PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT STALIN OVERLEDEN BILT Communistische partij roept op tot eensgezindheid Zijn kinderen aan het sterfbed Kantlijn Overval op boerenleenbank te Stiphout Rustig, maar j I somber weer AANBOD AAN STALIN GELDT OOK VOOR OPVOLGER(S) Nieuw systeem voor het bewaren van aardappelen Korte predicatie Staat van beleg in Lahore Krijgen de troepen van de V.N. i Korea te weinig munitie 196e Jaargang No. 56 Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. w. de Pagter, Hoofdred. G. Ballintijn PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 Ct. per week, f5.45 p. kW., fr. p p. f5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 7 Maart 1933 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct per tn.ra. Minimum per advertentie tl.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine adver tenties (max." 8 regels) van 1—5 regels 11.—. Ieder* regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 859300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijrfen (b.g.g. 2861 of 2160) Middelburg, Markt 51, telef. 3841 Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228) Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16 Terneuzen, Brouwerijstr. 2, Zlerlkzee, N. Boger dstr. C 160. telef. 25. Donderdagmiddag om 19.50 uur Nederlandse tijd is maarschalk Stalin overleden. Het over lijden is bekendgemaakt in een communiqué van het centrale comité van de communistische partij het presidium van de opperste Sowjet en de ministerraad, waarin onder meer wordt gezegd: „Alle volken van ons land zullen in deze dagen van rouw hun rijen nog meer sluiten onder de beproefde leiding van de communistische partij, opgericht en groot gemaakt door Lenin en Stalin. Het Sowjet-volk heeft vertrouwen in en is ver vuld van een vurige liefde voor zijn communis tische partij", aldus 't communiqué van de partij. Verder kondigt dit bericht aan, dat de volkeren van de Sowjet-Unie „onder leiding van de partij" vast besloten voorwaarts gaan. -Het „Leve de grote communistische partij van de Sowjet-Unie" vervangt thans onder het com muniqué het gebruikelijke „Leve Stalin". De mededeling werd voorafgegaan door trommelslagen en het volkslied. De dochter van Stalin, Svetlana, en zfin zoon Wassili waren aan het sterfbed, samen met andere familieleden. Het stoffelijk overschot van Stalin zal worden opgebaard in het paleis der vak verenigingen. Er zal een commissie worden benoemd ter regeling van de begrafenis. Het stoffelijk overschot wordt gebalsemd De borst van de overledene zal gesierd zijn metel zijn onderscheidingen. Talrijke schijn werpers zullen hun stralen richten op de haar. Wanneer het stoffelijk overschot zal liggen opgebaard, zal een cordon van duizenden leden van de veiligheidstroepen cn de poli= Ctalin is dood. Dit is ongetwijfeld het be- langrijkste en meest schokkende nieuws, de dat wereld sinds het uitbreken van de tweede wereldoorlog te verwerken heeft gekregen. De centrale figuur in het on metelijke Sowjetblok, de grote tegenspeler van de Westelijke mogendheden, leider van de „koude oorlog" tegen de kapitalistische wereld, de legendarische Man-in-'t-Krem- lin, die niet slechts de staat, maar zelfs leven en ziel van zijn volk beheerste, is ge storven. En de wereld voor en achter het „ijzeren gordijn" houdt de adem in: Wat gaat er nu gebeuren? Men zal er goed aan doen zich van de on middellijke gevolgen van Stalins overlijden geen overdreven voorstellingen te maken. Natuurlijk speelt men thans allerwege met de gedachte aan een paleisrevolutie in het Kremlin, een machtscrisis in de Russische communistische partij, die tot een aanmer kelijke verzwakking en zelfs tot een vol ledige ineenstorting