KAPPIE EN HET DRIJVENDE WOUD In Australië groeit van immigranten een afkeer JOANNA'S DIEFSTAL Van verscheidene rechten verstoken LEERLING-VLIEGER ZAG DE WAS VOOR EEN W INDZAK AAN BRITSE TROEPEN OP MALAKKA KREGEN EEN BONDGENOOT Verliescijfers van de watersnood Lente- of zomerfeesten in plaats van afgelaste carnavalsviering W ereldgebeuren WOENSDAG 4 MAART 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Van onze correspondent in Australië) immigrant komt in Australië niet in aanmerking voor een betrekking bq leger. spreken. Op grond van „accent" worden immigranten wel betrekkingen geweigerd. De directeur van het Australische Instituut voor onderzoek naar de publieke opinie, verklaarde tegenover uw correspondent, dat een „accent" de aandacht in een gesprek afleidt. Deze directeur bedacht niet. dat in Australië als gevolg van de Britse bevol kingsinvloeden ontelbare accenten worden gehoord: Iers, Schots, Welsh, Yorkshire, Cockney, Amerikaans, enz. loot of luchtmacht, noch bq de posterijen en enkele andere overbeids- en semi- Het zou onjuist zijn geen melding te maken overheidsbedrijven. Men kan daarmee vrede hebben, als men zich op het standpunt stelt dat een immigrant nu eenmaal een vreemdeling is, die niet dezelfde rechten heeft als de kinderen van het land. Maar immigranten zqn geen vreemdelingen. Het zijn nieuwe bewoners, die het vaste voornemen hebben zich in hun tweede vaderland blijvend te vestigen. Dat staat zelfs zó vast, dat de Australiërs hen„Nieuwe Australiërs" noemen. Een Australiër vindt dat zo'n prachtige term, dat hq graag en veel spreekt over „Mr X. een nieuwe Ausjraliër, die hier 30 jaar geleden is gekomen"! Geen term is de immigranten dan ook onaangenamer dan juist dit „Nieuwe Australiër" (Heeft iemand ooit gehoord van een „Nieuwe Amerikaan" of een „Nieuwe Canadees"?). De Australische regering propageert «die term door dik en dun. Zelfs geeft zq een blaadje uit „The New Australian". Het is een lofwaardig blad met een lofwaardig doel, maar de titel deugt niet: bij stoot af. liërs als een gevaar voor „dumping" van de lonen, al voegde hij er verzachtend aan toe, dat „wij hun hur. komst in dit land niet kwalijk nemen". De strijd om een baantje, zo zei hij verder, schept vijandigheid tussen nieuwe en oude Australiërs. De vakbeweging beweert dat er emigran- ten zijn, die beneden de vastgestelde lonen gende verbazing hebben wy geconstateerd. werken 'Het is m0g3lijk, maar de vakbonden Nieuwe Australiërs geen toegang Terwql het land zqn grenzen opent, sluiten de Australiërs zélf hun poorten. Met stij dat er in tal van kringen afkeer bestaat tegen het in dienst nemen van immigranten. Het sprekendste voorbeeld daarvan is de uitsluiting van immigranten van het lid maatschap van de „Workers Industrial Union of Australia" in Broken Hill. Het gevolg is, dat een nieuwe Australiër geen kans krqgt, mijnwerker te worden in de zilverstad, waarvan de arbeiders beweren dat het de meest democratische stad ter wereld is. Dc immigrant wordt er niet al leen geschuwd, hem wordt de toegang er onmogelijk gemaakt. De bekende econoom en nieuwbenoemde Australische gezant voor Canada, Sir Dou glas Copland, heeft er op gewezen dat Australië zoncjer zijn immigranten van na '.945 ten onder zou zijn gegaan in de jongste financieel-economische crisis. De electrïci- teitsvoorziening, de ijzer- en staalproductie, Woomera (proefveld "oor raketbommen), de ontginning van honderdduizenden hectaren woestijnland, zijn grotendeels te danken aan nieuwe Australiërs, die dikwijls meer voor het land hebben gedaan en nóg doen dan de geboren Australiërs, aldus Sir Douglas. ?Iij voegde aan deze boorden toe, dal het be lachelijk is te beweren, dat de huidige werk loosheid ontstaan is door de grote toevloed van