L ZIERIKZEE krijgt noodbekisting tegen instromend water Griep! Definitieve beveiliging stad onderdeel droogmaking van gehele eiland „Stormramp heeft ons betekenis van B.B. doen beseffen" Burgemeesters uit Utrecht brachten bezoek aan Waarde VELE POLDERS IN ZEELAND STAAN NOG BLANK S«-ee0rwue,,Ltce„T:rde0„rdt °m Ir.-,: 5 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 9 MAART 1958 fj, DE HEER ARGELO ONTVOUWDE ZIJN PLANNEN een voorlopige beveiliging, welke verdere schade aan gebouwen enz. in de stad voor komt. Nadat de raadsleden hun mening over en ander hadden kenbaar gemaakt waarbij mr C. J. B. du Croo er nadrukkelijk op wees. dat de gemeente zijns inziens het risico dat bij deze noodbekisting blijft, moest aan vaarden! omdat het belang van de stad dit eist en omdat er toch ook een zekere kans van slagen bestaat, besloot de raad met algemene stemmen het plan te aanvaarden. Aan de aannemersbond, die in dit geval als (Advertentie Na ampele discussies heeft de raad van Zierikzee Vrijdagavond besloten om een noodbekisting ter hoogte van 2.50 m. rond de stad te doen aan leggen, teneinde Zierikzee voor het in- en uitstromende water te vrij waren. De kosten hiervan zullen rond 165.000 bedragen. Deze noodbe kisting zal worden aangelegd op de zogenaamde „wandeling", de vroegere bewailing van de stad. Dit voor Zierikzee zo be langrijke besluit werd genomen nadat de directeur van de Centrale dienst Noord-Zeeland, de heer A. J. Argelo, een uitvoerige uiteenzetting had gegeven van de besprekingen, die tot dusver met diverse instanties waren gevoerd over de plannen tot beveiliging der stad. Hoezeer deze zaak ook bij de bevolking leeft, bleek wel uit de grote belangstelling op de pu blieke tribune: men zat er rijen dik, mannetje aan mannetje, waardoor de temperatuur in de vrij kleine raadzaal van dien aard werd, dat zowel aan de tafel van de raad als op de tribune menige zakdoek te voorschijn kwam. Reeds spoedig nadat de besprekingen over deze zaak waren geopend kreeg de heer Argelo van de voorzitter, burge meester jhr mr J. Schuurbecque Boeije, ge legenheid om zijn uiteenzetting te geven. De heer Argelo bracht in herinnering dat in de vorige raadsvergadering gesproken was over een dijk ter hoogte van 4 meter die gemaakt zou kunnen worden in de grachten. Deze dijk zou zeker van groot belang zijn voor Zierikzee aldus spreker, maar gezien de huidige grote nood, waarin de dijken van Schouwen verkeren, zou de aanleg daarvan een vrij egoïstische daad betekenen. Daartoe zou immers groot materiaal onttrokken die nen te worden aan de droogmaking van het gehele eiland. Inmiddels was er in Zierik zee bij de aannemersbond een plan naar voren gekomen tot het maken van een nood bekisting, hetgeen voor spreker aanleiding was contact met deze bond op te nemen. Daarbij bleek hem, dat het fabeltje, dat in Zierikzee de ronde deed, dat men achter een noodbekisting veilig zou kunnen leven en werken, allerminst door de aannemers werd gedeeld. Men zag het inderdaad als een nood-dam, met het accent op de eerste let tergreep. De aannemers meenden evenwel, dat als overbrugging tot het mpment, waar op er eën veiliger waterkering zou komen een dergelijke nood-dam wel zeker verant woord was. De heer Argelo, begrijpend dat tegen een definitieve veilige waterkering, welke alleen Zierikzee zou beveiligen, in Waterstaats- kringen ongetwijfeld bedenkingen zouden rijzen in verband met het gebrek aan ma terieel enz., zocht daarom naar middelen, die de droogmaking van Schouwen konden koppelen aan de beveiliging van Zierikzee. In dit verband wees spreker er op, dat de grote moeilijkheid bij de droogmaking