Nederlanders lieten 90 minuten lang voortreffelijk spel zien De wereldreis van JIMMY BROWN VOLKOMEN VERDIENDE ZEGE VAN DE NEDERLANDSE PROFS oio nucf MÏLLIARDEN VOOR DEFENSIE DER N.A.V.0.-STATEN BELGISCHE INDUSTRIE MET EEN KLUITJE IN HET RIET? VRIJDAG 13 MAART 1953. PROVING! ALE ZEEUWSE COURANT HISTORISCHE WEDSTRIJD IN HET PARC DES PRINCES Van der Hart en De Munck de sterren van het veld Landgenoten konden hoge tempo uitstekend volhouden Hoe hebben de bijkans tienduizend Nederlanders op de tribunes van het Pare des Princes te Parys genoten van het goede spel van de eigen landgenoten, van hun voortreffelijke techniek, het scherpe dek ken, het uitstekende positiespel en, wat in deze wedstrijd tegen de Franse nationale ploeg zo uitermate belangrijk was, van hun laaiend enthousiasme, waarmede zij van de eerste tot de laatste minuut heb ben gestreden. Wie heeft niet genoten van de vreugde, de spontane blijdschap, waarmede beide doelpunten van de Nederlandse professio nals door henzelf werden ontvangen Niet alleen heeft deze ontmoe ting alle Nederlanders, die by deze historische wedstrijd met het lief dadig doel de recette bedroeg elf millioen vierhonderdduizend francs aanwezig waren, voldaan door de zege, welke werd behaald, maar ook door de wyze, waarop deze tot stand is gekomendoor een drachtig samenwerken om er een succes van te maken. bevreesd was geweest, of zij deze zeer zware wedstrijd in hoog tempo wel zouden kunnen volhouden, heb ben voortreffelijk werk gedaan. De kanthalfs De Kubber en Schaap heb ben bewezen, hoe sterk zij in de ja ren, dat zij in Frankrijk vertoeven, vooruit zijn gegaan. Schaap heeft men in Nederland altijd gekend als een technische goede speler, maar met een tekort aan tempo. Welnu, dat technisch werk is nog vooruit gegaan en wat het tempo betreft, af en toe moest men zijn ogen uitwrij ven, of het werkelijk wel Schaap was, die van het begin tot het einde dit hoge tempo demonstreerde met bliksemsnelle reacties, vlotte sehgn- bewegingen en hoge, goede getimede sprongen bij het kopwerk. De Kub ber bleek opbouwend een speler van extra klasse te zijn en vooral in de tweede helft, toen ons team tactisch vrijer kon gaan spelen, heeft de clubgenoot van De Harder prachtig werk verricht. De voorhoede kwam pas in de tweede helft goed op dreef. Toen sneden De Harder, Van Geen en Tim mermans ook herhaaldelijk door de Franse verdediging heen, toen werd ook Appel meer in het spel betrok ken, tóen wierp het zwoegende mid denveldwerk van Keesje Rijvers rij pe vruchten af. Onze elf spelers voelden zich ge dragen door de sympathie van de Nederlanders, zij werden opgeslorpt in de sfeer van sympathie en aan moediging, waaraan het niet heeft ontbroken. Dat ook daardoor het spel van de Nederlandse beroepsspelers tot zeer grote hoogte is gestegen, is begrijpelgk. En wil men bewijzen van deze overgave der Nederlanders Toen Bertus de Harder in de tweede helft die phenomenale sprint naar het doel uitvoerde, waardoor hij Jonquet meters achter zich liet, keer de hij enkele seconden later hijgend naar het middenveld terug. „Nu zien ze op de tribune eens, hoe een oude kerel van34 jaar nog kan lopen", zei hjj tegen Timmermans. En Theo zelf kwamen de tranen in de ogen, toen de duizenden Nederlanders op de tribune na het tweede doelpunt stonden te dansen van enthousiasme. „Ik kon mjj niet meer goed houden", vertelde hg ons later, „ik stond te huilen op het veld als een kleine jon- fen." Cor van der Hart zei dat het e mooiste overwinning van zijn hele voetballoopbaan is geworden. Wat de individuele prestaties be treft, doelverdediger De Munck toon de zich een keeper van zeer grote klasse. Hg heeft er enkele zeer las tige schoten uitgehouden en aan het enige doelpunt na een solo-ren van Saunier gescoord, kon hg niets doen. De man, die voor hem stond, Cor van der Hart, was de ster van het veld. Hjj beheerste het veld, nam uit stekend af en zette op volmaakte wijze zijn voorhoede aan het werk, waardoor een rust in het elftal ont stond, welke effectief voetbal moge lijk maakte. Hoog