C Luxe hotel op wielen rijdt van Kaapstad naar Pretoria TWEEDE KAMER OP DE BRES VOOR DE WATERSCHAPPEN NAGUIB EIST ONTRUIMING VAN SUEZKANAALZONE WOENSDAG 11 MAART 1953. 1 NAAR HET HEILIGE MEER VAN AFRIKA (I) Een reis door de bergen en de vlakten van Zuid-Afrika (Van onze correspondent in Kaapstad). In het uiterste noorden van Transvaal, in het woeste gebied der Lebom- bo-bergen, ligt een meer. Het Ugt hoog in de bergen, vér van de wegen der mensen en het is een plaats van stille huivering voor de Bantoe's, die het „heilig" hebben verklaard. Eeuw na eenw stroomt het regenwater van de omringende bergen er heen en hoewel het meer géén rivier heeft, waar langs het zijn watermassa's kan afvoeren, blftft zijn waterpeil altijd con stant. Waar blijft al dat water? De geologen hebben de verklaring gevon den: het stroomt diep onder de rotsen, de heuvels en de bergen voort, naar een onbekend doel, ergens in de wijdheid van het Af rikaanse continent. Maar de primitieve Bantoe's hebben een andere verklaring: de Grote Slang der Vruchtbaarheid woont in het meer; hjj zuigt het water op en spuit het naar de hemelen, waar het bewaard wordt Soms, als de geesten een beste bui hebben, zetten ze de poorten open. Dan regent het en dan groenen de velden en rijpen de halmen en wordt het vee vet- Wie zou niet huiveren van diep ont zag, als hij de berghellingen afdaalt, die naar het stille, heilige meer voe ren? E: zijn altoos witte watervogels op het rimpelend vlak en ook die vogels zyn heilig. Men mag ze niet jagen, men mag ze niet verschrikken. Want zij zijn de zielen der vermoorde vrou wen van de Voortrekkers, de zielen van de dochters der Boeren-pioniers, die vielen onder de regen van asse gaaien, die de voorvaders der Ban toe's slingerden naar de lagers der witmensen. Van Kaapstad in het Zuiden tot liet heilige meer in het Noorden is het, door A. KAPTE1N. hemelsbreed gemeten, ongeveer acht tienhonderd kilometer. En op die weg liggen niet alleen de verlaten vlaktes van de dorre Karoo en van het bran dend-warme „Lageveld", maar ook tal van bergreeksen, wier rotsige kruinen zich in de wolken boren en wier dalen nog vyfhonderdmaal dun ner bevolkt zijn dan de dunst bevolkte plekken van Europa. Ik heb, in een tocht die drie weken duurde, de verre pelgrimstocht ge maakt, deels per trein, deels per au to en daar, waar geen wiel meer ko men kon, te voet. Toen ik op het sta tion van Kaapstad afscheid nam van mijn vrienden tilden ze, meewarig doch vol troost, tegen him voorhoofd en ze waarschuwden me tegen mala ria en zwart-waterkoorts, tegen oli fanten en tegen de geheimzinnige ziekte van het Dodendal. Maar ik ben, gezond en gebruind, heelhuids terug gekeerd. En ik heb een reis gemaakt, die zal blijven behoren tot de prach tigste herinneringen uit mijn leven. De Blauwe Irein Van Kaapstad rijdt de blauwe trein in 26 uur in Pretoria. Het luxueuze comfort, dat de Unie-spoorwegen de reiziger op deze trein bieden, wordt in Europa niet geëvenaard en in Amerika niet overtroffen wordt. Men geeft een coupé, die binnen kleine af- Zowel in de Kronieken II (8 en 9) als in Koningen I (9 en 10) wordt ons in ongeveer gelijke bewoordingen ver haald van de knechten van koning Sa lomo, die uitvoeren naar het land ufir en met 420 talenten gouds en ande re kostbaarheden terugkeerden. De belangrijkste afwijking in bei de teksten is niet gelegen in net feit dat de Kronieken vim 450 spreken, doch in de bijzonderheid dat volgens de ene bron de expeditie op