PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Indrukwekkende plechtigheid op het Rode Plein in Moskou Provinciale Zeeuwse Courant terug in eigen huis BILT Kantlijn ONTWERP-STATUUT VOOR HET .KLEIN-EUR0PA" AANGEBODEN DOOD VAN STALIN VERGROOT KANS OP WERELDVREDE 196e Jaargang No. 58 Dagblad ultgr van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. di Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMEN- .IJ.C 44 ct. per week, f S.-"1 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 10 M~art 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p advertentie f 3.—. Ing. mededelingen a iema.il tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) van 1—5 regels I 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" "5 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160) Middelburg, Markt 51. telet 3H1; Goes. Lange Vorststraat 63. telef. 2475 Ib.g.g 2225)1 Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16; Teraeuren. Brouwertjstr. 2: Zlertkree. M. Bogerdstr. C 160. telef. 26. PESSIMISTEN KREGEN ONGELIJK Herstel outillage in recordtempo volbracht Weken lang hebben onze lezers een Provinciale Zeeuwse Courant ont vangen, die niet in Zeeland, maar in Rotterdam vervaardigd was. De editie van heden evenwel is de eerste, die weer in eigen huis tot stand kwam: een onvervalst product van eigen bodem dus! Met deze terugkeer naar Vlissingen is een van de moeilijkste perio des in het bestaan van ons blad afgesloten. In zekere zin is bovendien dit opnieuw in gebruik kunnen nemen van onze courantendrukkerij in Vlissingen een mijlpaal op de weg naar het algemeen herstel. Ons blad was een der eerste bedrijven, die door de watersnood getrof fen werden- Het is na verblijdend korte tijd, ondanks de ernstige scha de, zover hersteld, dat er gewerkt kan worden! In de vroegste morgenuren van de eerste Februari kwamen wij tot de ontstellende ontdekking, dat voor de derde maal sedert het uitbreken van de oorlog ons bedrjjf zeer zwaar ge troffen was. Onze kantoorgebouwen, ons gehele technische bedrijf in Vlis singen was door het zeewater over stroomd. Toen het enkele dagen later droog viel, kon men eerst constateren hoe groot de ravage was, welk een schade er was toegebracht aan zet machines, drukpersen, gietapparaten, aan de archieven, aan de kantoorin richtingHet scheen een kwestie van vele maanden, eer er in Vlissin gen weer een krant zou kunnen wor den gedrukt. Onze allereerste zorg is toen ge- Het Nationaal Rampenfonds heeft besloten op 1 April de inzame lingen voor de watersnoodslacht offers te beëindigen. Het lijkt ons een verstandig besluit. Niet, dat wij niet begaan zijn met de noden en behoeften van degenen, die have en goed verspeelden, niet dat wij niet medevoelen, of niet inzien, dat de spontane en persoonlijke hulp van bijzonder grote morele waarde is. Niets siert ons volk meer, dan de gulheid van hart, die gepaard ging aan de energie van daadwerkelijk naar de bressen snellen- Maar tenslotte is het lenigen van de nood geen zaak van het volk of van het individu, waarbij ieder zich dus naar believen onttrekken kan aan datgene, wat hij zou moe ten doen. Het vergoeden van hetgeen verlo ren werd is een zaak van de staat. Het gaat hier niet om de vraag of het Rampenfonds goed heeft gewerkt. Wij zijn er diep van overtuigd, dat het voortreffelijk werk heeft gedaan en nog doet. Maar niet het Rampen fonds, maar de regering, de staat, zijn de instanties, die hier moeten optreden- Tot de taak van het Rampenfonds behoorde het lenigen van de eerste nood, 't voorzien in de schreeuwend- ste behoeften. Die taak kan 1 April geacht wor den verricht te zijn. Dat dit ingezien wordt stemt tot verheugenis. Dezer dagen is in Utrecht een meubel- en textielbeurs gehou den. En daarbij is gebleken, dat Nederland het moderne meubel nog altijd niet aanvaardt. Men houdt nog steeds van meubels, die namaak an tiek en daarom lelijk zijn, tot de „kitsch" moeten worden gerekend. Het old finish heeft wel afgedaan. Het verdwijnt meer en meer. Maar Gothische interieurs vinden nog al tijd aftrek, omdat men meent, dat zij „deftig" staan. „De Groene Amsterdammer" heeft aan dit verschijnsel