Als in Pretoria de Jacaranda's in bloei staan.. D C TOCH IS 'T ZO! RIJDEN DE TRAMS LANGZAAM EN ZIJN ZE EXTRA-DUUR MIST BELAAGDE HET LEVEN VAN DE LONDENAREN VRIJDAG 13 MAART 1953. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT REIS NAAR HET HEILIGE MEER VAN AFRIKA (II) Overal vindt men de sporen van Nederlands invloed (Van onze correspondent in Kaapstad.) „De langste rechte straat ter wereld is niet Broadway in New York, tyihaf de Kerkstraat in Pretoria. Zg is namelijk elf myi lang". De heer H. P. H. Behrens, de bekwame voorlichtingsambtenaar van Paul Krugeris stad, zegt het met begr^pelgke trots. Hij wijst mij, terwijl hjj me drie dagen achtereen in zijn auto door Pretoria voert, alle prachtige lanen en parken en huizen en kantoren. Hij probeert het allemaal zo objectief, zo collegiaal mogelijk te doen. Maar telkens spreekt, uit een enkel woord, een enkel gebaar, zgn oprechte trots, zjjn warme liefde voor de stad. En ik kan dat begrijpen. Want Pretoria is een stad, die men lief moet hebben. Heerlijk liggen haai- wjjken tegen de berghellingen, tegen de heuvels en in de dalen en overal zijn er de bomen en de bloe men, die de stad maliën tot een der beste woonplekken ter wereld. Het enige, dat detoneert in al deze schoonheid, is de verzameling univer siteitsgebouwen, die men heeft opge trokken in alle denkbare bouwstijlen. De rest van Pretoria is vrijwel vol maakt. Alle Nederlanders die ik er sprak er wonen duizenden van on ze landgenoten in de Jacaranda-stad waren het daarover eendrachtelijk eens. En dat wil onder Nederlanders (óók in den vreemde) nogal wat zeg- gsnals u mg veroorlooft dat op merken. Het Kerkplein is het centrum van de stad. Daar ligt de oude raadszaal, waarin het parlement vergaderde in de dagen, toen Oom Paul nog presi dent was. De hoeksteen vermeldt, dat hij gelegd is „door ZH. Edele den Staatspresident S. J. P- Kruger op 6 Mei 1889". En hg draagt voorts de naam van de gouvernementsarchitect S. Wierda, wiens heit en mem wel ge leefd zullen hebben in de contreien van Leeuwarden of Heerenveen. Kru ger liet immers vele Nederlanders komen om het volk van de Transvaal te helpen bg de opbouw van de jonge Staat. Zij hebben voor hem niet alleen de raadszaal gebouwd, maar ook het stijlvolle paleis van justitie, dat er te. genover staat. En het postkantoor. En het station. En zovele andere ge bouwen, die tot vandaag getuigen van Dot de Joden of Phoeniciërs de ge weldige goudschat van meer dan 400 talenten welke zij voor koning Salomo bemachtigd hadaen, verkregen zouden hebben door zelf de goudiuinning in het land Ofir ter hand te nemenmoet hoogst onwaarschijnlijk worden geacht Dat dit kapitaal door goederenruil zou zijn ontslaan, kan evenmin worden volgehouden, want het land leverde geen producten op die een genoegza me tegenwaarde zou hebben opgele verd. Door verschillende onderzoekers is dan ook de mogelijkheid geopperd dat hier sprake is geweest van een veroveringstocht, waarvoor veel argu menten pleiten. De landen die voor een dergelijke veroveringstocht in aanmerking kwa men, waren uiteraard vele en we den ken hierbij in het bijzonder aan ver schillende Indische vorstendommen. Zoals een ieder weet, hebben de In dische vorsten steeds gestreefd naar welgevulde schatkamers en we zouden dus de herkomst van de goudschat in die richting kunnen zoeken. Maar dan dienen we te bedenken, dat voor het bemachtigen van deze schat een com plete oorlog met een Indisch rijk zou moeten zijn gevoerd, want de vorsten gaven in die dagen dergelijke spullen niet zó maar uit handen, noch lieten zij deze onachtzaam in een onverde digde kustplaats achter. Het is moei lijk aan te nemen dat Salomo's expe ditie de in het algemeen goed uitge ruste en wélgelrainde