van Schouwen o.m. is. dat de enorme hoeveel heden water, die dagelijks het eiland in en uitstromen, de gaten, vooral dat bij Schelp- hoek, steeds meer uitschuren. In vroeger tijden werd dan ook in der gelijke gevallen deze waterboezem door kleine inpolderingen bij stukjes en beetjes kleiner gemaakt. De heer Argelo vroeg zich nu af, of deze traditionele methode niet te verbinden zou zijn met de mogelijkheden van moderne dijkdichting, met andere woor den of de ondergelopen polder Schouwen niet kleiner gemaakt kon worden door de aanleg van een nieuwe dijk in deze polder. Deze dijk zou tevens kunnen dienen als definitieve beveiliging van de- stad Zierik zee. Op verzoek van het gemeentebestuur besprak de heer Argelo deze kwestie met de directeur-generaal van de Rijkswater staat en daarbij kreeg hij de indruk, dat Waterstaat een dergelijke gang van zaken niet zonder meer verwierp. Spr. dacht daar bij aan een dijk halverwege de Schouwse- dijk in de richting van Borendamme, een afstand van ongeveer kilometer. Dit plan zal nu door prof. ir Thijsse op het Waterloopkundig Laboratorium te Delft worden doorgerekend, o.a. ter bepaling van de juiste richting. Met de aanleg van deze dq'k zouden ongeveer 3 maanden gemoeid 'zijn. Een definitieve beslissing zal half Maart worden genomen. Gezien deze ontwikkeling, die dus met zich meebrengt dat een definitieve beveiliging van de stad in het kader van de droogma king van Schouwen niet tot de onmogelijk heden behoort, adviseerde de heer Argelo het plan van de aannemers te aanvaarden. Uitvoering van dit plan immers betekent Dan spijt het U, wanneer U geen Aspirin (alléén echt met het BayerkruisJ) in huis hebt Veesmokkelaars op heterdaad betrapt Ambtenaren van Invoer-rechten en Ac cijnzen te St. Jansteen hebben in de nacht van Donderdag op Vrijdag een koe in beslag genomen, die door smokkelaars over het land in de richting van de grens werd ge dreven. De mannen wisten in het nachtelijk duister te ontkomen. Het inbeslaggenomen dier, een kalfvaars, vertegenwoordigt een waarde van ongeveer 750. I Zeeuwse Almanak Verrassing.... Nadat een Vlissings gastvrouw Tiaar be zoekster de bezienswaardigheden van de stad had laten zien, keerden de beide dames huiswaarts om onder genot van een kopje koffie nog wat te babbelen over de Boule vards, het standbeeld van De Ruyter, dat van Naerebout, het verzetsmonument en het gemeentelijk museum. De bezoekster, zo bleek weldra, was erg bekoord door het vele, dat zij gezien had en in haar hart begon het oude stadje aan de Schelde, een warm plaatsje in te nemen. Tot niet geringe voldoening van de gast' vrouw Weinig vermoedden de dames, dat Vlis- singen nog een folkloristische verrassing in petto had gehouden, welke zich plotseling ■manifesteerde door een hartverscheurende Bleek van schrik sprong de vreemdelinge op en rende naar het venster, onder het sla ken van de uitroep: „daar gebeurt een on geluk" 1 De gastvrouwe bleef evenwel kalm, glim lachte toegeeflijk en vroeg of de bezoekster geen trek had in een visje „Een visje", riep deze vol afschuw en verontwaardiging, „dat praat over een visje, terwijl daar buiten misschien iets verschrik kelijks gebeurt" Op dat moment weerklonk voor de twee de maal dezelfde, hartverscheurende kreet. Het was de voor Vlissingers welbekende roep „Scharretjoe" combinatie optreedt zal opdracht worden verstrekt om deze noodbekisting aan te leggen terwijl aan de Centrale Dienst werd opgedragen toezicht op de aanleg uit te oefenen. Aan de heer Argelo werd verzocht zijn aandacht te blijven schenken aan de kwestie van de definitieve beveiliging van de stad in het kader van de