PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Britse bommenwerper door Migs boven W.-Duitsland neergeschoter Raad van geteisterd Stavenisse in bewogen vergadering bijeen BILT Kantlijn EX-KONINGIN NARRIMAN VERLIET HAAR FAR0EK Vandaag NEDERLANDSE ONDERNEMERS KIJKEN NAAR AFRIKA 196e Jaargang - No. 61 Dagblad uitgave va de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week. f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLlSSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 13 Maart 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 Ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine ad- ertenties (ma*. 8 regels) van 15 regels f I.Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur, frlissingen. Walstr 58-80. telef 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2, telei. 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zierlkzee. N Bogerdstr. C 160. telet. 26. HET ZEVENDE VLIEGTUIG Vijf doden en twee gewonden Engeland eist een onmiddellijk onderzoek Twee vermoedelijk Russische Mig-straaljagers hebben Donderdag middag boven Bleckede b'y Louenburg aan de Elbe, in Noord-Duits- land, een Engelse viermotorige Lancaster bommenwerper neergescho ten, die op 10.000 meter hoogte vloog. De straaljagers achtervolgden het toestel tot 300 meter hoogte, waar het in brand vloog. Een groot deel der wrakstukken is op Oost- duits en een klein deel op Westduits gebied terechtgekomen. Het hoofd van de politie te Bleckede verzekerde, dat het incident zich vlak boven het dorp en dus op Westduits gebied afspeelde. Het Britse ministerie van lucht vaart maakte Donderdagavond be kend, dat een Lincoln-bommenwer- per van de Britse luchtmacht op een gebruikelijke oefenvlucht Donderdag door Mig-jagers in de corridor van Hamburg naar Berlijn bij de zóne- De weken gaan voorbij. En nog steeds is niet bekend, hoe de schaueiegenng vooi ue wat-eis- Uu^osiucn tuners er uil zaï zien. Middenstanders zitten in nun ge troffen oeuryven en moeten nieuwe voorraden insiaau. Zy laten herstel lingen verrichten om weer op gang te komen. Daar is geld mee ge moeid, dikwyls veel geid. En zy neo- ben er niet de beschikking over. Hoe gaat de schaderegeling er uit zienZo luidt de vraag, die hen on- opnoudeiyk bezig houdt. Geruchten heuben de ronde ge daan. Er zijn percentages genoemd. Zekerheid heeft niemand. Wat dit betekent voor de getrof fen bevolkingsgroep dringt nauwe lijks door tot de niet getroffenen. Nu in Den Haag de tramtarieven met 5 cent per rit omhoog gaan, weegt dat veel zwaarder ginds dan de onzekerheid, die de slachtoffers van de watersnood benauwt. Het Is daarom hoog tijd. dat de regering met mededelingen komt. Ei worden ih Zeeland pogingen aangewend om snei uitsluitsel te verkrijgen. De Kamer van Koophan del voor de Zeeuwse eilanden is dienaangaande zeer actief. En terecht. Men wil nu eindelijk wel eens weten, wat er met de gel den uit het Rampenfonds gebeuren £at, of uitkeringen daaruit in min- ring zullen worden gebracht op de definitieve litkeringen en wat er uiteindelijk van de staat mag wor den verwacht. Krachtige steun aan iedere po ging om het antwoord op deze vraag te Krijgen, is volkomen op haar plaats. Het lot der evacué's verdient al evenzeer de aandacht. Bergen kleding en goederen liggen er nog, in vele Nederlandse dorpen en steden. De evacué's zijn over het gehele land verspreid. Wie niet beter weet, zou de in druk kunnen krijgen, dat er geen behoefte bestaat aan die goederen en die kleding. De ingewijde weet beter. Hij weet, dat de Zeeuwen niet graag him hand ophouden. Zij waren gewend hun kleding, hun schoeisel, hun levens behoeften te kopen. D gang naar een centrale uitde- lingspost is voor her een zware gang. Die zri met tegenzin gaan. Liever doen velen het zonder, dan 'n weg te bewandelen, die zij vernede rend vinden. Daarom rijst de vraag, of het niet beter zou r.rjn, als men met behulp van vrijwilligers trachtte vast te stellen wat verloren is gegaan en aan de hand van die gegevens goe deren en kleding uit de enorme voorraden verstrekte. Kiest men deze methode niet, dan zal zeer veel spontaan verleende hulp niet terecht