JOANNA'S DIEFSTAL KAPPIE EN HET DRIJVENDE WOUD Malenkof de opvolger van Stalin Russisch het pistool op de borst van kleine Denemarken Concentratie van macht in presidium van 10 leden De carrière van Malenkof Malenkofs benoeming wekte verrassing in V.N.-kringen 28e Lijst van slachtoffers STAND VAN HET HERSTEL VAN DE WATERKERINGEN Vele ministeries samengevoegd Nog is de weg naar de Noordzee niet vrij MAANDAG 9 MAART 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Officieel is te Moskou bekendgemaakt, dat Georgi Malenkof tot Sowjet-premier is aangewezen. Vice-premiers zijn Beria, Molotof, Boelganin en Kaganowitsj, Stalins schoonzoon. Maarschalk Worosjilof zal Sjwernik als president opvolgen. Pegof is benoemd tot secretaris van het presi dium van de Opperste Sowjet(raad). Het ministe rie van binnenlandse zaken zal voortaan ook het departement voor de veiligheid omvatten en on der leiding staan van Beria. Molotof is minister van buitenlandse zaken. Wysjinski is benoemd tot permanent afgevaardigde naar de Verenigde Naties. Boelganin is thans minister van oorlog. Sjwernik zal worden „aanbevolen" voor de functie van voorzitter van het Sowjet-vakver- bond. De huidige vakbondsvoorzitter, Koeznit- zof, zal van deze functie worden ontheven. Er wordt een uit tien leden bestaand presidium van het centrale comité van de communistische partij gevormd. Lid zijn: Malenkof, Beria, Molo tof, Worssjilof, Chroesjtsjef, Boelganin, Kagano witsj, Saboerof, Pervoekhin en Mikojan. Deze reorganisatie betekent, dat de groep leiders van 36 tot 10 is teruggebracht. Een geduchte nieuwe bezem De nieuw benoemde Sowjet-premier, de 51-jarige Georgi Malenkof, werd de laatste jaren als rechterhand van Stalin beschouwd. Tot 1941, toen h\j benoemd werd tot can- didaat van de opperste Sowjet, was zijn naam in het buitenland vrijwel onbekend. Inmiddels heeft hij echter getoond een in vloedrijk spreker te zijn en een felle criticus waar het laksheden en zelfgenoegzaamheid in de regering gold. Gedurende de tweede wereldoorlog was hij een van Stalins belangrijkste medewer kers „achter de schermen". Hij organiseer de -de productie van vliegtuigen en tanks, teneinde de achterstand op Duitsland in te halen. Als Stalins secretaris leerde hij alle geheimen van de communistische partij kennen. Ten tijde van de bolsjewistische revolutie streed hij als jongeling aan de zijde der re- volutionnairen. In 1920 trad hij toe tot de communistische partij en in 1925 werd hij lid van het centrale partij-comité. Vijf jaar later werd hij benoemd tot „organiserend secretaris" van de Moskouse afdeling en in 1946 werd hij lid van het politieke bureau. In 1949, op de 32ste verjaardag van October-revolutie sprak Malenkof de jaar lijkse politieke verklaring van de commu nistische partij uit en hij maakte gewag van de vooruitgang op het gebied van de atoom energie in de Sowjet-Unie. In 1952 werd hij gekozen tot rapporteur van het 19de Sowjet-Russische communis tische partij-congres, een functie, die tot toen uitsluitend door Stalin persoonlijk werd vervuld. In Westelijke kringen leg de men dit uit als een duidelijke aanwij zing voor zijn mogelijke opvolging van Sta lin. In de verklaring beschuldigde hij toen de V.S. er van de oorzaak te zijn van de achteruitgang van de internationale toe stand en hij gaf een overzicht van de eco nomische ontwikkeling van de Sowjet-Unie. Hij werd gekozen tot lid van de commissie voor de reorganisatie van het