Fhoenict- sche schepen van Koning Hiram heeft plaats gevonden, terwijl het boek Ko ningen vertelt dat Salomo zelf de sche pen in het land Edom liet bouwen en dat Hiram hem deskundige Phoenici- sche zeelui ter beschikking heeft ge steld. Hoe- dit nu precies geweest moge zijn, kunnen we in het midden laten, maar vast staat toch wel dat het aan deel aan deze expeditie van Phoenici- sche zijde niet gering is geweest, het geen te meer klemt omdat de Joden geen zeevarende natie waren. Bij de beoordeling, waar het land Ofir kan hebben gelegen, zal het van belang blijken te zijn te weten dat de Phoeni- cische zeevaartkunde hierbij een be langrijke rol heeft gespeeld. Voorts mag bij onze speurtocht een ander punt niet aan de aandacht ont snappen, en wel de ogen ,'iijnlijke bij komstigheid dat de koningin van Sclie- ba met groot gevolg over land naar Je ruzalem reisde om de buit gemaakte schatten in ogenschouw te nemen. Talloze onderzoekers hebben zich bezig gehouden met de vraag, waar het geheimzinnige land Ofir kan heboen gelegen en, zoals in zovele gevallen, zijn de conclusies en waarderingen zeer velschillend. A Is mogelijkheden zijn op grond van allerlei overwegingen ge noemd: Arabië, Indië, Malakka, Arme nië, Phrygie, Spanje, Sumatra, ja zelfs Peru en San Domingo. In de verschil lende bewijsvoeringen kunnen ioe ons onmogelijk verdiepen, maar wél kan worden opgemerkt, dat de scheepvaart van 3000 jaar geleden niet 'n dergelijke ontwikkeling had dat een expeditie naar Peru of San Domingo tot de mo gelijkheden behoorde. Ook Arabië moet. volgens velen van de lijst der mo gelijkheden worden afgevoerd, o.m. wijl het volkomen onaannemelijk Is dat de koningin van Scheba naar Jeruza lem zou zijn gereisd, wanneer het goud dichter bij huis zo overvloedig ware geweest. Uiteraard kunnen wij in deze kwes tie niet het verlossende woord spreken, doch één theorie mogen wij u niet ont houden, n.l. dat Ofir geïdentificeerd moet worden met Mashonaland in Z.- Afrika, waar in 1871 de geheimzinnige ruines van Simbabye werden ontdekt H. Pétillon. metingen alles biedt, wat ge venvach ten kunt van een kamer in een eerste klasse hoteL Men biedt voor een rijks daalder, al spoedig na het vertrek uit Kaapstad, een lunch aan die ge kunt samenstellen uit een spyskaart met zeven gangen. En voor vier gulden eet ge 's avonds een diner met negen gangen (kreeft, wijn en sigaar inbe grepen) dat, naar Europese begrip pen, minstens drie tientjes zou moe ten kosten. In smetteloze uniformen geklede kellhers en stewards lezen de reiziger de wensen van het gezicht; zij stoppen hem een kussen in de rug en zij wekken hem 's morgens uit zyn verende bed met een kop thee. Prachtig land Reeds na een paar uur begint de trein te; klimmen tegen de hellingen der eerste bergreeksen. Bij Wellington staat-goudgeel koren tegen de bergen te rijpen in de zon. Over de heuvels spelen de zon en de wolken een won derlijk spel van licht en schaduw; er zyn plekken in het panorama, die al le kleuren tonen van rood tot blauw en van grijs tot paars. We rijden langs stelle rotswanden en passeren van tijd tót tijd kléine riviertjes, vol helderwitte keien. Hier en daar is het uitzicht over de valleien groots en wrjd, de witte boerderijen, die een zaam in de stille ruimte liggen, zyn overal omzoomd met het felle rood der kafferbomen en het brandende paars der jacaranda's. Op een hang brug staan kleurlingmeisjes, zó gra cieus dat zij zouden kunnen dienen als model voor een Afrikaanse