van de Sowjet-staat zou kunnen leiden. Theoretisch is het inder daad mogelijk dat iets dergelijks thans staat te gebeuren, maar bijzonder waarschijnlijk is dit niet, althans niet voor de naaste toe komst. Het leven in de communistische staat, de pers, de partij en het gehele be stuursapparaat zijn in een ijzeren keurslijf van discipline geklemd en het is zeer de vraag of er één persoon, of zelfs een groep van personen in de Sowjet-Unie bestaat, die een der grote machtsapparaten (leger en politie) zo volledig beheerst, dat hij het zich veroorloven kan tot zelfstandige actie over te gaan. Tl/Ten is in de hoogste regionen van de Russische communistische partij reeds lang op de huidige toestand voorbereid. De reorganisatie van het partijbestuur in Oct. 1.1. had ongetwijfeld in de eerste plaats ten doel, de kansen op een machtscrisis bij Stalins verscheiden, zo gering mogelijk te maken. Voorzover bekend is er geen recht streekse opvolger van het staatshoofd aan gewezen. De absolute macht in de staat Is in handen gelegd van het „presidium" van de partij waarin drie mannen, Malenkow, Molotof en Beria de boventoon voeren. Het is wel zeer waarschijnlijk dat bij de nieuwe verdeling van functies en regeringsverant woordelijkheden een uiterst geraffineerd stelsel van onderlinge controle is ingesteld, waardoor geen enkel lid van het presidium de kans zal krijgen* zelfstandig iets te on dernemen. Uiteraard moet men zich bij de beoorde ling van de huidige toestand bepalen tot veronderstellingen. Zekerheid omtrent de rechtstreekse gevolgen van Stalins over lijden heeft niemand. Het is onwaarschijn lijk, dat men in October 1.1. alle besluiten die ten aanzien van de bestuursreorganisa- tie (en ten aanzien van de opvolging van Stalin) genomen zijn, wereldkundig heeft gemaakt. Men moet daarom rekening hou den met de mogelijkheid, dat er wel degelijk één man is aangewezen als opvolger van Stalin. Wie dat zijn zal, valt moeilijk te zeg gen. Malenkow wordt op het ogenblik door velen als de belangrijkste man in de Sow jet-Unie beschouwd. TTet is op het ogenblik nog moeilijk te schatten hoe groot de betekenis van Slalin als bindend element en als even- wichtsfactor in het Russische politieke leven wel geweest is. In elk geval mag men wel verwachten, dat het bericht van zijn dood een enorme terugslag op de stemming onder het volk en het leger zal hebben. „Va- dertje Stalin" is dood en het gevolg zal ■waarschijnlijk zijn, dat de gewone Sowjet- burger de grond onder de voeten voelt wegzinken. Want Stalin was meer dan staatshoofd. Stalin was de Partij, de belicha ming van een idee, de basis van de 6taat en van het leven van de Russische mens. En als het zover mocht komen, dat zijn opvol gers elkaar de macht gaan betwisten, dan is de kans groot, dat het Russische volk in groepen uiteen valt en dat de Sowjet-Unie ln de chaos van een burgeroorlog wordt ge- •tort. Als het zover mocht komen...., tie een groot gebied rondom het vakver enigingsgebouw afzetten. Dit cordon zal zes rijen diep zijn. Alle onbevoegden zullen uit dit gebied worden geweerd. Ook het Metropole-hotel, waar voor bet merendeel buitenlanders vertoeven, valt binnen dit gebied. De bewoners zullen zijn geïsoleerd. Stalin zal waarschijnlijk worden begraven naast Lenin in het grote rosekleurige mau soleum aan het Rode Plein. Naar verwacht wordt, zullen diplomaten en buitenlandse correspondenten slechts op uitnodiging de plechtigheid kunnen bijwonen. Alle lijnen gestoord Het Russische publiek werd door radio- Moskou pas vanochtend om 4 uur Neder landse tijd (dit is 6 uur Moskou-tijd) van het nieuws op de hoogte gebracht. De tele fooncentrale te Moskou heeft vanochtend vroeg aan de centrale te