VA LD A n van Zeeuwen Dichting nooddijk bij Rilland tot vandaag uitgesteld Zeeuwse Almanak Krimpen van pip STRIJD OM DE HAVEN WERD BIJ ZIERIKZEE VOORTGEZET MOEILIJK GAT IN LAVENDELDIJK THANS GEDICHT CKefarine 4' Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 11 MAART 1953. DAMWANDEN NOG NIET GEREED Waterstaat en aannemers wilden geen enkel risico nemen »W|j willen geen enkel risico nemen", zeiden de mannen van Water staat en de combinatie Verstoep, die het sluitstuk in de nooddyk van de Reigersbergsepolder te Rilland zullen dichten. En dus werd Dinsdag dil slotoffensief uitgesteld. Aan beidé zjjden van de kreek onder aan de zeedijk is een bruggenhoofd geslagen, waarop de draglines een plaats zollen kqjgen om de 1000 bleteniietten met zandzakken in het gat te slingeren. Gisteren was het dood tij en prachtig weer, maar de duinwan den waren nog niet geheel gereed gekomen. Daarom werd besloten tot vandaag te wachten. Maar dan zal het ook' onherroepelijk moeten ge beuren. Het ty zal reeds opnieuw 15 centimeter gestagen zyn, doch daar zien de deskundigen nog geen zwaar hoofd in. Intussen was het Dinsdag een flrukte van je welste op en rond de oooddijk. Als mieren krioelden de 700 militairen van het Oranje Gelderland regiment en de 500 arbeiders op het „krijgstoneel" rond om de „munitie" voor het grote offensief aan te voe ten. Van de Kreëkkrakdam bewoog zich weer een onafgebroken colonne' vrachtwagens met in bietennetten ge pakte zakken zand langs de hier èn daar byna onbegaanbaar geworden wegen en aan de zeedijk sjouwden de arbeiders langs de schorren om ook daar een „arsenaaV' te vormen. Drag lines pikten op handige wijze de net ten met zandzakken van de wagens en onderwijl werd op en rond de dam- wand hard voort geploeterd om alles op tijd klaar te krijgen. Het moet vandaag gelukken om 800 ha. van de Reigersbergse polder van de zee af te'sluiten! De water- staatsmensen, die voor een degelijke voorbereiding hebben gezorgd, zijn vol moed. Soldaten zwoegden; En de hulp van de militairen? Daarover zyn zij buitengewoon te vreden. Wat hebben die jongens ge werkt! De chauffeurs die de zware G.M.C.'s langs de hoeve vari de heer v. d. Werff achteruit over de hobbe lige zandzakkendrjlc loodsen, zijn wa re auto-acrobaten en de jongens die nu reeds een week lang dag-In-dag- uit nfet zandzakken slepen, zijn on vermoeibaar. Wannéér zij zullen vertrekken, we ten ze niet. „Voor mijn part blijven we nog een tijdje. Als er maar werk is; dan vind. ik het goed", zegt een eenvoudige soldaat. En wèg is hij weer, want er komt een auto, die gelost moet worden. Aller hoop is thans gericht op de operatie van vandaag. Is eenmaal de beruchte, twee meter diepe kreek gedicht, dan kan alle aandacht worden gewjjd aan het verder opho gen van het nieuwe gedeelte nood dijk. Intussen is men druk bezig met zandzakken en met behulp van drag lines het drjklichaam op de zgn. Lan ge Vierde Weg, dat behouden bleef, verder op te hogen en te verstevigen. Reeds een paai- meter steekt deze dijk thans boven het water uit en zo moet het straks ook op het nieuwe gedeelte worden. Dan zal de zand zuiger aan het werk gaan óm de kreek vol te spuiten en tot besluit zal de zeedijk bij Bath definitief ge dicht kunnen worden. Maar dan zul len wellicht ook de eerste inwoners van Rilland reeds teruggekeerd zijn. Verschillenden van hen kan men reeds ijverig aan het werk zien om orde te scheppen in hun woningen. Voor