immigranten. De immigratie schept integendeel steeds nieuwe werkgelegenheid. Bovendien brengt zij nieuwe cultuur en draagt zij bij tot een beter politiek inzicht. Vakbeweging werkt tegen Sir Douglas neeft dit weliswaar gezegd, die grootheid wil behouden, zal het zijn immigranten loyaler tegemoet moeten aan de immigratie, vroeger en nu. Als het maar het naakte feit ligt er, dat de Australian Workers Union de grootste vakvereniging van Australië op haar kortgeleden gehouden jaarlijkse congres stopzetting heeft geëist van de ge steunde immigratie, zolang de huidige werk loosheid voortduurt. Er is dus niet veel overgebleven van de volledige steun die de vakbeweging destijds aan de grootscheepse immigratieplannen heeft toegezegd en ver leend. De voorzitter der A.U W. zei ronduit, dat er te veel immigranten zijn binnengekomen en dat zij, nu er niet voldoende werk was, met een scheef oog door de Australiërs wor den aangekeken. Hij zag de nieuwe Austra- Twee Nederlanders op Sumatra vermist Dokter S. P. Schiphorst, hoofd van de ma lariabestrijding in Noord-Sumatra en de verpleegster, mej. A. Israël, die vorige week Zondag zijn vertrokken voor een ochtend wandeling in de omgeving van Brastagi (het recreatieoord van Medan) worden reéds een week lang vermist. Afdelingen van 't leger zijn reeds dagen aan 't zoeken met behulp van een onderne mingsvliegtuig, dat boven de berg Sibajak rondcirkelt. Er wordt verondersteld, dat zij niet ontvoerd zijn, maar dat zij in het zeer beboste terrein zijn verdwaald. (506) Ja, laten we eens proberen zo voor de vuist weg een paar zwarte voorwerpen op te noemen. De kachel, oen paar behoorlijk zwart gepoetste schoenen, houtskool en tal loze andere duistere voorwerpen in onze omgeving kennen we als zwart en dus ver onderstellen we dat zij er ook inderdaad wel als zodanig zullen uitzien. Maar nu hebben we vroeger al eens op gemerkt, dat een stof, die al het zonlicht gelijkmatig naar alle richtingen terug kaatst, wit moet worden genoemd en dat de stof die in het geheel géén licht terug kaatst en dus alle licht opslorpt, als zwart te boek staat. Volgens deze opvatting ken nen we echter tot op dit moment geen enkele stof die volkomen wit of volkomen zwart is. De meest ideale witte stof, het bariumsulfaat dat in de wandeling ook wel blanc fix wordt genoemd, absorbeert altijd nog ongeveer 1'!» van het opvallende licht en ook het zwartste zwart bezit ongeveer l'h wilgehalte. De zwartste kleurstof, die met behulp van kaliumbichromaat van blauwhout-aftreksel wordt verkregen en voor het verven van textiel wordt aangewend, blijkt dus nog steeds geen werkelijk zwart te zijn. Ner gens, zelfs niet bij begrafenisplechtigheden, zult u zwart kunnen aantreffen, alhoewel het bijzonder donkere grijs dat bij derge lijke gebeurtenissen wordt gedragen, het zwart toch wel zeer dicht nadert. Nu we hebben vastgesteld, dat er noch volkomen toit, noch volkomen zwart be slaat, of om nauwkeuriger te zijn, dat wij geen stoffen van die hoedanigheid kennen, zal het u niet verbazen dat er in de prac- tijk andere normen voor zwart en wit zijn aangelegd. De winkelier zou er immers niets meer van begrijpen indien it, gewa pend met deze theorie, een grijze stof zoudt bestellen, welke volgens het normale spraakgebruik zwart zou worden genoemd. Daarom heeft men het zich wat gemakke lijker gemaakt door een slof zwart te noe men wanneer minder dan 10'l« van het licht gelijkmatig wordt teruggekaatst. Dezelfde maatstaf is voor wit aangelegd, dat onge veer 10 lo van het licht mag absorberen. Maar dit is uitsluitend een tegemoetko ming aan de practijk, want in beide geval len is er eigenlijk sprake van grijs. Sneeuw is dus lichtgrijs en houtskool is donker grijs. En weet u waarom haar grijs wordt? Door