Venus- Zy wuiven naar de trein en lachen hun witte tanden bloot. Laat in de middag nadert ons rij dende luxe hotel de Hexrivierpas. We stoppen in Wolseley, vlak voor het roodgeschilderde café van de hee.r Izaalt Katzenellenbogen, dat grenst aan een uit natuursteen opgetrokken kerkje. En dat kerkje is zó onwerke lijk mooi en lieflijk, als het alleen maar voorkomt in een duurder soort sprookjesboeken. Langzaam trekt de trein, die thans zowel vóór als achter een zware lo comotief heeft, het bergmassief bin nen. We kronkelen langs ravijnen, we slingeren langs rotsige plekken, we rijden over heldere beekjes. De lucht wórdt yl, het geluid van de lo comotief wordt zachter en zachter. Met een slakkengang van vijf kilo meter per uur trekken we door het landschap," dat afwisselend zó woest Door waterdamp verstikt De 31-jarige machine-bankwerker Th. L. -te Rotterdam is in de keuken van'zftn woning aan de Wouwerlaan het slachtoffer geworden van water damp, zo deelt de politie mede. Hij had na' thuiskomst van zyn werk een wasketel1 met water op het gasstel ge zet om zich te wassen en is vermoe delijk in deze kleine ruimte op een stoel in slaap gevallen. Toen zijn vrouw,'die wegens griep vroeg naar bed was. gegaan, 's nachts om half twee wakker werd en haar man mis te, vond zij haar man levenloos in de keuken. en zó lieflijk Is,.dat men tevergeefs zoekt naar woorden, die het zullen beschrijven. Het is als of we zweven. Zelfs de thee in mijn kopje staat roerloos stil. En overal zijn de dennen en de vreemde cactussen in de rotsen en overal bloeien de bloemen, rood, paars, wit en blauw. Nacht in de Karoo Langzaam komt de avond nader. We zijn 2500 meter boven de zee spiegel en we rijden de wijde, wijde stilte van de Karoo binnen. Hier is het een der droogste gebieden van de Unie van Zuid-Afrika; hier groei en over een oppervlakte, die vele ma len groter is dan Nederland, slechts kleine struikjes, die het voedsel vor men van de millioenen schapen, die er grazen. Elke boerenplaats is hier zo groot als een provincie. Men rijdt mijlen en mijlen in de schemer zonder enig menselijk of dierlijk leven te zien. De mierenhopen, die vrijwel zonder uitzondering omstreeks één meter hoog zijn, geven de vlakte het aanzien van een maanlandschap uit de Franse editie van Jules Verne's beroemde fantasie. Maar plotseling honderd kilometer van de dichtst bijzijnde boerderij zie ik een schip- pershondje draven met de tong uit z'n bek En ik zie nog juist hoe hij, ernstig en nadenkend, stopt by een eenzame, hoge zonnebloem. Een zon nebloem en een schippershond in een land zonder bomen! Nou ja, wat wil men? Ik sluit de luiken, zet mijn schoe nen op de gang en laat my in slaap wiegen op het monotoon geruis-van de wielen. Des morgens om kwart over zeven, juist als ik me sta te scheren boven de wasbak (met koud en warm wa ter), denderen we over de brug, die de oevers van de Vaalrivier verbindt. Diep beneden me kolkt het water langs de enorme rotsblokken en ineens besef ik, waarom de Voortrek kers deze stroom de Vaalrivier heb ben genoemd. Het water, dat zich naar de oceaan haast, is vaal van kleur, min of meer als een kop zéér slappe chocolademelk. Langs de grens van de Oranje-Vrij staat kruipen we naar het Noord- Oosten, over grond, die gedrenkt is met het bloed van Boer en Brit en Bantoe. Iedere vierkante meter is hier historische bodem. Vier-en-twintie uren na mijn ver trek uit Kaapstad zie ik in de verte de mijnhcnen van Johannesburg de Goudene