zover zij althans tot de geluk kigen behoren wier huizen niet meer omspoeld worden door het zoute wa ter. En helaas zijn het er op dit mo ment nog niet vele. Maar hopenlnk zal de nieuwe nooddijk ook voor de andere wachtenden spoedig uitkomst brengen. In elk geval, Rilland-üs weer vol goede moed! Walcherse tuinders helpets getroffen collega's Een aantal Walcherse tuinders heeft metterdaad getoond, dat zij hun getroffen collega's niet in de steek willen laten. Zo hebben zij hun re geninstallaties ter beschikking ge steld van tuinders op Zuid-Beveland, die druivenkassen bezitten. In Wol- phaartsdyk konderi de druiven, dank zij deze geste, toch beregend worden en wellicht zal dit binnenkort ook in Ellewoutsdijk gebeuren. Tuinders uit Domburg hebben voorts slaplanten beschikbaar gesteld aan tuinders in Burgh en Haamstede. Op- Walcheren zelf werd één tuin- dersbedrijf, gelegen te Veere, getrof fen. Zo werden 150 éénruiters (plat glas) volkomen vernield, terwijl de gehele tuin bedekt was met glas en modder. Een aantal collega's van de- gedupèerde kweker heeft energiek génoï-pen :hij het oprnimingswerk door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen is onnodig. Toga! be vrijdt U snel en afdoende van dié' pij nen. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren, is on schadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40, f8.88 Reconstructieplan van de Stichting Zeeland De Stichting Zeeland voor maat schappelijk en cultureel werk te Mid delburg zal een plan opstellen voor de reconstructie van de getroffen de len der provincie, voor zover het op.- bouworgaan daarmee bemoeienis heeft (sportvelden, wijkgebouwen, tehui zen voor bejaarden, e.d.). Dit plan dat uiteraard eerst een vaste omlij ning kan krijgen wanneer alle gege vens over de toestand van gebouwen, enz. bekend zijn, zal vervolgens aan het departement worden voorgelegd. Voor het behoud van de klederdrachten Geld uit rampenfonds voor de Stichting Zeeland Naar wij vernemen, heeft het Na tionaal Rampenfonds een som van f 100-000 ter beschikking gesteld van de Stichting Zeeland voor maatschap pelijk en cultureel werk, opdat de Stichting Watersnood Zeeland kan voorzien in zeer bijzondere gévallen, die met geen andere mogelijkheid op andere wijze kunnen worden opgelost. Met name kan dit geld worden ge bruikt om de Zèeuwse kleederdracht in stand te houden een aantal vrouwen is haar costuum kwijt ge raakt en kan zonder hulp geen nieuw aanschaffen en voor steun aan ge troffenen, die slechts kléding in wei nig gangbare maten kunnen dragen VREEMD VOORJAAR. Wie in deze dagen, waarop de voorjaarszon soms reeds stralend aan de hemel staat, door het Zeeuw se land trektmoet wel aan veler lei gemoedsaandoeningen onderhevig zijn. Ge merkt, het niet zo zeer in de steden, maar 'op liet platteland stor men de indrukken op u af en ze stemmen nu eens weemoedig, dan weer tot vreugde. Want de tegenstellingen zijn scherp. In de niet getroffen gebieden ziet ge de voor-jaarsactiviteit van de boe ren, uitgestald tegen het wijdse déc,or der hoge Zeeuwse luchten: ziet ge hen gezeten op tractoren, of met brede, statige passen lopend achter de door een span kloeke paarden ge trokken ëg. Zo ver 'hét' oog reikt, blikt gé dan over de uitgestrekte akkers, met vruchtbare, goede aarde. Aarde, die ook dit jaar weer vrucht dragen zal Maar elders in Zeeland ziet ge dan een ander beeld: een akker, waar niet geploegd, niet geëgd en