tempo Met elke minuut werd het voor de Franse voorhoede moeilijker om door onze verdediging heen te ko men. Want Vreeken en Arie de Vroet, de backs voor wie men het meest Geen wedstrijd tegen Frankrijk Het lag in de bedoeling, dat het Franse elftal in Juni a.s. een landen- wedstrijd tegen Nederland te Amster dam of Rotterdam zou spelen, op de terugweg van Stockholm, waar de Franse officiële ploeg op 11 Juni Zwe den zal ontmoeten. By de besprekin gen. welke te Parijs tussen de verte genwoordigers van de K N.V.B- en die van de Franse Voetbalbond werden gehouden, is gebleken, dat men het van Franse zijde op prijs stellen zou, indien de plannen voor Juni a.s. niet verder zouden worden uitgewerkt Het internationaal programma van Frankrijk is dit seizoen overvol en in dit verband acht men het van Franse zijde beter, mede in overleg met de clubs, die spelers zouden moeten af staan. om de ontmoeting niet te laten doorgaan. Londen-Berlijn 61 De eerste vertegenwoordigende ploeg van Berlnn, die na de oorlog Engeland bezocht heeft op 't High- buryterrein van Arsenal een spre kende 61 nederlaag geleden tegen een sterke Londense selectieploeg, waarin spelers uit de drie divisies waren opgenomen. Alhoewel de Duitsers zich in deze lichtwedstrijd niet onverdienstelijk weerden en af en toe zelfs aantrekkelijk spel lieten zien, schoten ze toch vooral intac- tisch opzicht zo veel te kort, dat het een eenzijdige wedstrijd is ge- vorden. De ruststand was 40. De kansen, in de eerste helft slechts schaars, stapelden zich op, zodat de score hoger had kunnen uit vallen, dan zij in werkelijkheid is ge worden. Franse p' ->g Het spel van de Franse ploeg was si^l, geacheveerd, hard en doortas tend. Maar het schieten was niet ai te best en toen in de tweede helft de kracht van eht elftal minder werd, de druk op het Nederlandse doel ver zwakte dank zjj ook het formidabele werk van Van der Hart c.s., toen daagde aan de einder een nederlaag op, hun toegebracht door die rood- wit-blauwe duivels, die zij zo goed kennen en die voor hun plezier speelden, voor de eer van hun land zonder een premie voor een overwin ning of een gelijkspel in het voor uitzicht, slechts met als beloning het behouden van de voetbalkledg, in tegenstelling met de Fransen, die de 25000 francs zouden krijgen als de winstpunten binnen waren en 15.000 francs voor een gelijk spel. Abe als verslaggever Op de perstribune van het Pare des Princes ontdekten wij Donderdagmiddag een nieuw X gezicht: Abe Lenstra. Hij had als aanvoerder van het Neder- lands elftal opdracht van de 4: Technische- en Keuze Commis- sie van de K.N V.B. om een ver- slag te maken van deze ont- X moeting. Het ligt namelgk in jÊ de bedoeling, dat Abe Lenstra X 4c in de eerstvolgende bijeenkomst X van de T. C. en K. C. een ver- handeling over deze wedstrnd houdt en zijn inzichten aan de commissie-leden, van wie de he- g ren G. Kruyver, H. P. Hooi- 4. boom en ir. H- B. L. Denis even- X eens aanwezig waren, mede- deelt. 'jf Dat de T. C. en K. C- trou- wens nieuwe wegen inslaan, X moge ook blijken uit het feit, X dat het de bedoeling is, dat -je Abe Lenstra als aanvoerder in X den vervolge aanwezig is op de 4: ïk vergadering van de K. C., waar. 4« in het Nederlands elftal wordt X samengesteld en bij deze keuze J zijn advies kan uitbrengen. ONTMOETING OP ZEER HOOG PEIL Aan Franse tegenpunt zat een buitenspel-luchtje Toen de Luxemburgse scheidsrechter Eischen, die in de wedstryd tussen het Franse elftal en de Nederlandse profs de slechtste man van het veld was, het eindsignaal floot, stormden duizenden Nederlandse supporters het terrein op. De politie stond voor een hopeloze taak, de supporters van Nederland, zwaaiend met oranje- en rood-wit-blauwe vlaggetjes, wonnen de slag glansrijk van de Franse politie en juichend en dol van vreugde, namen zij de spelers op de schouders. Terwijl in het Nederlandse kamp zich waanzinnige tonelen afspeelden, omdat men zijn vreugde en zijn uitgelatenheid over de overwinning nu een maal kwijt moest, verlieten de mannen in het blauwe shirt met de