PROVINCIALE ZEEUWSE COURAKT Tsjechische vliegtuigen schoten Amerikaanse Thunder jet neer In Ossenisse leeft de angst voor dijkdoorbraken voort BILT Kanilijn DEENSE VISSERSVAARTUIGEN DOOR POLEN OPGEBRACHT TRYGVE LIE GING NIET OPZIJ VOOR DE RUSSISCHE DRUK Vandaag 196e Jaargang No. 59 Dagblad ui v. de firma Provinciale Zeeuwse Cou. ant. Directie F. van de Velde en F. B. d Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMF" 1. 4* ct. per wee*, I 5 p. kw., £r p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLlSSINGSE, GOESSE,*£S K ENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN *Yoensdag 11 Maart'5^ ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p advertentie 13. Ing. mededelingen j lemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) van 1—5 regelF f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v»n dit Blad" '5 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vlissingen Walstr. 58—60. telef 2355 4 lijnen tb.g-g 2861 of 2160». Middelburg. Markt 51. telef. 3841: Goes. Lange Vorststraat 63. telel 2475 (b.g.g 22281 Oostburg. Finlandstraat 2. teief. 16: Terneuzen. Brouwerijstr 2; Zierikzee N. Bogerdstr C 160 telef 2 KRACHTIG PROTEST IN PRAAG Incident in de Amerikaanse zone van Duitsland Twee vliegtuigen van het Russische type Mig-15, die uit de richting van Tsjecho-Slowakye kwamen, hebben Dinsdagmorgen vroeg een Amerikaan se Thunderjet aangevallen en neergeschoten. Het incident speelde zich af in de omgeving van Regensburg in Beieren op ongeveer 15 kilometer bin nen de Amerikaanse bezettingszone. Onmiddellijk na het bekend worden gaf Washington aan ambassadeur Wadsworth te Praag opdracht „zo krachtig mogelijk te protesteren". Het protest diende ook gericht te zijn tegen de schending van de Westduitse souvereinitelt. Zelden is naar de Nederlandse dag- oladen zo gretig gegrepen ais in oe rampweicen. iedere Nederian- dei wiide op de üoogte zijn van de si tuatie en het enige middel daartoe vormden de dagbladen, die, met de re gelmaat van een klok verschonend, in overzichtelijke vorm, met talrijke il lustraties inderdaad een beeld gaven van de ramp, waartegen ook de radio niet concurreren kon. De Nederlandse bladen hebben htm taak goed verricht. Maar de vraag is mogelijk of zij daarbg niet over de schreef zijn ge gaan. Hebben zij de ramp niet op onbe hoorlijke wijze in de huiskamers ge bracht? Hebben zn niet een teveel aan smart en emoties aan de open baarheid prijs gegeven? Waren zij niet onkies? Onthulden zij niet te in tieme dingen? Zo vaak hoort men het verwijt, dat de dagbladen zich al te zeer ver diepen In misdaden, sport en politiek. Wie een krant leest, zou wel eens de Indruk kunnen krijgen, dat ons Ne derlandse volk en evenzeer ieder an der volk voor een groot gedeelte be staat uit mensen, die moord en dood slag plegen of gelden en goederen van anderen verduisteren. Inderdaad wor den er 100 200 moorden en doodsla gen per jaar gepleegd. Regelmatig vindt men daarover de berichten in de bladen, En wat uitzondering is, schijnt daardoor regel e oorzaak vindt men in het feit, dat de kranten nieuws moeten brengen, omdat de lezers nieuws begeren. En wat is nieuws? Een be kend journalist heeft gezegd, dat het feit, dat een hond een mens bijt geen nieuws is, maar het omgekeerde wel: mens bgt hond! Inderdaad is nieuws wel datgene, wat afwijkt van het nor male. Voor de lezer wordt het geen werkelijkheid. Hij realiseert zich vol komen, dat de meer of minder sen sationele dingen, waarvan de krant melding maakt, buiten hem omgaan. Rondom moge gebeuren wat wil, de lezer zelf blijft een brave burger, met een vast geworteld respect voor recht en wét. De situatie verandert pas, als de le zer zelf nieuws wordt, door welke oorzaak dan ook. Plotseling vindt hij dan de publiciteit heel wat minder prettig dan voorheen En daarom is de vraag niet