algehele droogmaking van het eiland. Giften Bij de aanvang der zitting deed de burge meester enkele mededelingen over diverse giften en hulp, uit binnen- en buitenland ontvangen. Hierbij bevond zich een gift van een onbekende gever ter grootte van 1000 alsmede de toezegging van een Zweedse firma dat een inkwartieringswagen zal wor den aangeboden. Verder kwamen enkele herstelkwesties aan de orde. Gesproken werd over het her stel van de straten, terwijl men besloot een betere verbinding tot stand te brengen van de haven naar het havenplein door een provisorisch herstel vanéén der verbin dingsstraten. Wanneer Rijks-taxateurs de huisraad- schade komen opnemen zal aan geëvacueer- den een inreisvergunning worden verstrekt, teneinde hen in de gelegenheid te stellen bij de taxatie tegenwoordig te zjjn. In overleg met de taxateurs zal men dit zo veel moge lijk regelmatig doen geschieden. Sanering Over de sanering werd nog medegedeeld, dat de heer Argelo in verband met de lange weg, die uitbreidingsplannen enz. moeten passeren, voor zijn ambtsgebied (Schouwen- Duiveland, Tholen en St. Philipsland) heeft verzocht een kleine planologische commissie in te stellen, die als orgaan van de Provin ciale Planologische Dienst kan optreden. Deze commissie kan dan kennis nemen van allerlei zaken, die betrekking hebben op sanering- en uitbreidingsplannen, waardoor de procédure verkort zou worden. Met na druk werd er op gewezen, dat juist nu sa nering een eerste eis is. Op een vraag of nu ook de samenvoeging van gemeenten aan de orde komt, ant woordde de burgemeester dat hem hiervan niets bekend was. Persoonlijk achtte hij het echter van groot belang. -De heer J. C. van den Doel drong er op aan, de avondklok op te heffen. Ten slotte werd medegedeeld dat het proces van de middenstand contra het gemeentebestuur op 18 Maart a.s. om 10 uur voor het Haagse Gerechtshof zal dienen. TWEE MILLIARD LITER W.ATER PER ETMAAL Ruim dertig pompen werken thans in i Zeeland om een aantal polders droog 5 te maken of, zoals bij Ossenisse, uitge- vallen bemalingsinstallaties te vervan- gen. De gezamenlijke capaciteit van deze pompen bedraagt ongeveer twee J milliard liter water per etmaal (Advertentie) Stagnatie veer WolphaartsdijkKortgene Op het veer WolphaartsdijkKortgene is Vrijdagnamiddag door het breken van een kabel aan de brug te Wolphaartsdijk stag natie ontstaan in het autovervoer. Daar van de oude Halftijbrug geen gebruik ge maakt kon worden, was het slechts moge lijk bij laag en hoog water auto's te ver voeren. Zaterdagmorgen tegen half twaalf was het defect verholpen, zodat het veer weer normaal kon functionneren. Zeer ernstig ongeluk veroorzaakt De rechtbank te Middelburg heeft de aan nemer B. S. C. uit Oostburg een zware straf opgelegd omdat hij op 13 December j.l. op de weg IJzendijke—Schoondijke een auto ongeluk had veroorzaakt, waarbij een dode en twee zwaargewonden te betreuren waren. Tevens werd bewezen geacht, dat verdachte op het moment van het ongeval onder in vloed van sterke drank verkeerde. Het vonnis luidde: zes maanden gevange nisstraf met aftrek van de preventieve hech tenis, alsmede ontzegging van de bevoegd heid om motorrijtuigen te besturen voor de tijd van drie jaar. Commissaris der Koningin Grote propagandabij eenkomst te Middelburg „In de echter ons liggende rampzalige weken Ik behoef alleen maar te herinneren aan het uitstekende werk van de Kodc-Krnis- en EHBO-teams - heeft de organisatie Be- scherming Bevolking, hoewel zij nog maar in opbouw is, reeds getoond, wat zfl waard is en met eigen ogen heb ik bunnen zien, hoeveel behoefte er aan bestaat. Ib ben als Zeeuw