communis tische partij-program en tot vol lid van het presidium van de communistische par tij en van het secretariaat. In een rede, die hij in Moskou in 1949 hield, voorspelde hij, dat een derde wereld oorlog „het graf van de kapitalistische we reld" zou worden. Malenkof kleedt zich bijna altijd in de partij-uniform, zoals Stalin dat indertijd deed: een uniformjas, die tot de hals ge sloten is. Deze gezette staatsman is be kend om zijn gereserveerdheid en koelheid. Hij werd in Orenburg, een stad aan de Wol- ga, geboren. Op zijn 50ste verjaardag (Ja nuari 1952), kreeg hij de orde van Lenin. Het Informatiebureau van het Nederland se Rode Kruis heeft heden de 28e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers „Watersnood" uitgegeven. Dinteloord JANSSEN, Adrianus Johannes, geb. 3.6.47 te Dinteloord. Laatste adres: C 57. Kortgene LAMBRECHTSE—KLOET, Paulina Cor nelia. geb. 15.9.02 te Rilland-Bath. echtgeno te van Leendert A. Lambrechtse. Laatste adres: Kats, Veerweg 1. Nieuwe Tonge NAGTEGAAL, Steven Jacobus, geb. 20.7. echtgenoot van J. van Dreunen. Laatste adres: Tussendijk 1. Nieuw Vossemeer VAN SOMEREN, Theodorus. geb. 24.10.46 te Nw. Vossemeer. Laatste adres: Pelsendijk 325; WIJMANS. Johannes, geb. 11.1.20 te Nw. Vossemeer, echtg v. Cornelia Wilügers Laatste adres: Rolaf 306; WIJMANS—WIL- LIGERS, Cornelia, geb. 20.12.19 te Halsteren, echtgenote van Johannes Wijmans. Laatste adres: Rolaf 306. Oude Tonge VAN KAMPEN—TUNS, Lodewifaa. geb. 28.10.00. Laatste adres: Zijddjjk 45; TUNS BELJAARTS. Pieternella, geb 11.12.82: VERVLOET—VAN SINT ANNALAND. Jan netje Christina, geb. 13.10.78. Willemstad Weduwe PUNT—BOS, Anna, geb. 6.3.74. FEUILLETON door MARY BURCHELL O, zei hij met een spottend lachje, f Je weet je kunt me nog altijd niet vergeven, dat halve, ik jou en Roger gestoord heb, wel? Ik vind het tenminste onvergeeflijk brutaal. Beste Joanna, wees nu redelijk! (Hij was weer geheel op dreef, vrolijk spottend als tevoren). Dacht je dat ik werkeloos zou toezien en hetzelfde figuur laten slaan als heus, nauwelijks iets van me. be- Behalve, dat je compromitterende brieven schreef aan kerels als Ginley, dat je niet voor inbreken terugschrikt al* het er om gaat je reputatie te redden en dat je na een week te voren met een nogal naïef jongmens te hebben kenis- Roger i gemaakt, hem al tot een romantisch téte ikzelf a tète verleidt. Heus ik weet een hele- gedaan heb? boel van je. En toch. voegde hij er Roger loopt dat gevaar niet. 1 peinzend bij, mag ik je nogal graag, En geloof je werkelijk? hernam hij, i ofschoon ik niet precies weet waarom, nu met ietwat hese en ontroerde stem, Wel bedankt, riep ze met van ver dat ik tante Helen en oom Henry met ontwaardiging gloeiende wangen, maar Roger hetzelfde verdriet zou laten be- leven, dat ze met mij hebben doorge maakt? Maar je hebt zulke belachelijke ge dachten over mij, riep ze wanhopig Weg door Alblassenvaard voorlopig nog gestremd De rijksweg door de Alblasserwaard, van Alblasserdam naar Hardinxveld, blflft voor lopig nog voor alle verkeer gesloten. Dit in tegenstelling met de vele geruchten, dat deze weg vandaag reeds voor het lichtere verkeer zou zjjn opengesteld. Geen rouwbetoon in Londen en Stockholm „Stalin was geen staatshoofd" Het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken heeft de vlag. niel) halfstok, terwijl alle buitenlandse diplomatieke vertegen woordigers de vlaggen wel halfstok hebben gehesen. Een woordvoerder van het