Indische le gers in het binnenland verslagen heeft en de residentie van een Maharaaja heeft veroverd. Neen, het meest waarschijnlijke schijnt mij toe, dat de expeditie een betrekkelijk ongecultiveerd en zwak verdedigd gebied als doelwit heeft ge kozen en dan komt de kust van Sofala in het tegenwoordige Portugees üost- Afrika het meest in aanmerking. In hel daarachter gelegen Mashonaland werd op grote schaal goud gewonnen dat zo mogen we veronderstellen voor verder transport naar de kust werd vervoerd. Hiervoor pleit ook de mededeling van de Arabier Ibn Batoeta die 2300 jaar later nog meldt dat „hel stofgoud van Youfi naar Sofala wordt vervoerd'" (Let op de klankovereen komst tussen Youfi en Ofir!) Een argument pleit sterk tegen de opvatting dat de expeditie van Salo mo de inboorlingen aan de kust van Sofala zou hebben overmeesterd en zich van het opgeslagen goud zou heb ben meester gemaakt. Dit argument is gelegen in het feit dat zich by de buit ook pauwveren hebben bevonden, die een Indische herkomst zouden ver raden. Anderen vertalen 't Hebreeuw se woord echter door struisveren, of veren van parelhoenders. Maar, zo vragen wij, wat moest Salomo met zo'n hoop veren doen? Karl Niebuhr heeft in dit doolhof misschien de weg gewe zen door te veronderstellen, dat hier niet het Hebreeuwse woord thukkijim (pauwen, parelhoenders, of struisen zal hebben gestaan, maar sukkijim (slaven), waardoor de tekst ook veel begrijpelijker wordt. Mocht Niebuhr de roos hebben getroffen, dan is de kust van Sofala wellicht het land Ofir, waarheen koning Salomo zijn schepen zond. Over zenden gesproken, kunt u zich voorstellen dat een op 10 Maart uit Europa verzonden brief reeds op 9 Maart in Amerika aankomt, terwijl het vliegtuig waarmee de brief verzonden wordt toch de normale snelheid van 500 km per uur heeft? H. Petition, de nauwe band, die er eens bestond tussen Den .Haag en Pretoria. De nieuwe errügrantenstroom laat deze historie thans herleven: De Nederlan ders vormen verreweg het grootste percentage van de nieuwe ingezete nen der Unie. Ik heb gegronde reden om aan te nemen, dat dit percentage in de komende jaren nog beduidend zal stijgen. In Krugers huis Pretoria heeft talloze mooie gebou wen, die men beslist moet gaan zien. Daar is het Unie-gebouw, dat Sir Herbert Baker ontwierp en dat, bo venop een heuvel en temidden van een reusachtige bloementuin ligt te pron ken in de zon. Daar is het indrukwek kende gedenkteken voor de Voortrek kers, met zijn marmeren fries, die gans de geschiedenis van het stre ven en zwoegen en vechten en lijden der legendarische pioniers uitbeeldt. Diep in het monument staat een sar- cophaag, gedekt met een marmeren steen, waarop de laatste woorden van het volkslied zijn gebeiteld: „Ons vir jou, Suid-Afrika!". En boven, in het dak, is een kleine opening, die zó is ingemetseld, dat slechts éénmaal per jaar om twaalf uur op 16 Decem ber de Geloftedag 'n zonnestraal valt op de sluitsteen van de sar- cophaag. Pretoria heeft zijn grote kerk, waarvoor generaal Botha de eerste steen legde. Pretoria heeft zijn enor me staalfabrieken, zgn fonteinen, zijn stadsparken, die nog steeds onder be heer staan van de Nederlander H- Bruins Lich. Het is alles mooi en groots en men moet het zien. Maar de mooiste, waardevolste plaats blijft naar mijn gevoel toch het eenvoudige huis. waarin Paul Kruger woonde. Het is een huisje van één verdieping. Voor en achter heeft het een stoep, die overhuifd wordt door eenvoudige zinken platen. De twee stenen leeuwen, die bij de deur lig gen en die geschonken werden door de diamantkoning Baxnate zijn eigenlijk veel te groot en te pom peus voor een eenvoudige ingang. Dit huis is het geestelijke middel punt van Zuid-Afrika. Ik