er trots op, wat de Zeeuwen ongeorganiseerd hebben gepresteerd, maar er dient geoefend te worden. Daarom hoop ik van harte, dat velen zich als vrijwilliger(ster) zul len melden, dat is in het eigen belang, in het Zeeuws belang, in het belang van Nederland" Dit verklaarde de Commissaris der Konin gin jhr mr A. F. C. de Casembroot, in het slotwoord, dat hij uitsprak tijdens de grote propagandabijeenkomst van de stichting Be vordering Bescherming Bevolking, welke in de grote zaal van het Schutterhof te Middel burg werd gehouden. Er zal hulp verleend „Allerhande gemaakt door vrouwenhanden" Tentoonstelling van kunstnijverheid Middelburg Onder het motto „Allerhande gemaakt door vrouwenhanden" is Zaterdagmiddag in het kunstzaaltje van de fa Van Benthem en Jutting te Middelburg een bijzonder be zienswaardige kunstnijverheidstentoonstel- ling geopend, die een grote collectie fraaie voorwerpen omvat, door dames met talent kunstzin vervaardigd. )e enige Zeeuwse, die hier door haar kunst is vertegenwoordigd, is mevrouw L. Messer-Heybroek. Zij zond, behalve enkele rake tekeningen, een aantal van haar beeld houwwerken in, die van een bijzondere schoonheid zijn. Vooral haar kinderkopjes zijn zeer bekoorlijk, maar daarnaast verdie nen het beeldje van een spaniel, de Ambo- nezenkop in terra cotta, de markante beeld jes „Man met Krant" (brons), „Zij "Wikt en Zij Weegt" en „De Schaakspelers" aandach tige beschouwing. Vakmanschap en artisticiteit zijn ook ge bundeld in de door Nel van der Chys uit Amersfoort vervaardigde sieraden, die van een voorname smaak getuigen. Mevrouw L. de Lerma uit Groenekan weet de aandacht van de bezoekers te vangen met haar voor treffelijk ceramisch werk. Anneke van Rijn uit Bussum laat zien, dat ook het binden van boeken in de sfeer van de kunst kan worden getrokken en Henriette Drost uit Amersfoort exposeert charmant Egyptisch vlechtwerk. Verrassend van originaliteit, vindingrijkheid en kunst- is het appliquewerk, waarmede me vrouw Kruyder-Bouman uit Amersfoort voor de dag komt. Mevrouw Steinmetz-Vink uit Hamersveld verovert de dames met haar handgeweven stoffen en uit het atelier-Van Geldermalsen te Rotterdam stamt zeer ge slaagd glas in lood. De tentoonstelling werd, na een inleidend woord van de heer B. P. Carrière namens de fa Van Benthem en Jutting, geopend door de presidente van de soroptimistenvereni- ging op Walcheren, mej. dr H. C. M. Ghijsen uit Domburg, die er aan herinnerde, dat de meeste dames, die haar werk voor deze ex positie inzonden, leden zijn van de Neder landse soroptimistenverenigïng en voorts mededeelde, dat de verenigingen in het bui tenland doeltreffende hulp hebben geboden aan de slachtoffers van de watersnood. „Het doet ons goed", aldus mej. Ghijsen, „om in Middelburg, waar de aandacht nog zo sterk gevestigd is op de strijd tegen het wa ter, nu ook eens een andere zijde van de Nederlandse scheppingskracht te kunnen bewonderen, om te genieten van de schoon heid, die begaafde vrouwen in ons leven kunnen brengen". worden Badseizoen te KnoJcke niet in gevaar In de laatste gemeenteraadszitting van Knokke heeft burgemeester Lippens een verklaring afgelegd over de materiële schade als gevolg van de watersnood. In de stenen dijkglooiing werden 13 bressen ge slagen. De herstelwerkzaamheden zijn volop bezig en men denkt ruim 3 maanden nodig te hebben voor herstel. De schade bedraagt 5 tot 8 millioen francs. Het komende badseizoen zal geen nadelige gevolgen ondervinden van de stormramp. Kerkbode wordt contactorgaan Een door de particuliere synode der Geref. Kerken van Zeeland benoemde commissie heeft besloten, dat de Zeeuwse Kerkbode