Stad schitteren in de zon. En twee uur later stap ik uit het sta tion van Pretoria en neem mijn hoed af voor het standbeeld van Paul Kro ger. Hij staat daar, met zijn hoge hoed en geklede jas, omgeven door stenen Boerengeneraals. Hij staat daar in het hart van „die ou Trans- va» i daar waar my Sarie woon". Bruisende bergstroompjes banen zicli een weg langs de rotsige hellingen. Indien fouten zijn gemaakt, behoren die bekend te worden In het voorlopig verslag der Twee de Kamer over het ontwerp van wet houdende „regelen betreffende nood voorzieningen dijkherstel", dat thans verschenen is, kunnen vele leden zich er mede verenigen, dat de regering by dc samenstelling van dit wetsont werp uitgegaan is van de wenselijk heid om eeuwenoude verhoudingen te handhaven en daarvan slechts tijde- lljk af te wijken, waar de omvang der gevolgen van de watersnoodramp dat noodzakelyk maakt. Vele leden constateerden, dat blij kens het ontwerp het herstel van de hoofd- en buitenwaterkeringen, ge legen in het rampgebied door het Rijk zal worden verricht. Dit zal ook de kosten voor het herstel voor zijn re kening nemen. Hierdoor wordt de historische taak der waterschappen aangetast. Hoewel deze leden deze door staats- noodrecht gemotiveerde afwijking van de grondwettelijke regeling krachtens de grondwet hebben de Staten der provinciën het toezicht op de waterschappen en-niet de mi nister in de huidige omstandighe den vermochten goed te keuren, NOTA OP KOMST Britse troepen moeten binnen een half jaar verdwenen zijn Dinsdagavond is te Cairo van gezaghebbende zyde vernomen dat Egypt* Groot-Brittannlë op korte termijn een in krachtige bewoordingen gestelde nota zal doen .toekomen, waarin de eis tot. „onvoorwaardelijke ontruiming" door de .Britse troepen van de Suezkanaalzönc zal worden gesteld. Dez« ontruiming zou in zes fasen moeten geschieden en in zes maanden tijd' een feit moeten zijn. Men verwacht dat de nota op of omstreeks 21 dezer aan de Britse am bassadeur te Cairo ter hand zal wor den gesteld. Hier werd aan toege voegd dat de nota ten doel heeft „de Brits-Amerikaanse pogingen, om de Egyptische éis tot ontruiming dei- zone op de lange baan te schuiven, door haar..te koppelen aan het grote re vraagstuk van de opbouw ener ver dedigingsorganisatie voor het Mid den-Oosten, te verijdelen". Bij de voorgestelde ontruiming in zes fasen is het de bedoeling, dat Egyptische strijdkrachten, telkens wanneer Britse eenheden een bepaald gebiedzouden hebben ontruimd, dit zouden bëzèttép. Vijf smokkelaars aangehouden In het-af gelopen weekeinde heeft de douane bij vaals drie smokkelauto's aangehouden met in totaal 1000 pond koffie. Herhaaldelijk komt het nog voor dat smokkelaars proberen te voet over de grens te komen- Zondag wer den er vijf •gearresteerd. De moord aan het Spaarn: Slagersknecht opnieuw to'. 12 jaar veroordeeld .'let Amsterdams gerechtshof heeft de 25-jarige slagei sknecht J. S- uit Haarlem veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek, omdat hy op 23 T'ini j.l. de 53-jarige scheeps bouwer Difcmans in diens werkplaats aan het Spaarne van het leven had beroofd door hem met een voorha mer diverse slagen op de schedel toe te dienen. In eerste instantie was de verdach te door de rechtbank tot' dezelfde straf veroordeeld. In hoger beroep eiste de procureur-generaal veertien dagen geleden, vijftien jaar. De vrouw van het slechtoffer, me vrouw J. M. D.