Good-Old-England is een ideaal vacantieland De waterdichte compartimenten) waarop Nederland drijft KLEIN MEISJE DIRIGEERDE GROOT L0NDENS ORKEST PRATENDE HOND HAD GEEN SUCCES VOOR DE FILM D DONDERDAG 12 MAART 1953. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 IN DE KRONINGSSFEER Maar wie de Koningin wil zien, moet er iets voor over hebben (Van onze toeristische medewerker) Engeland en de Schotten en Welshmen willen ons wel toestaan, dat we daaronder voor deze keer gemakshalve ook Schotland en Wales rekenen is een gebenedijd vacantieland. Het is geen eindeloos heuvelend landschap, geen land van louter bergmassieven, die mensen-van-de-ruimte als wij z|jn op den duur gaan beklemmen, het is niet één bos-al bos, het heeft van alles wat: heuvels en bergen, een kustlijn, die hier woest, daar vriendelijk zanderig Is, eenzame heidevelden, meren en rivieren. En wat Engeland bovenal aantrekkelijk maakt: het is een lieflijk en proper land met zijn schilderachtige vakwerkbuizen, z|jn verzorgde tuinen, z|jn fraaie boompar tijen eigenlijke bossen vindt men in Engeland weinig en z|jn goed geconserveerde monumenten als cathedralen, kastelen en buitens. Eb niet te vergeten: z'n steden en dorpen, hier en daar nog zó volkomen in stjjl, dat het is alsof een fraai middeleeuws schilderij tot leven is gekomen. Landschap, bouwstijl en mensen maken Engeland tot een land, dat anders is dan welk West-Europees toeristenland ook. kunt ge een glimp van al dat schoons opvangen. Wanneer ge enkel komt om die kroningsplechtigheid te zien, be reidt u dan voor op een vrij kostbaar uitstapje, want het is namelijk zo, dat er op dit ogenblik(!) alleen nog tribu neplaatsen zijn van 100 a 140 gulden. En de vrije plaatsen langs de route zijn natuurlijk al dagen tevoren inge nomen. Daar komt bij, dat vrijwel alle acceptabele hotels nu al volgeboekt zgn voor die periode en zelfs de dui- Hoeveel anders, dat zult ge straks zien op 2 Juni, als dit land met pracht en praal zijn koningin gaat kronen. „Gekletter van paardenhoeven en het schitteren van zwaarden wuivende Eluimen en verblindende kurassen et heldere rood van uniformen, als het koninklijk escorte aan komt rij den. En dan de koninklijke koets in al haar vorstelijke pracht". Zo zal het zijn, weet een Engelsman mét vooruitziende blik te vertellen en wie eens, op de tweede Donderdag in Juni, als de verjaardag van Elngelands ko ning of koningin wordt gevierd, de Trooping the Colour heeft bijgewoond, weet, dat dit nog maar-een zeer ge brekkige weergave is van wat de wer kelijkheid zal zijn: een schouwspel, waarbij het beste technicolor-product kinderspel is. Wanneer ge van zins mocht zijn, uw vacantia in Engeland door te bren gen, zie het dan. zo in te richten, dat ge op 2 Juni in Londen zijt, misschien zenden bedden in de schuilplaatsen diep onder de grond van Londen-Zuid schijnen voor het grootste deel al ge- in Italië Winst voor Christen-Democraten De Italiaanse Christen-democrati sche parth heeft in 33 van de 51 Itali aanse steden, waar Zondag gemeente raadsverkiezingen zijn gehouden, een meerderheid verworven, aldus is offi cieel bekendgemaakt. Voordien had de partij een meerderheid in 22 dezer steden- In zes steden hebben de communis ten of de met de communisten samen werkende socialisten de overhand ge kregen. Vóór dc verkiezingen hadden zij de meerderheid in negen steden. In de resterende 12 gemeenten zijn de verkiezingen gewonnen door de onaf- hankelijken en andere partijen, die tevoren in 20 steden de boventoon voerden. De Christen-democraten behaalden him grootste overwinning in het Zui den, waar de regering grote bedragen heeft besteed aan de tenuitvoerleg ging van grootscheepse agrarische hervormingen. In