het contactorgaan zal vormen tussen de predikanten der getroffen kerken en hun al dan niet geëvacueerde gemeente-leden. De kosten worden gedragen door de commissie, want iedere niet-abonné ontvangt het blad gratis, terwijl het ook wordt gezonden, naar de geëvacueerde abonné's. Een gezelschap, bestaande uit burgemees ters van gemeenten uit. de provincie Utrecht, heeft een bezoek gebracht aan het verdron ken Waarde en een vaartocht gemaakt, welke begon bij Gawege en die de burge meesters in de gelegenheid heeft gesteld zich te oriënteren omtrent de mate waarin hulp verleend zal kunnen worden. De tocht werd gemaakt onder leiding van de heer G. P. Vreeke, postcommandant van de Rijkspolitie, en voerde allereerst via de Waardse vliet in de richting van de Kerk- weg. Bij ,,'t Hoekje" werden de passagiers op de ruggen van politiemannen en schip pers naar het droge gedeelte van de Dorps straat gebracht. Ten gemeentehuize ont ving burgemeester J. C. van Burg de gasten, onder wie burgemeester H. H. C. Vos van Woerden, mr J. M. Hamers van Jutphaas, jhr mr L. E. de Geer van Oudegein van Sloedam weer vrij voor alle verkeer Met ingang van heden is de Sloedam weer voor alle verkeer toegankelijk, zodat ook de bussen niet langer de omweg via de Zuid-Sloepolder hehoeven te maken. Dit besluit is voorlopig van kracht. Oesterverzending in Februari De oesterverzending had in Februari de volgende omvang: Nederland 31.546 stuks (78.596), België 614.600 st. (1.714.435), Enge land 36.500 st. (50.500), Duitsland 59.022 st. (93.650), overige landen 11.500 stuks (20.000). Totaal 753.168 stuks tegen 1.957.181 stuks in Februari 1952. Hierbij dient er Tekening mee te worden gehouden, dat in de afgelopen maand slechts van 14 t.m. 28 Februari oesters verzonden konden worden i.v.m. de watersnood. Niettemin vertoont de verzending onmiskenbaar een achteruitgang in vergelijking tot vorig jaar Februari, die zich ook in de maand Maart blijkt te hand haven. Er gaan ook thans n.l. nog steeds aanmerkelijk minder oesters weg dan ver wacht kon worden. Bestrijding aardappelmoeheid De verplichte vruchtwisseling voor aard appelen, als voorgeschreven in het besluit bestrijding aardappelmoeheid, zal in 1953 ook in de getroffen gebieden van Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Holland in principe van kracht blijven; echter met dien ver stande, dat ontheffing wordt verleend aan al diegenen van wie de grond geheel of ge deeltelijk ongeschikt is geworden voor de aardappelteelt, en voor degenen binnen het rampgebied die bovengenoemde personen grond voor de aardappelteelt ter beschik king stellen. Nadere berichten zullen nog volgen. Kerknieuws Vreeswijk, mr W. J. Doude van Troostwijk van Loenen en H. L. Breen van Kamerik, en de secretaris van de adoptie-commissie, de heer J. A. Detmers. Burgemeester Van Burg sprak de hoop uit, dat het mogelijk zal zijn de gelegde vriendschapsbanden te ver stevigen om zodoende gelegenheid te schep pen de moeilijkheden, welke Waarde onder vindt zo goed mogelijk op te lossen. Een parig verklaarden de bezoekers, dat aan Waarde de nodige hulp verstrekt zal worden. OP ZOEK NAAR HAM. Een der eerste burgers uit" Utrecht was verzocht, zo mogelijk de gouden oorijzers en gerookte ham op te sporen, welke voor werpen toebehoorden aan een in zijn ge meente ondergebrachte inwoonster van Waarde. De ham zou te vinden zijn aan de zolderbalken en inderdaad slaagde men er in het kostelijk gerecht te bemachtigen. De oorijzers bleken helaas onvindbaar, maar de ham is meegenomen! Voorts maakte men een rondvaart, welke voerde langs de stukgeslagen Kadijk (Ket- tingbos), die met een