rode Franse haantjes op de borst, met gebogen hoofd het veld. Want het Franse publiek floot de eigen spelers uit, de Franse toeschouwers waren teleurgesteld door deze nederlaag. Ruim 35.000 toeschouwers hebben de ontmoeting bggewoond. Een Vo- lendammer, in costuum, reikte voor het begin aan de spelers tuiltjes tulpen uit, met rood-wit-blauwe linten en de Nederlandse ambassadeur te Parijs, mr. C. G. W. H. Baron van Boetzelaer van Oosterhout, liet zich de spelers van beide ploegen voorstellen. Het Franse doelpunt werd na 34 minuten gescoord door de beweeglijke Saunier, na een combinatie met de rechtsbuiten Kopa. Aan dit doelpunt zat een buitenspel-luchtje, trouwens, scheidsrechter Eischen was niet zeker van zijn zaak en aarzelde lang om het doelpunt toe te kennen. Eerst toen de Franse grensrechter ontkende, dat van off-side sprake was, wees Eischen naar het midden. Demonstratie In de tweede helft kwam de gelijk maker na 13 minuten, toen Appel een voorzet gaf en De Harder, die voort durend over het veld zwierf en een demonstratie modern-voetbal ten bes te gaf, waarover een ieder verrukt was, met bal en al in het Franse doel verdween: 11. Negen minuten voor het einde mis lukte een aanval op het Franse doel na een vrije schop, door Rijvers geno men. De bal werd half weggewerkt, het leder kwam bij Timmermans te recht, die Marche omzeilde en een voorzet gaf. welke Bram Appel, langs vele Franse benen, onhoudbaar in het doel van Ruminski wist te schieten: 1—2. i de resterende tijd wist het Ne derlandse prof-elftal deze voorsprong, aangemoedigd door het „hup Holland hup, laat de leeuw niet in zijn hemdje staan", dat van de tribunes klonk, te behouden, zodat het einde van deze bijzonder belangwekkende en op zeer hoog peil staande wedstrijd een klasse beter dan het Franse competi tie-voetbal, zeide Cor van der Hart kwam met een 21 zege der Neder landse voetballers. UITZONDERLIJKE MILDHEID L* VOORKOMT ELK IRRITEREND EFFECT. J Egyptisch-Brits geschil over de Soedan. Premier Naguib van Egypte heeft Donderdag zgn revolutionnaire raad en ministerraad in gemeenschappelg- ke vergadering bijeengeroepen ter be spreking van de nieuwe wrijving met Engeland over de Soedan. Tevoren had de Britse ambassadeur Steven son een bezoek gebracht aan de Egyptische minister van buitenland se zaken, Mahmoed Fawzi. Vermoed wordt, dat hij een officieel protest heeft ingediend, na een mondeling protest op Woensdag, tegen uitlatin gen van generaal Naguib, dat En geland de Soedanezen met harde hand aanpakt. Fawzi zeide, dat de komende be sprekingen over de ontruiming van de zóne van het Suez-kanaal aan de orde waren geweest. Enkele dagen geleden heeft gene raal Naguib de Engelsen in de Soe dan beschuldigd van mishandeling van stamleden en gebruikmaking van „oude koloniale methoden." Enkele uren later verluidde, dat Egypte on voorwaardelijke ontruiming van de Suez-kanaal zone binnen zes maan den wilde eisen. Een vliegveld per week klaar. Dertien der veertien Navo-staten (IJsland kent geen militaire begro ting) zullen in het in Juni a.s. eindi gende begrotingsjaar tezamen een be drag van 63.4C5.220.000 dollar voor militaire doeleinden hebben uitgege ven, hetgeen negen milliard dollar meer is aan in het voorgaande jaar, aldus werd Donderdag te Parijs ver klaard. Nederland staat op de ljjst met 423 millioen dollar. Diezelfde dag zeide de Navo-secre- Dode kat lag in 2000 liter room. Het feit, dat de directeur van een Deense zuivelfabriek besloot 2000 liter room, waarin een dode kat was ge vonden, toch te gebruiken om boter van te maken, heeft in Denemarken enige opschudding verwekt. De directeur zegt niet te kunnen begrijpen, waarom men zich zo druk maakt. „De boter is gesmolten en ge pasteuriseerd voordat zij de fabriek uit ging en is niet schadelijk voor de gezondheid. Een deel van de boter was voor export bestemd. Ik heb er van gegeten en heb er geen hinder van ondervonden aldus de fabrieks directeur- Een fabrieksarbeider, die tegen de gang van zaken protesteerde, is ont- s'agen. „Ik zou hem vandaag of mor gen