erken graag, dat ik er binnen gestapt ben met een gevoel van diepe eerbied. Want dit is het huis, waarin de Grote Eenvoudige leefde, die zijn wijsheid putte uit "de Bijbel en die behalve staatsman, rech ter. natiebouwer en strijder óók leke- preker was. En vóór alles een held van het zuiverste water. In dit huis hangen de portretten van hem en zijn vrouw. Maar er hangt óók een portret van koningin Wilhelmina en daaronder staat ge schreven: „Wees Kruger en zijn edel heldenvolk genadig, Die beê rijst thans omhoog uit ieder Neêrlands hart". En naast dat prachtige portret hangt een oorkonde van de Amster damse studenten, die op 19 Decem ber van het jaar I960 „nulde hebben febracht aan Z JIJ3. president Kruger ij zjjn tocht door hunne stad" en die de hoop uitspreken, dat het volk der Zuid-Afrikaanse republieken weer door A. KAPTEIN. spoedig als zelfstandige staten in vre de zullen kunnen leven. Bij de zeven handtekeningen staat die van A. E. d' Ailly! Er liggen albums met huldebetui gingen uit alle oorden ter wereld (waaronder een van de Amsterdam mers uit de buurt Y Y, die hem een stoel aanboden, ontworpen door Jo- han Been)er ligt een pijp. die de la tere koningin Wilhelmina hem schonk, toen zij een meisje van zes tien jaar was- Er staat een roodplu chen stoel, hem aangeboden door de gemeente 's-Gravenhage. Er liggen, in een vergeelde enveloppe, een paar van zijn grijze haren. En op die en velop staat gedrukt: „Boek- en Pa pierhandel, Drukkerij Gebrs. Wolff, Kerkstraat 10, Hilversum". Er zijn honderden foto's, vele geweren, Bij bels, messen, borstbeelden. Het oude huisje staat stampvol met herinnerin gen. Maar de slaapkamer van de presi dent is nog precies, zoals zij altijd was- Er staat een bed. Er staat een stoel en een kastje. Méér niet. Aan de muur hangt één versiering: een klei ne, op fluweel geschilderde tekst, zo als men ze voor een gulden koopt in een winkeltje. „De Heere zij met u" staat er op. Men kan zich nauwelijks indenken, dat hier de man geslapen heeft, die in 1899 de oorlog verklaarde aan het Britse wereldrijk, dat toen op het top punt van zgn imperiale macht was! Maar de foto's die in zijn vroegere werkkamer hangen, vertellen de gan se tragedie van strijd en ondergang. Er zijn foto's van de „Batavier VI", die het stoffelijk overschot van de in balingschap gestorven staatsman, in October 1904, van Rotterdam naai" Kaapstad bracht. En daarnaast hangt het gecalligrafeerde gedicht van een Nederlandse vrouw, die toen reeds te profeteren dorst: „Uw tijd zal ko men!" Herwonnen vrijheid. Als ik een uur later een gesprek voer met een der ministers van Zuid- Afrika, dan besef ik plotseling helder, hoezéér deze woorden bewaarheid zgn geworden. Want de minister, die mij met zoveel eenvoud spreekt over de plannen voor de toekomst, is de zoon van een boer, die in Krugers leger vocht om de vrijheid van zijn volk. Heeft die boer vijftig jaar geleden, toen alles verloren en vertrapt en wanhopig scheen, ooit durven dromen, dat zijn zoon minister zou zgn van een souverein, zelfstandig Zuid-Afri ka? Het is ondenkbaar! Het imposante voortrekkers monu ment, dat gebouwd werd op een der heuvels, die Pretoria omringen. BIJ ONS IN DEN HAAG Jaarlijks een tekort De Hagenaars zijn trots op hun stad en zij willen het weten ook. Als zg desondanks afgeven op hun tram, begrijpt U dan, hoe diep hun bezwaren togen dit vervoermiddel geworteld zijn. Het is met leedwezen en met nauw verholen ergenis, dat zij de Rotter damse tram aan de directie van het Haagse, gemengde trambedrijf ten voorbeeld stellen. In Rotterdam rijdt de tram veel harder en veel fre quenter en h\j is goedkoper, zeggen zg. In de residentie snkkelen de gele wagens rammelend van de ene halte naar de