-K., was in eerste in stantie door de rechtbank wegens het uitwissen van sporen van het misdrijf tot de maximum daarop gestelde straf van zes maanden veroordeeld. Ook dit vonnis werd door het Hof bevestigd. De 23-jarige zoon J. E- D. kreeg vier inplaats van de hem aan vankelijk opgelegde zes maanden. Een 'der ravijnen van de Hexrivier pas, die de Blauwe Trein passeert op de route KaapstadPretoria. Explosie in lijstenfabriek: één dode Te Amsterdam heeft een explosie in een lijstenfabriek het Ic-veu gekost aan één arbeider, terwijl tu i e vrij ernstig werden gewond. De explosie deecl zich voor bij een z.g. mothok. Ooggetuigen zagen in het middaguur drie jeugdige arbei ders, z.g. handlangers, op het plat van dit mothok klimmen. Twee waren er juist op, de derde bijna, toen zich de ontploffing voordeed, gevolgd door een enorme steekvlam. Een der hand langers werd door de luchtdruk opge nomen en kwam ca. 30 meter verder op het speelplein van de nabij gelegen Leeghwaterschool terecht. De tweede werd met grote kracht weggeslingerd en kwam met brandende kleding op een bijna 30 meter schuin achter het mothok liggend grasveldje terecht. De kleren van het derde slachtoffer vlogen eveneens in brand. -li* -X- -X -X -X-X- -5v -X- -X- -X- -X -X -i i- -5?- -X -X -X- -X -X 4r -X -X -X- -X Schamele beloning J Tijdens afwezigheid van de oewoners hebben inbrekers een .lachtelyk bezoek gebracht aan de woning van de heer E. Kyl- X stra te Surhuisterveen, verte- Ij. genwoordiger van een brand- y verzekering. Voor het openen van de brandkast wilden de he- ren blijkbaar een rustiger plek- je zoeken, want zij hebben het X gevaarte naar buiten gesleept X en daarna op een auto geladen. Volgens de heer Kijlstra zal de if inhoud van de brandkast een schamele beloning voor het X zware karwei zijn. De kast be- vatte namelijk in hoofdzaak ad- jj. ministratieve bescheiden. ïS J wensten zij deze taakoverdracht niet langer gehandhaafd te zien dan door de omstandigheden zal worden gebo den. Met betrekking tot de positie van de waterschappen merkten vele an dere leden op. dat deze verschillende- aspecten vertoont. Voor zover het de calamiteuze of byna calamiteuze polders betreft, kan de toestand moeilijk worden. Het Rijk zal hier wel met financiële hulp moeten bij springen, omdat de lasten van her stel en verbetering van hoofd- en buitenwaterkeringen voor bedoelde polders niet te dragen zullen zyn. De thans voorgestelde regelingen zullen evenwel in bepaalde gevallen mogelijk ook tot lastenverlichting kunnen leiden, b.v. in gevallen, waar in oude, veel onderhoud eisende dij ken door nieuwe worden vervangen. Hier zou een zekere aftrek moeten worden toegepast. Het kan immers niet in de bedoe ling liggen, dat bepaalde polders als gevolg van de ramp in een in finan cieel opzicht gunstiger positie wor den gebracht dan waarin zij voorheen verkeerden. Een enigszins uitvoerige en vooral duidelijke uiteenzetting, op welke wijze de regeling voornemens is de financiële aangelegenheden te regelen, zal op prijs worden gesteld. Vragen Enkele leden meenden niet onver meld te moeten laten de vraag, of t.a.v. de toestand van de zeeweringen in Z.W. Nederland van een tekortko ming kan worden gesproken, en, zo ja, bij wie die is gelegen. Het feit, dat in één nacht honderden kilometers oude dyken zijn weggeslagen, terwijl alle nieuwe dijken nagenoeg intact zijn gebleven, doet de vrees ontstaan, dat de oude dijken niet voldeden aan de eisen, welke daaraan in verband met gewijzigde waterstaatkundige verhoudingen en de vorderingen