de lucht! H. PéTlLLON. zélf zijn niet vrij te pleiten van schuld. Immigranten worden niet tot het lidmaat schap van een vakbond toegelaten, omdat hun buitenlandse diploma niet wordt erkend. Dit geldt zowel voor vakarbeiders als voor universitair geschoolden. Deze weigering spruit vooral voort uit beduchtheid voor verlies van eigen „bestaanszekerheid". Wie Engels met accent spreekt wordt uitgelachen Vele Australiërs ergeren zich als zq op straat of in openbare gelegenheden een vreemde taal horen spreken. Soms wordt er openlqk tegen geprotesteerd. Zelfs lei ders van vakbonden uiten openlqk critiek op het feit, dat immigranten in groepen bijeenkomen en in hun eigen taal gesprek ken voeren. Herhaaldelijk worden grapjes en sarcastische opmerkingen gemaakt over het vreemde Engels dat de immigranten Hr Ms Tromp weer in dienst gesteld Na anderhalf jaar buiten dienst te zijn ge weest en lijdelijk gebruikt te zijn als accom modatieschip, werd Hr Ms lichte kruiser Tromp Maandagmiddag wederom in dienst gesteld en overgedragen. De overdracht ge schiedde met aangetreden bemanning, door de kapitein luitenant ter zee H. C. J. Cou- mou aan de nieuw benoemde commandant kapitein luitenant ter zee K. W. T. baron Van Boetzelaer. De bodem is bestemd als oefenschip voor de adelbóisten, zal tevens ons land vertegenwoordigen bij de Engelse kroningsplechtigheden en zal deelnemen aan een in verband daarmede op 15 Juni te houden vlootrevue bij Spithead. van vele, zeer vele, goede pogingen, die door tal van Australische organisaties worden ondernomen om de immigranten te helpen en zo 6nel mogelijk te doen assimileren, maar de tegenwerking, waaraan zij van de kant van bepaalde andere kringen bloot staan is zó groot, dat zelfs oüd-minister Calwell er tegen in het geweer is gekomen. Ronduit tegenwerking Medici, tandartsen, dierenartsen, In genieurs, juristen en andere groepen van universitair gevormden tonen zo min moge lijk medewerking bij het verlenen van hel recht tot uitoefening van zulke beroepen door immigranten. Vier jaar geleden heeft de regering 30 immigranten-artsen gelegen heid gegeven, hun beroep uit te oefenen in Nieuw Guinea. Zij hebben er uitstekend voldaan, maar wanneer zij in Australië terugkomen, zal blijken dat daar hun weg naar erkenning als arts versperd wordt. Australië heeft zijn grootheid te danken treden. Door de ramp, die ons land in het "begin van verleden maand heeft getroffen, kwam het Waterloopkundig Laboratorium waar van prof. ir J. Th. Thijsse directeur is, in het middelpunt van de belangstelling te staan. Maandag hield prof Thijsse een pers conferentie, waarin hij de persvertegen woordigers een uiteenzetting gaf, van hel werk, dat in het Lab oratorium wordt verricht. Op 12 September van het vorige jaar moest de leerling-vlieger van de rijkslucht vaartschool F. E, van der Geest als onder deel van een lesvlucht met een Harvard op het vliegveld Texel een landing maken. H(j zag op een gegeven moment een loods, met daarnaast benzinevaten en, naar hij dacht, een windzak beneden zich. Prompt richtte hq de neus van het vliegtuig naar beneden en maakte een landing. Niet op het vliegveld echter, zoals hq op dat moment bemerkte, doch op een weiland. Het toestel sloeg over de kop, doch hij en zijn pas sagier, de heer K. Beumkes uit Texel kwa men er goed af. Kort daarop bemerkte hij ook, dat de veronderstelde windzak een hemd was, dat aan een waslqn hing te drogen. Bij de behafïdeling van deze zaak voor de Raad voor de Luchtvaart bleek, dat Van der G. zich wel zeer schromelijk vërgist had, want het betrokken vliegveld is 800 meter breed, terwijl het veldje waarop hij landde slechts 200 bij 250 meter was. Hij had gebruik gemaakt van een kaartje, dat niet bepaald voor dat doel geschikt