de shag! Zioin de goud-gele VIRGINIA! GEMEENTELIJKE BEMOEIENIS MET DE SOCIALE ZORG Officiële Publicaties WALCHEREN ZEEUWSCH-YLAANDEREN Evacuatie werd gemeentebestuur van Zierikzee opgelegd DE BEVELANDEN NOORDZEELAND MAANDAG 9 MAART 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 De gemeenteraad van Goes Discussies om de bouw van een nieuwe school Burgemeester mr W. C. ten Kate heeft Vrijdagavond de eerste vergadering van de gemeenteraad van Goes na de watersnood geopend met een rede, waarin hij de slachtoffers herdacht en zijn dankbaarheid uitsprak, dat deze gemeente ge spaard is gebleven. Tevens bracht hij de burgerij en de verschillende diensten dank voor de betoonde gastvrijheid en hulpvaardigheid jegens de geëvacueerden. Het merendeel der agendapunten ging vlot onder de hamer door, doch het voor stel tot het verlenen van medewerking aan de Herv. Schoolvereniging voor de bouw van een o-klassige school en het bouwen van een handenarbeidlokaal op het gymnastieklokaal aan de Kamperfoeliestraat, alsmede het voorstel tot wij ziging van het reglement van het B. A. en het uitoefenen van de sociale zorg door de gemeente, lokten een breedvoerige discussie uit. Uiteindelijk werden ook deze voorstellen aanvaard. In zijn herdenkingsrede sprak de burge meester ook de hoop uit, dat de maatregelen tot leniging van de nood voor hen, die have en goed verloren, snel en doeltreffend zul len worden genomen. De burgerij van Goes heeft prachtig meegewerkt aan de verzor ging van de evacué's, zodat na het onder brengen van alle vluchtelingen nog slechts een lijst van adressen voor het opnemen van circa 800 personen overbleef. Naast de gastvrijheid werd ook een grote mate van hulpvaardigheid getoond. Een gelukkig feit was, dat in Goes de plannen voor de orga nisatie Bescherming Burgerbevolking voor een groot deel geregeld waren, zodat naar analogie van dit schema van verschillende diensten gebruik gemaakt kon worden. Zo wel gemeentelijke diensten als particuliere organisaties hebben hierbij prachtig werk geleverd. De vele betuigingen van tevreden heid en dank, zowel van hogere instanties als van getroffenen, vormden te meer het bewijs, dat een en ander uitstekend heeft gefunctioneerd. Nadat de gevallenen met een minuut stilte waren herdacht, werd met de afwikkeling van de agenda begonnen. Een 8-tal kleinere voorstellen werd zonder meer aanvaard, doch het voorstel tot de bouw van een 5- klassige school kon de goedkeuring van de heren Haverhoek en Visscher (Arb.) niet wegdragen, terwijl ook de heer De Roo (V.V.D.) enige bezwaren opperde. De heren waren niet overtuigd, dat de bouw direct noodzakelijk is, waarbij betwijfeld werd of de prognose over het aantal te verwach ten leerlingen op de Herv. scholen wél juist was. Ook werd de vraag opgeworpen of eventuele plaatsing in Plan West wel juist zou zijn, daar de stad zich meer naar het Oosten ontwikkelt. De heren Sepers (C.H.) en Zuidema (Arb.) achtten het verzoek van het schoolbestuur billijk, terwijl van de zijde van B. en W. bij monde van burgemeester Ten Kate en wethouder Van Melle het voor stel werd verdedigd. De genoemde cijfers over het aantal leer lingen zijn huns inziens nog aan de voor zichtige kant. Nadat nog verscheidene heren hun visie op de zaak hadden gegeven, werd het voorstel tenslotte met 13—2 (tegen de heren Haverhoek en Visscher) aangenomen. Bij het voorstel tot wijziging van het reglement van B. A. en tot het uitoefenen van de sociale zorg door de gemeente, zegde de heer Visscher (Arb.) namens zijn fractie medewerking toe. Men is nog ver van in voering van een gemeentelijke sociale dienst, doch dit voorstel is een stap in de Dief slikte stuk van gloeilamp in Voor de rechtbank te Middelburg werd een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest geëist tegen zekere W. H. uit Boxtel, een man, die als zeer a-sociaal aangemerkt moet worden en die terecht stond omdat hij in Vlissingen 400, in Souburg 150 en in Amsterdam een bromfiets had gestolen. Die 150 nam hij weg uit de kleerkast van een collega in het D.U.W.