komen by dege nen, voor wie zij bestemd was. Wel licht zal zij buiten onze grenzen be landen. En dat is toch waarlijk de bedoe ling niet geweest. Bemoedigend zijn de mededelingen, die minister Witte heeft ge daan omtrent de woningbouw in de rampgebieden. Het normale bouwprogramma blijft gehandhaafd. Er zullen in 1953 55.000 nieuwe woningen komen. Daarnaast zullen er zodanige maatregelen worden genomen, dat in twee jaar tijds de verwoestingen in de overstroomde gebieden her steld zijn. Bemoedigend klinkt dat. Maar niettemin: twee jaren zijn een lange tyd. En wie twee jaar moet wachten, eer hij weer tot nor male omstandigheden terug kan ke ren, zal zijn voorhoofd in rimpels trekken. Nogmaals echter: het belangrijk ste, naast de dichting der dijken, is momenteel, dat men twee dingen doet: le. de getroffenen snel steun in goederen en kleding geven, naar ge lang van de behoeften, die uit een ernstig onderzoek blijken en 2e. mededelen, op welke schade vergoeding de getroffenen kunnen rekenen. Alleen op deze manier geeft men de watersnoodslachtoffers houvast Voor de toekomst' grens is neergeschoten. Vijf leden van de bemanning kwamen hierbij om het leven en twee werden gewond. Eer der op de dag werd een andere Lin coln van de Britse luchtmacht, die eveneens een gebruikelijke oefen- vlucht maakte, door een schijnaan- val van twee Sowjetrussische Mig jachtvliegtuigen bij Kassei, een eind binnen de Britse zóne, bedreigd. Vol- ;ens de bekendmaking neemt de ïritse regering „deze ernstige ge beurtenis binnen de luchtcorridor HamburgBerlijn" ernstig op. Aan de Britse hoge commissaris in Duitsland is opdracht gegeven „in de krachtigste bewoordingen" te protesteren by de Sowjetrussische hoge commissaris in Duitsland tegen „deze moedwillige aanval op een Brits vliegtuig, waarby Brits vlieg- tuigpersoneel de dood vond." De Brit se hoge commissaris zal moeten ver zoeken om een onmiddellyk onder zoek door de Sowjetrussische auto riteiten, de bestraffing van degenen die voor het incident verantwoorde lijk zyn en om vergoeding van scha de berokkend aan personen en eigen dom." Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft een Britse officier frag menten van een granaat gevonden, die niet tot de munitie van Lincoln- bommenwerpers behoort. Geheime stukken, kaarten enz. zijn voor de val uitgeworpen en in de Britse zóne terechtgekomen;. Chauffeurs van vrachtauto's, die Donderdagavond uit Oostelijke rich ting de Britse zóne zijn binnengeko men, hebben verklaard, dat zij gezien hebben hoe Oostduitse brandweerlied den uit Boizenburg naar het bran dende wrak van de Lincoln snelden met schuimblusapparaten het vuur bedwongen. Volgens een lezing van de burge meesters van drie Westduitse plaats jes bij Bleckede, zou de Lincoln twee maal zijn aangevallen. Bij de eerste aanval werd een motor getroffen waardoor het vliegtuig omlaag gleed tot ongeveer 300 meter boven de grond. De twee straaljagers, die de aanval ondernamen, volgden het Brit se toestel en losten opnieuw een sal vo, waardoor de Lincoln volkomen Het Rampenfonds bijna 80 millioen Tot Donderdagavond was er een bedrag van bijna 80 millioen gulden in het Rampenfonds gestort. Dat is ten opzichte van Woensdag een voor uitgang van byna 1 millioen gulden. in brand raakte. Boven de Elbe spat te het toestel uit elkaar. Even tevo ren had men drie mannen er uit zien springen. Het Blitse toestel is het zevende vliegtuig, dat door communisten in vredestijd werd beschoten of vernield boven of nabij Duitsland. Lord Ismay, secretaris-generaal van de Navo, heeft Donderdag op een persconferentie te Washington ver klaard, dat de aanvallen boven Duits land op Westelyke vliegtuigen „op zich zelf staande incidenten" waren, welke niet beschouwd konden worden als gewapende aanvallen, die beant woord zouden moeten worden met een gemeenschappelijk optreden van de Navo-landen. mm AFSCHEID IN ROME Ondanks de goede zorgen van dokters Oud-koning Faroek van Egypte heeft Donderdag door zyn advocaat Carlo Damelio te Rome een verkla ring laten afleggen, waarin hy vol gens Reuter eigenlek heeft toegege ven dat hy en zyn negentienjarige echtgenote