was, zo bleek ter zitting. De instructeur van Van der G., de heer H. M. Haye, verklaar de, dat er op de vllegbases wel de bekende kaartjes uit de serie „Berichten voor luchtvarenden" hingen, maar dat er niet gerfoeg exemplaren waren om elke vlieger er een mee te geven. Overigens zijn de kaartjes in practisch onbeperkte hoeveel heid beschikbaar. Honger SINGAPORE, Februari. JJONGER, meer dan iets of iemand anders verzwakt de terroristen in Johore, de Maleise staat, waar de verwarring het grootst is. Uit documenten, waarop men de hand heeft kunnen leggen en uit verklarin gen van gevangenen blqkt zonneklaar, dat in het belangrijke noordelijke district van Segamat de terroristen 90 pet van hun krachten moeten wijden aan de voedsel voorziening. In de meeste andere gedeelten van Johore de op twee na grootste staat van Malakka, is het gebrek aan voedsel even nijpend. Het voedselgebrek heeft dc terroristen de wind uit de zeilen genomen en het gevolg daarvan is, dat vele hon gerige, zieke mensen zich overgeven. In de eerste helft van 1952 gaven slechts tien terroristen in Johore zich over. In de tweede helft lieten er 33 zich gevangen ne men, van wie alleen in December tien lie den er het bijltje bij neerlegden. In de eerste week van Januari van dit jaar verkozen er viif de gevangenschap boven de terroris tische vrijheid. De Britse regering gaat er de laatste tijd bij haar tactiek ter bestrijding van de ter roristen van uit, dat zij een krachtige bond genoot vindt in de honger, welke de terro risten thans lijden. In een groot deel van Johore en in sommige andere gedeelten van Malakka is er grote neiging de vervolging der terroristen te staken en de troepen een voudig op de loer te laten liggen in de dorpen en op andere plaatsen waar de ter roristen gedwongen zijn voedsel te gaan zoeken. Deze tactiek heeft geen windeieren gelegd. Hoewel de communisten hun zuiver ter roristisch optreden in Johore met ongeveer een vierde hebben verminderd, vergeleken bij hun activiteit, een jaar geleden, hebben politie en troepen evenveel contact met hen als tevoren en ze doden er meer en nemen er meer gevangen, mede doordat meer communisten zich overgeven dan een jaar geleden. Het heeft echter lang geduurd voor de Britten zo gelukkig waren de terroristen te treffen via hun maag. Dit proces begon ongeveer achttien maan den geleden in Johore, toen de mensen, die tevoren onder de druk van intimidatie- practijken de terroristen van het nodige had den moeten voorzien, werden onderge bracht in nieuwe, door de Britse troepen en politie beschermde dorpen. Tegelijkertijd werden andere dorpen en steden omgeven met prikkeldraad, ten einde de terroristen te beletten ze binnen te dringen om zich te bevoorraden of, als het hun al gelukte toch het dorp of de stad in te sluipen er met een vrachtje uit te gaan. Ten slotte werd toezicht op vervoer, verkoop en distributie van voedsel ingevoerd. Mensen en voertuigen, die de dorpen verlieten, werden nauwkeurig onderzocht en er werd rantsoenering van rijst ingevoerd. Hergroepering bevolking TNOOR dit alles zijn de terroristen zwaar getroffen. Troepen van hSnderd en meer werden genoodzaakt zich te splitsen in groepjes van tien en vijftien en moesten meer tijd besteden om op voedsel uit te gaan dan er overbleef voor hun zuiver ter roristisch bedrijf. Spoedig werd de toestand van velen wanhopend. Verscheidene terro risten, die zich in Januari bij Segamat over gaven, verklaarden, dat ze zo'n gebrek aan voedsel hadden, dat ze ten dele moesten leven op een rantsoen van slangen, hage dissen, honden en apen. In sommige delen van Zuid-Johore heb ben de terroristen het niet zo hard en daar zijn dan ook nog grote troepen terroristen, hoewel ze niet zo'n sterke bedrijvigheid aan de dag