-kamp te Souburg. H. reisde naar Den Haag, waar hij het ontvreemde geld in enkele dagen stuk sloeg. Hij werd ge grepen en in Souburg opgesloten. In het ar restantenlokaal verorberde hij een gedeelte van een vernielde gloeilamp en belandde natuurlijk prompt in een ziekenhuis te Vlis singen. Na hier gedurende een maand te zijn verpleegd, zag hij kans te ontsnappen, na eerst nog 400 van een mede-patiënt te hebben gestolen. Met dit geld vluchtte hij naar België, verbleef daar 12 dagen en kwam in Amsterdam terug met nog 20 op zak. Hij pakte een onbeheerd staande brom- fiets weg, doch werd door de politie, die zijn spoor had gevolgd, gevat, toen hij het ge- stolene trachtte te verkopen. Uitspraak op 20 Maart a.s. VAN Inplaats van een buurtfeest te organi seren stortte het bestuur van de buurtver eniging „Ritthemsestraat en Omgeving" te Souburg een bedrag van 100 in het fonds „Beurzen open dijken dicht". Te Vrouwenpolder werd een waters noodfilm vertoond, waarvoor grote belang stelling bestond. In de pauze werd er voor het Rampenfonds gecollecteerd, 's Middags werd de jeugd op een filmvoorstelling ont haald. De noodsecretarie van de gemeente Dreischor is thans gevestigd in het loodsge- bouw te Brouwershaven. Drie kinderen uit Zaamslag, Bram Len- sen, Win Elenbaas en Jopie Kusee gingen langs de deuren met een pot vol bonen. Ten bate van het Rampenfonds kon men raden naar het aantal bonen in de pot. De minia tuur-hulpactie leverde 105.60 op. De heer M. Bil, vroeger te St. Anna- land, heeft zich als arts te Vlissingen ge vestigd. Vrijdagmorgen kwamen een motorcar rier en een vrachtauto op de hoek van het Hofplein en de Noordstraat te Middelburg met elkaar in botsing. De carrier werd be schadigd en er gingen wat vruchtenconser- ven verloren. Mej. C. H. Smit te 's-Heer Hendriks kinderen is benoemd tot hulponderwijzeres aan de Chr. kleuterschool te 's Heer Arends- kerke. Tot gemeente-werkman der gemeente Hontenlsse werd benoemd de heer P. J. van Acker. De benoeming gaat in met ingang van 1 April. GEMEENTEBESTUUR MIDDELBURG. Nu aangenomen kan worden, dat in de be hoeften aan textielgoederen van de uit de rampgebieden in Middelburg verblijvende personen in eerste aanleg tegemoet gekomen is. wordt met de uitgifte van kleding, schoei sel, e.d., gestopt. In verband daarmede is de v.m. vleeshal ("oorlogsmuseum), Markt te Mid delburg, beginnende met Woensdag 11 Maart a.s., voor het uitgeven van goederen geslo ten. Van die datum af zal, eventueel, alleen nog aan nieuw aangekomenen hulp geboden worden. Deze getroffenen dienen zich daartoe te wen den tot de Gemeentelijke Dienst voor de Maatschappelijke Zorg, Stadhuisstraat 5, kamer 4. Vorenstaande geldt voor de geëva cueerden op Walcheren, met uitzondering van diegenen, die in de gemeenten Vlissingen, O.- en W.-Souburg of Ritthem verblijven. goede richting. De heer De Roo (V.V.D.) zag niet direct noodzaak van deze schei ding in, hoewel hij thans als voorzitter van B. A. kon verklaren, dat zijn bestuur bij het indienen van dit voorstel een zucht van verlichting heeft geslaakt. De zaak kon goed functionneren, wanneer ieder loyaal had medegewerkt. Nadat de burgemeester en wethouder Roose op enkele punten op heldering aan laatstgenoemde spreker had den gegeven en de heren Vroome (K.V.P.) en Zuidema (A.R.) namens hun fractie me dewerking hadden toegezegd, werd tenslotte dit voorstel z.h.s. aanvaard. Bij de rondvraag kreeg de heer De Munninck (Arb.) desgevraagd de verzekering van B. en W., dat de gevallen van woning- yerbetering, waarbij na de plotselinge stop zetting door het Rijk van financiële mede werking moeilijkheden zijn ontstaan, de volle aandacht hebben. De heer Zuidema, die