niet ge zaaid zal worden. Waar een boer in gedachten verzonken -naar staart, zich afvragend welk zoutgehalte zijn vroeger zo goede grond zal heb ben Het is een vreemd voorjaar,dit voorjaar 1953. Ginds de vreugdige, verwachtings volle sfeer van elk voorjaar. Elders- zorgen- Om dezelfde Zeeuwse aarde. DE TOESTAND OP SCHOUWEM-DUIVELAND In Nieuwerkerk wapperde alweer de driekleur De stryd om do haven van Zierikzee werd ook gisteren met alle kracht, voortgezet. Onder het toeziend oog van de waterstaats-Ingenieurs heeft men drie bakken laten zinken aan de polderzijde van het grote gat -in de Wcsthavendyk. Een van deze bakken kwam echter niet op de juiste plaats terecht, maat ging schuiven, waardoor het gevaarte in het gat verdween. Ondanks deze tegenslag zal men vandaag weer met kracht verder gaan: er moeten nu nog drie bakken neergelaten worden, welk werk men Vandaag en morgen ter hand zal nemen. Inmiddels is.de evacuatie van Zie rikzee ook gisteren voortgezet, zo dat langzamerhand allen, wier ver blijfsvergunning, afgelopen is, de stad hébben verlaten. Uit Duiveland komen weer opge wekte berichten. Zo heeft Nieuwer kerk een van de zwaarst getroffen gemeenten van geheel Nederland reeds de eerste stap op weg naar het herstel gezet: het hotel-café van de heor J. O. Feüus Is grondig schoon gemaakt en werd Maandag door de burgemeester heropend. Ter gelegen heid. van dit feit wapperde de drier kleur van de „Meebaal". Diegenen, dié trachten uit het dorp nog huis- ïaad enz. te bergen, kunnen weer consumpties gebruiken Zij wilden profiteren van de watersnood. De politierechter, die zitting hield in. Terneuzen, veroordeelde Dinsdag de wacbtsman C. H- uit deze stad tot één maand gevangenisstraf voorwaar delijk met twee jaar proeftijd. H. had na de watersnood onder valse voor wendselen om dekens gevraagd. Eén maand gevangenisstrai luidde het vonnis tegen de landbouwer J. J. T. uit Hontenisse, die aangespoeld hout had weggenomen. De los werkman P- Th. O. uit Ter- neiizen, die al 13 veroordelingen ach ter de rug heeft, had in Zelzaete een rijwiel weggenomen. De politierechter strafte hem met één maand onvoor waardelijke en drie maanden voor waardelijke gevangenisstraf- De los werkman L. J. M. uit Hoek had een caféhouder in Zaamslag wijs gemaakt, dat hij in Frankrijk werkte, en dat hij slechts over Frans geld beschikte. De francs zou hij echter in Terneu zen hebben laten liggen. De man nam het er eens van hij bestelde o-a. een fles champagne en bleef logeren, doch van betalen kwam niets. Hij werkte ook niet in Frankrijk, doch in de Braakman. Ook andere caféhouders waren van deze flessen trekkerij de dupe geworden. Het von nis luidde: f 50 of 20 dagen en. één maand gevangenisstraf voorwaarde lijk met twee jaar proeftijd. Ook België helpt In de Belgische grensgemeente De Klinge werd op initiatief van het schoolhoofd, de heer Van Belleghem, een ouderavond belegd, waarvan de baten ten goede kwamen aan de ge- teisterden. 