PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Britse vliegtuigen mogen niet meer boven „IJzeren Gordijn" komen Herverkaveling Walcheren in laatste, moeilijkste stadium BiLT Kantlijn DRIE KOREAVRIJWILLIGERS NAAR VREEMDELINGENLEGIOEN? TSJECHOSLOWAAKSE PRESIDENT G0TTWALD ERNSTIG ZIEK Vandaag DE VERWACHT. 196e Jaargang - No. 62 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G Pallintijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABc> EMENTSPRIJS 44 ct. per week. f 5.45 p. kw., fr. p. p f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLlSSlNGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 14 Mrt. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie 13.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie* (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van jlit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. VUsslngen. Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr. C 160. teief. 2 NIEUWE AMERIKAANSE PROTEST-NOTA AAN PRAAG Sowjet-vliegtuigen losten waarschuwingsschoten De Amerikaanse regering heeft in een nieuwe protest-nota geëist, dat de Praagse regering haar verontschuldigingen zal aanbieden voor het Dinsdag jj. omlaag schieten van een Amerikaanse straaljager door twee Tsjechoslo waakse Mig-gevechtsvliegtuigen. Washington heeft Praag tevens medegedeeld, dat de Amerikaanse autoriteiten in Duitsland maatregelen zullen nemen om nieuwe aanvallen op de grens door Tsjechische vliegtuigen te voorkomen. De Britse luchtmacht heeft na het neerschieten van een Britse bommenwerper door Russ:sjhe Mig-straaljagers nieuwe instructies ontvangen. De vliegtuigen megen niet binnen tien mijl van het „IJze ren Gordijn" komen. Tot nu toe mochten de vliegtuigen tot vlak boven de grens komen. Een woordvoerder van de British European Air Ways heeft te Londen verklaard, dat Donderdag door Sow- iet-vl i egt uigen waarschu wingsscho - ten gelost werden by een „Viking" van de maatschappij die op weg was naar Berlijn De woordvoerder zeide, dat de „Viking" zich in de corridor bevond, doch dat het toestel aan de grens vloog. De Sowjet-vliegtuigen hadden de „Viking"waarschijnlijk meer naar het midden van de corridor willen jagen. De „Viking" was afkom stig uit Miinchen. Reuter meldt daarentegen uit Bonn, dat een woordvoerder van het Britse Hoge Commissariaat verklaard heeft, dat het vaststaat, dat de „Viking" buiten de corridor heeft gevlogen en door de Sowjet-toestellen weer terug- Ach, die goede, degelijke, zo gezel lig en met verstand van zaken mopperende Nederlandse staats burger! Wat heeft hij zich weer heer lijk in een bepaald kledingstuk laten zetten! Zoals bekend Is In Almelo, een der Overijsselse textielsteden, een cnquctc ingesteld naar de kennis, die de Alme lose burger heeft van de gemeentelij ke problemen. Studenten van de Utrechtse universiteit hebben ruim 300 inwoners ondervraagd: mensen van verschillende leeftijd, verschillen de ontwikkeling, verschillend ge slacht Op die manier kreeg men een doorsnee-beeld van de algemene ken nis van de Almelose bevolking. En wellichtvan de Nederlandse be volking. Welnu: het resultaat was bedroe vend. Wie de burgemeester was, ach ja, dat wisten de mensen wel. Slechts 15 van de 302 wisten het niet en die is het misschien later toch nog wel te binnen geschoten. Maar de namen van de wethouders? Zij waren aan 37 van de bevolking onbekend. Dat de gemeenteraad 27 leden telt. slechts 5 van de honderd Almeloërs wist het. Hoeveel werklozen Almelo telt, was slechts aan 9 bekend. Hoeveel wo ningen er na de oorlog in Almelo zijn gebouwd, was voor niet meer dan 13 