Narriman gescheiden gaan leven. Deze verklaring werd afgelegd naar aanleiding van het vertrek van ex- koningin Narriman en haar moeder naar Zwitserland. In Faroeks verkla ring werd ontkend dat hy had inge stemd met een echtscheiding. Hy had Narriman slechts toestemming gegeven Italië te verlaten. Het besluit van Narriman was vol gens Faroek een gevolg van de pro paganda, die de vyanden van het Egyptische koninklijke huis voerden. De moeder van Narriman, mevrouw Sadek, „die kennelijk nauwe betrek kingen met Egyptische politieke ele menten onderhoudt", heeft haar tot Narrimannam te Rome afscheid van een ex-koning. het besluit opgezet, aldus de verkla ring. In de verklaring wordt gezegd dat „koning Faroek, die de toekomst met volledig vertrouwen in de rechtvaar digheid Gods tegemoet ziet, genadig lijk voor de wil van zijn vrouw heeft Narriman is, aldus de verklaring, „misschien vermoeid van het leven in ballingschap, ondanks de zorg van beroemde Italiaanse en Zwitserse dokters." De veertien maanden oude zoon van Faroek en Narriman, koning Foead de tweede, blijft te Rome. Er werd aan toegevoegd dat het mis schien in geval van echtscheiding an ders zou zijn. Maar hier was geen sprake van echtscheiding. Ex-koningin Narriman en haar moeder zyn Donderdag van het vlieg veld te Rome naar Ztirich vertrok ken. Het vertrek droeg volgens Reu ter geheel het karakter van een af scheid voor lange duur. Volgens een persbëricht was de be stemming van Narriman Mont Choisi,- eèn bekende vrouwenkliniek bij Lau- zanne- A.F.P. meldt uit Rome, dat Gino Sotis, een advocaat, die bekend is voor zyn echtscheidingsprocedures, zich per vliegtuig naar Genêve heeft begeven. Men brengt zijn reis in ver band met de reis van Narriman naar Zwitserland. Oostduitse torpedoboot op mijn Er zouden veel slachtoffers zijn. Volgens het Westberlijnse blad „Te- legraf" heeft zich in het afgelopen week-einde bij oefeningen van de Oostduitse zeepolitie in de Oostzee een mynontploffing voorgedaan, die talrijke slachtoffers eiste- Volgens het blad ontploften twee mijnen, die waren losgeraakt van de torpedoboot T 134. Deze boot zou zijn gezonken. De torpedoboot T 133, die achter de T 134 voer, zou zwaar be schadigd zijn. De oefeningen werden na het onge luk afgelast. VOOR HET EERST NA DE RAMP Re-evacuatie leeft in harten van door het water verjaagden Stavenisse, Donderdagmiddag 12 Maart 1953. Het is doodstil, wanneer burgemeester Verburg, gekleed in jaquet-, opstaat en zich de ambtsketen omhangt om voor het eerst sinds de rampzalige eerste Februari een raadsvergadering te openen Bond de met een groen-saaien kleed afgedekte tafel ritten de twee wethouders en v§f raadsleden van West-Europa's meest geteisterde dorp en in het schoollokaal, waar deze vergadering gehouden wordt, staat hy de deur een groep mannen; ritten op banken onder de schoolborden enkele leden van de Rijkspolitie, een verpleegster en een dokter. In een hoek van het lokaal bevinden zich enkele veldbed den en van buiten klinkt het gerucht door van heen- en weer rijdende auto's. Niemand luistert er naar. Vele gezichten dragen de sporen van het doorgestane leed, gezichten, welke thans rijn opgeheven naar de nog jonge voorzitter, die nu het woord gaat nemen Weemoed klinkt door in zyn stem, wanneer hy gewaagt van de nameloze ellende welke over dit dorp kwam. Wanneer hy herinnert aan die raads vergadering van 30 Januari J.I., toen men nog kon spreken over de ge slaagde verbeteringen, van de begro tingspositie en van vele andere licht punten na jaren van inzinking. Weinige, uren daarna voltrok zich de ramp, waarvan de sporen nimmer uitgewist zullen worden. Vrywel elk gezin had in Stavenisse doden te be treuren en in totaal vielen er 150 slachtoffers. „Geve God u de kracht om deze zware verliezen te dragen, mensen- troost kan hier niet baten", zo sprak burgemeester Verburg, nadat men ge durende enkele ogenblikken, waarin velen hun ontroering niet meester konden blyven, de doden in eerbiedige stilte had herdacht- In het bijzonder richtte de burge meester zich tot één der raadsleden, wiens ganse gezin werd weggenomen en tot één der