'Be mooie som van frs. 7000 kon worden afgedragen. Advertentie T c G c N, H O E S T In het dorp is thans een vaste ploeg aanwezig, die belast is met het opruimen van wrakhout enz., auto's, machinerieën enz. worden wegge-: haald en naar Zierikzee gebracht, terwijl ook een ploeg bezig is met het opruimen van cadavers. De roep van de koekoek De door ons blad verzamelde gege vens over de eerste koekoeksroep in verschillende Zeeuwse dorpen en ste den in de^afgelopen drie jaren, level'-1 der. wetenschappelijk gezien, belangd rijk materiaal op voor de trek van de koekoek in Zuia-West-Nederland. Niet slechts de allereerste roep is dus van belang, maar de eerst-gehoor-, de roep in elke Zeeuwse plaats. Wy verwachten dus na de vermel ding van de allereerste roep graag ook gegevens uit de rest van Zeeland. Welnu deze allereerste roep is dit jaar reeds vernomen, wat meer is, de koekoek, zelf is ook gezien. De wel zeer vroege datum is... 8 Maarten de plaats: het gehucht Eversdifk (gem. Kapelle), waar de koekoek plaats nam in een der bomen van het kerk hof, dus midden tussen de woningen. Meerdere personen tegelijk hebben hem gehoord of gezien. Is alt een „buitenbeentje" of is de trek al begonnen? We zijn érg nieuwsgierig. Z. laar long had bewcien kollie voordelige' en smakelijker to maken, dan rou „BUISMAN zeker in deze tijd worden uitgevonden. OVERWINNING TE OOSTDUK Brug van palen hield zandzakken vast Dinsdagmiddag rond vier uur is het eindelijk gelukt het moeilyke veertig meter brede gat In d© Lavendeidijk tegenover do Chr. school t© Oostdyk te dichten. Vorige week Zondag was het werk van vele dagen dooi' het water ir- één slag weer te niet gedaan. Door het vij!' meter diepe gat bruiste een gevaar lijke stroom, die elke dag meer vernieling aan het tegenoverliggend© school gebouw aanrichtte. Opnieuw is men toen begonnen, maar een ervaring rij ker. Een wal van zandzakken zonder meer, kon het hier niet houden, Vyf mannen uit de buurt geen enkele was timmerman van professie -— is begonnen met het slaan van een brug. Paal voor paal werd iri. dewilde stroom in de grond geheid én geleide lijk groeide de onderbouw van de brug, die tegelijk als damwand .voor ie'zandzakken dienst moest doen. Maandag was dé'brug gereed geko men, zodat gisteren bij het dóde ty de grote slag geleverd kon worden Eeri 350-tal arbeiders uit Groningen, Friesland en Brabant, gelegerd in 23e lieer 11. j. Molhoek, de ,,zicl' oun de Goesse Kon. Erkende Toneelver eniging „Onderling Kunstgenot", die gisteren 50 jaar bestond, in een van .zijn -glansrollen. Begin van brand in smederij te Zonnemaire Dinsdagavond omstreeks acht uur werden de bewoners van Zonnemaire opgeschrikt door brandalarm. In de voormalige bewaarschool, die, thans woi'dt gebruikt als smederij, Was de heer Dé V, bezig met het repareren van; een vrachtauto. Vermoedelijk dóór de aanwezigheid van een bran- detide stallantaarn bij de lekkende benzinetank ontstónd een ontploffing. Een geweldige steekvlam schoot bo- veh .het gebouwuit. Door snel optreden van de heer/L. v. d. Wekjten konden met een brand- blusapparaat de vlammen spoedig worden geblust, 'zodat erger werd voorkomen. Niettemin liep de smid verschillende brandwonden aan zyn armen op. Hij werd per auto naar dokter Van Eldilc te Noordgöuwe vervoerd. Vissersboot dreef stuurloos voor Vlissingen. De reddingsboot „Pres. Wierdèma" uit Bréskens is Maandagmiddag uit gevaren om assistentie te verlenen aan de „Breskens 9", schipper C. Kosten. Dit schip, dreef door een de fecte motor stuurloos voor Vlissingen rond en werd later door de reddings boot de haven van Breskens binnen gebrachte Optreden tegen clandestiene re-evacuatie De uit veiligheidsoverwegingen ge nomen maatregel dat de geëvacueer de bevolking van Krabbendyke nog niet volledig kan terugkeren, blykt nog niet door iedereen gebillijkt te worden. .Aan een aantal wouwen en meisjes werd reeds vergunning ver