PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Stormvloed heeft geen gevolgen voor woningbouwprogramma Snelle dichting van Zierikzeese Westhavendijk vrijwel mislukt BILT Kantlijn SULTAN HAMID'S RELATIES MET DE NEDERLANDERS Vandaag VER. NATIES BESLUITEN TOT MEER STEUN VOOR KOREA 196e Jaargang No. 60 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F, B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A, Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week, f 5.45 p. kw.. fr. p. p. 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 12 Mrt. '53 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie 13. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regel») van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 2* cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorstgtraat MINISTER VAN WEDEROPBOUW VERKLAART 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr. C 160. telef. 28. Slechts bij hoge uitzondering noodboerderijen of -woningen (Van onze parlementaire redacteur) Binnenhof, 11 Maart. Er is geen ontwrichting van het oorspron kelijke woningbouwprogram voor 1953 te vrezen als gevolg van de stormvloed. Het program geeft voldoende speling om de vergrote bouwactiviteit in de rampgebieden op te vangen, temeer daar de schade niet zo groot is, dat een extra beroep op het bouwbedrijf nodig zal zijn. Gestreefd zal worden naar een direct, definitief herstel. Niet dan by hoge uitzondering zullen noodwoningen of noodboerderyen worden gebouwd. Aldus verklaarde de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir. Witte, Woensdag in de Eerste Kamer. Het zal niet mogelyk zijn reeds dit jaar de schade aan woningen en boerderijen, die rond 154 millioen gulden bedraagt, geheel te herstel len. Verschillenue gedeelten zullen immers laat in het jaar droog ko men. Daarom gaat de minister er van uit, dat het herstel twee jaar in beslag zal nemen. Wanneer men in aanmerking neemt, dat de kosten van het totale bouwprogramma rond twee milliard Elden bedragen, valt gemakkelük te grftpen, dat de veroorzaakte schade in deze geen doorslaggevende beteke nis heeft. De uitvoering van het wo ningbouwprogram is niet alleen een cftf erkwestieook tal van andere fac- Nog steeds spreekt er uit vele be lichten, die ons van onze Zeeuw se correspondenten bereiken, ernstige bezorgdheid. Men zou willen, dat het herstel der dyken sneller ging. Nu eens is net Ossenisse, dat zich be- Sprongen ziet door vrees voor nieuwe borbraken, dan weer hoort men kla gen uit de omgeving van Kr inningen, een derde keer zijn het plaatsen op Schouwen en Duiveland, die aan be zorgdheid uitdrukking geven. Men le ze net ingezonden stuk, dat wy heden uit Burgh plaatsten. Overal wil men spoed, spoed. En lang niet overal ziet men voldoende in, welk een enorme moeilijkheden er moeten worden over wonnen, eer men het water de baa3 i3. Dat zal voorlopig zo nog blijven. Er worden vorderingen gemaakt. Er gaat geen dag voorbij, zonder dat men lezen kan, dat er hier of daar een dijkgat is gesloten. Het gaat de men sen echter begrijpelijkerwijs niet snel genoeg. Maar hoeveel tijd, hoeveel inspan ning. hoeveel vernuft heeft destijds de dichting van de Waloherse dijken niet gekost! Toch waren het toen maar vijf ga ten. En hoeveel zijn het er nu? Merkwaardige voorstellingen maakt men zich soms van de ramp, die Zeeland getroffen heeft en merkwaardige conclusies trekt men er uit. Zo schrijft ons een lezer, de indruk te hebben gekregen, dat bij de rampen van dit jaar de calamiteuze polders er relatief beter af gekomen zijn, dan de vrije polders- Daaraan wordt de vraag vastgeknoopt of de calamiteuze pol ders wellicht betere zorg aan hun dij ken hebben besteed. Een eenvoudige contröle leert, dat er in Zeeland 29 calamiteuze polders en waterschappen zijn, waarvan er 18 bij de jongste ramp" waterschade op liepen. Vrije polders zijn er in Zeeland 237 en daarvan liepen er 53 waterschade