g"-""5' nnn\/iuriAic7cenu/cr rniinAUT Ruslands leider vandaag naar zijn laatste rustplaats Vrachtauto ramde bij Rilland een autobus HAMID II VOORZAG DAT DE DJOKJASE GROEP DE FEDERATIE ZOU „OPROLLEN" L SST r- V - - B. den Boen. A«. f g^U I H U I ALL Ai fa fa U ff U fa UUU KflH I ÏÏE Bijzetting in het Mausoleum op het Rode Plein Noodkreet gericht tot de Koningin ERNSTIGE ONGEREGELDHEDEN IN KRIJGSGEVANGENKAMP Rampenfonds zet acties 1 April stop Vandaag weer over de Moerdijkbrug 3 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse g 3 |f Bfl K% 3 WgÊg 33 advertentie t Hoofdreda.S(^rBalllntijn PL verv.: W. Leertouwer en «gel meer 20 cent. „Brieven ol adres Bureau van abonnementsprijs w ct- per week, f s.w p. kw-, WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN jaSte»* D*° °r' PZC' lr. p. p. £5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. - Bur. Vlissingen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 ol 2160) Middelburg, Markt 51, telel. 3841 Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228) Oostburg, Flnlandstraat 2, tel et 16 Terneuzen. Brouwerijstr. 2. Zlerikzee, N. Bogerdstr. C 160. teieL .-6. SALUUTSCHOTEN IN MOSKOU Hoe minder ijs aan de Pool, hoe gevaarlijker de Noorderstormen Wat op de weerkaartjes niet te zien is. maar wat enorme betekenis heeft, is de jongste regressie van het pool- en pakijs, zo schrijft prof. ir J. J. Broeze in De Ingenieur. Vijftig jaar geleden nog zou een Noorder- storm in de winter een groot deel van zijn weg over ijs hebben afgelegd. Thans zijn ve le honderden kilometers baan in de wind richting. en tienduizenden vierkante kilo meters open water meer blootgesteld aan de wrijving van deze winden. Dit wil zeggen, zo schrijft prof Broeze, dat het opwaaigevaar bij Noordelijke stor men in de nauwe trechter van de Noordzee in de laatste tientallen jaren aanzienlijk is vermeerderd. In hoeverre de waarschijnlijk heid van zulk een Noorderstorm door de zelfde omstandigheid vergroot of verkleind is, zou zeker moeten worden nagegaan, maar men moet er, naar prof. Broezes inzicht rekening mee houden, dat waarschijnlijk- heidsbeschóuwingen over hoogste te ver wachten waterstanden niet gebaseerd kun nen worden op historische gegevens zonder meer (cursivering van de schrijver), en dat een ingrijpende studie van de bijna sprongs gewijze verandering ten ongunste, ontstaan door deze snelle ijsregressie. nodig zal zijn om de gevaren voor de Noordzeelanden te kunnen bevatten. Drie doden en acht gewonden In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is op de dam van Rilland een vrachtauto uit Kerkrade tegen een autobus uit West-Bra bant gebotst. De zijwand van de autobus werd geheel opengescheurd, waarbij drie inzittenden werden gedood en acht zwaar werden gewond. Drie der gewonden verke ren in levensgevaar. De autobus werd bestuurd door H. Stan ders uit Bergen op Zoom en vervoerde ar beiders van Rilland, die daar aan de Vier de Weg hadden gewerkt, naar hun woon plaats. De autobus reed niet bijzonder snel en was pas een paar honderd meter van het vertrekpunt. Uit de richting Bergen op Zoom kwam met grote snelheid de vracht auto. Het was mistig, maar volgens de bus chauffeur was het zicht vrij goed. De vrachtauto reed plotseling de bus aan, even achter de bestuurder. De' carrosserie werd vrijwel geheel afgerukt. De slag was zo he vig, dat de inzittenden door elkander wer den geslingerd. De meesten kregen hoofd wonden doordat het dak van de bus omlaag viel. De man, die vlak achter de chauffeur zat, werd op slag gedood. De bus werd totaal vernield en het ge kerm van de slachtoffers weerklonk in de nacht. Spoedig snelden militairen, die in de buurt zand stonden te laden, te hulp en zij waarschuwden burger- en militaire dok ters uit Hoogerheide en Woensdrecht, die de eerste hulp verleenden. Met vijf zieken en vrachtauto's werden de slachtoffers naar het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. Tijdens het vervoer overleden nog twee slachtoffers aan de ver wondingen. De slachtoffers waren: G. Jasper, 47 jaar, gehuwd en "ader van vier kinderen: A. Koevoets, 24 jaar en M. de Jonge. 