leend om te ré-evacueren, doch het is herhaaldelijk gebleken dat ook Ver schillenden Zondag zonder toestem ming .zijn teruggekeerd-. De, politie heeft thans tegen een aantal van hén proces-verbaal opgemaakt. Het ligt in dé"bedoeling om eerst het springtij van 18 Maart af.te wachten en dan de mogelijkheid van re-evacuatie opnieuw onder ogen te zien. Tuinbouw-propfvelden Destijds heeft de Tuinbouw,voórlich. tingsdienst een rapport samengesteld over de groei van tuinbouwgewassen op zoute grond, Tn verband met de overstromingen en de daardoor ge voelde noodzaak om het onderzoek te completeren, zal de dienst in diverse delen van de provincie proefvelden aanleggen. Advantentie. 4 krachligé rniddelètf' tegen griep inl tablet Citalarine „4' bevat 4 wereldbe roemde geneesmiddelen. Eén er van zorgt dat, ondanks de zeer krachtige werking, ook een zwak ke maag niet van streek raakt. ZIJ SNAKKEN NAAR TERUGKEER *r kampen te Vlissingen, zetten Dins dagmorgen het ouensief in. den slor dige ósb.OOü zakken zand werden tus sen de orug in het gat geworpen. Ge leidelijk L groeide, de waterkering, tot dat des middags rond vier uur het gat gedicht' was. Hief en daar sijpelde hét water nog wei tussen de zandzakken door doch dat zal in de komende da gen bezworen .worden. Aan béide zijden zal deze wal door het storten van zana- worden verbreed tot éen normale dyk, waarover straits het verkeer kan worden geleid om ook: het herstel van de Kadijk van Waarde verder ter hand te nemen. Advertentie IHawuKÈ kmst Die krampachtige hoest f laat U geen rust. Spaar Uw longen, neem de slijmoplossende AKKER'S Men kan helaas niet elk gezin een eigen huisje toetüijzén..... Een grootscheepse evacuatie de Zeeuwen, die nu reeds enkele len een dergelijke massale volksverhuizing hebben moeten onderg weten het maar al te goed brengt onherroepelijk grote problemen met zich mee. In die eerste uren na de ramp werden de beklagenswaar dige vluchtelingen door degenen, die voor het water gespaard bleven, direct aan onderdak geholpen. Met hartverwarmende spontaniteit en naastenliefde opende men z|jn deuren en zo vonden in vele gevallen be trekkelijk grote families gastvrijheid in betrekkelijk kleine woningen. Ter overbrugging van een noodtoestand is dat niet erg, maar wanneer deze situatie geruime tijd voortduurt, wanneer men bovendien nog in het ongewisse verkeert over het tijdstip van re-evacuatie, kan het niet anders, of er ontstaan moeilijkheden, in welk woord men overigens gelukkig niet terstond een synoniem van ruzie behoeft te zien. „Wij moeten zien naar de omstan digheden, waarin wij leven en verr volgens eens nagaan, of het anders en of het beter kan", zo meent de inspecteur voor Zeeland van de Dienst Maatschappelijke Zorg, de heer S. J. G. van Leeuwen te Middelburg, die tevens secretaris is van de provin ciale evacuatiecommissaris. „Het liefst zouden wij al die geëvacueerde gezinnen een eigen huisje toewijzen, maar dat is nu eenmaal volslagen on mogelijk". Alle onvermijdelijke problemen ten spijt kan men toch niet zeggen, dat er enige reden tot ongerustheid be staat- Integendeel, het aantal klach-, ten, dat de D.M.Z. en de evacuatie commissaris bereikt, is belachelijk ge ring. Dat is een verblijdendver schijnsel, het illustreert het hoge mo reel van de geëvacueerden en htxn kwartiergevers. Natuurlijk komt het wel eens voor, dat de wenselijkheid blijkt, bepaalde samenwoningen niet langer dan strikt noodzakelijk