andere. „Uren" staat men te wachten Alleen lijn 9 van het station Hollandse Spoor naar het Gevers Deynootplein in Scheveningen lijn 11 eveneens van station H. S. naar Scheveningen en lijn 14 van achter de Laan van Meerder- voort naar het Gevers Deynootplein rijden wat sneller en zelfs zijn op lijn 14 kort geleden zeer moderne, Amerikaanse wagens in gebruik ge steld, die een grote snelheid leunnen ontwikkelen. Maar men heeft er een- manswagens van gemaakt, met het STILLE, MAAR GEVAARLIJKE VIJAND Duizenden doden in korte tijd. FEBRUARI 1953 ZAL in de geschiedenis bekend blijven om de waters nood, welke Engeland en Holland, en In mindere mate ook België getrof fen heeft. Nu evenwel alle aandacht geconcentreerd is op de aanval van erfvijand no. 1, het water, wordt een minder spectaculair optredende be lager, de mist, vergeten. Toch dient, in dit geval, Engeland er rekening mee te houden, dat, waar het hoge water honderden slachtoffers heeft gemaakt, er duizenden op rekening van de mist komen. Interessant is dan ook het artikel dat kort voor de watersnood in het Britse weekblad „The Economist" over dit onderwerp verscheen en waaraan wij enige gegevens ontlenen. In geheel Londen was het aantal geregistreerde sterfgevallen in de week van 6 tot 13 De .ember 1953: 4703, tegen een aantal van 1852 in dezelfde week van 1951. In het ge bied van het Graafschap Londen steeg het aantal sterfgevallen, vol gens de gezondheidsdienst, van 945 in de week van 30 November tot 6 December j.L tot 2484 in de volgen de week. Hart en longen. Het totaal aantal ziektegevallen is minder eenvoudig te berekenen. De voorzitter van de Noodbedden- dienst in Londen, aan wie aanvragen kunnen worden gericht voor de toe lating van acute gevallen tot het zie kenhuis, heeft aangetoond in welke mate het werk van de Dienst toege nomen is in de mistweek. De aan vragen, berekend als een variabel wekelijks totaal, ziet men op neven staand kaartje. ï1' 1 1352-13 1 F B r ■M 0 nu». MUI 1 ca 1 No» i HI M Mr Terwijl op 1 Januari 1951 tijdens het hoogtepunt van een griep-epi- demie, 293 aanvragen werden ont vangen en 185 gevallen in het zie kenhuis werden opgenomen, waren de overeenkomstige getallen voor 9 December resp. 492 en 390. In de hele maand December was het aan tal aanvragen voor patiënten met ademhalingskwalen bijna vervier voudigd. Het aantal aanvragen voor personen, lijdende aan hartkwalen was bgna verdrievoudigd. Onzuivere lucht. Deze statistische gegevens zijn vergeleken met die van het Graaf schap Londen. Hierbij is gebleken, dat bijna de gehele totale vermeer dering van het aantal sterfgevallen te wijten is aan ademhalings- of hartkwalen. Dit is niet verwonderlijk als men weet, dat het Graafschap eveneens heeft medegedeeld, dat de rook- en zwaveldioxyde-verontreiniging van de lucht op 7 en 8 December een hoogtepunt bereikte en alle records, tot twintig jaar terug, sloeg. Arabische vluchtelingen krijgen wollen kleding Enige tijd geleden werd, uitgaande van de „Relief and Works Agency" van de Verenigde Naties voor Pales tina, een oproep de wereld ingezon den om daadwerkelijke hulp voor Arabische vluchtelingen. Deze oproep heeft weerklank ge vonden; tot nu toe werden naar Jor danië 11 balen wol, en naar Gaza en Libanon elk 2 balen gezonden. De Arabische vluchtelingen zullen van deze wol kleding maken. gevolg, dat het oponthoud aan de haltes extra lang is gaan duren en men thans voor een ritje met lijn 14 meer tijd kwijt is dan vroeger. De werkelijke mooie rijtuigen op lijn 14 „deinen en stampen" bovendien als een zeeschip op de golven, waardoor men passagiers voortijdig de wagen ziet verlaten en zelfs sommige con ducteurs er geen dienst op kunnen doen Gelukkig hebben we in Den Haag uitstekende