40 jaar beiden ongehuwd, allen uit Sprundel. Zeer ernstig gewond werd M. Duiven, vader van elf kinderen; men vreest voor zijn leven. Ernstig gewond werden voorts: A. Konings, G. Broere, D. Cas, J. Heeren, P. v. d. Broek J. de Bruyn en G. v. Sprenkels. De andere inzittenden liepen schaaf- en snijwonden op, zij konden, na te zijn verbonden, naar huis gaan. De chauffeur van de vrachtauto was na de aanrijding nog ca 300 meter doorgereden. Hij had, aldus verklaarde hij, van het on geluk niets gemerkt. Men heeft hem naar het politiebureau te Bergen op Zoom ge bracht, waar men de bloedproef op hem heeft genomen. Nederlandse delegatie naar Moskou Van Schiphol is een Nederlandse delega tie, die de begrafenis van Stalin gaat bijwo nen, naar Moskou vertrokken. De delegatie bestaat uit de heer P. de Groot, algemeen secretaris van de C.P.N., mevrouw A. van Averink, vertegenwoordigster van het par tijbestuur der C.P.N., de heer Theun de Vries, voorzitter van de vereniging Neder landU.S.S.R., mevrouw C. Bultje, verte genwoordigster van het Algemeen Neder lands Jeugdverbond en de heren F. John, chauffeur van de stadsreiniging te Amster dam en H. van Teeuwen, metaalbewerker bij de Hoogovens. De delegatie voert twee grote bloemstuk ken namens de genoemde organisaties met zich. Ruim f75 millioen in Rampenfonds De stand van de bij het Nationaal Rampenfonds binnengekomen be dragen is tot Zaterdagavond: 75,4 millioen gulden. Bij de voortzetting van het proces tegen sultan Hamid te Djakarta zijn Zaterdag de verklaringen voorgelezen die destijds zijn afgelegd door mr Tilenius Kruythoff,. destijds secretaris van Hamid, en door dr Kiers. De president van het hof deelde mede, dat hij het niet nodig acht deze beide getuigen voor het afleggen van hun Verklaringen naar Indonesië te laten komen. Ook werd een brief van sultan Hamid aan de Koningin voor gelezen. Verder brieven aan zijn echtgenote en aan dr Van Mook. Heldere analyse De brief aan de Koningin is in Maart 1950 mr Kruythoff opgesteld aan de hand van door Hamid gegeven punten. De sultan schreef daarin, dat bij het streven naar uit breiding van het gebied, via de opheffing van de deelgebieden door de republiek van Djokja, gebruik wordt gemaakt van onwet tige middelen, waarbij de bepalingen van de constitutie met de voeten wordt getreden. Door de bestaande onrust, afpersingen en stakingen, de belemmeringen voor handel en bedrijf, kortom door de gehele rechts toestand en bestaansonzekerheid, werden het land en het Indonesische volk rijp ge maakt voor de toepassing van anarchistische en communistische ideologieën. (Naar men zich herinnert, werkten destijds alle deelstaten, met uitzondering van de Djokjase in federaal verband samen. Hamid was minister van deze federatie, maar had blijkens het getuigenis van mr Kruythoff geen invloed. Figuren uit Djokja hadden zo veel temeer invloed en hebben dan ook in strijd met alle plechtige overeenkomsten de federale structuur veranderd in een „Djok- jacratie" onder leiding van president Soe- karno. Red.). Je bent maar een Turk Hami'ds brief aan de Koningin is nooit be antwoord. De heer Kruythoff heeft verder nog getuigd dat Hamid "'n waarachtig natio nalist was. In de verklaring van de heer Kiers wordt o.a. gezegd dat, toen Hamid in het hotel Des Indes Westerling berispte, hij daarbij onder meer heeft gezegd: „Je bent maar een Turk, een reuze-stomme vent. Je hebt helemaal geen verstand en van de politiek zeker niet. Je boort Indonesië in de grond". In een brief aan zijn echtgenote heeft sul tan Hamid o.a. geschreven, dat Anok Agoeng, hij zelf en dr Soeparmo uit Oost- Java het niet meer konden uithouden, om dat het volk als een vat bier werd uitgezo gen. In deze brief heeft de sultan verder gezegd, dat de functionarissen van de R.I.S. (de federale regering) zich van hoog tot laag schuldig maakten aan corruptie en dat in Oost-Java in het openbaar propaganda werd gemaakt voor het communisme. Verder zei de sultan in deze brief dat Anak Agoeng (het hoofd van de regering van de deelstaat Oost-Indonesië) zich met zijn regering mo gelijk zou afscheiden van de R.I.S. en een eigen souvereine slaat zouden uitroepen. Verder