is te laten voortduren, bijv. wegens over bezetting van een huis, doch als het maar enigszins mogelijk is, wordt daarin dan ook verandering en verbe tering gebracht. Uitkeringen Het is voorts verheugend te consta teren, dat men bij het berekenen van de uitkeringen aan de rampslachtof fers niet star-ambtelijk te werk gaat, doch de bepalingen van de vergoe dingsregeling soepel toepast. De ab normale omstandigheden eisen dit trouwens ook. Echter vindt wel en dat is billijk een verrekening mét het gezinsinkomen plaats en dat moet ook- aan het einde van Iedere week aan de evacuatiegemeente worden op gegeven; De uitkering aan degenen, die eigen huisvesting hebben gevon den, varieert van 75 tot 90 van het normaal werkinkomen (voor al leenstaanden 60 tot 65 verhoogd met het bedrag van de kinderbijslag. De inkomsten uit arbeid of bedrijf worden voor de helft op de uitkering in mindering gebracht- Het kwartiergeld, dat wordt- ver strekt aan degenen, die rampslacht offers onderdak bieden, is zeer be hoorlijk en men hoort daarover dan ook geen klachten. Een andere kwes tie is, dat het wekelijks zakgeld voor de ingekwartierden (f 3 boven 18 jaar, f 2 beneden die leeftijd), niet bij zonder royaal is, maar wij vernamen, dat deze zaak nog nader onder de loupe zal worden genomen. Nauwgezet werkje De berekening en verrekening vor men een nauwgezet werkje, dat nog al gecompliceerd is als gevolg van de mutaties en van de wijzigingen in de uitkeringen, bijv. wanneer het gezins hoofd tijdelijk ander werk vindt of wanneer verwervingskosten moeten worden afgetrokken. Twintig man van D.M.Z.'s in andere provincies heb ben hun Zeeuwse collega's de eerste Februariweken bijgestaan èn uitste kend werk verricht. Thans zorgen de gemeenten voor de uitkeringen zij krijgen daarvoor ook een kleine ver goeding terwijl personeelsleden van de D.M.Z. in Middelburg voortdurend op pad zijn om de ambtenaren te ad viseren. Ook de maatschappelijk werksters en gezinsverzorgsters leve ren mooie arbeid. Volgens een ruwe schatting verblij ven momenteel in Zeeland nóg circa 12.000 geëvacueerden en buiten de provincie 17.000 a 18.000, voor wie-de diensten voor maatschappelijke zorg aldaar Inwoners van Oudelande, Baarland en Geersdijk zijn in hun woningen teruggekeerd en in St- Philipsland wonen alweer ongeveer .100 mensen, terwijl op 12 Maart wederom een deel van de bevolking mag terugkeren. Het aantal evacué's in- Goes is met 500 verminderd, voornamelijk ten gevol ge van re-evacuatie, Klóetinge daar entegen heeft er weer 50 bygeltregen Uiteraard moet men hét niét als ondankbaarheid jegens de mensen die hen geholpen hebben; uitleggen, dat iedere evacué er naar snakt, in de eigen woning, op de eigen boerderij te kunnen terugkeren, dat hijbij wijze van spreken wel op zijn knieën terug zou willen kruipen. Het moge een kleine troost zijn, dat overal óp de dijken van Zeeland hard wordt geploeterd om zo spoedig mogelijk aan dit begrijpelijk, menselijk Verlangen naar terugkeer te voldoen. K KUNST „Via Lissabon" I oen f" - Z.V.U. Middelburg. Na de première in ae grote steden hebben wij reeds een toneelkroniek gewijd'aan diaries Morgans meester- itike toneelspel „Via Lissabon" (The Kivei'line) en daarin tot uitdrukking gebracht, dat niet alleen de inhoud van dit stuk, de meesterlijke dialogen, de diepe Wijsheid en de symboliek de ze opvoering tot een uitzonderlijke be levenis maalt ten, maar dat ook het spel een gaafheid