ministerie' zei, dat de vlag slechts voor staatshoofden half stok werd gehesen. Stalin immers was niet het staatshoofd. Hij was het hoofd van de regering. Staatshoofd was president Sjwernik. Een woordvoerder van de Britse regering heeft eveneens duidelijk gemaakt, dat Stalin niet het staatshoofd was, zulks naar aan leiding van vragen van parlementsleden. Aan het begin van de vergadering was na melijk door de regering geen mededeling gedaan van het overlijden van de Sowjet- staatsman. Bij het overlijden van president Roose velt was de zitting van het parlement ver daagd. Dit voorbeeld diende hier echter niet gevolgd te worden, aldus de woord voerder. Wysjinski's nieuwe functie een degradatie? De bekendmaking van Radio-Moskou, dat Malenkof is benoemd tot minister-president van de Sowjet-Unie heeft de diplomaten bij de Verenigde Naties verrast. Een diplo maat zei tegen de correspondent van Reu ter: „Dit bewijst dat wij allen ongelijk had den toen wij spraken over de benoeming van een driemanschap". De meeste afge vaardigden waren geneigd te geloven dat, althans voor dit ogenblik, een drieman schap bestaande uit Malenkof, Molotof en Beria Stalin zou opvolgen. Andere diplomaten waren van oordeel dat de bekendmaking van Malenkofs benoeming mogelijkerwijs de verwachte strijd om de macht in de Sowjet-Unie uitschakelt. Diplo maten en waarnemers bij de Verenigde Naties beschouwden Malenkof wel als degene die de meeste kans had eens eerste minister te worden, maar zij hadden zijn benoeming niet zo spoedig verwacht. Ook de benoeming van Wysjinski tot per manent gedelegeerde bij de Verenigde Na ties, heeft te New York verwondering ge wekt. Sommige V.N.-diplomaten waren van oordeel dat deze benoeming voor Wysjinski een degradatie betekent, maar anderen zei den dat het een gevolg zou kunnen zijn van een grotere Russische aandacht voor de Verenigde Naties. Wysjinski is de be kwaamste communistische woordvoerder die de Verenigde Naties hebben gekend. Tot onderministers van buitenlandse za ken zijn benoemd: Wysjinski, Malik en Koeznetzof. Wysjinski, tevens benoemd tot permanent vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties, was minister van buiten landse zaken; Koeznetzof was president van het vakverbond. De ministeries van binnen- en buiten landse handel zijn samengevoegd. Mikojan wordt minister van binnen- en buitenlandse handel. Zijn onder-ministers zijn Kabanof, Koemykine en Javoronkof. De ministeries voor de automobiel-indus trie, de bouw van tractoren, machines en werktuigen en landbouwmachines en -werktuigen zijn eveneens samengevoegd en wel in een ministerie voor machinebouw. Saboerof is vrijgemaakt van zijn werkzaam heden als president van het staatsplan en benoemd tot minister voor machinebouw. Ook de ministeries voor machines voor het vervoer, de scheepsbouw, machinerieën voor de bouwnijverheid en verbindïngs- wezen zr.i vereend. De ministeries van electrische centrales, electrische industrie en communicatiemidde len zün samengevoegd onder Pervoekhin als minister voor de electrische industrie. De 72-jarige maarschalk Klimenti Worosji- low was een van Stalins nauwste samen- werkers sedert de eerste dagen van de revolutie. Hij speelde een grote rol bij de organisatie van het Rode Leger. Pegof was in het Westen tot nu toe in feite onbekend. Hij is een van de zeven mannen die zijn aangewezen voor de orga nisatie van Stalins begrafenis. Maarschalk Alexander Wassilewsky en maarschalk