mis plaatst, of de Nederlandse dagbladen, toen een groot deel van ons volk eens klaps nieuws werd, hun taaie inder daad goed hebben verricht. Het antwoord werd van een volko- komen onverdachte zijde in be vestigende vorm gegeven, n.l. door het weekblad De Hervormde Kerk. Dit blad schrijft onder meer: „De krant moet leesbare stof bren gen. en geen ambtelijke rapporten. En leesbare stof is het verhaal. Liefst het krasse verhaal- Waar is dan de grens van toelaatbaarheid Hoever mag een reporter in het particuliere leven, in de huiskamer en in de ziel van ande ren doordringen? Zeker, de neiging bestaat om te ver te gaan. Omdat men n.l. weet, dat de lezers nieuws gierig zijn en men wil de lezers niet teleurstellen. Nu veet men in de jour nalistiek over het algemeen wel, waar de grenzen liggen. Maar tijdens zo'n ramp waarbg niemand enige erva ring heeft, wat het op het punt van deze reportage kan lijden is. er ruimte voor discussie, waar die, grens ligt. Of beter: er is helemaal geen trjd voor discussie. Men moet ogenblikke lijk handelen en als alles voorbij is, heeft nakaarten geen zin. Misschien is hier of daar een journalist te ver gegaan in het onthullen van intimi teit. Het is helemaal niet zo erg, als Nederland weet. dat ook mannen kun nen huilen. Mannen lijken nu eenmaal méér man dan ze zijn. Maar in de vaart, die de berichtgeving en de re portage moest geven, zal hier en daar wel iets gebeurd zijn, dat beter ach terwege had kunnen blijven. Laten wij niet verhelen hoe gespannen wij allen zijn geweest en hoe goed het is ge weest, dat wij allen samengebundeld werden door deze intense publiciteit. In zulk een periode blijkt, hoezeer de fmbliciteit onmisbaar is in ons volks even. De publiciteit sticht gemeen schap. Het is mede daardoor ondoen lijk rreweest te zeggen, dat men er niet bij hoort. Denk eens in, dat zulk een ramp 150 jaar geleden geschied was. De hulpverlening zou veel min der snel geweest zijn en het meeleven ook. Zeeland was toen erg ver weg b.v. van Friesland. Nu is ons hele volk. onder de ogenblikkelijke indruk van de ramp. tot grote offers bereid geweest. Dank zij mede de snelle en goede nieuwsverspreiding in alle vor men". De Nederlandse journalistiek mag trots zijn op dit getuigenis! In Washington verklaarde men, dat de Migs de kentekenen van de Tsje- choslowaakse luchtmacht droegen. De piloot van het Amerikaanse vliegtuig was luitenant Warren Brown. Hij sprong na de aanval met een val scherm uit zijn vliegtuig en landde veilig in de buurt van Regensburg. Luitenant Brown, die een gebruike lijke verkenningsvlucht maakte, zou medegedeeld hebben, dat twee Migs- 15 op een hoogte van 12.000 voet ver schenen en op zijn toestel vuurden. De Thunderjet (F 84) stortte neer kort nadat de piloot er uit gesprongen was. Een andere Amerikaanse straaljager, die eveneens een patrouillevlucht Zware straf geëist voor diefstal bij watersnood Negen maanden met aftrek eiste de officier van justitie big de Rechtbank in Den Haag tegen de 20-jarige zee man A. J. K., die zich op een inzamel- post van het Rode Kruis wederrechte lijk kledingstukken had toegeëigend, onder meer een herencostuum, een militaire uniform en onderkleding. Hij had de uniform aangetrokken en was naar de noodgebieden gegaan, zich uitgevend voor rode kruis soldaat. Bo vendien was hem ten laste gelegd, dat hg als knecht bij een apotheker gel den had verduisterd. K. bracht medi cijnen rond, inde geld en stak dit in zijn zak. De officier noemde het bar wat K. gedaan had en meende dat een gevoelige straf hier nodig was. Uit spraak over 14 dagen., maakte, heeft geen poging gedaan 1: vuur te beantwoorden, doch is op b het is op het vliegveld Fürstenfeldbruck bg Mün- chen geland. De plaatsvervangende bevelhebber van de Amerikaanse luchtstrijd krachten in Europa, generaal-majoor Truman Landon, heeft