toch ontslagen hebben", zo ver klaarde fabrieksdirecteur Lykke uit Mors (Jutland). Maar de Deense voedselautoriteiten zijn zeer verbolgen op her en ze heb ben de verkoop van de boter verbo den. Brandmeester liet de rode haan kraaien. De Rotterdamse rechtbank heeft uitspraak gedaan in een zaak, die reeds enkele malen werd behandeld, nL tegen de 49-jarige meubelstoffeer der B- K. uit Rotterdam. K., die de functie van brandmeester bij een bluseenheid van de vrijwillige branweer heeft vervuld, zou in de nacht van 12 Juni jL brand hebben ge sticht in een schuurtje, staande achter de Laan van Woudenstein. Toen de brandweer verscheen nam K. deel aan het blussingswerk. Hij is thans veroordeeld tot een ge vangenisstraf van negen maanden met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk. Verder moet hij f 2200 betalen aan de eigenaren van het schuurtje- De rechtbank was van oordeel, dat K. in verminderde mate toerekenings vatbaar was. De eis was een gevange nisstraf van één jaar met aftrek, waarvan vier maanden voorwaarde lijk. taris Lord Ismay te Washington: „West-Europa heeft thans mgeveer 3.300.000 man onder de wapenen, eind 1953 zal'zijn militair weerstandsver mogen nog groter zijn". Lord Ismay sprak op een bijeen komst te Washington van de Ameri kaanse „National Press Club". Hij zeide voorts dat de Westeurope- se staten eind 1953 tezamen over ruim vier duizend militaire vliegtui gen, over het algemeen met moderne straalmotoren uitgerust, zullen be schikken. De Navo-landen zullen in het vol gende jaar bijna zevenhonderd milli oen dollar uitgeven voor de aanleg van vliegvelden en von*- verbindings doeleinden, hetgeen t*»-ë en een half maal zoveel is als vorige jaren. „Wg verwachten in 1953 gemiddeld per week een vliegveld te zullen voltooi en", verklaarde hij. Ruim een ton verduisterd De rijkspolitie heeft in arrest ge steld de bloemist Van Z. te Groesbeek bij Nijmegen. Hij zou gefraudeerd heb ben met door hem beheerde gelden, o.a. ten nadele van de Ned. Hervorm de gemeente en de voogdijstichting „Morgenrood". De omvang van de verduistering is nog niet vast te stellen, maar men ge looft. dat er meer dan f 100.000 is ver dwenen- Diverse zakenlieden zijn me de de dupe geworden van deze han delingen. De man legde een bekente nis a£ De Nederlandse pro/8, die gister mui- dag in een uitstekende w<. 'strijd het Franse nationale elftal met 1 hebben geklopt. Van links naar rechts: Appel, De Vroet, De Kubber ~^an Geen, Röhrig, Vreeken, Van 't Aart, Van Lent, Schaav, De Munck, Rijvers en trainer Edmo.xC Delfour. Geldverspilling bij de sociale verzekeringen? Vragen van Kamerlid Het Tweede-Kamerlid Welter (K. N. P.) heeft aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid schriftelijk de volgende vragen ge steld: 1. Heeft de minister kennis geno men van de door prof. mr. N. E. H. van Esveld, voorzitter van de raad van arbeid te Rotterdam, op de land dag van economen te Utrecht on langs uitgesproken mening, volgens welke sociale verzekeringen in Ne derland zijn georganiseerd op een wh- ze, die de staat jaarlijks op vele mil lioen weggegooid geld komt te staan? 2. Stemt de minister geheel of ten dele met dit oordeel in 3. Zo ja, welke maatregelen denkt hg te treffen of in voorbereiding te nemen, ten einde aan de gesignaleer de geldverspilling een einde te ma ken? 9 In Noord-Oost Brazilië heerst een grote droogte. In drie maanden is geen druppel regen gevallen. Oorpen worden verlaten door de bewoners, die een goed heenkomen zoeken. Radio en pers roe pen herhaaldelijk op tot hulp en door het gehele land worden inzamelingen van voedsel en kleding gehouden. GEEN NEDERLANDSE CONCESSIES Grote verbazing in Brusselse kringen De Nederlandse minister Zglstra heeft eenvoudig dé eisen van de Bel gische industrieën verworpen, die on der de Nederlandse concurrentie lij den, zoals de papier-, confectie, en schoenenindustrie, laat aan het parti culiere initiatief de taak over tot een aceoord te geraken voor de breigoe deren- en kunstzgde-industrie en staat slechts een zuiver symbolische beperking