informeerde naar het antwoord van B. en W. op een request van middenstan ders over de winkelsluiting, kreeg tot ant woord, dat dit wacht op het advies van de Kamer van Koophandel. Contactavond voor geëvacueerden in Hilversum Een groot aantal evacué's, die in Hilver sum en omgeving verblijven, woonde een door de vereniging „De Zeeuwen" georgani seerde contactavond bij. Nadat een minuut stilte in acht was genomen, werd het Zeeuw se volkslied gezongen. Het programma, dat werd aangeboden, viel zeer in de smaak. De declamatie door de heer Goedhart stond op hoog peil. Een kinderkoortje onder leiding van mej. Bergman en bijdragen van de le den wisselden elkaar af. Ook een 75-jarige evacué in Zeeuws costuum kwam op de planken. De Zeeuwse bolussen lieten zich in de pauze goed smaken. Aan het slot werd een taart aan de man gebracht. De op brengst. 62.50, was bestemd voor het Ram penfonds. Nadat de voorzitter nog had me degedeeld, dat alle evacué's met hun noden en verlangens bij het bestuur kunnen aan kloppen, gingen allen voldaan huiswaarts. Mosselverzending weer slap Kon enkele weken geleden gewag worden gemaakt van een verblijdende activiteit in het mosselbedrijf, thans behoort deze weer tot het verleden. De Deense en Duitse mos selen, die enkele weken geleden moeilijk of in 't geheel niet aangevoerd konden wor den i.v.m. het ijs, komen nu weer volop op de Franse markt, waar zij, gezien het aan merkelijke prijsverschil met de Nederland se, een stevige positie hebben ingenomen en naar de mening van menig mosselhande laar zullen blijven innemen, zolang men hier halstarrig blijft vasthouden aan de blijk baar te hoogestelde mosselprijzen. IV.Z.-Vlaamse meisjes werken in Wolphaartsdijk Uit West-Zeeuws-Vlaanderen heeft zich een aantal vrouwen en meisjes beschikbaar gesteld om hulp te verlenen aan de vrou wen in de overstroomde gebieden. Een groep van vijf meisjes is te werk gesteld in Wol phaartsdijk. Zij werden Zaterdag door een nieuwe groep van vijf meisjes afgelost. Er zijn reeds drie groepen gevormd, maar er kunnen zich nog meer gegadigden aanmel den. Examenuitslagen steno en typen Te Middelburg werden door de Nationale Vereniging van Leraren in Stenografie „Grote" examens steno en typen afgenomen. De uitslagen waren: Typen 120 aanslagen per minuut, geslaagd de dames: C. Geervliet, J. Verrijzer. M. Gast (lof), C. J. Minderhoud, E. H. de Groot (lof), M. C. Jellema (lof), W. J. M. van Waegeningh, A. C. Geldof en C. J. Geldhof (lof) te Middelburg. L. Gillissen, C. E. Vierhout, C. M. Vierhout, E. C. Berting (lof) en de heren J. Heykoop en J. K. Crucq te Vlissingen, de dames D. S. Dekker te Heinkenszand, M. van Sluys te Domburg, en de heren F. J. van Dijke te Oostkapelle, A. Koets te Grijpskerke, L. Barentsen te Veere en A. Geertse te Domburg. Typen Frans 120 aanslagen per minuut, de dames: E. C. Berting (lof) Vlissingen, en L. C. de Jongh (lof) te Middelburg. Typen Duits 120 aanslagen per minuut, de dames S. R. Aerssens, Souburg, M. Meyer en E. C. Berting (lof) Vlissingen, L. C. de Jongh, Middelburg. Typen Engels 120 aanslagen per minuut, de dames: E. C. Berting (lof) en M. N. Baart, Vlissingen, J. van Noorden en L. C. de Jongh, Middelburg. Typen Engels 175 aanslagen per minuut, rriej. J. van Noorden, Middelburg. Steno-typen Nederlands, de dames: S. R. Aerssens, Souburg, M. Meyer, D. E. de Rijke, C. Bolier (lof voor steno) en C. C. Koole, Middelburg, cn G. de Souza, Veere. Kantoor-stenograaf Nederlands, 130 let tergrepen per minuut, de dames: G. C. Kweldam, J. J. Ruytenburg en J. J. Schot, Middelburg, G. Wieringa, Oostkapelle, E. Moens, Nieuwlahd, A. M. de Bree Souburg, F. J. van den Bergen (lof), St. Laurens, S. C. Theune. J. Bom. M. N. Baart en H. Th. J. Schreurs, Vlissingen. Kantoor-stenograaf Frans 100 lgr./m. de dames: C. Jobse, Biggekerke, en C. A. Wondergem, Middelburg. (Advertentie) De juiste