Londen meege deeld, dat „alle lijnen gestoord" zijn. Eens luidende berichten komen uit andere Euro pese centra, waar men tevergeefs trachtte met Moskou in verbinding te komen. De Sowjetrussische minister van buiten landse'zaken, die zijn land vertegènwoor-" digde op de algemene vergadering van de Verenigde Naties, is per schip naar de Sow jet-Unie vertrokken. Nationaal Rampenfonds ruim 75 millioen De stannd van de bij het Nationaal Rampenfonds binnengekomen bedragen was tot Vrijdagavond totaal ruim 75 mil lioen gulden. Dit is ten opzichte van Donderdagavond een vermeerdering van het totaalbedrag met 3*/» millioen gul den. Vrienden van Slansky gevonnist Twee mannen en een vrouw zijn Donder dagavond te Praag tot gevangenisstraffen veroordeeld wegens poging tot organiseren van ontsnapping van Slansky, voormalig secretaris-generaal van de Tsjechische com munistische partij, die in December van het vorige jaar wegens verraad werd opgehan gen. De beklaagden werden ook schuldig bevonden aan spionnage voor de Amerika nen. De beide mannen. Doubravski en Inne- man, kregen vrijheidsstraffen van respec tievelijk zestien en drie jaar. De vrouwe lijke beschuldigde werd veroordeeld tot vijf tien jaar. De drie veroordeelden verloren bovendien hun burgerrechten. Twee gemaskerde mannen hebben in de nacht van Donderdag op Vrjjdag een over val gepleegd op de boerenleenbank in de kleine Noordbrabantse gemeente Stip hout bij Helmond. De kassier werd bedreigd met revolvers. De overval lers roofden de brandkast leeg. Het gesto len bedrag bedraagt naar schatting ruim 10.000. De overval werd omstreeks vier tour ge pleegd. In het huis van de kassier van de boerenleenbank, de 42-jarige P. van Deur zen, was iedereen in diepe rust verzonken. De twee mannen verschaften zich toegang I (Van onze weerkundige medewerker). Na het zonnige begin van de week I begon de bewolking toe te nemen, waardoor de zon al enige dagen schuil- gaat achter een laaghangend wolken- g I dek Hieruit valt af en toe enige lichte motregen en ontstaat er vooral des nachts mist. Regen van enige betekenis is er de laatste dagen niet gevallen en 5 ook heeft het weer een rustig karakter, s Vooral dit laatste is voor onze omge- s ving met het oog op het dijkenherstel s S gunstig te noemen. Dit alles wordt ver- 5 oorzaakt door een omvangrijk en 5 S krachtig hogedrukgebïed. waarvan het s centrum boven Engeland en de Noord- 5 zee ligt. Het beweegt iets naar het 5 Zuiden, waardoor er een zwakke tot 5 matige Westenwind blijft waaien. Ge- durende het weekeinde is er weinig i verandering te verwachten. De kans op I lagere temperaturen en zonneschijn blijft voorlopig nog klein. tot de woning (waarin ook het kantoor van de. boerenleenbank is gevestigd) dpor het 'forceren van het kelderraam. De echtge note van de kassier ontwaakte het eerst.. Zij maakte haar man wakker en ried hem aan een onderzoek in te stellen naar het lawaai. De kassier stapte uit bed en begaf zich via het kantoor van de bank naar de gang. Daar trof hij de twee gemaskerde mannen aan, die hem met revolvers bedreigden. Zij bevalen hem de sleutels van de brandkast te overhandigen. De heer Van Deurzen gaf deze, waarna de indringers de brandkast openden. Zij stalen al het geld, dat wordt geschat op een bedrag van ruim 10.000. Vóór zij het huis verlieten waarschuwden de indringers de heer Van D., dat hij de eer ste drie uur de politie niet moest waarschu wen. Zou hij dit wel doen, dan zouden zij een handgranaat in de woning werpen. De kassier zwichtte voor deze bedreiging en waarschuwde eerst om zeven uur van morgen de politie. Tot nu toe ontbreekt elk spoor van de overvallers. Ecu telegram van de C.P.N. De C.P.N. heeft het centraal comité