zandzuiger opgespoten zal worden. Vermoedelijk zal hiermede aan bet einde van deze week begonnen worden. Bij gunstig weer zullen de werkzaamheden ongeveer anderhalve maand in beslag nemen. De terugtocht naar het dorp ging langs het Eeierhof. Niettegenstaande de ebstand, stond het water op de Kerkweg vrij hoog. Na een bespreking op het gemeentehuis over de hulpverlening voer men naar het gat in de Westveerpolder, dat volgespoten is met zand uit de Westerschelde. De zand zuiger, welke hier dienst heeft gedaan, zal naar de Kadijk worden overgebracht. Men za! trachten de Westveerpolder droog te krijgen. De Utrechtse burgemeesters verklaarden na afloop van deze trieste excursie zeer onder de indruk te zjjn gekomen van gevolgen, welke de ramp voor Waarde heeft gehad. ./Werk mee! Ik reken op u", zo eindigde de Commissaris zijn rede. De belangstelling voor deze vergadering, waaraan wij in onze vorige editie reeds in het kort aandacht schonken, was buiten gewoon groot Onder de aanwezigen bevin den zich ook talrijke Walcherse burgemees ters. De burgemeester van Middelburg, mr dr N. Bolkestein, sprak het openingswoord. Tot nu toe is in hoofdzaak in stilte gewerkt, zo. merkte hij op, doch de B.B. kan niet drijven op een klein, kader; zij dient een krachtige organisatie te worden. Wij hebben nu kunnen zien, dat, wanneer een ramp ons land treft, velen spontaan te hulp schie ten, maar ook is- gebleken, dat men er met de bereidheid om te helpen niet is. Een goede taakverdeling kan niet worden ge mist en ook een goede opleiding voor het werk is absoluut noodzakelijk. Hulpver lening kan het best geschieden in georgani seerd verband en onder goede deskundige leiding. Ten' slotte betoogde de burgemees ter, dat, hoe beter men voorbereid is, des te minder men het gevaar heeft te duchten. Hierna was het woord aan de heer H. B. Verwayen, promotor van de stichting. Het ervaringsonderzoek, zo zeide hij, heeft aan getoond, dat, wanneer er een parate be schermingsorganisatie aanwezig is, er vele mensenlevens gespaard worden. De gevol gen van een ramp zijn tot minder dan de helft terug te brengen als' de overheid en het gehele volk de handen ineenslaan. De overheid heeft reeds bewezen de les te heb ben geleerd; nu zal ook iedere volwassen man, iedere volwassen vrouw zijn en haar plicht moeten begrijpen. Ten slotte werden Ds J. G. Steenbeek met emeritaat Wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd is door de provinciale kerkvergadering van Noord-Holland met ingang van 1 Mei a.s. emeritaat verleend aan ds J. G. Steenbeek, predikant van de Ned. Herv. Gemeente te Hem en Venhuizen. Op 24 Mei 1914 verbond hij zich aan zijn eerste gemeente IJzendijke, welke hij diende tot 1917. Geref. Gemeente: Tweetal te Rijssen: M. v. d. Ketterij te Alblasserdam en F. Mallan te Bruinisse. KUNST Claudine Witsen Elias droeg voor in Middelburg Onmiddellijk nadat Claudine Witsen Elias Vrijdagavond de eerste regelén van een mid deleeuws exempel had gezegd, nadat haar warm getimbreerde stem had weerklonken, wisten de talrijke aanwezigen in de doopsge zinde Kerk te Middelburg, dat hen enkele uren van waarlijk kunstgenot wachtten. Onder de titel „Vleugels en Ganzenveren" bracht de voordrachtskunstenares ter ge legenheid van de Boekenweek 1953 en onder auspiciën van de Boek- en Kunsthandel van Benthem en Jutting N.V. een program ma, dat voornamelijk was gewijd aan de poëzie. Met haar bijzonder gevoelige stem, haar uiterst expressieve voordracht en niet in de laatste plaats dank zij haar zeer beheerst optreden, wist Claudine Witsen Elias het werk van enkelen onzer grote dichters (en van de dichteres