wethouders, die zijn ouders verloor. In het vervolg van zyn rede bracht hy grote dank aan allen, die zich in Stavenisse tot het uiterste hebben ingespannen om hulp te bie den, aan de gemeenten in Noord-Hol land die het dorp adopteerden, de le den van ons Koninklijk huis en aan de Commissaris der Koningin voor het betoonde, warme medeleven. Thans noden lenigen „Het is onze taak om de noden te lenigen", zo vervolgde de voorzitter, die wees op de grote moeilnkheden, welke dit met zich mee zou orengen. Hy herinnerde ook aan de afgelopen weken, waarin vaak ingrypende be slissingen nodig waren en sprak de hoop uit, dat de raad mild zou zyn in zyn oordeel. Spreker eindigde met de vurige bede, dat. God de arbeid in de naaste toekomst mocht zegenen, zo dat Stavenisse in oude glone zou kun nen herryzen, waartoe alle arbeids kracht zal moeten worden aange wend. gedachtig aan de Zeeuwse wa penspreuk: Luctor et Emergo. Nadat onder meer het besluit be krachtigd was, waarby het verbod tot het betreden van Stavenisse zonder vergunning per 8 Maart j.l. werd op geheven. besloot men een telegram te zenden aan de Noord-Hollandse ge meenten, als blyk van dank voor de adoptie en reeds geboden hulp. (2de vervolg pag. 2) Voor deze dromedarismoeder uit tiet Parijse Dierenpark is de lente dit jaar vroeg begonnen. En niet alleen vroeg, maar ook goed: zij bracht een minia tuur dromedaris ter wereld, waarvan men in het dierenpark de beste ver wachtingen heeft. Zittingsduur gemeente raden in watersnoodgebied De minister van binnenlandse za ken heeft aan de Tweede Kamer naai aanleiding van opmerkingen over hel wetsontwerp houdende Voorzienin gen gemeenteraadsverkiezingen in watersnoodgebied een antwoordnota toegezonden. In antwoord op de opmerking over het houden van de verkiezingen vooi de gemeente^,.den en de Provinciale Staten in hetzelfde jaar kon de mi nister thans in aansluiting op netgeen hij hierover in de Tweede Kamer by de mondelinge behandeling van het wetsontwerp tot wyziging van de kieswet heeft opgemerkt, mededelen, dat de indiening dezer dagen van een wetsontwerp te verwachten is, waar in, door verlenging van de zittings duur van de te verkiezen gemeente raadsleden met een jaar, aan het ver langen van de Kamer zal worden te gemoetgekomen. t)p 2 April a.s. treinverkeer over Moerdijkbrug. Naar het A.N.P van de Nederland se Spoorwegen verneemt, wordt ver wacht, dat het treinverkeer over de Moerdijkbrug op Donderdag 2 April kan worden hervat. Geval van sabotage op de Britse vloot? De machinekamer van het Britse fregat „Termagant" is Donderdag te Birkenhead op geheimzinnige wijze vol water gelopen. Brandweerlieden werden te hulp geroepen om de ma chinekamer leeg te pompen. Acht dagen tevoreD was er een be gin van brand aan boord van de ..Ter magant' De „Termagant" is een snel fregat, dat is uitgerust voor het bestrijden van duikboten. Het schip meet 1710 ton. 52 marinemannen te Alexandrië begraven De 52 om het leven gekomen offi cieren en manschappen van het Egyptische patrouillevaartuig „Sol- loem" dat Zaterdag jl. ter hoogie van Alexandrië is gezonken, zyn Woens dag in Alexandrië ter aarde besteld. Premier Naguib liep aan het hoofd van de begrafenisstoet, welke een lengte had van vyf kilometer. Na de begrafenis reikte generaal de „Orde van de Nyl derde klasse" uit aan de gezagvoerder van het Poolse schip „Czech", dat de overle venden van de „Solloem" heeft opge- Eikt. De gezagvoerder liep mee in de egrafenisstoet. is het 50 jaar geleden, dat de Nederlandse theoloog, pro- zaschryver essayist en dichter Z prof. dr. Nicolaas Beets (Hil- debrand), vermaard door zyn „Camera Obscura" in Utrecht sj. overleed. TROPISCHE CULTURES MOGELIJK Prins Bernhard bescherm heer Afrika-instituut. Tijdens een plechtigheid aan boord van het aan de Sumatrakade te Am sterdam liggende m.s. Jagersfontein is Prins Bernhard Donderdag geïn stalleerd als beschermheer van het Afrika-instituut, Tot de eregasten behoorden jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-voor- zïtter van de Raad van State, en de minister van landbouw S. t. Mans- holt- De voorzitter van het Afrika-insti tuut, mr. K. P. van der Mandele, opende de byeehkomst met een rede Benoeming Duitse ambassadeur in Nederland. H. M. de Koningin heeft toestem ming verleend voor de benoeming van dr. H. Mühlenfeld tot West-Duits ambassadeur in Den Haag. Deze be noeming kan echter nog wel enige dagen uitblijven. Aan een A.N.P.