©1 TER Zioin Zijpe ÏÏiAtfatop! rij wel normale scheepvaart door kanaal Zuid-Beveland WALCHEREN Jaarvergadering Zeeuwse Schaakbond DE BEVELANDEN ZEEUWS-VLAANDEREN N-ZEELAND DINSDAG 3 MAART 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Ondanks vernield sluisplateau Enige vertraging door uitvallen van de middensluis Hansweert Dc scheepvaart door het kanaal van Zuid-Beveland heeft na de watersnood hinder ondervoeden. Gelukkig slechts lichte hinder en dat is van veel betekenis, want deze internationale scheepvaartweg is onmisbaar voor het verkeer op Antwerpen. Tijdens de stormvloed werd het Plateau van de Middenslujs te Hansweert vrij ernstig beschadigd. Een deel van het wachthuis sloeg weg en de motoren, die de lieren bewegen voor het openen en sluiten van de sluisdeuren, kwamen onder water te staan. Bovendien werd nog schade aangericht aan de zeewering van dit plateau. Allerlei materiaal, afkomstig van de aangerichte va- vage. kwam terecht in de kolk van de mid- densluis, waar ook nog afgespoelde grond belandde, zodat deze kolk niet meer juiste diepte is. De middensluis moest dan ook buiten ge bruik gesteld worden. De grote Westsluis en de kleinere Oostsluis zijn intact geble ven. zij kunnen het scheepvaartverkeer ge heel verwerken. Wel is er soms enige ver traging, maar die vertraging is niet zo dat er een opeenhoping van schepen ontstaat. Bij deze hinder is het gebleven. Er wordt thans hard gewerkt om het plateau weer in orde te brengen; men is aan het heien en een bok brengt zware basaltblokken op de daarvoor aangewezen plaats. Het werk zal nog geruime tijd duren en er moet dan ook niet op gerekend worden dat de sluis op korte termijn voor gebruik gereed zou zijn. De sluisdeuren zelf zijn onbeschadigd ge bleven. Zodra het plateau in orde is en de kolk is schooneemaakt kan dus weer ge schut worden. Bij de vluchthaven te Hans weert zijn enige keten verrezen, waarin thans Werkendammers zijn gehuisvest, die bezig zijn zinkstukken klaar te maken voor het dichten van de doorbraken in de zee wering van de Kuriningerpolder. Oorspron- Opwekkingssamenkomst in Goes Op uitnodiging van het Goesse Comité tot Opwekking en Verdieping van het Geeste lijk Leven, welk comité ook de samenkomst met Hermann Zaiss organiseerde, sprak in „De Prins van Oranje" te Goes de bekende organist en evangelist Cor Kee uit Zaan dam. De heer Kee begon te zeggen, dat-hij de uitnodiging om in Goes een evangelisatie samenkomst te houden, had willen afslaan. Maar na biddend overleg was hem geble ken dat hij naar Goes moest en was hem gezegd te spreken over Ezechiël I, ev. Toen hij. dit schriftgedeelte nalas, was hij erg geschrokken, aldus de heer Kee. Zo bepaal de hij dan zijn talrijk gehoor bij het visioen van Ezechiël, die verkeerde te midden van de ballingen aan de rivier. Ten slotte kwam spreker terug op het slot van Ezechiël III. Daarin komt voor een opdracht om de god- delozen te waarschuwen, opdat zij het leven zullen behouden en een waarschuwing aan de rechtvaardigen, dat zij zich niet zullen afkeren van de gerechtigheid en geen on recht zullen doen. Na afloop van zijn toespraak werd door de heer Kee met de aanwezige zieken gebeden en legde hij deze in Christus' naam de han den op ter- genezing. Slavenisse geadopteerd dopr Noordhollandse gemeenten Reeds werd gemeld, dat de gemeente Maartensdijk (Utrecht) de gemeente Sta- venisse op Tholen wilde adopteren. Thans is de adoptie uitgebreid. De gemeenten Den Helder, Hoorn, Alkmaar, Medemblik en Callantsoog, Schoorl en Heiloo zullen de handen Ineenslaan en ook voor Stavenisse aan het werk gaan. In verband hiermede bracht een redacteur van de Alkmaarse Courant een bezoek aan Stavenisse. Hij deed aan burgemeester L. A. Verburg mede deling van het adoptieplan. In deze krant verscheen Vrijdag j.l. een boodschap van burgemeester Verburg, waarin deze dank zegde voor de aangeboden hulp. Het dorp is thans over „droge" wegen bereikbaar omdat de gaten in de binnendijken voor lopig zijn gedicht. De situatie van de dijken is echter nog verre van rooskleurig. In een