Georgi Zjoekof zijn benoemd tot onder-ministers van oorlog. Zjoekof, één van de bekendste militairen uit de tweede wereldoorlog, staat bekend als de „redder van Moskou". Onmiddellijk na de oorlog meende men, dat hij na Stalin op de tweede plaats kwam. Wassilewsky was onder Stalin minister van het leger. Deze reorganisaties worden in het offi ciële communiqué toegelicht met de ver klaring, dat „op dit moeilijke ogenblik voor onze partij en staat" verschil in streven en paniek verhinderd moeten worden en dat men door opheffing van het bureau van het praesidium en andere vereenvoudigin gen „moeilijkheden in de leiding" wil ver hinderen. De benoeming van Molotof tot minister van buitenlandse zaken deed een aantal Westelijke diplomaten zich afvragen of hij misschien tezamen met Wysjinski aanwezig zal zijn op de komende Algemene Verga dering in September. -Uit het feit, dat Gromyko, de Sowjet- ambassadeur, zich naar New York begeeft om zich bij de Sowjet-afvaardiging te voe gen, werd de conclusie getrokken, dat de Sowjet-Unie bereid is voort te gaan met een nauwgezette behandeling van alle agenda punten. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft een overzicht verstrekt van de stand der werkzaamheden op waterstaatkundig gebied op 2 Maart j.l. In het algemeen moet worden opgemerkt, aldus de toelichting, dat wanneer hieronder sprake is van het dich ten van gaten of van het afsluiten van ge bieden van het buitenwater, ermee moet worden rekening gehouden, dat de afslui ting nog slechts zéér voorlopig is en vaak slechts met zandzakken tot boven normaal hoogwater. Wanneer er ongunstige weers omstandigheden optreden, kan er nog van alles gebeuren. Het vaste land van Zuid-Holland, Rozen burg en de Krimpenerwaard zijn geheel droog. Aan het definitief herstel der dijken wordt gewerkt. Op Voorne-Putten is het grote gat in de Oudenhoornsche zeedijk dicht. Het droog- malen zal drie weken vorderen. Putten is, op enige kleinere buitenpolders na, geheel droog. Op IJsselmonde wordt nog gewerkt aan het dichten van gaten in de dijken van een paar buitenpolders in de Zuidoosthoek van het eiland. De ringdijk van de Hoeksche Waard is gesloten; 5000 ha polderland wordt hier be malen. De dijken van de Alblasserwaard zijn dicht. De hoogste gedeelten van het onder gelopen gebied beginnen al droog te vallen. Op het Eiland van Dordrecht wordt aan het definitieve herstel van de dijken ge werkt. Dit gebied is weer geheel droog. Op Goeree-Overflahkee bevindt zich bij Herkingen nog een gat, dat voor een ge bied van 650 ha water doorlaat. Verschil lende andere gaten zijn nog 6lechts provi sorisch gesloten. Schonwen-Dulveland is stellig het meest getroffen eiland. Buiten het drooggebleven gebied van 1800 ha worden weer 1000 ha de hals van dat eiland. Het gat heeft hier een diepte van 30 meter. Op Noord-Beveland is ongeveer de helft van het geïnundeerde gebied drooggevallen. Walcheren is zo goed als geheel droog. Het werk op Zuld-Beveland vordert goed. Alleen bij Bath heeft men met grote moeilijkheden te kampen. Het is hier een kwestie van vallen en opstaan. Tholen is geheel van het buitenwater af gesloten; op St Philipsland maakt men goede vorderingen en in Zeeuwsch-Vlaan- deren moet alleen bij Ossenisse nog een klein gat worden gesloten. De Noordbrabantse oever langs de Amer en het Hollandsch Diep tot Willemstad Is geheel gesloten, behalve een gat ten Oosten van Willemstad. Herstel van verkeersweg en