar over het herstel van de dyk. Al denkt men wel eens dat er niets ge beurt, toch wordt er hard gewerkt aan de voorbereidingen. De zaak is echter niet zo eenvoudig, want door het grootste gat stroomt by ieder cy 60 millioen m3 water. Dat is liet dubbele van de hoeveelheid welke destijds by Rammekens binnenvloei- de. De waterstaatsingenieurs kunnen niets met zekerheid zeggen, doch ge hoopt mag worden dat de dijk om streeks Juli/Augustus gedicht zal zyn. Barakken Voordat de mensen, wier huizen verwoest zijn, kunnen terugkeren, zal nog geruime ijd voorbijgaan. Van daar de plannen om, zoals gemeld, een nooddorp te stichten. Wat dit alles zal moeten kosten weet men nog niet, doch het moét gebeuren. „Wanneer men nu op geld kijkt, kan men Kruiningen wel laten zwem men." Ook zullen aan de Zanddijk en de Zouteweg 2 Zwitserse barak kenkampen voor elk 250 dijkwerkers worden gebouwd. Later zullen deze barakken worden gebruikt voor de arbeiders, die cultuurtechnische wer ken moeten verrichten. Binnen 14 dagen moeter. deze barakken ge plaatst worden. Bezorgdheid Hierna komen de raadsleden aan het woord en meermalen komt ook de grote zorg over de huidige toe stand tot uiting. „De dijk moet zo gauw mogelijk dicht, anders schiet er van Kruiningen niets over", merkt de heer Suy (KVP) op. Op een vraag van de heer F. M. Rammeloo (KVP) geeft de burgemeester een uiteenzetting over de alarmering. De heer Burkunk (P. v. d. A.) vindt het 't „toppunt", dat de havenmeester een half uur voordat hij de noodtoestand meldde, nog verklaard had, dat er geen gevaar was. Dat de coupure by de Veerhaven niet gesloten was, vindt de heer Witte (Vrije Lijst) min of meer begrijpelijk. De mensen' die hiervoor moesten zorgen, kwamen reeds om twee uur 's nachts, terwijl het eerst om 5 uur hoog water zou zijn. Men heeft het toen nog gepro beerd, doch het gelukte niet. „We zijn allemaal overvallen", merkt de heer Witte op. B. en W. en andere raadsleden beamen dit. Het raadslid Joh. Griep (VVD) roert nog even de commerciële kant van de werkzaamheden voor het dichten van de dyk aan. Deze nood toestand mag niet uitgebuit worden, doch er moet gewerkt worden „tot en met". Dan sluit de burgemeester deze openbare vergadering. Hij dankt de raad voor de tegemoetkomende hou ding. In een volgende vergadering hoopt hij met meer definitieve gege vens te kunnen komen. N.V.V. wil nationale productie opvoeren. Ter bestrijding van economische rampgevolgen. In de te. Amsterdam gehouden lioofdbesturenvergadering van het N. V-V sprak de voorzitter, de heer H. Oosterhuis, o.m. over de economische gevolgen van de ramp. Hy zei o.m. dat de jaarlijkse stijging van de natio nale productie (3 groter kan wor den door een betere organisatie in het bedrijfsleven. Dit zou een middel kunnen zijn om de economische schok ken, veroorzaakt door de ramp, zo goed mogelyk op te vangen. Het N V V. is verder van oordeel, dat, welke fi- Nc afloop van de voetbalwedstrijd Frankrijk- -Nederlandse professio nals, werden de Nederlandse voet ballers, die een 21 overwinning hadden behaald, op de schouders van ui' elaten landgenoten van het veld nancieringspolitiek de regering ook wenst te volgen, noch de primaire, noch de secundaire werkgelegenheids- politiek, noch dt sociale politiek ver stoord mag worden. Belastingverla ging zou slechts aanvaardbaar zijn, indien dit werkelijk de investerings (industrialisatie)-politiek stimuleert Ten aanzien van de huurverhoginf stelt het N.V V. dat