leggen als tevoren. In deze laatst bedoelde streken zijn de plannen tot nieuwe vestiging en hergroepering van de landbe volking nimmer geheel uitgevoerd; er wor den thans echter onderzoekingen gedaan om die reorganisatie te volvoeren. Hoe het zij, dank zij de nabijheid van Singapore hebben de terroristen in Zuid-Johore waarschijnlijk beter gelegenheid gehad hun voorraden aan te vullen door levensmiddelen e.d. te smok kelen. In geheel Johore evenwel vinden soldaten, politie en verkenningsvliegers meer en meer sporen, dat de terroristen trachten in hun eigen behoeften te voorzien. De directeur-generaal van de Rijkslucht vaartdienst, de heer J. W. F. Backer, was van mening, dat de instructie van de leer ling voor deze vlucht onvolledig was ge weest, want de instructeur heeft zich er niet van overtuigd, dat Van der G. zich voldoende had voorbereid. De leerling zelf had volgens de heer Backer een ernstige fout gemaakt en is daarvoor na het ongeval gestraft met een maand niet-vliegen. Hij vroeg de raad Van der G. een berisping toe te dienen. Uitspraak 1 April. In de door de watersnood getroffen gebieden bevinden zich 143.567 huizen R en boerderijen. Hiervan ryn in Zee land 1290 huizen en 320 boerderijen -- verwoest, 2390 huizen en "20 boerde- N rijen zwaar beschadigd en 2430 huizen - en 790 boerderijen licht beschadigd. In §j Brabant zijn 440 huizen en 90 boerde- fi g rqen verwoest, 820 huizen en 180 boer- g m derijen zwaar beschadigd cn 4710 en ff 360 boerderijen licht beschadigd. In f Zuid-Holland werden 2080 huizen en 40 boerderijen verwoest, 750 huizen en 110 g boerderijen zwaar- en 11.430 huizen en 230 boerderijen licht beschadigd. De bevolking in de getroffen gebie den telt 6G4.000 zielen. Hiervan kwamen er ongeveer 1500 om. Het aantal ge- evacueerden bedraagt 100.000. Niet minder dan 25.000 runderen ver- 3 dronken. Tussen de 15.000 en 20.000 varkens, 2000 tot 3000 schapen en 1500 S paarden kwamen in het water om. g Oeteldonlcers tegen surrosraat-eamaval Vele zaken hebben een gevoelig nadeel ondervonden door het afgelasten der car navalsfeesten. Het is bekend» dat vele be drijven voor een belangrijk deel econo misch steunen op de jaarlijks terugkerende festijnen. Op vele carnavalsverenigingen is een beroep gedaan mede te werken aan het vinden van een oplossing jzan de moeilijk heden, waarin vele zaken thans zijn ge raakt. In verscheidene plaatsen wil men nu, na de vasten, vaak onder een andere naam, toch festiviteiten organiseren, om de verliezen enigszins te compenseren. Zo zal in Kerkrade een groot folkloristisch festijn worden gehouden, dat drie dagen zal duren, en wel 18, 19 en 20 April. In Bergen op Zo o m heeft het car navalscomité nog geen nauwkeurig om lijnde plannen. Men denkt aan een zomer feest. In V e n 1 o wordt carnaval mis-r schien een zomerfeest, staande' in het teken van het plaatselijk product bij uit stek, de augurk, die in Venlo „kumkum- merke" wordt genoemd. De Oeteldonkse club te 's H e r t o g e n- b o s c h wil zich niet inlaten met een „surrogaat-carnaval". In Breda staan reeds plannen vqpr de Millioenen voor het Rampenfonds De Bank Jordan te P a r ij s, waar gelden konden worden gestort voor Nederland, heeft een cheque voor een bedrag van 250 millioen francs (ruim 2.5 millioen gulden) voor overmaking toegezonden aan- de Franse Bank De in Finland ingezamelde gelden voor Nederland belopen op het ogenblik een totaal bedrag van 77 millioen Finse marken (ruim 12,7 millioen gulden). Op 14 Maart zal een speciale trein, de „Dijktrein", op een deel van de route der New York Central Railway langs de Hudson giften ophalen, die door plaatselijke groe pen zijn verzameld. De trein zal in ten minste 26 plaatsen stoppen. Minnenijd bracht inbraak aan bet licht Gebroken