op. Zo bezien ziet het beeld er dus voor de calamiteuze polders zeker niet gunstiger uit, dan voor de niet cala miteuze. Als er desondanks verschil mocht zijn geweest, zal het vermoedelijk toch wel aan het toeval te wijten zijn. Is het trouwens niet zo geweest, dat ook in Zeeland plaatsen, waar men een dijkbreuk vreesde, ongedeerd bleven en dat plaatsen, die men sterk achtte, grote schade opliepen? Er is na de ramp bij herhaling op rechte hulde gébracht aan ae prestaties van het Post-, Tele graaf- en Telefoon-personeel. Het jongste nummer van het personeels orgaan van dit overheidsbedrijf geeft een indrukwekkend overzicht van de ze prestaties. Het vermeldt onder meer, dat er bestellers waren, die drie kwartier roeiden om een brief te be stellen. Dit presteerde de besteller Oosthoek uit Ellewoutsdyk! Treffend is ook het rapport van di recteur Wiltenburg van het kantoor Yerseke, dat voortdurend in contact stond met Kruiningen. In Kruiningen bleef P.T.T. op post, totdat men tot over het middel in het water stond... Overigens weet de Provinciale Zeeuwse Courant over dé kracht dadige hulpverlening door P.T. T. mee te praten! Toen ons bedryf op Rotterdam moest overschakelen, was egi permanente telexverbinding met de Maasstad dringend noodzakelijk. Normaal kost het enige weken voor en aleer een dergelijke verbinding tot stand gekomen is. Thans duurde het niet alleen geen weken, zelfs geen week: twee dagen na onze mondelin ge aanvraag was de eigen telexlïjn ;ussen Rotterdam en Middelburg er, met aan beide uiteinden de toch waar toren spelen hierbij een rol. De ean- trale overheid kan al deze factoren niet zelf afwegen. Zij moet vrijheid ook om fouten te maken laten aan de lagere organen. Wel zal ln de toe komst het accent bij de toewijzingen van bouwvolume iets meer moeten worden gelegd op de economisch-ac- tieve gemeenten, maar een algemene opheffing der toewijzingen is voor mi nister Witte onaanvaardbaar: dit zal tot een volstrekt seheve verdeling lei den. Minister Witte stelde vast, dat zich op alle levensterreinen op heden een egaliserende tendenz doet gelden en hrj achtte het zijn taak alles te doen om deze tendenz in de woningbouw zoveel mogelijk tegen te gaan. Hier ligt een zeer belangrijke taak voor de gemeentebesturen en de architec ten. Ook over het al dan niet bouwen van duplexwoningen moeten de ge meentebesturen zelf beslissen. Uitvoe rig ging de minister voorts in op het vraagstuk particuliere- of overheids- exploitatie. In principe staat hij op het standpunt, dat de overheid in de ze slechts een aanvullende taak heeft. Maar in de praettjV bestaan t"«sen de lijk niet gemakkelijk verkrijgbare t«- lextoestellen. Zij waren er zo vlug, dat ons bedrijf nog niet eens overgeschakeld was! Een staaltje van verbluffende hulp verlening waarvoor wij P-T.T. ook op deze plaats nog gaarne onze warme buide betuigen. verschillende gemeenten grote feite lijke verschillen, die invloed op het te volgen beleid hebben. In de huidige situatie moeten dan ook beide vormen van exploitatie worden bevorderd. Misverstand. In dit verband wees minister Witte op het in brede kringen bestaande volstrekt foutieve denkbeeld als zou den particulieren bij algehele vrijheid in totaal meer woningen kunnen bou wen. Niets Is minder waar! Op grond van het feit, dat in de be groting een zeker evenwicht tussen premie- en wonlngwetbouw is aange nomen, hebben sommige lagere uit voeringsorganen op eigen gezag aan wijzingen in die geest aan de gemeen tebesturen gegeven. Hier is volgens de minister sprake van een misver stand. Een dergelijke mathematische afweging is hem volkomen vreemd. Zelfs vindt op het ogenblik overleg plaats over de mogelijkheid eventuele tekorten op de ene begrotingspost op te vangen met de andere. Nadat mi nister Witte onder meer nog had ver zekerd, dat bjj de regelingen voor de watersnoodslachtoffers zo weinig mo gelijk bureaucratie zal worden inge- sohakeld, nam de Kamer zijn begro ting zinst. aan. Rampenfonds benadeeld. De Groninger politierechter heeft twee personen veroordeeld, die zich hebben bevoordeeld ten koste van hét Nationaal Rampenfonds en de getrof fenen in het algemeen- De 70-jarige D. J. S. te Groningen werd veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelnk Hfj had op 3 Februari, toen hij collecteer de voor het Rampenfonds, een bedrag van 26.