ten le een deel van deze verhoging moet vloeien in ven egalisatiefonds, teneinde door middel daarvan de huren van de na de laatste wereldoorlog gebouwde woningen, waarvan de huur meer dan 145 van die van 1940 bedraagt, zo- veel mogelyk te drukken en dat ten 2e de huiseigenaren meer zorg aan 't onderhoud der woningen dienen te besteden. Ten derde zou compensatie verleend moeten worden voor loon trekkers en voor hen, die sociale uit keringen krijgen. DIRECTEUR JAARBEURS MEENT Ter meerdere bevordering van de exportbelangen Indien het buitenland ^bereid is ons „liet gereedschap" te geven, zullen wij de taak om tot een definitieve verzekering van de econo mische kracht van het land te komen, kunnen beëindigen. Dit betoog de mr. J. Milius, directenr van de Kon. Ned. Jaarbeurs, op een pers conferentie, welke voorafging aan de opening van de zestigste jaar beurs op 17 Maart a.s. De heer Milius brak een lans voor een nog gro ter exportbevordering, speciaal ook in Zuid-Amerika, waar Neder land een goede naam heeft. Hij zeide, dat het nuttig zou kunnen zijn, indien bedrijfsleven en regering de handen eens ineen zouden kunnen slaan. Mr. Milius wees op twee gebeurte nissen, welke voor de jaarbeurs een reden zijn tot oprechte vreugde: het feit, dat de a.s. beurs de zestigste zal zijn en de opening van de nieuwe Bernhardhai. Naast de Leipziger Mes- se is de Utrechtse Jaarbeurs de enige in Europa, welke reeds zestig jaar bestaat. De opening van de nieuwe hal zal geschieden door Z.KH. Prins Bernhanï. In zyn rede noemde spr. het jaar 1948 een keerpunt voor de ontwikke ling van de Nederlandse volkshuis houding. Er werd een mijlpaal be reikt, welke het einde betekende van een periodé. waarin de behoefte aan herstel het voornaamste kenmerk vormde. Na 1948 ging de expansie van het economisch leven op de voorgrond treden Twee factoren accentueerden deze ontwikkeling: het Marshallplan en de industrialisatiepolitiek van de regering, aldus spr. Resumerende kan dus de conclusie worden getrokken, dat ten aanzien van de ontwikkeling van de beroeps bevolking, werkzaam in de industrie, zeer gunstige resultaten zijn verkre gen in de loop van de periode 1948 1953. Minder gunstig zijn de vooruit zichten ten aanzien van de ontwikke ling der investeringen, die naar alle waarschijnlijkheid enigszins ten ach- Mijnenvegers voor N.A.V.O. De Verenigde Staten hebben Vrij dag in het gebouw van de Britse ad miraliteit te Londen een contract on dertekend voor de aankoop van mij nenvegers van Iroot-Brittannië ter waarde van 3.956.000 pond sterling. Het contract maakt deel uit van het „off shore" program van de Ameri kaanse vloot, krachtens welke mili taire goederen buiten de Verenigde Staten worden gekocht. De mijnenvegers zyn bestemd voor landen van de Noord-Atlantische Ver dragsorganisatie. 68. Die zelfde avond nog broeiden Jimmy en Piet Pot lood samen met commissaris Rednose Smith het plan uit, waardoor zij de situatie in Oekoeroewanda en om geving meester zouden kunnen worden. „Ik zal alles wel opknappen, commissaris", zei Jimmy bescheiden, „alleen moet u mij in de stad en in de naaste omge ving van de stad een politiegeleide geven van minstens twee agenten, want anders zou ik hier mijn leven niet zeker zijn". Commissaris Rednose Smith stond op en gaf Jimmy een hand „Dat beloof ik u, meneer Brown", zei hij en uit zijn toon kon men wel horen, hoe ver heugd hij was, dat er eindelijk een einde zou komen aan de plundertochten van de