interview verklaarde de burgemeester, het bovenal op prijs te zullen stellen, wanneer de verenigingen uit de adopterende ge meenten het verenigingsleven in Stavenisse weer op de been zouden helpen. Nadat de eerste nood gelenigd is, ligt hier voor deze verenigingen een schone taak. Jaarvergadering Zomeravond- voetbal In de schouwburg te Middelburg werd de jaarvergadering gehouden van het be- drijfs- en zomeravondvoetbal. De voor zitter. de heer J. Sukkel, gaf een overzicht van de laatste competitie. Jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd. De financiële positie was iets gunstiger geworden, mede door enkele goed geslaagde feestavonden. In de kas- commissie werden gekozen de heren Tiesse en De Trooie. De aftredende bestuursleden P. v. d. Berg en J. de Kam werden met al gemene stemmen herkozen. De competitie zal op 5 Mei a.s. beginnen. Er zal een halve competitie worden ge speeld met twaalf verenigingen. Tijdens de rondvraag werd de wenselijk heid naar voren gebracht om voor de volgende competitie in twee afdelingen te spelen, dit ten behoeve van de minder sterke verenigingen. Dit werd in beginsel besloten. Uit de kas werd 25.uitge trokken voor het Rampenfonds. In zijn sluitingswoord dankte de voorzit ter allen, die aan het welslagen van de vorige competitie en feestavonden hadden meegewerkt. kelijk bestond het plan het eerste zinkstuk Maandag neer te laten in het mee6t Weste lijke gat, dat een zeer gevaarlijke diepte heeft. Bakken met basalt lagen daarvoor klaar. Men heeft echter dit eerste zinkwerk moeten uitstellen. Adoptie van Noordgouwe en Kerkwerve Leeuwarden zal de gemeenten Noordgou we en Kerkwerve adopteren. De vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft het Ram pencomité in Leeuwarden deze adoptie in overweging gegeven en het comité heeft zich daarmee thans accoord verklaard. De adoptie van Kerkwerve zal waarschijn lijk geschieden in samenwerking met de ge meente St. Laurens en Woudenberg. Overweldigende hulp van Nederlandse Antwerpenaren Stichting te Middelburg kan op monster uitzoeken Dë Nederlandse kolonie in Antwerpen biedt Zeeland een hulp, die waarlijk boven alle lof verheven is. zo vernamen wij te Middelburg. Onmiddellijk na het bekend worden van de droeve gebeurtenissen in Zuid-West-Nederland werd een rampen comité in het leven geroepen, waarvan de Nederlandse consul-generaal in de Schelde- stad, de heer Middelburg, de leiding op zich nam en met een voortreffelijke voortva rendheid de hulpverlening ter hand heeft genomen. De landgenoten in Antwerpen hielden een geldinzameling en kochten daarna een grote hoeveelheid nieuwe en wel bijzonder welkome goederen, waaronder veel dekens, die direct naar Zeeland wer den gezonden. Maar daar bleef het nog niet bij. In Middelburg arriveerden reeds dui zenden koppen, schotels en borden, alsmede grote partijen vorken, -messen en lepels, dweilen, borstels, bezems en emmers, alles nieuw goed, door de Stichting Watersnood Zeeland met grote dankbaarheid in ont vangst genomen. Deze nuttige voorwerpen zullen bij de onderscheidene re-evacuaties gebruikt worden als nooduitrustingen de z.g. „kampeeruitrustingen" voor de terugkerende gezinnen, die dus in de eerste moeilijke tijd over enig serviesgoed, bestek ken en schoonmaakgereedschap kunnen be schikken. De goederen werden franco in Middelburg bezorgd en zover strekken de goede dien sten van de Nederlanders in Antwerpen zich uit, dat zy de Stichting Watersnood Zee land monsters voorleggen van de artikelen, die zU voor de Zeeuwen willen aankopen A.R.-candidaten voor Vlissingse raad Vorige week kwam de Antï-Rev. kies vereniging „Nederland en Oranje" te Vlis- singen in het Geref. Jeugdgebouw in jaar vergadering bijeen. De voorzitter, de heer B. H. Ligteringen, herdacht in zijn ope ningswoord het grote leed, dat over ons land is gekomen, waarna met enige minu ten stilte de slachtoffers 'wérden herdacht. Na toelichting van de voorzitter werd met algemene stemmen besloten ook dit maal met de afd. Vlissingen van de C.H.U. samen te wei-ken en gezamenlijk met één lijst bij de a.s. verkiezingen voor de ge meenteraad uit te komen. De voorlopige candidatenlijst voor de ver kiezingen werd voor de A.R. partij als volgt samengesteld: 1. W. Poppe, 2. J. Marijs, ir J. II. Krietenmeijer. 