Tiriolo wisten zij hun meerderheid aanzienlijk te ver groten. Twee plaatselijke communisti sche leiders hier traden Zondagavond uit hun partij en vroegen lid te mogen worden van de Christen-democrati sche partij, welk verzoek werd inge willigd. Scharenfabriek in Vrooms- hoon ring in vlammen op In de nacht van Maandag op Dins dag omstreeks half een is brand uit gebroken in de eerste Nederlandse Scharenfabriek N.V te Vroomshoop. Het gehele fabriekscomplex met de inventaris werd een prooi der vlam men. Slechts een klein gedeelte van het kantoormeubilair kon worden ge red. Op het bedrijf vonden ongeveer vijf en dertig personen werk. Over 3 maanden hoopt men de productie te hervatten. Landelijke onderlinge hagelverzekering gewenst N.F.O. vergaderde te Utrecht Tijdens de Dinsdag te Utrecht ge houden vergadering van de Neder landse Fruittelers-organisatie heeft mr. D. R. Brouwer een inleiding ge houden over het onderzoek, dat door een speciale commissie is ingesteld inzake de hagelschade-risico. Deze commissie is tot de conclusie geko men, aldus mr. Brouwer, dat slechts een stelsel van onderlinge verzeke ring, waarin de fruittelers over het gehele land bijeengebracht worden, voldoende kans op succes biedt. Ver wacht mag worden, akhis spr., dat be staande regionale en provinciale on derlinge instellingen aan deze centra le zullen meewerken en bereid zullen zijn ter wille van de nodige uniformi teit hun eigen reglementen aan te passen. Een ontwerp voor een verze keringsinstelling ligt gereed. Er wordt naar gestreefd om dit apparaat tegen het komende seizoen in wer- Icing te laten treden. De onder-voorzitter, de heer J. Boot, opende deze vergadering, met een rede, waarin hij o.m. mededeelde, dat de totale oppervlakte fruit, welke is ondergelopen ongeveer 2300 ha. be draagt. Churchill verwerpt uitwisseling van Sanders met Lee Meng niet Churchill heeft Dinsdag in het La gerhuis medegedeeld, dat het Hon gaarse aanbod tot uitwisseling van de in Hongarije gevangen gehouden San ders tegen Lee Meng, een jonge com- ■- prindpe niet was hem reserveerd te zijn. Daarom: hèbt uw zinhen gezet op die kroningsda- gen, weest er dan als de kippen bij. Er worden speciale kroningsrelzen geor ganiseerd van Nederland uit (oa- loor de Holland-Amerika-ljjn en de naatschappij „Zeeland", die de leden van de N.R.V. meeneemt), maar een honderdvjjftig gulden kost deze drie daagse tnp u op z'n minst en als ge iéts wilt zien, zijt ge een 350 500 kwijt. Londen op haar best. Londen heeft in de periode voor en na de kroningsfeesten uiteraard een bijzondere charme: de stad waar de meeste gebouwen een vaal-grauwe kleur hebben gekregen door de vetti ge mist, die haar 's winters vaak in de muniste uit Malakka, In is. 1 pril Het geheel verworpi echter nog niet ring met betrekking van de Hongaarse regering af te leg gen. echter nog niet mogelijk een verkla- ing tot het aanbod ban houdt wordt opgepoetst (over al is men met zandstralen bezig de muren hun natuurlijke kleur terug te geven) en de etaleurs zetten hun bes te beentje voor. Londen is echter geen stad als Parijs, waar ge zittend op een terras de sfeer „op u toe" kunt laten komen; ge moet deze wereld stad met haar volkomen eigen karak ter gaan beleven,, door er op uit te trekken. Men moet een dienst bijwonen in de majestueuze Sint Paul's, men moet het plechtige wisselen van de wacht zien bij de paleizen of bij de Tower (een schouwspel als uit een gekleurde Walt Disney-poppenfilm)men moet j slenteren door de havenwijken, ro mantisch als een wereldhaven maar lean zijn en men moet de oude city doorkruisen de city, het hart van een wereldrijk, die „ouder is dan de geschiedenis", naar de Engelsen zeg- i gen om Londen te