een beschouwing gewijd en wij stemmen met de vol gende passage daaruit volledig in. „De trieste ervaring, die men tel kens weer opdoet bij dergelijke expo sities is, dat deze meubel-voortbren- ging een dergelijke culturele onder grond mist; dat zij bij het traditionele meubel geleid wordt door een zucht naar behoud en handelsgeest en in het moderne meubel door mode en experiment. Dit laatste is uiteraard, zeker in onze tijd, een onmisbare voorwaarde om verder te komen, maar het is overwegend het „wilde" experiment, dat soms eens gelukkig uitvalt en het dan een tijdje „doet". Daarnaast behoorde een opleiding te bestaan waarbij zowel het experiment als het ouderwetse vakmanschap zijn kans kreeg. Het moderne meubel wordt in al te veel gevrJlen beheerst door een nieuwe aesthetiek en een zucht naar het originele. Er zijn weinig, voor een kleine beurs betaal bare, meubelen, die, bij lang achter een zitten, niet vermoeien. Er zijn er te weinig waarbij spuit- of lak werk niet na korte tijd armoedig be gint te worden, waarbij het hout niet trekt. Er zijn ook tal van meubelen, waarbij de meest elementaire weten schappelijke beginselen van construc tieve vormvastheid hautain worden voorbijgezien; waarbij het materiaal wordt gebruikt op een manier die het moderne meubel in kojrte tijd noodza kelijk moet doen verpauperen. Het goede ambacht werd langzamerhand vervangen door het goede fabrieks- product, maar een algemene goede smaak, een zekere culturele onder grond in een volk is onmisbaar on dit alles ten slotte tot een bepaald niveau te voeren. Deze ondergrond ontbreekt bij ons te enenmale en we zien daarvan dagelijks de gevolgen". Maar hoe daarin verandering te brengen! weest: op Maandag 2 Februari een krant aan onze lezers te brengen. Hoe donker alles er toen ook uit mocht zien, bemoedigend waren de spontane aanbiedingen om hulp te verlenen. Nauwelijks was in Neder land bekend, dat tot de getroffen be drijven ook de Provinciale Zeeuwse Courant behoorde, of er waren aan biedingen van het Leids Dagblad te Leiden en het Rotterdams Nieuwsblad te Rotterdam om een krant voor ons te drukken. Helaas, er kon geen gebruik van worden gemaakt om de eenvoudige reden, dat het die eerste dagen een onmogelijkheid was om uit het Wes ten de kranten in Zeeland te krijgen. Het Zeeuwsch Dagblad te Goes ver klaarde zich eveneens bereid ons bij te springen en gedurende een week zijn wij bij ons buurblad in Goes gast geweest. De eerste krant, de nooduit- gave van de P.Z.C., tot stand geko men onder de allermoeilijkste omstan digheden, werd er geboren, gedurende een week hebben Provinciale Zeeuw- Courant en Zeeuwsch Dagblad daarna een gecombineerde uitgave gebracht. Blijvend zijn wij directie en redactie van het Zeeuwsch Dagblad dankbaar voor de aldus verleende, niet naar waarde te schatten mede werking. Naar Rotterdam. Allerlei omstandigheden maakten het niettemin wenselijk om over te schakelen op Rotterdam. Alleen daar door zou het bijvoorbeeld mogelijk worden om de Provinciale Zeeuwse Courant wederom des morgens in het grootste deel van Zeelarid bij de le zers te brengen. Precies vier weken lang, van 9 Fe bruari tot 9 Maart, is daarna de Pro vinciale Zeeuwse Courant in Rotter dam gedrukt op de persen van Rot terdams Nieuwsblad. Niets is in dit bedrijf ongedaan gelaten om het ons mogelijk te maken een krant te brengen, die onder de nog altijd uiterst moeilijke omstan digheden, de beste zou zijn, die moge lijk was. Directie, redactie, admini stratie, technisch personeel en expe ditie hadden zich voor eigen belangen niet sterker kunnen inspannen, dan zij het zich voor de onze hebben ge daan. Er zijn ogenblikken geweest, waar op wij bijna verlegen werden over zo veel toewijding, zoveel oprechte hulp- neel van hoog tot laag was in touw! Het is niet doenlijk allen, die daar aan hebben medegewerkt met name te noemen. Maar één ding staat wel vast: als hier de krachtsinspanning niet zo enorm was geweest, zouden de pessimisten gelijk hebben gekregen en zou het inderdaad maanden hebben gevergd eer wij in eigen huis terug konden keren. Ongelijk voor de pessimisten. De pessimisten kregen ongelijk: vijf weken nadat het water kwam, staat onze outillage weer bedrijfsklaar en gaat ons vurigste verlangen in vervul- ling: wij keren terug in eigen huis en kunnen voortaan weer een Provinci ale Zeeuwse Courant brengen, zoals die voor de lezers vertrouwd was en gewaardeerd werd, met de oude ru brieken, de oude medewerkers, in het oude formaat. Want hoe zeer wij alle medewer king als een ruggesteun gevoeld heb ben, hoe dankbaar wh zijn, dat wij, de grootste moeilijkheden ten spijt, in staat werden gesteld met de regel maat van een klok een eigen krant te brengen, niets stemt tot grotere vol doening, dan dat wU» nog niet volle dig hersteld, en nog steeds gehavend, in eigen omgeving, met eigen mensen, met eigen machines weer aan de ar beid kunnen gaan. Directie en Hoofdredactie Provinciale Zeeuwse Courant WEER EEN STAP VERDER Tito naar Londen Maarschalk Tito is Zaterdag aan boord van een schip gegaan om een particulier bezoek aan Engeland te brengen, waar hij de gast van de Britse regering zal zijn. Soldaat viel uit trein en overleed Zaterdagmiddag is de 21-jarige dienstplichtige soldaat van de lucht macht, P. H. Wintjes uit Nymegen, bij Helvoirt, (N.B.), door onbekende oorzaak uit de trein gevallen. W. overleed bijna onmiddellijk. Een on derzoek naar de toedracht van het ongeluk wordt ingesteld. In Vlissingen. Terwijl dus in Rotterdam de Pro vinciale Zeeuwse Courant werd ge-, maakt en gedrukt, is in Vlissingen met alle energie gewerkt om het ei gen bedrijf weer op gang te brengen. Er is daar gezwoegd van des mor gens vroeg tot des avonds laat. De ma chines werden gedemonteerd, de ge bouwen schoongemaakt, er werd ge droogd en gepoetst en er w^rd ge monteerd. Weer terug in eigen huL Met zeven monteurs heeft de Let tergieterij Amsterdam zich met onze zetmachines bemoeid, de Hagra te Amsterdam belastte zich met het her stel van onze rotatiepers, de fa. Gebrs. van den Berg beeft in enkele weken tijds een vrijwel geheel nieuwe krachtinstallatie aangelegd, de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" heeft de cy linders van de rotatiepers en het giet- apparaat gesloopt en weer gemon teerd, leerlingen van de „De Ruyter- school" hebben zich spontaan ingezet voor alle werk, dat er te doen viel en last but not least ons gehele perso- Hij krees niets op brood X Zo af en toe lezen wij wel eens, dat er iemand van huis is x weggelopen en soms was een slecht rapport hiervan de reden. Maar een tienjarig Schiedam- X mertje, dat zich bij een Rotter- damse politiepost meldde, na om zes uur van huis te zijn weggelopen, had een andere re- den: hij had niets op zijn brood gekregenX Opwekking van electriciteit met atoomenergie In het laboratorium voor atoomon derzoek te Oak Ridge (V.S.) is men er in geslaagd met een nieuw type atoomoven elêctriciteit op te wekken, waarvan de kosten economisch ver- antwoord zouden zyn. De bouwkosten van de installatie, waarmede de elec triciteit werd verkregen, bedroegen 1.100.000 dollar. Nederland heeft nog bezwaren De president van de Straatsburg- se grondwetsvergadering, Paul Hen ri Spaak, heeft Maandagavond aan minister Bidault, de president van de ministerraad van de Kolen- en Staalgemeenschap, het ontwerp voor een statuut voor „Klein Europa" aangeboden. De plechtigheid, die in het byzjjn van alle zes ministers en van de gehele vergadering plaats vond, droeg een symbolisch karak ter, daar het de zes-en-tachtig Eu ropese politici nog niet gelukt is hun werk geheel te voltooien en dus nog geen definitieve stemming over het plan heeft plaats gehad. De behan deling der nog omstreden artikelen zal Dinsdag worden beëindigd. Daar na zal het aan de Raad van Minis ters zyn de besprekingen der rege ringsdeskundigen te laten beginnen over een verdrag op grond waarvan een Europees statuut zou kunnen worden geproclameerd. Uiteraard is de Raad van Minis ters, zoals minister Beyen hier nog eens uitdrukkelijk liet uitkomen, daarbij in genen dele gebonden, aan het Straatburgse ontwerp. Minister Beyen, sprekend voor de pers, liet er '■*eeIn twijfel over bestaan, dat van de .ijde der Nederlandse regering zeke re bezwaren tegen het project blij ven bestaan. Hij