van de Communistische Partij van de Sowjet- Unie telegrafisch haar deelneming betuigd met het overlijden van Stalin. Hierbij zwe ren zij „al hun krachten te zullen geven voor het behoud van de vrede en voor de bevrijding van de Nederlandse werkende massa van het juk van het buitenlandse en binnenlandse kapitaal, trouw aan de on overwinnelijke leer en naar het lichtende voorbeeld van Stalin". President Eisenhower President Eisenhower verklaarde Ie Was hington op zyn wekelijkse persconferentie, dat het verleden week door hem gedane aanbod voor een ontmoeting met premier Stalin, onder dezelfde voorwaarden van kracht zou blijven voor eventuele opvol gers van de maarschalk. De president zei niet te kunnen zeggen wat de gevolgen zouden zijn van Stalins ziekte of wat de uitwerking hiervan zou zjjn op de Ver enigde Staten en op het gehele verloop van de worsteling tussen Oost en West. „Mijn raadgevers en ik", aldus Eisen hower, „hebben het geheel van vraag stukken, voortvloeiende uit Stalins ziekte, besproken. Wij behandelden verschillende mogelijkheden, doch wij zijn geëindigd op ons punt van uitgang. Eén ding staat echter vast: de Verenigde Staten zijn vast besloten vorderingen te maken. Indien er een of andere weg zou zijn om de zaak van de vrede te bevorderen, zal geen per soonlijk ongemak en geen opoffering mij te veel zijn om die weg te volgen". Toen de verslaggevers er bij de president op aandrongen zijn reactie op het nieuws uit Moskou kenbaar te maken, zèi hij van gevoelen te zijn, dat de Sowjet-Unie te werk gaat volgens tevoren opgestelde plannen, die zij uitvoert en waarbij ver anderingen in de buitenlands-politieke toestand, voor zover deze niet de hoofd- Minister Van Thiel bezocht gisteren Goe- ree Overflakkee. In Oollgensplaat werden de laarzen van de minister van de modder ontdaangeheel rechts de burgemeester van Ooltgensplaat, de heer P. W. Hordijk. Het is opmerkelijk, dat aan de veredeling van aardappelen in ons land veel aandacht is besteed, maar aan het bewaren van dit product zeer weinig. Deze achterstand wordt thans ingehaald. Zo heeft het landbouw kundig architectenbureau T. Bonnema te Leeuwarden een nieuw systeem voor het bewaren van aardappelen ontworpen. Na de jongste wereldoorlog is vooral door het werk van een in 1946 voor dit doel op gerichte commissie, onder leiding van dr W. H. de Jong, directeur van de „Stichting voor Aardappelbewaring" te Wageningen, de bewaring van aardappelen veel verbe- Het liefdadigheidsconcert, ten bate van de I en de hertog van Edinburgh. Het tweede rampenfondsen van Engeland en Neder- I gedeelte van het concert werd geleid door land, in de Royal Albert Hall te Londen, I de dirigent van het Amsterdamse Concert- werd bijgewoond door Koningin Elizabeth t gebouworkest, Eduard van Beinum. terd. vóór de oorlog werden vrijwel alle aardappelen in kuilen opgeslagen,- maar thans wordt er reeds een niet onbelang rijk gedeelte van de poot- en consumptie aardappelen in speciale gebouwen bewaard, volgens het systeem van nachtluchtkoeling. De'door een ventilator aangevoerde lucht wordt door een betonnen luchtkanaal onder de aardappelen geleid en komt via openin gen, die zich in de bovenkant van dit ka naal bevinden, in de aardappelen. De be waarplaats zelf is isolerend gemaakt om de lage temperatuur in de aardappelen te be waren en de vorst eventueel te weren. Het nieuwe systeem wijkt van het ge bruikelijke af, doordat het ronde betonnen luchtkanalen heeft, in plaats van recht hoekige. De buizen kunnen het gewicht van een geladen vrachtauto torsen, hetgeen de mogelijkheid biedt ook in de sorteerruimte en andere plaatsen van tijdelijke opslag luchtkanalen te maken. Een andere verbe tering is, dat