-redacteur te Bonn verklaarde dr. Mühlenfeld: „Drie maal ben ik in Nederland geweest en ik heb steeds het gevoel gehad, dat dit een land is waar men zich terstond thuis voelt. Holland heeft in zyn cultuur en zyn levensge woonten nog zoveel, dat wy in Duits land reeds lang verloren hebben. Ik houd van zyn taal, die voor ons Ne- derduitsers niet moeilyk te verstaan en te lezen is en ik geloof, dat ik binnen niet te lange tyd zelfs Neder lands zal kimnen spreken." Nederlandse bedrijven in Brazilië Directies /an enige Nederlandse cul tuurondernemingen zijn in contact ge treden met een zekere Donald Da- niëls, een Amerikaans promotor, die een concessie heeft gekregen van 6l „000 hectare cultuurgronden aan de benedenloop van d? Amazone in het gebied Amapa van Brazilië. Zijn bedoeling is om met Nederlands. Amerikaans en 3raziiiaans kapitaal de mogelijkheden voor de exploitatie van cultures te onderzoeken. Het contact heeft er toe geleid, dat een groep Nederlandse deskundigen namens de firma H. G. Th Crone, de Deli Maatschappij, de Bandar Olie- palm Maatschappij, Bruynzeei te Zc.- ndam en de stichting .i echanische landbouw, deze m and naar Brazilië zal vertrekken. Zij zullen daar bespre kingen voeren met vertegenwoordi gers van de departementen van land bouw van de Ver. Staten a Brazilië- Het betreft hier slechts een zeer voor lopig onderzoek. 9 Te Leiden wordt een Amerikaanse fabriek van benzine pompen, meet instrumenten =nz. gevestigd. Verwacht wordt, dat de fabriek over enkele jaren een proc'uctie zal hebben van ongeveer 10 millioen gulden per jaar, merendeels voor export. over de Nederlandse belangen Sn Afri ka- Spr. becyferde, dat onze export in 1952 voor Afrika steeg tot 650 mil lioen gulden. Na Europa is Afrika ons voornaamste afzetgebied. De handel, scheepvaartiynen, de luchtvloot, aannemers, bankiers en assuradeurs hebben zich daadwerke- lyk voor Afrika geïnteresseerd Land bouwkundigen zyn in de Unie van Zuid Afrika aangesteld om de erosie te helpen bestryden, maar ook in tro pisch Afrika bouwen zy aan de Neder, landse naam. De H V.A. is een suiker onderneming in Ethiopië begonnen. Een syndicaat, waartoe het Afrika- instituut het initiatief heeft genomen, zoekt in de Franse koloniën naar ter reinen, waar men als weleer een cul tuur zou kunnen beginnen. Zondag as. vertrekt opnieuw een groep land bouwkundigen, ditmaal naar Kenya, Tanganyika, Oeganda en Ethiopië, al dus de heer van der Mandele. Prof. dr. C. A. Bouman, voorzitter van het Leids Studiecentrum, sprak vervolgens over het werk van dit cen trum. Het houdt zich bezig met de studie van Afrikaanse vraagstukken. Mr. van der Mandele installeerde daarna Prins Bernhard als bescherm heer van het Afrika-instituut. Het gezelschap verenigde zich later aan een noenmaal, aangeboden door de Verenigde Nederlandse Scheep- vaartmaatschappy. Franse protocollen voor Bonn onaanvaardbaar De commissie van de Westduitse bondsdag voor aangelegenheden met betrekking tot de Europese beveili ging heeft Donderdag de voorgestelde Franse protocollen by het verdrag vooi een Europese verdedigingsge meenschap van de hand gewezen- Dit besluit was in overeenstemming met het advies van de commissaris voor veiligheidszaken, Theodoor Blank, die had gezegd, dat een uitleg van het E-D.G.-verdrag in geen geval in stryd mocht zyn met de kerninhoud van het verdrag. Blank pleitte overigens voor snelle bekrachtiging van het verdrag. DB VERWACHT: VEEL BEWOLKING. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M I. te De Bilt. geldig tot Vrydagavond. Vee] bewolking maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige noor- delyke wind. Over het algemeen wei nig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN. 14 Maart. Zon: op 6.58 onder 18.42 Maan: op 6-2" onder 17.42

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1