van de 302 ondervraagden geen raad sel. Zelfs het aantal inwoners was velen onbekend Het bedraagt 44.000. maar er waren mensen, die meenden, dat Almelo maar 1000 inwoners had en een granias taxeerde het op 6 mllli- oen Maar 66 van de ondervraag den bracht het tot een juist antwoord, of een. dat niet meer dan 4000 van het werkelijke aantal verschilde. Merkwaardig genoeg legden de Almeloërs een zeer behoorlijke kennis aan de dag. zodra de in dustrie in het geding kwam. Ruim 90 °fr van de ondervraae-de mannen en 75 °7r van alle vrouwen wist. waar het industrieterrein lag en welke fabriek daar binnenkort zal worden geopend Ook de vraag naar de betekenis van een kort voor de enquête genomen raadsbesluit leverde een gunstig re sultaat op. Maar over het geheel was het re sultaat hedroevend. Bh' 67 °fr van de mannen kon tenslotte een voldoende worden gegeven, aan slechts 27 °/f van de vrouwen. De slechtste indruk maakte de jeugd, zo tussen de 15 en 24 jaar W't te zeggen van deze enquête? Tn de eerste plaats natuurlijk dat het resultaat beschamend is. En in de tweede plaats, dat het met de democratie in ons land nnc al troosteloos gesteld is. als zd bitter we'nic volwassen mensen tot een ook maar enigermate gefundeerd oordeel over mensen en toestanden kunnen komen. Belanpriiker is de derde conclusie di» men trekken kan n l dat de poli tieke partiien in de uitvoering" van hun taak tekort schieten Er liet hier een ennrm terrein van volksonvondinv braak Temsnd zal dat moeten ontgin nen. Wie komen daarvoor eer in pan- mo-Vi'ncr. dan de nolitieke narthen die bh i-dorc vprkiezïner hun stemmen uit de huikbaar onwetende massa recru- teren E- zou een taak voor de das-bladen eveneens kunnen lis-gen. ware het niet dat met name de lezers van een dacblad reeds vele malen getoond hebkpn pen hekel te bezitten aan al te veel nolitiok nieuws en no<» meer aan Von-'ioMpnde politieke artikelen. Niettemin: de taak ligt er. Ook voor de krant. gedreven werd. De „Viking" bereikte verder zonder bijzondere voorvallen Berlijn. De woordvoerder zei verder, dat het niet bekend was tot welk type de Sowjet-vliegtuigen behoorden Men wist zelfs niet of hét straalvliegtuigen of schroefvliegtuigen waren geweest De piloten van de B.E.A. hebben op dracht ontvangen zich strikt aan de begrenzing van de corridors te hou den. Reuter meldt verder uit Bonn. dat het Britse Hoge Commissariaat het zenden van een protest naar aan leiding van het incident overweegt. Bij het voorval waren vier tot zes Sowjet-vliegtuigen betrokken. Breda gaat weer feesten. Drie en twintig dagen zal Breda feest vieren ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan der Koninklijke Mi litaire Academie, en wel van 17 Juli tot en met 9 Augustus. .Het militaire feest duurt drie dagen, n.l. 20, 21 en 22 Juli. Op de laatste dag van dit mili taire feest zullen Hare Majesteit de Koningin en Prins Bernhard een tuin feest van de Academie in het stads- nark ..Het Valkenberg" bijwonen, dat ook ditmaal weer het centrale punt van de feestviering zal zgn. Sultan Hamid schreef aan Koningin Juliana. Hij zag geen uitweg meer. In het proces tegen Sultan Hamid II is de brief voorgelezen, welke de Sultan op 7 Maart 1950 schreef aan H.M. Koningin Juliana. De Sultan wendde zich in deze brief tot Konin gin Juliana, teneinde haar deelgenote te maken van de grote zorgen, welke de Sultan koe sterde over de toekomst van zijn land. Hij schreef o m. de ze kerheid te bezitten, dat broederstrijd en chaos binnen korte tijd verwacht konden worden en dat Indonesië haar ondergang tegemoet ging. De Sultan betreurde het ten