leren kennen, j Een stad vol tradities, waar de oude glorie nog niet getaand is en waar men, naast dit „conservatisme", een weldadige gulheid en hartelijkheid ontmoet- Meen niet, dat ge Londen in één twee dagen kunt „coen", want wie de duiven niet voerde op Trafalgar- square. wie het Brits Museum en Ma dame Toussaulds wassenbeeldenkabi net niet zag, wie de exotische bloemen niet heeft zien ontluiken In Kew-gar- dens en zich nooit, als een Indische vorst op een ólifantsrug, op de boven ste verdieping van de dubbel-dokker door de winkelstraten van de city heeft laten rijden, ként Londen niet en zal er ook niet over mee kunnen praten. Maar hoeveel tijd blijft er dan over voor de rest van Engeland? Ja, meen niet, dat ge dat grote eiland in één vacantie zult kunnen verkennen. Men zal een keus moeten maken en nu hangt het er maar van af, waar men begint. Is men in Londen, dan liggen daar twee gebieden, die vech ten om de ere-trtel „de tuin van En geland", vlak in de buurt; Kent met z'n' heuvels, cathedralen, hoptulnen en merkwaardige ,.oat-houses" in het zuidoosten en de streek tussen Lon den en Birmingham in het noordwes ten met z'n oude steden (Oxford) en z'n onvergelijkelijke Cotswolds-heu- vels. Houdt ge meer van bergen: ga naar Schotland, het Lake-district het snelst bereikbaar via Huil en Noordwales. Ge prefereert het onbe kende, romantische land? Ga naar Cornwall in het zuidwesten en de ..moors", d« grootste heidevelden en de rotsachtige Oceaankust zullen u een vacantie bezorgen, zoals ge nim mer hebt gehad. BEGAAFDHEID OF RECLAMEZUCHT? Poppen en een gouden dirigeerstokje Iedereen noemde Gïanella de Mar co „een gewoon klein meisje" tot dat ze een dirigeerstok in haar hand nam. Op school is ze een ge wone, middelmatige leerlinge. Thuis, in haar eigen kamertje in een flat in Rome, bezit ze zowat de grootste collectie gebroken poppen ter wereld. Maar, als Glanêlla zich voor een or kest, op het podium plaatst, worden haar toehoorders opgewonden. Nie mand kan eigenlijk goed verklaren hoe z(j op het muzikale pad is te rechtgekomen. Haar vader, Lido de Marco is een architect. Hoewel haar moeder vroeger operazangeres was, beëindigde deze haar carrière reeds, toen ze in het huwelijk trad. Haar oudere zusje Lida, Is een doodgewoon meisje, dat geen bijzondere begaafd heden bezit. De eerste keer, dat het echtpaar de Marco ontdekte, dat er met het jongste dochtertje iets bijzonders was, was op een avond, toen de ra dio een symphonieconcert uitzond. Signor de Marco en zijn vrouw za ten te luisteren; de kinderen waren naar bed. Het echtpaar hoorde ech ter nog steeds gestommel uit de kinderslaapkamer komen. „Ga sla- Een!" riep mevrouw de Marco. Maar et werd niet stil. De, moeder stond toen op om te kijken wat er bij de kinderen aan de hand was. Ze vond Met volledige concentratie, als het xoare geabsorbeerd door de muziek, di rigeert de achtjarige dirigente Gxanel- la De Marco uit Italië het Londens Philharmonisch Orkest, dat in de Royal Albert Hall speelt. Hoewel het Engelse Ministerie van Binnenlandse Zaken eerst geen toestemming wilde geven voor het optreden van de jeugdige kunstenares, is dit verbod later opge heven, toen Gïanella aanbood haar ho norarium ter beschikking te stellen van een liefdadigheidsinstelling voor kin deren. Het honorarium beloopt een be drag van ruim 3000,-. Meer dan hon derd grote concerten in Europa en Z.