dat, indien de omstandigheden het zouden toelaten, hij, sultan Hamid, ook West-Borneo tot een souvereine staat wilde proclameren. Hij verklaarde voorts, van Nederland geen hulp te verwachten, omdat Nederland ge bonden was aan de besluiten van de Ronde Tafel Conferentie en „te fatsoenlijk zal zgn om zich met onze zaken te bemoeien". Ook de deelstaat Oost-Sumatra aldus Sultan Hamid verder in de brief aan zijn echtgenote werd met ondergang bedreigd, omdat 10.000 man troepen van de T.N.I. (het Indonesische leger) de grenzen van deze deelstaat hadden overschreden. Aan dr Van Mook schreef Hamid op 16 Januari 1950, dat dë Djokjase republiek al les deed om haar macht over heel Indone sië uit te breiden. ..c. _er zwaarst getroffen plaatsen, werd. aangericht. Belgisch echtpaar aangereden Mail overleden Zaterdagavond is een echtpaar uit België, rijdend op een tandem met hulpmotor op de Boschdijk te Eindhoven door een personen auto aangereden en tegen de weg gesmakt, waarbij het echtpaar levensgevaarlijk ge wond in het Binnenziekenhuis werd opge nomen. De man is kort daarna overleden. De heer en mevrouw Daelman uit Ant werpen waren per tandem naar Eindhoven gekomen om een familielid in een zieken huis te bezoeken. Bij het onverhoeds over steken van de Boschdijk kon een naderende personenauto, bestuurd door W. van D. uit Boxtel, de tandem met hulpmotor niet meer ontwijken. Het acht jaar oude nichtje van het echtpaar, Th. van Dam uit Eindhoven, dat op de duo van de bromtandem zat, liep slechts enkele schaafwonden op. Voor het leven van mevr. Daelman wordt gevreesd. De kroning van koningin Elizabeth In totaal zullen 2000 officieren en man schappen van de strijdkrachten van het Britse gemenebest en 500 uit de Britse kolo niën deelnemen aan de kroningsplechtigheid in Londen in Juni van dit jaar, aldus is officieel te Londen bekendgemaakt. 23 Noordkoreanen gedood Drie en twintig Noordkoreaanse krijgs gevangenen zijn Zaterdag in een kamp op het eiland Jontsjo om het leven gekomen bg een opstand, waaraan 2.000 krijgsgevan genen deelnamen. 42 - Gevangenen werden gewond, aldus heeft het V.N.-bevel voor krijgsgevangenen te Tokio bekendgemaakt. Geen enkel lid van het V.N.-personeel liep verwondingen op. De gevangenen poogden in massa uit het kamp te ontsnappen, maar .de bewakings troepen konden de opstand onderdrukken. Drie dagen gèleden kwam het in dit kamp ook tot- ernstige ongeregeldheden. H.M. Koningin Juliana heeft op paleis Soestdijk een bloemenhulde in ontvangst genomen, haar gebracht door Flora en Keukenhof. Het Centrale Bloembollen Co mité beschouwt dit als de eerste manifesta tie van het internationale Flow erf eslival 1953. Jhr dr O. F. A. H. van Nispen lot Pannerden, burgemeester van Hillegom en voorzitter van „Flora 1953", overhandigt H.M. de bloemen; rechts de heer H. J. Voors, secretaris penningmeester van de Algemene Vereniging van Bloembollen cultuur. Hulp bij herbouw van woningwetwoningen De Nationale Woningraad, Algemene Bond van Woningbouwverenigingen heeft, naar we in De Woningbouwvereni- g i n g, het orgaan van de raad, lezen, een plan opgesteld voor het verlenen van hulp bij de herbouw van tijdens de ramp ver woeste woningwetwoningen. Het technisch bureau van de raad kan de pasklare gegevens, waarover het be schikt en die in willekeurig welke plannen voor woningwetbouw kunnen worden toe gepast, ter beschikking stellen aan archi tecten, die van de raad opdracht zullen krijgen de aesthetische en, voor zover nodig, stedebouwkundige verzorging voor hun rekening te nemen. Het technisch bureau kan de plannen verder geheel be- stedingsklaar maken, waarna zij gratis ter beschikking van gemeentebestuur of woningbouwcorporatie gesteld kunnën wor den. Bijdragen blijven ook na die dag ivelkom Het Nationaal Rampenfonds heeft besloten de acties ten behoeve, van de watersnood ramp.per 1 April a.s. stop te zetten. Hoewel dit betekent, dat nieuwe acties na 31 Maart a.s. niet meer vanwege het Rampenfonds zullen worden gestimuleerd, houdt zulks niet in, dat acties, die op grond van de aan vankelijke opzet zich automatisch voortzet ten (zoals overwerk-, salariskorting-, ver