spoorweg ten Zuiden van de Moerdijk- fcruggen kon worden aangepakt. Bij het fort Sabina Henrica is nog een vrij groot stroom- gat. Langs Volkerak, Eendracht en Ooster- schelde zijn bijna alle waterkeringen ge sloten. HET ZIET ER NAAR UIT, alsof de Sowjets van plan zijn in de koude oorlog een nieuw front te openen. Berichten, dat zij aan de Oostzee actief zÜn» vermeerderen zich opvallend. Vooral hoort men, dat zij intensief bezig zijn aan de Duitse Oostzeekust allerlei maritieme steunpunten aan te leggen. Dit verschijnsel is op zichzelf niet nieuw de Sowjetvloot heeft zich hier reeds lang geïnstalleerd maar verbonden met andere feiten, zoals de diplomatieke druk op Noorwegen en de muiterij in Dene marken, krijgt het toch een interessanter aspect. Kennelijk zijn de Sowjets er op uit, door een versterking van hun mari tieme positie aan de Zuidkust van de Oostzee de gehele Scandinavische wereld te intimideren. Wat gebeurt op Riigen? Men hoeft weliswaar niet alles te gelo ven wat over de „geweldige" Russische kustversterkingen, b.v. op het eiland Rügen, het „Singapore van de Oostzee" verteld wordt, en menige „sensatie", die door de Zweedse pers werd verspreid, komt in laatste instantie uit de propagandakoker van Moskou, dar er belang bij heeft de zaak een beetje te overdrijven, maar ook wat er daarna overblijft, geeft te denken Per slot van rekening is het geen geheim, dat de Sowjets hun zeemacht in de Oost zee voortdurend uitbreiden, in de eerste plaats met duikboten, en daarvoor zijn steunpunten nodig. In het Westen wordt veelal niet beseft hoever deze steunpunten zich reeds uit strekken. Rostock b.v. ligt Westelijker dan Kopenhagen °n de Sont en ook daar pas sagieren regelmatig Sow jetmatrozen. De 29. Kappie had dus koers gezet naar Coca-Cobana, de dichtst bijzijnde havenstad. Tegen de morgen voer de Kraak de brede baai van deze stad binnen. „Geef mij het stuurrad, jong", zei Kappie, die zich helemaal niet op zijn gemak voelde, ..het zal wel een heel karwei worden om deze sleep tussen de schepen te manoeuvreren en aan de kade te leggen". Maar van de schepen hadden zij niet veel last. De kapiteins, die blijkbaar dachten, dat midden in de nacht door een vulkani sche werking een eiland in de baai was ontstaan, voeren er met een wijde boog omheen! De verschijning van de Kraak met zijn zonderlinge sleep bracht werkelijke enige opschudding en ver warring teweeg! De havenmeester, die het vreemde geval zag aankomen, bleef met open mond en verhoogde polsslag staren. „Een eieiland j "worden in groepjes samengevat vvvvaart naar de kade!" stamelde hij, „nnnneee, datkk. kan niet! De kade vvvaart naar een eieleiland!' Nee, dat kan ook niet!!! Ik droom!!" En hij rende naar binnen j bevolking is, aan een avondklok onderwor- om zijn hoofd onder de kraan te houden. 1 pen. bekende badplaats Travemünde, het laatste stukje Westen aan de Duitse Oostzeekust, is per auto van Hamburg uit binnen het uur te bereiken. Op de boulevard heeft een ondernemend man een verrekijker neergeplant, waardoor men voor een paar dubbeltjes een blik op „Rusland" kan slaan. Het zou komisch zijn, wanneer het niet zo ernstig was. Gustaaf Adolf zou zich in zijn graf omdraaien, wanneer hij wist hoe het er nu in Pommeren en Mecklen burg uitziet. Bijna 2000 km lang is de kustlijn die de Sowjets van de Botnische golf tot de Lü- becker bocht direct of indirect beheersen Vreemdelingen worden er niet toegelaten, afgezien van arbeiders, die