Roekiraki's. Hij zei, dat hij het grootste vertrouwen had in de kunde en de ca paciteiten van Jimmy Brown en Piet Potlood voegde daaraan toe, dat hij dat ook gerust mocht hebben. „Mijne heren", sprak Jimmy enigszins terughoudend, „wij hebben de strijd nog lang niet gewonnen. Die Grauw Grauw is even sluw als gevaarlijk. Éérst moet ik hém onschadelijk maken. Dat is mijn voornaam ste taak. De rest is dan kinderspel. De chimpansees, die hier zitten opgesloten, zijn nu gekalmeerd, maar zet u er één tussen die nog onder de toverban van dit ben- dehoofd verkeert en de hele zaak is weer mis. Het heeft dan ook weinig zin, dat ik het oerwoud intrek om de Roekiraki's stam voor stam toe te spreken en tc be keren. Dat zou mij voor een kort ogenblik wel ge lukken. maar zolang Grauw Grauw en zijn handlan gers er nog zijn, zouden zij binnen een paar dagen weer in hun oude fouten terug vallen. Neen. éérst die Grauw Grauw. Ik hoop hem binnen een paar dagen persoonlijk te ontmoeten". ter zyn gebleven op het gestelde pro gramma. Dit is des te ernstiger, om dat de toekomstige welvaart voor een belangrijk deel aan het volumen van deze Investeringen is gebonden Niet onbevredigend is de ontwikkeling van het productievolumen. De industri alisatiepolitiek moet echter steeds worden geprojecteerd tegen de ach tergrond van onze internationale han delspositie Van belang is in dit ver banc" de vraag of onze industrialisatie directe resultaten heeft afgeworpen ten aanzien van onze export. In de jaren 19461950 maakte de agrarische uitvoer gemiddeld onge veer 48 uit van het totaal, tegen 52 voor de industrie. By bestude ring van de ontwikkeling van de ex- porthocveelheden hl i jkt, dat de Indus triële uitvoer van 19491951 met on geveer 80 steeg, de agrarische ex port daarentegen mpt circa 40 toe nam. Uit betrouwbare bron kon wor den vernomen, dat de industriële uit voer in 1952 ruim 55 van de totale li-tv oer zal bedragen, waaruit de con clusie kan worden getrokken, dat de gunstige tendentie zich ook in 1952 heeft voortgezet. SOCIAAL ECONOMISCHE RAAD ADVISEERT: Wanverhouding bestaat nog De Sociaal Economische Raad (S.E.R.) is van oordeel, dat de be staande vorm van pachtprijsbe- heersing, waarbij door de Grond kamers toezicht wordt gehouden op de maximaa' toelaatbare pacht prijzen, gecontinueerd dient te worden. De in de laatste jaren ze ker niet verbeterde wanverhouding tussen het aanbod van, en de vraag naar landbouwgronden maakt, ter bescherming van de po sitie van de pachter, een dergelijke prijsbeheersing absoluut noodza kelijk, zo wordt gezegd in een door 'le S.E.R. aan de minister van landbouw uitgebracht advies. De vorming van de pachtprijzen zou echter niet gebaseerd mogen zijn op een historisch niveau, noch door fixering van deze prijzen op een his torisch niveau, en evenmin door de pachtprijzen in een bepaalde verhou ding tot een dergelijk niveau te bren gen. Uitsluitend de rentabiliteit van het agrarisch bedrijf zou als criteri um gebru'kt mogen worden. Naar mate deze hoger zou zijn, zou ook de pacht, welke voor de gebruikte grond wordt bepaald, hogpr moeten zijn. In elk geval zal de naehter bij een be hoorlijke exploitatie een redelijke winst moeten kunnen maken Een be heersing van de prijzen van de land- Stamhoofd door Mau-Mau gedord De hoofdman Jozua van de Emboe stair is Donderdagavond Joor een dertigtal loden van de Mau-Mau ge dood. De Mau-Mau leden waren met pistolen gewapend. De hoofdman werd begeleid door twee