verklaard, dat het Dinsdagochtend volkomen helder weer was en dat er geen twijfel over bestaat, dat de Migs minstens 24 km. binnen de Amerikaanse zónegrens waren toen zij het vuur openden. John Foster Dulles, de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, verklaarde tegenover journalisten, dat hg het incident als „zeer ernstig" beschouwde. Statuut van Europese gemeenschap aanvaard. Vinnige anti-Duitse rede De Straatsburgse vergadering heeft met 50 stemmen bij 5 onthoudingen het statuut voor een Europese Ge meenschap aanvaard. Er waren geen tegenstemmen. Voor de stemming werd de vergadering onthutst door de vinnigste anti-Duitse rede, die in deze zaal ooit werd uitgesproken. De Fran se onafhankelijk republikein Maroger, die zichzelf een oude Jacobijn noemde, riep de vergadering toe: „De meer derheid, waarop deze gemeenschap zal worden gebouwd zal een Duitse meerderheid zg'n Duitsland wenst de Saar terug, omdat het dan het meeste staal zal hebben. Dan zal het Europa kunnen beheersen, zoals Pruisen Eu ropa beheerst heeft. Ik accepteer geen ander Europa dan een, waarvan Parijs de hoofdstad is, waarvan alle burgers Fransen zijn en waarvan het Frans de enige offici ële taal is. Maar Frankrgk zal deze oplossing niet aan Europa opdringen Het is daarvoor te oud en te zwak geworden". De vergadering hoorde met enige verbazing de woorden van de Frans man aan. De Duitsers lieten het bij een rustige reactie. In een dorp tn India rijn 30 personen na een bruiloftsmaal aan vergiftiging overleden. De jonggehuwden bevonden zich onder de slachtoffers. REPRESSAILLE-MAATREGEL Waarschijnlijk als onderpand bedoeld voor de Mig-straaljager Poolse autoriteiten hebben Maan dagavond bg Danzig zeven Deense vissersvaartuigen, met aan boord 30 Denen, aangehouden en naar Hela baai, een Poolse haven, opgebracht. Men gelooft, dat de aanhouding in verband staat met de eis om uitleve ring van de Poolse straaljager, die verleden week op het Deense eiland Bornholm landde- Tot dusver heeft Denemarken nog geen gehoor gegeven aan deze eis. Twee der opgebrachte vissersvaar tuigen zonden radio-berichten uit, toen zij werden aangehouden. Eén der telegrofisten seinde: „Verwacht ons voorlopig niet terug". Een van de vaartuigen, de „Thai land", is Dinsdagmiddag de haven van Roenne op Bornholm binnenge lopen. De schipper belde dadelijk het Deense ministerie van buitenlandse zaken op. De bemanning deelde me de, dat zij met toestemming van de Poolse autoriteiten de vangst van de zes andere boten aan boord had ge nomen. Op Bornliolm beschouwt men dit als bewijs, dat de Deense schepen zijn opgebracht om als pand te die nen voor de Mig-straaljager. Indien de schepen zich schuldig zouden hebben gemaakt aan een in breuk op een of andere bepaling, zou ook de vangst in beslag genomen zijn. aldus meent men. De zes aangehou- „Winkel" voor evacué's in Utrecht In verband met de omstandigheid, dat vele évacué's, meer in het bijzon der die in Utrecht ondergebracht zijn, nog behoefte aan kleding hebben, heeft men tc Utrecht in een der wa renhuizen ene z.g. „winkel" geopend, waarin de evacué's, tegen betaling met daarvoor verstrekte bonnen, aan vullende kleding eri schoenen kunnen krggen Er wordt deskundige hulp verleend bij de verkoop, die geschiedt door een aantal leden van de Unie van vrouwelijke vrijwilligers. Er wordt naar gestreefd de sortering van de winkel zo ruim mogelijk te maken. den schepen mogen hun radio's ge bruiken. Zij onderhouden contact met Bornholm. De Poolse gezant te Kopenhagen heeft verklaard, dat zijn regering hem niets over het in beslag nemen van de schepen heeft medegedeeld- Hij trekt hieruit de conclusie, dat de zaak niets uitstaande heeft met het in De nemarken gelande Poolse vliegtuig Voor Rampenfonds: 77,5 millioen Het Nationale Rampenfonds had tot gisteravond 77.5 millioen gulden