zeerste, dat de re gering der Verenigde Staten van In donesië deels niet de kracht en deels niet de wil had om een einde te maken aan het openlijk propageren van het communisme. Hij besloot zijn brief o m met: „Geen licht meer ziende in de mij omringende duisternis, geen weg meer wetende uit het moeras. aarin mijn land dreigt te verzinken, wend ik mij tot U Dit is een bede aan U om uw persoonlijke hulp en by- stand" In het concept van de brief was een passage doorgehaald, waarin gezegd werd, dat nog slechts ingrijpen van Amerika en Engeland uitkomst zou kunnen brengen. Koningin Juliana werd verzocht in deze te bemiddelen. Op een vraag van de president ant woordde de Sultan, dat hij tot het in zicht was gekomen, dat dit gedeelte verraad betekende, zodat hg het had doorgestreept Politie-agent mishandelde jongeman bij verhoor. De Utrechtse rechtbank heeft de Blitse politieagent J. HL J. H. ver oordeeld wegens mishandeling tot 25 boete subsidiair 10 dagen hech tenis. Deze zaak werd twee weken gele den behandeld en verdachte had toen ontkend dat hij een jongerpan, die hij op het politiebureau moest verho ren, een slag op de kin had toege diend. De rechtbank veroordeelde de ver dachte, op grond van de overweging, dat uit de getuigenverklaring is ko men vast te staan, dat verdachte de jongeman een klap heeft gegeven, dat dit het misdrijl van mishande ling oplevert en het onaannemelijk moet worden geacht, dat hij de klap onopzettelijk zou hebben gegeven. VIER MILITAIREN DESERTEERDEN. Zoon schreef uit Marseille. Vier militairen, die een vrijwillig dienstverband hadden aangegaan met het „Nederlandse Detachement Ver enigde Naties", zijn tijdens de afgelo pen weken van hun onderdeel wegge lopen. Een van hen (Van S.) is bij de grens gegrepen. Men neemt aan dat ile drie vluchtelingen, genaamd A., Van D. en R., hebben getekend voor het Franse vreemdelingenlegioen. De vluchtelingen worden als deserteurs beschouwd. Tot de deserteurs behoort de 24-ja- rige G. N. A. uit Maastricht, die voor Hij heeft longontsteking. De Tsjechoslowaakse president Cle- nent Gottvvald Is ernstig ziek. Hy ••.•eft longontsteking. Hij is Donder- 'ag, enkele dagen na terugkeer uit losknu, waar hij de begrafenis van marschalk Stalin bijwoonde, ziek ge- orden. Zijn toestand verergerde Vrjj. lag. De president lijdt ook aan borst vliesontsteking (pleuris). Dr. Gottwald was één der stichters van de Tsjechoslowaakse communisti sche partij, die hg in 1948 aan de •nacht hielp komen In Juni van dat werd hij president. Het presidium van de Tsjechoslo waakse communistische partij en het kabinet werden Donderdagavond van 'e ziekte van de president op de hoog- Jverleden na val uit boom. De 51-jarige gemeente-arbeider b(j le plantsoendienst S. van E. uit Hil- ersum, is Donderdagavond van zes oeter hoogte uit een boom gevallen, oen hij deze aan het snoeien was Met een schedelbasisfractuur werd het slachtoffer in de R. K. ziekenver pleging opgenomen, waar hy enkele uren later is overleden. te gesteld. Volgens radio-Praag zal men de bevolking op de hoogte hou- ',ftn van de toestand van de president tjoor middel van medische bulletins. De president had volgens radio- Praag een temperatuur van 37,7 en zijn polsslag bedroeg 108 per minuut. Verder werd nog medegedeeld dat Gcttwald door de negen bekwaamste dokters van het land wordt behandeld. Koffie duurder? De Amerikaanse regering heeft de pryseontróle opgeheven voor con sumptiegoederen, inclusief koffie, en men verwacht te Washington dien tengevolge een stijging van de kof fieprijzen. In kringen van de Amsterdamse koffiehandel verkeert