achtte de econo mische artikelen geen voldoende waarborg voor een werkelijk aanpak ken van de economische integratie. De aanbieding van het werkstuk vond met enige plechtigheid in het Straatburgse Europahuis plaats. President Spaak citeerde daarbij de brief, waarmee George Washing- tin in 1787 het ontwerp voor de Ame rikaanse grondwet bij het congres had ingediend. Deze brief was vol gens Spaak ook voor Europa nog Paul Spaakontdekte voor Europa een boodschap van geruststelling en hoop Ruim 76 millioen Tot Maandagavond was aan het Nationale Rampenfonds een bedrag van 76,8 millioen gulden bijgedragen. Dit is ten opzichte van Zaterdag (75,4) een vooruitgang van 9 ton. „een boodschap van geruststelling en hoop." „Als vvy dezelfde voortva rendheid en dezelfde moed tonen, dan is er geen goede reden, waar om wy niet op het zelfde succes zouden kunnen hopen", aldus Spaak. De ministers van buitenlandse zaken der zes landen van „Klein Europa" besloten in Straatsburg, dal zij op 12 Mei opnieuw zullen bijeen komen om zich te beraden over de verdere behandeling van het statuut voor een Europese politieke ge meenschap, nadat de Straatsburgse grondwetsvergadering hieraan de laaste hand heeft gelegd. Naar wij vernemen heeft minister Beyen het initiatief genomen tot de vaststelling van deze datum. Het contact tussen de Franse en Duitse ministers van buitenlandse zaken over de Saarkwestie, heeft niet tot tastbare resultaten geleid. Ruyter" vertrok van Rotterdam voor de eerste proef vaart. Men ziet hier de kruiser „De RuyterJ' op de Nieuwe Waterweg, bi) Hoek van Holland. 52 doden bij het zinken van Egyptische mijnenveger De 673 ton metende Egyptische mijnenveger Solloem is op 15 mijl van de Egyptische kust tijdens een storm vergaan. Vier officieren en 48 man zyn daarby om het leven geko men. Het Poolse schip Czech slaagde er in 62 opvarenden te redden, van wie een later in een ziekenhuis te Alexandrië nog om het leven is geko men. De Solloem, die voor een patrouille- tocht op weg was van Alexandrië naar Sjarm el Sjeik aan de Rode Zee maakte vroeger deel uit van de Britse vloot onder de naam Wedg- port Toen het Poolse schip, dat een S.O.S.-sein opving verscheen op de plaats van de ramp was de mijnen veger reeds gezonken. Er stond een storm, die acht meter hoge golven opjoeg. FOSTER DULLES VERKLAART: „Eisenhower-tijdperk na het Stalin-tijdsgewricht" De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, heeft verklaard, dat naar zijn mening de dood van Stalin de kans op wereldvrede heeft vergroot. Hy meent, dat de opvolger van Stalin ,4e wereldvrede niet zo'n domper zal opzetten als Stalin gedaan heeft". Daarom had hij alle hoop voor de toekomst. Dulles verklaarde dit op een persconferentie in New Fork, waarbij bjj voorts o.m. zei: „Het Eisenhower-tijdperk begint, waar het Stalin-tydsge- wricht is afgesloten". Foster Dulles is van mening, dat een nieuw tjjdperk is begonnen, dat in het teken der vrijheid zal staan en niet in dat van de slavemy. Het zal worden gekenmerkt door op broederschap berustende betrekkin gen tussen de mensen en niet op de overheersing door één man. De minis ter vervolgde: „Grote en kleine landen zullen gelijke rechten hebben- Alle staten zullen met waardigheid worden behandeld en de vrede zal worden gehandhaafd. Dit is het Eisenhower-geloof, dat ik deel en dat ik naar mijn beste vermogen zal bevorderen". STALIN RUST NAAST LEERMEESTER LENIN Malenkof wil samenwerking van kapitalisme en socialisme Om precies twaalf uur (tien uur Nederlandse tijd), is Maandagmor gen het stoffelijk overschot van maarschalk Stalin bijgezet, naast dat van Lenin, in het mausoleum aan het Rode Plein in Moskou. Op dat moment namen de duizenden, die rondom het plein stonden opgesteld, een indrukwekkende stilte in acht, nadat de klokken over het Kremlin hadden geluid, toen de baar het mausoleum naderde. Langs de weg van het Paleis der Vakverenigingen waar het stoffelijk overschot 72 uur was opgebaard geweest naar het Rode Plein stonden duizenden op gesteld, achter een rij militairen van het garnizoen van Moskon. Toen de stoet, waarin Stalins kist op een affuit werd vervoerd, het Rode Plein bereikte, zong een groot koor de „Elegie" van Massenet, waarna een symphonie-orkest de finale uit de Zesde Symphonie van Tsjai- kowsky speelde. Over de kist hingen met zwart afgezette rode vlaggen. Voor de door zes paarden getrokken affuit liepen mannen, die op fluwelen kussens Stalins medailles en onderscheidingen droegen. Onmiddellijk achter de affuit liepen Malenkof, Berïa en Molotof. 