de luchttoevoer voor elke box, onafhankelijk van de andere, kan worden geregeld. Door-middel van een volledig automatisch lossysteem kan een intensiever gebruik' worden gemaakt van de in boxen verdeelde opslagruimte Eén man kan door het bedienen van het'zogenaamde aardap pel-los-ventiel de gehele aanvoer, van de aardappelen op de sorteermachine regelen. Dit nieuwe koelsysteem is eveneens te gebruiken voor de koeling van hooi, waar door hooibranden voorkomen kunnen wor den. Behalve in eigen land, bestaat er voor dit systeem belangstelling in Frankrijk en België, zo vertelde men ons. Vooraanstaande Finse communist vermoord Het Finse sociaal-democratische blad Suomen Sosialdemokratti deelt mee, dat de voormalige plaatsvervangende chef van de Finse politie Vainoe Olavi Kar- hoenen Donderdagavond door een zekere Pauli Vorjonen in zijn woning te Helsinki is doodgeschoten. De dader kon worden aan gehouden. Karhoenen, die na de oorlog tot plaatsvervangend hoofd der politie werd benoemd, heeft zich sinds kort uit het open bare leven teruggetrokken. Hij was een van de invloedrijkste Finse communisten, aldus het blad. Bloemenhulde aan de Koningin Als symbool van de opening ven het nationale bloemenfestival Holland is Vrijdag aan de Koningin een bloemenhulde aange boden door voorzitters van de „Flora 1953" en de Keukenhof. H.M. ontving een bou quet van dubbele tulpen. Aan een aantal bejaarde geëvacueerden uit de getroffen gebieden werd een bloemengroet uit de bollenstreek gebracht. lijnen betroffen, voor het Kremlin weinig verschil uitmaakten. In antwoord op de vraag, of hij thans „van angstige voorgevoelens bezield, dan wel optimistisch gestemd was", antwoord de Eisenhower: „Ik sla de toestand zeer nauwgezet gade". „Slaapt nu maar en rust Malth. 26 45. Het zou weieens kunnen, dat Jezus' diep ste strijd plaats vond in Gethsemane. Daar moest hij klaarkomen met de weg, die God blijkbaar voor hem bestemd had. Alles in hem schijnt zich echter daartegen te verzetten. Het is alsof Jezus terughuivert voor de dood. Hoe zou dit ook anders kun nen? Natuurlijk moet de Vorst van het Leven huiveren voor de dood voor de dood. die hij beier dan wie ook in ware gedaante kent. Voor de strijd in Gethsemane aanvangt, vraagt Jezus zijn vrienden met hem te wil len waken. Durft Hij de strijd alleen aan als Hij „in de rug gedekt" is? Durft Hij al leen in het gevaar met wakende vrienden achter zich? Aanvankelijk lijkt dit zo: de discipelen wakend lerwille van Jezus in nood. Later echter krijgen wij op dat „waken" een andere kijk. Niet terwille van Jezus moeten de vrienden waken, maar terwille van zichzelf: waakt, opdat u niet in ver zoeking komt! Waakt, opdat u niet ten gronde gaal! Men kent verder hel verhaal. De discipe len vallen toch in slaap ondanks de waarschuwing en ondanks het feit, dat Jezus hen wakker maakt. Het is wel een donkere bladzijde uit de historie van ons mensen. Niet eens in staat wakker te zijn als een vriend lijdt! Aan onze kant is het donker! Maar aan Gods kant begint juist in onze duisternis het licht des te feller en vrolijker te stralen. Jezus Christus blijkt bereid de weg van God ten einde te gaan; de weg, die de verzoening van de zonde van de gehele wereld in zich draagt. Hij gaat alles lussen God en de wereld goed maken. Hij alleen! En zo kan Hij, als de diepste strijd ge streden is, zeggen: slaapt nu maar en rust; m.a.w. ik heb alles voor elkaar gebracht. Wil dit nu zeggen, dat wij dus maar „niets" moeten doen? Natuurlijk niet: wie weet, dat God is, wie Hij is, wordt vanzelfwaakzaam. Uit het „slaapt nu maar en rust" wordt de ware Christelijkewaakzaamheid ge boren. Nieuwvliet J. v. d. Graaff. Vrijdag is te Lahore de staat van beleg