men sterk on der de indruk van de mogelijkheid, dat ook hier met een hogere binnen landse koffieprijs moet worden reke ning gehouden. De handel tast echter nog volko men in het duister hoe de prijs zich zal ontwikkelen. Het sein daartoe moet uitgaan van New York en met spanning wordt in Amsterdam der halve uitgezien naar de eerste note ringen van de New Yorkse koffie- termijnmarkt. TOEDELING KAVELS VOLTOOID. Verklaarbare óngerustheid mag het vertrouwen niet ondermijnen De Herverkavelingsdienst Walcheren komt deze week, afgezien dan van een stukje weidegrond in de St. Laurense hoek, gereed met de voorlopige toewyzingen van de nieuwe kavels op het oude eiland. Het moeilykste werk, véél moeilijker dan de egalisatie, de drainage en het maken van het wegen- en waterlopennet, is dan voor een belangryk deel voltooid. Nee, de legkaart was niet gemakkelijk in te passen en degenen, die de weinig benijdenswaar dige en op het oog ook vaak zo ondankbare taak hadden, deze puzzle op te lossen, zullen de laatsten zijn om te beweren, dat ieder fragmentje 'hans al op de goede plaats is gebracht. Natuurlijk zal er nog wel wat gepiekerd en gezocht en geschoven moeten worden voordat het nieuwe Walcheren zyn definitieve gelaat heeft ontvangen. Het nieuwe WalcherenDat moet het Walcheren zijn, waar iedere landbouwer economisch, modern, kortom goed kan boeren. Zover is men thans nog niet en helaas menige grondgebruiker begint er aan te fcwgfelen of hij nog ooit zover zal komen. Hy twijfelt, omdat hy zich ernstig tekort gedaan voelt of omdat hij er niet in slaagt over de muur van het heden heen te kijken, hetgeen zuiver menselijk en zeker geen tekortkoming is. Zijn ongerustheid is dan ook begrijpelyk, maar mag er toch niet toe lei den, dat hij het vertrouwen verliest. Want inMiddelburg is men er zeker niet op uit om hem nu eens flink te benadelen, integendeel. De ongerustheid, die vooral leeft bij landbouwers in de omgeving van Koudekerke en Biggekerke, waar ve le kleine, verspreide bedrijven beston den en talrijke saneringsproblemen moesten worden opgelost en die nog nieuw voedsel kreeg doordat <neD als gevolg van het vele werk en het uit vallen van een l.-vndmeter later klaar is gekomen dan was verwacht, kwam voor de Herverkavelingscommissie niet onverwacht. Er is nog nimmer een ruilverkaveling in ons land tot stand gekomen, waarbij zich niet in het beslissend stadium dergelgke pro blemen voordeden. Het aantal klachten, gegronde en ongegronde, dat wg de laatste tyd op Walcheren hebben kunnen vernemen, is legio. In een gesprek, dat wy daar over hadden met de voorzitter van de Herverkavelingscommissie, mr. A. J. van der Weel, en het hoofd van de uitvoerende dienst te Middelburg, ir. W A. van der Werff, wilden deze da- delyk erkennen, dat er natuurlgk fou ten zgn gemaakt. Die zijn bg een der gelgke legpuzzle onvermijdelijk. Maar men mag toch niet uit het oog verlie zen, dat met het besluit tot toewijzing van bepaalde kavels het laatste woord niet is gesproken. Wanneer de be zwaren gegrond zgn, kan er wel dege lijk nog een wijziging worden aange bracht; dat is in het recente verleden in de Zuidwatering en in de omgeving van Westkapelle nerhaaldelijk ge beurd. Ieder heeft het goed recht, een bezwaarschrift in te dienen, waarvan zeer serieus kennis wordt genomen Blijken zijn verlangens niet te kun nen worden vervuld, dan heeft hij nog altijd het recht om in beroep te gaan Nu reeds bewerken. In elk geval is het zeer verstandig om hel perceel, dat men nu toegewe zen heeft gekregen, maai- direct in be werking te nemen. Gaat men ontevre den met de armen