4. J. Lodder, 5. G. Harinc.k, 6. dr.P. Ch. Kraan, 7. J. Jobse, M. de Klerk, 9. J. Snoodijk en 10. Joh. Prins. Tot afgevaardigde naar de Slatencentrale Vlissingen werd benoemd de heer P. Sinke en tot, lid van de kascommïssie de heer A. Arendse. De heer mr J. G. van den Burgt erd bij acclamatie als secretaris herkozen. De vergadering besloot adhaesie te be tuigen aan het adres, hetwelk aan de ge zamenlijke middenstandsbonden te Vlissin gen aan de bevoegde autoriteiten zal wor den gericht betreffende de schadevergoe ding van de getroffenen door de waters nood. Spoorwegtoneelvereniging bracht komische thriller Het Was een alleszins merkwaardig stuk, dat., de. lgden- van de - Spoorweg Toneel vereniging te Vlissingen "Zaterdagavond in het concertgebouw over het voetlicht hrachten. „Fluffie neemt de leiding" luid de de titel van deze komische thriller van George Balsor., waarin het komische ele ment verre overheerst en waarbij door de schrijver aan het „thriller-element" slechts wat speelse aandacht is geschonken. Niettemin siaagden de amateur-toneel spelers, onder wie 4 debutanten, er onder regie van Gerard van Kortenhof in deze verwarde geschiedenis met het nodige élan te brengen. Na een wat zwak eerste bedrijf, waarin vrijwel alle spelers hun houding ten aanzien van dit genre toneel nog moesten bepalen, volgde onmiddellijk bij de aanvang van het tweede bedrijf reeds een wending ten goede en van dat moment af werd er tot aan het einde in de zaal veel en har telijk gelachen. liet stuk speelt in een oude, vervallen herberg, welke een centrum van smokke laars en clandestiene drankstolvers blijkt te zijn, waarbij een nieuwe eigenaresse, de naieve, dorpse figuur Fluffie (mej. v. d. Meule) ongewild een heldhaftige rol krijgt te vervullen. Deze hoofdrol kwam goed uit de verf. Het zou te ver voeren alle 15 medewerkenden met name te noemen: ge noeg zij, dat er over het algemeen aan vaardbaar spel te zien is gegeven en dat met name G. Teileman als de schurk Pat ten, G. van Kortenhof als kapitein Lucius en als agent Clark, mevr. Kortenhof als Joyce Rogers en mevr. Groeser als maina Philips er in siaagden de door hen uitge beelde figuren gestalte te geven. Kostelijk was ook L. van Vlijmen als de sluwe ban kier Temple en P van Gemst als de on nozele brigadier Smal. Tevoren sprak de voorzitter, de heer J. de Jonge, een welkomstwoord, waarin zijn mededeling dat de baten ten goede zouden komen aan het Rampenfonds, met applaus begroet werd. Walcherse bridgeclubs steunen Rampenfonds De drie Walcherse bridgeclubs hebben besloten op Zaterdag 14 Maart in het Strandhotel te Vlissingen een bridgedrive te organiseren, waarvan de baten ten goede zullen komen aan het Nationaal Rampen fonds. De kosten van de prijzen en de organi satie worden door de bridgeclubs geheel voor eigen rekening genomen, zodat het inschrijfgeld geheel in het Rampenfonds kan worden gestort. VAN TOT De boldersvereniging „De Molen" te Sluis hield een prijskamp voor haar leden. Het was tevens de eerste wedstrijd, welke op de overdekte bolbaan werd gespeeld. De uitslag was: 1. P. v. d. BusscheC. de Bunder; 2. O. Martijn (St. Kruis)—F. Wil- lemkens; 3. H. VerschaeveC. Cocquit; 4. M. v. d. Loocke—B. Wemaere. Naast andere adoptaties is de gemeente Haamstede ook geadopteerd door de ge meente Hampstead in de Verenigde Staten Hampstead dat op 16 November 1644 werd gesticht door Nederlanders onder gouverneur Kieft, organiseerde reeds een Haamstede-dag. In een tapijtfabriek te Kapellebrug geraakte de heer d'H. met een vinger tus sen een weefgetouw bekneld. Hij liep zulke ernstige verwondingen op, dat doktershulp moest, worden ingeroepen. De toneelvereniging „St. Jan" te St. Jaasteeu ontving het verzoek om ia het Belgische plaatsje Wevelghem op te treden met het toneelstuk „Het voorste legioen". Het gemengde koor van St. Jansteen zal in