opbrengst van de collecte voor het Nationaal Rampenfonds in de gemeente Hontenisse bedraagt 16.400. Tot gemeente-arts te Clinge werd be noemd dokter J. Brabers. D. J. Kesteloo ten grave gedragen Onder grote belangstelling werd te Gapin- ge het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de heer D. J. Kesteloo, in leven orga nist der Ned. Herv. Kerk aldaar en actief medewerker van de afdeling Middelburg van de bond van smedenpatroons B.S.C.M., die op 52-jarige leeftijd overleed. Vele bloe men bedekten de kist. Gesproken werd door de heer S. Hillebrand uit St. Laurens na mens het hoofdbestuur van de B.S.C.M. De kinderen van de Zondagsschool zongen in de kerk met orgelbegeleiding „Op U mijn Heiland blijf ik hopen". Ds J. de Boer sprak een troostwoord. Een broer van de overle dene dankte voor de belangstelling. Humanistisch Verbond Middelburg Voor de gemeenschap Middelburg van het Humanistisch Verbond sprak de heer rl. J. J. Lips over de religieuze elementen in het moderne Humanisme. De voorzitter, de heer J. Scheltens opende deze bijeenkomst, waar na de heer Lips het woord verkreeg. Spr. constateerde, dat er verschillende stromin gen in het Humanisme in Nederland gevon den worden. Hij noemde de atheïstische richting, welke de Vrijdenkersvereniging raakt, en het religieuze Humanisme, dat aan het vrijzinnig Protestantisme grenst. Spreker achtte het een gelukkige omstandig heid, dat niet alle Humanisten eenzelfde op vatting huldigen, daar hierdoor een ontwik keling en een levendige gedachtenwisseling mogelijk zijn. Na nog zijn persoonlijke mening te hebben weergegeven besloot de heer Lips zijn betoog. De voorzitter sprak een woord van dank. Verkoping Mr P. W. Meylink, notaris te Middelburg, heeft Vrijdagmiddag in café „Spoorzicht" te Arnemuiden publiek verkocht het woon huis met tuin te Arnemuiden, Molenweg 12, groot 1.16 are, koper N. de Vos te Vlissingen voor 5050,-. Kantoor-stenograaf Engels 110 lgr./m. de dames: C. A. Wondergem en T. A. Reekers, Middelburg en I. N. C. Sanderse, Vlissingen. Dictaat stenograaf Nederlands 130 lgr./m.: mej. E. C. Berting (lof), Vlissingen. Particulier-secretaresse de dames: C. Jobse, Biggekerke, C. A. Wondergem, Mid delburg en E. C. Berting. Vlissingen. J. A. JACOBSE TER AARDE BESTELD In Grijpskerke werd het stoffelijk over schot ter aarde besteld van de heer J. A. Ja- cobse, die bij een tragisch ongeluk om het leven was gekomen. Ouderling De Visser uit Serooskerke sprak enkele toepasselijke woorden, waarna een oom van de over ledene dankte voor de betoonde belang stelling. Onder de aanwezigen bevonden zich burgemeester H. U. Bouwman en wet houder J. Franke van Grijpskerke en burge meester A. de Kam van Vrouwenpolder. Raad Grijpskerke vergadert De gemeenteraad van Grijpskerke komt Dinsdagmorgen om 9 uur in vergadering bijeen. Op de agenda staat o.m. een verzoek van het bestuur der bijzondere school om een vergoeding van 30,- per jaar per leerling en het verhuren van gemeente woningen. (Advertentie) ffUI Arnhem biedt hulp aan Kortgene Van de plaatsen in het rampgebied heeft Arnhem Kortgene op Noord-Beveland toe gewezen gekregen voor adoptie. Burgemees ter A. A. Schuit van Kortgene gaat naar de Gelderse hoofdstad en zal tijdens een infor mele zitting van de Arnhemse raad Maan dagmiddag de stand van zaken nader uit eenzetten. De raad zal daarop hebben te be slissen over deze adoptie. Inmiddels is een deputatie van het stadsbestuur van Arnhem naar Kortgene geweest om te zien, wat er het eerst gedaan kan worden. Als gevolg van dit contact is Woensdagmorgen een rei- nigingsploeg uit Arnhem naar Kortgene vertrokken en volgt Donderdagochtend nog een ploeg. Met 't gemeentebestuur van de Wieringer- meer is verder afgesproken dat van die zijde de behulpzame hand zal worden geboden in de landbouwsector. In Kortgene zijn 50 van de 1500 burgers door de ramp omgekomen, 47 woningen werden totaal verwoest. 