bussen, maar de trams Eigenlijk zou de directie het publiek er gratis in moeten laten reizen. In werkelijkheid laat zg de passagiers voor hun ergenis nog be talen. En niet eens zo'n klein beetje. Ritje 20 cent. Niettemin is er een tekort van on geveer een millioen. Met ingang van 1 April zullen de tarieven, naar het zich laat aanzien, daarom nog ver hoogd worden. De vereiste goedkeu- ïingen van het ministerie van Ver keer en Waterstaat en van het di rectoraat-generaal voor de prijzen heeft de directie reeds ontvangen. Binnenkort zal men voor een bus- of tramritje in plaats van vijftien cent twintig cent moeten gaan be talen. De enige tegemoetkoming is, dat men op een kaartje van twintig cent desgewenst binnen drie kwartier mag overstappen. Wg's de plaats in Nederland aan, waar voor een enkel ritje twintig cent betaald moet worden als men zich tenminste niet voorziet van een knipkaart voor vijf ritten voor vijf en zeventig cent. De vreemdelingen, die een dagje naar Scheveningen ko men, zullen in den regel „een enkel ritje" kopen en schrikken, als ze daarvoor twee dubbeltjes moeten neertellen. Laat het hun een troost zijn, dat zij heel lang pleizier van nun uitga ve beleven, want als zg eenmaal in gestapt zijn, zijn zij in de treiterig voortdribbelende tram een heerlijk lange tijd onder dak. Den Haag is een mooie stad, het is een gezellige en een prettige stad wij willen er geen kwaad van horen maar de tram Amnestie voor 23.000 Franse coUaborateurs. Vierhonderd politici terug in politieke arena. Ongeveer 400 Franse politici, on der wie de oud-premier Etienne Flandin en de oud-minister van bui tenlandse zaken Georges Bonnet, die zich niet meer verkiesbaar mochten stellen voor het parlement omdat zij in 1940 maarschalk Pétain aan de macht hebben gebracht, kunnen him politieke activiteit hervatten op grond van een wet, die door de na tionale vergadering i3 aangenomen. De wet werd goedgekeurd mee 390 tegen 210 stemmen. Socialisten en communisten stemden tegen. De wet voorziet ook in amnestie voor ongeveer 23.000 personen, die tot gevangenisstraffen van vgf jaar of minder zijn veroordeeld wegens samenwerking met de Duitsers. Vandaag Rijksweg door Alblasserwaard open Da A.N.W.B. deelt mede, dat de Rijksweg door de Alblasserwaard op Donderdag 12 Maart te 6 uur des avonds zal worden opengesteld voor voertuigen met een maximum ge wicht van 6000 kg. Hiermede is op nieuw een belangrijke stap gezet op de weg naar herstel van een nor maal verkeer. Deze zg het be- Eerkte openstelling is van groot elang voor het verkeer van Rotter dam naar de Betuwe, Oost-Brabant en Limburg, dat tot dusver via Utrecht moest gaan. Belgisch Rampenfonds bezit 150 millioen franc Slachtoffers krijgen maximaal 50.000 frs. Het Belgische Rampenfonds heeft tot nu toe een bedrag van 150 milli oen franc ingezameld. Een bijzondere trekking van de koloniale loterij zal 12,5 millioen franc opbrengen, een speciale postzegel een kwartmillioen franc. De Belgische regering heeft als eerste hulp een bedrag van 10 milli oen franc ter beschikking gesteld van de geteisterden langs de Belgische Noordzeekust. Aan de slachtoffers van de watersnood zal een maximum bedrag van 50.000 franc worden uit gekeerd. De hotelngverheid zal ver goeding krijgen tot 50 procent van de geleden schade en zal verder een be roep kunnen doen op gunstige rege- ringscredieten. Zoals bekend wordt de totale door het water aangerichte schade, dus ook die aan dijken en zee weringen, geschat op 1400 millioen franc. De regering heeft besloten het .aanvankelijke plan tot het heffen van een belasting van 5 procent op het inkomen, ter financiering van de door de watersnood aangerichte schade, la ten varen en heeft thans voorgesteld de uitgaven