5gUl de Sovjet-Unie kwamen andere voor aanstaande regeringspersonen, par tijleiders en de maarschalken van de Sovjet. De leiders droegen om de linkerarm een met zwart afgezette rode band. Ongeveer in het midden van de stoet liepen de diplomatieke vertegenwoordigers van wie de meesten in het zwart gekleed waren. Tegenover het mausoleum stonden duizenden afgevaardigden van orga nisaties, achter een haag van mili tairen. Zij droegen portretten van Stalin en rode, omfloerste vlaggen. Omstreeks 12 uur was in geheel Rusland het verkeer en het werk behalve in de continubedrijven stil gelegd, en nadat Malenkof en Beria hadden gesproken, daverden de eerste saluutschoten van de ka nonnen over Moskou en loeiden de sirenes van fabrieken in het gehele land. Om 12 uur precies werd Stalins kist geplaatst naast de sarcofaag van zijn grote leermeester Lenin. Een militair orkest speelde het Sovjet-volkslied, waarvan het snel le rhythme sterk contrasteerde met het statige tempo van de treur marsen, welke tot dan toe de plech tigheid hadden opgeluisterd. Om vijf minuten over twaalf, na dat de leiders weer plaats hadden genomen op de tribune van het mau soleum, begon een grote militaire parade. Het Russische volk had af scheid genomen van Stalin. Meer dan anderhalf millioen mensen wa ren aan zijn baar in de Zuilengang in het vakverenigingshuis voorbijge- trokken. Malenkof sprak De nieuwe Sovjet-Russische mi nister-president Malenkof verklaar de in zijn rede o.m., dat de Sovjet- politiek gericht is op samenwerking tussen de twee verschillende syste men, kapitalisme en socialisme en dat de enige buitenlandse politiek, welke een regering kan volgen, een politiek is van vrede, gebaseerd op wederzijds vertrouwen en op de wer kelijkheid. Malenkof prees Stalin als degene, die Rusland de vrijheid bracht en mens naam terecht zal staan naast die van de grootsten uit de geschie denis: Marx, Engels en Lenin. (Zie vervolg pag. 2) Zijn verklaring had niet ten doel op dit tijdstip een nieuwe Amerikaanse tactiek of strategie aan te kondigen, zo zeide Dulles. „Stalin vormde de grootste hinder paal voor een daadwerkelijke verwe zenlijking van de hoge idealen, neer gelegd in het handvest der Verenigde Naties. Ik ben van mening, dat zijn dood een zeer grote belemmering uit de weg heeft geruimd", zo verklaarde hij. Voorts zeide hij, dat de V. S. thans niet overwegen bij de Ver. Naties een nieuw voorstel in te dienen om een einde te maken aan de Koreaanse oor log. Tenslotte deelde Dulles mede, dat hy voornemens is in Mei a.s. een be zoek te brengen aan het Nabye Oos ten en Zuid-Azië. Hij verwachtte ook Israël en India te zullen bezoeken. De- reizen zou hij zonder een speciaal plan of programma maken en alleen om nauwe betrekkingen tot stand te brengen. Portretten van Stalin en andere leiders vernield Relletjes in West-Berlijn In West-Berlijn hebben zich Maan dag relletjes voorgedaan. De politie moest optreden tegen demonstraties voor communistische partijbureaux, die ter gelegenheid van de begrafe nis van Stalin de Russische vlag en die van de Bondsrepubliek, met zwart omfloerst, hadden uitgehan gen. In Friedenau bestormde een menigte een partijbureau en richt te daar vernielingen aan. In de Franse sector werd een rode vlag verscheurd en werd geroepen: „weg met het communisme." In een bu reau van de socialistische eenheids partij werden portretten van Stalin en andere Sowjet-leiders van de mu ren getrokken. DE VERWACHT: ZONNIG. Geldig tot Dinsdagavond: In de ochtend, voornamelijk in het Westen van het land, plaatselijk mist. Overigens zonnig weer, aanvan kelijk matige tot vrij krachtige, maar later afnemende Noordelijke wind. Ongeveer dezelfde tempera ïur als gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1