- Arnerika heeft nij geleid. Gianella midden in de kamer staan, terwijl ze bezig was de radioklan ken, die tot in het kamertje door drongen, te „dirigeren". Gïanella kende geen noot muziek, toen ze haar eerste orkestconcert dirigeer de in Pescara; ze was toen vier jaar. Pescara is een klein stadje aan de Adriatische Zee. Het concert vond plaats op 1 December 1948. Twee maanden later dirigeerde ze Italië's nationale symphonie-orkest in Ro me. Daarna zond men het kind naar Madrid en Barcelona, Argentinië en Brazilië. Na deze tournee kreeg Gia nella een gouden medaille, 's Werelds jongste dirigente keerde naar Euro pa terug met een enorme collectie poppen. Het werd tijd voor haar om naar school te gaan en het meisje kreeg nu-serieus les in muziektheo- Engeland zo was het twee eeuwen geleden, zo is het hier en daar nog. De Royal Oak Inn in Winsford, Somerset. Overeenstemming over landbauwbedi ijfsschap Na een overleg, dat i3 aangevangen, in November 1951 en dat gedurende enige maanden voor nader beraad in de leringen van de georganiseerde landbouw onderbroken is geweest, heeft de wetgevingscommissie van de Stichting voor de Landbouw, die hier bij optreedt namens de 6 in die Stich ting samenwerkende centrale onder- nemers- en arbeidersorganisaties, met de organisatiecommissie van de S.E. R. overeenstemming bereikt over de inhoud van een ontwerp algemene maatregel van bestuur tot instelling van een bedrijfs,schap voor de land bouw. Verwacht mag worden, dat de tekst daaivan binnenkort zal worden be kend gemaakt en dat de Socaaal-Eco nomische Raad spoedig over het aan de regering uit te brengen advies zal kunnen beslissen. 9 In de week voorafgaande aan acht Maart werden langs de Israëlisch—Jor daanse grens vijftien Arabieren gedood en elf gevangen genomen bij zeven ge vechten. rie. Sedert een jaar studeert ze nu ook piano. Onlangs dirigeerde ze te Rome het orkest van het „Teatro dell 'Opera" en een enthousiaste menigte droeg haar na afloop op de schouders. In hoeverre Gianella. in derdaad een enorm talent heeft, is tot nu toe nog niet serieus vastge steld. Deze week heeft ze het Lon dens Philharmonisch Orkest in Lon den gedirigeerd in Albert Hall V- len hebben gezegd, dat Gianella al leen maar een laein meisje met een froot maatgevoel is. Maai de grot" irigent Victor de Sahatn - oen gouden dirisr'"-""fnkie gegeven, aldus de Britse „Illustrated News''. HIER BEN IK, MAMMIE! Was geen redenaar! Australië heeft dan nu heus, echt en werkelijk zyn pratende hond!.Zeg nu niet onmiddellijk, dat dit niet waar is en dat alleen maar om nieuws ver legen zittende journalisten honden horen praten, wanneer dat in hun kraam te pas komt. Want behalve tlentaien journalisten heeft ook de Anglicaanse Bisschop van Newcastle, de weleerwaarde Francis de Witt Batty de hond Nicky horen praten en hiervan openlijk kond gedaan. Nioky, de pratende hond, is zes jaar en woont in de industriestad Newcastle ten Noorden van Sydney. Nickey is een bruin met witte foxter- rier. De moeder komt uit de provin ciestad Maitland en de vader is onbe kend. Hetgeen Nickj er echter aller minst van weerhoudt om te praten en wereldberoemd te worden. Nicky's vocabulaire is een beetje teleurstellend. Behalve „Hallo Mam mie", en „Hier ben ik, mammie" (in het Engels natuurlijk) kan h|j alleen nog maar een h.eel lelijk woord zeggen wanneer hij boos is. Het is een woord, dat men in damesgezelschap zeker niet gebruikt, dus waarover wij ver der het zw|jgen maar zullen doen. Praten is echter niet het enige, wat Nicky kan doen- Hg kan als een bal letdanseres op zijn achterpoten in het rond draaien, hij kan op zijn achter benen' hard achteruit lopen, h|j kan uitstekend een bal opvangen en hij heeft een geweldig geheugen voor cij fers. Want men kan met een lekker nij in de hand alle mogelijke cijfers opnoemen, Nicky zal er niet aanko- WIE WATER DEERT, DIE WATER KEERT Prof. Josephus Jitta over het ontstaan en de taak van de Waterschappen Men moet eigenlijk buitenlander zijn, om een opvallende karakteristiek van