op de onderscheidene be grotingen met 10 procent te beper ken. Nijverheidsonderwijs wil meer vacantie Op het landelijk nijverheidsonder- wijs-congres van de Nederlandse On derwijzersvereniging, dat op 9 en 10 April a.s. te Enschede wordt gehou den, komt een voorstel van de afde ling Amsterdam ter sprake om de redenen, die ertoe hebben geleid de vacanties bij het U.L.O. en M.O. te regelen volgens de huidige toestand, in onverminderde mate te laten gel den voor het nijverheidsonderwijs. De afdeling Den Haag voert om. aan, dat de lagere nrjverheidsonder- wijsscholen voor een groot deel wor den bevolkt door leerplichtige kinde ren die, wat de vacantie betreft, zijn achtergesteld bij kinderen van de zelfde leeftijd, die andere inrichtin gen van voortgezet onderwijs bezoe ken, terwijl de inspanning die het vol gen van dit onderwijs van hen vergt, zeker niet minder is. AANLOKKELIJKE SALARISSEN VOOR K-S-G-BAANTJES f 41.000 per jaar en extraatjes voor leden hoog gezagsorgaan. De 78 leden van de Assemblee der Kolen- en Staalgemeenschap besloten bij stemming him onkostenvergoe ding op 1400 pond sterling (onge veer 14.700 gulden) per jaar belas tingvrij te bepalen. ne totale begroting van de Kolen- en Staalgemeenschap werd vastge steld op 5,6 millioen gulden. De helft daarvan zal worden uitgegeven aan het 400 man tellende personeel, on der wie ongeveer 50 vaste krachten. Het vaste personeel van het secre tariaat der vergadering wordt ge salarieerd in verhouding tot de ver goeding van f 41.000, die aan leden van het Hoge Gezagsorgaan wordt uitgekeerd. Volgens de opgestelde sa larisschaal zullen de salarissen der hoge ambtenaren gemiddeld f 30.000 bedragen. De ambtenaren van de tweede categorie zullen gemiddeld f 25.000 ontvangen, die der derde ca tegorie f 15.000 en de laagst gesa larieerde groep heeft een gemiddel de van f 6000. Boven deze salaris sen wordt een verblijfsvergoeding van 25 procent betaald, benevens een toeslag voor gehuwden van 5 pro cent en een kindertoeslag. De hoge ambtenaren genieten bovendien een toeslag voor het gebruik van een auto. Het losse personeel van de ver gadering geniet dagvergoedingen, die variëren van f 30 tot f 136. Italianen zijn vrij om Perzische olie te kopen Een tribunaal te Venetië heel' Woensdag de eis afgewezen van de Anglo-Iranian om de 5000 ton olie. die door de Italiaanse tanker „Mi- rielle" te Venetië was aangebracht in beslag te nemen. De rechtbank was van mening, dat de olie rechtmatig door de Italianen was gekocht en dat voor wat betreft het geschil tussen de Anglo-Iranian en de Perzische regering, volstaan kon worden met te constateren, dat de Perzische regering het recht op schadevergoeding voor de onteigen de bezittingen van Anglo-Iranian heeft erkend. Intussen is de tanker „Mirielle" op weg naar Ahadan voor een twee de laaing olie. De Anglo-Iranian i probeert in hoger beroep te gaan tegen het vonnis. Het Wereldgebeuren Een wapensmid Het beroep van wapensmid is om weven met oude legenden legenden van schone zwaarden, waarmee ridders onoverwinnelijk waren en verhalen van roodlippige meiskes, die bekoord werden door öe stoere aantrekkelijkheid van de krachtige smid Vandaag zweeft over de ski-paden van Arosa in Zwitserland zo'n bttna- legendarische wapensmidHij is getrouwd met een Duits-Amerikaan- se vrouw en in de napret van de wittebroodswekenBovendien heeft hij nog een ander pretje: lig heeft zijn vermogen voor een groot deel veilig weten te stellen. Lang geleden hadden de wapen smeden geen vermogenZe had den een aambeeld en een vrolijk hart. Daarmee moesten ze door het wilde leven. Nu is dat allemaal an ders. Wanneer hier over een wapen smid geschreven wordt dan is dat niet zo maar een smidje-smee, dan is het een