Vasalis) een waardige, ge dragen en uiterst boeiende vertolking te geven. Na het middeleeuws exempel volgde een volkslied uit „Des Knaben Wunderhorn" in een vertaling van Bertus Aafjes, waarbij de kunstenares er als het ware in slaagde, evenals in de „Musicerende Engel" van Van Geuns, het mystieke tastbaar te maken. Ontroerend was de voordracht van drie ge dichten van Nijhoff: „Aan een graf", „De twee duiven" (naar La Fontaine) en „Het lied der dwaze bijen". Hoe zuiver trof de kunstenares in voordracht en gebaar de tragiek der laatste regelen: „Het sneeuwt tussen de korven". Na „Drie brieven" van Werumeus Buning droeg zij voor „Onweer in ccr. moeras" van M. Vasalis en hier bleek, dat de.grote kracht van deze kunstenares ligt in het vertolken van het stille, het verdroomde. Het door Vasalis geschapen natuurgeweld miste in de voordracht aan overtuigingskracht, doch in het als laatste „gevleugelde" voorge dragen „Herinnering" van P. N. van Eyck herwon mevrouw Witsen Elias haar zeg gingskracht, welke zij voortreffelijk wist te behouden in „Het paard Pegasus" uit „Vijf dichters van Arcadië" van Aart van der Leeuw en in de na de pauze voorge dragen twee brieven uit „Willem Leevend" van Betje Wolff en Aagje Deken. De heer B. P. Carrière van de firma Bent hem en Jutting, die bij de aanvang een r.™ welkomstwoord had gesproken, dankte de nog twee zeer suggestieve propaganda- kunstenares a'an het slot van het program- t i"''»-1' I ma en bood haar bloemen aan. filmpjes vertoond „De les van'Londen' „Buurmans Buurman". Vernieling en herstel Aan bemaling wordt met man en macht gewerkt Dronkeman stak Cafébezoeker Op Zaterdag 7 December van het vorig jaar hield de koopman H. C. M. R. uit Hulst zich op in een logement te Goes. De man, die niet meer „brandschoon" was, vroeg de logementhouder om bier, doch dit werd hem geweigerd. Nadat hij enige tijd aan een tafeltje had gezeten, 9tond hij plotseling op, liep op een der gasten toe en stak deze on verhoeds met een tafelmes in het gezicht, juist tussen de ogen. Gelukkig had deze ge niepige attaque geen ernstige gevolgen. Verdachte moest zich nu voor de recht bank te Middelburg verantwoorden. Het was volgens hem best mogelijk, dat hij met een mes had gestoken, maar hij herinnerde zich van de hele zaak weinig meer, omdat hij be hoorlijk onder de invloed was geweest. De Officier van Justitie eiste vier maan den gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en wilde R. bovendien ter be schikking gesteld zien van de regering. De raadsman van verdachte, jhr mr Ch. F. van Nispen tot Sevenaer, betoogde, dat de man door zijn dronkenschap niet de v/il kon heb ben bezeten om het slachtoffer zwaar licha melijk letsel toe te brengen en vroeg vrij spraak. Uitspraak 20 Maart a.s. UITSPRAKEN VAN DE MIDDELBURGSE RECHTBANK De arrondissementsrechtbank te Middel burg deed uitspraak in enkele, op 20 Fe bruari j.l. behandelde strafzaken. De grossier S. K. te Middelburg werd wegens het opzettelijk onjuist invullen van een belasting-aangiftebiljet veroordeeld tot een boete van ƒ250 of 30 dagen hechtenis. De kantoorbediende H. H. uit Koude- kerke, die dit misdrijf had uitgelokt door op zettelijk inlichtingen en aanwijzingen te verstrekken, kreeg drie maanden gevange nisstraf voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. De marconist P. J. S. uit Vlissingen werd schuldig verklaard aan oplichting en fles sentrekkerij en veroordeeld tot 20 weken gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest, waarvan 10 weken voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. SCHOUWEN-DUIVELAND: Geïnundeerd (bijna 16.000 ha.) nJ.: Water schap