over elkaar zitten, dan dreigt een chaos te ontstaan. Grote stukken land blijven dan onbe werkt, waardoor de boer het algemeen en zijn eigen belang ernstig schaadt Mochten zijn bezwaren als juist wor den erkend en wordt er alsnog een wijziging in de toedeling gebracht, dar is er nog niets verloren. Waar schijnlijk zal hij toch de opbrengst van het land hebben of anders zal hjj aanspraak kunnen maken op een schadevergoeding. (Vervolg op pag. 7.) op pru< htiye wijze weet de Weder- lcrulse doelman De Munck zfjn doel voor doorboring te vrijwaren in de voetbalwedstrijd, welke Donderdag in het uitverkochte Pare des Prin- ces-stadion te Parijs werd gespeeld t" "sen Frankrijk en het elftal van Nederlandse professionals. De Frans man Dcladr.rière en de Nederlander Vreeken zien toe. Vier burwnsesfers bij autobotsing. Even buiten Dieverbrug (Dr.) is Donderdagavond de auto van de burgemeester van Groningen, de heer J. Tuin, waarin behalve de heer Tuin ook zgn collega's uit Noorddijk, Baf- lo en Nienwe Pekela zaten, op een terzijde van de weg staande veeauto gereden. De Groninger burgemeester, die naast de chauffeur zat, vloog met het hoofd tegen de voorruit en liep een gapende hoofdwonde en een lichte hersenschudding op, Zgn chauffeur kreeg enkele gebro ken ribben en een bloeduitstorting in de rechterknie. De achter in de auto zittende bur gemeesters De Zee van Baflo en Boekhoven van Nieuwe Pekela ble ken enkele schaafwonden te hebben opgelopen. Na ter plaatse te zijn verbonden, is het gezelschap naai Groningen overgebracht, waar de chauffeur in het stads- en acade misch ziekenhuis is opgenomen. DE BREUK TUSSEN NARRIMAN EN FAROEK De moeder van ex-koningin Narri- man van Egypte heeft te Genève ver klaard, dat de breuk tussen haai dochter en ex-koning Faroek defini tief is. Hun karakters pasten hele maal niet bij elkaar. Van echtschei ding kan pas sprake zgn als Narri- man in Egypte terug is. Er bestaan geen plannen om haar zoontje Foead IJ in de onmiddellijke toekomst naai Egypte te brengen. Ontkend werd, dat generaal Naguib een ultimatum had gesteld voor de onmidde!lijkt te rugkeer van Foead H naar Egypte en had gedreigd met uitroepen van de republiek. Het Egyptische blad Al Ahram weet te melden, dat een advocaat te Cairo reeds opdracht kreeg de echt scheiding voor te bereiden. Aan Fa- roek zou slechte behandeling van zijn echtgenote en een onzedelijke levens wijze ten laste worden gelegd, die strydig zou zgn met- de Mohamme daanse moraal. 2 is het 300 jaar geleden, dat j. de Nederlandse vlootvoogd Jan 4; van Galen in de slag bij Livor- no zodanig werd verwond, dat hij negen dagen later aan de X gevolgen overleed; is het 10 jaar geleden, dat f de bekende dichter P. C. Bou 2 tens in Den Haag overleed. i Een en tachtig milliaen. In het Nationale Rampenfonds ls tot Donderdagavond 81 millioen gul den binnengekomen- de tweede maal naar Korea zou ver trekken. Na beëindiging van hulp- v/erkzaamheden in de rampgebieden is hij niet in de kazerne ln üssen- drecht teruggekeerd. Dezer dagen ontvingen de ouders van A een brief van hun zoon uit het depót van het Franse vreemdelingenlegioen In Mar seille, waarin de jongeman mededeel de, dat hg voor vijf jaar had gete- ken- Binnenkort zou hg voor de duur van twee jaar naar Indo-China ver trekken. Tijdens de werkzaamheden in de rampgebieden zijn de gedeser teerde militairen in contact geweest met Franse militairen. Naar wij vernemen valt een militair misdrijf van desertie niet onder de uitleveringsverdragen, zodat in de on derhavige gevallen geen verzoek tot uitlevering kan worden gedaan. Zulks is