ontvangen. In één dag is er dus weer ruim een millioen gulden bygekomen Maandag was de stand 76.3 millioen- De verkeersweg van de Moerdijk naar Breda is vrijgegeven voor alle verkeer tot een wieldruk van 800 kg. Er wordt druk gebruik gemaakt van deze herstelde verbinding. Zelfs de Wegenwacht moest alweer in touw komen. Op de achtergrond de beide Moerdijkbruggen. EK Mau-Mau-leden doodgeschoten Elf leden van de „Mau-Mao" zQn Maandagavond bij bet konlnkltfk jachthuis op de uellingen van de berg Kenia doodgeschoten bij een aanval van soldaten en politiemannen op een bende van zestig Mau Mau-opstande- lingen. Een aantal opstandelingen werd gewond. De militairen en de politie achter volgen de resten van de bende die Zondagavond bg Njeri een dorpje hadden ingesloten en de inwoners een schatting van een schaap per persoon hadden laten betalen. Alle toen weggevoerde schapen zijn in handen van de achtervolgers geval len. AFSCHEIDSVERKLARING V.N.-SECR.-GENERAAL „De Sowjet-Unie heeft de meest ruwe vorm van druk op my uitgeoe fend. Zg en de vier met haar verbonden ledenstaten der V. N. hebben sinds 1950 zelfs geweigerd mg als secretaris-generaal der V. N. te er kennen, dit op grond van het feit dat ik de actie der V. N. tegen de gewapenderhand uitgevoerde aanval In Korea heb gesteund." Waarom hij aftrad Dit verklaarde de secretaris-gene raal der V. N., Trygve Lie, Dinsdag in een voltallige zitting der Alge mene Vergadering, waarin hg zg'n personeelsbeleid verdedigde. Het vraagstuk van Lie's perso neelsbeleid is aan de orde gesteld sinds de V.S, zijn begonnen met een onderzoek naar de politieke betrouw baarheid van bij de Verenigde Naties in dienst zgnde Amerikaanse burgers. Deze foto toont U koning Boudeioijn op een tocht door de nog onder wa ter staande gebieden in de provincie Antwerpen. In het stadje Bornem liet de jonge koning zich voorlichten door de burgemeester ei gemeentelijke autoriteiten. Huurverhoging op 1 Januari 1954? De regering heeft na nauwkeurige bestudering van het advies van de So ciaal-Economische Raad over de huur verhoging, het principiële besluit ge nomen om met ingang van 1 Januari 1954 tot huurverhoging over te gaan, aldus meldt de Telegraaf. In grote steden zullen de huren met 17% wor den verhoogd, in de tweede klas ge meenten met 20%, in de derde Idas met 23%, in vierde klas met 26% en in de vijfde klas gemeenten met 29% Hierbij wordt uitgegaan van de ge meenteklasse-indeling van de nood- wet-Drees. Voor degenen, wier loon is vastgesteld door of met goedkeuring van het college van rgksbemiddelaars zal een loonsverhoging worden voor geschreven met dien verstande, dat een deel der compensatiemaatregelen in de consumptieve sector zal worden gezocht. Het ligt b.v. in de bedoeling de omzetbelasting op brandstof en schoeisel en ook de suikeraccgns niet onaanzienlijk te verminderen. Details van het besluit o-a. voor welke wo ningen de huui-verhoging in volle om vang zal gelden moeten nog nader worden uitgewerkt. viert koning Frederik IX ^s van Denemarken zijn 54e ver- jaardag. ONGERUSTHEID EN VERONTWAARDIGING Rijkswaterstaat werkt onder uiterst moeilijke omstandigheden Maar meent: „Van ernstige dreiging geen sprake". Over Ossenisse en omstreken hangt een beklemmende sfeer en hoe wel het te ver zou voeren te spreken van een angstpsychose, kan niet ontkend worden, dat de bewoners van dit deel van Oost Zeeuwsch- Vlaanderen zich al dan niet gerechtvaardigd ernstige zorgen maken over de stand van zaken bij het dijkherstel. Zo ernstig, dat de inwoners van Ossenisse een request zonden aan Prins Bernhard, dat de raad van Hontenisse zich* schriftelijk richtte tot de Kroon, Ge deputeerde Staten en Rijkswaterstaat en dat burgemeester F. A. Hen- drikse van Vogelwaarde zich wendde tot de Commissaris der Ko ningin. „Ret herstel vordert niet", zegt men in Ossenisse