24 hebben een gro tere schade dan 1000 en 2 een kleinere schade dan 1000. Ook zijn er nog 3 land- bouwschuren verwoest. 8 Landbouwschu- ren hebben een grotere schade dan duizend gulden en 31 een kleinere dan 1000. De veestapel blijkt ook grote verliezen te heb ben geleden. Tot dusver zijn 400 cadavers geborgen. De P.Z.E.M. werkt hard aan het herstel van de electriciteitsleidingen. Voor aanvullende hulp bij controle der binnen leidingen in Kortgene zullen nu monteurs uit Arnhem hulp gaan verlenen. Melkcoiilrólevereniging De melkcontrölevereniging te Oostkapelle hield haar jaarvergadering onder voorzitter schap van de heer J. Coppoolse. Uit het jaarverslag bleek dat thans 21 leden zijn aangesloten, terwijl van 144 koeien de pro ductie werd gecontroleerd. Tot bestuurslid werd gekozen de heer K. Poppe Jzn. De heer J. Stroo, hoofdcontro leur Prov. Melkcontróledienst Zeeland, sprak de hoop uit, dat vele veehouders als lid zullen toetreden en het nut van con trole, zullen inzien. Feestavond U.L.O. Oostburg Aardig toneelstuk van Peter Flandrian Vrijdag werd in het Ledeltheater te Oostburg de jaarlijkse feestavond gehou den van de Openbare U.L.O.-school. Het hoofd, de heer A. W. Gosseije, kon in het bijzonder de inspecteur L.O., de heer A. A. Leenhouts en de burgemeester, wethou ders en raadsleden verwelkomen. Voor de pauze was er een bont pro gramma van muziek, declamatie, zang en gymnastiek. Een turnles voor de jongens werd gedemonstreerd en de meisjes lieten keurige rhythmische dansjes zien. Heei goed was het zangnummertje van Piet Faas. Een koortje zong drie aardige liedjes. Na de pauze, met de traditionele verloting voor de aankoop van een schoolpiano, werd de „première" gegeven van „de uit vinder", een spel voor jonge mensen door Peter Flandrian. Dit stuk, dat de uitvin ding van een regenmachine door een H.B.S.-er als hoofdthema heeft, welke knaap door een verkeerde berekening sneeuw maakt in Mei, werd vlot en aardig gespeeld. Vooral de ontploffing bij geheimzinnige kleine lichten en gekleurde stralen bracht de toeschouwers in spanning. Aan het einde van de avond maakte de heer Gosseije bekend, dat Peter Flandrian het pseudoniem is voor de heer C. Scheen, hetgeen voor de spelers, de leerlingen en de ouders een grote verras sing betekende. Pierre Leenhouts voor radio Kortrijk De bekende West-Zeeuws-Vlaamse chan- teur-comique Pierre Leenhouts uit Oost burg zal Woensdagavond 11 Maart tussen halfaeht en halfnegen optreden in het ge westelijk programma van radio Kortrijk in de rubriek „Lachen is gezond". Weinig werkloosheid in Axel Voor de tijd van het jaar is de werk loosheid door het gunstige weer reeds der mate gezakt in Axel, dat daar eind vorige week slechts zes werklozen stonden in geschreven. Dit cijfer geldt voor de manne lijke werklozen en het betekent dat op een bevolking van ongeveer 8000 zielen slechts 6 mensen niet geplaatst konden worden. Een uniek en verheugend feit. Frans bezoek aan Hulst Afgevaardigden uit het Franse plaatsje Vailly. waarmede Hulst vriendschapsbetrek kingen onderhoudt bezochten Hulst en wer den op het gemeentehuis door burgemeester B. Truffino ontvangen. De delegatie stond onder leiding van de heer Malingod. die een enveloppe met inhoud voor de getroffe nen aanbood. De delegatie bracht een be zoek aan het noodgebied. Kloosterzande kan ook 's nachts telefoneren De telefoonabonné's van Kloosterzande ontvingen een verheugend bericht. Met in gang van 1 April zullen zij allen zonder uit zondering zowel overdag als 's nachts kun nen telefoneren. Voor het Nationaal Rampenfonds Op initiatief van een inwoner der gemeen te Oostburg zal Dinsdagavond 10 Maart in het Ledeltheater een uitvoering worden ge geven, waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan het Nationaal Rampenfonds. Medewerkenden zijn: het Ned. Herv. Kerk