koopacties, enz.), dan wel op basis van die opzet eerst na genoemde datum zouden be ginnen, dienen te worden gestaakt of opge heven. Evenmin zal het Rampenfonds na 31 Maart geschonken giften weigeren. Deze zullen uiteraard nog dankbaar worden aan vaard. Dit heeft Vrijdagavond de directeur van het Nationaal Rampenfonds, luitenant-gene raal b.d. P. Alons, via beide radiozenders meegedeeld. Ook moet men niet denken dat het Natio naal Rampenfonds van inzicht is, dat de Stad aan 't Haringvliet is weer bewoonbaar De eerste gemeente op het eiland Goe_ ree-Overflakkee, Stad aan 't Haringvliet, is drooggemalen. Langs de natuurlijke weg was reeds één polder drooggclopen. De tweede polder heeft men, wegens gebrek aan electriciteit, met behulp van een trac tor kunnen droogmalen. Het eiland is weer van electriciteit voorzien. De waterleiding en de gastoevoer functionneren gedeelte lijk. Van de tweehonderd bewoners, die uit deze gemeente waren geëvacueerd, is reeds meer dan de helft teruggekeerd. stand van de toegevloeide middelen reeds thans de verwachting kan wekken, als zou hèt Rampenfonds binnenkort in staat zijn alle ih. de persoonlijke sfeer liggende grote noden in de rampgebieden volledig te leni gen. Wil het fonds zijn taak in déze op be vredigende. wijze vervullen,, dan zal een bedrag vanminstens 125 millioen nodig zijni Schade aan de molens valt misschien mee De molens in Zeeland en op de Zuidhol landse eilanden hebben het er over het al gemeen blijkbaar goed afgebracht, aldus de vereniging „De Holiandsche Molen". Ver moedelijk is dit te danken aan het feit, dat deze molens voor het merendeel ronde ste nen bovenkruiers zijn, die vaste voet aat de grond hebben. Verwacht wordt echter, dat de molen te Ouwerkerk op Noord-Beveland, die blijven staan, maar die al zeer verzakt was en waarvoor plannen tot herstel werden gemaakt, tot ondergang is gedoemd. De eigenaar en vrouw zijn in de golven om gekomen. De molen in Sirjansland op Schouwen-Duiveland werd door een vloed golf meegesleurd; de molenaar en zijn gezin konden zich in veiligheid stellen. De molenaar te Oude Tonge werd zwaar ge troffen; hij verloor zijn drie kinderen, en zijn huis. Loods en maalderij spoelden weg. Zodra de omstandigheden dit mogelijk maken, zal de technische adviseur der ver eniging een onderzoek naar de toestand van de molens in de.geteisterde gebieden instel len. Er zullen dan nog wel enkele teleur stellingen voor de dag komen. De moeilijkheden begonnen, toen een ge vangene naar buiten moest komen, omdat hij een kampvoorschrift had overtreden. Plotseling vielen toen 60 a 70 gevangenen de kampcommandant en zijn helper aan, die ongewapend waren. Een chauffeur, die de aanval zag, opende als eerste het vuur op de vangenen. Ter verdediging van de com mandant. Toen de geïnterneerden met behulp van ?n soort traangas niet tot rust waren te krijgen, moest de bewaking van de vuur wapens gebruik maken. \oor personenauto's Van de zijde van de Rijkswaterstaat wordi meegedeeld, dat de rijksweg van de Moer dijkbrug Zuidwaarts naar de Zevenberg- schehoek Maandag a.s. wordt opengesteld voor voertuigen, waarvan .de breedte niet meer dan twee meter en de wieldruk niet meer dan 800 kg bedraagt. Het verkeer met personenauto's over de belangrijke weg Rotterdam—Breda is daardoor weer moge lijk geworden.. Prins Bernhard hervat bezoek aan Amerika Prins Bernhard zal op 18 Maart voor een kort verblijf naar de Verenigde Staten ver trekken om een aantal officiële afspraken, die door de overhaaste terugkeer naar Ne derland na de watersnoodramp uitgesteld moesten "worden, alsnog na te komen. !n de eerste plaats echter heeft het bezoek ten doel. in de Verenigde Staten het resvtaat in ontvangst te nemen van de hulpactie, die in talrijke steden aldaar is georganiseerd ten behoeve van de slachtoffers van de waters nood. Mayer, Adenauer en Van Zeeland naar Washington Het Witte Huis heeft officieel medege deeld. dat de Franse minsiter-president René Mayer, en de Westduitse bondskanselier, dr Konrad Adenauer, binnenkort Washington zullen bezoeken, waar zij besprekingen zul len voeren met president Eisenhower en hoge autoriteiten. Voorts