Mei a.s. opnieuw optreden voor de radio. Te Sluis werd ten overstaan van nota ris J. Mijs uit Oostburg de trekking gehou den van de loterij ten bate van het Na tionaal Rampenfonds. Voor deze loterij wa ren door de kunstschilder H. Bosschaert enige fraaie schilderijen beschikbaar ge steld. Samen met de lijstinzameling en met andere collecten werd in totaal voor het Rampenfonds 9.000 bijeengebracht. Het dames-team van de basket-ball ver eniging „O.N.A." van de spiegelglasfabriek te Sas van Gent, speelde een wedstrijd tegen liet team van Bergendries, Lokeren (B.). De Zuiderburen bleken in deze „interland" de sterksten en wonnen met 18—10. De gemeenteraad van-Veere komt hodeow Diasdas#raadt i» vergadering bije*% Hervormde verenigingen hielden jaarvergadering Te Koudekerke werd een gecombineerde jaarvergadering gehouden van de hervorm de mannenvereniging, de vrouwenvereni ging en de zendingskrans. De leiding be rustte bij de heer Chr. Schipper. Na een bijbelinleiding van de heer A. de Maan zong het dameskoor onder leiding van de heer Schipper een viertal liederen, dat met grote aandacht beluisterd werd. De jaarverslagen getuigden van grote acti viteit. en van druk vergaderingsbezoek. Nadat in de pauze verversingen waren rondgediend vertelde ds .T. J. W. A. Wijchers uit Den Haag bij lantaarnplaatjes over zijn bezoek aan Rome en aan de Paus. De dames BostelaarMaas en Bostelaar— De Witte brachten zang en voordracht ten gehore. Ten slotte hield ds Wijchers een voordracht over het herderlijk werk in de nieuwe Moerwijk te 's Gravenhage, waar in weinige jaren een dichtbebouwde wijk is ontstaan met 20.000 inwoners. Er is daar slechts een predikant, Men heeft er dringend behoefte aan meer kerken, want er zijn daar 10.000 hervormden. Nadat ds E. Durkstra nog een hartelijk woord had gesproken tot de organiserende verenigin gen, volgde sluiting. B.B. in Middelburg De burgemeester van Middelburg zal Vrij dag 6 Maart in het Schuttershof een bijeen komst voor de inwoners van de stad leiden, waarin de heer H. B. Verwayen, promotor van de stichting „Bevordering Bescherming Bevolking", het woord zal voeren. Ook zul len enkele B.B.-films worden vertoond. Op 9 Maart begint, zoals bekend, de wer ving voor dc B.B. Het ligt.in de bedoeling als onderdeel van de propaganda-actie openlucht-filmvoorstellingen op de Markt te geven. (Advertentie) Gecombineerde uilvoering voor het Rampenfonds De koninklijke muziekver. „Veronica" te Zuidzande nam het initiatief tot het geven van een gecombineerde uitvoering ten bate van het Nationaal Rampenfonds te geven door genoemde muziekvereniging, het dameskoor „Juliana" en de rederijkers kamer „Al Doende Leert Men". De besturen dezer drie plaatselijke ver enigingen besloten deze uitvoering op 14 Maart a.s. te geven. Er zal een verloting worden gehouden. De bruto-opbrengst zal worden afgedragen aan hét Nationaal Rampenfonds. De pure „Gold Leaf"-Virginia. In dc eerste weck al eeti record-omzet! Nu reeds weten honderdduizenden veel-eisende Virginiarokers'wat fiun sigaret is. Ook U zult enthousiast zijn! Zaterdag hield de Zeeuwse Schaakbond in Goes zijn algemene jaarvergadering. In zijn openingswoord deelde voorzitter, ds J. Scheltens, mede, dat over het algemeen de Zeeuwse schaakclubs weinig of geen schade hebben ondervonden var. de overstromings ramp. Slechts de S.V. Zierikzee is in haar materiaal-bezit ernstig getroffen, terwijl voorts onzekerheid bestaat over enige z.g. buitenleden van deze vereniging, woon achtig in Dreischor, Ouwerkerk en Nieu- werkerk. Daarentegen zijn minstens drie leden, afkomstig uit Kortgene, Wolphaarls- dijk en Rilland zwaar getroffen. Van verschillende andere schaakbonden N.V.V. te Goes besprak evacuatie Zoveel mogelijk wordt geholpen Op initiatief van de N.V.V. Bestuurders- bond Goes werd in de „Prins van Oranje" een contactavond georganiseerd met de te Goes geëvacueerde N.V.V.-leden. Voor deze bijeenkomst, welke onder leiding stond van de heer D. van Loon, voorzitter van de Goesse Bestuurdersbond, bestond grote be langstelling, Ook een drietal distrietsbe- stuurders van de bij het N.V.V. aangesloten organisaties, te weten metaalbewerkers, bouwvakarbeiders en landarbeiders, als mede de N.V.V.