ons land te kunnen leveren. Zoals die Zwitserse predikant bijvoorbeeld. Die was ons land gaan zien als één grote waterstaatkundige huishouding. „Waar men gaat of staat in dat smalle landje", zo had hij ongeveer na zijn reis geschreven, „overal zie je water, zeewater, grondwater, kanalen, rivie ren. Dat water is zelfs symbool van de geestelijke gesteldheid van het volk- Het politieke en religieuze denken Is gekanaliseerd in een systeem van he laas niet altijd communicerende bulzen, waarbij hét protestants individua lisme hoogtij kan vieren". En een andere buitenlander, die kennis maakte met onze waterschappen, waarvan ons land er ongeveer drie duizend telt, noemde deze merkwaardige publiekrechtelijke organen bijzonder karakteristiek de waterdichte com partimenten, waarop Nederland drijft. Waar er zulke merkwaardige din gen over onze waterstaatkundige huishouding gezegd kunnen worden, behoeft het niet te verwonderen dat ons landje zelf mensen voortbrengt, als professor mr. A- C. Josephus Jitta, wier feitelijke hobby het is zo wat te peuteren aan en in ons al zo heel oude waterstaatsrecht. Als hoogleraar in het staatsrecht aan de Technische Hogeschool in Delft, geeft professor Jitta nog wekelijks een uur college in dat waterstaatsrecht. H|j neemt daarmee een unieke plaats in ons land in. En de studenten, die z|jn colleges volgen, bezetten die unieke plaats met hem, eenvoudig omdat het voor hen een verkwikking moet zijn dat uur te kunnen luisteren naar de welgekruide voordracht van deze bpzondere spitse geleerde. Mogen we het deze professor mr. A. C. Josephus Jitta eens even la ten vertellen, welke eigenlijk merk waardige positie de waterschappen in ons maatsch&ppelgk bestel innemen Hoe ze ontstaan z|jn, deze water schappen, de geleerden zijn het er niet over eens. De een zegt door sa menwerking van de belanghebbenden, de ander zegt door een „functionele afscheiding van het gravenrecht", hetgeen dan in ander Nederlands wil zeggen als overheidsdaad en dan natuurlijk als aan de burgerij opge legde plicht. Hoe het zij, professor Josephus Jitta zegt, dat ze in het Oosten van ons land in de eerste plaats ontstaan zijn door samenwer king van de belanghebbenden, en in het Westen meer doordat de over heid de str|jd tegen het water de legeerde aan bepaalde corporaties. Sinds Thorbecke zijn de water schappen publiekrechtelijke licha men geworden, ingesteld en met macht bekleed door de overheid, dat wil zeggen door de Provinciale Sta ten met goedkeuring van de Kroon, die overigens respectievelijk het toe zicht en oppertoezicht over de water schappen oehouden en wel op zoda nige w|jze, dat ze deze instellingen kunnen maken en breken, Dat het de overheid weliswaar menens is met de functionele de centralisatie van haar taak door in schakeling der waterschappen, de practijk heeft het wel bewezen. Niet alleen vindt men dat bewijs in de vérstrekkende wetgevende be voegdheden, die aan de waterschap pen gegeven zgn, maar ook in het simpele feit, dat vrijwel onze tota le zeekust aan de zorg van deze publiekrechtelijke lichamen is toe vertrouwd. Alleen de Pettener Zee wering is in beheer bij Rijk, Provin cie en Hoogheemraadschap samen, de Groningse kust bij de Provincie en de Zuiderzee uitsluitend bij het Rijk. Ook de grote rivieren vormen een stuk Rijkszorg, maar de dijken er langs zijn weer in beheer bij de waterschappen. Nog iets anders maakt deze wa terschappen tot een merkwaardige figuur in onze staatkundige organi satie. Op verscheidene punten heb ben ze geen territoriale gebonden heid, geen strikte gebondenheid aan hun grenzen. Het waterschap be hartigt een bepaald belang. En dat belang kan vorderen, dat men zelfs zijn grenzen te buiten gaat. In