zal de Belgische minister van bui tenlandse zeken, Paul van Zeeland, zestien en zeventien dezer te Washington bespre kingen voeren met de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, John Foster Dulles. Heden om twaalf uur Moskouse tijd, d.i. 10 uur Nederlandse tijd, zal in het mausoleum van rose marmer op het Rode plein in Moskou het stof felijke overschot van maarschalk Stalin worden bijgezet naast dat van Lenin. Op dat ogenblik zullen door kanonnen saluutschoten worden af gevuurd in Moskou, in de hoofdsteden van de Sowjet-republieken, in de „heldensteden" Leningrad, Stalingrad, Sebastopol en Odessa en in de steden Kaliningrad, Lwow, Khabarowsk en Wladiwostok. In de gehele Sowjet-Unie zal al het verkeer en al het werk, behalve in fabrieken met continu-productie, vijf minuten stil liggen. De stoomfluiten van locomo tieven en fabrieken en de sirenes van alle schepen zullen drie minuten loeien. In de Sowjet-Unie zullen op de dag van de begrafenis alle scholen ge sloten zijn. Ook in Hongarije en in Oost-Duitsland zal op het ogenblik van de bijzetting het werk en het verkeer vijf minuten stil liggen. Bijna alle leden van het diplomatieke korps in Moskou hebben Zaterdag, op uit nodiging van het Sowj et-ministerie van bui tenlandse zaken, Stalin de laatste eer bewe zen. Voor een der poorten van het Kremlin vormden zij een stoet van meer dan een hal ve kilometer lengte. Alle hoofden der di plomatieke missies, behalve de Zuidslavi- sche gezant, die volgens een der leden van zijn missie op dat ogenblik op het ministerie van buitenlandse zaken zijn medeleven be tuigde, waren aanwezig. benoeming van Malenkof niet inhoudt dat het grote probleem van de opvolging defi nitief geregeld is. Volgens de „Stem van Amerika" zijn er twee open vragen: kan Malenkof zich op zijn positie handhaven en zullen zijn schijnbaar verslagen tegenstanders in hun nederlaag berusten of tegen hem samenzweren? De bekendmaking van de benoeming van Malenkof hecht enige geloofwaardigheid aan de berichten dat Stalin eerder overle den was dan werd medegedeeld. Het bericht van zijn dood zou geheim gehouden zijn om de partijleiders in staat te stellen de schijn van eenheid le bewaren. Het officiële Russische persbureau Tass heeft bekendgemaakt, dat ministers van alle communistische Oosteuropese landen en van communistisch China in Moskou waren, toen Stalin overleed. O.m. waren aanwezig vice-premiers van Bulgarije en Albanië, de ministers van buitenlandse handel van Chi na, Roemenië, Oost-Duitsland, Tsjecho-Slo- wakije en Polen, de voorzitter van de Roe meense commissie voor het staatsplan en de vice-voorzitter van de economische commis sie der Chinese regering. Dagorder van Boelganin Maarschalk Boelganin, de sowjet-minister van Oorlog, heeft in een dagorder het leger verzocht zich te scharen rond het bestuur van de communistische partij en de rege ring. „Het volk kan er van verzekerd zijn, dat ziin leger, trouw aan erfenis van de on sterfelijke Stalin, altijd gereed is om met eer zijn heilige plicht aan het vaderland te vervullen", aldus deze dagorder. Strijd om de macht Enige uren na de bekendmaking van de benoeming van Malenkof tot opvolger van Stalin, heeft de Amerikaanse radio „De stem van Amerika" in uitzendingen voor de communistische landen verklaard dat dit misschien het begin is van de strijd om de macht. De radio-omroep verklaarde verder dat de Russische componist Prokofief overleden De vooraanstaande Russische componist Serge Prokofief is na een langdurige ziekte overleden aan een bloeduitstorting in de hersenen. Hij is 61 jaar geworden. Hij is Zaterdag begraven op de begraaf plaats van Novodievitsji, waar reeds tal rijke vooraanstaande personen op litterair, politiek en artistiek gebied hun laatste rust plaats hebben. Prokofief, die 23 April 1891 op het land goed Sonzowka in het gouvernement Jeka- terinoslaf werd geboren, wordt beschouwd als een der beste Russische componisten. Hij was niet alleen populair in zijn eigen land, maar in het buitenland met Sjostako- witsj een der bekendste hedendaagse Rus sische componisten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1