-bestuurder voor het Zui den, waren aanwezig, Het verbondsbestuur van het N.V.V. was vertegenwoordigd door de 2e voorzitter, de heer C. van Wingerden. Nadat de heer Van Loon het doel van deze bijeenkomst had uiteengezet en de vergadering slaande de slachtoffers van de watersnood had herdacht, zette de heer Van Wingerden uileen welke maatregelen er in de eerste wekqn door de Stichting van de Arbeid, in overleg met de regering, zijn genomen, De eerste zorgen van de ge- ëvacueerden werden hierdoor verlicht, De B.B. in Oost-Zeeuwsclv Vlaanderen Intensieve propaganda De werving in de A gem. Terneuzen en de B kringen Oost- en West-Zeeuwsch- Vlaanderen begint vandaag. Vooral in Ter- neuzen en Sluiskil is een groot aantal vrij willigers nodig om de noodwac'nt te beman nen. Na de vergadering van de Federatie voor Vrijwillige Vrouwelijke Hulpverlening is daar de werving practisch reeds begonnen en de eerste resultaten zijn zeer hoopgevend. De wervingsactie zal zeer intensief wor den gevoerd, zodat omstreeks half Maart a.s. niemand meer zal kunnen zeggen dat hij niet met doel en streven van de B.B. op de hoogte is. In de bioscopen van Terneuzen en Oost burg begon de vertoning van de B.B.-film „Buurmans Buurman" in het gewone pro gramma. Deze film zal vervolgens in alle bioscoopprogramma's in Zeeuwsch-Vlaan deren worden opgenomen. Dinsdagavond 3 Maart start Sluiskil met een bijeenkomst in hotel „Meert". Hier zul len spreken de burgemeester en het hoofd B.B. van Terneuzen. terwijl voorts de films „De Les van Londen" en „Buurmans Buur man" zullen worden vertoond. In Zeeuwsch-Vlaanderen is het eerste ge bied in de provincie Zeeland waar met de werving wordt begonnen. Walcheren volgt een week later met uitzondering van Vlis singen. waar men op 23 Maart zal, beginnen. In de overige delen van de provincie is de werving in verband met de watersnood uit gesteld. Z.-Vlaamse ondenvijzers kozen nieuwe voorzitter De afdeling West-Zeeuwsch-Vlaanderen van de Ned. Onderwijzers Vereniging hield een vergadering in hotel „De Vuyst" te Oostburg. De heer P. Vermeulen uit Ced- zand. die 15 jaar voorzitter is geweest, stel de zich niet meer herkiesbaar. In zijn plaats werd gekozen de heer J. Romijn uit IJzen- dijke. terwijl in een tweede vacature werd gekozen de heer J. Fremouw uit Schooci- dijke. De heer M. I. Hoste sprak de schei dende voorzitter toe. Hij verklaarde, dat de heer Vermeulen altijd op de bres heeft ge staan wanneer het ging om de verdediging 'an 't openb. onderw. en bracht hem denk •oor 't vele. dat hij voor de N.O.V. heeft ge. daan. De heer Vermeulen wees in zijn af scheidswoord op de zeer prettige verhou dingen, die ei: altijd tussen hem en de leden hebben bestaan. Hii meende, dat een jongere zijn taak moest overnemen en sprak de hoop uit. dat de afdeling onder de nieuwe voor zitter zal blijven groeien. Schoolmeisjes markten te Oostburg voor Rampenfonds B. en W. van Oostburg ontvingen dezer dagen in het stadhuis 14 Meisjes uit de 4e, 5e. 6e en 8e klasse van de openbare lagere school, die 125.kwamen aanbieden voor het Rampenfonds. Dit hadden zij verdiend met het maken van verschillende handwer ken. Burgemeester Hoekzema nam de enve loppe aan van Anneke Poissonnier, die deze met een kort speechje overhandigde. Hij memoreerde nog even. hoe de kinderen in deze rampgebieden geleden hadden en dank te namens het gemeentebestuur, ook de handwerkonderwijzeres, mej, E, M. Ris- seeuw «a bet cflhorthepf* V. H. de Lauzanne. Hij was te weten gekomen, dat de school zo graag een naaimanchine had. Daarom was hij direct op stap gegaan en had de heer J. Bogaert bereid gevonden een zeer goede machine voor dit doel af te staan, waarvoor hij hier dan ook zijn hartelijke dank uitsprak. De heer De Lauzanne ver telde nog een dankbrief ontvangen te heb ben voor het speelgoed, dat de kinderen van zijn school afgestaan hebben. De diverse toespraakjes werd op een band opgenomen