afgekondigd. Generaal Mohammed Azim Khan heeft het gezag in handen genomen. Tc Lahore, een stad in de Pendsjaab, ln Pakistan, heerst een gespannen toestand als gevolg van de ordeverstoringen, ont staan na demonstratie tegen aanhangers van de Mohammedaanse Ahmadia-secte. Deze secte is vijftig jaar geleden gevormd; zö stelt zich ten doel de Koran in het licht van de moderne tijd uit te leggen. Vele orthodoxe Mohammedanen achten dit een ketters streven. Woensdagavond ontrukte een betoger ln een Moskee een commissaris van politie zijn revolver en schoot hem ter plaatse dood. Hierna werd een uitgaansverbod van zons ondergang tot zonsopgang afgekondigd. Gisteren werd dit uitgaansverbod eerder, namelijk overdag te omstreeks twaalf uur. ingesteld. In een bekenmaking van de regering van Pendsjaab wordt meegedeeld, dat Woens dag en Donderdag door het ingrijpen van de politie tegen oproermakers tien per sonen werden gedood en veertien gewond- Volgens het communiqué was de toestand gisteravond gespannen, maar er deden zich geen ongeregeldheden voor. Volgens een officiële mededeling zijn Woensdagavond en Donderdag in totaal tien personen om het leven gekomen. 14 Personen liepen verwondingen op. bollenstreek gebracht, liepen verwondingen op. Generaal Van Fleet wil Van Flee' de vroe?ere m" diensttijd verlengen Generaal Van Fleet heeft Donderdag ln de commissie voor de strijdkrachten van de Amerikaanse Senaat verklaard, dat de Verenigde Staten een militaire- overwin ning in Korea moeten behalen om hun „prestige, eer en - invloed" in de wereld politiek te handhaven. Nieuwe Staatslening aanzienlijk overtekend Bq de Donderdag gehouden inschrijving is de 3'/i Va staatslening 1953 zodanig over tekend, dat slechts 48 procent op de in schrijvingen kan worden toegewezen. Met belangstelling hebben bankkringen kennis genomen van het bericht van het ministerie van Financiën, dat op alle in schrijvingen 48 zal worden toegewezen. „Het valt mee" is de conclusie die men in bankkringen hierover hoort Velen hadden een lager toewijzingspercentage, zelfe tot 20 verwacht. Nu 48 wordt toegewezen, betekent dit dat voor een bedrag van ruim ƒ416 millioen is ingetekend. Hier en daar verwacht men, dat het toewijzingspercen tage aanleiding zal zijn tot behoorlijke overschotten bij enkele instellingen, die flink „gemajoreerd" hebben, d.wz. voor een groter bedrag hebben ingeschreven dan zij in werkelijkheid wensten te verkrijgen. Nu de toewijzing bekend is. kan een dezer dagen de eerste beursnotering van de nieuwe lening verwacht worden, waarvoor uiteraard veel belangstelling bestaat Van Fleet, de vroegere militaire bevel hebber in Korea, deelde de commissie mee, dat men in Korea steeds met een tekort aan munitie te kampen heeft gehad. Van Fleet had Woensdag voor de commissie voor de strijdkrachten van het Huis echter ver klaard, dat er „geen tekorten aan munitie van ernstige aard" in Korea zijn. De generaal verklaarde Donderdag, dat hij de commissie van het Huis heeft aan bevolen de diensttijd van twee jaar met zes tot twaalf maanden te verlengen, omdat de soldaten dan beter voorbereid zullen zijn en meer kans zullen hebben de strijd te overleven. De demócratische senator Harry Byrd heeft Donderdagmiddag gevraagd, onmid dellijk disciplinaire maatregelen te nemen tegen degenen, die verantwoordelijk zijn voor het tekort aan munitie in Korea. DE VERWACHT: Overwegend, droog Weerverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond. Overwegend droog weer met over het al gemeen veel bewolking en in de nacht cn ochtend plaatselijk nevel of mist. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. 7 Maart Afnemende maan

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1