— in eigen zak gestoken. De 23-jarige R W., eveneens te Gronin gen, had het voornemen een leren jas te stelen, toen men bezig was ingeza- I melde kleren voor het noodgebied te sorteren. De politierechter veroor deelde hem tot zes maanden gevange nisstraf met aftrek, waarvan vier I "iftondèh voorwaardelijk. SLECHTS CONTACT OP RECEPTIE'S In de lijsten]abriek van de firma A. J. Heijdenrijk Jr. in de Krayenhofstraat 14-16 in Amsterdam-Oost heeft zich een ontploffing voorgedaan, die een zeven tienjarige jongen het leven kostte. Een zgn. „moihok" gebouwd op de binnen plaats van de fabriek, waarop de jon gens hun twaalfuurtje in de zon zaten te eten, vatte vlam en ontplofte, toen een in de nabijheid staand cellulösevat in brand raakte. Twee gewonden wer den naar het O. L. Vrouwengasthuis overgebracht. De ravage die werd aangericht was vrij groot. Nederland helpt bedrijfsleven in België De Nederlandse regering heeft zich bereid verklaard, ter verlichting van de moeilijkheden in enkele Belgische bedrijven, de Nederlandse uitvoer tydelijk voor een periode van maanden te beperken tot een waarde van gemiddeld een millioen gulden per maand. Echter onder beding, dat de in voer in België uit derde landen zal worden teruggebracht tot bijvoor beeld het niveau van 1951. Met betrekking tot de rayon tri cotage is bericht ontvangen, dat de speciale commissie, die nog slechts kort aan het werk is, overeenstem ming heeft bereikt en dat een parti culiere overeenkomst waarschijnlijk is. Ten aanzien van twee andere be drijfstakken zegt de- Nederlandse re gering, dat het onder de gegeven omstandigheden onjuist zou zijn de Nederlandse uitvoer naar België aan banden te leggen en dat men een op lossing der moeilijkheden, zo die al voor enkele Belgische bedrijven zou bestaan, niet moet zoeken in een kunstmatige bescherming. Réquisitoir op 25 Maart a.s. Het hooggerechtshof te Djakarta heeft de behandeling voortgezet van de zaak tegen Sultan Hamiu. Als ge tuige werd gehoord Daan Jahja, des tijds militair gouverneur van Djakar ta en voorgelezen werden de getui genverklaringen van rar. Djoemhana, Anak Agoeng gde Agoeng en W. Burger. Gp 25 Maart a.s. zal de procureur- generaal zyn requisitoir houden. De heer Jahja had in de dagen rond 23 Januari 1950 rapporten ont vangen over de voorgenomen aanval op Bandoeng en Djakarta. Twee dagen voor de aanval op Ban doeng was hjj in deze stad aangeko men. Het bleek, dat de Apra-bewe- gïng gericht was tegen de regering van de Repoeblik Indonesia Serikat. Op 23 Januari, toen president Soe- karno van het vliegveld Kemajoran naar India,.vertrok, reed er over dat vliegveld eér? gevechtswagen met. „groene baretten" bemand. Déze groene baretten werden ach tervolgd door de Nederlandse militai re politie, omdat ze uit Bandoeng ge deserteerd waren. Later bleek dat ze zich schuil hielden in het pand Kema joran 20 te Djakarta waa*- men 30 Owenguns in beslag kon nemen. Uit rapporten, die binnenkwamen van Najoan, bleek, dat Sultan Hamid achter de schermen als leider optrad Na dit verhoor van Jahja werden de verklaringen van Djoemhnna en van Anak Agoeng voorgelezen. Beide ver klaringen wierpen geen nieuw licht op de houding van Hamid. Uit de schriftelijke verklaring van Burger bleek, dat men hem als ooli- tieman gevraagd had voor Westerling te werken. De procureur-generaal merkte op. dat Hamid. terwijl hy toch grote in vloed had op Westerling, nooit heeft getracht diens ultimatum te doen in trekken. Hamid zeïde, dat hij als mi