bedienden, die wisten te ont snappen- De overval vond plaats te Kitsjoe- goe, ongeveer honderd kilometer van Nairobi. Jozua. een aanhanger van de rege ring van Kenia, was op weg naar zijn woonplaats toen hij werd overvallen nmiLUON door Mary Burchell 25. „Nu weten ze niet wat te moeten denken", riep hij by'na woest. „Ver der is het niet gekomen. Ik neem aan, dat je hen ook nu nog even ge makkelijk van je onschuld als van je schuld kimt overtuigen". „Ja, maar alleen jij zou niet over tuigd zyn. En als jij het niet uent mogen ze het evenmin worden. Is het zo niet?" „Als je gelooft, mij te kunnen overtuigen", begon hij, maar brak toen zyn woorden af. Joanna was zelf verbaasd over de vurigheid van haar wens, om in deze strijd de overwinning te hehalen. „Wil je "dan heus, dat ik je overtuig?" vroeg ze. „Als wat je zegd de waarheid Is... „O, dat is het, dat is het!" riep ze, ernstig de handen ineenslaande „Geef me de kans het te bewijzen. Toe, als jeblieft!" Inderdaad was plotseling het denk beeld bij haar opgekomen, dat er geen enkele reden bestond, waarom hij de waarheid niet uit A Uriel's eigen mond zou horen. Hij mocht dan ook hard nekkig besloten zijn om zijn eigen fa milie er buiten te houden, de Morvens hadden voor hem geen betekenis en Auriel's vroegere onvoorzichtigheid evenmin. Een verzoek om geen rucht baarheid er aan te geven zou voldoen de wezen. „Wanneer ga je naar Londen te rug?" vroeg ze nadenkend. „Vanavond". „O, kon ik óók maar meegaan!" riep de arme Joanna, die eensklaps be sefte, welk een lange pijnlijke avond ze nog zou moeten doormaken. „Nu, ga dan met mij mee. Ik heb mijn auto hier". „Maar," aarzelde Joanna, alsof de eenvoudigheid van de oplossing haai ietwat ontgoocheld had, maar ik zou morgenochtend met Sir Henry terug gaan". „Dat hindert niet; bedenk maar een of andere verontschuldiging. In de ge geven omstandigheden zal tante He len er niet op blijven aandringen. Ze is het toonbeeld van tact waar het de narigheden van anderen betreft". „Met andere woorden: Ze zal eruit opmaken, dat ik hen nauwelijks meer in het gezicht durf te zien", zei Jo anna verdrietig. Hij liet deze opmerking voor wat ze was en vroeg ongeduldig: „Welnu, ga je mee?" „Ikgeloof van wel. Kun je me dadelijk naar myn huis brengen?" „Zeker". „En dan binnenkomen en mijn zus ter spreken?" „Behoort dat bij je plan „Het is er vrijwel de hoofdzaak van". „Goed dan", zei hij, haar nieuws gierig aanziende. Zonder gebruik te maken van de haar aangeboden hand, stond Joanna langzaam op. Ze voelde zich stijf en uitgeput, maar haar hart was niel meer zo bezwaard. Alles zou immers heel eenvoudig zijn zodra hij met Au- riel had gesproken. Dan zou hij haai Joanna, moeten geloven en... ook zor gen, dat de anderen haar geloofden En...... ais er nog een sprankje edel moedigheid in hem gloorde, zou hij oneindig veel spijt hebben van het leed, dat hij haar had berokkend. (Wordt vervolgd.) bouwproducten, uitsluitend ter wille van de beheersing van het pachtprys- peil, wordt door de S.E.R. ongewenst geacht. Zou om andere redenen tot het vaststellen var minimum-garan tieprijzen voor landbouwproducten worden overgegaan, dan zouden toch ook de volgende elementen gedekt moeten zijn: 1, een pacht, omvattend de kosten voor de instandhouding van het verpachte, die voor rekening van de verpachter komen, alsmede een letto-inkomen van ongeveer 10 per ha. en 2. een minimum-onderne- mersloon. Omtrent de prijsbeheersing voor landbouwgronden