Bruinisse, uitgezonderd de Sioofpol- der; Burgh-en-Westlandpolder; Dreischor- polder; Waterschap Gouweveer-en-Zelke; Nieuwe-of-Jongepolder van Dreischor-of- Belder; Waterschap Ooster-en-Sirjansland; Waterschap Schouwen; Polder Vier-Bannen- van Duiveland; Zuïder-Nieuwlandpolder- b-Brouwershaven. Drassig (55 ha.): Jongepolder; Nieuwe- Veerpolder. Drooggekomen. of vrijwel droog: (ruim 1300 ha.): Adria'na-Johannapolder; Al-te- Kleinpolder; Waterschap Bloois-en-Oud- Bommenede; Borrenbroodpolder; Galgepol der; Gooikens-Nieuwlandpolder; Groot- Beddewaardepolder; Henriëttepolder; Klein- Beddewaarde-of-Saspolder; Maarlandpolder; Waterschap Noordgouwe; St. Jacobspolder; Verbrandemanpolder. THOLEN: Geïnundeerd: (bijna 3000 ha.). Nieuwe- Annex-Stavenissepolder; Waterschap Poort vliet (gedeeltelijk); Waterschap St. Maar tensdijk (gedeeltelijk). Drassig (ruim 600 ha.): Oud-Kempenhof- stedepolder; Anna-Vosdijk (Waterschap St. Annaland); Breedenvliet (idem). Drooggekomen of vrijwel droog: (circa 800 ha.): Nieuwe-Zuidmoerpolder; Zoutepolder; Waterschap Stavenisse; St. Annaland (ge deeltelijk) Suzannapolder. St. PHILIPSLAND: Geïnundeerd (ong. 1500 hak): Waterschap St. Philipsland (gedeeltelijk). Drassig: Henriëttepolder. NOORD-BEVELAND: Geïnundeerd (ong. 1430 ha.): Adriaanpol- der; Frederikspolder; Jonkvrouw-Annapol- der; Katspolder Oostpolder Oud-Kortgene- polder; Westpolder; Willem-Adriaanpolder. Drooggekomen of vrijwel droog: (ruim 90C ha.): Anna-Friso-inlaag; Geersdijkpolder: LeendertAbrahampolder; Onrustpolder (gedeeltelijk). Oud-en-Nieuw-N-Beveland (ged. inlaag): Stadspolder; Thoorn en Vliete (12 ha, inla gen): Willempolder. ZUID-BEVELAND: Geïnundeerd (ongeveer 3600 ha.): Anna- Mariapolder; Everinge; Waterschap Krui- ningen; Reigersbergse polder; Waterschap Waarde. Drassig (circa 700 ha.): Waterschap Elle- woutsdijk (gedeeltelijk): Nieuwlandepolder. Drooggekomen of vrijwel droog (2695 ha): Waterschap Baarland: Emmanuelpolder; Oud-Wolphaartsdijk; Völckerpolder; Zim- mermanpolder; Zuidvlietpolder. WALCHEREN: Drooggekomen (ong. 1130 ha.): Clasina- polder; Elisabethpolder; Houwerpolder; Nieuwerkerkepolder; Oranjepolder; Rapen- bupgpolder; Suzannapolder; Wilhelminapol- der; Polder Walcheren (gedeeltelijk over stroomd geweest). W.-ZEEUWSCH-VLAANDEREN: Drooggekomen (ong. 175 ha.): Herdijkte Zwartepolder; Hoofdplaat en Thomaes (or.g. 20 ha. inlaag); Tienhonderd-en-Zwartepol- der (ged, overstroomd geweest). O.-ZEEUWSCH-VLA ANDEREN: Geïnundeerd (49 ha.): 's-Heer Arendspolder. Drooggekomen of vrijwel Droog: (ong. 1900 ha.): De-Verenigde-Polders-Van Ossenisse (uitg. 's-H. Arendspolder); Rummersdijk- polder; Kleine-molenpolder; Kruispolder; Melopolder (gedeeltelijk); Nieuw-Neuzen- polder; Nïeuw-Othenepolder; Ser-Lippens- polder; Walsoorden (gedeeltelijk). VERTRAGING AAN DE BEL GISCHE GRENSKANTOREN Nu al het vervoer tussen Zeeland en het overige Nederland via Zeeuwsch-Vlaan- deren en België dient te geschieden, is het grenskantoor Kapellebrug zodanig over belast, dat bij grensoverschrijding via dat kantoor somtijds grote vertragingen niet kunnen wórden voorkomen, aldus meldt de Nederlandse Internationale Wegvervoerders Organisatie. Ten einde het vervoer op Zee land zo vlot mogelijk te kunnen afwikkelen en het grenskantoor Kapellebrug te ont lasten, is door de inspecteur der Invoer rechten en Accijnzen in Terneuzen met zijn collega in Lokeren (België) overeenge komen, dat voorshands behalve van het grenskantoor Kapellebrug, ook gebruik kan worden gemaakt van het grenskantoor Clinge dat van 8 tot 12 en van 13 tot 17 uur 1 open is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2