nister van staat daartoe geep,, be voegdheid had, waarom hij de kwes tie aan Moh. Hatta had voorgelegd. Gevraagd naar de contacten, die hii had met Nederlandse functionarissen, zeide Hamid, dat hij hen slechts op recepties ontmoette. „Heeft U met de hoge vertegenwoordiger van de kroon, de heer Lovink, over de Apra-bewe- ging gesproken?" „Ik meen, dat de neer Lovink na de overdracht van de souvereiniteit niet meer in Indone sië was", aldus antwoordde Sultan Hamid op deze vraag. (De heer Lo vink is 27 December 1949 de dag van de souvereiniteitsoverdracht uit Indonesië naar Nederland ver trokken. Red.). Tenslotte ontkende Hamid, dat hij de hand had gehad ln de ontvluchting van Westerling. Naar de 80 millioen. Tot Woensdagavond had het Natio nale Rampenfonds in totaal 79 milli oen gulden ontvangen. Dat is dus an- dorhalf millioen meer dan Dinsdag, toen de stand 77,5 millioen was. Het stoffelijk overschot van maar schalk Josef Stalin is aan de zijde van de eerste, leider van de Sowjet- Uniej in het mausoleum op het Rode Plein in Moskou bijgezet. Deze foto werd radiograf isch van Moskou tiaar Amerika, vandaar per radio naar Londen en van Londen naar Neder land per telefoonlijn overgebracht. f is het 15 jaar geleden, dat Hitier tot de „Anschlusz" van i Oostenrijk bij Duitsland decre- teerde- Aardverschuiving zette seinpaal op onveilig Een aardverschuiving bjj Hieflau ln de Oostenrijkse provincie Stiermarken heeft een spoorlyn geblokkeerd, maar tegelijkertijd een seinpaal op onveilig gezet. Hierdoor stopte een personen trein, die anders in de rivier de Enns gestort zou */.ijn Eden vreest geen derde wereldoorlog. „Het is een vergissing te denken, dat een nieuwe wereldoorlog onver mijdelijk is- Deze oorlog is niet geko men en niemand heeft er belang by dat de krng wel uitbarst. Wanneei communistische en nlet-communisti- sche staten slechts de normale voor zichtigheid in acht nemen, bestaat er geen reden, waarom het ooit tot een derde wereldoorlog zou komen" ver klaarde de Britse minister van buiten landse zaken, Anthony Eden, Woens dag in de algemene vergadering der Verenigde Naties. De algemene vergadering was bij eengekomen ter bespreking van een door haar politieke commissie aan vaarde resolutie, waarin een beroep NA DAGEN VAN HARDE STRIJD. Binnenkort beslissing over aanpak van het Schelphoek-gat Onweerstaanbaar drong Woensdagmiddag het wilde water de oude vesten van Zlerikzce binnen: rond de molen van De Rijke begon het reeds blank te staan en op de Balie spoelde het tot aan de voet van de massieve Sint Lieven-Monstertoren. En terwyl overal aan de watergrens mensen in groepjes samendrongen om te zien hoever het dit keer zou komen, werd er buiten aan de Westhavendijk opnieuw slag geleverd bij het grote gat en werd daar gepoogd om de vijand een halt toe te roepen. Doch helaasdeze strijd, die reeds dagen lang duurt, werd vrywel verloren. «We rijn ln het defensief en we moeten terugtrekken op on voldoende voorbereide stellingen", zei ons een van de ingenieurs, die bij het werk betrokken ztfn, „nog is het keerpnnt om tot het offensief over te gaan niet gekomen." Dinsdag reeds was een bak, die moest dienen als een waterkering aan de polderszjjde van het gat in de gapende dakopening terechtgekomen en gisteren ging opnieuw een bak die aanvankelijk stand hield in het gat verloren. Het «iet er nu naar uit, dat op deze manier, welke een snelle en goedkope oplossing zou hebben be tekend, dichting van de Westha vendijk niet kan geschieden. Men is reeds bezig om plannen te bera men v r een andere wijze, waar bij overleg met 't waterloopkundig laboratorium in Delft wordt ge pleegd. Vandaag zal prof, Thh'sse naar Zierlkzee komen om deze kwestie mede te bespreken. Mocht blaken, dat dichting op deze manier niet meer kan geschieden, dan zal men tot "n veel omslachtiger methode dienen te besluiten. Men zou dan een dijk ten Noorden van het gat moeten aanleggen