goed hun best hebben gedaan en als beloning 's zomers in een van de genationaliseerde hotels wor den ondergebracht om wat frisse lucht op te doen. De plaatselijke bevolking mag geen reisjes naar het achterland onderne men. Er zijn dus alle voorzorgen getroffen, dat niets bekend wordt van wat de Sowjet- marine hier uitvoert. Op één ding schijnt men zich echter te kunnen verlaten: de Sowjet-matrozen zijn in deze streken klaarblijkelijk weinig popu lair en in de kroegen, waar zij verkeren, verstaan zij immer de kunst het met de andere aanwezigen aan de stok te krij gen. Vooral met Poolse havenarbeiders willen zij nogal eens slaags raken en ook wanneer de „satellieten" ter plaatse de sterkeren zijn, eindigt het er steevast mee, dat zjj „wegens poging tot moord" veroor deeld worden en dus toch aan het kortste eind trekken. Dat heeft veel kwaad bloed gezet en zo is het gekomen, dat de Sow jets er aan denken sommige havenplaatsen maar eenvoudig te evacueren. Dit lot heeft Stettin blijkbaar reeds getroffen. Op Rügen gebruiken de Sowjets politieke gevangenen als slavenarbeiders. Dit eiland wordt nu zeer versterkt. Er komt een grote duikboothaven en tevens een gehele reeks van vliegvelden. De arbeidstoestanden zijn schandalig, doktoren zijn amper aanwezig en de Sowjets hebben zelfs niet toege staan, dat er een kerkhof werd aangelegd, opdat de doden behoorlijk begraven konden worden. Het eiland is volslagen geïsoleerd. De veerdienst van Sassnitz op Zweden is opgeheven en de vissers van Rügen kun nen niet meer individueel uitvaren. Zij mogen geconvooieerd door „Schnellboote", dan voorgeschreven routes volgen. De gehele ik ben helemaal niet op je genegenheid gesteld! O, ik w!l Je die niet opdringen, ver zekerde hij lachend. Ga mee. ik hoor de bel voor het ontbijt. Meteen sloeg hij zijn hand even om haar arm en liep op het huis toe. 16. Joanna kreeg de. ietwat kinderachtige aanvechting om haar arm terug te trek ken. maar iets weerhield haar daarvan en ze maakte zichzelf wijs, dat een ge voel van eigenwaarde haar verbood, hem die voldoening te schenken. ïn haar diepste binnenste wist ze echter, dat ze, ondanks alles, de lichte druk van die sterke, flinke vingers toch wel prettig vond. Zeg eens, jelui bent er al vroeg bij! riep Roger, toen ze het huis binnentra den. Nu al een wandeling door de tuin gemaakt? Joanna was er vroeger dan ik, zei Neil kalm. Ik vond haar een kwartier geleden in de tuin, waar ze de schoon heden van de natuur stond te bewonde ren. Voor de tweede maal keek Roger zijn neef een tikje ontevreden aan. Als ik het geweten had, zei hij tot Joanna, zou ik ook gekomen zijn. We hebben de hele dag nog voor ons, herinnerde ze hem glimlachend. Welke verzekering hem weer nieuwe moed schonk, zodat hij aanstonds voor- bemalen, doch "ruim 16.000" ha'eVan'nog 8tel<*«v dat .Joan"a «n hl* onder water. Het zwaarste werk zal hier jop zouden en de lunch buiten zijn het dichten van het gat nabij Schelp-1 w hoek, aan de Westzijde van Schouwen, in.