koor, de Chr. gemengde zangvereniging Soli Deo Gloria, de R.K. leerlingverpleegsters, het Ambonees mannenkoor, de heer O. E. Alberti, piano en N. den Arend, declamatie. De burgemeester van Oostburg zal een openingswoord spreken, loespraken zullen worden gehouden door ds Van Mechelen, ds Fournier en deken A. Lievegoed. Tijdens de pauze wordt een verloting gehouden. Groslijst voor de raadsverkiezingen Op de afdelingsvergadering van de P.v.d.A. te Breskens werd de groslijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen vastgesteld. De stemmingen hadden tot resultaat, dat de volgende personen in volgorde werden ge kozen: 1. P. Nootebaart; 2. A. Vermaaren: 3. M. Niermans-Gossije; 4. W. C. van der Hooft: 5. Iz. de Jonge; 6. A. van der Velde; 7. J. Hoogesteaer; 8. A. Provoost. 3. A. Post; 10. A. Oosterling; 11. H. Vermeulen; 12. Iz. Boekhout. Voorts werd tot afgevaardigde naar het partiicongres aangewezen de heer W. C. van der Hooft (plaatsvervanger de heer A. Post). Het bestuur deelde mede, dat op 1 Mei een oDenbare Meibijeenkomst zal worden gehou den. Niet in besloten zitting Wethouder Den Boer zet beleid van bestuurscollege uiteen In de Vrijdagavond gehouden zitting van de raad Zierikzee heeft wethouder A. M. den Boer een uiteenzetting gegeven over het evacuatiebeleid van het gemeentebestuur. Aanleiding daartoe was een brief van een inwoner der stad, die zich beklaagde over de wijze waarop hij Zierikzee had moeien verlaten. Toen deze brief in behandeling kwam verklaarde wethouder Den Boer met nadruk, dat hij het evacuatiebeleid niet in een besloten zitting wenste te bespreken. Hij wilde zich echter tot het beleid als geheel bepalen en toonde zich niet bereid om incidentele gevallen te behandelen. gen, P.T.T., Belasting, Zeelandia, enz,, met het d.ingende verzoek kwamen hun dien sten volledig intact te houden. Men heeft toen de hulp ingeroepen van het arbeids bureau. Met medewerking van de voorzit ter der middenstandscentrale, de heer J. C. van den Doel werd een speciale rege ling voor de middenstand ontworpen. Twee dingen Wethouder Den Boer, die zich zeer be wogen toonde en wiens woorden over de hoofden der raadsleden heen gericht waren tot de ganse bevolking der stad, wees er op dat in de pers verwondering is uitge sproken over het feit, dat Schouwen-Dui- veland na de ramp zo lang is vergeten. Na de evacuatie, aldus de heer Den Boer, kan men dit niet meer zeggen, want sinds dien is Zierikzee w 1 bekend gewor den. Spr. betoogde dat de regerings-evacuatie- commissaris Franken de man is geweest die in de eerste dagen aan het gemeente bestuur de evacuatie zonder meer heeft opgelegd. Direct heeft men toen de heer Franken er op gewezen dat diens besluit vrouwen en kinderen weg, de werkbare mannen blijven de gezinnen' uit elkaar zou rukken. Voor dit argument is de heer Franken gezwicht. De heer Den Boer had zich persoonlijk beschikbaar gesteld om gezin voor gezin te bezoeken om de inwo ners op de noodzakelijkheid van vertrek te wijzen, welke arbeid later door 2 com missies was voortgezet. „We hadden toen reeds in de eerste 4 dagen de stad zonder meer kunnen evacueren, doch dat hebben wij niet gedaan", aldus spr. Intussen kwam een telegram uit Den Haag met de mededeling dat verplichte evacuatie omgezet moest worden in een vrijwillige. Daarover waren B. en W. zeer verwonderd, zodat men contact opnam met minister Beel. Deze kwam, vergezeld van adviseurs van Volksgezondheid en Water staat naar Zierikzee. Na een bespreking met de minister is toen besloten dat de evacuatie wel door moest gaan. Dit moest gebeuren vóór de 16e, in een tijdsbestek van 3 dagen. Dat bleek een geweldige op gave, vooral ook omdat allerlei instellin- Twee dingen waren mogelijk aldus dc wethouder: keihard doorzetten, dus eva cuatie in 3 dagen, of een soepeler houding aannemen. Voor het eerste moet men zelf van ijzer