in de richting van de zeedijk, waardoor de communica tie met overig Schouwen wordt afge sneden. De stroom zou daardoor min der sterk worden en de dichting een voudiger. Deze methode vraagt evenwel veel meer tfld, waardoor de kans groot is, dat de toestand van de haven inmid dels belangrijk zal zyn verslechterd. Men zou dan echter gebruik kunnen maken van de noodhaven by de wal. Het ligt echter niet in de bedoeling oro de haven van Zierikzee door een dwarsdam af te sluiten, zo verzekerde men ons. Men was steeds enigermate pessimistisch gestemd over deze „bakkendichting", maar men meen de toch een poging te moeten wa gen. Een poging echter, die naar het zich nu laat aanzien volledig is mislukt. Schelphoek Inmiddels vernemen wy, dat zeer binnenkort een beslissing genomen zal worden over de dichting van het enorme gat aan de Schelphoek. Het is namelijk nog niet uitgemaakt of men buitengaats dan wel binnen dijks dit gat wil afsluiten. Aan een buitendijk :i het voordeel verbonden, dat die korter is, doch een binnen dijk betekent, dat men rustiger kan werken. Men is bezig de ontwikke ling van het Schelphoek-gat nauw keurig na te gaan, waarbij echter blijkt, dat de uitholling landinwaarts nog steeds verder gaat. Zodra de beslissing is gevallen, wordt onmid dellijk het werk ter hand genomen, hetgeen in dit geval neerkomt op het bezinken van de dan ontworpen ringdijk. Inmiddels kan dan groot materiaal aanrukken. „Het komt in orde", zo verzeker de men ons, „maar het is een water staatkundig probleem van de eerste orde, waarover men niet lichtvaar dig moet denken!" Zo staan dus de zaken: het water is in het offensief, de verdedigers zijn dikwijls gedwongen tot improvi satie teneinde de actie van de tegen stander te vertragen. Dat eist een be hoorlijke dosis uithoudingsvermogen van de leidende figuren brj de droog makingEr wordt echter gedaan. wat gedaan moet worden en men hoopt dat de slag keren zal en dat de verdediging een aanval wordt: „En als het eenmaal zover is, zal het waarachtig wel gaan." op de staten-leden der Verenigde Na ties wordt gedaan meer steun te ver lenen bij de wederopbouw in Korea. De resolutie werd aanvaard met 55 tegen 5 (communistische) stemmen. De Sovjetrussische resolutie, strek kende tot ontbinding van de commis sie der V. N. voor de vereniging en wederopbouw van Korea, werd ver worpen met 54 tegen 5 stemmen. Drama op Zeedijk in Amsterdam Man en -meisje gedood. In een slaapkamer op de boven verdieping van een ivoning aan de Zeedijk te Amsterdam zijn Dinsdag in de vooravond de ontzielde licha men van de 52-jarige kolenhandelaar J. J. en de 28-jarige buffetjuffrouw H. H. aangetroffen. Beiden zijn door kogels uit een pistool in het hoofd getroffen. Naast de man lag op de grond een groot model pistool. De politie neemt aan, dat de man eerst het meisje heeft vermoord en daarna de hand aan zichzelf heeft geslagen Uil het onderzoek heeft de politie niet de in- drik gekregen, dat het meisje vrij willig de dood is ingegaan. Over het mouel tot deze moord en zelfmoord tast men nog in het duister. De politie, die gev -schuwd werd toen de bewoonster lange tijd geen enkel geluid hoorde op de tweede verdieping, die zy sedert enige tijd aan de buffetjuffrouw had verhuurd, moest de afgesloten kamer-'cv.r for ceren om binnen te kunnen komen. Groot verlof. Blijkens eer. Woensdag verschenen legerorder wordt Ie lichting 1.9512, waarbij ingedeeld het kader van de lichting 1951—1, met ingang van 22 Maart 1953 in inri genot Jan groot ver lof gesteld, behoudens een aantal uit zonderingen in de legerorder nader omschreven. DE VERWACHT: VERDER AFNEMENDE WIND. Veranderlijke bewolking en overwe gend droog weer. Matige tot zwakke wind tussen Noordwest en Nojrdoost Ongeveer dezelfde ma;.. .ium tempe raturen als gisteren. ZON EN MAAN. 13 Maart Zon: op 7.00 onder 18.41 Maan: op 6.05 onder 16 09

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1