<?am?.a sterk het gevoel, dat de hals van dat eiland. Het cat heeft hier Neil, die achter haar 6tond, een waar schuwende invloed deed gelden en of schoon ze uit alle macht probeerde zich daaraan te ontrekken, voelde ze zich gedrongen tot een afwijzend ant woord. Ik zou het heel graag Hoen, verklaarde ze, maar ik vind, dat we je tante en oom niet zolang alleen mo gen laten. Ten slotte zijn zij het, die me hebben uitgenodigd. O, maar Inderdaad heeft Joanna volkomen gelijk, klonk het koel uit Neils mond. En boven dien, al is de verloren zoon dan ook har telijk welkom, Roger, toch geloof ik. dat vooral oom Henry mijn uitsluitend gezel schap op het ogenblik niet ten volle zou waarderen. Hm, jagaf Roger schoorvoetend toe, misschien heb je wel gelijk. We moeten alles in 't werk stellen om dit weekeinde zo gladjes als mogelijk is te doen verlopen. En tot nu toe is alles prachtig gegaan, constateerde Neil met door Joanna aan matigend gevonden voldoening. ZESDE HOOFDSTUK. Lady Felling was niet iemand, die haar gasten zou aansporen om mee ter kerke te gaan. maar op Felling Court scheen een Zondagmorgen zonder kerkbezoek ondenk baar en dus betrad Joanna de volgende ochtend het mooie zeventiende-eeuwse kerkje. Met haar waren niet alleen Sir Henry en diens echtgenote, doch ook enigszins tot haar verrassing Roger en Neil aanwezig De gemeente was slechts klein, maar het oude kerkgebouw scheen als 't ware vervuld van herinneringen aan hen. die er vroeger in gewijde aandacht hadden vertoefd. Op weg naar huis wist Roger naast haar te komen en vrolijk pratend wandelden ze voort, terwijl hij de hoop uitsprak, dat ze nog dikwijls op Felling Court zou terug bomen. Dat hoop ik ook, antwoordde Joanna met een blik op haar gastheer en gastvrouw, die in Neils gezelschap voor hen uit liepen. Als ik uitgenodigd word. kom ik wel. Nu, ze zullen je heus wel vragen: daar voor zal ik zorgen, verzekerde Roger vol zelfvertrouwen. Maar Neil zal proberen het te verhinde ren. flapte ze er. zonder daar verder bij na te denken, uit. Hij is niet erg op me ge steld. zie je. Op hetzelfde ogenblik bedacht ze echter, dat hij juist het tegendeel had gezegd. Roger hechtte niet veel waarde aan haar tegenwerping. O, zei hij luchtig, van hem moet je geen notitie nemen. Op 't ogen blik oordeelt hij wat bitter over alles wat vrouw is. omdat hij het met één zo slecht heeft getroffen. Trek je zijn woorden maar niet aan. Doe jij dat ook niet? vroeg ze glim lachend. En zijn antwoord: Natuurlijk niet, stelde haar grotendeels gerust. O. Roger, je bent toch zo'n beste jongen: je kunt iemand zo heerlijk moed inspreken, riep ze uit. Die beschrijving is nu niet bepaald de meest vleiende, grinnikte hij. maar het doet me pleizier. als ik je dat gevoel geef. En Joanna dacht bij zichzelf, dat ze zich onnodig zorgen had gemaakt. Het grootste deel van de middag bracht ze in gezelschap van Lady Felling door. in wie zij vooral de kalmte en bezadigdheid van iemand, die weet wat het leven is, waardeerde. Als ik naar u kijk, zei Joanna glimlachend tot haar gastvrouw, die op haar gemak zat te borduren, vraag ik me af. waarom ik over sommige dingen pieker. Maar ik zou je nooit voor iemand die gauw in de put zit hebben gehouden, ant woordde Lady Feiling, haar gast vriende lijk toeknikkend. O, dat doe ik als regel ook niet, maar jui6t de laatste tijdZe zweeg even, zuchtte en ging toen verder: Ik geloof, dat als iemand soms pech heeft, alle narigheden zich plotseling opeenhopen. Maar mis schien begrijpt u niet precies wat ik zeg gen wil. w (Wordt vervolgd) Het schijnt, dat de Sowjets Rügen als een pistool op de borst van Denemarken beschouwen. Oorspronkelijk hadden zij voor die rol Bornholm bestemd, het Deense eiland, dat zij na afloop van de oorlog weer node aan de rechtmatige eigenaar hebben afgestaan. Waarschijnlijk hebben zij zich daarbij getroost met de gedachte, dat Rügen nog Westelijker dan Bornholm