zijn. Besloten werd soepelheid te betrachten. „De moeilijkheden zijn echter legio geworden. BU een onmiddellijke eva cuatie zou men rnjj toegevoegd hebben: „Wat een rotvent is dat", doch nu ter wijl een soepele houding is aangenomen wordt hetzelfde gezegd. Ik heb alles in het werk gesteld om de evacuatie zo soepel mogelijk te doen verlopen. Fouten zijn ge maakt doch wie zou hier geen fouten maken Wethouder Den Boer wees er ten slotte op dat er thans ten onrechte in het gehele land een blaam op Zierikzee is gewor pen. Aanbesteding Door de architect L. Beye te Veere is in Westkapelle onderhands aanbesteed het bouwen van een woning met schuur vooi* rekening van mevr. wed. A. Verhulst. De inschrijvers waren: Ver. Westkapelse Aan nemers 18.415.-, J. Huysman Vlissingen, 18.757.-. Het werk, dat begroot was op 18.000.-, is gegund aan de laagste in schrijver. RAAD KORTGENE Tapverbod na 20 uur Voor de eerste maal na de ramp ver gaderde de raad van Kortgene onder lei ding van burgemeester A. A. Schuit. Deze herdacht in een gevoelvolle rede de 49 slachtoffers van de overstroming te Kort gene en gaf een overzicht van de maatre gelen. die genomen werden om aan de nood toestand het hoofd te bieden. In het bijzon der bracht hii dank aan de vele instanties ook buiten Kortgene. die bij de hulpver lening waren betrokken en afzonderlijk noemde hij wethouder P. J. Bom, die veel werk heeft verricht. Het bestuur van de Oude en Nieuwe Noord-Beveland-po'.ders heeft door het nemen van bepaalde maat regelen veel bijgedragen om de polders voor overstroming te behoeden. Als oudste raads lid beantwoordde de heer Z. C. Salomé de rede van de burgemeester. Hij bracht dank voor de belangstelling die het Koninklijk huis heeft getoond en zag het als de taak van de raad om te ijveren voor integrale vergoeding der wetersnoodschade. Aan de gemeente Arnhem, die Kortgene heeft ge adopteerd, werd een dank-telegram gezon- RAAD BRUINISSE Deputatie van Gorsel op bezoek Onder grote belangstelling kwam de ge meenteraad van Bruinisse voor het eerst na de watersnood bijeen in hotel „Het Veer huis". Aanwezig was eèn deputatie van de gemeente Gorsel, welke gemeente Bruinisse heeft geadopteerd. Deze deputatie bestond uit burgemeester mr J. O. Thate, wethouder Sobel, gemeente-secretaris Molenaar en de Rode-Kruis afdelings-voorzitter Groeneveld. Burgemeester Michaëlis herinnerde aan de rampspoedige weken die achter ons liggen. Op zijn verzoek werd een korte stilte in acht genomen ter herdenking van de slachtoffers. Hij dankte allen die in de rampnacht en daarna daadwerkelijke steun gaven. Met Gods hulp is men er in geslaagd Bruinisse voor het allerergste te behoeden, maar het breken van de binnendijk heeft men niet kunnen voorkomen. Spreker riep een bijzon der welkom toe aan de deputatie uit Gorsel, er daarbij aan herinnerend, dat reeds goe deren werden ontvangen en dat jongelui uit Gorsel de helpende hand kwamen bieden. Bovendien kwam een eerste gift van 135 paar sokken binnen, welk aantal met 100 paar per week zal worden aangevuld. De heer Van Berg-Beekman en oud-burge meester Van den Berg thans loco-burge meester dankten de burgemeester voor zijn krachtige leiding in de uren van het gevaar en wezen er op, dat het herstel van Brui nisse thans een taak is, die met Gods hulp moet worden aangevat. Nadat enkele kleinere agenda-punten wa ren afgedaan, werd de noodverordening goedgekeurd, die is uitgevaardigd op grond van artikel 220 der gemeentewet. Het adop tie-aanbod van de gemeente Gorsel werd met algemene stemmen aangenomen. Bur gemeester Thate wees er op, dat in Gelder land heel sterk leeft het begrip van de hulp, die men aan zijn buren moet bieden: de nao- berhulp. Zo moet men in Bruinisse ook de adoptie zien. Naast de overheidstaak bij het herstel, komen ook allerlei andere dingen aan de orde. zoals hulp aan bepaalde groepen van de