harten kruisen het pad van de politie niet zo dikwijls als gebroken sloten en een combinatie van die twee behoort zeker tot de schaarse verschijnselen. Het was minnenijd, die de stoot gaf tot de arrestatie van drie Amsterdammers, die er allen van worden verdacht betrokken te zijn geweest bij de inbraak, enige weken geleden gepleegd in een juwelierswin kel aan de Van Swindenstraat te Amster dam. Een groot deel van de buit, horloges en ringen, is teruggevonden en ook enige per sonen, verdacht van heling, zijn in verze kerde bewaring gesteld. Allen zullen voor de officier van justitie worden geleid. De politie acht het niet uitgesloten, dat uit de zelfde minnenijd aanwijzingen zullen voort komen, waarmede nog andere zaken tot een oplossing kunnen worden gebracht. i. Kappie's gezicht klaarde op, toen hij aan boord van zijn schip stapte. De zwartjes hadden er helemaal geen kwaad ge daan. Integendeel, zij waren bezig de drinkwatertank te vullen en het dek te 'schrobben. Een grote krijger trad op Kappie toe en grijnsde als tan reclame voor tandpasta. Hij was kennelijk een hoge officier, want hij droeg drie scheerkwasten. „Wij vertrekken vanavond", zei hij. Er trok een donderwolk over Kappie's gezicht. „Wie maakt uit, wanneer ik met mijn schip vertrek?! bulderde hij. De ander glimlachte goedig. „Koning Houmejasvas", antwodrd- de hij, geduldig. „Waar is koning Houmejasvas?!" brulde Kappie hees van drift. De zwarte hoofdman grijnsde nu zo breed, dat een krokodil er jaloers op zou worden. „Daar", zei hij, naar het drijvende woud wijzend, waarboven nu de Houmejasvasvlag wapperde, „er wor den daar hutten gebouwd, want de hele bevolking gaat mee". zomer op stapel. Daar deze stad zo dicht bq de rampgebieden ligt. wil men met pu blicatie van het programma evenwel tot oen later tijdstip wachten. In overweging is het festijn te laten voorafgaan aan ile „academiefeesten", welke worden gehou den ter gelegenheid van het 125-jarlg be staan van de K.M.A. Ook bestaat nog de mogelijkheid, dat het zomerfeest zal aan sluiten aan de viering van het K.M.A.- jubileum. Over een samenvallen der feesten wordt niet gedacht: de terreinen zqn wat dat betreft nauwgezet afgebakend, zodat de festiviteiten elkaar geen afbreuk kunnen doen. In Sittard zal op 17, 18 en 19 April een bromfietsen-bloesemtocht gehouden .worden door Zuid-Limburg in bloesem pracht met Sittard als begin en eindpunt. Op 18 en 19 April zal een folkloristisch feest vyorden gehouden, bestaande uit een boerenbruiloft. In G e 1 e e n is de kasteleinsbond voor nemens om een gecostumeerd lentefeest te organiseren. In Vaals hebben de „grensülle" besloten om op Zaterdag en Zondag 25 en 26 April in de Berg de car navalsviering te organiseren. In Heer- lerheide zal op 25. 26, 27 en 28 Juli een zomercarnaval met optocht worden gehouden ter gelegenheid van het vijf maal elfjarig bestaan van de Heerlerheidse car navalsvereniging de „Bokkeriejes". Ds carnavalsvereniging van N ij m e g e n, de „Blauwe Schuit", wil op 19 en 20 April feesten organiseren onder het motto ..Lentezotheid". Veel van de moeilijkheden had men kunnen voorbomen ais er een bundeling der carnavalsverenigingen was geweest Men wil thans komen tot één grote carna- valsbond, waarover op grote schaal thans besprekingen worden gevoerd. Prof. Van den Brink commissaris Int. Gew. Betonbouw N.V. De raad van commissarissen der Interna tionale Gewapend Betonbouw N.V. te Rre- da heeft besloten aan de algemene verga dering van aandeelhouders voor te stellen prof. dr J. R. H. M. van den Brink tot commissaris te benoemen. Verenigde Naties TVe Franse staatsman Pinay heeft ver- klaard, dat er voor een man, die e.