van de techniek kunnen en moeten worden gesteld. In dit opzicht geeft ook te denken, het feit, dat een paar belang rijke zeekeringen ternauwernood aan doorbraak zijn ontkomen. Was het bij de waterschappen, de provincie en de Rijkswaterstaat be kend, dat een groot deel van de oude dijken niet bestand zou zijn tegen een samenloop van ongunstige omstan digheden. als zich in de rarmmacht voordeed? Zijn ter zake nimmer ran- porten en daarop gegronde voorstellen ingediend? Zo ja, waarom is geen ge. volg aan deze voorstellen gegeven? Deze leden meenden, dat het nood zakelijk is. dat ten deze zeer omstan dige gegevens worden bekendge maakt- Tndien fouten zijn gemaakt, behoren die bekend te worden, niet om maatregelen te nemen tegen per sonen, maai- om da ami t lering te trekken voor de toekomst. JoiPsnW Wan? onder iiHo°d yw Wegens afpersing voor de rechtbank Dinsdag heeft de officier van justi tie bij de rechtbank te Amsterdam een jaar, waarvan zes maanden voor waardelijk geëist met aftrek van pre ventief en onder toezichtstelling tegen de 23-jarige E. S. wegens poging to: afpersing. S. was zo Onder invloed van beeldromans gekomen, dat hij hetgeen daarin werd beschreven ook eens wilde proberen. Zo stuurde hij naar een dame in Amsterdam een brief, waarin werd. meegedeeld, dat de geheime organisatie „De Spin" wist. dat zij op oneerlijke manier aan geld was gekomen- Zij werd met .ge weld bedreigd, als zij niet op een be paalde dag en plaats een som van f 2000 aan een handlanger zou over handigen. De dame waarschuwde echter de politie, die haar de raad gaf de man een enveloppe met waar deloos papier ter hand te stellen- Dat geschiedde en op de afgesproken tijd verschenen tevens enkele agenten in burger, die S. arresteerden. De jon geman vertelde, dat hij de beeldro mans niet zelf kocht, maar van kin deren kreeg. Hij had over „De Spin" gelezen en zo het idee opgevat om op die manier geld van mensen los te krijgen. Uitspraak op 24 Maart. West-Duitslar.d heeft 400.000 dm. be schikbaar gesteld voor invoer uit Neder land voor bonen paotgoed, 300.000 dm. voor zoete melkpoeder en 175.000 dm. voor plantaardige oliën en vetten. Het Wereldgebeuren 3 milliard dollar In de oorlogsjaren voedde het Britse volk zich met „nationaal" brood. Dat oorlogsbrood was vrij goed van kwaliteit en men sneed er dan ook een smakelijk boterhammetje van. Anders was het met de „nationa le" worst. Daarover liepen wonderlij ke verhalen. De een zei, dat die worst niet vatbaar was voor welke vorm van koken dan ook. De ander beweer de, dat hy va.n worstenvel een binnen band voor zyn fiets had gemaakt. De derde, dat z'n tafelmes gebroken was toen hij daarmee worst sneed- De vierde, dat z'n vrouw de inhoud van het worstvel gebruikte om pannen te schuren Dit voedsel nu heeft het Engelse volk zy het duidelijk morrende veertien jaar gegeten. Eerst begin Maart 1953 verdween de „nationale" worst en konden de Engelse slagers en worstfabrikanten weer het pro duct gaan maken, dat het Engelse volk tot 1939 met zoveel smaak at. Zo'n voorbeeldje illustreert duidelijk welke beperkingen het Engelse volk zich na de oorlog heeft opgelegd om niet al te zeer in de schuld te raken bij het buitenland. Maar aan alles komt een eind en ook het geduld, dat men in Engeland heeft met de schaarste. Men wil daar wel eens wat meer welvaart zien en men gelooft dat dit kan als de Verenigde Staten maar meewerken. Daarvandaan, dat de Engelse mi nister van buitenlandse zaken en zijn collega