bevolking, hulp voor de huisvrouwen, zorg voor de kindervacantie enz. Een comité van 21 personen is in Gorsel gevormd om te zorgen, dat Bruinisse het nodige krijgt. Graag zou men zien, dat in Bruinisse een soortgelijk comité werd gevormd om het contact tussen alle bevolkingsgroepen mn- gelük te maken. Spreker deelde ten slotte mede. dat alle gemeenten van de ring Steen- wiik Bruinisse willen adopteren. Nadat burgemeester Michaëlis en het raadslid Berg-Beekman burgemeester Thate hadden bedankt, volgde nog een korte rond vraag, waarbij de huisvestingsmoeilijkhe den voor de arbeiders naar voren kwamen. De gemeente Gorsel zegde toe, dat men zal trachten barakken te huren of te kopen. St. Ann aland wordt geadopteerd Sint Annaland zal worden geadopteerd door vier gemeenten uit Noord-Holland, en wel door Schoorl. Heilo, Egmond aan Zee en Egmond-Binnen. Een studiecommissie heeft Sint Annaland bezocht om de situatie in ogenschouw te nemen, teneinde een adoptie plan te kunnen opstellen. Commissie schaderegeling St. Annaland Op initiatief van de N.F.O. werd besloten aan de Stichting voor de Landbouw te advi seren voor de groententeeltsector een com missie in te stellen, die tot taak heeft op korte termijn na te gaan welke schadever goedingsregelingen er getroffen dienen te worden. In genoemde commissie zal namens de Z.L.M. zitting hebben de heer D. Dor- maar, tuinder te Sint Annaland. den. Tenslotte werd nog een besluit van de burgemeester bekrachtigd, waarbij het voor lopig verboden wordt na des avonds 8 uur te tappen. Nieuw Geref. Kerkgebouw te Lewedorp in gebruik genomen Vrijdagavond is de nieuwe Gereformeerde Kerk te Lewedorp officieel in gebruik ge nomen. Nadat de heer J. den Herder, voor zitter van de bouwcommissie, de plaatse lijke predikant, ds H. Wiersinga. een bij bel als teken van overdracht had overhan digd, sprak deze naar aanleiding van Efeze 2 14a „Hij is onze vrede". De eerste spreker was ds E. Beukema, em.-predikant te Nieuwdorp. en vervol gens voerden het woord ds G. Heiierman, Geref. predikant te Wolphaartsdijk. ds J. v. de Leek van Kapelle, namens de classi6 Goes en dr Stam namens de particuliere synode, de gemeente Goes en de gemeente Lewedorp. De heer Traas bracht namens de Ned. Herv. Gemeente te Nieuwdorp zijn geluk wensen met de opening over. Tenslotte spraken nog ds Talma, Ned. Herv. predi kant te Nieuwdorp en namens de burgerlijke gemeente van 's Heer Arendskerke loco burgemeester J. Hommes. Zoals bekend hield de Geref. en ook de Herv. gemeente tot dusver diensten in de Chr. school. De Ned. Herv. gemeente zal nu ook haar diensten houden in dit nieuwe kerkgebouw. Gemeentehuis Kortgene weer in gebruik Verwacht wordt, dat met ingang van Maart de zetel van het gemeentebestuur te Kortgene overgebracht wordt van Colijns- plaat naar het nieuwe raadhuis, te Kortgene. Ook hoopt men op die dag de ULO- en de lagere school weer in de eigen gebouwen te kunnen huisvesten. Raadsvergadering te Kapelle De gemeenteraad van Kapelle zal Dinsdag 10 Maart a.s. om 4 uur in openbare vergade ring bijeenkomen. De agenda vermeldt de volgende punten: aanbieding rekening 1951 Burgerlijk Armbestuur, voorstel tot aan koop van een perceel grond, verzoek der Z.L.M. om beschikbaarstelling van grond en financiële bijdrage voor de bouw van een lagere tuinbouwschool. Raad van Stavenisse vergadert De gemeenteraad van Stavenisse kom. Donderdagmiddag a.s. om 2 uur voor het eerst na de ramp weer in vergadering bijeen. Deze zitting wordt gehouden in het perceel Voorstraat A 233, De agenda vermeldt een herdenking van de slachtoffers en bekrach tiging van het verbod tot het betreden van het grondgebied der gemeente Stavenisse. de instelling van een avondklok, het verbod tot het betreden van gebouwen en het verbod tot het verlaten van het gemeentelijk grond gebied. A

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 3