en daarbij gaan de gedachten uit naar twee grote gaten in de zeewering nabij de Ser-Arendspolder, naar de gaten in de dijk by Zeedorp en naar de schade aan de Paardendijk. „Men" vreest de wind en is van mening, dat een tweede ramp zich zou kannen voltrekken. Rijkswaterstaat deelt deze mening niet, zo is ons gebleken. Maakt Ossenisse zich tè bezorgd? Het zijn de twee nog niet gedich te stroomgaten in de zeewering, welke ongerustheid en verontwaar diging bij de bevolking wekken „Waarom is hier na vgf weken nog niets gebeurd?", zo vraagt men zich af. Het antwoord, dat Rijkswaterstaat hierop geeft is het volgende: Het was onmogelijk om via de stuk geslagen en ondergelopen dijk, of via Inderdaad brak op twee t de dijk, welke de Hooglandpolder en de Ser-Arendspolder beschermde, fi naal door en stroomt nog steeds het water bg hoogtij tot aan de intussen herstelde binnendijken, welke van een houten kistdam zg'n voorzien, en tevens de 50 ha. metende Ser-Arends polder binnen. De binnendgk, welke deze polder beschermt, heeft nog een gat. de overstroomde polders de zeewering te benaderen met voldoende materi aal om terstond de stroomgaten te dichten. Hiertoe moest een zandzui ger worden ingeschakeld, doch de laagwaterlgn ligt onder Ossenisse cir ca 1200 meter uit de kust en de zandzuiger moest zich een geul bag geren om het bedreigde punt te kun nen bereiken. Dit duurde 14 dagen! De zuiger vorderde 100 meter per et maal en bovendien kreeg men met machinepech te kampen. Dit is het antwoord op de opmer king, welke men rond Ossenisse overal kan horen: „Die zuiger ligt er al veertien dagen en nog gebeurt er niets Er kon dus niets gebeuren: de moeilijkheden waarmede hier ge kampt wordt zgn uitermate groot. Nu vrijwel „startklaar" Dinsdagavond was men echter vrij wel „startklaar". Van de zandzuiger af zgn pijpleidingen gelegd en het is thans zaak de koppeling tot stand te brengen. Slaagt men hierin gis teravond zijn gedurende hoog water pogingen gedaan bg het licht van noodlampen dan kan de zuiger beginnen met het persen van 1000 m3 zand per uur. Er is naar ruwe schatting 8000 m3 z-and nodig om de gaten te dichten en bij een vlot verloop der werkzaamheden kan zulks nog. deze week gebeurd zgn. (Vervolg op pag. 7.) „Sommigen zullen wellicht zeggen dat mgn aftreden een bezwijken is onder de door de Sowjet-Unie c.s. op my uitgeoefende druk. Dit is niet zo. Ik handel aldus, om bg een even tuele nieuwe crisis in de toekomst het gezag van de secretaris-generaal te versterken, opdat hij aldus zijn in vloed nog meer zal kunnen aanwen den voor het bewaren van de wereld vrede", aldus Lie. Trygve Lie besloot met de hoop uit te spreken, dat de „sfeer van verdenking, teweeg gebracht door het onderzoek naar de politieke be trouwbaarheid van Amerikaanse em ployes der V.N., spoedig zal zgn op geklaard." Straaljager verongelukt Piloot ongedeerd. Even na 6 uur is Maandagavond een Meteor straaljager van de vlieg basis Twenthe in de directe nabgheïd van het vliegveld verongelukt- De vlieger, die zijn eerste solovlucht maakte, bleef ongedeerd. Het toestel werd zwaar beschadigd, nadat het in een bos terechtgekomen was. Staking bij scheepswerf te Delfzijl Bij de scheepsbouw- en reparatie- werf der N.V. Gebr. Sanders te Delf zijl is een staking uitgebroken, door dat één der werknemers werd berispt om zijn minder goede arbeidspresta ties. Er legden 35 werknemers, meest leden der E.V.C., tengevolge hiervan het werk neer- DE VERWACHT BREKENDE BEWOLKING. Weersverwachting, geldig tot W oensdagavond. Zwaar bewolkt met hier en daar enige liehte regen, later echter opkla ringen. Matige tot krachtige wind tussen West en Noord. Ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. ZON EN MAAN. 12 Maart Zon: op 7.02 onder 18.39 Maan: op 5.45 onder 14.35

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1