-n -politieke baan veroverd heeft twee grote vreugden bestaan. De eerste vreugce is die van zijn benoeming. Het is een soort gees telijke vreugde, die zich afspeelt In een hoge, ijle sfeer. De tweede vreugde komt bij hst aftreden, wanneer hij de mappen met de „uitgestelde" stukken kan overdragen aan een opvolger. Dat is een tastbare en materiële vreugde, welke heel wat meer waard is dan de eerste. De heer H. Cabot Lodge, die het voorreent genoot vertegenwoordiger ^van de Verenig de Staten te worden bij de Voren.gde Na ties, heeft na de korte en ijle vreugd over zijn benoeming, thans de volle laag van het „bekvechten" gehad. Men moet wel aan nemen, dat hij over enige tijd precies zo over dat baantje zal denken als de heer Pinay over het zijne. Vorige week heeft Lodge zijn eerste grot® rede gehouden voor het forum van de we reld. Amerikanen zeiden, dat het allemaal Stijlvol, helder en fatsoenlijk was. De heer Lodge werkte met tien punten, die even- zovele verwijten "waren aan de Sowjet-Ume voor wat betreft de Koreaanse kwestie. Hij wilde een poging doen het Korea-dcbat uit dc sfeer van politieke agitatie over te bren gen naar die van de nuchtere feiten. Tn een rede van anderhalf uur heeft Wysjinski hem Maandag geantwoord. Lodge kreeg de volle laag. Hij zou zich schuldig hebben gemaakt aan laster en ver draaiing der feiten. Hij zou haat hebben ge zaaid tegen het Chinese volk. De rede van Lodge was een armzalige rede, zo betoogde Wysjinski en hij consta teerde, dat de Verenigde Staten koortsach tig bezig zijn met het voorbereiden van een oorlog. Overigens voorspelde hij, <iat Japan en Zuid-Oost-Azic voor de Amerikanen verloren zouden gaan. Allemaal erg on prettig voor Lodge. Ten slotte kwam Wysjinski met het aloude Russische voor stel tot het staken van het vuren. Nü had Cabot Lodge vorige week zijn rede gehouden om te betogen, dat zich geen nieuwe aspecten in dc Korea-kwestie had der. voorgedaan. Ironisch had hij opgemerkt, dat „het falen bij de poging om de gevech ten in Korea te beëindigen niet te wijten was aan te weinig scherpzinnigheid met woorden in de Verenigde Naties". Hij hand haafde daarom de motie van India, die ;n een vorige zitting van de Assemblee werd aangenomen met een uiterst grote meer derheid. Rusland was toen niet bereid, die motie te aanvaarden. In antwoord op de toespraak van Wysjinski heefl lx>dge Maan dag nog eens verzekerd, dat de Amerikanen er niet aan denken het Russische voorstel te aanvaarden, waarin de vrije repatriëring van de krijgsgevangenen niet is opgenomen. Men staat dus op precies hetzelfde dode punt als enkele maanden geleder, en er wordt rustig doorgevochten in Korea. Intussen zitten de Amerikanen zo con- stateert een medewerker van de New York Herald Tribune in een einstig ge- voelsconflict. Ze beseffen, dat de defensie- lasten ontzettend zwaar zijn, dat oorlog een bloedige affaire is, maar dat ze een wereld in stand moeten houden, die niet in stand gehouden kan worden zonder hetzij zware defgnsielasten, hetzij oorlog ofzoals nu een mengsel van die twee. Dat is een glibberige en weke bodem om daarop een buitenlandse politiek te bou- wgnin elk geval zal men op die bodem héél langzaam moeten bouwengeen wonderen moeten verwachten.geen snelle oplossing van problemen. Alleen een rustige ontwikkeling kan uitkomst brengen, waarbij men erg realistisch zal moeten na gaan wat met mensen, geld en wapens op hepaalde punten te bereiken is aan hards feiten en niet aan fantasieën!!! Wel oorlogstoestand Indonesia-Duitsland Het Indonesische ministerie van buiten landse zaken heeft het volgende bekend gemaakt. Toen op 10 Mei 1940 Nederland met Duits land in een oorlogstoestand kwam, geraak te ook het voormalige Nederlands-Indië, als deel van het Koninkrijk der Nederlanden, in de toestand van oorlog met Duitsland, zodat de Republiek Indonesia, als