geval van watersnood hebben zowel de besturen der waterschap pen als de hogere autoriteiten buitengewone bevoegdheden. Een van die buitengewone bevoegdheden is de invoering van zelfs een conscriptie, een dijkleger. De dijkgraaf mag men dan gaan zien als de opperbevelhebber van dat dijkleger, dat overigais en dit ter geruststelling van som mige ingelanden zijn recruten on der zulke benauwende omstandig heden niet zal gaan putten uit de soms wel wat erg luxe kring van de grondeigenaren. Drieledige taak De taak van de waterschappen ïs drieledig: 1. regeling van het wa- men voordat men „drie" gezegd heeft. Maar dat zijn allemaal kunstjes die iedere doodgewone circushond kan le ren. Het praten is, wat Nicky wel op de weg naar wereldberoemdheid ge bracht heeft. De lezers in Apeldoorn, Zaandam of Leeuwarden zouden deze Nicky bin- door ALFRED SCHUURMAN. nenkort zelf in het bioscooi ipjournaal ten, ware het niet, dat zijn debuut als filmster uiterst slecht uitviel. Alles was in orde voor de filmopna me, de camera's draaiden en Nicky zou juist voor de gehele wereld eens een nummertje gaan praten, toen daar de hond van de buren de tuin binnenkwam. Met de jalouzie van een ware filmdiva schoof Nicky op de indirnger af en alles, wat de film mensen konden opnemen, was een fraai hondengevecht. Maar men zal zeker de moed niet opgeven om Nicky ook voor de film zijn bijzondere kunsten te laten uit halen, zodat men ook in Nederland de stem van de Australische wonder- hond zal kunnen horen. Handel met China zal beperkt worden Resultaat ontmoeting Eden Eisenhower De Britse minister van buitenland se zaken, Eden, heeft Maandag in het Witte Huis een onderhoud van ander half uur met president Eisenhower gehad. Na afloop verklaarde Eden dat de besprekingen tusen Groot-Bri ttannië en de Ver. Staten over economische en politieke problemen „zeer nuttig" geweest waren voor de beide landen en de vrede- Een van de resultaten van de besprekingen is een maatregel om de verschepingen van goederen, die voor militaire doeleinden gebruikt kunnen worden, naar communistisch China tegen te gaan. Men verwacht dat beide landen 'n beroep op andere zeevarende landen zullen doen om zich bjj de nieuwe regeling aan te sluiten. De regeling, die een stelsel van ln Britse havens uit te geven vaarver- gunningen inhoudt, heeft ten doel de handel met China te beperken. bodem; 3. de aanleg en het onder houd van land- en waterwegen. Veel al wordt hier tegenwoordig ook bij gerekend de ontzilting. Hoe goed deze taak veelal door de waterschappen vervuld wordt, toch kunnen de omstandigheden eisen zoals nu bg de jongste rampspoed dat de Rgkswatex-staat de werken aan zich trekt. Onlangs is een nocdontwerp van wet bij de Kamer ingediend, waarbij het herstel van de dgken in handen komt van de centrale overheid, wel ke ook de kosten zal dragen van dat herstel. „Hoewel wat in die wet wordt voorgeschreven, in de practijk al werkt, is het betreurenswaardig, dat de Kamer met de afwerking van dit wetsontwerp geen grotere haast maakt", aldus prof. Jitta. „Mis schien komt het er wel door, ais de dgken al dicht zijn." Na de jongste ramp zal moeten worden nagegaan of waterschapbe- sturen in sommige gevallen neb ben gefaald. Maar zelfs wanneer er fouten gemaakt zouden zgn, zou prof. Jitta er voor zijn de water schappen te behouden. Men zal mis schien een aantal kunnen samenvoe gen en beter kunnen uitrusten, maar het oude principe, dat opvoedde tot zelfbestuur en samengevat wordt in het woord „Wie water deert, die water keert", moet gehandhaafd blij- decentrallseerd kunnen worden, aai ter; 2. de instandhouding van de overal ingenieurs zuilen zitten.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 7