van de grootste industriëlen ter wereld namelijk Alfried Krupp. Die naam Alfried is ook al een smidsproduct. Men heeft hem sa mengesmeed uit Alfred, voornaam van de Krupp. die het staalbedrijf in het Rijnland tot een wereldbedrnf maakte en „Fried", de man, die als eerste der Krupp-dynastie er in slaagde goed „kroezen"-staal te ma ken. Nidien hebben zich vele legenden geweven om de naam van deze wapensmidsfamilie, maar het waren geen opgewekte legenden het waren verhalen van oorlogshit- serij, van rijk worden op de slagvel den, van winsten uit tranen, die dui zenden weduwen stortten De 45-jarige Alfried Krupp, die thans met zijn tweede echtgenote, over de blanke sneeuw van Arosa glijdt en misschien wel des avonds in de Carmenna-dancing zit men sluit daar niet te laat, want sport mensen horen niet aan de bar! werd in 1943 door Hitier nog speciaal feëerd. De Ftihrer verklaarde hem ij bijzondere wet tot enig eigenaar van de grootste wapensmidse ter wereld. Hij heeft er voor moeten boeten na de oorlog van 1939, zoals zijn voorganger moest boeten na de oor log van 1914-1918Ook toen heb ben de geallieerden gezegd, dat het uit moest zijn met het bedrijf vah Kruppdat er geen wapens meer zouden komen uit Essenalles zou gedemonteerd worden en met 100 ipillioen goudmark zou de schade aan de Krupp-dynastie betaald worden. In 1923 veroordeelden de Fransen de directeur dr. Gustav von Bohlen und Halbach nog tot 15 jaar gevangenis straf, maar na zeven maanden kwam hij vrij en kon hg vacantie ne men aan de Noordzeestranden, die hg zozeer waardeerde Mit de jonge Alfried ging het na de oorlog van 1939-1944 onge veer net zo nee, we trekken geen historische parallellen, waarop Keizer Wilhelm II zo gebrand was en dus zat hij een tijdje in de ge vangenis en werd toen begenadigd. Hg zal wel schappelijk behandeld zgn in de gevangenisvoor hem geen eten van ijzeren bordje en met een lepel, die via een ketting aan de tafel vast zat Sommige oorlogsmisdadigers wer den in Duitsland heel zacht aange pakt. Intussen waren de geallieerden be zig de Krupp-werken te verwoesten en te demonteren. Rusland sleepte een deel der machines over het Oeral-gebergteTito kreeg een ander deel, maar als de geruchten juist zijn dan weet hg niet wat hij met die machines moet doen. De familie Krupp wachtte op het juiste ogenblik, dat kwam toen men begon te praten over productiviteit over bestrijding van de werkloos heid en over onmisbaarheid van de Duitse kolen- en staalnrjverheid in het Europese welvaartsysteem. Alvocaten kwamen er aan te pas ...Duitse Amerikaanse en Fran se ministers braken er zich het hoofd over en er kwam 'n con tract uit de bus... Een contract van geallieerde regeringen met een wa pensmid. Iets van de oude Krupp- glorie ligt daarin toch nog besloten... Krupp krijgt weer een inkomen van 15 millioen mark per jaar Zgn vermogen tot een bedrag van pak weg! 5 600 millioen mark blijft aan hemde rest gaat naar familieledenHij mag loco motieven bouwen, schepen op stapel zetten en honderd andere dingen meer maken. Alleen kolen en staal behoren voor hem tot verboden pro ductenZijn belangen in de kolen- en staalfabrieken moet hij verkopen. Dat is dus overgebleven van "het familievermogen, waarvan insiders beweren, dat het meer dan een mil liard mark heeft bedragen Duitsers, die het 103 pagina's tel lende contract lazen hebben zich over een ding verbaasdEr wordt in dat verdrag met geen woord gerept van kanonnen en van pantserwa gensBlijkbaar mag Krupp ze zo nodig weer maken met staal uit andere ondernemingen. Zou er dan toch een tikkeltje waarheid schuilen in die historische parallellen van wijlen Wilhelm n? MAC CLOYbegenadigde Alfred Krupp

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5