toe van de uitvoer van meubelen en hont naar België, dit laatste dan nog voor een zeer korte periode; aldus het blad La Libre Bel- gique. Deze beperking van de uitvoer naar België is bovendien nog gebonden aan de voorwaarde, dat ook de Belgische invoer van meubelen uit andere lan den dan Nederland wordt vermin- 67. Piet Potlood en daarna Jimmy Brown vertelden de politiechef alles van hun reis naar Midden-Afrlka en waaróm zij die tocht haddeh ondernomen. „Ik kon het niet verdragen, meneer de commissaris", zei mmy met een bewogen stem, „dat mijn volk, dat altijd een vooi beeld is geweest voor èlle andere dieren, die be zig was ten gronde te richten door zich zo te misdra gen. Daarom ben ik hier gekomen en ik heb u al ge zegd. dat ik alle hoop heb de toestand met üw hulp uiteraard, zei hij er heel tactisch bij heel spoedig de baas te worden." Commissaris Archibald Rednose Smith knikte. HIJ was toch wel een beetje onder de In druk gekomen van de uiteenzetting van Jimmy en Piet Potlood. Er was echter één ding dat h}j niet goed snap te. „Alleen moet u mij nog duidelijk maken, meneer Brown (ja, hy zei werkelijk menéér Brownl), waarom u mij dan een uur geleden, toen ik persoonlijk bij uw hok kwam. geen antwoord gaf. Waarom liet u mij toer, maar aanpraten? Dat is ook de reden geweest, waarom ik uw vriend hier heb laten arresteren Als u mij toen dadelijk had geantwoord, dan...." Jimmy glimlachte. „Mag ik even in de rede vallen, meneer de commissa ris?" vroeg hij, „Ik was juist bezig de Roekiraki s eens goed uit te horen. Ik wilde allerlei dingen van hen we ten en als zij hadden geweten dat ik de taal der blanke mensen sprak, dan hadden zjj vermoedelijk uit louter achterdocht hun mond gehouden. Later, toen ik genoeg wist, heb ik hen eens even stevig toegesproken. Ik ben tenslotte de kleinzoon van 'n beroemd stamhoofd en ik weet, hoe Ik mijn stamgenoten moet aanpakken, ziet het, zij eten nu uit de hand". derd, hetgeen, volgens La Libre Bel- gique, in het kader van bepaalde ac- coorden onmogelijk is. Opgemerkt dient te worden, aldus het blad, dat de moeilijke situatie waarin zich op het ogenblik bepaalde Belgische In dustrieën bevinden, voortvloeit uit de omstandigheid, dat de Nederlanders hun in 1949 in Knokke afgelegde be lofte niet nagekomen zijn, waarbij zij verklaarden alles uit hun economische politiek te zullen verbannen wat een kunstmatig karakter droeg Niets is in dit opzicht gedaan, aidus het blad, en in het bijzonder de Nederlandse lo nen zijn 25 tot 40 procent lager geble ven dan de Belgische. Het blad schrijft tenslotte, dat het Nederlandse antwoord niet zal nalaten een nieuwe golf van ontevredenheid in een gehe le serie van Belgische industrieën te weeg te brengen en zwaar zal druk ken op de besprekingen die in de toe komst nog door de arie Beneluxlan- den gevoerd zullen worden. Het Belgische persbureau Belga schrijft dat de beslissing van de Ne derlandse regering in officiële Belgi sche kringen met de grootste verba zing is ontvangen. Tijdens de onder handelingen in Luik toch. aldus deze kringen, deed inderdaad niets ver wachten. dat de Nederlandse rege ring de Belgen „met een kluitje in het riet wilde sturen" en de teleurstelling is groot. Naar nog nader wordt vernomen zou de Belgische afvaardiging van de groep der Beneluxministers reeds Donderdag bijeenkomen om haar hou ding te bepalen tegenover het besluit der Nederlandse regering. „Het vierde Prinsenkind" zendt kinderen uit. Evenals de vier voorgaande jaren zal ook deze zomer aan enige dui zenden kinderen van oorlogsslacht offers door de Stichting „Het Vier de Prinsenkind" een gratis vacantie worden aangeboden. Voor uitzending komen in aan merking kinderen van oorlogsslacht offers, geboren tussen 1 September 19391 September 1944. Naar een speciaal ingericht va- cantie-oord zullen worden uitgezon den kinderen, die zelf oorli)g3lctsel opliepen en welke geboren zijn tus sen 1 September 19311 Septem ber 1943. De gemeente-secretarieën verlenen hiervoor bemiddeling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 7