en tot grote vreugde ven de kinderen nog eens afgedraaid, terwijl zij tevens zich te goed konden doen.aan taar tjes. Bedankt als raadslid De heer C. G. Ramselaar, die voor de K.V.P. zitting had in de Terneuzense ge meenteraad, heeft voor zijn functie bedankt. Op volger op de lijst is de heer W. Wete- rings. Dorpsvergadering Heille Verlangen naar een eigen school Te Heille, gem. Sluis, werd een dorpsver gadering belegd door de wijkraad van Heille en in aanwezigheid van de voltallige ge meenteraad van Sluis. Het openingswoord werd gesproken door de heer Th. v. Hoo- rickx, waarna het woord gevoerd werd door de burgemeester van Sluis. Deze sprak de wens uit, dat verschillende dorpsbelangen van Heille grondig besproken zouden wor den. De wens van Heille, dat de bestaande wijkraad de officiële sanctie van de ge meenteraad krijgt, zal na onderling overleg zeker In vervulling kunnen gaan. Wat de klachten over de telefoon betreft, heeft de P.T.T. medegedeeld, dat de benodigde 18.000 voor 1952 niet konden worden gevo teerd. aldus burgemeester Van Hootegem. Bevreemdend was het echter voor het ge meentebestuur, dat van de 13 personen, die zich hadden aangemeld er zich 4 terug trokken. Als dit doorgaat dan heeft dit tot gevolg, dat de P.T.T. dan nog minder ge neigd is tot het uittrekken van gelden. Bo vendien is het voor de toekomstige abonné's thans aanlokkelijker tot aansluiting over te gaan daar de netten met meer dan 100 abonné's met ingang van 1 April dag en nacht verbinding krijgen. Voor die datum zal de wijkraad trachten een volledig over zicht te hebben over de liefhebbers. Minder optimistisch is het gemeentebe stuur t.a.v. verdere electrificatïe. De kosten zijn zeei; hoog en wil men resultaten berei ken dan moeten velen zich aanmelden. Het gemeentebestuur zal de P.Z.E.M. tot een bespreking uitnodigen -met belanghebben den. In overleg met Aardenburg zullen de brandweren van Sluis en Aardenburg een alarmerings- en hulpsysteem opstellen met een alarmpost te Sluis. Aan de viersprong bij Leliaert. zal door de A.N.W.B. geen wegwijzer geplaatst worden. Er is een ontspanningsvereniging Heille opgericht. Uit de vergadering gingen stem men op tot stichting van een school. De schoolgaande jeugd is aangewezen op Aar denburg en Sluis en vooral in de winter maanden levert dit voor de jeugd vaak on- overkomenlijke bezwaren op. Men zal ech ter met zeer concrete plannen moeten ko men. De nodige voorzichtigheid is hier zeker geboden. Verscheidene aanwezigen zullen dit toch nader zeer ernstig bezien en op de eerstvolgende vergadering van de wijk raad zal men zich hierop ernstig beraden. De vergadering werd gesloten door de heer Ad. v. Hoorickx. doch talrijke vragen komen, naar gelang de tijd verstrijkt, naar voren. Ook besprak hij de hulp welke het N.V.V. had ver kregen van de bij het Intern. Vakverbond aangesloten buitenlandse vakverbonden, doch het N.V.V.-bestuur heeft spontaan deze gelden in het Nationaal Rampenfonds gestort, daar het van mening was dat hier alle scheidslijnen moesten vervallen en de getroffen landgenoten in alle geledingen van deze hulp moesten profiteren. Het contact hetwèlk is opgenomen met het Departement van Maatschappelijke Zorg moet van blijvende aard zijn. Bepleit is b.v. om enige bestuurders van de Stich ting van de Arbeid zitting te doen nemen in het Rampenfonds. Van grote betekenis is verder de wijze waarop de schade regeling zal worden uitgevoerd. De leden kregen daarna gelegenheid hun bevindingen en wensen kenbaar te maken, waarvan een dankbaar gebruik werd ge maakt. Algemeen bracht men de Goesse burgerij en het gemeentebestuur dank voor de spontane hulp en huisvesting aan de getroffenen. De grootste zorg van de ge- evacueerden is echter het geringe bedrag dat zij als z.g. kostgeld ontvangen. Ver schillende vaste lasten n.l. blijven voor rekening van de getroffenen, hetwelk on mogelijk van het zakgeld betaald kan worden. De voorzitter van de bestuurdersbond O.Z.