alleen mogeiyk in tyd van oorlog. Spoor gevonden m de moord zaak-Drummond. De Franse politie te Marseille heeft medegedeeld dat zij thans een spoor heeft gevonden, dat wellicht kan lei den tot opheldering van de moord die werd gepleegd op het gezin van Sir Jac. Drummond naby Lurs. Zoals men weet werd het gezin Drummond zeven maanden geleden tijdens een kampeer- locht in dit deel van Frankryk ver moord door iemand, die daarby een karabyn gebruikte. Deze karabrjn werd op de plaats van de misdaad gevonden. Een bewoner van de Franse Zuid kust heeft nu verklaard, dat hij de karabijn die op eeri bijzondere ma nier gerepareerd was - tijdens een zwijnenjacht in de omgeving van Lurs heeft gezien in de handen van een der jagers De bewuste jager werd aange houden n het bleek, dat er in zjjn huis een vetpot was, waarvan net vet lezelfde samenstelling had als het vet van de bewuste karabijn. Het onder zoek duurt nog voort. KORTE PREDIK 477E Jezus zeide tot hem: „Gij hebt het gezegd. En zij, antwoorden de, zeiden: Hij ts des doods schuldig". HUtUh 26 64a 66b. Het antwoord van de Heiland is een bevestiging op de vraag van KajaJas o) hij de Christus de Zoon van Gou was. De tweede tekst is de uitspraak van de Joodse Raad op het genoemde zeljge tuigenis van Jezus. Een wereld vol ge dachten Ligl er tussen beiuen. tiet getui genis van Jezus aangaande ziclizel] be tekent een vernietiging van de eigenge rechtigde godsdienst van de geestelijke leiuslieden der Joden. Het predikt hun de vervulling der beloften in hel Oude Testament. De Verlosser is dus geko men. Maar tegelijk houdt het in aat God zelf de Verlosser is. Voor ieder geestelijk hoogmoedige is dit wel de prediking van de diepste vernedering omdat het de mens voor het ontvangen van verzoening heenwijst naar Hem, dien hij van zichzelf hel diepste haat. Hier ligt ook de oorzaak dat niemand tegenover Christus neutraal kan blij ven. Dat kan ook de Joodse Raau niet. Deze moest hier óf eigen opvattingen prijsgeven óf de Heiland veroordelen. Op grond van het feitenmateriaal dat als bewys voor Jezus' woorden kon worden aangevoera zou men mogen verwachten aai Hij werd vrijgespro ken. Maar het tegendeel vindt plaats. Bijna eensgezind spreekt men l dood vonnis over Jezus uil omdat naar hun oordeel Jezus godslasterlijk gesproken had doordat hij zich een Zoon van God noemde. Ogenschijnlijk is het diepe vroomheid waardoor de Raad gedreven wordt in zijn uitspraak. Doch in feite leert deze geschiedenis hoe godsdien stigheid gebruikt kan worden om een genade weigerend hart te omnulien met een vrome sluier. Vooral dit gedeelte van de lijdensge schiedenis moge voor ons allen n aan sporing zijn voor zelfonderzoek. Tra nen van gevoel begeert Jezus niet Dan wijst Hij naar het dorre hout. Dan wordt Jezus door ons opnieuw ge kruisigd Een zich hoogmoedig verhef fen boven de Joden heeft hetzelfde re sultaat. Er blijft slechts over de aanbid ding dat God langs deze weg Zijn ge nade heeft geopenbaard en ons deze ten volle laat prediken tot onze behou denis Door zijn eigen volk verworpen opdat V behouden zoudt worden. Ge looft U dat? Oud Vossemeer, R. c. v. Putten. LATER ZON. Weersverwachting, geldig tot Za terdagavond. Aanvankelgk op vele plaatsen mist ol laag hangende bewolking, later op de meeste plaatsen echter opklarin gen. Zwakke tot matige wind in noofdzaak tussen Noord en Oost. Over het algemeen iets hogere tempe- -aturen. ZON EN MAAN. 15 Maart. Zon: op 6.56 Maan: op 6.36 16 Maart Zon: op 6.54 Maan: op 6.51 onder 18.44 onder 19-14 onder 18.46 onder 20.46

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1