rechtsop- volgster van het voormalige Ned. Indië, automatisch in een toestand van oorlog met Duitsland verkeert. Met deze verklaring wil men blijkbaar officiële Duitse aanspraken op inbeslagge- nomen bezittingen ter waarde van 64 mil lioen roepiahs bij voorbaat voorkomen. Bo vendien zou men van Indonesische zijde nog oorlogsschade vergoed willen hebbèn we gens noodzakelijke „oorlogsvoorbereiding" na de Duitse overval op Nederland. FEUILLETON door MAR Y BURCHELL Ze vergiste zich echter, want ze was niet volkomen voorbereid op het kloppen van haar hart toen Neil uit de hal, waar hij met zijn oom stond te praten, met een deels on gelovig spottende, deels bewonderende glimlach tot haar opkeek. Joanna van haar kant had. terwijl ze de trappen van Felling Manor afdaalde, het gevoel alsof ze een jeugdige toneelspeelster was, die voor het eerst de planken moest betreden. Dat gevoel werd nog sterker toen ze -Neil ineens, als op het toneel, naar de ondersie irede zag komen en hem heel kalmpjes hoorde zeggen: Zo, zo, ik dacht niet, dat ik u hier zou ontmoeten. Maar terwijl ze zich inspande om luchtig en gewoon te antwoorden, was de stomverbaasde Roger haar al voor. Kennen jullie elkaar dan? vroeg hij adem loos. Ja, we hebben elkaar vroeger ontmoet, zei Joanna, terwijl ze Neil werktuigelijk de hand gaf. Maar één keer, voegde ze erbij. Was het heus niet meer? vroeg hij, de uitgestoken hand een ogenblik in de zijne houdend. Ik heb zo de indurk, dat ik u toch beter ken. Zeg eens, je hebt mij nooit verteld, dat je Neil kende Joanna! klonk het uit Rogers mond. Ikik wist ook niet. dat hij het was. Kom, kom en de naam dan.... prote steerde Roger. Inmiddels h3d Sir Henry zich bij het gezelschap gevoegd. Ook hij stelde blijk baar wel belang in 't geval, maar zijn nieuwsgierigheid op dit punt werd ge temperd en overheerst door andere aan doeningen. Neil, zo ging Roger voort, is geen fa milielid van mijn kant. Hij is een Felling, precies als Oom. En zijn naam komt niet zo dikwijls voor. 't Verbaast me, dat je de relatie niet zelf hebt geraden. Joanna beet zich op de lippen. Ik kende hem alleen maar als Neil, moest ze toe geven. En toen, zoals vanzelf spreekt, Roger verrast opzag, schoot Neil haar fluks te hulp. We hebben elkander ont moet op een partijtje, waar van de ach ternamen niet veel terecht kwam, niet waar? ALs ik er over nadenk, kom ik tot de conclusie, dat ik alleen maar uw voor naam, Joanna, ken, liet hij er met een ietwat schelmse blik in haar richting op volgen. Ze heet juffrouw Deane, verklaarde Roger, wie de loop van 't gesprek niet bijzonder scheen te bevallen. Nu deed ook Sir Henry een duit in 't zakje, maar tegen zijn gewoonte sprak hij wat gereserveerd, alsof 't hem moeilijk viel, met de oude intonatie van genegenheid en intimiteit Neil het woord te richten. Juffrouw Deane is mijn secretaresse en op 't kantoor mij rechterhand, verzekerde hij. Inderdaad? vroeg Neii met hoffelijke belangstelling. Nu, als ik 't zeggen mag, heb ik haar al bij onze eerste ontmoeting als een handig en resoluut persoontje be schouwd. De voor haar onmiskenbare bedoeling van zijn loftuiting deed Joanna licht blozen, maar ze had genoeg zin voor humor om slagvaardig te antwoorden: O, ik weet heel goed, welke fouten ik heb gemaakt. Niet op kantoor, zei Sir Henry vrien delijk. Ik kan me geen enkele fout van betekenis uwerzijds herinneren, juffrouw Deane. Laat ons zeggen, dat juffrouw De.-.ne eventueel door haar te maken fouten op spaart voor haar vrije uren. concludeerde Neil, terwijl hq haar een glas sherry over handigde. Op dit ogenblik kwam Lady Felling naar beneden, zodat, tot Joanna's opluch ting, zij niet langer het middelpunt van 't gesprek was. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5