vertoonde, die op het Nederlandse toneel helaas verre van régel is. Nu wij „Via Lissabon" voor de tweede maai gezien hebben, werd de ze conclusie ten volle bevestigd. Er zijn wellicht na het eerste bedrijf mensen geweest, die de verzuchting geslaakt hebben, dat zij liever iets ge zien hadden, waarom zij konden lachen. Na het tweede bedrijf waren zy hun eigen verzuchting vergeten en na het derde keerden zij.huiswaarts met het diep besef, toneel te nebben aanschouwd, zoals men zelden te aan schouwen krijgt, Morgans spél, gesponnen om de vraag of mensen, die m de zwartste oorlogsdagen .een hunner metgezellen doodden, omdat zij hem van verraad verdachten, daarvoor verantwoorde lijk mogen worden gesteld, is ook vóór Zeeland een openbaring gewor den. Dat kon alleen. omdat in dit spe ciale geval de vraag zichzelf beant woordde, aangrijpend en zo volkomen aanvaardbaar, dat er uiteindelijk geen twijfel meer restte. Morgan trachtte reeds kort na de oorlog dit gegeven in toneelvorm te behandelen. Het gegeven was nem te machtig en in plaats van een toneel- stuif schreef hij een roman. Nauwe lijks was echter die roman gereed, of opnieuw zette hij zich aan de arbeid en het resultaat werd dit gecompri meerde, boeiende, de toeschouwea's tot in het diepst van hun hart ontroe rende toneelspel. H.e„ werd net stuk van Han Bentz van den Berg, Ank van der Moer en Ellen Vogel Ank van der Moer had hier een rol, die haar op het lyl ge schreven scheen en zij woekerde met haai' talenten. Haai' slotscène met Julian (Föns Rademakers) aan het einde van het eerste tafereel van het derde bedrijf was groots en behoort tot dé beste brokken toneelspel, die wij ons kunnen herinneren. Ellen Vo gel was een openbaring. Haar spel Vertoonde een gaafheid, die men zel den ontmoet. In Han Bentz van den Berg, die in dit stuk als regisseur de buteerde met een meesterlijke presta tie, vond zy een ideale tegenspeler. H|J heeft als acteur een eigen styl ontwik keld, hij beschikt over de merkwaar dige gave om gewone woorden inhoud te geven ver boven hun betekenis. Diezelfde gave heeft hem als regis seur de middelen geschonken om van de eerste tot de laatste scène het ma gische contact te scheppen tussen de mensen vóór en achter het voetlicht, zonder hetwelk groot toneel ondenk baar ls. Naast de reeds genoemden vertolk ten Ton Lutz a:ls Reiger, Allard van der Scheer als Frewer, Mien Duymaer van Twist als miss Mu riven en Phi- lipppe Lachapelle als Pierre Chassaig- ne de bijrollen, die. hoe kon het an ders, in dit stuk belangrijker waren dan gemeenlijk het geval was. Zy pas ten zich volkomen aan bij het -pel der anderen: er wa.s in deze opvoering "een zwakke plek. „Via Lissabon" werd een van de heste toneelavonden, die de Z.V.U de Zeeuwse toneelliefhebbers heeft be zorgd. Zij zullen er de Nederlandse Oömedie en de Z.V-U. blijvend dank baar. voor zjjn. Het stormachtige ap plaus aan het einde heeft dit wel dui delijk bewezen! G. B. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: ..De mijnen van koning Salomo" (alle leeftijden). 7 en 9 üur: Lüxor: „Jungle Jim en de skeletmannen", (14 jaar», 8 uur; ConcertgebouwToneelavond Rob Geraerds, 8 uur; Herv, ''erenigings- gebouw: vergadering C.H.U., 8 uur. Morgen Alhambra; als vandaag, 7 en 9 uur; Luxor: als vandaag, 8 uur. MIDDELBURG.. Bioscopen: Electro: „De mijnen van ko ning Salomo", (alle leeftijden), 7 en 9,13 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2