ligt. Bedreigde pijler Nu zjj er toe zijn overgegaan dit eiland in versneld tempo te versterken, mag men aannemen dat de Sowjet-druk op Dene marken zal toenemen. Het uiteindelijk doel daarvan is duidelijk: Denemarken (en Noorwegen vormen, hoe zwak zij militair gesproken ook zijn, desalniettemin een hoekpifler van het Atlantische verdedi gingssysteem en wanneer deze hoebpijler ondermijnd kan worden, is niet alleen de strategische bedreiging van het Noord- Westelijk deel van de Sowjet-Unie, in de eerste plaats van Leningrad, opgeheven, ir ligt voor de Sowjet-vloot tegelijk de weg naar de Noordzee open. Dan kunnen via Sont, Grote Bell en Kleine Bell de duikboten uitzwermen. Zoals de situatie nu is, lijkt de Oostzee voor de Sowjets op een fles, afgesloten door een kurk, waarop de Denen hun duim houden. In zekere zin herhaalt zich hier de poli tiek, die de Sowjets in de eerste jaren na de oorlog ten opzichte van Turkije voer den. Van de Oostzee proberen zij op dezelfde manier een uitvalsbasis naar de Noordzee te maken als zij van de Zwarte Zee een uitvalsbasis naar de Middellandse Zee hebben willen maken. Het laatste werd verhinderd door de z.g. Truman- leer. De vraag is nu, of het kleine Denemar ken zich even krachtig tegen de Russische intimidatie weet te verweren als Turkije of algemener: of de drie Scandinavische landen, gezien dc neutraliteit, waarin Zwe den volhardt, in staat zijn. één lijn te trekken. Bij Wilton Fijenoord 40 man ontslagen Woensdag j.l. heeft de directie van de N-V. Werf- en Dokmaatschappij Wilton Fijenoord te Schiedam veertig man perso neel, n.l. scheepsbeschieters en houten scheepmakers ontslagen onder mededeling, dat de afdeling, waar deze arbeiders werk ten, te veel personeel telde en dat er voor deze grote afdeling niet voldoende werk in het vooruitzicht was. Het ontslag is ver leend met toestemming van de desbetref fende instanties en de directie verwacht, dat waar het hier timmerlieden betreft, de ont slagenen via het Arbeidsbureau weer spoe dig werk zullen vinden. Er zijn onder de ontslagenen arbeiders, die 10 tot 17 jaar on afgebroken in dienst van de werf zijn ge weest. Zij mochten onmiddellijk nadat het ontslag was aangezegd, rtaar huis onder de mededeling, dat het loon zou worden uit betaald zolang Wilton Fijenoord daartoe wettelijk verplicht Instelling gemeenschappelijke markt voor staal uitgesteld Het Hoge Gezagsorgaan van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap heeft in over leg met de raad van ministers der gemeen schap. die thans te Luxemburg in conferen tie bijeen is, besloten, de datum voor het in werking treden der gemeenschappelijke markt voor staal, van 10 April te verschui ven naar 1 Mei. Gebleken is n.l.. dat de systemen der indirecte belastingen op staal. Het ontslag aaD 40 arbeiders heeft onder i in de onderscheidene landen van de Kolen- het personeel van de werf enige deining veroorzaakt. Een poging van de E.V.C. om aai auereersi een naar aanleiding van dit ontslag een staking I digen dit probleem te proclameren, is volledig mislukt. De vak bonden hebben zich over het ontslag bera den, maar of fideelvalt er niets op aan te merken. en Staalgemeenschap zo verschillend zijn, dat allereerst een commissie van deskun- zou moeten bestuderen. Te dien einde zal een commissie van des kundigen worden samengesteld, aan het hoofd waarvan de Nederlander, professor Tinbergen, zal staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 7