-Beveland wees er op, dat de Krui- ningsë polder sinds 1940 thans voor de vierde maal geïnundeerd is en dat de be woners er steeds armer van zijn geworden. Hij bepleitte dan ook een speciale regeling voor dergelijke gebieden en verzacht, dat deze mensen ditmaal na de zondvloed de zelfde welstand zouden behouden als voor de watersnood. De heer Van Wingerden zegde toe, dat hij ai deze grieven zou door geven aan de gevormde contact-commissie uit de Uniebonden, welke een en ander met de departementen zullen opnemen. Nadat ook nog enige districtsbestuurders vragen hadden beantwoord over verloren gegane vacantiebonnen en de landarbeiders reeds de toezegging kregen dat voorlopig geen contributie moet worden betaald, werd de vergadering door de voorzitter gesloten onder mededeling dat meerdere van dergelijke contactavonden in de toe komst zullen werden gehouden. Chr. Kleuterschool „Samuel" De leden van de Chr. kleuterschoolvereni ging „Samuel" te Kapelle kwamen in «lge- mene vergadering bijeen onder voorzitter schap van de heer D. Sandee-Staal. Uit het jaarverslag van de penningmeester, de heer M. de Schipper, bleek, dat door de aanvul lende subsidie op de kapitaaldienst, de fi nanciële positie gunstiger is geworden, hoe wel nog steeds met tekorten wordt gewerkt. Door de heer P. Scheele—Blok werd verslag uitgebracht namens de kascontrolecommis sie. Tot nieuw lid der kascommïssie werd benoemd de heer C. J. Huissoon. Bij de be stuursverkiezing werden de heren J. Glas Mzn. en Joh. M. Huissoon herkozen. De ouderavond werd bepaald op 4 Maart a.s. Bij de rondvraag werd overwogen aanstaan de najaar een bazar te organiseren ter dek king van de tekorten. Jaarvergadering A.N.L.B. te Kats De afdeling Kats van de Alg. Ned. Land- arbeidersbond hield haar jaarvergadering. In zijn openingswoord memoreerde de voor zitter het verlies van twee leden, die op 1 Februari omgekomen zijn. Een minuut stil te werd in acht genomen. Bij de bestuurs verkiezing werd de heer A. de Waard her kozen. In de plaats van de heer A. Burgel, die in verband met zijn vertrek als penning meester had bedankt, werd de heer M. Breas gekozen. De voorzitter dankte de penning meester voor hetgeen hij voor de vereni ging heeft gedaan. Bij de rondvraag werd een lange "discussie gevoerd over het loon, dat uitbetaald is aan ae arbeiders, die werk zaam zijn bij de Ned. Heide Mij. Het bleek, dat tal van arbeiders sinds de tewerkstel ling op 2 Febr. nog geen loon hadden ont vangen. De voorzitter antwoordde, dat hier aan aandacht zal worden besteed. Vergadering wijkverpleging Kapelle De vereniging wijkverpleging Kapelle-Bie- zelinge en Eversdijk kwam in het wijkge- bouw in algemene vergadering bijeen onder voorzitterschap van de heer C. Traas. De rekening van de vereniging sloot met een batig saldo van 155.17. De rekening t.b:c.- bestrijding vertoonde een negatief slot van 160.96. De begroting-1953 voor het bad huis was sluitend verkregen, de begroting voor de t.b.c.-bestrijding en de vereniging Wijkverpleging sloten met een geraamd na delig saldo van resp. 1628.12 en 1377.62. In het badhuis werden in het vorige jaar 15.886 baden genomen. De aftredende be stuursleden, mej. Berman en de heer H. J. Ie Clercq," werden herkozen. De contributie werd verhoogd van 2 tot 3. kwamen reeds bijdragen binnen om de ge troffen schakers te steunen, terwijl ook de K.N.S.B. daadwerkelijke steun toevoegde. De vergadering besloot om ook zelf te helpen. Alle verenigingen zullen minstens een gulden per lid afdragen. Men was algemeen van oordeel, dat de competitie hervat diende te worden. In de lste klasse zullen de tegen dc S.V. Zierikzee gespeelde wedstrijden komen te verwallen, daar deze vereniging van verdere deelname is uitgesloten. Voor het overig» zal de com petitie nu normaal doorgang vinden en er zullen dus ook promotie- en degradatie wedstrijden worden gespeeld. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester, welke getuigden van een be vredigende ontwikkeling van het bonds- leven en de financiën werden goedgekeurd. De vergadering benoemde de heer Goor, voorzitter van de S.V. Souburg, tot lid vin de kascommissie. Nadat het beleid van het bestuur was goedgekeurd, herkoos men de heren J. C. Nordlohne, W. Flisschaal en J. J. v. d. Ende, respectievelijk als vice-voorzitter, eerste secretaris en commissaris. In de plaats van de heer v. d. Staal, die zich niet herkiesbaar had gesteld, kwam de heer W. J. de Wolf, voorzitter van de S.V. Oostburg, het bestuur completeren. Getracht zal worden om op Hemelvaarts dag te Brugge een massakamp aan 100 bor den tussen Zeeland en Belgisch West- Vlaanderen te doen organiseren. Voorts werden verschillende suggesties gedaan in zake het houden van enkele bonds-contact- wedsi rijden ter gelegenheid van het 20- jarig beslaan van de Zeeuwse Schaakbond. Z.L.M.-vergadering te Axel In de te Axel gehouden jaarvergadering van de kring Axel der Z.L.M. bracht de secretaris, de heer M. Boogerd uit Zaamslag het jaarverslag 1952 uit, dat gewag maakte van een verblijdende stijging in hel leden tal en een toenemende belangstelling voor de maiscultuur in deze streek. Voorts had den de verkeersmoeilijkheden langs het kanaal tijdens de bietencampagne de aan dacht van het bestuur, zo bleek uit het ver slag en tevens, dat het bestuur zoveel moge lijk positie neemt tegen de verkoop van gronden aan Belgen. Ten slotte werd het grote succes van de in Axel gehouden Z.L.M.-tentoonstelling in herinnering ge bracht. .De heer Boogerd. tevens penningmeester, bracht ook het financieel verslag over 1952 uit. De inkomsten bedroegen ƒ36.365.68 en de uitgaven ƒ27.170.27. zodat er een batig saldo was van 9.195.41. Gezien dit resultaat besloot men voorlopig hier 1000 van dis ponibel te stellen voor de kas van de Z L.M.. onder voorwaarde, dat dit bedrag zo nódig verhoogd kan worden in verband met con tributiederving. Bij de bestuursverkiezing werden de heren Boogerd en A. Haak uit Zaamslag en W. Koster Jzn uit Axel voor drie jaar herkozen als leden van het hoofdbestuur. Als plaats vervangende leden werden herkozen de heren J. de Regt. Dekker en F. de Kubber. Gorssel helpt Bruinisse op grote schaal De gemeente Gorssel in Gelderland heeft zich, zoals reeds gemeld, bereid verklaard het dorp Bruinisse te adopteren. Gorssel heeft ruim 10.000 inwoners, Bruinisse 2300. Burgemeester H. K. Michaëlis is op uitno diging in Gorssel besprekingen wezen voe ren en op 4 Maart zullen B. en W. van Gorssel naar Bruinisse komen. Men is er ijverig aan het breien geslagen en het is de bedoeling om per week 100 paar sokken voor de Bruinisser dijkwerkers af te leveren. Er werden reeds 12 ton kleren verzameld en men zal een veldkeuken zen den, alsmede bedden en dekens. Aan al deze zaken bestaat momenteel, nu Bruinisse nog niet droog is, een nijpende behoefte. De adoptie houdt verder in, dat iedereen iedereen helpt, zodat het in de bedoeling ligt dat de landbouwers uit Gorssel straks vee beschikbaar stellen voor getroffen veehou ders, dat middenstanders middenstanders helpen, dat verenigingen in Gorssel zorgen voor soortgelijke verenigingen in Bruinisse en dat straks gezinshulp en schoonmaak sters zullen arriveren. De nazorg voor de gemeente zal nog ongeveer 2 jaar duren. RAAD HAAMSTEDE Tachtig woningen in het water De Raad van Haamstede kwam in verga dering bijeen. De voorzitter jhr R. J. H. Q. Roëll herdacht de slachtoffers van de ramp en bracht uitvoerig verslag uit van de gang van zaken in de gemeente sinds 1 Februari. Uit zijn mededelingen bleek o.a. dat 89 woningen geheel in het water liggen cn 48 gedeeltelijk. Ongeveer de helft van de ge meente is overstroomd. De burgemeester bracht hartelijk dank aan de velen, die oe- langeloos medewerking verleenden ten oc- hoeve van de getroffenen in de Westhoek. Dankbaar was spreker, dat een begin is ge maakt met het dichten van de dijk in Burghsluis. De Raad verenigde zich ten slotte met het gevoerde beleid. Besloten werd om een jaarlijkse subsidie te verlenen aan de bond „Pro Rege". Een wijziging van de verordening reinigingsrechten werd goedgekeurd. Tot veilingmeester van de veilingsver eniging KapelleBiczelinge e.o. is benoemd de heer G. Ruisen, te Kapelle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 3