wordt gezegd, dat de meerderheid van de S.E.R. deze zor willen handhaven. Het verschijn sel van de landhonger, dat tot een beheersing van de pachtprijs aanlei ding geeft, rechtvaardigt naar de mening van deze meerderheid ook de beheersing van de koopprijzen. Herverkaveling Walcheren Slot van pag. 1) Natuurlijk kan het voorkomen, dat een landbouwer, die een bepaald stuk grond goed bewerkt heeft, dat moet verlaten en een ander perceel krijgt, dat minder goed verzorgd is, zodat hij eigenlijk opnieuw moet beginnen. Dit is echter inhaerent aan elke herver kaveling. Men moet zich niet doodsta- ren op de situatie van het ogenblik, doch de blik richten op de naaste toe komst. WanneeT nog extra cultuur technische werken nodig zijn. zorgt daar de Herverkavelingsdienst voor. Zo kan een boer thans een perceel worden toegewezen, waarvan hij even schrikt, b.v. omdat er nog een oud stukje weg doorloopt. Hij heeft in ieder geval het vooruitzicht, dat er op korte termijn aandacht aan zal wor den besteed. In dit verband dient nog te worden opgemerkt, dat men toege wezen weidegrond niet zonder toe stemming mag scheuren, omdat daar door de verhouding bouwland-gras land wordt verstoord. Verlies en wins!. Een klacht, die men veelvuldig hoort, is, dat men in oppervlakte ach teruit is gegaan, terwijl een ander juist meer land heeft gekregen dan hij vroeger bezat. Inderdaad, zo zeide men ons. maar bij de bepaling van de oppervlakte wordt dan ook rekening gehouden met de- kwaliteit van de grond en de mogelijkheden, welke men heeft geschapen voor een econo mischer b»drijfsvoe'-'ng. Voorts is het waar. dat benaalde landbouwers er ook in kwaliteit van de grond niet op zijn vooruitgegaan, maar in die ge- va'Ien zullen de ..hollpbnlii'riieid" en de andere gebroken slechts van be- Tvrkte duur zijn terwijl de kwestie van de schadevergoeding onder het oog zal worden gez'en Elk geval wordt gede^pn en onnartHdig hestu- deerd. waarbij het hpmoVo domme rnde potlood" in la b'ri't liven en steil'"een „vriendjespolitiek" wordt gevoerd. Het is dan ook wel diep te betreu ren. dot sommigen er hm polleen'» or oank'lcen. u-oimner zri hnn «en lanie o-ri<vjo ernnd hebben moeten afstaan Htprdoor zijn al nn'o's ontstaan dip de goede gpest nn Wpleheren Urojopp ♦"O bedorven, tern-tp "r HovondSon fffT- ""kelp «-oden voor |yw|n«t orflo TT«~vo-i.-aveijn{r tenslotte de kavels toedeelt. Men mag de moeilijkheden die vele boeren ten gevolce van de vertraging in het we~k ondervonden znker nipt hacrgteMiseren. Een goed* boer wil. ■mdra er een vleueie voo-kia* valt te besneuren. aan de sla®- "aan. Toen het ïpnfozonnetip echter rim oowaoMing maakte. verke"rden Vpn nog in het ongewisse, zij konden w ninnnen maken en geen inkoop" doen. Ook dat heefc natuuHHk 'ie ontevredenheid in de hand gewerkt. Het valt niet te ontkennen, dat Walcheren een moeilyke tijd door- maakt, waarin het venroui, en in de herverkaveling op een zware proel wordt gesteld, vooral omdat niet ie dereen er direct op vooruit gaat, om dat er geen wonderen kunnen worden verricht. Maar wanneer men zichzelf, in de wetenschap, dat er nog correc ties en cultuurtechnische werken zul len volgen, boven bet problenicnryke beden weet uit tc tillen en er in slaagt zich een beeld te vormen van het ei land, zoals het er over één, twee jaar uit zal zien, zal dit vertrouwen niet verloren gaan. Naar het ons voor komt tot heil vaa agrarisch Walche ren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 3