van financiën zo breedvoerig confereren in New York en Washing tonConfereren zonder vee! suc ces want ze zijn te vroeg geko men. Ze vielen midden in de schoon maak, die Elsenhower en zijn minis ters bezig zijn in de Amerikaanse de partementen te houden. Met nog een bezoek van Franse ministers en een Belgische mi nister in het vooruitzicht heeft de Amerikaanse regering een nood-^ kreet laten horenZeker, de Eisenhower-regeriïig heeft de zaak al aardig in handenEisenhower heeft een heel stel knappe mannen om zich heen verzameld, maar ze moesten enkele maanden geleden een bedryf overnemen, dat 20 jaar lang door de Democraten was beheerd en ze zijn nog niet toe aan het opzetten van nieuwe plannen met buitenlandse regeringenze moesten eerst in eigen huis de kamers even flink uit stoffen. W. Lippmann verzekerde in de New York Herald Tribune, dat de Eisenhower-regering nog lang niet veilig in het zadel zitze moet eerst het vertrouwen van haar eigen partij verwervenze maakt vor deringen, maar ze heeft nog niet vol doende bereikt Kortom ze is nog niet in staat de volle aandacht te bepalen by een zo omfvangryk probleem als de verhou ding tussen het dollar- en het ster- ling-gebied. En daarvoor komen Eden en Butler en straks de Fransen Bovendien is deze kwestie mis schien wel byzonder urgent voor En geland en zyn dominions, maar veel minder voor de Verenigde Staten Men heeft in de Verenigde Staten geen grote overlast van de dollar pond-verhoudingMen kan nog rustig op de huidige manier voort gaan Waarom zou men dan op korte termijn "met de Engelse minis- sters afspraken maken, terwijl men liever eerst eens rustig een diep gaande studie maakt van dit belang rijke probleem? Belangrijk is het zekerwant in dat Britse wereldrijk zijn welis waar op een losse en vage wijze nog altijd landen betrokken, die een kwart van het wereldoppervlak be slaan en een vierde van de wereldbe volking huisvesten. Het schynt. dat de Engelse minis ter van financiën. Butler, drie dingen heeft betoogd in WashingtonIn de eerste plaats, dat de Verenigde Staten er goed aan zouden doen hun invoerrechten en tarieven te verla gen, zodat het buitenland gemakke lijker kan verkopen op de Ameri kaanse markt. In de tweede plaats willen de Engel sen, dat Amerika binnen een tijd perk van ongeveer drie jaren drie milliard dollar zal investeren in En- felse gebieden en in de derde plaats, at Amerika voor een zekere tijd be paalde prijzen van ruwe oroöucten zou garanderen. Dat zyn aai produc ten, die door het Engelse imperium in vrij grote mate worden voortge bracht. De Amerikaanse regering is geschrokken van deze Engelse ver langensZij wil uitstel om na te denken. Voor de Engelsen is dat moeilijk, want weliswaar eten ze nu betere worst, maar de grote lijn van hun economisch beleid is nog helemaal niet in orde. De Engelsen hebben haastZe willen voor de komende crisis binnen zijnDaarom roepen ze ook zo hard, dat er helemaal geen crisis opkomst isErg verstandig van'de Engelsen, maar hun tegenspe- 'ws zyn ook scherpzinnige l'cden BtTLEKKWAM NAAK U.SA. OM 3 MILLIARD DOLLAR. „De Ommelanden" zonder personeelschef De personeelschef van de coöp. melkfabriek „De Ommelanden" te Groningen, de heer C. B. Baarveld, heeft zyn ontslag genomen. De direc teur van „De Ommelanden" heeft voor een groot gedeelte van de 65 sta kers, die hij op grond van het arbitra- gebesluit weer in dienst moest nemen, arbitrage aangevraagd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 3